Apple in een nieuw jasje Weg met al die junkmail PZC Fabrikant gaat door met Imac wetenschap en techniek 43 zaterdag 23 januari 1999 postzegels 4>; I V Ook de nieuwe lijn van de G3's van Apple worden nu in het succesvolle Imacjasje gegoten. Het gaat weer goed met Apple Macintosh. Een paar jaar geleden zag niemand nog heil in het computerbedrijf dat jaar na jaar de boeken sloot met miljoenenverliezen. Lang boden de computers te weinig voor veel te veel geld en dealers verdwenen massaal uit dorpen en steden. De goedkope Imac bracht verlichting. Apple Nederland kon recent melden dat ze het beste kwartaalresultaat ooit heeft behaald. Langzaam maar zeker neemt het eigenwijze bedrijf weer de marktplaats in die het jaren geleden bezat. Een groot gedeelte van de her opstanding van Apple is aan de Imac te danken. Het opvallende half doorzichtige computertje bleek in de Verenigde Staten de best verkopende computermodel van 1998 te zijn. Ook in Nederland sloeg de Imac goed aan. De Imac won onlangs 'De Introductie van het Jaar', een prijs van het tijd schrift Management Scope. In de strijd versloeg de computer zelfs harde concurrenten als Viagra. „Het ligt niet alleen aan de Imac", verzekert Margriet Schouten, woordvoerder van Apple Neder land. Volgens Schouten is het Ap ples succes ook voor een groot ge deelte te danken aan de grotere broer de G3 die vooral in groten getale door bedrijven en veelei sende particulieren zijn gekocht. „Apple wil de krachtigste, best vormgegeven, meest uitbreidbare computer bouwen met de beste graphics", zo beloofde baas Steve Jobs op de presentatie van de toe komstplannen van Apple. Denk aan computers met meer dan 100 gigabytes harde schijf, een werk geheugen van 1 gigabyte en sneller dan alle windowsmachines. De Imac in vijf nieuwe kleuren Dat laatste is eigenlijk geen nieuws. Apple computers zijn nu eigenlijk al sneller dan Windows- computers. Zelfs de kleine Imac rekent net zo snel als een grote Pentium II 450 megaherz, hoewel de Imac op papier een snelheid van 233 megaherz heeft. De 'megaher- zen' van een Pentiumcomputer en van een Applecomputer kunnen niet zomaar vergeleken worden, het zijn twee totaal verschillende systemenDe enige methode om de snelheid daadwerkelijk eerlijk te testen zijn de zogenaamde By- tesmarktests waarbij bepaalde standaardberekeningen gemeten worden. De nieuwe G3 lijn van Apple zal ook het Imac jasje krijgen. Een jasje dat, zo zegt ook Bram Elder- man, Apple pre-sales support (voor de apparaten die nog niet op de markt zijn) voor een groot ge deelte het succes van de Imac bete kende. „De meest gestelde vraag op beurzen was niet hoeveel ge heugen hij had of waarom de disk drive ontbrak maar of we 'm ook in een kleur hadden die in het interi eur paste'." Inmiddels is de Imac inderdaad behalve in blauw ook verkrijgbaar in de kleuren paars, groen, oranje, geel en rood. „En nog zoiets" gaat Elderman verder, „de mensen hadden echt de be hoefte om de Imac aan te raken, 's avonds, wanneer de beurs was af gelopen, moesten we steeds het hele apparaat met Glassex afne men." Een aaimac dus. Maar behalve dat de mannen en vrouwen van Steve Jobs nu veel meer centjes verdiend hebben zit er nog een voor computergebrui kers interessante kant aan. Ook software- en hardwareontwikke laars zien een toenemende markt van Apple-gebruikers. Imation maakte al een externe superdisk drive in een Imac jasje en het aan tal sof t warepakketen en spelletjes is in korte tijd sterk toegenomen. De nieuwste en bekendste games zijn ook gewoon voor de Apple verkrijgbaar. Wellicht dat nu ook het aantal computerzaken waar Apple-producten verkocht wor den zal toenemen. Enkele jaren geleden was iedere V D nog Ap ple-dealer en men hoefde niet lang te zoeken naar een Apple, anno 1999 moet de koper gek genoeg naar de telefoon winkels van KPN. Nadeel Dat blijft nu nog het allergrootste nadeel van een Apple-computer. Kunnen de bezitters van een ge middelde Pentium PC een paar honderd meter lopen naar de eer ste beste computerzaak voor een grote keus aan spellen* hardware en software voor dumpprijzen. De eigenwijze Apple-gebruiker zal vooralsnog flink moeten zoeken wil hij of zij dergelijke spullen ko pen. Een flink nadeel waar je wel even bij stil moet staan. „Mensen die een Apple kiezen, maken een be wuste keuze", zegt Elderman. Be wust? Of zijn Applegebruikers net als Apple en Steve Jobs zelf niet gewoon stronteigenwijs? Guido van der Heijden Gek word je ervan. De brievenbus thuis puilt uit van de ongewenste reclame, en dat geldt óók al voor de elektronische brievenbus. E-mail is een van de aantrekkelijkste kanten van het Internet. Een berichtje is zó verstuurd en je krijgt vaak snel antwoord. Maar het plezier wordt aardig vergald als je elke keer drie of vier reclameboodschappen of andere onzin binnenkrijgt. Op het Internet hebben ze er mooie termen voor: junkmail of 'spam'. De aanduidingen staan voor al die berichten waar niemand op zit te wachten en die door een of andere onverlaat in je mailbox worden gestopt. Het gemak waarmee via Inter net en e-mail mensen bereikt worden is voor bedrijven erg ver leidelijk. Het is ook wel érg een voudig en vooral goedkoop om een commerciële boodschap in één klap onder de ogen te brengen van duizenden, desnoods honderddui zenden mensen. Een gewone ad vertentie kost veel geld, terwijl een e-mailtje vrijwel niets kost. Je hoeft alleen maar een lange lijst van e-mail-adressen te verzame len. Junkmail is lastig voor de ontvan ger, maar rampzalig voor het In ternet. Met een enkele druk op de knop kan een spammer duizenden megabytes aan ongewenste infor matie via het net verzenden. Die hoeveelheid gegevens vormt een enorme belasting van de netwer ken die samen het Internet vormen. Junkmail be staat overigens niet alleen uit reclamebood schappen. Irri tant zijn ook de vele ketting brieven, valse virusmeldingen, wedstrijden en 'wordt snel rijk'-aanbiedingen die via e-mail worden rondgepompt Het doodzieke kindje dat als laat ste wens nog veel post wil is een bekend voorbeeld. Het kind be staat in 9 van de tien gevallen niet, maar je durft het niet te negeren. Steeds vaker wordt nu naar tech nische middelen gegrepen om ongewenste post te weren. Veel serviceproviders (de bedrijven die toegang bieden tot het Internet) plaatsen filters op hun mailser- vers die junkmail zoveel mogelijk moeten tegenhouden. Ook in som mige mailprogramma's zelf zitten dergelijke filters. In de volgende versie van het programma Outlook Ex press van Mi crosoft, onder deel van de Internet Ex plorer, is stan daard een post- map 'junkmail' aanwezig, waar ongewenste post die als zo danig door het programma wordt herkend, direct heen wordt ge stuurd. Op het Web strijden diverse (tot nu toe vrijwel allemaal Amerikaan se) groepen actief tegen junkmail. Een voorbeeld daarvan is de groep die zich 'Junkbuster' noemt en die een Website heeft vol informatie over wat je tegen spam kunt doen. Junkbuster stelt software be schikbaar die je op je eigenpc kunt installeren, en die zoveel mogelijk reclameboodschappen tegen houdt, inclusief 'banners' en an dere vormen van reclame op web pagina's. Voorkomen is altijd beter dan ge nezen. Een tip: geeft nooit je e- mail adres op Internet wanneer het twijfelachtige sites betreft. Natuurlijk kun je je provider en grote bedrijven wel vertrouwen maar je mailadres aan een sekssite geven in ruil voor wat erotische proefplaatjes is helaas vragen om moeilijkheden. Paul Houkes Informatie op het Internet: www.amazed.nl/amazed/help- desk/spam html (Nederlands) icww.junkbusters com www.cause.org Het gebeurt zelden dat er in Ne derland een grootformaat zegel verschijnt. Als die zegel dan ook nog eens een tab bevat is het helemaal uitzonderlijk. Zo'n zegel (waarde 80 cent; 48 x 48 mm.; in vellen van 25 stuks; oplage 7 mil joen) verscheen 15 januari, op de dag dat PTT Post het 200-jarig be staan vierde en ze koninklijk werd bekroond. De zegel is ontworpen door Piet Schreuders, die hem een tijdloze, maar aansprekende sfeer heeft ge geven. Een rode brievenbus, een model uit 1850 (sinds 1914 rood), staat centraal in het ontwerp en loopt door op de tab. De letter 'N' van Nederland heeft de vormge ving van de cijferzegel die Jan van Krimpen in 1946 heeft ontworpen. Op de tab is in een rood-wit-blau- we baan de tekst '200 jaar Post in Nederland' geprojecteerd, geïn spireerd op de bekende jutten postzakken. Vandaar ook de wit- beige achtergrond. N&DERLA] Veel Zweden sturen familie, vrien den en kennissen tegen Pasen een kaartje met de beste wensen. Om deze kaarten een extra accent te geven verschenen 14 januari twee vrolijke paas-brev-inrikes-zegels (zes stuks in een boekje; 30 kr.). Op de ene zegel een 'kijkei' met sui- kerglazuur en een venster, op de andere een paasei gevuld met j gip 1999 Kleine reclameboodschapjes in een felle verpakking. Zo kunnen de twee 80 cent-vogelbescher- mingszegels worden genoemd die PTT Post 2 februari uitgeeft ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de Vogelbescherming en van het Internationale Verdrag voor de Bescherming van Migre rende Watervogels dat dit jaar in werking zal treden. Twee staande zegels, gedrukt in vellen van 10 x 10 en beide in een oplage van 8 miljoen stuks. De ontwerpen zijn van Paul Chris tian van der Groen uit Den Haag, die beide onderwerpen treffend in beeld heeft gebracht. De Vogelbe- schermings-zegel toont een lepe laar (Platalea Leucorodia) voor een detail van de Oostvaarders- plassen. De andere zegel laat een deel van de wereldbol zien met twee trekkende vogels. Voor de achtergrond van deze zegel is ge kozen voor de Waddenzee. Vogelbescherming Nederland, die zich inzet voor alle in het wild le vende vogels en hun leefgebied, heeft een 'rode lijst' samengesteld van zeldzame en bedreigde vogel soorten in ons land. Daarop staan 57 soorten, waaronder de lepelaar. Om die soorten voor verdwijnen te behoeden zijn beschermingsplan nen gemaakt. Dankzij een van die plannen is het aantal broedende lepelaars in vijf jaar verdubbeld tot 1200pai-en. In de loop van dit jaar zal het In ternationale Verdrag voor de Be scherming van Migrerende Water vogels (officieel African Eurasion Waterbird Agreement) in werking treden. Dit verdrag beslaat een groot geografisch gebied en omvat momenteel 116 landen en be schermt ongeveer 170 vogelsoor ten. Watervogels leven in de noordelij ke streken van Canada, Groen land, in Skandinavische landen en Rusland en overwinteren in West- Europa en Afrika. Bescherming kan dan ook alleen in internatio naal verband. Maatregelen treffen in één land is onvoldoende indien andere landen niet vergelijkbare maatregelen nemen. Historische munten vormen het thema van twee andere brev-rol- zegels die 14 januari verschenen. De munten dragen de beeltenis van twee Zweedse monarchen, die beiden als eersten in hun geslacht koning werden. Een zilveren daalder uit 1540 met de beeltenis van Gustaaf I Wasa (er werden slechts 82 exemplaren van geslagen) staat op een Ekono- mibrev-zegel (4,50 kr., binnen landse economie-brief) en een Brev inrikes-zegel (5 kr., binnen lands tarief) toont een zilveren rijksdaalder, gemunt in de jaren 1831-1841, met het silhouet van Karei XIV Johan. De vierde 14-januari-emissie (in clusief de besproken konijnense rie), een brev inrikes-rolzegel (5 kr.) herdenkt het 100-jarig be staan van de Zweedse coöperatie ve consumentenvereniging FK. De zegel toont de Stockholmse wijk waar het hoofdkantoor van de FK sinds jaar en dag is geves tigd. Hero Wit puzzel O T K N A A 1 V U R E p N M A E R E N N A P A J A A 1 A 1 S E E T L A M N N A K 1 R E T O H C S A A D C S Z G E K R U T A A R R 1 E A N D U S T H T A E N S N S A A R A G E A D A K R A E A N A F B J N M O K O A E K A A 1 N A S R D A C K N 1 C T A L L E N E A R 1 A R L P R E A 1 1 E W E R B F S E G A P T F W O S E L A D N N E R O 1 z L T M A E E R E 1 N A R 1 S 1 A N O O R R E S T 1 u D W R E K IJ R N E T S O O E z AFGHAAN AFRIKAAN ALBANEES AMERIKAAN AZIAAT CANADEES CORSICAAN DUITSER ENGELSMAN ESKIMO EUROPEAAN FIN GRIEK IRANIËR ITALIAAN JAPANNER KOREAAN MALTEES NEDERLANDER NOOR OOSTENRIJKER PERUVIAAN SCHOT SPANJAARD SLOWAAK TIBETAAN TURK ZWEED ZWITSER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of om gekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De reste rende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEIM t Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een WV-bon van 50,Tweede, derde en vierde prijs een WV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing zaterdag: De prijswinnaars van het cryp togram van afgelopen zater dag zijn: Isa Kesteloo-van Helleman, Beneluxlaan 8 te Middelburg (WV-bon van 50,-); de drie VW-bonnen van 25,- gaan naar D. Schotvanger, J. van Lennepstraat 6 te Terneuzen; G. Talamini, Pr. Mauritsstraat 45 te Middelburg en Cécile La- terveer, Dr. Broodmanstraat 2 te Breskens. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. -V- gehaktbal -r-a-r-z- minnekunst i-s-i-r-c-k- notitie-hoogst k-e-e-n-e-e-t- tolvrij-brokken -1-c-b-t---1- rechterslaap -r-o-z-f-u-o bijscholing-s -o-e-g-uit blokhuis -a-i-r-t denier e-g-n-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43