COURANT Evacuatie uit Ambon begonnen Kabinet zet 4600 Iraniërs uit Serviërs volgens OVSE schuldig aan drama Racak Miljoenenbrand woonboulevard Goes Oud-leraren staan te trappelen om weer les te kunnen geven 4 WEKEN VOOR 16,- Negentigjarig W ,^lfl protest tegen opslag kernafval Nederlanders breken vakantie af Gehandicapte leerling wordt vaker gepest Moeder geeft haar zoon aan «W- yJL VACATURES Rust lijkt in Sierra Leone terug te keren Kompels maken rechtsomkeert Half fitte Krajicek onderuit Mountainbiken in Westerschouwen JA, ik wil: Bewolking of mist In de ochtend kans op mist. Elders veel bewolking. Matige zuidenwind en maxima rond 6 graden. 242e jaargang no. 19 zaterdag 23 januari 1999 losse nummers 2,60 Uf I pagina 13 door Paul Brader DEN HAAG - De Indonesi sche autoriteiten hebben een Hercules-vliegtuig ingezet om mensen die na de bloedige rellen daar van het Indonesi sche eiland Ambon willen vertrekken, over te brengen naar het eiland Sulawesi. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft het reisadvies voor Ambon aangepast en raadt reizen naar het eiland nu af. De Hercules wordt ingezet, omdat er geen commerciële vluchten meer zijn, aldus een woordvoerster van het de partement. Het is haar niet bekend hoeveel Nederlanders zich op Ambon bevinden. In de stad Ambon begon dinsdag een uitbarsting van religieus geweld tussen christenen en moslims, die aan zeker vierentwintig mensen het leven heeft gekost en waarbij meer dan honderd mensen ernstig gewond raakten. Tal rijke gebouwen gingen in vlammen op. Na ingrijpen van het leger keerde de rust donderdag enigszins terug. De ambassade in Jakarta onderhoudt contact met de Nederlandse pater Beun die rond het vliegveld van Ambon- stad, Lanctang Unchang Padang, Ne derlanders opvangt die willen vertrek ken. Onder hen bevindt zich een groep van 22 Nederlanders uit Moordrecht, voor het merendeel Molukkers. De eer ste vlucht zou gisteravond worden uit gevoerd. Het militaire vliegtuig zal een aantal malen tussen Ambon en Sulawesi, waar het is gestationeerd, heen en weer vliegen. Volgens de Molukkenraad in Moor drecht heeft pater Beun te kennen ge geven dat ook enkele Nederlandse Mo lukkers zich in de bergdorpen hebben verschanst, omdat het in de stad Am- bon te gevaarlijk zou zijn. UTRECHT - Leerlingen met een handicap of ziekte heb ben vaker te kampen met pesterijen dan gezonde leef tijdsgenootjes. Van kinderen met een handicap of chroni sche ziekte wordt 10,8 pro cent gepest. Bij andere kin deren is slechts 2,2 procent de dupe. Die cijfers presenteert het Platform voor jongeren met een handicap Jopla volgende week vrijdag in Nijmegen met het onderzoeksrapport 'Pesten een extra handicap'. De steekproef is gehouden door studenten van de Uni versiteit Utrecht. De onderzoekers noemen als verklaring voor de verschil len in percentages de sociale angst van de kinderen, de omgang van de school met pesten en met de handicap, naast redenen die de leerlin gen zelf hebben aangegeven. Gehandicapte jongeren zijn veelal onzeker in contacten met anderen. Oorzaak daar van kan zijn dat zij vaak op jonge leeftijd al veel opna mes in ziekenhuizen, revali datiecentra en soms ook ge zinsvervangende huizen achter de rug hebben. De extra zorg waarmee de ouders deze kinderen omge ven. speelt volgens de onder zoekers eveneens een rol bij het ontwikkelen van sociale angst. Ook de schoolleiding treft blaam bij het feit dat gehan dicapte leerlingen vaker de dupe blijken te zijn van trei- terijen. Klasgenoten weten namelijk vaak niet wat er aan de hand is met hun ge handicapte of chronische zieke klasgenootje. Het schort in die gevallen aan uitleg door de schoolleiding. Daardoor wordt er veelal on nodig vreemd aangekeken tegen de gehandicapte leer lingen. ANP jdoor Harald Doornbos fRISTINA - Uit een gisteren itgelekt rapport blijkt dat de Irganisatie voor Veiligheid en amen werking in Europa (OV- iE) de Serviërs de schuld geeft an het bloedbad in het dorpje tacak, waarbij vorige week 45 itnische Albanezen omkwa- ïolgens het rapport mishandel len Servische ordetroepen de Ubanezen om ze later te ver noorden Ook werden sommi- en lichamen voor of nadat de ood intrad, verminkt door Ser- ische politieagenten. 'olgens OVSE-waarnemers ïad de commandant van de Ser- ische politie in de stad Uroso- ac, vlak bij Racak, volledige ontrole over het gebied op het noment dat de massamoord Advertentie Morgen is de Kon mar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel cllL c Met man en macht probeerde de brandweer het vuur meester te worden. plaatsvond. De OVSE weigert in Kosovo officieel te reageren op het rapport. Maar de conclu sie komt overeen met eerdere uitspraken van het hoofd van de waarnemersmissie, Walker. Nadat Walker de Serviërs be schuldigde van het bloedbad werd hij tot persona non grata bestempeld door de Joegoslavi sche autoriteiten. Spoedoverleg donderdagnacht in Belgrado leidde er echter toe dat zijn uit zetting is 'bevroren'. Het laatste woord is nu aan een team van Finse forensische ex perts dat onderzoek verricht op de 45 lichamen. GPD zie ook pagina 5 ZWOLLE - „Dat zien we niet zo vaak. Een moeder, die haar zoon aangeeft wegens inbraak", merkte de Zwolse politierechter Beljaars gisteren op toen de 25- jarige verdachte uit Dedems- vaart voor hem zat. Zijn moeder paste in augustus 1997 op de woning van een ken nis en ontdekte dat er was inge broken. Toen ze een pet ontdekte, wist ze meteen wie de dader was: haar zoon, die bepaald geen blanco strafblad heeft. Vorige inbraken kwamen allemaal door zijn gok verslaving, die de Dedemsvaar- ter inmiddels is ontwend. Voor deze poging tot inbraak mag zoonlief veertig uur taak straf doen. GPD (Advertentie) Audio, video, pc's of elektro nodig? kijk snel door René Schrier GOES - Een miljoenenbrand heeft afgelopen nacht vier be drijven aan de Marconistraat in Goes-West in de as gelegd. Het gaat om Mikro Electro, Giraffe, Edah en Kien. Omstreeks twaalf uur kreeg de brandweer de melding. Toen die bij het bedrijvencomplex aan de Marconistraat arriveerde con- centreei'den de problemen zich aan de Braillestraat tussen Mi kro Electro en het vrij nieuwe complex waarin onder meer het vloerbedekking- en gordijnen- bedriif Roobol is gevestigd. Opmerkelijk, volgens de brand weer, was dat de brand zich j uist aan de buitenkant bij de roldeu ren leek te concentreren. Een uur later had het vuur zich via de dakconstructie al een weg ge zocht richting Edah. Omstreeks één uur was de brandweer in fei te in afwachting van de dingen die zouden gebeuren. Op dat moment waren er nauwelijks vlammen te zien, al was wel dui delijk dat zich op de eerder ge noemde plaats de vuurhaard bevond. Daarnaast was rook ontwikkeling in de andere be drijven zichtbaar. Brandweercommandant L. P. A van Dijk was' toen al wel voor het ergste bevreesd. Hij achtte op dat moment de kans niet uit- gesloten dat juist door de con structie van het complex het vuur in één keer toe zou slaan in alle vier de bedrijven. De Goese brandweer was op dat moment paraat met drie tank autospuiten, een ladderwagen, een hulpverleningsvoertuig. Kort na één uur arriveerde een pomp van de regionale brand weer. Omstreeks kwart over één sloe gen de vlammen uit het dak van Mikro Electro aan de kant van de Braillestraat. Kort daarvoor foto Willem Mieras waren nog brandweermannen met bijlen op het dak bezig om een gat te maken. Enige tijd la ter werd duidelijk dat in elk ge val het pand van Mikro Electro niet meer zou zijn te redden. Vervolgens sloeg het pand door in de richting van de Giraffe. Rond kwart voor twee kwam de melding van de brandweer door dat het vuur ook tot in de Edah was doorgedrongen. Bij het ter perse gaan van deze krant woedde het vuur bij de Mikro Electro en de Giraffe duidelijk zichtbaar en zette de brandweer zich in om de vlammen bij* de Kien en de Edah tegen te gaan. door Cees van der Laan DEN HAAG - Iraanse vluchte lingen van wie het asielverzoek is afgewezen, moeten terug naar hun land. Het gaat om ongeveer 4600 Iraniërs die lot nu toe niet werden uitgezet vanwege de veiligheidssituatie in hun land. Het kabinet aanvaardde giste ren een nieuw ambtsbericht van Buitenlandse Zaken. Op basis hiervan stelt staatssecretaris Cohen van Asielzaken dat hier verblijvende vluchtelingen geen grote risico's lopen om in Iran vervolgd te worden. De betrokken Iraniërs kwamen niet in aanmerking voor een vluchtelingenstatus of een ver gunning tot verblijf om huma nitaire redenen. Iraniërs die zich hier melden, krijgen geen voorlopige vergunning tot ver blijf meer. In het ambtsbericht wordt een uitzondering wordt gemaakt voor intellectuelen, in het bij zonder schrijvers en journalis ten. Onlangs werden drie intel lectuelen vermoord. Daar zou een Iraanse veiligheidsdienst achter hebben gezeten. Ook ho moseksuelen en leden van de Bahai-geloofsgemeenschap hoeven niet terug. Cohen zal ook een aantal oude Iraanse asielverzoeken uit 1994, 1995 en 1996 op verzoek van vluchtelingenorganisaties op nieuw beoordelen. Zij krijgen wellicht een penna nente ver blijfsvergunning. Het gaat om ongeveer honderd Iraniërs. Teruggestuurde Iraniërs zullen niet individueel in de gaten worden gehouden door de Ne derlandse ambassade, zei pre mier Kok gisteren na afloop van de ministerraad. „De asielpro cedure is zeer zorgvuldig. Van individuele monitoring is geen sprake", aldus Kok. In oktober 1997 stopte onder druk van de Tweede Kamer de vroegere staatssecretaris van Asielzaken, Schmitz, met het uitzetten van uitgeprocedeerde asielzoekers. De teruggekeerde vluchtelingen bleken niet actief gevolgd te worden door Neder land. Dat wilde de Kamer na melijk wel. Andere landen stu ren al jaren Iraniërs terug. Ook de VN-vluchtelingenorganisa- tie Unhcr heeft er geen proble men mee. VVD'er Kamp is tevreden dat Iran nu als voldoende veilig wordt beoordeeld om vluchte lingen terug te sturen. Maar hij vindt het onjuist dat Cohen een aantal afgewezen asielverzoe ken opnieuw gaat bekijken.- PvdA'er Middel vindt dat de staatssecretaris juist meer asielverzoeken uit Iran moet heroverwegen. Ook is de PvdA- 'er van mening dat niet alle Ira niërs terug hoeven. GPD Advertentie VANDAAG IN DEZE KRANT!! FREETOWN - De West-Afri kaanse vredesmacht in het door burgeroorlog geteisterde Sierra Leone wordt versterkt. Dit hebben de VN en de Econo mische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (Eco- was) gisteren besloten. De organisaties kwamen in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja overeen dat de West-Afri kaanse vredestroepen (Eco- mog) wordt uitgebreid met snelinzetbare troepen uit Ben in, Gambia. Mali en Niger. Na twee weken van felle gevech ten, die aan 10.000 mensen het leven kostten, lijkt de rust in Freetown voldoende weerge keerd voor de hulporganisa ties. Zij begonnen gisteren met het uitdelen van voedsel. RTR Een moeder loopt met haar kind langs een uitgebrande auto in Freetown. foto Seyllou Diallo /EPA De Molukkenraad in Moordrecht heeft een crisiscentrum ingericht. Van daar uit zoeken de Molukkers koortsachtig en met grote moeite contact met fami lieleden en met name met de 22 Moor drechtenaren die daar nu op vakantie zijn. De Molukkenraad speelt al met de ge dachten om evacuatie en repatriëring op gang te brengen voor alle Neder landse Molukkers die het eiland willen verlaten. ANP zie ook pagina 2 De ruim 2000 mijnwer kers die opmarcheerden naar de Roemeense hoofdstad om meer loon te eisen en te ageren tegen dreigende mijnsluitingen hebben hun acties giste ren beëindigd, nadat er een akkoord was gesloten met de R regering. Richard Krajicek is gisteren in de derde ronde van de Austra lian Open uitgeschakeld door de Zuid-Afrikaan Wayne Fer- reira. Na een voorspoedige start (tweemaal 7-6- winst) kwam de Muiderberger in de daaropvolgende O drie sets fysieke kracht tekort: 4-6, 2-6.3-6. €-* I Crossende fietsers worden in natuurgebieden als een regel rechte plaag beschouwd. Ze beschadigen planten, verontrus ten wild en irriteren rustzoekende wandelaars. In Boswach- terij Westerschouwen wordt de geplaagde moun- tainbiker de hand gereikt. Daar kan hij zich uitleven O |T op een speciaal voor hem gereserveerd bosparcours. /L 3 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9 en 11zee land: 13,14,15,17 en 19;sport:21 en 23; reportage: 25,26,27, 29 en 31; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; auto motorfiets: 41; wetenschap en techniek: 43 Moerkens. Het ministerie heeft goede hoop een tekort van do centen te voorkomen, meldt woordvoerster B. Fidder. Ze wijst erop dat het aantal stu denten op pabo's dit seizoen 20 procent groeide. Het ministerie begint binnenkort een nieuwe serie voorlichtingsbijeenkom sten voor oud-leerkrachten die terugkeer overwegen. GPD zie ook pagina 4 door Wim Vonk DEN HAAG - De belangstelling van oud-leerkrachten voor een snelle terugkeer in het basison derwijs is veel groter dan ver wacht. Het ministerie van On derwijs heeft daarom geld vrijgemaakt voor 1800 cursus plaatsen. Tot voor kort was de prognose dat dit seizoen maxi maal 750 mensen aan de eerste serie opfriscursussen zouden deelnemen. Illustratief voor de grote be- (Advertentie) langstelling zijn de aanmeldin- mm gen bij de 'Fontys-pabo's' in Eindhoven, Den Bosch, Tilburg, Roermond, Sittard en Venlo. „Het is echt onvoorstelbaar", zegt coördinator T. Schouten van de pabo in Eindhoven. Schouten: „In het cursusjaar 1997-1998 begonnen we met drie groepen herintreders van gemiddeld 25 deelnemers. De wachtlijst groeide intussen enorm. Daarom hebben we dit seizoen vijf groepen, maar er is nog steeds een wachtlijst. De Fontys-pabo's in Den Bosch, Tilburg en in Limburg hebben samen nog eens vijf groepen en ook daar zijn wachtlijsten." Speciaal voor oud-docenten die terug willen keren in het basis onderwijs heeft het Landelijk Platform Post-HBO een nieuw programma gemaakt. Dat ge beurde in overleg met het minis terie, Een van de belangrijkste onderdelen is een persoonlijk leerwerkplan voor iedere deel nemer. De meeste pabo's werken al met dit programma of begin nen daar binnenkort mee. Verrassing De onverwacht grote belang stelling van oud-leerkrachten is een aangename verrassing voor het ministerie van Onderwijs. De grootscheepse actie van vo rig jaar om de stille reserve te mobiliseren, krijgt daarmee een vliegende start. Mede door her intreders een gratis 'opfriscur sus' aan te bieden, hoopt het mi nisterie een tekort aan leraren in het basisonderwijs te voorko men. Dat tekort dreigt vanaf 2002 te ontstaan door klassen verkleining, een kortere werk week, pensionering van docen ten en meer geboorten. De begeleiding van de herintre ders is in handen van de stich ting Sectorbestuur Onderwijs Arbeidsmarkt. Het doel is 8000 herintreders te activeren tot en 8 713214 met 2001aldus woordvoerder P. (eenmalig binnen zes maanden) een pfoefabonnement van 4 weken voor 16,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving 96,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1