Disco Zierikzee mogelijk dicht PZC Schouwen weigert vliegende winkels landingsrechten Borsele koopt spoorlijn terug voor SGB Stadsarcheologen zijn geplunder schatgravers beu Goes wil inkomensdaling na vinden baan uitbannen Boer moet GSM en EHBO-kit meenemen zeeland 15 Uitbater heeft plannen voor grand café aan Havenplein Brandbrief over ziekenhuis Blpf verliest zaak tegen Hofman Auto in de as na laswerk Theater Goes toch iets duurder Piet Morel scoort met kanaries Auto gekraakt Kranslegging slachtoffers watersnood zaterdag 23 januari 1999 De gemeente is nooit gelukkig geweest met discotheek De Steeg in de dichtbewoonde Beddeweeg in Inde voormalige verf- en behangwinkel aan het Havenplein, die al twee jaar leegstaat, moet een grand Zierikzee. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Discotheek De Steeg verdwijnt mogelijk uit Zierikzee als uitbater J. W. Meerdink toestemming krijgt voor zijn plannen om in het pand Havenplein 25 op de hoek van het Vrijpoortje in Zie rikzee een grand café te vesti gen. Dit beeldbepalende pand in de binnenstad staat inmid dels twee jaar leeg. Voor die tijd was er een winkel in behang en verfartikelen in gevestigd. Meerdink vond bij het dagelijks gemeentebestuur van Schou- wen-Duiveland een welwillend oor voor zijn plan voor een grand café in het stadscentrum. Het college van burgemeester en wethouders houdt echter nog wat slagen om de arm voordat de vergunning wordt verstrekt. Het gemeentebestuur is nooit gelukkig geweest met disco theek De Steeg in de dichtbe woonde Beddeweeg in Zierik zee. Geluidshinder en overlast van komende en vertrekkende discogangers leidden in het ver leden tot talloze klachten van omwonenden. „Die situatie is inmiddels aanzienlijk verbe terd, maar dat zou weer kunnen veranderen als Meerdink ermee stopt en er een andere uitbater inkomt", zegt wethouder C. W. Veerhoek van ruimtelijke orde ning en economische zaken. Het college van B en W zou hier het liefst een woonbestemming laten gelden. „Meerdink laat weten dat daarover met hem valt te praten", aldus de wet houder. Daarmee zou de horeca- bestemming voor het pand aan de Beddeweg worden ingewis seld voor een vergunning voor vestiging van een grand café aan het Havenplein. Veerhoek geeft aan dat hier nog wel de ho- recanota van de voormalige ge meente Zierikzee van kracht is. Daarin wordt uitbreiding van de horeca flink aan banden ge legd. „Nou behoort het Haven plein toch echt wel tot het cen trum en je hoeft geen geleerde te zijn om te bedenken dat daar toch enige uitbreiding van de zogenaamde daghoreca moge café komen. lijk zou moeten zijn. Geenhard- rock-café natuurlijk en mits de horecamarkt nog wat uitbrei ding toelaat", voegt de wethou der er met klem aan toe. Structuurvisie Om aan te geven hoe Zierikzee zich in de toekomst moet ont wikkelen, is een zogenaamde structuurvisie in de maak. Die structuurvisie moet een alles omvattende kapstok worden voor de ruimtelijke ordening en geeft dus ook richtlijnen aan voor de toekomstige horeca- ontwikkeling. Een goed onder bouwd bedrijfsplan van Meerd ink voor zijn grand café zal aan die richtlijnen worden getoetst. De eerste versie van de struc tuurvisie Zierikzee wordt half maart verwacht. Wethouder Veerhoek heeft foto's Pieter Honhoff Meerdink aangeraden zijn plannen verder uit te werken. De vestiging van een nieuw soort horeca-etablissement in het stadshart acht hij niet uitge sloten. Zeker niet als dat boven dien zou leiden tot het verdwij nen van discotheek De Steeg. Discotheek-exploitant Meerd ink was vrijdag niet bereikbaar voor een toelichting op zijn plannen. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil uitkeringsgerechtigden die een baan hebben gekregen, beter begeleiden. Ook wordt gekeken of er maatregelen mogelijk zijn die voorkomen dat zij er in inko men op achteruit gaan. Geble ken is dat sommige 'uitstro- mers', hoewel ze nu een betaalde baan hebben, juist minder over houden. Het verschijnsel staat bekend als de 'armoedeval'. De afdeling sociale zaken heeft, mede op verzoek van raadsle den, de situatie van acht ex-cli- enten onderzocht. In het eerste jaar nadat die werk hadden ge vonden, waren ze er allemaal op vooruit gegaan. Het tweede jaar kwamen twee van hen juist uit op een lager inkomen dan toen zij nog een uitkering hadden. Oorzaak is vooral de uitstroom premie die zij hebben ontvan gen toen zij werk kregen en die nadelige gevolgen heeft voor de huursubsidie. Aanspraak Uit het onderzoek komt ook naar voren dat de ex-cliënten niet optimaal gebruik maken van de bestaande regelingen. Zo weten ze vaak niet dat ze, hoe wel ze inmiddels uit de bijstand zijn, in sommige gevallen nog altijd aanspraak kunnen maken op bijzondere bijstand voor bij voorbeeld de tandarts, bril of contactlenzen en cursussen. Wie minder of helemaal geen huursubsidie ontvangt, kan een aanvraag voor een woonkosten toeslag indienen. Ook dat doet niet iedereen. Veel betrokkenen gaan er bo vendienten onrechte van uit dat zij niet in aanmerking komen voor kwijtschelding van ge meentelijke belastingen. Er zijn uitstromers die in de pro blemen komen doordat hun uit gavenpatroon verandert en er vanuit de gemeente daar geen toezicht meer op is. Daardoor gaan ze veel meer goederen op krediet kopen en halen zich te veel schulden op de hals. De ex- cliënten zijn er meestal niet van op de hoogte dat zij ook als wer kende bij de afdeling sociale za ken voor hulp kunnen aanklop pen. Armoedeval Het Goese college van B en W overweegt een aantal maatrege len om de armoedeval te voor komen. Er wordt gedacht aan meer en betere voorlichting via een folder of krant die uitstro mers regelmatig wordt toege zonden en via arbeids- en uit zendbureaus worden verspreid De afdeling sociale zaken, de trajectbemiddelaar en het nog op te richten schuldmeldpunt kunnen een belangrijke rol spe len in de begeleiding. Het gemeentebestuur denkt ook aan financiële maatregelen. Het is bijvoorbeeld mogelijk de uit stroompremie over twee jaar te verdelen, waardoor het nadeel voor de huursubsidie halveert. Ook is het denkbaar een aparte woonkostentoeslag in te stellen, die de nadelen voor de huursub sidie volledig opheft. Verder zou er aanvullende bijstand kunnen worden verleend. Al deze maat regelen moet de gemeente nog onderzoeken op de financiële en juridische gevolgen. Mening Het college is benieuwd naar de mening van de commissie socia le zaken over de problematiek van de armoedeval en de moge lijke maatregelen die de gemeente kan nemen. ZIERIKZEE - De ouderenbonden ANBO en PCOB en de vak organisaties FNV en CNV op Schouwen-Duiveland hebben de Tweede Kamer om steun gevraagd bij hun strijd voorde in standhouding van een volwaardig ziekenhuis in Zierikzee. In een brief aan de leden van de kamerfracties dringen de vier organisaties er op aan 'al het mogelijke te doen om deze zorg voorziening voor het eiland te behouden'. In de brief protesteren ANBO, PCOB, FNV en CNV opnieuw met kracht tegen de plannen van de raad van bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen met het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. In de brief sommen zij de in middels bekende argumenten op die pleiten tegen een gedeel telijke ontmanteling van het ziekenhuis: de vergrijzende bevolking, het grote aantal toeristen, de kwestbare verbin dingen en het gebrekkige openbaar vervoer. Ook wijzen zij er nog eens op, dat het ziekenhuis recent is gerenoveerd. BREDA - Tijs Hofman Management uit Hilvarenbeek hoeft de populaire Zeeuwse band Blof geen zestienduizend gulden achterstallige gage te betalen. Dat bepaalde vrijdag de Bre dase rechter, mr. G. Poerink, in een kort geding dat de groep had aangespannen tegen het bekende Brabantse boekingsbu reau. Volgens manager Frank van der Meyden van de band had THM in 1998 geknoeid met de betalingen van de zaalhouders, de rekeningen van het licht en het geluid. Ook met de boe- kingsgage zou THM hebben gesjoemeld. De Bredase rechter vond dat deze aantijgingen niet voldoende waren bewezen. Om de Zeeuwen toch nog enigszins tegemoet te komen moet binnen vier weken een registeraccountant, op kosten van Tijs Hofman, aan Van der Meyden een geverifieerde opgave ver strekken van de betwiste betalingen. ANP BRUINISSE - Bij het lasbedrijf C R op het bedrijventerrein in Bruinisse is vrijdagmiddag tijdens laswerkzaamheden een personenauto uitgebrand. Door snel ingrijpen van het perso neel kon worden voorkomen dat ook de werkplaats in de as werd gelegd. Hoewel de gealarmeerde Bruse brandweer snel ter plaatse arriveerde, kon niet worden voorkomen dat de au to verloren ging. Het voertuig dat op de valreep buiten het be drijfsgebouw werd gesleept vertegenwoordigde een waarde van circa vierduizend gulden. GOES - De bouw en exploitatie van een volwaardige schouw burg aan de Westwal in Goes zal de gemeente 1.374.525 gul den per jaar kosten. Dat is ruim boven de één miljoen gulden die de gemeenteraad wil besteden. Wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA cultuur) liet medio december al weten dat voor een miljoen gulden geen volwaardige schouwburg kan wor den gebouwd op de locatie van drukkerij Oosterbaan Le Cointre. Hij zei toen al meer te denken 'in de richting van 1.4 miljoen gulden structureel'. Dat zou betekenen dat de ge meente Goes in 2000 en 2001 geen ruimte heeft voor nieuw be- leid.Het college stelt de raad daarom voor de keus: meergeld of een mindere schouwburg. BRESKENS - Piet Morel uit Breskens heeft donderdag zijn 2 9e Nederlands kampioenschap in de wacht gesleept. Hij won met zijn kanaries elf medailles tijdens de Nederlandse Vogel kampioenschappen in Apeldoorn. De Bressiaander blonk met zijn vijftig kleurkanaries uit in de categoriën rood-intensief, zalm, rood-agaat, rood-brons en rood. Hij behaalde respec tievelijk vijf bronzen, drie zilveren en drie gouden medailles. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ze nemen het niet, David en Karla Nijssen uit Yerseke. Al sinds 1992 komen ze met hun Kleding Express min stens twintig keer per jaar naar Schouwen-Duiveland voor de verkoop van dames-, heren- en kindermode in de dorpshuizen in Oosterland, Nieuwerkerk, Bruinisse, Kerkwerve en Scha- rendijke en nu zijn ze plotseling niet meer welkom. De gemeente Schouwen-Duiveland weert de zogenaamde vliegende winkels en geeft geen toestemming meer voor commerciële verkoop in de dorpshuizen. Het bezwaar van de gemeente is dat dit soort verkopen de be staande middenstand kan scha den. Het gemeentebestuur be sloot richtlijnen te formuleren om verkoop van courante arti kelen tegen al dan niet lage prij zen aan banden te leggen. Weliswaar leek er op Schou wen-Duiveland nog geen spra ke van een alarmerende situa tie, maar zover wilde het gemeentebestuur het ook niet laten komen. Een mogelijkheid om dit soort ongewenste verkopen tegen te gaan, is het aantal 'landings plaatsen' voor vliegende win kels te beperken. De dorpshuis beheerders kregen begin deze maand een brief van de gemeen te met het dringende verzoek geen onderdak meer te verlenen aan bedrijfsmatige verkopen. Kledingbus Bij David en Karla Nijssen viel dit nieuwe beleid wat rauw op hun dak. „We komen twee keer per jaar met seizoenkleding en in december met een oprui mingscollectie. Voor elke ver koop moet steeds apart vergun ning bij de gemeente worden aangevraagd en die kregen we in december plotseling niet meer", zegt Karla. Zij en haar man hebben een winkel in Yers eke'De Kleding Express'. „Mijn man rijdt al jaren met de grote kledingbus naar Schouwen- Duiveland. Eerst afleen voor huisverkoop bij de boeren op het platteland. Dan krijg je vraag van families en bekenden die daar ook belangstelling voor hebben. Daarom zijn we in 1992 begonnen met die verkoop in de dorpshuizen." Voor de Nijssens betekent het een 'heel leuk stuk omzet' en het is dan ook een tegenvaller voor hen dat ze nu geen vergunning meer krijgen. „Ook veel klanten vinden het jammer en we zijn al gebeld met het aanbod om een school of een schuur te gebrui ken", zegt Nijssen. David en Karla Nijssen vinden dat hun Kleding Express niet als vliegende winkel beschouwd kan worden, omdat ze een nor male winkelvestiging hebben Ze zullen dan ook bezwaar ma ken bij de gemeente Schouwen- Duiveland tegen de plotselinge weigering van de verkoopver gunning. Tevens zullen ze een officiële aanvraag indienen voor een standplaats op de weekmarkt in Zierikzee. THOLEN - Uit de auto van een 26-jarige Tholenaar, die gepar keerd stond in de Bosstraat in zijn woonplaats, is een hoeden- plank met twee geluidsboxen gestolen. De inbraak vond plaats in de nacht van donder dag op vrijdag. De autobezitter deed gisteren aangifte. De auto krakers hebben zich toegang tot het voertuig verschaft door een ruit in te slaan. OUWERKERK - Burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland leggen maandag 1 februari kransen ter herden king van de slachtoffers van de watersnoodramp in 1953. Daarmee zet het dagelijks ge meentebestuur een door de voormalige gemeente Duive- land in het leven geroepen tra ditie voort. Er worden kransen gelegd bij het monument op de begraafplaats in Ouwerkerk (13.00 uur) en op de begraaf plaatsen van Nieuwerkerk (13.25 uur),' Oosterland (13.50 uur) en Sirjansland (14.15 uur). De watersnoodramp eiste op Schouwen-Duiveland 531 le vens. Nieuwerkerk werd zwaar getroffen. Daar kwamen 288 mensen om het leven. In Ouwer kerk vielen 90 slachtoffers. In Oosterland liep het dodental op tot 57 en in Sirjansland ver dronken acht mensen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Werk groep Stadsarcheologie Mid delburg (SWM) wil optreden te gen schatgravers. Zij verstoren aet hun detectors en hun onver antwoorde gegraaf belangrijke gegevens in de bodem. Daar door is het onmogelijk de geschiedenis van bepaalde stukken Middelburg te recon strueren. De werkgroep stelt dit in zijn jaarverslag over '97. Vol gens voorzitter L. G. Griep van de SWM zijn inmiddels ge sprekken gevoerd met de politie die wat nadrukkeli jker een oog je in het zeil zal houden. Tot een detectorverbod in de Algemene Plaatselijke Verordening is hel nog niet gekomen. De Werkgroep Stadsarcheolo gie Middelburg werd in in '91 in het leven geroepen Daarin zit ten vertegenwoordigers van de gemeente, het gemeente-ar chief, de Rijksdienst voor Oud- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) heidkundig Bodemonderzoek, het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland, de Archeolo gische Werkgemeenschap in Zeeland en de Rijksgebouwen dienst. De werkgroep komt in actie als er ergens in Middelburg gebouwd of gesloopt gaat worden. De leden proberen ar cheologische vondsten veilig te stellen en waar mogelijk een re constructie te maken. Schatgravers zijn al jaren actief in Middelburg. Maatregelen om hen te weren, zoals het plaatsen van hekken, bewaking en poli tiepatrouilles, hebben in het verleden weinig soelaas gebo den. Afzettingshekken werden kapot geknipt en in één geval werd zelfs een archeoloog be dreigd. Door hun illegale prak tijken zijn regelmatig belangrij ke, archeologische vondsten achterover gedrukt. Beerputten Ook in '97 constateert de werk groep regelmatig dat er spullen werden geroofd. Achter het pand Lange Delft 64 (voorheen Van Benthem en Jutting) waren schatgravers actief. Twee beer putten werden leeggehaald. Zij verstoorden ook de bodem. Al leen de oude funderingen lieten zij met rust. De schatgravers waren ook actief bij de bouw van het nieuwe Zeeuws Archief achter het Van de Perrehuis in Middelburg. Ook daar waren beerputten het doel. „We zijn er wel mee aan de slag gegaan om iets te doen tegen schatgravers", vertelt voorzit ter Griep, „maar het is nog niet opgenomen in de APV. Wel heb ben wij het probleem neerge legd bij de politie. Die heeft toe gezegd dat ze wat meer zullen toezien. Maar zij hebben wel meer belangrijke taken CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door René Schrier HEINKENSZAND - Het college van burgemeester en wethouders van Borsele wil ruim twee ton betalen voor de-aan koop van het tracé van de stoomtrein Goes-Borsele (SGB). Het voorstel komt er op neer dat de gemeente betaalt en de stichting SGB-infrabeheer de grond waarop de spoorlijn ligt in eigendom krijgt. De kosten van de transactie be dragen ruim 209.000 gulden. De gemeente Borsele heeft in juni 1986 het spoortracé Goes-Borsele verkocht aan de Stichting Beheer Natuur en Lan delijk Gebied (SBNL). Het was toen de bedoeling dat die stichting het onder houd van de bermen en sloten met de bij behorende beplanting voor haar rekening zou nemen. Het voordeel was dat een natuurorganisatie de zorg voor het tracé, dat een natuurwetenschappe lijke waarde heeft, op zich zou nemen. Daarbij werd afgesproken dat de Stich ting Stoomtram Goes-Borsele het ge bruiksrecht van de grond zou hebben. In het verleden heeft de splitsing van ei gendom en gebruik meermalen bij alle partijen tot wrijving en misverstanden geleid, met name op het vlak van onder houd en beheer van de bomen en struiken langs het spoor. Toestemming Omdat er de laatste jaren op en langs het tracé steeds meer voorzieningen zijn ver rezen, bracht dat met zich mee dat de ge meente steeds toestemming aan de SBNL moest vragen. Dat heeft er toe ge leid dat de gemeente de mogelijkheden heeft onderzocht om de grond van de na tuurorganisatie terug te kopen. De voor keur van het Borselse college van burge meester en wethouders gaat er daarbij naar uit dat de stoomtrein als hoofdge bruiker zowel eigenaar en beheerder wordt. Dat geeft als voordeel dat er geen misverstanden kunnen ontstaan over het groenonderhoud, dat aan specifieke wensen moet voldoen om de treinen en wagons onbelemmerde doorgang te ver lenen. door Piet Kleemans OOSTERLAND - Je bent al leen met de tractor op het land en het gaat mis. Wat moet je doen? En hoe moet je handelen als er brand uitbreekt op de boerderij? Op deze en andere vragen werd ingegaan tijdens een speciaal voor boeren opge zette cursus bedrijfshulpver lening. Vrijdag rondde de eerste groep deelnemers die cursus af. Goed georganiseerde bedrijfs hulpverlening kan volgens in structeur G. H. Mourik van de Stigas Arbodienst levens red den en in veel gevallen ook schade voorkomen. Boven dien is het een wettelijke ver plichting om ervoor te zorgen dat een bedrijf veilig is voor ie dereen die er werkt. Reden genoeg voor Agrarisch Schou wen-Duiveland om zoveel mo gelijk boeren warm te maken voor de cursus. Risico's Dat is prima gelukt, volgens ASD'er en cursist J. A Gaan- derse uit Scharendijke. Uit eindelijk meldden zich negen tig Schouwse boeren aan voor de cursus. Zij leerden onder meer om voor zichzelf eens op een rijtje te zetten welke risi co's zij op hun bedrijf lopen. Het zijn er meer dan je op het eerste gezicht zou denken, maar wie het goed aanpakt, kan ze volgens Mourik flink terugbrengen. Communicatie Eén van de allerbelangrijkste dingen is volgens hem commu nicatie. „Als er brand uit breekt op een boerderij, dan weet de brandweer niet waar het meeste gevaar schuilt. De boer weet dat wel en moet dat ook snel en duidelijk kunnen overbrengen. Daar kun je een heleboel ellende mee voorko men." Moderne technologie is van vi taal belang. Mourik noemt het voorbeeld van de boer die al leen met de 'tractor op het land is en een ongeluk krijgt. „Ik raadt iedereen boer aan een mobiele telefoon mee te nemen naar het land." Een EHBO- trommel is onontbeerlijk. Mourik: ..Op het platteland kan het wel even duren voor de professionele hulpverleners er zijn." Over de verbandtrommels hoeven de deelnemers aan de cursus zich geen zorgen te ma ken. Die kregen ze dankzij vijf sponsors uit het Schouwse be drijfsleven uitgereikt, samen met het certificaat waarop staat dat ze de cursus met goed gevolg hebben afgelegd. Onder toeziend oog van instructeur G. H. Mourik blusten de deelnemers elk op hun beurt een brandje en werd liet gebruik van een blusdeken geoefend. foto Pieter Honhoff Cursus bedrijfshulpverlening kan levens redden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55