OR Sterre pikt onderzoek niet Actie tegen ruimen Axelse graven Sassenaar zet plan voor kartbaan door PZC Stellingmolen straks weer stijlvol PZC Picavet wil één uitkeringsbeleid voor hele regio zeeland 15 Werknemersraad Clings centrum gehandicapten voelt zich gepasseerd ■j Pleidooi voor bushalte in Sas Bl0f verliest zaak tegen Hofman Piet Morel scoort met kanaries Theater Goes toch iets duurder Brandbrief over ziekenhuis Snel inschrijven voor reünie Sint Aloysius Bromfietser bij val gewond Terneuzen voelt niets voor kattenbelasting zaterdag 23 januari 1999 door René Hoonhorst CLINGE - De ondernemings raad (OR) van het Clingse cen trum voor verstandelijk gehan dicapten De Sterre werkt niet mee aan het onderzoek naar een nieuwe organisatiestructuur. De ondernemingsraadsleden zijn furieus omdat ze het gevoel hebben dat directie en bestuur hen niet serieus nemen. De OR is niet betrokken bij het formuleren van een onder zoeksopdracht en heeft geen inspraak gehad bij het aantrek ken van een externe deskundi ge. De onafhankelijkheid van cle onderzoeker zou daardoor al twijfelachtig zijn. De manier waarop de organisatiespecialist de ontstane problemen te lijf wil gaan. spoort bovendien niet met de ideeen van de raad, schrijft de raad in een brief aan bestuur en directie. Organisatorisch rommelt het al jaren bij De Sterre. Een eerste poging tot verandering van de organisatiestructuur liep eind vorig jaar spaak. De drie net- werkhoofden van het centrum voor verstandelijk gehandicap ten vertrokken om verschillen de redenen kort achter elkaar. Dagelijkse leiding Directeur.!. Biegstraaten meld de november vorig jaar dat het vertrek van alle drie netwerk- hoofden een goede gelegenheid was om rustig te bekijken hoe het management op een andere, betere manier kon worden inge vuld. Tot de nieuweorganisatie- structuur was gerealiseerd, zou den interim-managers de dagelijkse leiding op zich moe ten nemen. WESTDORPE Nieuwjaarsconcert - Eikels worden Bomen, de muziekver eniging in Westdorpe houdt zondagmiddag het zestiende nieuwjaarsconcert in de RK kerk in Westdorpe. De muzi kanten staan onder leiding van dirigent H. Mulder De muziek vereniging uit Sluiskil, gediri geerd door R. Jurriens, verzorgt dit jaar een gastoptreden. Op het programma staan onder meerde Rivièra Mars, Castles in Spain, Concerto d' Amore en Matrimony. Aanvang 14.30 uur. De OR was ook voor een onder zoek, maar verbond wel een aantal eisen aan de aan te stel len onderzoeker en de wijze van onderzoek. Zo moest de onder zoeker onbekend zijn met De Sterre, moest het onderzoek zich richten op processen, struc turen en personen, moesten de toen nog aanwezige netwerk- hoofden bij de opzet worden be trokken, mocht er geen tussen tijdse rapportage plaatsvinden en moest het onderzoek volledig losstaan van de op handen zijn de fusie met twee andere Zeeuws-Vlaamse zorginstellin gen. Grieven De werknemersraad drong ver- volgens nogmaals aan op "gron dig onderzoek' en adviesrecht en wilde tevens - samen met het middenkader - een voorberei dingscommissie instellen om de reorganisatie te volgen en te be geleiden. Aan een gesprek met bestuur en directie hield de OR de indruk over dat zijn 'opmer kingen en grieven niet serieus werden genomen'. Die indruk werd bevestigd, al dus de brief van de raad, door het plan van aanpak dat de door bestuur en directie aangestelde organisatiedeskundige heeft opgesteld. Om de problemen 'helder te krijgen', zal de des kundige een aantal gesprekken voeren met 'personen die door directie en bestuur?! uitgekozen worden'. Lering Naar aanleiding van de resulta ten van die gespreksronde moe ten volgende stappen worden bekeken. De deskundige weet nu echter al - stelt de OR - dat het managementteam lering moet trekken uit de gesprekken. Hij wil zelf 'vanuit de bestaande organisatiestructuur aan de slag' en door middel van acties 'impasses doorbreken en ver trouwen herstellen'. De onder nemingsraad laat duidelijk blijken dat ze betwijfelt of de deskundige daarin slaagt. Eerst moeten onder meer taken, be voegdheden en verantwoorde lijkheden van eenieder duide lijk worden vastgelegd, moet de communicatie worden verbe terd en een toekomstvisie wor den ontwikkeld en dient het ma nagementteam zelf 'coachend leiderschap' ten toon te sprei den in plaats van het middenka der daarop aan te spreken. Het gedul d van de OR is op en cle raad werkt dan ook niet mee aan het onderzoek en 'zal niemand stimuleren dat wel te doen'. De raad heeft haar noodkreet aan directie, bestuur, managers, ou dervereniging, cliëntenraad en alle afdelingen gestuurd. De OR verwacht uiterlijk woensdag 27 januari een reactie van bestuur en directie. Directeur Bieg straaten was vrijdag niet be reikbaar voor commentaai-. Molen en bolwerk in Axel. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst AXEL - De 2,5 eeuw oude stellingmolen van Axel krijgt in de loop van dit jaar zijn oude glans terug. Schoongebikte en nieu we stenen, een gereviseerd interieur, een nieuwe kap en vier nieuwe wieken maken het beeld nog niet compleet. Ook het bol werk waarop de molen staat, dient die naam weer met waardigheid te dragen. De zandklomp waarop de molen stond, is enige tijd terug gemodelleerd en voorzien van vruchtbare zwarte grond. Het ves tingwerk is vervolgens 'bekleed' met een stevig net om de aarde bij elkaar te hou den. Snel wortelende en -groeiende beplanting moet er voor zorgen dat het bolwerk bin nen een paar maanden al een groen aan zicht heeft. Bovenop het bolwerk wordt vervolgens nog een aantal bomen geplant als natuurlijke wachters rondom de ge- restaureerde molen. De keuze voor de boomsoort is nog niet gemaakt, maar lei linden of bolacacia's lijken de meeste kans te maken. Op het Axelse gemeentehuis gaan de plannenmakers er nog steeds vanuit dat de molen eind dit jaar in bedrijf kan wor den genomen. Tegen die tijdzïjn de appar tementen aan de westkant van de Molen straat waarschijnlijk ook opgeievei"d, zo dat Axel aan het begin van de nieuwe eeuw weer een historisch centrum heeft met moderne allure. SAS VAN GENT - Gemeentebelangen Groot Sas (GGS) dringt er bij B en W van Sas van Gent op aan de busmaat schappijen ZWN en De Lijn te bewegen een bushalte in Sas van Gent te plaatsen. Deze bushalte is volgens GGS onont beerlijk voor het opzetten van een busverbinding tussen Ter- neuzen en Gent. De geplande lijndienst voorziet tot nu toe al leen in een halte bij de Axelse Vlakte. De GGS'ers vinden dit 'een nog slechtere oplossing dan de huidige, met een overstap in Zelzate.ZWN-De Lijn gaat geheel voorbij aan de belangen van de gemeente, meent GGS. „Het woonklimaat in Sas van Gent wordt door de plannen sterk benadeeld ten opzichte van Terneuzen. Tenslotte heeft het ontbreken van een directe bus verbinding met Gent waarschijnlijk een negatieve invloed op de mogelijke vestiging van een centrum voor factory-out lets." Zij oppert dat de bus ook gebruik kan maken van de pro-' vinciale weg, in plaats van de Tractaatweg. BREDA - Tijs Hofman Management uit Hilvarenbeek hoeft de populaire Zeeuwse band Blof geen zestienduizend gulden achterstallige gage te betalen. Dat bepaalde vrijdag de Bre dase rechter, mr. G. Poerink, in een kort geding dat de groep had aangespannen tegen het bekende Brabantse boekingsbu reau. Volgens manager Frank van der Meyden van de band had THM in 1998 geknoeid met de betalingen van de zaalhou ders, de rekeningen van het licht en het geluid. Ook met de boekingsgage zou THM hebben gesjoemeld. De Bredase rech ter vond dat deze aantijgingen niet voldoende waren bewe zen. Om de Zeeuwen toch nog enigszins tegemoet te komen moet binnen vier weken een registeraccountant, op kosten van Tijs Hofman, aan Van der Meyden een geverifieerde opga ve verstrekken van de betwiste betalingen. ANP BRESKENS - Piet Morel uit Breskens heeft donderdag zijn 29eNederlands kampioenschap in de wacht gesleept. Hij won met zijn kanaries maar liefst elf medailles tijdens de Neder-, landse Vogelkampioenschappen in Apeldoorn. De Bressiaan- der blonk met zijn vijftig kleurkanaries uit in de categoriën rood-intensief, zalm, rood-agaat, rood-brons en rood. Hij be-, haalde respectievelijk vijf bronzen, drie zilveren en drie gou-' den medailles. De vogelkampioenen, in totaal zijn tiendui zend vogels ingebracht, zijn nog dit weekeinde te zien in Apeldoorn. GOES - De bouw en exploitatie van een volwaardige schouw burg aan de Westwal in Goes zal de gemeente 1.374.525 gul den per jaar kosten. Dat is ruim boven de één miljoen gulden die de gemeenteraad wil besteden. Wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA cultuur) liet medio december al weten dat voor een miljoen gulden geen volwaardige schouwburg kan wor den gebouwd op de locatie van drukkerij Oosterbaan Le Cointre. Hij zei toen al meer te denken 'in de richting van 1,4 miljoen gulden structureel'. Dat zou betekenen dat de ge meente Goes in 2000 en 2001 geen ruimte heeft voor nieuw be- leid.Het college stelt de raad daarom voor de keus: meer geld of een mindere schouwburg. ZIERIKZEE - De ouderenbonden ANBO en PCOB en de vak organisaties FNV en CNV op Schouwen-Duiveland hebben de Tweede Kamer om steun gevraagd bij hun strijd voor de in standhouding van een volwaardig ziekenhuis in Zierikzee. In een brief aan de leden van de kamerfracties dringen de vier organisaties er op aan 'al het mogelijke te doen om deze zorg voorziening voor het eiland te behouden'. GRAAUW - Tafeltennisvereni ging Sint Aloysius uit Graauw viert zaterdag 25 september haar veertigjarig jubileum. Nog een heel eind weg, maar de organisatie is al druk bezig met de voorbei-eidingen voor het toemooispeelschema en de feestavond. Alle (oud-)leden van de club worden daarom ver zocht zich vóór maandag 1 fe bruari aan te melden voor de ju bileumviering. Opgeven kan bij J Buijsse, Oude Kaai 16, Graauw. TERNEUZEN - Een 16-jarige jongen uit Terneuzen is in hel ziekenhuis opgenomen na een ongeval met zijn bromfiets. Donderdagmiddag rond 16.00 uur scheurde de bestuurder op zijn bromfiets door de Axelse- straatinTerneuzen. Hij ging on deruit doordat hij vermoedelijk veel te hard reed. Daarbij raakte de jongen gewond, waarna hij voor onderzoek met een ambu lance werd afgevoerd naar Streekziekenhuis De Honte. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M, Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Barend Pelgrim AXEL - Een flink aantal bewo ners in Axel is tegen het ruimen van zo'n zestienhonderd graven van de algemene begraafplaats Burchthof aan de Burchtlaan in hun woonplaats. In maart vorig jaar nam de gemeenteraad het besluit een deel van het kerkhof te ruimen, omdat er in Axel een tekort aan ruimte voor laatste rustplaatsen dreigt. De 68-jarige J. R Jansen van Rosendaal vroeg de gemeente raad in in december het besluit te herzien. Volgens Jansen van Rosendaal zou het verwijderen van honderden graven getuigen van bijzonder weinig piëteit met nabestaanden. De veront waardigde briefschrijver is een handtekeningenactie in zijn woonplaats begonnen om de raad en het gemeentebestuur op andere gedachten te brengen. Hij vindt dat elders in Axel vol doende begraafruimte is. In middels hebben al ruim honderd mensen de petitie on dertekend. Zowel de Burchthof als Wester- zicht (aan de Zuidsingel) zijn zo goed als vol. Met het huidige sterftecijfer is Westerzxcht over dik een jaar 'uitverkocht' en de Burchthof ligt al zowat com pleet in gebruik. Het Axelse col lege heeft daarom gemeend de begraafplaats aan de Burchtsingel voor een groot deel te ruimen. Koopgraven Wethouder A van Waes ver klaarde een jaar geleden dat on geveer driekwart van de zerken in aanmerking komen voor ver wijdering. Daarnaast worden volgens hem de meeste graven haast nooit meer bezocht, laat staan onderhouden. Alleen die koopgraven met zogenaamde eeuwigdurende rechten blijven intact. J. P. Jansen van Rosendaal bij het graf van zijn vader op de begraafplaats in Axel. Jansen van Rosendaal wil ech ter dat de begraafplaats intact blijft en constateert dat er een oneerlijkheid in het standpunt van de gemeente schuilt. „Het is eigenlijk klassenjustitie. Vroe ger hadden de meeste mensen eenvoudigweg het geld niet om die rechten te betalen. Mijn fa milie woont al sinds 1650 in Ax el. Ik begrijp best dat er in ste den af en toe plaats geschapen moet worden in verband met de schaarse ruimte, maar hier in Axel is toch voldoende ruimte om elders een uitbreiding te zoeken." Piëiteit Jansen vindt dat het gemeente bestuur zeker niet de nodige in formatie heeft ingewonnen bij belangenorganisaties. Zowel kerkelijke als ouderenorganisa- ties zijn volgens hem niet om hun mening gevraagd. Verder vindt de hij dat er zorgvuldiger moet worden overwogen welke graven wel en niet weg kumien. ,Ik vind dat er minimaal één ge neratie of vijftig jaar over heen moet voor je überhaupt aan een graf mag komen. Dus de nodige piëteit, waar het bestuur het over heeft, daar is hier geen sprake van." foto Peter Nicolai Wethouder A van Waes geeft aan dat Jansen van Rosendaal een weloverwogen antwoord zal krijgen op zijn grieven. „Het is alleen heel moeilijk om met al ternatieven te komen. Het blijft namelijk een primaire en wette lijke taak van een gemeente om te zorgen voor begraafplaatsen. Wij zullen echter zeer omzichtig met zijn brief omgaan en er zal zeker een gesprek volgen. door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Als het aan de Sasse ondernemer Th. Pro vo ligt, krijgt Zeeuws-Vlaan- deren een kartbaan. Hij is op zoek naar betaalbare leeg staande loodsen of braaklig gend terrein in Sas van Gent of Terneuzen. Ook zoekt hij in vesteerders die een half mil joen in het plan willen steken. Provo: „Zo'n voorziening moet er hier in Zeeuws-Vlaanderén echt komen, dat zou toch mooi zijn. Ik weet zeker dat er veel gebruik van gemaakt zal wor— den." Provo, die nu een snel-, dienst ramt, toonde eerder in teresse in de leegstaande sui- kerloods op het Sasse CSM- terrein, maar de eigenaar, pro jectontwikkelaar Veenman, wil hem de ruimte niet verhu ren. Bovendien liggen er bij de gemeente plannen om het ter rein te benutten voor de bouw van een outlet-factory. Hierdoor laat Provo zich ech ter* niet uit het veld slaan. „Ik heb de plannen echt nog niet uit mijn hoofd gezet. Ik heb het een tijdje te druk gehad met mijn eigen bedrijf, maar nu ben ik de plannen weer verder aan het ontwikkelen. De wet houders hebben mij al meerde re malen te kennen gegeven dat ze de komst van een kartbaan ondersteunen, dus ik blijf ge woon doorzoeken naar een goede plaats", zegt Provo. Als tweede mogelijkheid had Pro vo een loods op de punt van het Kanaaleiland op het oog, maar deze locatie gaat niet door. De huurlasten zijn te hoog. Ook de aardappelloods van Den Ha mer in Terneuzen zou volgens de ondernemer een goede loca tie zijn om de driehonderd me ter lange kartbaan in onder te brengen, maar ook deze op slagplaats is voor Provo niet te betalen. Provo: „Zelf heb ik het geld niet, dus ik zoek een inves teerder. maar die staan niet te springen." door Barend Pelgrim HULST - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten moeten een identiek uitkeringsbeleid voeren. Daar voor pleit de Hulster wethouder van sociale zaken B. Picavet. „Gemeenten bepalen tegen woordig zelf hun uitkeringsbe leid, maar het is een slechte zaak als de onderlinge verschillen in de streek te groot worden. Wij in Hulst willen wel graag eenvor migheid, maar dan moet er voor één bepaald model worden ge kozen." Picavet wil echter niet veel wa ter bij de wijn doen. Hulst voert een tamelijk progressief en ruimhartig beleid en dat moet zo blijven, vindt de wethouder. „We lopen behoorlijk voorop", zo menen Picavet en het hoofd sociale zaken, F. Strooband. ,Wi j willen geen stap terug doen na alle geleverde inspanningen en dus wordt het lastig om tot een compromis te komen." Het tweetal wijst op enkele voorbeelden, zoals dat in febru ari een contract met zorgverze keraar OZ wordt afgesloten voor een collectieve verzekering voor mensen met een minimum inkomen. Verder wordt er in Hulst grif gebruik gemaakt van de mogelijkheid voor een één malige uitkering van duizend gulden voor de vervanging van versleten huisraad. Er was uit gegaan van 25 aanvragen per jaar, maar dat aantal is inmid dels gigantisch overschreden. Strooband» „we stonden echt te kijken van de staat van te ver vangen apparatuur, zoals was machines, gasfornuizen en der gelijke. Het blijkt dat minima daarop besparen." Kwijtschelding Het aantal minima dat een be roep doet op deze regeling is nu stabiel. Hulst kan er voortaan rekening mee houden dat door het kwijtscheldingsbeleid jaar lijks een ton minder belasting geld binnenkomt. Strooband en Picavet volgen met argusogen de npzbt van een Centrum Werk en Inkomen (CWI) in Zeeuws-Vlaanderen, waar in de meest ideale situatie alle taken rond arbeid en gesub sidieerde banen terecht zullen komen. Dit laatste zaait nogal wat onrust onder het gemeente- personeel op sociale zaken, om dat tot op heden nog volstrekt onduidelijk is wat het taken pakket van deze CWI wordt. „Dat het consequenties zal heb ben is duidelijk, maar niet hoe veel. Het belangrijkste, vinden wij, is echter dat de cliënt cen traal blijft staan. Want in alle overleg wordt dat nog wel eens uit het oog verloren. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil niets weten van het invoeren van een kattenbe lasting. Mag het college voor honden wel een heffing opleg gen, voor katten zijn daartoe geen wettelijke mogelijkheden, zo stellen B en W. Het idee om ook voor katten be lasting in te voeren, kwam van een Terneuzenaar die eind vorig jaar in Terneuzen Informatie had gelezen dat de jaarlijkse hondenbelasting omhoog gaat. De man stelt in een brief aan de gemeente dat hij het betalen daarvan -zij het niet van harte- accepteert. Maar het feit dat katten onbelast door het leven stappen, vindt hij niet eerlijk. Hij wijst op de overlast van veel katten in andermans en ge meentelijke tuinen en plantsoe nen. De pluizige viervoeters worden immers zomaar op straat gezet en moeten er 's nachts ook vaak uit, zo stelt de Terneuzenaar. Hij vindt dat kat tenbezitters gelijke tarieven moeten betalen als mensen met honden. De briefschrijver wijst op de fi nanciële voordelen daarvan voor de gemeente. Een ander positief effect zou zijn dat het aanbod van zwerfkatten bij die renasielen wordt gereduceerd. SLUISKIL Uitstel Theater Chantant - De geplande avond van Theater Chantant op zaterdag 30 janua ri in het Meulengat in Sluiskil komt te vervallen wegens ziekte van een van de deelnemers. Tij dens deze avond zouden regio nale artiesten optreden als San- kie Koster, Ambras. Piet van Puyvelde en Mathieu. Het twee de optreden is in zaal Au Port in Philippine op 6 maart. IV. TER JANSÊN VAN «aaaiAL EOirCOKSjT WW 'HAAÏJE'nip^MAN GE8.i7pk8e.l3Dt rtf CORKEUSSE EcwrcfNoTE vaH J.JJfiè PUTTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 61