Goes strijdt tegen armoedeval PZC Kritiek op regelgeving asbest Gemeente Tholen werkt tekort weg Zachte winter komt van pas bij schoonmaken waterleiding Yersekse vliegende winkel niet meer op Schouwen welkom Terneuzen voelt niets voor kattenbelasting zeeland zaterdag 23 januari 1999 b 16 Inkomen daalt soms na vinden baan Kranslegging slachtoffers watersnood Borsele bereid twee ton te betalen voor terugkopen spoorlijn door Esme Soesman door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil uitkeringsgerechtigden die een baan hebben gekregen, beter begeleiden. Ook wordt gekeken of er maatregelen mogelijk zijn die voorkomen dat zij er in inko men op achteruit gaan. Geble ken is dat sommige 'uitstro- mers', hoewel ze nu een betaalde baan hebben, juist minder over houden. Het verschijnsel staat bekend als de 'armoedeval'. De afdeling sociale zaken heeft, mede op verzoek van raadsle den, de situatie van acht ex-cli- enten onderzocht. In het eerste jaar nadat die werk hadden ge vonden, waren ze er allemaal op vooruit gegaan. Het tweede jaar kwamen twee van hen juist uit op een lager inkomen dan toen zij nog een uitkering hadden. Oorzaak is vooral de uitstroom premie die zij hebben ontvan gen toen zij werk kregen en die nadelige gevolgen heeft voor de huursubsidie. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat de ex-cliënten niet optimaal gebruik maken van de bestaande regelingen. Zo weten ze vaak niet dat ze, hoe wel ze inmiddels uit de bijstand zijn, in sommige gevallen nog altijd aanspraak kunnen maken op bijzondere bijstand voor bij- OUWERKERK - Burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland leggen maandag 1 februari kransen ter herden king van de slachtoffers van de watersnoodramp in 1953. Daarmee zet het dagelijks ge meentebestuur een door de voormalige gemeente Duive- land in het leven geroepen tra ditie .voort. Er worden kransen gelegd bij het monument op de begraafplaats in Ouwerkerk (13.00 uur) en op de begraaf plaatsen van Nieuwerkerk (13.25 uur), Oosterland (13.50 uur) en Sirjansland (14.15 uur). De watersnoodramp eiste op Schouwen-Duiveland 531 le- voorbeeld de tandarts, bril of contactlenzen en cursussen. Wie minder of helemaal geen huursubsidie ontvangt, kan een aanvraag voor een woonkosten toeslag indienen. Ook dat doet niet iedereen. Veel betrokkenen gaan er bovendien ten onrechte van uit dat zij niet in aanmer king komen voor kwijtschel ding van gemeentelijke belas tingen. Uitgavenpatroon Erzijnuitstromers die in de pro blemen komen doordat hun uit gavenpatroon verandert en er vanuit de gemeente daar geen toezicht meer op is. Daardoor gaan ze veel meer goederen op krediet kopen en halen zich te veel schulden op de hals. De ex- cliënten zijn er meestal niet van op de hoogte dat zij ook als wer kende bij de afdeling sociale za ken voor hulp kunnen aanklop pen. Het Goese college van B en W overweegt een aantal maatrege len om de armoedeval te voor komen. Er wordt gedacht aan meer en betere voorlichting via een folder of krant die uitstro- mers regelmatig wordt toege zonden en via arbeids- en uit zendbureaus worden verspreid. De afdeling sociale zaken, de trajectbemiddelaar en het nog op te richten schuldmeldpunt kunnen een belangrijke rol spe len in de begeleiding. Huursubsidie Het gemeentebestuur denkt ook aan financiële maatregelen. Het is bijvoorbeeld mogelijk de uit stroompremie over twee jaar te verdelen, waardoor het nadeel voor de huursubsidie halveert. Ook is het denkbaar een aparte woonkostentoeslag in te stellen, die de nadelen voor de huursub sidie volledig opheft. Verder zou er aanvullende bijstand kunnen worden verleend. Al deze maat regelen moet de gemeente nog onderzoeken op de financiële en juridische gevolgen. Het college is benieuwd naar de mening van de commissie socia le zaken over de problematiek van de armoedeval en de moge lijke maatregelen die de gemeente kan nemen. De com missie vergadert woensdag 27 januari in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes. De bijeen komst begint om 19.30 uur. door Esme Soesman EINDEWEGE - Het opstellen van regels voor gebruik en ver wijdering van asbest is nodig, maar moet wel consequent ge beuren. A van der Sluis uit Ein- dewege, het brein achter de - nog niet gerealiseerde - asbest- vernietiger, noemt de huidige regelgeving tegenstrijdig. Hij pleit voor het gesubsidieerd ver- wijderen van alle asbest, waar door illegale dumppraktijken worden voorkomen. Ook groot scheepse schoonmaakacties na een brand, zoals nu gaande in Oud-Vossemeer, zijn dan verle den tijd. De berichtgeving rondom de brand, die een week geleden een gedeelte van een fietsenwinkel in de Kalisbuurt in Oud-Vosse meer in de as legde, wekt irrita tie op bij Van der Sluis. De afba kening van het besmette gebied - betrokken gespecialiseerde medewerkers spreken van een terrein van 110 bij 50 meter - is in zijn ogen nonsens. „Asbest vezels houden zich niet aan die opgegeven afstanden." En, ter wijl hij een citaat aanwijst in een informatiefolder over as best: „Één asbestvezel is al te veel." Van der Sluis, eigenaar van het naar milieuvriendelijke bedrijfsmethodes zoekende be drijf Start-Up and Operation Services (SOS), erkent dat het geen zin heeft een 'noodsituatie' af te kondigen in heel Zuidwest- Nederland naar aanleiding van de asbestbrand in Oud-Vosse meer. „Maar je moet zulke getal len gewoon niet geven, want het is beslist niet waar." Regelge ving en informatieverstrekking moeten eenduidig zijn, meent de inwoner van Eindewege. Het kan er bij hem niet in dat kleine oppervlaktes asbest wel door particulieren zelf mogen wor den opgeruimd, terwijl bij grote oppervlaktes de hulp ingeroe pen moet worden van een pro fessioneel bedrijf. Het is alles of niets, luidt de stelling van Van der Sluis. Al in de jaren zestig werd gewe zen op het gevaar van asbest, maar het zou nog tot 1993 duren voor het (her-)gebruik van het schadelijke materiaal volledig verboden werd. „Dus op al die schuren ligt legaal asbest, maar het kost je nu een kapitaal als je het kwijt wil." Met bijdragen van gemeente en rijk zou asbest opgespoord en weggehaald moeten worden, is zijn stelling. Daarmee zou het probleem van zwerfasbest zijn opgelost. Bo vendien worden risico's - en pa niek - na een brand voorkomen. Consequentheid mist Van der Sluis ook als het om het weg werken van asbest gaat. Het on der de grond storten van het spul, is een schijnoplossing. „Het materiaal komt op den duur weer boven. Daarnaast is het nog maar de vraag of over honderd jaar nog wel bekend is op welke plaatsen het asbest precies is gedumpt." De asbest- vemietiger, een uitvinding die hij samen met de Amerikaanse professor David G. Walker ont wikkelde, kan volgens hem uit komst bieden. De installatie weet, door een verhittingspro- cedé de structuur van de vezel te vernietigen en het asbest om te zetten in een poeder of korrel die gebruikt kan worden als grond stof voor cement of voor de on derlaag van wegen (brac). In de toekomst komt een stortverbod, het ontbreekt echter vooralsnog aan geld om de installatie van Van der Sluis te realiseren. zie ook pagina 17 SINT-MAARTENSDIJK - Met een totaalpakket aan ingrepen heeft de gemeente Tholen het te kort op de meerjarenbegroting deels weggewei'kt. De tekorten, oplopend tot 2,8 miljoen in 2002, zijn teruggebracht tot een maximum van ruim negen ton. Onder meer het subsidiebeleid op sportgebied wordt aange past. De jaarlijkse tariefsverho ging is vastgelegd op gemiddeld vijf procent. De meerjarenraming laat- in 2000 een tekort zien van 1.137.000 gulden. In 2001 wordt een tekoit van ruim 1,9 miljoen verwacht, die in 2002 oploopt tot 2,8 miljoen. Direct na de be grotingsbehandeling in oktober heeft de gemeente een ondex-- zoek ingesteld naar het terug dringen van deze tekox-ten. Vol gens de nu aangekondigde maatregelen wordt het ver wachte tekort in 2000 omgezet ineen positief saldo van 169.000 gulden. In 2001 wordt een tekoxi. van bijna drie ton verwacht. In 2002 prijkt een tekort van 942.000 gulden op de begroting. Deze ombuigingen zijn gereali seerd door ingrepen als het ver lagen van de rente van het fi nancieringstekort van zes naar vijf procent: dat levert een ex traatje op van 117.000 gulden per jaar. Ook de rentebijschrij- ving op bestemmingsreseiwes wordt met drie procent ver laagd. De subsidies woontus- senvoorziening en kunstzinnige vonning worden beëindigd. Ook sportief Tholen kan een herziening van het beleid tege moet zien. Vanaf het jaar 2000 moet er jaarlijks een ton op de sport worden bespaard. Voor onvoorziene uitgaven is een bedrag van tien gulden per inwoner beschikbaar-. De Zalm snip - de korting op de afvalstof fenheffing - blijft gehandhaafd. Tegenover de verlagingen staan ook enkele verhogingen, die overigens al in de nieuwe meei-- jarencijfers zijn doorberekend. Zo wordt voor nieuw beleid jaarlijks drie ton uitgetrokken. Als er meevallers zijn, zal de i-uimte voor aanvullend nieuw beleid woi'den opgehoogd met maximaal een ton. Uit de laatste Bestuursrappor- tage (Berap per 1 januai-i) blijkt dat de gemeente Tholen over het laatste kwaitaal van 1998 een positief ï'esultaat heeft geboekt van 184.000 gulden. Financiële meevallers zijn onder meer te rug te vinden bij de afdelingen pei'soneel en oi'ganisatie, socia le zaken en openbare werken. De afdeling volkshuisvesting, milieu en bouwzaken maakt melding van een voordelig saldo van 76.000 gulden. Een bedrag dat onder meer te danken is aan het fe.it dat er geen uitvoerings kosten bestuursdwang gemaakt zijn in het kader van de bouwre gelgeving. Ook ongediertebesti'ijding en het goedkoper treffen van maat regelen om het bevriezen van wateiieidingen van woonwa gens tegen te gaan, leverden be sparingen op. De afdeling open bare weiken, die melding maakt van een positief saldo van 63.000 gulden, kreeg onder an dere te maken met lagere onder houdskosten van de begraaf plaatsen en het - ook fin ancieel - opschuiven door weersomstan digheden van rioolwerkzaam heden in Sint-Annaland. De Berap komt aan de orde inde commissievergadering alge meen bestuur en welzijn op dinsdag 2 febi-uari in het ge meentehuis in Sint-Maartens dijk. De vergadextng begint om 19.30 uur. De meerjarenbegro ting staat op de agenda van de commissie middelen. Deze ver gadering vindt eveneens in het gemeentehuis plaats, maandag 1 februari om 19.30 uur. Bromfiets weg GOES - Een bromfiets van hel merk Peugeot met het kenteken BRS-855 is gisterochtend tus sen tien en elf uur vanaf de Gro te Markt in Goes gestolen. De bromfiets was ongeveer 3600 gulden waard. Auto gekraakt THOLEN - Uit de auto van een 26-jaxtge Tholenaar, die gepar keerd stond in de Bossti-aat in zijn woonplaats, is een hoeden- plank met twee geluidsboxen gestolen. De inbi'aak vond plaats in de nacht van donder dag op vxtjdag. De autobezitter deed gisteren aangifte. De auto krakers hebben zich toegang tot het voertuig verschaft door een ruit in te slaan. door René Schrier HEINKENSZAND - Het col lege van burgemeester en wethouders van Borsele wil ruim twee ton betalen voor de aankoop van het tracé van de stoomtrein Goes-Borsele (SGB). Het voorstel komt er op neer dat de gemeente be taalt en de stichting SGB-in- frabeheer de grond waarop de spoorlijn ligt in eigendom krijgt. De kosten die met de transactie zijn gemoeid be dragen in totaal 209.185,56 gulden. De gemeente Borsele heeft in juni 1986 het spoortracé Goes-Borsele verkocht -aan de Stichting Beheer Natuur enLandelijk Gebied (SBNL). Het was toen de bedoeling dat die stichting het onder houd van de bermen en sloten met de bijbehorende beplan ting voor haar rekening zou nemen. Het voordeel was dat een natuurorganisatie de zorg voor het tracé, dat een natuurwetenschappelijke waarde heeft, op zich zou ne men, Daarbij werd afgespro ken dat de Stichting Stoom tram Goes-Borsele het gebruiksrecht van de grond zou hebben. In het verleden heeft de split sing van eigendom en ge bruik meermalen bij alle partijen tot wrijving en mis verstanden geleid, met name op het vlak van onderhoud en beheer van de bomen en struiken langs het spoor. Omdat er de laatste jaren op en langs het tracé steeds meer voorzieningen zijn verrezen bracht dat met zich mee dat de gemeente steeds toestem ming aan de SBNL moest vragen. Dat heeft, er toe ge leid dat de gemeente de mo gelijkheden heeft ondei"- zocht om de grond van de natuurorganisatie terug te kopen. De voorkeur van het Borselse college van burge meester en wethouders gaat er daarbij naar uit dat de stoomtrein als hoofdgebrui ker zowel eigenaar en be heerder wordt. Dat geeft als voordeel dat er geen misver standen kunnen ontstaan over het groenonderhoud, dat aan specifieke wensen moet voldoen om de treinen en wagons onbelemmerde doorgang te verlenen. Doordat de SGB eigenaar wordt van de grond komt de stoomtrein ook in aanmer king voor een jaarlijkse ver goeding van 5664,15 gulden van het nutsbedrijf Delta, voor het feit dat er in het tra cé leidingen van Delta lig gen. Delta hoeft dat geld niet te betalen aan de gemeente, indien die eigenaar van het tracé zou woi-den. De SBNL wil voor de grond hetzelfde als de toenmalige aankoop prijs, plus een bedrag van 56.641,50 gulden als afkoop voor de vergoeding van Del ta. De gemeenteraad van Borse le buigt zich donderdag 4 fe bruari over onder meer dit voorstel van het college van b en w. De raadsvergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het gemeente huis te Heinkenszand. Lou Boonman neemt de waterleidingen in Goes-Oost voor zijn rekening. „Mijn dag zit echt stampvol." foto Willem Mieras TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil niets weten van het invoeren van een kattenbe lasting. Mag het college voor honden wel een heffing opleg gen, voor katten zijn daartoe geen wettelijke mogelijkheden, zo stellen B en W. Het idee om ook voor katten be lasting in te voeren, kwam van een TeraeuzenaarDe man stelt in een brief aan de gemeente dat hij het betalen van hondenbe lasting - zij het niet van harte - accepteert. Maar het feit dat katten onbelast door het leven stappen, vindt hij niet eerlijk. Hij wijst op de overlast van veel katten in tuinen en plantsoenen. Hij vindt dat kattenbezitters gelijke tarieven moeten betalen als mensen met honden. De briefschrijver wijst op de finan ciële voordelen daarvan voor de gemeente. Een ander positief ef fect zou zijn dat het aanbod van zwerfkatten bij dierenasielen wordt gereduceerd. door Luc Oggel GOES - Het is vrijdagmorgen, half negen. Goes gaat gehuld in dichte mist. Het is kil. Kil, maar niet winters. Het kwik komt nog boven de nul graden uit. Voor het districtskantoor Goes van Delta Nutsbedrijven is deze weersomstandigheid uitermate gunstig. Bij het schoonmaken van het drinkwaterleidingnet komt een forse vriesperiode niet van pas. De hoofdwaterleidingen voor het drinkwater worden perio diek schoongemaakt, in de regel om de vier, vijf jaar. En het is weer nodig. De hele operatie zelf, waarbij de leidingen - stroomopwaai-ts - van Rilland tot enmet Vlissingen onder han den worden genomen, neemt ongeveer anderhalf jaar in be slag. Het schoonmaken van de leidingen wordt door de meeste mensen gezien als een noodza kelijk kwaad. Het moet nu een maal, maar over het hoe en vooral het waarom verkeren veel mensen in het ongewisse. 'Hè, een paar uur geen water', is vaak de enige gedachte bij de aankondiging, die twee dagen vóór de werkzaamheden in de brievenbus valt. Spuien Aan de ene kant wel begrijpe lijk, maar vooral jammer, vindt ook Lou Boonman. Hij wei-kt al twaalf jaar bij Delta Nutsbe drijven en neemt vandaag het spuien van de leidingen in het gebied rond de A van Saksen laan in Goes-Oost voor zijn re kening. Bij het spuien, zoals de techniek van het schoonmaken heet, wordt er een opzetstuk op een van de vele brandkranen in het leidingnet gezet. Op dit op- zetstuk zitten twee kranen, waarvan er één wordt openge draaid. Het leidingwater wordt nu met een druk van pi'ecies één bar opgestuwd, waardoor de roest-en zanddeeltjes aan de lei- dingwand loslaten. Het 'oude' water, dat een bruine kleur heeft, stroomt via een grote, blauwe zogenaamde spuizak met tientallen liters tegelijk de straat op, het riool in. Ook het trottoir staat blank. Boonman, de handen diep weggestoken in zijn jaszakken, kijkt er gelaten naar. „Gelukkig is het water niet zo erg bruin, want ik heb liever niet dat iemand dat ziet. Dan worden de mensen meteen ongerust." Het spuien van een leiding moet minimaal drie keer achter el kaar gebeuren, om er zeker van te zijn dat het water weer van goede kwaliteit is. Als je Boon man zo op het eerste gezicht ziet staan, met de handen in de zak ken kijkend naar het water dat schijnbaar doelloos de straat opstroomt, zou je kunnen den ken dat het schoonmaken van de leidingen een simpele en wei nig enerverende bezigheid is. Niets is volgens Boonman ech ter minder waar. „Mensen denken index-daad dat we alleen maar een beetje water weg laten lopen. Maar mijn dag zit echt stampvol. Je moet na melijk van tevoren afspx-aken maken wanneer het schoonma ken voor de omwonenden het beste uitkomt. Ik maak al die af spraken persoonlijk en probeer me aan te passen aan de klant. Grootverbruikers zoals scholen en verzorgingstehuizen kunnen niet lang zonder water. Ik ken dooi- die aanpak nu heel veel mensen, waardoor het allemaal wat soepeler loopt. Ik ben nu bijvoorbeeld al afspraken aan het maken met de bedrijven rond het Stationsplein, waar we volgende week zaterdag aan de slag gaan." Ervaring Op dat moment komt er net een nieuwsgiex-ige bewoner naar buiten. „Om twaalf uur is het klaar hè", x-oept de man hoop vol. „Het wordt wel een half uurtje eerder denk ik", is het antwooi'd van Boonman. „Tja, door de ervaring weet ik van te voren meestal wel hoe lang het gaat duren", zegt hij. Af en toe kijkt hij naar een aan het opzet stuk gekoppelde display, waar op gegevens over onder meer het aantal kuub rondgespoeld wa ter zijn af te lezen. „Dat wordt allemaal zeer nauwkeurig' bij gehouden op speciale formulie ren", verklaart Boonman. Het loopt inmiddels tegen half twaalf en inderdaad, het karwei zit er bijna op. „Netjes hè", zegt Boonman als hij de weer kraak heldere inhoud van een emmer tje 'vers getapt' drinkwater laat zien. „Dat kan weer mooi naar het lab." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ze nemen het niet, David en Karla Nijssen uit Yerseke. Al sinds 1992 komen ze met hun Kleding Express min stens twintig keer per jaar naar Schouwen-Duiveland voor de verkoop van dames-, heren- en kindermode in de dorpshuizen in Oosterland, Nieuwerkerk, Bruinisse, Kerkwerve en Scha- rendijke en nu zijn ze plotseling ixiet meer welkom. De gemeente Schouwen-Duiveland weert de zogenaamde vliegende winkels en geeft geen toestemming meer voor commerciële verkoop in de dorpshuizen. Het bezwaar van de gemeente is dat dit soort verkopen de be staande middenstand kan scha den. Het gemeentebestuur be sloot xïchtlijnen te fonnulex-en om verkoop van courante arti kelen tegen al dan niet lage prij zen aan banden te leggen. Weliswaar leek er op Schou wen-Duiveland nog geen spra ke van een alarmerende situa tie, maar zover wilde het gemeentebestuur het ook niet laten komen. Een mogelijkheid om dit soort ongewenste verkopen tegen te gaan, is het aantal 'landings plaatsen' voor vliegende win kels te beperken. De dorpshuis- beheerders kregen begin deze maand een brief van de gemeen te met het dringende verzoek geen onderdak meer te verlenen aan bedrijfsmatige verkopen. Kledingbus Bij David en Kaxia Nijssen viel dit nieuwe beleid wat rauw op hun dak. „We komen twee keer per jaar met seizoenkleding en in december met een oprui mingscollectie. Voor elke ver koop moet steeds apart vergun ning bij de gemeente worden aangevraagd en die kregen we in december plotseling niet •meer", zegt Kaxia. Zij en haar man hebben een winkel in Yers eke 'De Kleding Express'. „Mijn man rijdt al jaren met de grote kledingbus naar Schouwen- Duiveland. Eerst alleen voor huisverkoop bij de boeren op het platteland. Dan krijg je vraag van families en bekenden die daar ook belangstelling voor hebben. Daarom zijn we in 1992 begonnen met die verkoop in de doxpshuizen." Voor de Nijssens betekent het een 'heel leuk stuk omzet' en het is dan ook een tegenvaller voor hen dat ze nu geen vergunning meer kiijgen. „Ook veel klante/i vinden het jammer en we zijm! gebeld met het aanbod om et school of een schuur te gebrui ken", zegt Nijssen. David en Kaxia Nijssen vinden dat hun Kleding Express niet als vliegende winkel beschouwd kan worden, omdat ze een nor male winkelvestiging hebben Ze zullen dan ook bezwaar ma ken bij de gemeente Schouwen- Duiveland tegen de plotselinge weigeiing van de verkoopver gunning. Tevens zullen ze een officiële aanvraag indienen voor een standplaats op de weekmarkt in Ziexikzee. Hardrijders betrapt KWADENDAMME - Bij een di'ietal snelheidscontroles in Kwadendamme, Kapelle en Biezelinge waren vrijdagoch tend in totaal negentig van de ruim negenhonderd gecontro leerde auto's in overtreding. He! hardst reed een bestuurder op het Langeweegje in Kwaden damme. Hij kwam langs met 8d kilometer per uur De maximaal toegestane snelheid is daar vijf tig kilometer per uur. Open huis bij Schelde College SINT-MAARTENSDIJK - De locatie Sint-Maartensclijk van het Schelde College houdt vrij dagavond 29 januari open huis Dat duurt van 19.00 uur tol 21.00 uur. Belangstellenden kunnen dan zien hoe de dage lijkse praktijk van de school er! aan toe gaat. Verder is er infor matie beschikbaar van de stu die- en doorstroommogelijkhe- den binnen het Schelde College. GOES Samenzangavond - Zangkoor Hallelujah houdt vrijdagavond 29 januari een samenzangavond in de Vrij Evangelische kerk aan de Beatrixlaan in Goes. Aan de bijeenkomst die om 20.00 uur begint, werken ook de Brass band Excelsior uit 's Heer Arendskerke en het koor Voor uitgang zij ons streven uit Oos terland mee. Het orgel woi'dthe- speeld door Rudy Gorsse. foto Willem Mieras A van der Sluis: „Op al die schuren ligt legaal asbest, maar het kostje nu een kapitaal als je het kwijt wil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50