Zeeland krijgt titel Groen Hart Ganzenvangers in het nauw Schaap zonder hoogtevrees grijpt Werving personeel voor bouw Scheldetunnel loopt gesmeerd E532BEIS5IÏSSE3QS3S5E,. v Lage olieprijs gevaar voor werkgelegenheid Kee de Hond fotomodel voor Greenpeace Politie aanrander zeeuwse almanak Werkvloer Kabinet ziet in toekomst vooral grote rol voor recreatie en landbouw PZC zeeland zaterdag 23 januari 1999 HULST - De politie heeft de dader van de aanran ding die afgelopen maan dag in Hulst plaatsvond opgepakt. Het gaat om een zestienjarige inwoner van Sint Jansteen. De jongen wachtte maan dagmiddag een elfjarig meisje op dat van de Moerschansschool naar huis wandelde. Onder be dreiging van een mes dwong hij haar de bosjes bij de Zandput in, waarna hij haar beval zich uit te kleden. Het meisje slaag de er echter in om naar huis te rennen. Donder dag zijn agenten het ouderlijk huis van de jeugdige aanrander bin nengevallen. Uit huiszoe king bleek dat het om de dader ging. Diverse zaken, zoals de jas (zwart met witte letters op de rug) en het mes zijn in het huis aangetroffen. Daarnaast weid een aan tal andere spullen in be slag genomen die moge lijk met het vergrijp te maken hebben. De zes tienjarige jongen is vrij dag voorgeleid voor de rechter-commissaris. Het is nog niet bekend wat er verder met hem gaat ge beuren. door Wout Bareman en Joost Bosman TERNEUZEN - De komende maanden gaat Arbeidsvoor ziening Zeeland in opdracht van de Kombinatie Middel plaat Westerschelde (KMW) gesprekken voeren met hon derden kandidaat-tunnelbou wers. De advertentiecampag ne van Arbeidsvoorziening heeft 300 kandidaten opgele verd. De arbeidsbureaus heb ben van de tunnelbouwer het verzoek gekregen 240 arbeids plaatsen in te vullen. Daarbij gaat het om mensen, die direct bij het boorproces worden be trokken. Daarnaast moeten nog eens 45 mensen worden aangenomen voor cle Betonwaren Fabriek Terneuzen (TBF), die de tun nelsegmenten vervaardigt. In de fabriek, die sinds een week operationeel is, werkt nu al eenzelfde aantal mensen. Tij dens het boorproces, dat ruim twee jaar duurt, bereikt de werkgelegenheid bij het pro ject z'n hoogtepunt. In totaal worden dan iets meer dan 500 mensen ingezet. KMW-directeur H. de Jonge vreest dat het voor een aantal functies moeilijk zal zijn men sen uit de regio of uit het gebied daaromheen te vinden. „Ik sluit niet uit dat we ze van el ders uit den lande of uit het buitenland zullen moeten ha len." Projectcoördinator H. Pekaar Van Arbeidsvoorziening Zee land verwacht voorlopig geen problemen bij de wei-ving van personeel. Binnenkort wordt uit de 300 kandidaten die zich inmiddels hebben aangemeld een selectie gemaakt. „Er is ze ker geen tekort, laat staan pa niek." Volgens Pekaar hoeft de internationale markt voorals nog niet te worden aange boord. „En als dat in de toe komst wél nodig mocht zijn, dan zullen we in overleg met de aannemer bekijken hoe we dat het best kunnen doen." Van de 230 mensen, die nu bij KMW en in de betonfabrielc werken, komen er 130 uit Ne derland, 60 uit Duitsland, 30 uit België en 10 uit Ierland. De Ieren zijn gehuisvest in leeg staande flatwoningen van de Woningbouwvereniging Ter- neuzen. Hoewel meer internationaal personeel voorlopig niet nodig lijkt, gaat de woningbouwver eniging de mogelijkheid na of nog40 tunnelbouwers (gemeu bileerde) woonruimte kan worden aangeboden. Volgens directeur E. van Exter zijn er nog geen woningen aangewe zen. Eerder stelde de vereni ging al vier gemeubileerde flatwoningen beschikbaar aan het Magnoliaplein in cle sane- ringswijk Triniteit. Daarvan zijn er inmiddels twee ver huurd. Dat leidde tot veel onvrede bij de bewoners van de bomen- buurt, waar binnen nu en clrie jaar zo'n 150 woningen zullen worden gesloopt. Mocht de woningbouwvereniging nog eens 40 tunnelbouwers moeten onderbrengen, dan zal dat vol gens Van Exter niet alleen in Triniteit gebeuren. „Als ze ko men, zullen ze verspreid over Terneuzen worden gehuisvest. De meesten van hen willen een ééngezinswoning en dan ligt Triniteit niet zo voor de hand. KMW heeft wensen en wij heb ben die ook. Die moeten we op elkaar afstemmen", aldus Van Exter. Sttuv* Op zaterdag 27 februari in het theater van "De Parel'. Voor u treden op de zanger en entertainer Kees Versluys met zijn eigen showballet The Rudolf Fitskie Dancers' en de zanger Peter Heyt die zichzelf op keyboard begeleidt. U kunt vanaf 19.00 uur genieten van bovenstaande artiesten en van het 4-gangen koud en warm buffet voor 59.50 p p (inclusief welkomstcocktail). De volgende Dinner Music Show is op 13 maart a.s. Reserveer snel, vol vol fAUSlC Op zaterdag 27 februari in het theater van 'De Parel'. Voor u treden op de zanger en entertainer Kees Versluys met ft zijn eigen showballet The Rudolf Fitskie Dancers' ■Hg. en de zanger Peter Heyt die zichzelf op keyboard begeleidt. ff' :'-y U kunt vanaf 19.00 uur genieten van bovenstaande artiesten Op de Vlissingse burelen van dit blad werkt een persoon, die wel heel erg letterlijk in houd geeft aan het begrip 'werkvloer'. Naarmate hij het drukker krijgt vormt er zich op de gestoffeerde on dergrond aan de voet van zijn werktafel een soort heksen kring van paperassen. Van tijd tot tijd hurkt de brood schrijver neer temidden van de papiericinkel. In die posi- zelfs aanleiding de kring nog wat groter te maken. Daarmee belemmert hij col lega's die gewoonzoals het hoort, aan hun bureau zijn gezeten, ernstig de doorgang. Laatst viel de collega de eer te beurt de echtgenoot van prinses Margriet enkele vra gen te stellen over zijn visie op het fenomeen slachtoffer hulp. Bij die gelegenheid be titelde de geïnterviewde de Daling aantal kinderen op internaten DEN HAAG - Het mes moet in het aantal internaten voor kinderen van schippers en ker misexploitanten, vindt het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS), omdat het aantal leerlingen de laatste jaren sterk is gedaald en naar verwachting blijft dalen. Staatssecretaris M. Vliegenhart wil een commissie instellen om te onderzoeken welke interna ten op de lange termijn levens vatbaar zijn. In Zeeland is een schippersinternaat gevestigd in Terneuzen. Op de internaten in Nederland zaten in 1980 nog 3.400 pupillen tegen amper 1.700 anno 1998. Vliegenthart verwacht binnen tien jaar op nieuw een halvering. tie neemt hij, in zichzelf mompelend, wat stukken door, maakt van de papieren nieuwe stapeltjes of ziet soms verslaggever als 'een merk waardige man'. Maar dat wisten ze in Vlissin- gen allang. door Richard Hoving GAPINGE - Het vangen van wilde ganzen met netten en le vende lokvogels behoort bin nenkort tot het verleden, vreest Kees Polderdijk uit Gapinge. Nieuwe regelgeving die is vast gelegd in de Flora- en faunawet maakt volgens de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ganzenvangers een eind aan een eeuwenoud ambacht. De 33-jarige Polderdijk heeft eerder deze week een noodkreet gezonden aan de leden van de vaste Kamercommissie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De Flora- en faunawet, die al door de Tweede Kamer is goedgekeurd, bepaalt dat gan zenvangers alleen een vergun ning krijgen als ze voor weten schappelijk onderzoek ganzen moeten leveren. „Onderzoeken zijn over het algemeen van tij delijke aard en vormen voor de vangers een onzeker bestaan", aldus Polderdijk. Door de afhankelijkheid van onderzoeksinstituten over weegt het merendeel van de der tien ganzenvangers in Neder land er de brui aan te geven. Volgens Polderdijk moeten de vangers de mogelijkheid krijgen om in de maanden december en januari ongeveer 250 ganzen te vangen. De vogels worden niet voor de consumptie gevangen, benadrukt Polderdijk. „Het voor de pot vangen is sinds 1978 al niet meer toegestaan." De ganzen die in de netten verstrikt raken, worden geringd en ver volgens weer in vrijheid gesteld Traditie Het ringen van ganzen is van wetenschappelijk belang, zegt Polderdijk. Door het aanbren gen van pootringen is er de afge lopen jaren een schat aan gege vens verzameld over trekroutes en verspreiding van wilde gan zen. Het vangen van ganzen moet ook uit cultureel histo risch oogpunt blijven staan, stelt de voorzitter van de lande lijke ganzenvereniging. „Door het vangen een zachte dood te laten sterven, komt er een eind aan een ruim vierhonderd jaar oude traditie." Het begin van de ganzen vangst is niet met zeker heid aan te geven, aldus Polder dijk. Het vangen met netten be stond in elk geval al in 1598. In dat jaar beschrijft Gerrit de Veer, die twee jaar eerder met Willem Barentsz de tocht naar Spitsbergen maakte, de ganzen- vangst in Nederland in zij n boek 'Vertellinghe van de derde Sey- lagie bij Noorden om'. Het vangen van ganzen is inten sief werk. Om twee maanden per jaar actief te kunnen zijn is een vanger volgens Polderdijk het hele jaar door bezig met de training en verzorging van le vende lokganzen. De lokvogels worden door de vanger uit een schuilhut gegooid als er een troep wilde ganzen in aantocht is. De lokganzen zijn getraind om naar een oudere lokgans te vliegen die een paar honderd meter verderop bij een verbor gen net staat opgesteld. Nieuwsgierig naar wat zich op de grond afspeelt komen de wil de ganzen naar beneden. Als ze zich in de buurt van het net mel den trekt de vanger de val over ze heen. Vader op zoon Polderdijk is sinds een jaar voorzitter van de Vereniging van Ganzenvangers. Een vang- vergunning heeft hij niet. Daar komt volgend jaar mogelijk ver andering in. De inwoner van Gapinge heeft er goede hoop op dat een van de oudere vangers elders uit het land zijn vergun ning aan hem wil afstaan. „De man is tachtig en heeft al jaren niet meer gevangen." Helemaal zeker van zijn zaak is Polderdij k nog niet. Ganzenvangers zijn gehecht aan hun vergunning. Hij heeft er wel begrip voor. „Vergunningen zijn decennia lang van vader op zoon overge gaan. Daar doe je niet zomaar afstand van." lijk van de investeringen van oliemaatschappijen. Als die worden opgeschort, krijgen wij, en andere bedrijven, minder opdrachten. Dan ontstaat er overcapaciteit. Iedereen gaat vervolgens besparen op de pro ductie. Wat de precieze gevol gen voor ons zijn, kan ik nog niet zeggen. Daarvoor is het te vroeg." FNV Bondgenoten heeft de le den opgeroepen een brief te on dertekenen en op te sturen naar minister Jorritsma van Econo mische Zaken. Zij wordt daarin gevraagd 75 gasvelden op het Nederlands continentaal plat in productie te nemen, die nu ach ter de hand worden gehouden als 'strategische reserves'. Die velden zijn direct geschikt voor de winning van gas en leveren dus direct werk op. Verder be pleit de FNV dat de Nederland se overheid belastingverlich ting en investeringsi'egels invoert. Ook dat zou de werkge legenheid direct verbeteren. door Maurits Sep VLISSINGEN-OOST - FNV Bondgenoten maakt zich ern stige zorgen over de offshore-in dustrie. Door de lage olieprijs zijn investeringen geschrapt, waardoor het werk van enkele honderden mensen direct ge vaar loopt. Ook een toeleverend bedrijf als Heerema Havenbe drijf in Vlissingen-Oost, dat boorplatforms bouwt, ziet de ontwikkelingen met zorg aan. De FNV heeft veel ongeruste re acties gekregen van leden de offshore-industrie. Door de lage olieprijs van ongeveer 9 Ameri kaanse dollars per barrel is het aantal boringen gedaald. Ook is het mes gezet in de seismische onderzoeken. Volgens de vak bond heeft dat directe gevolgen voor 400 mensen. Indirect krij gen ook toeleverende bedrijven te maken met de situatie. Woordvoerder P. Wirds van Hee rema Fabrication Group beaamt dat. „Wij zijn afhanke- (Advertentie) door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet heeft Zeeland vrijdag officieel de titel toebedeeld van Groen Hart, ver gelijkbaar met hel Groene Hart van Holland, maar in het geval van Zeeland voor de zuidelijke Randstad en het steeds verder verstedelijkende Noord-Bra bant. De titel Groen Hart staat in de Startnota ruimtelijke ordening, die de regering gisteren heeft goedgekeurd. De nota vormt de eerste aanzet tot de Vijfde nota xiiimtelijke ordening, waarin het ruimtelijke beleid tot 2030 wordt geformuleerd. Het beleid dat hel kabinet voor ogen staat, sluit sterk aan bij de bestaande economische ont wikkelingen in Nederland. Zee land valt daar grotendeels bui ten. Vooral Gelderland en Noord-Brabant worden groei kansen toegedicht. Zeeland wordt op één lijn gesteld met 'bepaalde gebieden' in het noor den van Nederland en Limburg, 'die een relatief geringe groei van de ruimtebehoefte voor werk vertonen'. Opvallend in de Startnota is dat er niet wordt gewezen op de overloopfunctie die de Zeeuwse havens kunnen gaan vervullen voor de haven van Rotterdam. De regering meldt alleen: 'Er dient voldoende en tijdig ruimte te worden geboden voor een be perkte verdere groei van de mainport Schiphol en de main- port Rotterdam'. Zeeland zal het vooral van de re creatie moeten hebben. Daarin ziet het kabinet sterke uitbrei dingsmogelijkheden, landelijk gezien. Een provincie als Zee land, een Groen Hart, is ook no dig voor een goed investerings klimaat, om investeerders te lokken naar Noord-Brabant en Rijnmond. Landgoederen Het kabinet koestert Zeeland als een groene ruimte, waarin de landbouwsector een belangrij ke rol blijft spelen. Om het plat teland 'vitaal' te houden wil de regering daar 'economische dragers' aan toevoegen. Ge dacht wordt aan 'nieuwe land goederen en buitenplaatsen, landbouwgebonden bedrijvig heid en groene bedrijventerrei nen', waar varkenshouderijen en kippenbedrijven zich kun nen vestigen. In de Startnota wordt ook een lijn uitgezet voor de omgang met water. Water moet meer ruimte krijgen. 'Dit zal een cul turele omslag betekenen', reali seert de regering zich. De deur wordt op een kier gezet voor ontpoldering, het teruggeven van land aan het water. Het ka binet denkt zo de natuur in de Zeeuwse Delta (en in de Wad denzee) te versterken. Op de langere termijn kan dat ook voorkomen dat er extra kosten moeten worden gemaakt voor kustverdediging, is de verwach ting, omdat dijken minder snel moeten worden verhoogd. Het kabinet kiest verder voor de vorming van 'netwerksteden', waarin wordt gewoond, ge werkt en gerecreëerd. Een voor beeld van een netwerkstad die al ontstaat, is het samengaan van delen van Amsterdam, Schiphol, Haarlem, Zaanstad, Almere en het Gooi. In Midden- Utrecht en de zuidvleugel van de Randstad voorziet het kabi net soortgelijke netwerksteden. Buiten de huidige Randstad mag van het kabinet groei ont staan in die landsdelen waar nu al steden samenklonteren, zoals Zuidoost- Brabant, Arnhem- Nijmegen en de Twentse steden. De komende maanden mogen andere overheden, maatschap pelijke organisaties en bedrij ven zich over de nota uitspre ken. Daaruit moeten over een jaar de keuzes vloeien. HOOFDPLAAT - Altijd maar het landschap vanaf graashoogte be kijken gaat ook vervelen. Zelfs de dijk biedt op een gegeven moment niet meer het gewenste perspectief. Dus besloot dit schaap de sprong naar een nabijstaand schuurtje te wagen, om de Zeeuws- Vlaamse verten langs de Hoofdplaatseweg tussen Biervliet en Hoofdplaat vanaf gepaste hoogte te bewonderen. En direct maar even en face te poseren. foto Peter Nicolai Kee de Hond: „Ergens moet een grens zijn aan wat je in Borssele kunt opslaan, anders kun je het dorp wel wegdoen." foto Willem Mieras door Ingrid Huibers s-HEERENHOEK - „Blijf toch ginter met dat kernafval, hier hebben we al genoeg." Cornelia of Kee de Hond van de Dorpel (90) uit 's-Heerenhoek staat met plezier op de posters die Greenpeace heeft laten drukken om de actie tegen de opslag van hoogradio- actief afval in ISorssele een Zeeuws tintje te geven. 'Kernafval. Zonde van Zeeland', staat erop. Dat kan De Hond alleen maar onderschrijven. „Ergens moet er een grens zijn aan wat je in Borssele op kunt slaan", zegt de in kleder dracht gestoken fieve 's-Heerenhoekse. „Anders kun je het dorp hier straks wel wegdoen." Samen met een - eveneens in 's zondagse dracht gestoken - vriendin blikt De Hond op de posters en ansichtkaarten monter de camera in. Ze staat voor een met rood-witte luiken getooid huisje. Zeeuwser kan het haast niet. Greenpeace kwam de vriendinnen op het spoor via de dochter van een kennis van De Hond die in Amsterdam woont. De milieu organisatie, die de naam heeft toch wel erg randstedelijk te zijn, maakte dankbaar ge bruik van de medewerking van de dames. Greenpeace begon afgelopen najaar met een actie tegen de opslag van gebruikte splijtstofstaven uit Petten bij de Centrale organisatie voor radioactief afval (Covra) in Borssele. Het afval komt naar Zeeland om dat de opslagruimte bij de onderzoeksreac tor in Noord-Holland bijna vol is. Hoewel de Raad van State Greenpeace on langs in het ongelijk stelde, gaat de actie on verminderd door. Nog steeds verschijnt De Hond paginagroot in de PZC. Greenpeace hoopt alsnog de Tweede Kamer zover te krijgen dat deze de opslag verbiedt. Niet benauwd De Hond hoopt dat dat lukt. Voor haar part houden ze het afval maar in Petten of sturen ze het meteen door naar Frankrijk. In Zee land wil ze de splijtstofstaven in elk geval niet hebben. Met 90 jaar nog actievoeren vindt De Hond vanzelfsprekend. En wie daar kritiek op heeft, is bij haar aan het ver keerde adres. De Hond is voor 'geeneen be nauwd'. Dat hebben de klanten van de frites- en ijs- zaak in 's-Heerenhoek waar Kee samen met haar man Ko jarenlang haar boterham ver diende altijd geweten. „Ik heb er velen bui ten gezet als ze van dattum hadden..." De Hond lacht veelbetekend terwijl ze een denkbeeldig glas naar haar mond brengt. Ze werd in 1908 in Heinkenszand geboren, net iets buiten het dorp„Ik liep elke dag een uur naar school en een uur terug op m'n klompjes", vertelt ze lachend. En altijd in klederdracht. Toen ze wat ouder werd wilde ze wel 'op z'n burgers', maar dat vond haar vader niet goed. Later maalde ze er zelf niet meer omZe is de klederdracht altij d blijven dragen. Op haar 65ste, na haar pensioen, werd De Hond lid van de klompendansgroep in het dorp. Ze beleefde grote successen. De groep trad op in binnen- en buitenland. „Trier, Engeland, Oostenrijk, Duitsland, de dolo mieten", somt De Hond trots op. Ze bleef er 25 jaar dansen. „Ik danste altijd al graag", vertelt De Hond. „Vroeger gingen we naar de Goese mart om te dansen. Dat kostte een stuver per rondje, voor de muziek." Een dure hobby. Daarom vond ze het helemaal niet erg dat Ko de Hond voor haarwilde betalen. Vijf jaar later trouwden ze. Samen kregen ze maar liefst twaalf kinderen. Die zorgden op hun beurt weer voor zeventien kleinkinderen. De meeste 'Hondjes' wonen nog in de buurt en lopen graag even bij moeder of oma bin nen. Zo ook kleindochter Annemarie (17). Ze is ziek thuis gekomen van school en ligt even lekker bij oma op de bank. Ze slaat het gesprek stilletjes gade tot De Hond zich om kleedt - in je 'daagse goed' in de krant is on denkbaar - voor de 'foto. „Ik ben blij dat ik dat niet elke ochtend aan hoef te trekken", zegt Annemarie, terwijl haar oma druk doende is de zondagse kap vast te spelden. De Hond is juist blij dat ze het volhield. Het leverde haar een mooi plekje op de Green- peaceposter op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 59