Scharendijke wacht op rondweg PZC FAMILIE BERICHTEN Uitvinder asbestvernietiger vindt huidige regelgeving tegenstrijdig VLUCHTELING ^uiiiinnr nit"".'.!*..,. IS AL GENOEG... -- ZOA®^ Schaap zonder hoogtevrees Goes pakt excessen uitgaansleven aan Terneuzen voelt niets voor kattenbelasting College Goes wijst twee tarieven voor afvalinzameling af zeeland 16 Dorpsraad blijft hameren op noodzaak aanleg Drankrijder ER IS NIET VEEL VOOR NODIG OM TE WORDEN zaterdag 23 januari 1999 door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Het uitblij ven van een rondweg die Scha rendijke verlost van druk recreatieverkeer op de Elker- zeeseweg. is de Dorpsraad Scharendijke een doorn in het oog. Op het overzicht van wat de dorpraad tot nu toe bereikt heeft, ontbreekt de rondweg. De in september 1997 opgerich te dorpsraad maakte zich van meet af aan sterk voor de in haar visie dringend noodzakelijke rondweg Tot dusver echter zon der resultaat. Sterker nog, de dorpsraad moest zich neerleg gen bij het feit dat de gemeente de koppeling losliet, die aan vankelijk bestond tussen de aanleg van de rondweg en uit breiding van vier kampeerter reinen in Scharendijke-West. Dorpsraadvoorzitter G.AM Cobussen; „Wij hebben daar al tijd tegen geageerd, maar zon der resultaat Hij voegt daar aan toe dat in elk geval het geld dat de voormalige gemeente Middenschouwen voor de aan leg van de rondweg gereser veerd had - ongeveer acht ton - niet helemaal weg is. ..Het is ge oormerkt en de gemeente zegt ook zelf dat die rondweg er moet komen. Het duurt alleen veel langer dan wij gehoopt had den." Na veel en aanhoudende klach ten over langsrazend recreatie- verkeer werd de Elkerzeeseweg - die dwars door het dorp loopt - zo'n tien jaar geleden voorzien van versmallingen, drempels en dergelijke. Een karwei dat een slordige zeven ton kostte. Cobussen maakte destijds na mens de PvdA nog deel uit van de gemeenteraad van Midden- schouwen. „We hadden als raad toen al zoiets van 'dat is wel erg veel geld voor iets wat straks niet meer nodig is'. Wij gingen er toen vanuit dat die rondweg er binnen een jaar of vijf zou lig gen. Dat is heel anders uitge pakt." Grote pot Dat het geld dat Middenschou wen had gespaard voor de rond weg nu - zij het geoormerkt - in wat Cobussen betitelt als 'de grote pot' van de nieuwe ge meente Schouwen-Duiveland is verdwenen, stemt hem niet vro lijk. Wat hem echter nog meer steekt, is dat niemand weet wanneer die rondweg er dan wél komt. „Wethouder Veerhoek heeft eens gezegd dat hij hoopte dat de weg er in 2002 komt, maar hij kon zelfs dat niet met zekerheid zeggen." Bij de provincie Zeeland kun nen ze dat ook niet. C. van Wijk van de directie Verkeer en Ver voer komt niet verder dan de mededeling dat de aanleg van de rondweg (nog) niet op het Meerjarenprogramma Infra structuur Zeeland staat. ..En meer kan ik u er ook niet over vertellen", verontschuldigt zij zich. Geen reden voor Cobussen om de handdoek in de ring te gooien. „Wij blijven hier op ha meren. Die rondweg moet er ko- Na een leven vol zorg voor allen die hem lief waren en na een liefdevolle verzorging in verpleeghuis "Cornelia" te Zierikzee is toch nog onverwacht van ons weggenomen onze lieve vader, grootvader en overgrootvader HENDRIK QLREE weduwnaar van Martina Slootweg eerder weduwnaar van Jacoba van der Have in de hoge leeftijd van 92 jaar. Oosterland: M. J. Olree C. Olree-Dorst Oosterland: J. M. Olree P. H. OIree-Stouten Papendrecht: C. Olree M. Olree-Bitter Oosterland: J. W. Olree S. J. Olree-Stouten klein- en achterkleinkinderen Zierikzee, 21 januari 1999. Verpleeghuis "Cornelia" Correspondentieadres: Familie M. J. Olree, Burg. v. d. Havestraat 13, 4307 BB Oosterland. Gelegenheid tot condoleren maandag 25 januari van 19.00 tot 20.00 uur in de zaal van de kerk der Ger. Gem., St. Joostdijk 11 te Oosterland. De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal gehouden worden D.V. dinsdag 26 januari in bo vengenoemde kerk, aanvang 13.30 uur, waama de begrafenis zal plaatshebben op de algemene be graafplaats te Oosterland, omstreeks 14.30 uur. Na de begrafenis is er in de zaal van de kerk alsnog gelegenheid tot condoleren. - Geen bloemen Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat hij voor ons gedaan en betekend heeft, is toch nog onver wacht overleden onze lieve grootvader en over grootvader HENDRIK OLREE weduwnaar van Martina Slootweg eerder weduwnaar van Jacoba van der Have in de hoge leeftijd van 92 jaar. Henk en Wilma Mark, Linda Suzan en André Corine, Leander Henk en Karin Wouter, Alex Coby en Johan Pieter, Herma, Jochem Jan Peter Marco en len Sandra Jacoby Erik Jan en Leona Willemijn Marten Elianne 21 januari 1999. De Elkerzeeseweg. in de winter verlaten,s zomers bomvol. foto Pieter Honhoff 'TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil niets weten van het in voeren van een kattenbelasting. >Iag het college voor honden wel een heffing opleggen, voor katten zijn daartoe geen wettelijke mo gelijkheden. zo stellen B en W. Het idee om ook voor katten belasting in te voeren, kwam van een Temeuzenaar die eind vorig j aar in Terneuzen Informatie had gele zen dat de jaarlijkse hondenbelasting omhoog gaat. De man stelt in een brief aan de gemeente dat hij het betalen daarvan - zij het niet van harte - accepteert. Maar het feit dat katten onbelast door het le ven stappen, vindt hij niet eerlijk. Hij wijst op de overlast van veel katten in andeimans en gemeente lijke turnen en plantsoenen. Hij vindt dat kattenbezitters gelijke ta rieven moeten betalen als mensen met honden. De briefschrijver wijst op de financiële voordelen daarvan voor de gemeente. Een an der positief effect zou zijn dat het aanbod van zwerfkatten bij die renasielen wordt gereduceerd. door Esme Soesman EINDEWEGE - Het opstellen van regels voor gebruik en ver wijdering van asbest is nodig, maar moet wel consequent ge beuren. A van der Sluis uit Ein- dewege, het brein achter de - nog niet gerealiseerde - asbest vernietiger, noemt de huidige regelgeving tegenstrijdig. Hij pleit voor het gesubsidieerd ver wijderen van alle asbest, waar door illegale dumppraktijken worden voorkomen. Ook groot scheepse schoonmaakacties na een brand, zoals nu in Oud-Vos- semeer, zijn dan verleden tijd. De berichtgeving rondom de brand, die een week geleden een gedeelte van een fietsenwinkel in de Kalisbuurt in Oud-Vosse- meer in de as legde, wekt irrita tie op bij Van der Sluis. De afba kening van het besmette gebied - betrokken gespecialiseerde medewerkers spreken van een terrein van 110 bij 50 meter - is in zijn ogen nonsens. ^Asbest vezels houden zich niet aan die opgegeven afstanden." En, ter wijl hij een citaat aanwijst in een informatiefolder over as best: „Eén asbestvezel is al te veel." Van der Sluis, eigenaar van het naar milieuvriendelijke bednjfsmethodes zoekende be drijf Start-Up and Operation Services (SOS), erkent dat het geen zin heeft een 'noodsituatie' af te kondigen in heel Zuidwest- Nederland naar aanleiding van de asbestbrand in Oud-Vosse- meer. „Maar jemoetzulke getal len gewoon niet geven, want het is beslist niet waar." Regelge ving en informatieverstrekking moeten eenduidig zijn, meent de inwoner van Eindewege. Het kan er bij hem niet in dat kleine oppervlaktes asbest wel door particulieren zelf mogen wor den opgeruimd, terwijl bij grote oppervlaktes de hulp ingeroe pen moet worden van een pro fessioneel bedi-ijf Al in de jaren zestig werd gewe zen op het gevaar van asbest, maar het zou nog tot 1993 duren voor het (her-)gebruik van het schadelijke materiaal volledig verboden werd. „Dus op al die schuren ligt legaal asbest, maar het kost je nu een kapitaal als je het kwijt wil." Met bijdragen van gemeente en rijk zou asbest opgespoord en weggehaald moeten worden, is zijn stelling. Daarmee zou het probleem van zwerfasbest zijn opgelost. Bo vendien worden risico's - en pa niek - na een brand voorkomen. Consequentheid mist Van der Sluis ook als het om het weg werken van asbest gaatHet on der de gi'ond stox-ten van het spul, is een schijnoplossing. „Het materiaal komt op den duur weer boven. Daarnaast is het nog maar de vraag of over honderd jaar nog wel bekend is op welke plaatsen het asbest precies is gedumpt." De asbest- vernietiger, een uitvinding die hij samen met de Amerikaanse pi-ofessor David G. Walker ont wikkelde, kan volgens hem uit komst bieden. De installatie weet, door een verhittingspro- cedé de structuur van de vezel te vernietigen en het asbest om te zetten in een poeder of korrel die gebruikt kan worden als grond stof voor cement of voor de on derlaag van wegen (brac). In de toekomst komt een stortverbod, het ontbreekt echter vooralsnog aan geld om de installatie van Van der Sluis te realiseren. zie ook pagina 17 door Rolf Bosboom GOES - Horeca, gemeente en politie pakken samen de proble men in het Goese uitgaansleven aan. Een werkgroep heeft een aantal ideeën op papier gezet: gewijzigde sluitingstijden met 'eenrichtingsverkeer' tussen twee en drie uur, camerabewa king, maatregelen tegen wild- plassen en een lik-op-stukbe- leid voor overtreders. Burgemeester D. J. van der Zaag uitte donderdagavond in de raadsvergadering al zijn 'somberheid' over het geweld op straat en het toenemende gevoel van onveiligheid. Een deel van het uitgaanspubliek zou Goes mijden uit angst voor geweld. Van der Zaag kondigde al aan dat de mogelijkheid van came rabewaking op de Grote Markt serieus wordt overwogen. De burgemeester maakte vrij dag de andere voorstellen van de werkgroep bekend. Het plan is om de cafés niet om twee maar om diie uur te laten sluiten. Vanaf twee uur of kwail over twee mag er echter niemand meer naar binnen en om half drie gaat het licht aan en wordt er niet meer geschonken. Het publiek komt daardoor niet meer allemaal, met alle risico's van dien, tegelijk op straat te staan. Voor de nachtcafés moet hetzelfde regime gaan gelden, maar dan twee uur later. „Op die manier kunnen mensen rustig hun glas leegdrinken", zegt D. van der Velde, die namens de ho reca in de werkgroep zit. „Daar mee hopen we de opgefokte sfeer die we nu om twee uur heb ben, eruit te halen." Ervaringen In Vlissingen wordt een derge lijk sluitingstij denbeleid al lan ger en met succes gevoerd. De Goese werkgroep heeft daarom contact met Vlissingen, om van de ervaringen daar te leren. Ook is er overleg met Ede over de mogelijkheden van camerabe waking. Van der Velde: „Daar is men net iets verder dan wij. Het is inmiddels duidelijk dat er aan het bewaken met camera's heel wat haken en ogen zitten. Ge lukkig is Ede hierover heel open." De cafés leveren waarschijnlijk een financiële bijdrage. „In de sluitingstijden zit een stukje verlenging", zegt Van der Velde. „We mogen aannemen dat we daar extra aan verdienen. Maar we moeten wel ontheffing krij gen. Als we daai*voor betalen er ligt een plan op tafel van dui zend gulden per café - dan kan dat geld worden gebruikt voor pi-eventiemaatregelen, zoals ca mera's." Het wildplassen acht Van der Velde van minder groot belang, al blijft het een vervelend pro bleem Dat wordt volgens kroegbaas ook in de hand ge werkt doordat bijna alle cafés aan de Grote Mai'kt pijpenlaat- jes zijn waar het voor mensen met een volle blaas soms geen doorkomen aan is. Vroeger stonden er buiten nog betonnen bakken, maar die zijn vanwege het weinig fraaie aanzicht uit het straatbeeld verdwenen. „Ik denk dat we toch weer een der gelijke faciliteit moeten creë ren". zegt Van der Velde. Er wordt in eerste instantie als proef gedacht aan mobiele toi letten, al is niemand in de werk- groep daar echt voorstander van. Wie zich misdraagt en door de politie wordt gepakt, moet di rect worden bestraft, aldus de werkgroep. „Elke overtreding] van de APV wordt onmiddellijk aangepakt", zegt burgemeester Van der Zaag. „Dat betekent ter plekke betalen of anders snel- recht." Recent heeft de gemeen te al het verbod om alcohol mee de straat op te nemen aange scherpt. Het gaat nog om ideeën van de werkgroep. Die worden in fe bruari besproken in de commis sie algemene zaken. Daarna neemt het college een besluit. Van der Velde: „Ik denk dat het hard nodig is dat we in heel Ne derland over deze problematiek nadenken. We moeten op alle ni veaus bekijken wat we eraan kunnen doen, zonder dat we als horeca onszelf in de vingen snijden. Ik denk dat wij daar re delijk in zijn geslaagd. Daarom hoop ik van harte dat ook de po litiek zich hierover positief uit spreekt." MELISSANT - Rijden onder in vloed kostte een 51-jarige Rot terdammer zijn rijbewijs De man werd donderdagmid dag in Melissant beti-apt. Hij blies 1150 microgram per lite; uitgeademde lucht, ruim vierti keer. De man ook nog een geldj boete van 525 gulden te hebbel openstaan. Er werd ter plaatst afgerekend. Landinrichtingscommissie Schouwen-West De Landinrichtingscommissie voor de herinrichting Schouwen-West nodigt belangstellenden uit voor de openbare vergadering van de commissie die zal wor den gehouden op donderdag 28 januari 1999 om 14.00 uur. Plaats: Dorpshuis de Putmeet te Scharendijke. De agenda is als volgt: Agenda 1. Opening 2. Verslag 4e openbare vergadering d.d. 24 novem ber 1998 3. Mededelingen en uitgaande stukken 4. Insprekers 5. Vergaderschema 6. Stand van zaken (toelichting ter vergadering) o.a. - landschapsvisie Burgh-Haamstede - diverse onderzoekingen 7. Voorstel thema-dag in Schouwen-West aan de orde: grondzaken modulaire aanpak Deelnemers en datum, voorstel ter vergadering 8. Nieuwsbrief (toelichting ter vergadering) 9. Rondvraag 10. Sluiting De Landinrichtingscommissie zal onder agendapunt "insprekers" een ieder in de gelegenheid stellen om in te spreken of vragen te stellen over onderwerpen die op de agenda staan. De stukken die tijdens de vergadering behandeld worden liggen vanaf 25-1 ter inzage in het gemeen tehuis en de Openbare Biblio theek te Zierikzee en in het Dorpshuis te Scharendijke (tij dens openingsuren). De secretaris, ing. A.M.E.G. Emonts dienst landelijk gebied voor ontwikkeling en beheer 6IR0 550 'enm3iH 25 VLUCHTELINGEN M Postbus 10343 7301 GH Apeldoorn 055 3563339 HOOFDPLAAT - Altijd maar het landschap vanaf graashoogte bekijken gaat ook vervelen. Zelfs de dijk biedt op een gegeven mo ment niet meer het gewenste perspectief. Dus besloot dit schaap de sprong naar een nabijstaand schuurtje te wagen, om de Zeeuws- Vlaamse verten langs de Hoofdplaatseweg tussen Biervliet en Hoofdplaat vanaf gepaste hoogte te bewonderen. En direct maar even en face te poseren. foto Peter Nicolai door Rolf Bosboom GOES - Er komt voorlopig geen rechtvaardiger tarievensysteem voor de afvalstoffenheffing in de gemeente Goes. Het ambte lijk advies om op 1 januari 2000 verschillende tarieven in te voe ren voor alleenstaanden en meerpersoonshuishoudens heeft geen gehoor gevonden bij het college van burgemeester en wethouders. Al jaren wordt er gestudeerd op mogelijkheden om de kosten voor het ophalen en verwerken van afval rechtvaardiger te ver delen, onder het motto 'de ver vuiler betaalt'. Er zijn gemeen ten die bijvoorbeeld rekening houden met de aangeboden hoe veelheid afval of de grootte van de container. Op die manier, zo luidt de achtex-liggende gedach te, wordt ook gestimuleerd om minder afval te produceren en waar mogelijk over te gaan tot hergebruik. Het nadeel van dit soort systemen, zo stelt het Goe se college vast, is dat mensen eerder in de verleiding komen hun afval elders te dumpen of il legaal te storten. B en W gaan uit van een 'grijs gebied' van zeker tien procent. Zo'n systeem is daarom alleen wei'kbaar als het in een groter gebied, het liefst provinciaal, wordt ingevoerd. Daar wordt in Zeeland binnen het OLAZ al geruime tijd naar gekeken, maar gezien de vele verschillende ophaalsystemen die nu naast elkaar bestaan, zal het nog jaren duren voordat ie dereen op één lijn komt. Twee tarieven De Goese afdeling milieu had, 'om eerder tegemoet te komen aan het uitgangspunt de afval- kosten eerlijker te verdelen', voorgesteld tot twee tarieven te komen: een voor alleenstaanden en een voor huishoudens met meer personen. Dat zou de ge meente vrijwel niets extra kos ten. Alleenstaanden gingen in het voorstel ongeveer 85 gulden minder (350,77 gulden) betalt de andere huishoudens 35 gi den meer (467.69 gulden). „We hebben als college dat ai vies niet overgenomen", ve klaart wethouder S. J. Heijnii (WD, milieu). „Daar hebto we twee redenen voor. Ten eers beantwoordt het niet aan de rc lieudoelstelling, want mens gaan hierdoor niet minder afv produceren. Ten tweede is ook niet echt een eerlijk sy teem, omdat je huishoude: hebt van twee maar ook vi drie, vier, vijf of nog meer me: sen." Heijning wil weten of de cor missie milieu er net zo ov denkt, aangezien gedifferenl eerde tarieven daar al ï-egelm tig onderwerp van gesprek isg weest. De commissie verL dinsdag 26 januari in het sta huis aan de Grote Markt Goes. De bijeenkomst beginti 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 56