Ten Cate grijpt in bij Enbi PZC Belegger vaart wel bij fusiegolf Poolse boeren zijn import EU-graan zat KLM vraagt noodwet millenniumbankroet Bedrijven proberen jongeren vroegtijdig voor zich te winnen Beurs buigt alsnog voor sambavirus financiën 6n economic zaterdag 23januari 1999 7 Honderd banen weg van onze redactie economie ALMELO - De voorgenomen re organisatie bij kunstoffen- en textielbedrijf Koninklijke Ten Cate kost honderd van de dui zend werknemers hun baan. De ontslagen hebben betrekking op de divisie Ten Cate Enbi, die rubberen rollers voor kantoor machines maakt. Zestig ar- Commissaris weg wegens belangenstrijd UDEN - Dico-commissa- ris R. Draijer stapt uit de raad van commissarissen van de fabrikant voor sta len bedden. Dat gebeurt om een mogelijke belan gentegenstelling te voor komen, zo meldt Dico gis teren. Draijer was niet alleen commissaris, maar ook grootaandeelhouder van Dico met een belang van meer dan 25 procent. Die twee functies zouden el kaar wel eens kunnen bij ten, zo denkt financieel en operationeel directeur P. van Berkel. Vooral omdat Dico op zoek is naar een partij die de slecht draai ende fabriek zou willen kopen. Als de overname doorgaat heeft grootaan deelhouder Draijer een belang bij een zo hoog mo gelijke prijs voor zijn aan delen. De commissaris Draijer moet echter ook naar de belangen van werknemers en fabriek kijken. Dat zou voor een belangentegenstelling kunnen zorgen, aldus Van Berkel. ANP beidsplaatscn vervallen in het Limburgse Nuth, tien in de rest van Europa en de overige in de Verenigde Staten. Eind vorig jaar kondigde het Al melose bedrijf de reorganisatie bij Ten Cate Enbi al aan. Twee van de drie bestuursleden na men toen de verantwoordelijk heid voor het falen van de divi sie op zich. Bestuursvoorzitter E Schreve is inmiddels al opge stapt, zijn collega J. van de San- den vertrekt dit kwartaal nog. T. Pruntel neemt tijdelijk de hon neurs waar. De zwabberende markt voor printers en kopieer machines en de toegenomen concurrentie binnen die sector noopten Ten Cate tot de her structurering. Door de crisis in het Verre Oosten konden klan ten in Europa en de VS him pro ducten goedkoper uit Azië be trekken. Kennis Om het tij te keren heeft Ten Ca te 130 miljoen opzij gezet. Een zegsman denkt dat deze voor ziening voldoende moet zijn. De nieuwe directie heeft de afgelo pen maanden 'uitvoerig' geke ken of Ten Cate de productie in eigen hand moet houden. „De kennis die Ten Cate heeft over staal, rubber en kunststof is uniek, dus we blijven het zelf doen", aldus de woordvoerder. Zo'n 240 werknemers zullen de fabriek in Nuth blijven beman nen. de klappen vallen bij de af deling Research Development en onderdelen die indirect bij de productie betrokken zijn. Plet kwakkelende Ten Cate Enbi heeft vorig jaar 'geen verlies' ge leden. Concreter wil de woord voerder niet op de resultaten in gaan. In november gaf het bedrijf al aan dat de winstgroei van het hele bedrijf 7 tot 12 pro cent lager zal uitvallen dan in 1997. Ten Cate Enbi neemt on geveer eenvijfde van de groeps- omzet voor zijn rekening. ANP Boze boeren oog in oog met een douanier. van onze redactie economie WARSCHAU - Poolse boeren hebben gis teren een overgang bij de grens met Duits land gebarricadeerd om een stop op de invoer van graan en andere voedselpro ducten te eisen. Ongeveer 2.500 boeren legden het verkeer stil bij Swiecko. Ze eisten een onderhoud met regeringsvertegenwoordigers De boeren klagen dat zij door de import ver lies lijden, maar de regering zegt dat het volledige invoerverbod dat de boeren ei sen een schending zou betekenen van de handelsovereenkomsten die Polen met de Europese Unie heeft getekend. Pogingen foto Martin Schutt/EPA van de Poolse regering om met oog op de toetreding tot de Europese Unie kleine, verouderde boerenbedrijven samen te voegen tot grotere, moderne ondernemin gen die de concurrentie met het Westen beter aankunnen, stuiten op verzet van de boeren. Die vrezen hun land kwijt te ra ken en in loondienst terecht te komen. AP Bremerhaven valt voor Kooren ROTTERDAM - De Rotterdamse havensleepdienst Adriaan Kooren (Kotug) gaat zijn diensten uitbreiden naar het Duitse Bremerhaven. Vanaf 1 januari is Kotug al actief in de Noord- duitse haven. De bedoeling is dat Adriaan Kooren daar uit eindelijk acht sleepboten zal inzetten. De Nederlandse sleper heeft ongeveer vijftig procent van de markt in de Duitse haven naar zich toe getrokken. De drie be staande sleepbedrijven, die via een samenwerkingsverband een monopolie in Bremerhaven hadden, zijn inmiddels aan het saneren. Zij hebben al een aantal sleepboten stilgelegd. Kotug gaat in Bremerhaven een nieuw soort sleepboot. Rotor genaamd, inzetten. Door plaatsing van schroeven mid scheeps is het nieuwe type uiterst wendbaar. ANP Stroom uit kippenmest EINDHOVEN - Een elektriciteitscentrale gestookt op pluim veemest is haalbaar. Dat blijkt uit een studie van de stichting Duurzame Energieproductie Pluimveehouderij DEP. De bes te vestigingsplaats is industrieterrein Moerdijk. Als alles meezit, kan de centrale in 2002 draaien. Bij de stichting zijn 630 pluimveehouders aangesloten. Die zijn jaarlijks goed voor 300.000 ton mest. De centrale kan kos tendekkend werken als de boeren 25 per ton mest betalen. De centrale kan stroom te leveren voor 65.000 huishoudens. Verbranding van pluimveemest levert volgens het onderzoek een vermindering van de uitstoot van C02 op van ongeveer 100.000 ton per jaar. De totale uitstoot van het broeikasgas in Nederland bedroeg in 1997 185,7 miljoen ton. ANP Devote ook beursverliefd BUNNIK - Het kleine automatiseringsbedrijf Devote wil voor 1 april een notering aan de Amsterdamse effectenbeurs hebben Met de beursgang haalt het bedrijf geld op voor in vesteringen, denkt de wervingsmogelijkheden voor personeel te vergroten en hoopt de naamsbekendheid te vergroten. Devote bestaat sinds 1994 en boekte volgens voorlopige cij fers het afgelopen jaar een nettowinst van 2 miljoen bij een omzet van ƒ17 miljoen. Dat is een verdubbeling ten opzichte van het jaar ervoor. Het gaat om een herplaatsing van bestaande aandelen en de uitgifte van nieuwe stukken. Bij Devote werken honderd twintig mensen. ANP Recordwinst voor IBM ARMONK - IBM heeft een recordwinst behaald. Het resultaat kwam vorig jaar uit op 6,3 miljard dollar, 3,9 procent meer dan in 1996. De winst was iets hoger dan analisten hadden verwacht In het laatste kwartaal van 1998 was er sprake van een groei van ruim twaalf procent tot 2,3 miljard dollar. Vooral de software en de dienstverlening leverden met zestig procent een grote bijdrage aan de winst van de computerreus. Topman Gerstner legde daar dan ook de nadruk op. Hij zei dat die divisies steeds belangrijker worden, omdat de afnemers meer toegang willen tot elektronische handel en netwerken. De omzet bedroeg vorig jaar 81,7 miljard dollar. Dat is vier procent meer dan in het jaar ervoor. DPA Telfort krijgt landelijke dekking AMSTERDAM - Telfort gaat zijn gebruikers van mobiele te lefoons een landelijke dekking bieden. De gezamenlijke on derneming van British Telecom en de NS heeft een nieuwe technologie ontwikkeld waarbij de verbinding via frequen ties van derden loopt. Telfort wil de nieuwe software in maart gaan tosten. In april moet alles operationeel zijn, aldus een woordvoerder giste ren. Dan kunnen de gebruikers van telecomaanbieder wisse len zonder dat ze een ander telefoonnummer krijgen. ANP van onze redactie economie DEN HAAG - De KLM wil dat er een noodwet komt om faillisse menten als gevolg van het millenniumprobleem te voor komen. De luchtvaartmaat schappij voorziet zonder over heidsingrijpen tot ver in 2000 juridische procedures die Ne derland zullen lamleggen. Als die wettelijke aanpassing uitblijft, is het volgens de KLM heel waarschijnlijk dat het be drijfsleven in de eerste helft van het nieuwe jaar massaal de gang naar de rechter maakt. „Dat moeten we door een noodwet zien te voorkomen", aldus woordvoerder Baas van de KLM. „Naar Amerikaans voor beeld moet worden ingegre pen." In de Verenigde Staten is de aanpak van de overheid erop ge richt te beletten dat het ene be drijf het andere bedrijf de dood steek toebrengt. Wetgeving voorkomt dat men eikaars pro grammeerfouten in computers om financieel gewin gaat ver wijten. Veel datumvelden in computers kunnen de overgang naar 2000 niet aan. omdat de cijfers '00' worden geinterpre- teerdals '1900'. Intussen lopen in Nederland zo geheten millennium-advocaten zich warmGespecia 1 i seerde j u- risten maken zich op om claims neer te leggen bij bedrijven die steken laten vallen. „Dat is fu nest voor onze samenleving", aldus Baas. „De overheid moet echt ingrijpen om deze gang van zaken te voorkomen." De KLM, die er vooralsnog van uit gaat dat vliegtuigen rond de eeuwwisseling gewoon de lucht in kunnen, erkent wel dat de be langen van de consument ge waarborgd moeten blijven. Zo pleitte de Commissie voor Con sumentenaangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad voor meer informatie over pro ducten die uitvallen. Baas: „Het bedrijfsleven moet zich kwetsbaar durven opstel len. Erkennen waar het fout gaat, zodat de consument erop kan inspelen. Ook hier ligt een dwingende rol voor de over heid." GPD door Rixt Albertsma DEN HAAG - Leuke banen lig gen voor het oprapen, soms zelfs met gratis auto. Studenten die net zijn afgestudeerd, hebben het tegenwoordig steeds vaker voor het uitzoeken. Met de steeds verder oplopende perso neelstekorten op de arbeids markt proberen bedrijven jongeren al in een vroegtijdig stadium aan zich te binden. ING is een van die bedrijven. De bankverzekeraar start in febru ari met de ING IT-Academie. Jongeren met een havo, mbo- of vwo-diploma treden in dienst van ING en volgen daarnaast gedurende vier jaar een infor- matica-opleiding aan een bestaande hbo-instelling. Ze verdienen het wettelijk mini mumloon en hun collegegeld wordt betaald. Het is de bedoe ling dat de studenten na hun op leiding bij de bank blijven wer ken. ING is niet de eerste. Afgelopen zomer al schudde bankverzeke raar Fortis studerend Neder land wakker toen het bedrijf aankondigde zes studenten in formatietechnologie of be drijfskunde te willen sponso red. In ruil voor het vergoeden van het collegegeld en een vast be drag per maand moet de student acht uur in de week bij de bank werken. De student is niet ver plicht dat na afloop van de stu die te blijven doen. Opvallend aan Fortis en ING is dat zij studenten al voor ze aan een studie beginnen voor zich willen winnen door een studie aan te bieden of de kosten te ver goeden. Dat is een groot verschil met de bestaande bedrijfsoplei dingen en post hbo-opleidin- gen. Daar moeten werknemers eerst wat langer bij een bedrijf werken voordat ze een oplei ding mogen volgen bij een on derwijsinstelling. Verrijking De opleiding van ING wordt on dergebracht bij de Haagse Ho geschool. de Hogeschool Windesheim in Zwolle en Fon t's Hogescholen in Eindhoven. Volgens de afdelingsmanager Organisatie Informatica van Hogeschool Windesheim, Ineke van der Wal, is de combinatie werken en leren van ING een verrijking voor het onderwijs'. ■■Opleidingen hebben vaak be hoefte aan praktijkvoorbeelden met betrekking tot de studie richting. Door op deze manier samen te werken ontstaan er veel mogelijkheden voor stu denten om met echte voorbeel den uit de praktijk te kunnen werken", aldus Van der Wal. Dat ING enige invloed heeft op de opleiding lijkt Van der Wal niet meer dan logisch. ING ont kent echter dat het bedrijf in vloed wil uitoefenen op de op leiding: „Studenten volgen een reguliere hbo-opleiding waar voor ze een officieel staatsdiplo- ma krijgen. Dergelijke oplei dingen hebben een standaard lespakket en daar gaan wij ons niet mee bemoeien", aldus Jan Bruinsma. hoofd software deve lopment services bij ING. „Hooguit adviseren wij dat ze beter met een bepaald compu terprogramma kunnen gaan werken omdat we daar bij ING ook mee werken." Ervaring De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) kan zich wel voor stellen dat studenten voor een dergelijke opleiding kiezen. „Ze doen een heleboel ervaring op en zijn verzekerd van een baan", aldus Marlous Veldt, vice-voor- zitter van de LSVb. Toch moe digt de studentenvakbond de initiatieven niet aan. „Je loopt het risico dat studenten op deze manier een verkeerde studie keuze maken, omdat het finan cieel aantrekkelijk is." Studenten die zich aanmelden bij ING en Fortis vallen onder dezelfde toelatingseisen die gel den voor de reguliere student. Wel kan het bedrijf er zelf een aantal eisen aan toevoegen. Om voor een 'beurs' van Fortis in aanmerking te komen moet de student voor het eindexamen vwo gemiddeld een 7,5 hebben behaald. Voor de ING IT-Academie gel den volgens Bruinsma de eisen die de overheid voor de ïnfor- matica-opleiding heeft gesteld. Verder moet de student beschik ken over goede communicatieve vaardigheden en doorzettings vermogen. Studenten worden hierop geselecteerd in een per soonlijk gesprek. ING hoopt dat studenten op de ze manier binding krijgen met het bedrijf Bang dat studenten na hun studie 'weglopen' naar een ander bedrijf zijn ze niet. „Je moet ervoor zorgen dat je een goede werkgever bent en dat ze het leuk vinden om bij ING te werken", aldus Bruinsma. GPD door Frank Hendrickx AMSTERDAM - Het jaar is amper begonnen of de fusies rijgen zich al weer aaneen. En iedere samensmelting roept weer een reactie op van con currenten die zich plotseling piepklein wanen. De markt maakt zich dan ook op voor een golf van fusies en overna mes die zelfs het recordjaar 1998 moet overtreffen. Vooral in de auto-industrie, de financiële dienstverlening en de telecomsector is de parings- drift nog lang niet verzadigd. De belegger vaart er op korte termijn wel bij. Ondernemin gen gaven vorig jaar wereld- wijdbijna 1100 miljard gulden uit aan fusies en overnames. Even onbevattelijk groot als dat bedrag zijn de consortiums die ontstaan. Enkele jaren ge leden had niemand zich kun nen voorstellen dat de oliegi ganten Exxon en Mobile ooit zouden willen samengaan, een fusie van de autoproducent Daimler en Chrysler leek even onwaarschijnlijk. Maar de inkt van de overeen komst is nauwelijks droog of de nieuwe geruchten doen al de ronde. Daimler/Chrysler zou azen op de Japanse fabri kant Nissan. Net als Ford en Renault overigens. „Dit soort bedrijven zijn ten einde raad. Ze weten niet meer hoe ze zelfstandig verder kun nen groeien", meent analist H. Brouwer van de Nationale In vesteringsbank (NIB). De au toindustrie kampt dan ook met een enorme overcapaci teit. Ze kunnen 50 miljoen voertuigen maken, maar er is een maximale vraag van 34 miljoen voertuigen. Een ver gelijkbaar probleem doet zich voor in de olie-industrie. De enige oplossing die de betrok ken managers voor handen hebben is: fuseren. „Het zijn verkapte saneringen", meent Brouwer. „Door samen te gaan met een ander kunnen bedrijven het makkelijker verkopen dat ze hardingrijpen." Walhalla In Japan - het economische walhalla van de jaren tachtig - is de nood inmiddels aan de man. Veel bedrijven zijn hope loos achterop geraakt Volgens beleggingsstrateeg R. Does- wijk van IRIS, kampen de Ja panse ondernemingen met een cultuurprobleem dat ze zelf moeilijk kunnen oplossen. „Werknemers hebben daar een Het hoofdkantoor van Banco Real in de Braziliaanse metropool Sao Paulo. ABN Amro beseft dat schaalvergroting in de banksector noodzakelijk is en lijfde de Braziliaanse bank daarom in. foto GPD baan voor het leven en als er geen werk meer is, krijgen ze een plaats voor het raam waar ze hun tijd uitzitten." De on dernemingen zijn daardoor veel minder efficiënt, maar om aan de familiefunctie van het Japanse bedrijfsleven een ein de te maken, is een fusie dan wel overname noodzakelijk. „Een buitenstaander haalt nu eenmaal makkelijker de be zem door de stal", aldus Does- wijk. Ook in de bankensector lijkt een verdere concentratie on vermijdelijk. Spanje had dit jaar de primeur met de fusie tussen Banco Santander en Banco Central Hispano. De combinatie komt met stip de top 10 van Europese banken binnen, maar lijkt gedoemd om weer ingehaald te worden. In Frankrijk draait de geruch tenmolen inmiddels op volle toeren en ook Duitsland lijkt klaar voor een fusiegolf. De re den: Er zijn in Europa te veel bankkantoren per hoofd van de bevolking. Kostenbespa ringen en fusies gaan hand in hand, tenminste als het goed gaat. En als het om eten of gegeten worden draait, bevinden de Nederlandse banken zich vooralsnog altijd aan de goede kant van de streep. Zo zou ING al weer in de markt zijn voor het Franse CCE Het wordt tijd, want terwijl Fortis vorig jaar voor 28 miljard gulden de Generale Bank kocht en ABN Amro voor3 miljard het Brazi liaanse Banco Real, hield ING zich rustig. Blijkbaar moest de groep even bekomen van de 9 miljard die het in 1997 uitgaf voor het Belgische BBL, maar de oorlogskas puilt dusdanig uit dat een nieuwe overname bijna niet te vermijden lijkt. Model De Nederlandse banken beho ren tot de kapers, omdat ze als eerste begrepen dat fusies noodzakelijk waren. „De fusie tussen ABN en Amro is inmid dels al weer zo'n tien jaar gele den, maar staat model voor wat er nu gebeurt", meent Brouwer van NIB. „Beide ban ken moesten indertijd bezui nigen. maar het kwam er met van. Na de fusie leek het plot seling vanzelf te gaan. Door hun samengaan waren ze ook klaar om verder te groeien." Eenzelfde 'verschijnsel doet zich inmiddels voor in de dy namische telecomsector. Vori ge week nam de Britse Vodofo- ne Group voor 105 miljard gulden het Amerikaanse Air- Touch over. De megaovername lijkt slechts de voorbode voor meer, want voor hoe groter het netwerk, hoe meer diensten aangeboden kunnen worden. De belegger aanschouwt de daadkracht van de bedrijven ondertussen vergenoegd. De aandelen in de telecomsector schieten nu al weken de hoogte in, omdat fusies of geruchten daarover altijd worden ge waardeerd. Het enthousiasme van de bestuurders, die kos tenbesparingen zien, een ster kere winstgroei en een groter marktaandeel, wordt nage noeg altijd overgenomen door analisten en beleggers. Dat er ook onoverkomelijke problemen kunnen optreden, zoals bij ING/Baring en Bols- Wessanen, komt veel later naar buiten. De gehaaide be legger heeft zijn winst dan al binnen. GPD door Frank Hendrickx AMSTERDAM - Heen-en-weer geslingerd tussen hoop en wan hoop zijn de beleggers deze week toch nog geveld door het sambavirus. De hoop dat Brazi lië de crisis snel onder controle krijgt, lijkt vervlogen. De resultaten van Nederlandse ondernemingen bieden voorals nog evenmin veel verlichting. Het verlies van de AEX-index bleef over de hele week beperkt tot 10 punten op 518,73, een da ling van 1,9%. Dat de schade meeviel, was vooral te danken aan het voor spoedige begin van de week. Het 'miraculeuze' herstel van de beurs in Sao Paulo was aanlei ding voor een opmars van de koersen. Vorige week vrijdag reageerden de beleggers al ui terst verheugd op de gestaakte poging van de Braziliaanse re gering om de munt op peil te houden. De koersen van Brazili aanse bedrijven gingen drie da gen achtereen de hoogte in en de beurzen in de rest van de wereld liftten verheugd mee. De sam- bacrisis leek bezworen, voordat hij goed en wel begonnen was. Helaas voor beleggers was het mirakel van korte duur. Nadat de aangekondigde hei-vormin gen van president Cardoso nog al sceptisch werden ontvangen, keerde in Europa en de Verenig de Staten het pessimisme of - beter -de realiteit terug. Koopjesjacht Het herstel van de Braziliaanse beurs was achteraf minder ver wonderlijk dan het enthousias me waarmee de effectenmark- ten in de rest van de wereld erop reageerden. De Braziliaanse munt werd in een week tijd im mers bijna 20% minder waard ten opzichte van de dollar. Voor buitenlandse investeerders was dat reden om tot koopjesjacht over te gaan. Niet alleen was de real spotgoedkoop, ook de Bra ziliaanse aandelen waren dras tisch in waarde gedaald. Voor iemand met dollars op zak was het dus twee halen, één betalen In feite was voor een deel sprake van optisch bedrog In dollars uitgedrukt was het herstel van de Braziliaanse aandelen hele maal niet zo miraculeus Dat er desondanks wereldwijd grote opluchting was. zegt veel over de gaven van beleggers om mon diale problemen te verdringen. De feiten laten dat echter moei lijk toe. Brazilië is de achtste economie van de wereld, kampt met een torenhoog begrotings tekort, zit zwaar in de schulden en is tot dusver niet in staat ge bleken om de noodzakelijke hei-vormingen door te voeren. Gevolg: Iedere dag stromen honderden miljoenen dollars het land uit. Bankenstelsel Dat grote paniek vooralsnog uitblijft, is volgens economen een gevolg van het bankenstel sel in Brazilië. Dat zou veel min der wankel zijn dan in Rusland en Azië. Niemand heeft de in eenstorting van Japanse banken echter ooit voorspeld. De onin bare leningen kwamen pas aan het licht toen de Japanse econo mie in het slop raakte. Het lijkt daarom te vroeg om de loftrom pet te blazen voor de Brazili aanse banken De Nederlandse bedrijfsresul taten die tot dusver naar buiten komen, geven weinig aanlei ding voor veel optimisme. Wel iswaar waren de cijfers van au tomatiseerder Cap Gemini uitstekend, maar het is teke nend dat topman Brix nog geen uitspraken durft te doen over het komende jaar. Daarmee is hij, na Hovers van Océ, al de tweede topman die helemaal geen indicatie wil geven. In het geval van Cap Gemini had dat overigens nauwelijks effect op de beleggers. Het aandeel steeg deze week 4,5%. De bestuurs voorzitter die deze week wel voorspellingen deed, keek voor het gemak maar liever naar 2000 en zelfs 2001Topman Ma- ris van AMSL begrijpt tenmin ste wat beleggers willen horen. „In 2000 komt het herstel en 2001 wordt een topjaar", zei hij bij de presentatie van de teleur stellende cijfers van zijn bedrijf dat machines voor de productie van chips maakt. Slechter ver ging het Baan. In 2000 gaat het weer beter, aldus de software producent die deze week grote verliezen bekend maakte Het mocht niet baten. Baan verloor 20.3% op 8,60 euro Het opti misme van beleggers kent blijk baar toch grenzen. GPD (Advertentie) be//-p«one DE WEG KWIJT? VECTOR navigatiesysteem 999.- CARIN gratis CO wisselaar 3.749 - CARIN/CLARION radio/tv/CD 6.940 - Prijzen excl BTW/inbouw Zonnebloemstraat 49-Goes Tel. 0113-221293 Fax 231273

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7