Voor een oude rot is er altijd werk langer bij Hoek Kloetinge krijgt een klap terug Frans Vermeulen Verrassend verlies van koploper Dovo Kleurrijke trainer Simon Kistemaker keert terug in het betaalde voetbal Van Oeveren nieuwe coach Bruse Boys Hnnr Frits Rakkpr Dp Rplpisrhp assistent door Jan Dagevos HOEK - De criticasters hadden hem al afgeschreven. Voor trai ner Simon Kistemaker was na zijn ontslag bij FC Utrecht geen plaats meer in het moderne profmetier. Oud en versleten, heette het. Een inschattings fout, zo bleek woensdag. De be vlogen oefenmeester werd vori ge week tot verrassing van velen als nieuwe trainer van eerstedi- visieclub Telstar gepresenteerd. 'De Kist' is dus terug aan het front. „Voor een oude rot is er al tijd werk", meent de 58-jarige IJmuidenaar, die zaterdag met zijn huidige club Spakenburg tegen Hoek speelde. Hij heeft nadat hij door het be stuur van eredivisionist FC Utrecht in november 1995 de laan werd uitgestuurd nooit aan zichzelf getwijfeld. „Geen se conde", klinkt het zelfverze kerd. „Ik wist dat ik ooit weer in het betaalde voetbal zou terug keren. Ik heb een naam in de voetballerij, ik heb in het verle den altijd voor successen ge zorgd. Als een club in de proble men zat, werd Kistemaker gebeld. Wie mijn carrière na gaat, weet dat ik een trouble shooter ben. Nou ja, en voor zo iemand is altijd plek. Bovendien heb ik 20 jaar ervaring, geen on belangrijke eigenschap voor een trainer." Kistemaker had eerder kunnen terugkeren in het betaalde voet bal, maar na zijn ontslag bij Utrecht koos hij voor de luwte. „Na Utrecht had ik mijn zakken vol van de voetballerij", bekent hij. „Ik had 20 jaar op mijn te nen gelopen, roofbouw op me zelf gepleegd. Ik was zo bezeten, ik liep soms met oogkleppen op. Na mijn ontslag ontdekte ik dat er ook andere dingen in het le ven waren, het werd tijd voor een moment van bezinning." Radeloos Een halfjaar lang vertoefde de oud-trainer van onder meer DS'79, Cambuur. Volendam en De Graafschap in de anonimi teit, totdat Spakenburg hem be naderde. „De club was radeloos en reddeloos", vertelt Kistema ker. „Spakenburg dreigde te degraderen en dat terwijl de vereniging altijd op het hoogste niveau had gespeeld. Ik ben er ingestapt, omdat ik me nergens BRUINISSE - Ronald van Oe veren (33) is volgend seizoen de nieuwe trainer van Bruse Boys. De oud-voetballer van RBC volgt Alexander van Keulen op, die na drie seizoenen de Bruse club inruilt voor Kapelle. Van Oeveren heeft voor een jaar ge tekend. De keuze voor Van Oeveren, ge boren in Scharendijke, vertoont overeenkomsten met de beslis sing om drie j aar terug Van Keu len in zee te gaan. Beide coaches zijn redelijk jong en voor beiden was en is Bruse Boys de eerste club in him trainersloopbaan. Dat jong en onervaren geen be lemmering hoeft te zijn, heeft Van Keulen bij Bruse Boys be wezen. Hoewel de zaterdagvereniging uit Bruinisse momenteel onder aan de eerste klasse bungelt en degradatie naar de tweede klas se bijna onontkoombaar is, heeft Van Oeveren bijzonder veel zin om als trainer aan de slag te gaan. Niet voor niets volgt hij de versnelde cursus Oe fenmeester 3 en wil hij, als het kan, Oefenmeester 2 er meteen aan vastplakken. In mei hoopt hij beide cursussen te hebben afgerond. Mocht Bruse Boys in de eerste klasse blijven, dan moet de club dispensatie voor Van Oeveren aanvragen. De enige ervaring die Van Oeve ren in het trainersvak heeft, is het trainen van jeugd. Die van zondag-tweedeklasser Roosen daal wel te verstaan, waar zijn zoon in speelt. Als het een beetje had meegezeten, was Van Oeve ren bij de zondagclub actief ge weest als speler. Zijn overschrij ving was aan het begin van dit seizoen echter vijf dagen te laat. Voordat hij bij Roosendaal aan de slag wilde, ging Van Oeveren van RBC naar het Belgische Schoten (bij Antwerpen) waar hij het maar twee weken vol hield. Een blessure aan zijn rug maakte het verblijf in België zeer kortstondig. Schoten had geen verzorger of fysiothera peut in huis om Van Oeveren meteen te kunnen helpen. De club stelde voor om de spuit erin te zetten. Daar paste Van Oeve ren direct voor. Hij liet het Bel gische avontuur voor wat het was. Twee maanden na Schoten meldde Van Oeveren zich aan voor de trainerscursus. Nico de Keijzer, schoonvader van RBC- speler Emiel Dorst en Bruenaar, hoorde dat en bracht Bruse Boys en Van Oeveren bij elkaar voor een gesprek. De gevolgen daar van mondden uit in een eenjarig contract. te groot voor voel. Daarnaast vond ik het een uitdaging. Kijk. als Spakenburg nu in de mid denmoot had gestaan, had ik het niet gedaan. Ach, ik houd nu eenmaal van missions-impossi ble. We zijn er in dat seizoen in- gebleven en vervolgens heb ik in het tweede jaar de boel uitge bouwd. We misten in dat jaar het kampioenschap en werden tweede. Dit jaargaan we voorde titel. Sommigen vinden dat dan weer gewaagd, maar ik kan toch moeilijk gaan roepen dat we voor de tweede plaats gaan. Ik wil elk jaar vooruitgang en meer. Afscheid nemen met een kampioenschap zou prachtig zijn." Het uitstapje naar de amateurs is Kistemaker goed bevallen. „Het is voor mij een periode van actieve rust geweest. Even op een ander niveau werken, met minder hectische taferelen en minder publiciteit. Natuurlijk heb ik me aan moeten passen. In het profvoetbal werkte ik dage lijks met de spelers, we trainden twee keer per dag. Bij de ama teurskan ik wat dat betreft min der eisen. Ik heb bij Spakenburg te maken met jongens, die 's morgens om zes uur in de vis moeten werken." „Spakenburg is een goeie en mooie club, maar tegelijkertijd een verschrikkelijk moeilijke club. De supporters zijn kri tisch. Laatst wonnen we met 5-1 van Achilles Veen, dat was een prachtige wedstrijd, maar dan komt er na afloop iemand naar je toe en die roept dan dat het jammer is van die tegengoal. Het voetbal leeft enorm in Spa kenburg. Wij zijn de 'blauwen' en naast ons spelen de 'rooien', die van IJsselmeervogels. De ri valiteit is enorm. Er zijn sup porters van IJsselmeervogels die geen blauwe bloemen in de tuin hebben. En als je voor Spa kenburg bent, ga je niet bij de slager van de tegenpartij vlees halen. Nee, dan ga je desnoods tien straten verderop je vlees kopen." Scherp als een mes Bij Spakenburg heeft Kistema ker het plezier in het vak her vonden. ,Het was ook goed voor het lijf en de geest. Na Utrecht, was ik gesloopt, maar nu ben ik weer zo fit. Ik ben zo scherp als een mesik voel me net een j onge vent. De aanbieding van Telstar- kwam precies op het goeie mo ment. Ik ben klaar voor een nieuw avontuur. Geloof me, ze zullen van Kistemaker nog het nodige gaan horen. Ik heb de af gelopen twee jaar dan weinig wedstrijden gezien in het be taalde voetbal, ik ben nog van alle ontwikkelingen op de hoog te. Noem een club uit de eerste divisie en ik kan je zo de opstel ling geven." Kistemaker: „De basis is goed bij Telstar. De club heeft een pri ma jeugdafdeling, er komt een nieuw stadion en er wordt een nieuw bestuur gevormd, waar van Anton van Kooten de voor zitter wordt. Ik ken hem nog vanuit mijn Graafschap-perio de, toen was hij voorzitter van die club. We hadden een beetje een haat-liefdeverhouding. Maar hoe je het wendt of keert, hij was wel de grondlegger van het huidige De Graafschap. Bij Telstar krijg ik de tijd en de ruimte om iets op te bouwen. Ik mag een periodetitel halen. Wat ik belangrijk vind is dat we aan trekkelijk voetbal spelen. Voet bal speel je voor het publiek, dus geen acties op het middenveld, maar acties voor de goal. De mensen in de IJmond zijn be hoorlijk voetbalminded, in principe zijn ze gekker van het spelletje dan in Alkmaar en Haarlem, maar je moet ze wel wat bieden. Daar gaan we voor, altijd spektakel, uit en thuis. Dan ga je wel eens op je bek, maar vaak win je ook." Een kleurrijke trainer maakt dus zijn rentree. „Ik ben altijd eerlijk en duidelijk, zeg waar het op staat, niet zoals die opge leide sprekende poppen, die el kaar maar napraten. Kistema ker is altijd zichzelf, recht-door-zee en bloed fana tiek. Man, ik heb er verschrik kelijk veel zin in, ik sta te trap pelen van ongeduld. Of dit mijn laatste kunstje is? Ben je gek, ik kan nog wel tien kunst j es doen. door Frits Bakker HOEK - De Brabantse trainer Frans Vermeulen heeft zijn con tract met Hoek verlengd. Voor de ex-prof van NAC wordt het zijn tweede jaar in de hoofd klasse bij de zaterdagamateurs. De verlenging van zijn verbin tenis is voor Vermeulen aanlei ding om zich in de komende we ken te buigen over de selectie voor volgend seizoen. „Ik wil mee helpen zoeken naar ver sterking in de breedte." Volgens Vermeulen is het nog te vroeg om binnen het huidige elftal al te selecteren. „We moeten ook zorgen dat er rust blijft, want de competitie duurt nog lang." De Belgische assistent-irainer Mark de Puydt gaat een deel van het scoutingswerk van Gerrit Emans overnemen. Met zijn kennis van het Belgisch voetbal gaat hij vooral over de grens op zoek naar nieuwe aanwinsten. De Puydt wordt samen met Frans Vermeulen en Bennie Langeraart verantwoordelijk voor het spelerspotentieel Angelo Nijskens zal eerder dan verwacht zijn comeback maken bij Hoek. Het herstel van de spits, na een zware knieopera tie, verloopt wonderbaarlijk snel. Frans Vermeulen: „Hij traint al volop met de bal. Ik verwacht hem over een week over vier wedstrijdklaar." Simon Kistemaker langs de lijn bij Hoek-Spakenburg. foto's Charles Strijd door Barry van der Hooft VLISSINGEN-De spanning aan de top van de hoofdklas se B is na zaterdag verder ge stegen. Koploper Dovo ging verrassend onderuit tegen Sparta Nijkerk (3-2), terwijl nummer twee Spakenburg in Hoek niet verder kwam dan een gelijkspel (1-1). Hierdoor staan beide ploegen nu in verliespunten gelijk. Door opnieuw een gelijkspel moet Huizen voorlopig afha ken in de strijd om de titel. Alleen Kozakken Boys, dat Kloetinge met 4-1 versloeg, kan in punten nog redelijk dichtbij de twee koplopers komen. Opvallend waren de overwinningen van Volen dam en VVGZ. Beide degra datiekandidaten krijgen hierdoor weer aansluiting met de ploegen boven hen. GVW en Achilles Veen hiel den elkaar na een hectische slotfase in evenwicht. Twee minuten in blessuretijd maakte Paul Malherbe ge lijk, nadat Achilles Veen in de laatste minuut op voor sprong was gekomen. Sparta Nijkerk-Dovo 3-2 (0-0). 50. Mare Heimgartner 1-0, 70. Mare Heimgartner 2-0, 81. Theu- nis Wenneker 2-1, 89. Ronald Dokter 3-1, 95. Stefan Hylkema 3-2. Scheidsrechter: G.W. Jansen (Apeldoorn). Gele kaart: Johan Leidekker (Dovo). Aantal toe schouwers: 1000. AVW'66-Huizen 2-2 (2-1). 11. Paul Hartog 0-1, 17. Maarten Stekelenburg 1-1 (e.d.), 35. Rein Hendriks 2-1, 54. Paul Hartog 2- 2. Scheidsrechter: J. Hoekstra (Sint Nicolaasga). Gele kaart: Pieter-Jan Klarenbeek (AVW'66), Pieter Veerman (Hui zen). Aantal toeschouwers: 300. Volcndam-Bennekom 2-1 (1-0). 23. Kees Bank 1-0,55. Kees Bond 2-0, 84. Camiel Jager 2-1. Scheidsrechter: J.M. Bakker (Ermelo). Gele kaart: Peter Tuijp, Johan Tuijp (Volendam), Dick Peters van Ton (Benne- kom). Aantal toeschouwers: 200. Heerjansdam-VVGZ 1-2 (1-1). 15. Sebastiaan Bekkers 1-0, 28. Dennis van de Pol 1-1, 63. Walter van de Burg 1-2 (e.d.). Scheids rechter: M.J.M. Paeshuyse (Val- kenswaard). Gele kaart: Pipi Pruymboom (Heerjansdam), Wim Verhoeven, Cyriel Versteeg, Cees van Welie (WGZ). Rode kaart (2x (feel): John Hopstaken (VVGZ). Aantal toeschouwers 300. GVW-Achilles Veen 2-2 (1-1). 27. Sjaak Hoeke 0-1, 40. Walter van Ommeren 1-1, 90. Frans Vonk 1 -2, 92. Paul Malherbe 2-2. Scheidsrechter: H. van Loen (Utrecht). Gele kaart: Berry Arends (GVVV), Marcel Kam steeg, Michel Baas (Achilles Veen). Aantal toeschouwers: 400. Getergd Kozakken Boys stelt orde op zaken in revancheduel: 4-1 doorSven Remijnsen WERKENDAM.- Het ging er de afgelopen week stevig aan toe op de training van Kozakken Boys. Trainer Philip den Haan verwijderde drie spelers uit zijn selectie, nadat ze met elkaar op de vuist waren gegaan. De ove rige voetballers van de zater dag-hoofdklasser bewaarden hun energie voor het revanche duel met Kloetinge, dat de ploeg uit Werkendam eerder dit sei zoen met 6-2 had vernederd. Met 4-1 zette het gedreven spe lende Kozakken Boys de zaken zaterdag weer recht. Bij Kozakken Boys, van ouds her een grootmacht in het zater dagvoetbal, deden de spelers een stapje extra om de gekrenk te trots op te vijzelen. Maar als scheidsrechter Beser zijn. van hogerhand opgelegde instruc ties nauwgezet had nageleefd, hadden de Werkendammers twee stappen extra moeten doen. In de vijfde minuut van het spetterend begonnen duel verzuimde de arbiter uit het Gelderse Hengelo Jörgen van Hattem met een rode kaart van het veld te sturen. Even buiten het strafschopgebied trok de verdediger de doorgebroken Onno Doeland naar de grond. De leidsman bespaarde Van Hattem echter een vroegtijdige gang naar de kleedkamer. Kloetinge-trainer Diederik Hiensch kon op de bank zijn ogen niet geloven toen hij Van Hattems overtreding slechts be straft zag worden met een gele kaart. „Het had rood moeten zijn", aldus Hiensch. „Voorsitu aties als deze is de regel ge maakt." Boogbal Hoewel hij de discutabele be slissing van de scheidsrechter 'allesbepalend' noemde, stak Hiensch de hand ook in eigen boezem. Volgens de oefenmees ter was de nederlaag te wijten aan het voor Kloetinge uiterst ongunstige wedstrijdverloop, in combinatie met het gebrek aan scherpte voorin. „Op beslissen de momenten verloren we de duels. Maar die 6-2 van de vori ge wedstrijd heeft er bij Kozak ken Boys natuurlijk ook wel een stukje power ingebracht." Zonder de geschorste verdedi ger Rudy Banffer liep Kloetinge op sportpark De Vierlaan 89 mi nuten lang achter de feiten aan. Al in de eerste minuut van de wedstrijd rondde Leo van der Linden een prachtige aanval van Kozakken Boys fraai af met een boogbal over Kloetinge- doelman Jaap Pijnenburg: 1-0. Het offensief ingestelde Kloe tinge kwam echter bewonde renswaardig snel terug in de wedstrijd. Onder aanvoering van de sterk spelende Jeffrey van de Velde werd Kozakken Boys vastgezet. Maar de geterg de ploeg uit Werkendam kreeg daardoor de kans om naar har- tenlust te counteren. En doordat het centrale aanvalsduo Patrick Leytens/John Verbaan door de voltallige Kloetinge-defensie slechts met kunst en vliegwerk van scoren kon worden afge houden, ontstonden er op de flanken zeeën van ruimte. Vooral de achttienjarige linker middenvelder Christian Op- schoor ontpopte zich als een plaag voor zijn directe tegen standers Jan Baaijens en Rien de Bruine. In de zestiende mi nuut werd Opschoor, die in de belangstelling staat van NAC, door een splijtende dieptepass van Dennis van der Ley vrij voor de goal gezet. Doelman Pijnen burg werd simpel omspeeld: 2- 0. Toch gaf Kloetinge zich niet zo gauw gewonnen. Zeker na de aansluitingstreffer, een on houdbaar afstandsschot van Jeffrey van de Velde, leken de Zeeuwen langszij te komen. Maar het was uitgerekend de geroutineerde .keeper Jaap Pij nenburg die de tegenstander vlak voor rust te hulp schoot. Pijnenburg had te veel tijd no dig om een terugspeelbal weg te werken. Via de inkomende Christian Opschoor carambo leerde de bal vervolgens in het doel: 3-1. In de tweede helft bracht Hiensch verdediger Arno Me- laard in voor Jan Baaijens. Er- win Dek, die het gevaar-Op- schoor moest intomen, en Niels Lodewijk schoven door naar het middenveld, waar vooral Lode wijk een prima indruk maakte als aanjager. Kloetinge had ech ter weinig geluk, want inzetten van Alex Lourens en Wouter La- brujère werden van de lijn ge haald, en een schot van Jeffrey van de Velde ging ternauwer nood naast het doel van de al verslagen keeper Edwin van Zwieteren. Pas nadat John Verbaan de bal vanaf de achterlijn achter Pij nenburg had geschoten (4-1), was Kloetinge definitief versla gen. De aansluiting met de top van de hoofdklasse B raakte door de derde nederlaag op rij verder uit zicht, maar Diederik Hiensch liet zich na afloop niet uit het veld slaan. „Dit is een dalletje", aldus Hiensch. „Nu zullen we ons pas echt moeten bewijzen." Kozakken Boys-Kloetinge 4-1 (3-1). Ï.Leo van der Linden 1-0,16. Chris tian Opschoor 2-0,30. Jeffrey van de Velde 2-1, 44. Christian Opschoor 3- 1, 81. John Verbaan 4-1 Scheids rechter: F.W.H. Beser (Hengelo). Ge le kaart: Jorgen van Hattem (Kozak ken Boys). Aantal toeschouwers: 800. Kozakken Boys: Edwin van Zwiete ren; Jörgen van Hattem, Leon Elands, Ronald Visser, Hank Viveen; Johan van der Stelt, Dennis van der Ley, Leo van der Linden (66. Gerard den Haan), Christian Opschoor (87. Dick Ernst); Patrick Leytens, John Verbaan. Kloetinge: Jaap Pijnenburg; Rien de Bruine, John Kole, Erwin Dek, Niels Lodewijk; Jan Baaijens (46. Arno Melaard), Jeffrey van de Velde, Wou ter Labruj'ere; Alex Lourens, Onno Doeland, Ronald Zuijdwegt (69. Marcel Lourens). De bijnaam is een serie die elke maandag op de achter kant van het sportkatern van de PZC verschijnt. Bijna men zijn zo oud als de sport zelf. Wat bijvoorbeeld te denken van de Zwarte Panter, de bijnaam voor de uit Goes afkomstige keeper Frans de Munck, vanwege zijn katachtige reacties. Heeft u suggesties voor deze ru briek? Bel de sportredactie van de PZC: 0118-484450. Vandaag: Pinda. door Eldridge Pentury Anton Hendrikse heeft veel betekend voor de PTT en voetbalclub Gemeen te Post Combinatie (GPC). Niet voor niets werd de 75- jarige Vlissinger vele malen beloond voor zijn bewezen diensten. De gouden speld voor het 40-jarig lidmaat schap van de KNVB en de koninklijke (zilveren) onder scheiding, omdat hij evenzo- vele jaren trouw was aan de PTT, zijn de meest imposante van een lange erelijst. De man die 35 jaar bestuurs lid, waarvan 22 jaar als voor zitter, is geweest van GPC is een bekende in het Zeeuwse voetbalwereldje. „Ze kennen me van Zaamslag tot pak 'm beet Bergen op Zoom", ver zekert hij. Een select gezel schap weet dat Anton Hen drikse jaren terug, toen-ie zelf nog voetbalde in de hoofdmacht van VC Vlissin- gen, beter bekend stond on der een andere naam: Pinda. De bijnaam van Anton Hen drikse werd buiten het sport park geboren. In de binnen stad van Vlissingen, vlak voordat de tweede wereld oorlog uitbrak. Hij vertelt: „Mijn ouders hadden op de hoek van de Vlamingstraat en de Wagenaarstraat een ca fé. Als jochie van tien liep ik er elke dag rond. Voor het ca fé verkochten j ongens pinda- plakken, zeg maarpinda'sdie aan elkaar vastgeplakt za ten. Eén pakje kostte vijf cent. Klanten in het café duwden me vaak vijf cent in de hand. Zodat ik pinda's kon kopen." Zijn kameraden noemden hem om die reden geksche rend al gauw Pinda. De rest volgde snel. Zelfs tot op het voetbalveld. „Er waren men sen die niet eens wisten dat ik Anton Hendrikse heette. Zi] bekeken de wedstrijd, zagei me voetballen en kenden me alleen als Pinda", zegt Hen drikse, die ooit nog met de le gendarische Frans de Munck in het Zeeuwse elftal speelde en trainer was bij Vlissingen (jeugd) en de eerste teams van Breskens en IJzendijke. Door werk verruilde Hen drikse VC Vlissingen in 1951 voor GPC. „Omdat ik ook een goed schot in de benen had", zegt Hendrikse, „werd ik la ter door sommigen ook we! het kanon genoemd." Maai die bijnaam werd lang niet zo populair als pinda ooit was Anno 1999 is er niemand die Anton Hendrikse nog mé pinda aanspreekt. „Tegen- woordig is het bijna alleet maar meneer..." Zoals hé hoort bij een 75-jarige mé zó'n staat van dienst. Kloetinge-aanvaller Alex Lourens (hier op archieffoto) speelde een onopvallende wedstrijd tegen het op revanche beluste Kozakken Boys. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 24