Krajicek telkens halve stap te laat Zeeuwse politici voelen niets voor een Tourstart Tweede IOC-lid dient ontslag in Topsporters weten weinig van doping Geesink reist niet af naar Lausanne Ferreira profiteeert van fysiek ongemak Droom Rafter spat uit elkaar Feyenoord verliest van Dortmund Jana Novotna excuseert zich Thomas geveld door griep Sparta lijft Darren Ferguson in Laatste kans Postma verkeken Kijkoperatie Michael Reiziger Medaillewinnaars dupe van crisis Gebrselassie wil wereldrecord door Rob Kramp MELBOURNE - Goede herin neringen bewaart Richard Kra jicek niet aan de Australian Open. In 1992 haalde hij in Mel bourne de laatste vier, maar nog voor de halve finale tegen Jim Courier gaf hij op met een schouderblessure.'Vier jaar la- Ier staakte hij de strijd weer. Een rugblessure dwong hem tot opgave. Hij raakte er zo gede primeerd door dat hij overwoog zijn carrière te beëindigen. De crisis duurde lang, de motivatie kwam pas terug op Wimbledon, hij zes maanden later prompt won. Vrijdag, op zijn zesde Austra lian Open, werd fysieke mal heur hem weer fataal. Hij begon na zijn knieoperatie in novem ber half fit aan de eerste grand slam in het jaar en was in de ma rathon tegen Wayne Ferreira MELBOURNE - Australië huil de vrijdag. Idool Pat Rafter werd uit de Australian Open ge slagen. Door een Zweed die in 1999 nog niet verloor. Thomas Enqvist, een baseliner met een zwiepende forehand, een dave rende passeerslag en spijker harde mentaliteit. De 24-jarige Zweed beroofde het Australische grand slam in vier intense sets van zijn groot ste vedette, 6-4 4-6 6-4 6-4. Met het vertrek van Rafter, derde ge plaatst, werd het grand slam onthoofd. Binnen vijf dagen verdwenen tien van de zestien jeplaatste spelers, onder wie de top-vier. Australië heeft nog één troef ichter de hand: Mark 'Scud' 'hilippoussis. Die schaarde zich in Melbourne Park bij de aatste zestien door een solide iverwinning op de Slowaak Jan Croslak, 3-6 6-3 6-4 6-1. Hij is le laatste hoop van Australië, klaar de horde die hij in de vier- le ronde moet nemen heet Ihomas Enqvist. ANP constant een stapje te lang zaam. Na vijf sets in 3 uur en 19 minuten was Krajicek de elfde geplaatste speler die binnen vijf dagen de Open verliet, 7-6 7-64- 6 2-6 3-6. Tiebreak „Het was miraculeus", keek de 27-jarige Muiderberger terug, „dat ik de eerste twee sets won. Ferreira speelde beter, maar verzuimde zijn kansen te benut ten." Krajicek sloeg op het volle centre court twee keer toe in de tiebreak. „Die eerste speelde ik heel goed", vond hij. Hij pakte die met 7-1. „De tweede was al minder", oordeelde hijHet werd 7-5 en 2- 0 in sets voor de als negende ge plaatste Krajicek. „Toch", gaf hij aan, „wist ik dat ik er nog lang niet was. Ik zat geen mo ment in de wedstrijd. Ferreira controleerde de rally's en ik was overal een halve stap te laat." In de derde set concentreerde Krajicek zich op zijn eigen op slag. „Ik miste de energie om Ferreira aan te vallen en wilde de tiebreak halen." Daarin slaagde hij niet door een slechte tiende game. „Ik gaf de set uit handen door op 0-30 een dubbe le fout te slaan. Ik bracht Ferrei ra zelf terug in de wedstrijd." De 27-jarige Zuid-Afrikaan, 26e van de wereld, dacht er an ders over. „Ik had in drie sets moeten winnen", vond hij. „Dit was mijn beste wedstrijd in 2,5 jaar. Ik serveerde goed, retour neerde goed, passeerde goed. Eigenlijk gaf ik Richard nauwe lijks een kans, maar hij pakte die verdomde tiebreaks." Ferreira liep twee jaar rond met blessures aan knie en enkels. „Daardoor kon ik alleen spelen, nooit trainen." Sinds twee maanden is de ex-cricketer van Transvaal weer conditioneel topfit. „Ik ben pijnvrij, kan alles weer doen wat ik wil en heb me suf getraind voor dit jaar." Rood Dat had Krajicek ook willen doen, maar het sein stond op rood. Dat zal nog zeker twee, misschien wel drie maanden op rood blijven staan. „Voor mijn fan onze sportredactie DEN HAAG - De Nederlandse topsporter weet weinig van het gebruik van stimulerende mid delen. Tweederde van de betere itleten snapt niets van doping- procedures en bijna de helft neet niet dat dagelijkse voeding ook verboden middelen kan be latten. Dit blijkt uit een onder zoek van het Nederlands Cen- rum voorDopingvraagstukken N'eCeDo) dat vlak voor het gro- e dopingcongres van het IOC, egin februari in Lausanne, of- ieieel wordt gepresenteerd. let VWS-bulletin, het orgaan fan het ministerie van Volksge- ondheid, Welzijn en Sport, I ANTALYA - Feyenoord heeft gisteravond tijdens het trainingskamp in het Turkse Antalya de oefen wedstrijd tegen Borussia Dortmund met 5-2 verlo ren. De Duitse ploeg werd daarmee winnaar van het toernooi om de Gazi Cup. De derde deelnemer, Ga- latasaray, speelde eerder gelijk tegen Dortmund (1-1) en Feyenoord (2-2). Feyenoord miste van de gebruikelijke basisop stelling alleen de licht ge blesseerde Tomasson. Zijn plaats werd net als in het duel met Galatasaray overgenomen door Cairo. De speler van Excelsior mocht met Feyenoord mee op trainingskamp naar Turkije. Cruz en Vos maakten tegen Dortmund in de tweede helft, bij een ach terstand van 3-0, de doel punten voor de Rotter dammers. Vos en de Argentijn Graff maakten na lange blessures hun rentree. De vijfde treffer voor Dortmund kwam in de slotfase op naam van de Nederlander Nijhuis, die met een kopbal doelman Dudek passeerde. De ove rige doelpunten voor Dortmund kwamen op naam van de Bosniër Bar- barez, de Rus But, de Zwitser Chapuisat en de Duitser Herrlich. ANP conditie mag ik alleen fietsen of op de stairmaster", vertelde hij. „Sprintjes trekken op de atle tiekbaan is verboden. Dat kan de knie nog niet aan." Door die aanpassingen ver scheen hij op halve kracht in Melbourne Park. „Ik had pro blemen met de ademhaling, was snel moe.Tegen Ferreira gaf hij om die reden de vierde set (2-6) weg. „Ik wilde me sparen voor de vijfde. Ik was ook wat frisser in die vijfde, had nog wat lucht, maar Ferreira gaf me weinig kans." Krajicek was onder de indruk van zijn tegenstander, die veel meer winners sloeg (78-51). Van zijn forehand vertrokken vier winners, van zijn backhand drie, bij Ferreira 32 en 23. „Bo vendien", zag de Muiderberger, „had Ferreira een heel goed oog voor mijn opslag. Ik kreeg heel weinig vrije punten." ANP MELBOURNE - Jana Novotna was geschokt. Op de persconfe rentie stamelde ze de ene ver ontschuldiging na de andere. Zo slecht als tegen de Spaanse Ma ria Sanchez Lorenzo (3-6 0-6) had de als derde geplaatste Tje- chische nog nooit gespeeld. Nog nooit sinds 26 februari 1987, de dag waarop ze prof werd. De 21-jarige Sanchez Lorenzo, 65e van de wereld, behaalde de grootste triomf uit haar loop baan. Ze hoefde er niets voor te doen. „Ik kreeg om de een of an dere raadselachtige reden de bal niet over het net", zei Jana No votna. De overwinning van Sanchez Lorenzo compenseerde de ne derlaag van Conchita Martinez, negende geplaatst, tegen de Frangaise Emilie Loit, 95e van de wereld, 5-7 1-6. Natasja Zvereva werd de derde ge plaatste speelster (15e) die Mel bourne Park vrijdag verliet. De speelster uit Minsk verloor in drie sets van Chanda Rubin, 6-7 6-4 4-6. ANP Richard Krajicek staat verslagen op de baan in zijn verloren partij tegen Wayne Ferreira. foto Rick Rycroft/AP kwam gisteren met een voorpu blicatie van het rapport. Daar uit bleek dat ruim 1200 topspor ters voor het onderzoek een vragenlijst kregen toegestuurd. Bijna de helft, 595 atleten, rea geerde. Van hen geeft 2,7 pro cent toe ooit doping te hebben gebruikt, terwijl 3,2 procent be kent het gebruik van stimule rende middelen te overwegen. NeCeDo-directeur Piet van der Kruk is vooral geschrokken van de geringe kennis van veel spor ters over doping. „Het is toch ongelooflijk dat 20 procent van de ondervraagde topsporters niet weet dat er in hoestdrank- jes verboden middelen kunnen zitten. Een krantenlezer die re gelmatig de sportpagina open slaat, is daar zelfs van op de hoogte." Enquête Ruim eenvijfde van de sporters die de anonieme enquête retour neerden, weet niet dat het wei geren van een dopingcontrole een lange schorsing tot gevolg kan hebben, Bijna 28 procent is onwetend van het feit dat medi cijnen op doktersvoorschrift ook prestatieverhogende mid delen kunnen bevatten, aldus de directeur. Volgens Van der Kruk ligt hier een taak voor de nationale sportkoepel NOCNSE Hij pleit in het VWS-bulletin voor betere voorlichting. „Voor topsporters kan het gebrek aan kennis over het gebruik van doping grote gevolgen hebben. Als ze positief worden bevonden, liggen ze er zo een paar jaar uit. Dat kan veel geld kosten en het einde van een loopbaan betekenen." De directeur van NeCeDo neemt de resultaten van het onderzoek over het aantal sporters dat do ping gebruikt met een korreltje zout. Hij denkt dat meer dan 2,7 procent van de topsporters on geoorloofde middelen neemt. Percentage Ook staatssecretaris Vliegen- thart van Sport reageert voor zichtig op het aantal genoemde dopinggebruikers. „Het per centage lijkt op het eerste ge zicht niet zo hoog, al kun je je af vragen of iedereen zo'n enquête op dat punt naar eer en geweten invult Aan de andere kant moet je bij doping blijven vasthouden aan het reduceren van het ge bruik ervan. Wat dat betreft zal de IOC-bijeenkomst in Lausan ne, waar ik samen met collega's uit andere landen aanwezig zal zijn, richtinggevend moeten worden voor het beleid van de komende jaren." ANP Joop Atsma (midden) in gesprek met de voorzitter van de Zeeuwse sportraad J.L.M Mandos (rechts). foto Willem Mieras door Eldridge Pentury HEINKENSZAND - „Stel dat Zeeland in 2003 de start van de Tour de France zou krijgen. Dat de etappe zou gaan over de stormvloedkering en door de Wester- scheldetunnel. En dat het provinciebe stuur van Zeeland alleen een financiële bijdrage van één miljoen gulden zou moe ten schenken. Wat zouden de bestuursle den dan doen?" Het was één van de vragen die Omroep Zeeland-journalist Peter Joosse gisteren stelde aan het gezelschap politici, dat aanwezig was tijdens een discussieavond van de Zeeuwse sportraad. Enthousiaste reacties vanuit het groepje Statenleden, stuk voor stuk sportwoordvoerder van hun partijbleven uit. Mevrouw P. L.Evan Veen-De Rechter van D'66 zei: „Het lijkt me met verstandig dat geld op te hoesten, gezien de ontwikkelingen die zich tijdens de laatste Tour hebben voorgedaan." De meeste van haar collega's dachten er niet veel anders over. J.L.M. Mandos, burgemeester van de ge meente Borsele en voorzitter van de Zeeuwse sportraad reageerde als volgt: „Een evenement als de Tour kan Zeeland helpen bij het imago-probleem. Een etap pe van de Tom- zou Zeeland op de kaart van topsportevenementen brengen." Jan van Stee, consul van de KNWU, viel Mandos bij. En deed zelfs een onthulling. Het verhaal over de Tourstart was verzon nen om een discussie uit te lokken, maar Van Stee meldde dat er hoogstwaar schijnlijk een echte wielerwedstrijd zal plaatshebben vlak voor de opening van de Westerscheldetunnel. „Het initiatief komt van de stichting Westerscheldetun nel, we zijn bezig iets op touw te zetten." De in Wouw- woonachtige Van Stee denkt aan een etappe van de Ronde van Neder land of een koers waaraan in elk geval prof renners meedoen. De discussieavond in De Stenge te Hein- kenszand werd ingeleid door de heer J.L.M. Mandos. Hij stelde onder meer vast dat het met de Zeeuwse sport qua top sportevenementen niet al rooskleurig is gesteld. Mandos noemde de Delta Prof ronde, Indoor Zeeland, Jumping Zeeuws- Vaanderen en „enkele wielerwedstrij den"." Hij vergat echter: de indoormotor- cross in Goes, het tumgala in Goes, de Deltaweek en het Schelde-tennistoemooi in Vlissingen. Raakvlakken Joop Atsma, sportwoordvoerder van het CDA en voorzitter van de Koninkli j ke Ne derlandse Wieier Unie (KNWU) nam hier na het woord. De Fries zei dat er meer raakvlakken tussen de politiek en sport bestaan dan menigeen denkt en bena drukte nog eens dat de sport niet kan zon der vrijwilligers. Atsma zei ook: „In de provincie Zeeland kan meer worden ge daan aan sportevenementen dan nu het geval is." Als voorbeelden noemde hij de Friese Elfstedentocht voor fietsers en het skütsjesilen zoals in Friesland gedaan wordt. Atsma vertelde echter niet op wel ke wijze Zeeland de kansen kan benutten. Het opmerkelijkste van Atsma's betoog was de aankondiging dat de KNWU bin nenkort een voorstel wil indienen bij het NOCNSF als gevolg van het doping- schandaal dat rond het Internationaal Olympisch Comité (IOC) is ontstaan. „Het IOC zal op termijn gedemocratiseerd moeten worden. De zittende leden zullen verantwoording moeten afleggen aan de vertegenwoordigers van de internationa le olympische sportbonden. Dat zou niet meer dan normaal zijn", aldus Atsma. „Uit alle nationale olympische comités zal één vertegenwoordiger in het IOC moeten plaatsnemen. Op die manier wor den vele problemen voorkomen. Als IOC- voorzitter Juan Antonio Samaranch af treedt, zou dat een prima gelegenheid zijn om die structuur in te voeren", vond Ats- INNSBRUCK - Annamarie Thomas is geveld door griep. Haar deelname aan de wereldbekerwedstrijden schaatsen, die dit weekeinde in Innsbruck worden gehouden, is onzeker. De nummer drie van het EK allround heeft al sinds woensdag niet meer getraind. Coach Peter Mueller hoopt dat Thomas zondag in Innsbruck kan deelnemen aan de 1500 meter. Lukt dat niet, dan kan de Friezin dinsdag en woensdag eventueel deelnemen aan de wereldbekerwedstrijden sprint in het Itali aanse Collalbo. ANP ROTTERDAM - Sparta gaat in zee met de zoon van Manches ter United-manager Alex Ferguson. De 26-jarige Darren Fer guson, middenvelder van Wolverhampton Wanderers, vliegt dit weekeinde naar Rotterdam en voegt zich maandag al bij de selectie van de Kasteelclub. Hij wordt zo goed als zeker de tweede tussentijdse versterking, nadat de Rotterdammers er eerder deze week al in slaagden Ali Elkatthabi terug te halen van Heerenveen. GPD INNSBRUCK - Japan vaardigt vier schaatsex-s af naar het WK allround, op 6 en 7 februari in Hamar. Teamleider Tadao Ishihata liet dat gisteren weten tijdens de training voor de we reldbekerwedstrijden in Innsbruck. Ids Postma krijgt hier door niet de mogelijkheid in Hamar zijn titel te verdedigen. Indien Japan met een rijder minder naar Noorwegen was ver trokken, dan had Postma via de achterdeur het toernooi kun nen binnenkomen. ANP BARCELONA - Michael Reiziger is twee maanden uit de rou latie. De verdediger van Barcelona ondergaat dit weekeinde in Amsterdam een kijkoperatie aan zijn geblesseerde knie. Met een andere international in Catalaanse dienst gaat het goed. Winston Bogarde traint weer volop mee met de selectie van trainer Louis van Gaal en verwacht in februari weer te kunnen spelen. ANP MOSKOU - Russische atleten die bij de Olympische winter spelen in Nagano een medaille hebben behaald, zijn gedu peerd door de financiële crisis in het land. De tegoeden bij de Reconstructie- en Ontwikkelingsbank, waar de sporters ei gen rekeningen hadden lopen, zijn bevroren, waardoor ze hun .prijzengeld niet kunnen opnemen, zo meldde de Moscow Ti mes gisteren. Gouden-medaillewinnaars kregen van de Russische regering een premie van rond de 90.000 gulden. Zilver en brons waren goed voor een extraatje van bijna 40- en 20.000 gulden. De kans is klein dat de sporters ooit nog een roebel terug zien van hun prijzengeld. Volgens de krant moeten de sporters er des ondanks wel belasting over betalen. AP KARLSRUHE - Haile Gebrselassie valt zondag tijdens het indooratletiekevenement in Karlsruhe het wereldrecord op de 3000 meter aan. De Ethiopische atleet van het jaar '98 wil het record (7.24,90) heroveren op zijnKeniaanse rivaal Daniel Komen. Ook vorig jaar liep Gebrselassie in Karlsruhe een we reldrecord op de 3000 meter. Twaalf dagen later nam Komen het weer van hem af. De Keniaan heeft 14 februari een atle tiekwedstrijd in Birmingham uitgekozen om het wereldre cord van Gebrselassie op de 2000 meter (4.52,86) aan te val len. RTR van onze sportredactie LAUSANNE - Een tweede lid van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) is uit eigen beweging afgetreden wegens het omkopingsschandaal rond de Olympische Winterspelen van 2002 in Salt Lake City. De Libiër Bashir Mohamed Attara- bulsi, IOC-lid sinds 1977, dien de gisteren zijn ontslag in bij voorzitter Samaranch. Eerder besloot het Finse lid Pirjo Hagg- man zich terug te trekken. Het IOC vergadert dit weekein de over het schandaal, waarbij tegen dertien leden maatregelen worden genomen, variërend van berispingen tot royement. Ze namen geld, goederen en dien sten aan van het campagneteam van Salt Lake City. In de corruptieaffaire rond de toewijzing van Olympische Spelen is de schijnwerper ook gericht op Sydney. Uit vrijdag onthulde documenten blijkt dat het Australische olympisch co mité (AOC) een maand voordat de beslissing viel voor de Spelen van 2000 de verblijfskosten van twee Afrikaanse IOC-leden in Londen heeft betaald. Het IOC heeft de leden in Lausanne ont boden. Ze worden geconfron teerd met de onderzoeksresul taten van een speciale IOC- commissie onder leiding van de Canadees Dick Pound. Attara- bulsi besloot deze bijeenkomst niet af te wachten. De 61-jarige Libiër was van 1971 tot 1986 voorzitter van het olympisch comité in zijn land. Hem wordt verweten dat hij een studie beurs voor zijn zoon in Utah heeft geaccepteerd. RTR/DPA Bashir Mohamed Attarabulsi van onze sportredactie LAUSANNE - Anton Geesink is niet van plan af te reizen naar Lausanne, waar het IOC dit weekeinde over het omkopings schandaal veigadert. „Ik geloof niet dat dat nodig is. Ik heb ook geen uitnodiging ge kregen", zei de 64-jarige Utrechter tegen het Duitse pers bureau DPA. Geesink ligt onder vuur wegens de 5000 dollar die voorzitter Welch van het cam pagneteam van Salt Lake City overmaakte. Het IOC-lid heeft altijd beweerd dat het geld naar de 'Stichting Vrienden van An ton Geesink' ging, bestemd voor zijn mobiele olympische acade mie, volgens de boekhouding op 18 oktober 1996. „Ik heb er niets mee van doen. Het tijdstip toont bovendien aan dat er niets verkeerds is ge daan. De stichting kreeg het geld nadat Salt Lake City de Spelen kreeg toegewezen", al dus Geesink. De houder van de tiende dan judo heeft groot ver trouwen in de IOC-bestuurders: „Ik denk dat ze hun besluiten naar eer en geweten nemen." Samaranch mag niet sneuvelen, vindt Geesink. „Hij is een voor beeldige voorzitter. In zijn func tie heeft hij grootse dingen voor de olympische beweging en de wereldvrede bereikt." Samaranch liet vrijdag alvast weten absoluut niet van plan te zijn af te treden. „Ik ben de voorzitter, dus ik krijg de zwaarste aanvallen te verwer ken", zei hij. „Het is nu meer dan ooit mijn hoogste plicht te blij ven en de crisis op te lossen. RTR/DPA Anton Geesink

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21