Kasparov voert strafexpeditie uit PZC Het millenniumprobleem. Reken er nü mee af, voor het met ons afrekent. Ruitenberg raakt leiderspak kwijt Ware metamorfose handbalsters Oranje sport maandag 25 januari 1999 22 Rus laat op Hoogovens-schaaktoernooi geen spaan heel van concurrentie Bijgelovige Van der Poel fj laat overwinning schieten van onze sportredactie ASSEN - René Ruitenberg deed zater dag in Assen zijn uiterste best om zich zelf moed in te praten. Na afloop van de veertiende KNSB-marathon zei hij dat de schaatscompetitie nog lang niet is afgelopen. De lijstaanvoerder had tijdens de verlengde marathon over 150 ronden zijn oranje leiderspak he lemaal af zien rafelen. Met de zeventiende plaats leverde Ruitenberg een wanprestatie. De wed strijd werd gewonnen door-Jan-Maar ten Heideman. die zich in de eind sprint de snelste toonde van een kopgroep van zestien man. Henk An- genenj. die derde werd, volgde Ruiten berg op als de nieuwe leider. Ruitenberg gooide er een hoop clichés tegenaan om mentaal op de been te blijven. Diep in zijn hart wist hij echter dat hij praatjes verkocht. De knock out die Angenent hem toediende, is bijna definitief. De verliezer was rood van schaamte. „Ik reed constant ach ter de feiten aan. Maar er is gelukkig niets mis met de vorm. Ik kon alleen niet met de beslissende ontsnapping mee. Ik kan de achterstand in de laat ste vijf wedstrijden nog wel goed ma ken", aldus Ruitenberg. Op het Drentse kunstijs waren veel bo- nuspunten te verdienen. Dat werkte motiverend. Vooral in de eerste helft van de race ijlden de rijders hard over de piste. Zeven durfals, onder wie Pie- terse, Kleine, Stam en Van Meggelen. sloegen een fors gat. Naarmate de wedstrijd vorderde, groeide de kop groep. In totaal meldden zich zestien man aan het front. Weinig enerverend Behalve Ruitenberg waren alle klasse mentstoppers in de vluchtgroep verte genwoordigd. De kopgroep met onder andere Angenent, Borst en Heideman slaagde in zijn opzet. Na vijftig ronden had de groep een voorsprong van vier honderd meter op de rest van het pelo ton. Voor de achterblijvers was het toen al gebeurd. De koplopers contro leerden de koers vervolgens voorbeel dig. Het wedstrijdverloop was weinig enerverend. Pas in de finale kwam er opnieuw enig spektakel. De kopgroep voerde het tempo op om individuele acties in de kiem te smoren. Vijfhon derd meter voor de finish begon Ange nent met de eindsprint. In de laatste bocht zwenkte hij naar buiten, zodat Heideman en Van Meggelen minder meters hoefden te maken en hem moei teloos passeerden. Op het rechte stuk naar de finish maakte Heideman de meeste snelheid. Hij behaalde zijn zes de seizoenzege. Heideman evenaarde daarmee het seizoenrecord van de Amerikaan KC Boutiette. Heideman, in december winnaar van de zesdaagse, noemde zijn zege een zeer nuttige advertentie. Na dit sei zoen stopt zijn sponsor Klerks als geldschieter. Ploegleider Frans Over- devest is op zoek naar een nieuwe geld schieter. „Met deze overwinning erbij kan hij misschien wel een vet contract binnenhalen. Dat zou mooi zijn, want ik hoop dat de ploeg bij elkaar blijft", aldus Heideman. Dezelfde wens heeft ook Henk Angenent van het Netwerk VSP-team. Ook die sponsor verdwijnt uit het marathonpeloton. „Ik heb er vertrouwen in dat het goed komt. Als we geen geldschieter vinden, zal ik al leen verder moeten. Vooralsnog wil ik met mijn ploeggenoten verder." ANP van onze sportredactie SAVSJÖ - Het Nederlands vrouwenhandbalteam heeft in ruim een maand tijd een ware metamorfose ondergaan. Na de tiende plaats die op het Euro pees kampioenschap in eigen land werd behaald, was er spra ke van een mineurstemming. Maar na twee wedstrijden in de WK-kwalificatie is het zelfver trouwen hei-vonden. Zaterdag werd in Savsjö met 21-20 ge wonnen van Zweden, dat woensdag in Zwolle al met 25- 23 was verslagen. De eindronde van het wereld kampioenschap, dat eind dit jaar in Denemarken en Noorwe gen wordt gehouden, is door de dubbele zege binnen bereik. In maart staan nog twee interlands tegen Litouwen op het pro gramma. Nederland is plotseling de te kloppen ploeg. „Ook voor ons is dit een verrassing, maar wel een positieve", zei bondscoach Bert Bouwer na de tweede overwin ning. „We zijn altijd in onze mo gelijkheden blijven geloven. Zweden schat ik hoger in dan Litouwen, maar dat moeten we nog even afwachten." Nederland verloor vorig najaar twee oefenwedstrijden tegen Zweden met ruim verschil. In de WK-kwalificatie volgde de re vanche. „Vooral in de eerste helft hebben we heel sterk ge- speeld", zei Bouwer. Onder lei- ding van uitblinkster Monique Feijen voerde het Oranje-team vrijwel constant de boventoon Angstig Bij de rust was de stand gelijk (11-11). Halverwege de tweede helft leek de overwinning voor Nederland bij een voorsprong van 17-13 zeker. Toen twee aan vallen mislukten, nam Zweden echter het initiatief over. „We werden onnodig angstig", aldus Bouwer. Het thuisteam leidde met 20-18, maar in de slotfase herpakte Nederland zich. Eet halve minuut voor tijd zorgde Olga Assink, topscorer met vijf treffers, met een snoeihait ]|PI schot voor de beslissing: 21-20 ANP ^Kijk, ik heb hier 7000 mestvarkens zitten. Dat is levend materiaal. Daarmee kun je geen risico's lopen. Ook niet als het nieuwe jaar toevallig 2000 heet. Mijn voedercomputer zit aan een PC waarop een varkensmanagement systeem draait. Van ieder varken wordt de ideale groeicurve berekend en aan de hand daarvan wordt de voedergift bepaald. Nou, die procescomputer kon mooi niet tot 2000 tellen. Dat betekent dat ik dan alle beesten elke dag met de hand zou moeten voeren; dat ik extra personeel in zou moeten zetten, wat ik niet kan betalen met deze varkensprijzen. Ik ben blij dat we het bijtijds getest hebben. Dat er hier op tijd een goed systeem staat. Ik ga intussen wèl even in de familie en de kennissenkring op zoek naar mensen die bij kunnen springen als het tóch nog nodig zou zijn! Waar ik me nog wel zorgen over maak is het groot aantal collega's dat nog niet in actie is gekomen. 99 De aanpak van Bert Antonis: Lees de millenniuminformatie van je stands organisatie Praat erover met je consulent Kaart het probleem aan bij de leverancier van de automatiseringsapparatuur Simuleer de jaarwisseling 1999/2000 nauwkeurig Breng de gevolgen in kaart en verhelp deze z.s.m. ►Waarschuw de transporteur. miliemiium p'ztform 0800-9992000. WWYV.mp2000.nl van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Elf maanden verscheen Gary Kasparov op geen enkele grote wedstrijd. Terwijl Viswanathan Anand moeiteloos het ene na het andere toernooi op zijn naam schreef, oefende de wereldkampioen slechts tegen de computer. Er werd dan ook getwijfeld aan de heerschappij van de Moskoviet. Was hij nog wel de onaantastba re grootheid van voorheen, durfde hij nog wel tijdens grote toernooien uit te komen? Kas parov hield zich niet doof voor de roddels en meldde zich tot twee keer toe aan bij de leiding van het Hoogovens-toernooi. Om vervolgens tijdens de eerste week een heuse strafexpeditie uit te voeren. Na zeven wedstrijden heeft Kasparov slechts tegen Ivantsjoek remise gespeeld. De overige partijen leverden over winningen op. Zo ook zaterdag tegen Jeroen Piket en zondag te gen Sjirov. Vooral de zege tegen Sjirov baarde veel opzien. De geboren Rus met een Spaans paspoort tracht al maanden een tweestrijd om de wereldtitel te organiseren. Het lukt hem niet voldoende sponsors te vinden, en dus blijft Kasparov zonder te spelen wereldkampioen. Zelf vindt hij dat niet zo'n probleem. ..Ik wil tegen iedereen mijn titel verdedigen, dus ook tegen Sji rov. Maar ik denk dat Anand met mij de enige speler is die geld kan genereren", aldus Kas parov. Daarbij lijkt Anand de enige speler die het Kasparov moeilijk kan maken. Het talent uit India remiseerde zaterdag met Ivantsjoek en versloeg zondag Jan Timman. Hij kan met vijf punten uit zeven partijen bogen op een prachtig moyenne, maar lijkt ook te licht voor de ontke tende wereldkampioen. Hij moet nu een vol punt goedma ken en speelt donderdag met de zwarte stukken tegen Kasparov, die waarschijnlijk al aan remise voldoende heeft, Waar een week geleden nog openlijk werd getwijfeld aan de kwaliteiten van de wereldkam pioen, weet de organisatie in Wijk aan Zee imniddels wel be ter. De toernooidirectie mag graag vertellen dat het aanbod van Kasparov naar Wijk aan Zee te komen, aanvankelijk werd geweigerd. Het deelne mersveld was namelijk al aan gewezen. Toen Nigel Short zich wegens zijn aanstaande vader schap afmeldde, werd Kasparov gretig binnengehaald. De Rus kost alleen aan startgeld alzo'n 100.000 gulden, maar dat betaalt zich wel terug. Tijdens alle speeldagen puilt De Mori aan in Wijk aan Zee uit. Zondag trok het Hoogovens-toernooi meer dan tweeduizend bezoe kers. Zij luisterden naar analy ses, speelden zelf een partijtje schaak en probeerden uiteraard een glimp van Kasparov op te vangen. Ook voor hen is de Mos koviet weer de beste van de we reld. ANP Wereldkampioen Gary Kasparov aan het bord in zijn gewonnen partij tegen de Spaanse Rus Sjirov foto Hans Steinmeier/ANP van onze sportredactie WETZIKON - De Belgische veldrijder Sven Nijs is dit sei zoen oppermachtig in de serie Yvedstrijden om de Superpresti ge. Een week voor het WK veld rijden in het Slowaakse Poprad won Nijs in het Zwitserse Wetzi- kon zijn zesde SP-cross van het seizoen. In de sprint moest Adri van der Poel enkele banddiktes toegeven op zijn ploeggenoot bij Rabobank. Van der Poel zat er niet mee dat hij na een knappe achtervolging alsnog werd geklopt door de jonge Belg. Op de zege in Wetzi- kon lijkt immers een vloek te rusten. De Duitser Thaler was in 1987 de laatste veldrijder die binnen acht dagen de cross in Zwitserland en het wereldkam pioenschap won. „Ik won hier vorig jaar en een week later zat ik tijdens het WK in de miserie", verklaarde Van der Poel zijn ne derlaag in de eindsprint. Hij was niet voluit gegaan. „Had ik dat wel gedaan, dan had ik hier gewonnen. Maar de geschiede- Ti nis speelde mee. Ik dacht: laatii me hier maar niet winnen. Boven dien houd ik Nijs voor volgend week in Poprad liever vriend." De Belgische jongeling was con tent met zijn zege, de twaalfd van het seizoen..Ik heb hier bt pj wezen dat ik nog niet uitgeblui ben", aldus Nijs, die in Van dt Poel, Pontoni, Frischknecht,D Clercq en Wabel zijn grootss concurrenten voor de wereldf ia{ tel ziet. jpg. WK-favoriet Pontoni liet zie zondag niet van voren zien. D Italiaan leek zich niet bijster te spannen en bleef een vol in de achtergrond, kwam Van der Poel na valpartijen knap terug. In laatste anderhalve ronde hij als enige het gat naar dicht. De behendige bij de balkjes, zijn weer een kleine maar zag in de sprint Poel nog bijna langszij Regerend wereldkampioen Clercq werd achter het duo derde, Belga/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 22