Ter Valcke mag nieuw bouwen Excessen uitgaansleven Goes worden aangepakt slaan 't Is meer dan tegen een shuttle PZC PZC College Goes wijst twee tarieven voor afvalinzameling af Goesenaar eist forse schadevergoeding voor bouw complex Positief advies van College voor Ziekenhuisvoorzieningen zeeland zaterdag 23 januari 1999 b 15 Theater Goes toch iets duurder Brandbrief over ziekenhuis Bl0f verliest zaak tegen Hofman Auto in de as na laswerk Piet Morel scoort met kanaries Overheid te streng voor bedrijven V er keers veiligheidsplan voor Noord-Beveland Ouwoeraevend 's-Heerenhoek opmaat carnaval GOES - De bouw en exploitatie van een volwaardige schouw burg aan de Westwal in Goes zal de gemeente 1.374.525 gul den per jaar kosten. Dat is ruim boven de één miljoen gulden die de gemeenteraad wil besteden. Wethouder C. R. M. M Linssen (CDA cultuur) liet medio december al weten dat voor een miljoen gulden geen volwaardige schouwburg kan wor den gebouwd op de locatie van drukkerij Oosterbaan Le Cointre. Hij zei toen al meer te denken 'in de richting van 1,4 miljoen gulden structureel'. Dat zou betekenen dat de ge meente Goes in 2000 en 2001 geen ruimte heeft voor nieuw be leid.Het college stelt de raad daarom voor de keus: meer geld of een mindere schouwburg. Het woord is woensdag 27 janua ri eerst aan de commissie cultuur, die vergadert in het stad huis aan de Grote Markt. De openbare bijeenkomst begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - De ouderenbonden ANBO en PCOB en de vak organisaties FNV en CNV op Schouwen-Duiveland hebben de Tweede Kamer om steun gevraagd bij hun strijd voorde in standhouding van een volwaardig ziekenhuis in Zierikzee In de brief protesteren ANBO, PCOB. FNV en CNV opnieuw met kracht tegen de plannen van de raad van bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen met het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. In de brief sommen zij de in middels bekende argumenten op die pleiten tegen een gedeel telijke ontmanteling van het ziekenhuis: de vergrijzende bevolking, het grote aantal toeristen, de kwestbare verbin dingen en het gebrekkige openbaar vervoer. Ook wijzen zij er nog eens op, dat het ziekenhuis recent is gerenoveerd. BREDA - Tijs Hofman Management uit Hilvarenbeek hoeft de populaire Zeeuwse band Blof geen zestienduizend gulden achterstallige gage te betalen. Dat bepaalde vrijdag de Bre dase rechter, mr. G. Poerink, in een kort geding dat de groep had aangespannen tegen het bekende Brabantse boekingsbu reau. Volgens manager Frank van der Meyden van de band had THM in 1998 geknoeid met de betalingen van de zaalhouders, de rekeningen van het licht en het geluid. Ook met de boe- kingsgage zou THM hebben gesjoemeld. De Bredase rechter vond dat deze aantijgingen niet voldoende waren bewezen. Om de Zeeuwen toch nog enigszins tegemoet te komen moet binnen vier weken een registeraccountant, op kosten van Tijs Hofman, aan Van der Meyden een geverifieerde opgave ver strekken van de betwiste betalingen. ANP BRUINISSE - Bij het lasbedrijf C R op het bedrijventerrein in Bruinisse is vrijdagmiddag tijdens las werkzaamheden een personenauto uitgebrand. Doorsnel ingrijpen van het perso neel kon worden voorkomen dat ook de werkplaats in de as werd gelegd. Hoewel de gealarmeerde Bruse brandweer snel ter plaatse arriveerde, kon niet worden voorkomen dat de au to verloren ging. Het voertuig dat op de valreep buiten het be drijfsgebouw werd gesleept vertegenwoordigde een waarde van circa vierduizend gulden. BRESKENS - Piet Morel uit Breskens heeft donderdag zijn 29e Nederlands kampioenschap in de wacht gesleept. Hij won met zijn kanaries elf medailles tijdens de Nederlandse Vogel kampioenschappen in Apeldoorn. De Bressiaander blonk met zijn vijftig kleurkanaries uit in de categoriën rood-intensief, zalm, rood-agaat, rood-brons en rood. Hij behaalde respec tievelijk vijf bronzen, drie zilveren en drie gouden medailles. doorRené Schrier GOES - Het College voor Zie kenhuisvoorzieningen heeft een positief advies gegeven aan het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport voor de totale nieuwbouw van het Goe- se verpleeghuis Ter Valcke. Het ministerie moet formeel nog toestemming geven, maar het nieuws is in Ter Valcke met veel vreugde ontvangen. Het bete kent dat een begin kan worden gemaakt met het opstellen van het programma van eisen. Daar moeten de bewoners, de fami lieraad en de ondernemings raad zich ook nog over uitspre ken. Het is in elk geval nagenoeg ze ker dat het bestaande gebouw van Ter Valcke tegen de vlakte gaat. De definitieve toestem ming van het ministerie wordt als een formaliteit gezien na het positieve advies van het college voor ziekenhuisvoorzieningen. De nieuwbouw wordt in twee fasen uitgevoerd. De werk zaamheden beginnen in 2001. De eerste fase moet in 2003 ge reed zijn en de tweede fase eind 2004. Een eerste schetsontwerp is inmiddels gereed. Het project is een vrij complex geheel. Zo verhuizen in totaal veertig bedden naar Poelwijck in 's Heer Arendskerke en Ce derhof in Kapelle. Die krijgen zogenaamde verpleegunits met elk twintig bedden. In een later stadium, als de vernieuwing van Rehoboth in Goes gereed is, gaan daar ook nog eens twintig bedden naar toe. Zo ontstaat in Ter Valcke ruimte om de zesper- soonskamers om te vormen tot vierpersoonskamers. Uiteinde lijk is het overigens in de nieuw bouw de bedoeling om voorna melijk éénpersoonskamers en enkele tweepersoonskamers in te richten. Op die manier krijgen de bewo ners van Ter Valcke veel meer privacy dan momenteel het ge val is. Het bestaande gebouw van ter Valcke wordt stukje bij beetje afgebroken om plaats te maken voor nieuwbouw. Onderdeel van de plannen is de verkoop van een deel van het terrein aan de Regionale Woningbouwver eniging Samenwerking. Bin nenkort wordt daartoe een concept-intentieverklaring op gesteld. De woningbouwvereni ging wil op dat terrein senioren huisvesting realiseren. Met die huizen kan een koppeling tus sen zorg en wonen worden ge maakt. Als de nieuwbouw eenmaal klaar is, zijn er in Ter Valcke 150 bedden voor zorg binnen de mu ren van het verpleeghuis. Daar naast komen er 7 5 plaatsen voor psychogeriatrische bewoners die zo veel mogelijk in normale woonomstandigheden worden ondergebracht. Tevens is er plaats voor 45 lang durig opgenomen somatische bewoners en komen er 30 plaat sen voor reactiveringszorg en revalidatie. De somatische dag behandeling wordt uitgebreid van 12 plaatsen tot 17 plaatsen. door Rolf Bosboom GOES - Er komt voorlopig geen rechtvaardiger tarievensysteem voor de afvalstoffenheffing in de gemeente Goes. Het ambte lijk advies om op 1 januari 2000 verschillende tarieven in te voe ren voor alleenstaanden en meerpersoonshuishoudens heeft geen gehoor gevonden bij het college van burgemeester en wethouders. Al jaren wordt er gestudeerd op mogelijkheden om de kosten voor het ophalen en verwerken van afval rechtvaardiger te ver delen, onder het motto 'de ver vuiler betaalt'. Er zijn gemeen ten die bijvoorbeeld rekening houden met de aangeboden hoe veelheid afval of de grootte van de container. Op die manier, zo luidt de achterliggende gedach te, wordt ook gestimuleerd om minder afval te produceren en waar mogelijk over te gaan tot hergebruik. Het nadeel van dit soort syste men. zo stelt het Goese college vast, is dat mensen eerder in de verleiding komen hun afval el ders te dumpen of illegaal te storten. B en W gaan uit van een 'grijs gebied' van zeker tien pro cent Zo'n systeem is daarom alleen werkbaar als het in een groter gebied, het liefst provin ciaal, wordt ingevoerd. Daar wordt in Zeeland binnen het OLAZ al geruime tijd naar ge keken, maar gezien de vele ver schillende ophaalsystemen die nu naast elkaar bestaan, zal het nog jaren duren voordat ieder een op ééft lijn komt. Twee tarieven De Goese afdeling milieu had, 'om eerder tegemoet te komen aan het uitgangspunt de afval- kosten eerlijker te verdelen', voorgesteld tot twee tarieven te komen: een voor alleenstaanden en een voor huishoudens met meer personen. Dat zou de ge meente vrijwel niets extra kos ten. Alleenstaanden gingen in het voorstel ongeveer 85 gulden minder (350,77 gulden) betalen, de andere huishoudens 35 gul den meer (467,69 gulden). „We hebben als college dat ad vies niet overgenomen", ver klaart wethouder S. J. Heijning (WD, milieu). „Daar hebben we twee redenen voor. Ten eerste beantwoordt het niet aan de mi lieudoelstelling. want mensen gaan hierdoor niet minder afval produceren. Ten tweede is dit ook niet echt een eerlijk sys teem, omdat je huishoudens hebt van twee maar ook van drie, vier, vijf of nog meer men sen." Heijning wil weten of de com missie milieu er net zo over denkt, aangezien gedifferenti eerde tarieven daar al regelma tig onderwerp van gesprek is ge weest. De commissie vergadert dinsdag 26 januari in het stad huis aan de Grote Markt in- Goes. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. HEINKENSZAND - Overhe den moeten zich met hun regels soepeler opstellen ten opzichte van het bedrijfsleven. Dat was een van de conclusies die D66- Europarlementariër J. Boo- gerd-Quaak vrijdag trok aan het eind van een aantal bedrijfs bezoeken in Borsele. De belem meringen in het gebruik van vrijkomende agrarische gebou wen vielen haar op, evenals het feit dat bedrijven die het voor de wind gaat, vaak worden beknot door te strenge regels. Tegen dat laatste liep de D66- delegatie die Borsele bezocht onder meer aan bij het bedrijf Molcon-Interwheels BV in Heinkenszand. De directeur van dat bedrijf, E. Mol, gaf tij dens een gesprek met de politici aan dat bedrijven de mogelijk heden moeten hebben hun mi lieu-investeringen gefaseerd uit te voeren, volgend op nieuw te ontwikkelen bedrijfsactivitei ten. De conclusie was dat lokale en provinciale overheden samen met ondernemers tot oplossin gen moeten komen en dat zo mo gelijk in convenanten moeten vastleggen. Een andere zaak in de discussie was een nieuwe toekomst voor leegkomende schuren en stallen bij boerenbedrijven in Zeeland. De regelingen voor het herge bruik van die leegkomende ge bouwen moeten aangepast wor den. Het is volgens Boogerdbest mogelijk die gebouwen aan te passen voor nieuwe economi sche activiteiten, zonder dat het cultureel erfgoed aangetast wordt. Plan voor camerabewaking Grote Markt en andere horecatijden door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Het college van burgemeester en wethou ders van de gemeente Noord- Beveland wil 55.000 gulden uittrekken om een verkeersvei- ligheidsplan te laten maken. Daarin moet worden bekeken in hoeverre de gemeente tegemoet kan komen aan de eisen van het Convenant Startprogramma Duurzaam Veilig. Het convenant dat ongeveer twee jaar geleden werd onderte kend door alle gemeenten, pro- s-HEERENHOEK - In café He- leen in 's-Heerenhoek, het dorp dat in carnavalstijd beter be kend is als Paerehat, wordt vrij dag 29 januari de jaarlijkse 'ouwoeraevond' gehouden. Tijdens dit gebeuren zullen meerdere Paerehatse ouwoeren strijden om de eretitel én de wisselbeker voor De Grootste Ouwoer van 't Paerehat. De deelnemers zullen in hun re devoeringen ingaan op wat zich het afgelopen jaar zoal heeft af gespeeld in 's-Heerenhoek en omstreken. Een deskundige jury maakt uit wie er met de eer gaat strijken. De 'ouwoeraevend' in café He- leen begint om 21.00 uur. vincies, waterschappen en de toenmalige minister van Ver keer en Waterstaat, stelt dat het aantal doden en gewonden als gevolg van verkeersongelukken in 2010 respectievelijk met vijf tig en veertig procent moet zijn afgenomen. Dertig km Daarom mag er straks in Neder land bijvoorbeeld binnen de be bouwde kom op de meeste plaatsen nog maar dertig kilo meter per uur gereden worden. Op plattelandswegen met veel gemengd verkeer wordt zestig kilometer per uur in veel geval len de maximaal toegestane snelheid. Fietsers krijgen op ge lijkwaardige kruispunten voor rang wanneer ze van rechts ko men. Verkeer op welke rotonde dan ook heeft altijd voorrang op verkeer dat zo'n verkeersplein op wil draaien. In het verkeersveiligheidsplan dat het college nu wil laten ma ken, moet precies uitgezocht worden welke maatregelen op Noord-Beveland genomen moe ten worden. Antwoorden op vragen als op welke wegen geldt straks een zestig kilometerregi me en welke straten moeten met oog op een dertig kilometerzone anders worden ingericht, zullen in het plan moeten worden be antwoord. De kredietaanvraag voor het verkeersveiligheidsplan komt in de gemeenteraadsvergade ring van donderdag 28 januari aan bod. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. door Rolf Bosboom GOES - Horeca, gemeente en politie pakken samen de pro- j blemen in het Goese uilgaans- leven aan. Een werkgroep heeft een aantal ideeën op pa- pier gezet: gewijzigde slui tingstijden met 'eenrichtings verkeer' tussen twee en drie uur, camerabewaking, maat regelen tegen wildplassen en een lik-op-stukbeleid voor overtreders. shuttle aan het slaan bent. Je moet de slag met het vederlichte racket van tevoren bedenken. Waar wil je de shuttle hebben en hoe reageert de tegenstander. Wat gaat hij doen? Je moet pro beren de shuttle bij de tegen stander op de vloer te krijgen." 't Leeuwtje is een puur recrea tieve groep en doet alleen mee aan recreatietoernooien. De club heeft al heel wat bekers in de prijzenkast. Joosse verklaart dan ook vol trots: „Verschillen de keren behaalden wij een eer ste prijs, maar meestal eindig den wij als club bij de eerste drie. Het geheim van ons lange bestaan is dat wij met onze vaste kern heel actief bezig zijn." Het spel kan op meerdere ma nieren gespeeld worden. Eén te gen één, heren dubbel, dames dubbel of mixed dubbel. Voor het recreatietoernooi heeft 't Leeuwtje badmintonclubs met hun jeugdteams uitgenodigd uit Noord- en Zuid-Bevel and, Wal cheren, Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen. Het recreatietoernooi begint za terdag 30 januari om 9.00 uur in De Stenge in Heinkenszand. De finaleronde vindt plaats tussen 13.30 en 16.00 uur. Burgemeester D. J van der Zaag uitte donderdagavond in de raadsvergadering al zijn 'somberheid' over het geweld op straat en het toenemende gevoel van onveiligheid. Een groeiend deel van het uitgaan spubliek zou Goes mijden uit angst voor geweld. Van der Zaag kondigde al aan dat de mogelijkheid van camerabe waking op de Grote Markt se rieus wordt overwogen. De burgemeester maakte vrij- dag de andere voorstellen van de werkgroep bekend. Het plan is om de cafés niet om twee maar om drie uur te laten sluiten. Vanaf twee uur of kwart over twee mag er echter niemand meer naar binnen en om half drie gaat het licht aan en wordt er niet meer geschon- j! ken. Het publiek komt daar- j) door niet meer allemaal, met alle risico's van dien, tegelijk I op straat te staan. Voor de nachtcafés moet hetzelfde re- I gime gaan gelden, maar dan twee uur later. „Op die manier kunnen mensen rustig hun glas leegdrinken", zegt D. van der Velde, die namens de hore ca in de werkgroep zit. „Daar mee hopen we de opgefokte sfeer die we nu om twee uur hebben, emit te halen. Ervaringen In Vlissingen wordt een derge lijk sluitingstijdenbeleid al langer en met succes gevoerd. De Goese werkgroep heeft daarom contact met Vlissin gen, om van de ervaringen J daar te leren. Ook is er overleg I met Ede over de mogelijkhe- J den van camerabewaking. Van der Velde: „Daar is men net I iets verder dan wij. Het is in middels duidelijk dat er aan het bewaken met camera's heel wat haken en ogen zitten. Ge lukkig is Ede hierover heel open." De cafés leveren waarschijn lijk een financiële bijdrage. „In de sluitingstijden zit een stukje verlenging", zegt Van der Velde. „We mogen aanne men dat we daar extra aan ver dienen. Maar we moeten wel ontheffing krijgen. Als we daarvoor betalen - er ligt een Het Goese college overweegt de Grote Markt met camera's te bewaken. foto Peter Huls plan op tafel van duizend gul den per café - dan kan dat geld worden gebruikt voor preven tiemaatregelen, zoals came ra's." Wildplassen Het wildplassen acht Van der Velde van minder groot be lang, al blijft het een vei-velend probleem. Dat wordt volgens de kroegbaas ook in de hand gewerkt doordat bijna alle ca fés aan de Grote Markt pijpen- laatjes zijn waar het voormen sen met een volle blaas soms geen doorkomen aan is. Vroe ger stonden er buiten nog be tonnen bakken, maar die zijn vanwege het weinig fraaie aanzicht uit het straatbeeld verdwenen. „Ik denk dat we toch weer een dergelijke facili teit moeten creëren", zegt Van der Velde. Er wordt in eerste instantie als proef gedacht aan mobiele toiletten, al is nie mand in de werkgroep daar echt voorstander van. Wie zich misdraagt en door de politie wordt gepakt, moet di rect worden bestraft, aldus de werkgroep. „Elke overtreding van de APV wordt onmiddel lijk aangepakt", zegt burge meester Van der Zaag. „Dat. betekent ter plekke betalen of anders snelrecht." Recent heeft de gemeente al het verbod om alcohol mee de straat op te nemen aange scherpt. Het gaat nog om ideeën van de werkgroep. Die worden in fe bruari besproken in de com missie algemene zaken. Daar na neemt het college een besluit. Van der Velde: „Ik denk dat het hard nodig is dat we in heel Nederland over deze problematiek nadenken. We moeten op alle niveaus bekij ken wat we eraan kunnen doen, zonder dat we als horeca onszelf in de vingers snijden. Ik denk dat wij daar redelijk in zijn geslaagd. Daarom hoop ik van harte dat ook de politiek zich hierover positief uit spreekt." door Adri Klinkenberg DEN HAAG - C. Baaijens uit de I lliddelburgsestraat in Goes wil uil de gemeente Goes een scha- étvergoeding van 40.000 gul- én voor het appartementen complex dat tegen zijn tuin en ?al op zijn woning is neergezet. Vrijdag procedeerde Baaijens bij de Raad van State. Het gemeentebestuur ziet geen enkele aanleiding om de be weerde waardevermindering ran Baaijens woning te vergoe den. Een woordvoerder van de gemeente zei dat het dertien ap partementen tellende complex op de hoek van de Sloestraat en de Couwervestraat geheel in overeenstemming is met het gel dende bestemmingsplan West, De rechtbank in Middelburg was het vorig jaar eens met de gemeente. blaar Baaijens raadsman Ph. Kampen bestrijdt de uitspraak van de rechtbank. Kampen zei dat de gemeente in strijd met het bestemmingsplan een derde REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl LEWEDORP- Snelheid, goede lichamelijke en geestelijke con ditie, reactievermogen en kun nen anticiperen. Eigenschap pen die een sporter nodig heeft om het badmintonspel goed te kunnen beheersen. Leden van badmintonvereniging 't Leeuw tje in Lewedorp weten dit maar al te goed. 't Leeuwtje begon dertig jaar geleden als een vriendenclubje, maar werd al- snel op 2 december 1969 offici eel een vereniging. Tweemaal in de week spelen de leden in eigen dorp in de gym zaal van het verenigings gebouw. De hechte gezellig heidsclub telt 27 spelers, onder wie een j eugdteam van zeven le den. Zaterdag 30 januari viert de vereniging haar dertigjarig jubileum met een recreatietoer nooi in De Stenge in Heinkens zand. De naam badminton is ontstaan toen Engelse officieren in 1873 het spel, waarmee ze in India kennis hadden gemaakt, op het landgoed Badminton in Glou cestershire introduceerden. De oorsprong van het spel is ouder dan de naam waaronder het in Leden van het jubilerende 't Leen het westen bekend is geworden. In de vorige eeuw was het in In dia bekend als 'Poona'. Een soortgelijk spel was bij de Inca's vtje, een gezelligheidsclub. bekend en zelfs al tweeduizend jaar geleden in China en later in Japan. Voorzitter Max Joosse om- foto Marijke Folkertsma schrijft het badmintonspel als een intensieve sport waan-oor je heel snel moet zijn. „Het is niet zo dat je alleen maar tegen de bouwlaag heeft toegestaan. De ze bouwlaag zit op de plaats waar eigenlijk een schuin punt dak had moeten zitten. Volgens Kampen heeft projectontwik kelaar de Domburgsche Onroe rend Goed Investering Maat schappij een truc toegepast door het puntdak te laten ver vallen. In plaats van een puntdak heeft het complex slechts een stukje dakhelling. Deze helling is veel minder schuin zodat er een woonlaag achter kan. Aan de andere kant is de dakhelling zelfs helemaal weggelaten waardoor de bouwvoorschrif ten niet zijn nageleefd, aldus de raadsman. Zijn cliënt heeft vooral last van inkijk van de bovenste verdie ping. De bouwer heeft de galerij aan de kant van Baaijens moe ten dichtmaken om inkijk tegen te gaan, De Raad van State be slist over een paar weken over het hoger beroep. Badmintonvereniging Lewedorp bestaat dertig jaar door Jacqueline Pons-Maas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49