Kritische blik op bijbaan agent De slechte voortekenen van Zeeland Seaports Genootschap sluit bestuurscrisis af Asbestvernietiger voorlopig te duur Arbeidsvoorziening voelt zich bedreigd door kabinetsbeleid zeeland Verkiezingen voor Staten op Internet &?ejsLjJar.m zaterdag 23 januari 1999 door Jacques Cats De dienders in Zeeland kunnen zich weer volledig aan hun werk wij den nu de besprekingen met de minis ter bevredigend zijn afgerond. In de voorbije maanden werd de aandacht van de politiemensen flink afgeleid door het slechte gespreksklimaat aan de onderhandelingstafel. Dat zorgde op de werkvloer voor een matte sfeer. Maar dat leed is geleden. Een van de belangrijkste resultaten is dat de agenten op het eind van de maand meer in de knip hebben. Wellicht zien politiemensen in de nieu we salarisuitkomsten minder aanlei ding om een bijbaantje te zoeken. Stemmen in het Zeeuwse korps menen dat de toenemende behoefte om bij te klussen bij de politie niet zozeer voort komt uit een gebrek aan geld. Het is ge woon een nieuwe trend. Het dienst rooster zifrzo in elkaar dat er met enige regelmaat van een aaneengesloten pe riode aan vrije tijd kan worden geno ten. En dat wil een aantal dienders graag te gelde maken. Door zich bij voorbeeld als taxichauffeur nuttig te maken. Een politieman- of vrouw heeft de nevenwerkzaamheden niet voor het uitzoeken. Binnen het korps waken speciale functionarissen over de recht schapenheid van de agenten Eddy Bogaert is één van hen. ..Politiemen sen gaan steeds meer dingen erbij doen", stelt hij vast. „Daar is op zich niks mis mee. Als het maar geen schade oplevert voor de organisatie of voor ie mands persoonlijk functioneren bin nen die organisatie." Krasse uitspraken In België hebben hooggeplaatste lie den onlangs krasse uitspraken gedaan over bijverdiensten van politiemen sen. Alleen lesgeven op een politie school zou moeten mogen, zo luidt daar de opvatting. Dat vindt Bogaert veel te ver gaan; „Een politiefunctio naris kan heel goed een bijbaantje hebben", meent hij. Maar hij kan zich wel vinden in de aanleiding tot de dis cussie in België over de bijbaantjes van agenten: de omstandigheid dat poli tiemensen zich ervoor lenen om in hun vrije tijd alsuitsmijter - ze zeggen daar 'buitenwipper' - op te treden bij een discotheek of een andere horecagele genheid. „In zo'n situatie kun je zwaar in de problemen komen. Dat is nu zo'n bij baan die schadelijk kan uitpakken voor iemands persoonlijk functione ren of zelfs een heel politie-apparaat in diskrediet kan brengen. Te link dus, zou ik zeggen." Over zwart klussen valt al helemaal niet te praten. Eddy Bogaert: „Een agent moet rechtschapen zijn." Integriteit Welke burger mag dat wel?" Om duidelijkheid te scheppen komt er binnenkort een meldingsplicht voor bijbanen. Politiemensen moeten dan aan hun chef laten weten welke be taalde nevenwerkzaamheden zij voor ogen hebben. En dan is het aan de lei ding om te bepalen of die de bijbaan al dan niet acceptabel vindt. De zorgvuldigheid waarmee bij de po litie met dit onderwerp wordt omge sprongen heeft alles te maken met het bevorderen van de integriteit van het Zeeuwse politiekorps. Een van de hoofdtaken van een speciaal opge tuigd bureau was in oorsprong het doorlichten van nieuw binnenkomend personeel. Om te weten wat je in huis haalt. Een andere functie bestond uit het regelmatig polsen van de samenle ving hoe er over het functioneren van de politie wordt gedacht. Burgers lo pen nu eenmaal niet zo gemakkelijk bij de politie binnen om zich daar te be klagen over agent zus of zo. Het bureau kreeg ook tot taak onderzoeken te doen naar zaken die binnen de politie organisatie niet goed waren gegaan. Het regelmatig nagaan hoe het publiek de integriteit van de politie ervaart wordt straks een taak die niet meer zo zeer vanuit dat ene bureau wordt inge vuld, maar korpsbreed wordt ingebed. Echte excessen hebben zich sinds het bestaan van het bureau op dat terrein niet voorgedaan. De signalen vanuit de bevolking hadden overwegend te maken met houding en gedrag. „Men sen vinden het heel belangrijk hoe een politiefunctionaris zich op straat ge draagt", heeft Bogaert vastgesteld. De meningen over integriteit kunnen ver uiteen lopen. Als een agent steelt roept iedereen meteen: de politie is niet integer. Het wordt anders wanneer een onderwerp als 'relatiegeschenken' aan de orde komt. Dan raken de meningen zeer verdeeld. Altijd afwijzen, wordt in het ene kamp geroepen Andere stemmen zeggen: relatiegeschenken horen bij het omgaan met elkaar. Ie mand die met een mooi wijntje komt aanzetten om zijn waardering te uiten over de door een wijkagent getoonde inzet: Bogaert vindt persoonlijk dat het moet kunnen om die fles dan ook aan te pakken. Er zijn bepaalde cultu ren, waar je de mensen zelfs beledigt wanneer je zo'n gebaar niet honoreert. „Maar als je iets aanneemt moet je daar wel open in zijn. Op het moment dat je het niet tegen je collega's of baas durft of wil vertellen is er kennelijk een stemmetje in je dat zegt: het is niet goed wat hier gebeurt. Dan spreekt je geweten." Een paar andere voorbeelden die alles met integriteit te maken hebben: als foto Willem Mieras politieman in je voorbeeldfunctie geen autogordel dragen. Zonder aanwijs bare reden door rood licht rijden. Een agent die fietst door een voetgangers gebied. Bogaert: „Ik zie wel eens een politie-auto ergens op het trottoir ge1 parkeerd staan. Als dat functioneel is. is dat integer. Dat is het niet wanneer het een kwestie van gemakzucht is. Ik vind dat je het niet kunt maken om zelf de wet te overtreden en vervolgens een burger voor hetzelfde te verbaliseren. Sectie stiekem Eddy Bogaert gaat zich binnenkort wijden aan een andere tak van sport bmnen de Zeeuwse politie-organisa- tie: de jeugdzorgd. Hij ziet alle aanlei ding om tevreden terug te kijken op wat 'de sectie stiekem', zoals het bu reau aanvankelijk binnen het korps werd genoemd, heeft kunnen vaststel len: „Niet dat alles voor honderd pro cent perfect in elkaar steekt, maar we hebben in Zeeland een heel integer korps. Op dat punt mogen we echt niet mopperen." door Wout Bareman IJZENDIJKE - Arbeidsvoor ziening Zeeland boekt prima resultaten, maar wordt deson danks bedreigd door verande ringen in de landelijke regelge ving. Voorzitter J. van Rooijen waarschuwde vrijdagavond in IJzendijke voor de gevolgen v.an het kabinetsbeleid op basis van een structuurplan dat moet lei den tot de vorming van Centra voor Werk en Inkomen. Ar beidsvoorziening Zeeland zou er z'n herkenbaarheid door kunnen verliezen. Van Rooijen: „De discussie draait onder meer om verant woordelijkheden én om privati sering van een deel van Arbeids voorziening. Mijn angst is dat het kleinschalige Zeeland van die nieuwe normen weieens heel erg de dupe zou kunnen worden. Het karakter van Zeeland - dat kleinschalige - dreigt zich tegen ons te keren, wanneer de aan sturing naar landelijk niveau wordt getild en dus ook de geld stromen aan landelijke norme ring worden gebonden." Hij wees erop dat Arbeidsvoorzie ning Zeeland door de omvang, maar tegelijkertijd door de uit gestrektheid van het gebied met hogere kosten wordt geconfron teerd. Strikte toepassing van de lan delijke nonnen zou ertoe kun nen leiden dat een groot aantal activiteiten van Arbeidsvoor ziening zou moeten worden te ruggeschroefd of zelfs helemaal zou moeten worden stopgezet. Van Rooijen: „En als je ziet hoe goed wij het de laatste jaren hebben gedaan - 70 procent van de arbeidsmarkt wordt door ons bemiddeld, terwijl dat landelijk 45 procent is - dan moeten we nu heel goed op onze tellen pas sen." Hij hief de waai-schuwende vin ger tijdens de tradiotionele nieuwjaarsbijeenkomst van Ar beidsvoorziening, Zeeland Sea ports en de Kamer van Koop handel voor Zeeland. Voorzitter L. A van Gelder van de Kamer beloofde dat zijn organisatie zich, na de samenvoeging van de twee Kamers in Zeeland, de ko mende tijd weer nadrukkelijker op de markt zal manifesteren. Dat gebeurt onder het vlotte motto 'de Kamer komt naar je toe!Van Gelder stipte een aan tal actuele aandachtspunten van de Kamer aan: stimulering van de grensoverschrijdende activiteiten, de aanleg van de tunnel bij Sluiskil, de proble matiek van de Nederlandse grensarbeiders in België en het formuleren van een duidelijke visie voor 'Zeeland 2030'. Van Gelder pleitte ook voor overleg tussen de provincie Zeeland en Oost-Vlaanderen over de pro blematiek rond de afwikkeling van het verkeersaanbod aan de zuidzijde van Westerschelde- tunnel richting Vlaanderen. De ontsluiting hoeft niet automa tisch via de Tractaatweg en de Kennedylaan te verlopen, meende hij. Investeringen Voorzitter D. J. P. Bruinooge van Zeeland Seaports tenslotte stelde vast dat het havenschap de afgelopen jaren fiks heeft ge ïnvesteerd, maar dat er nog veel meer geld op tafel moet komen om de groei van de laatste jaren vast te houden. Een logistiek centrum (30 hectare) aan de Braakmanhaven in Terneuzen, investeringen in de short-sea- sector in Vlissingen. Alleen op die manier kan Zeeland Sea ports zich handhaven tussen mammoets als Rotterdam en Antwerpen. Bruinooge wees er nog maar eens op dat de Zeeuw se havens nog wel degelijk een belangrijke rol spelen in de hele discussie over de Tweede Maas vlakte. „De Zeeuwse opties zijn meer dan ooit voor het voetlicht gekomen." Voorlichting over wintersport bij ANWB/VVV MIDDELBURG - Mensen die binnenkort met wintersportva kantie gaan, kunnen op zater dag 30 januari met technische vragen terecht bij de ANWB/VVV in Middelburg. Hier zijn deskundigen in huis die alles kunnen vertellen over bijvoorbeeld de voorbereiding van de auto, het omleggen van sneeuwkettingen en autokeu ringen. Het kantoor aan de Nieuwe Burg is op zaterdag van 9.30 tot 17.00 uur geopend. DEN' HAAG - De twaalf Neder landse provincies hebben met het oog op de komende Staten verkiezingen een website op Internet opgezet. Op www.pro- vincies.nl kunnen kiezers per povincie informatie opvragen. Bit Instituut voor Publiek en Politiek uit Amsterdam heeft voor Zeeland de verkiezings programma's van de negen deel nemende partijen met elkaar ef vergeleken. ■""n de hand van een stemwijzer de kiezer bepalen welke po- ^litieke groepering het beste bij em of haar past. Na het beant van twintig vragen rolt ■if er een score uit die bij een partij cj{ past. De kandidaten voor de verkiezingen, die op 3 maart ,ai worden gehouden, kunnen zich je op een eigen pagina aan de kie- ,r;zer voorstellen. De website van -,e de provincies wordt maandag ,e; officieel gepresenteerd op het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag. Winterconcert Apollo Sluis SLUIS - Muziekgezelschap Apollo uit Sluis geeft zaterdag 30 januari om 20 uur het jaar lijkse winterconcert in samen werking met harmonie De Zee- galm uit Knokke. Dit jaar vindt dat voor het eerst plaats in sportzaal De Vliete aan de Vleeshouwerijstraat in Sluis. Onder leiding van dirigent Hans Vermeersch wordt de nieuwe luregiomars' ten gehore ge bracht. Ook worden enkele ju bilarissen gehuldigd. De Belgische havenbaronnen zijn blij met de uitstekende havenresultaten die Antwerpen, Zeebrugge en zelfs Gent het voorbije jaarboekten. In Rotterdam is men tevreden, In de Duitse havens wordt opgelucht adem gehaald en de Fransen zijn in een euforische bui. De trafiekcijfers in Duinkerken, Cherbourg en Le Havre piekten immers als nooit tevoren. Helaas... de cijfers van de Zeeuwse havens steken schril af bij die van de concurrenten in de Hamburg - Le Havre- range. door Wout Bareman en Conny van Gremberqhe VLISSINGEN - Konden de ha vens van Vlissingen en Terneu zen de laatste jaren steevast tot de grote groeiers worden gere kend, het afgelopen jaar stag neerde die positieve ontwikke ling plotseling. Terneuzen werd zelfs geconfronteerd met een daling van de overslag met 2,3 procent. Vlissingen groeide nog licht met twee procent. Volgens burgemeester R. Barbé van Ter neuzen (hij is ook lid van het da gelijks bestuur van havenschap Zeeland Seaports), is er sprake van 'een incidentele dip'. Voor zitter D. Bruinooge van het ha venschap houdt het liever op 'een jaar van consolidatie'. Maar feit is wel dat zich in 1997 al een kentering aandiende. Na de fikse groei van 1996 kon de 'plus' weliswaar worden behou den - er werden zelfs records gebroken - maar het groeiper centage daalde aanzienlijk: in Vlissingen met tien procent en in Terneuzen met 3,3 procent. Een. voorteken... Zeeland Seaports denkt zich, door zich meer te richten op de overslag van containers, in de toekomst te kunnen handhaven in de concurrentiestrijd met de grote havens met de overige West-Europese havens. Maar de plannen voor met name een gro te containerterminal in Vlissin- gen-Oost worden door veel in gewijden in de internationale havenwereld als weinig reëel beschouwd. En ook in Zeeuwse werkgeverskringen is er met enige scepsis op gereageerd. In tegenstelling lot de grote broers Rotterdam, Antwerpen en Hamburg, die het voorbije jaar respectievelijk 6 miljoen, 2,8 miljoen en 3,5 miljoen contai ners verwerkten, hebben de Zeeuwse haven nauwelijks eni ge know-how op dit gebied. Vol gens Bruinooge bestaat er bij marktpartijen echter wel dege lijk interesse om ook in het Zeeuwse containers op de wal te zetten. Hij ziet daarin voldoen de reden om de termi nalplannen door te zetten. De vraag is hoe concreet de inte resse is. De 'marktpartijen' ver tonen immers nogal eens de on hebbelijke gewoonte nieuwe trafieken naar de grote West- Europese havens te leiden, om dat die nu eenmaal iets hebben wat Vlissingen en Terneuzen nog steeds node missen: uitstra ling; een naam. Rotterdam en Antwerpen hebben een mooie plaats verworven op de wereld kaart en dat kan van Vlissingen en Terneuzen nog niet worden Groeicijfers in 1998 havens op traject Hamburg - Le Havre -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6 7 gezegd, alle goedbedoelde po gingenten spijt. Voor zover de Zeeuwse havens naam gemaakt hebben, is dat vooral als buikhavens. En juist in die sector zijn het voorbije jaar grote klappen gevallen en zullen er in de toekomst - als de voorspellingen juist zijn - nog analyse meer vallen. De petrochemie re kent op een slecht jaar, net als de kunst mestsector. Pas na de eeuwwisseling lijkt het per spectief voor deze sectoren wat beter. Het lijkt aannemelijk dat deze mineurstemming ook tot uiting zal komen in de havencij- fers over het pas begonnen jaar. Zeker als het om Terneuzen gaat. Daar komt nog bij dat de kolenaanvoer, door de voortdu rende crisis in de staalsector, ook dit jaar achter zal blijven bij die van voorgaande jaren. Het Fins-Zweedse papierconcern StoraEnso bouwt een nieuwe terminal in Zeebrugge, waar mee Verbrugge Terminals een belangrijke papiertrafiek ver liest. Enige compensatie vindt het bedrijf in een nieuwe trafiek (op jaarbasis 125.000 ton) van papierproducent Abitibi Con solidated. De situatie in Vlissingen ziet er beter uit. In de fruitsector bij voorbeeld. De aanvoer van fruit steeg het voorbije jaar met 25 procent en er is kans op uitbrei ding. Maar de groeikansen voor Zeebrugge, Antwerpen en de Franse havens worden bedui dend hoger ingeschat. Zeebrug ge kende een paar moeilijke ja ren door de opening van de Kanaaltunnel, maar is die klap inmiddels te boven. Met de Sto- raEnso-terminal en het nieuwe distributiecentrum van ban denproducent Bridgestone haalde de Zeebrugse haven het voorbije jaar twee grote vissen binnen. De Antwerpse haven groeit gestaag en ziet vooral de containerhandling jaarlijks sterk stijgen. Duinkerken pro fiteerde van stakingen in België en kreeg daardoor meer bulk dan in voorgaande jaren te ver werken, maar de groei is waar schijnlijk eenmalig. Hoe het ook zij, de Zeeuwse ha vens profiteerden in 1998 ver houdingsgewijs beduidend minder van de economische bloei in West-Europa dan hun concurrenten. Voor de haven schapsbestuurders en werkge vers in deze contreien x-eden te meer om zich te bezinnen op de toekomst. De Zeeuws-Vlaamse havenbedrijven en werkgevers opteren in dat licht steeds meer voor een nauwere samenwer king met de Belgische havens, terwijl Bruinooge - lettend op het ruimteprobleem in Rotter dam - z'n pijlen vooral op het noorden richt. Tweedracht in de gedachtengang zal de havens overigens geen goed doen. De trekpaarden van de Zeeuwse economie dienen wel in hetzelf de gareel te blijven lopen. _e I/ene 77/, kullen k/£l eenpiPuxVK-MR? P&SS&t OP MI]H LAK,ee<X&6inseH— cm ze m t/srr PIC T££?INH£T>e "0N7£ l£&<?IS eeprSTAK&e ausmwl 2 "K-"s soteevtrt KM/Kst/rePEH door Ben Jansen MIDDELBURG - Het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der YVetenschappen heeft een punt gezet achter de crisis die vorig jaar leidde tot het vertrek van een aantal bestuursleden. On geveer honderdvijftig leden van het genootschap verklaarden zich vrijdagavond akkoord met de aanbevelingen die een com missie van goede diensten heeft gedaan om uit de problemen te geraken. Ze benoemden - onder opgelucht applaus - een nieuw bestuur (met als voorzitter N. Ginjaar-Maas), dat met voor stellen komt om de adviezen uit te werken. Een ervan is de banden met de stichting Huize 's Hertogen bosch in Middelburg te verbre ken. De verdere restauratie van dit pand en de exploitatie ervan als onderkomen voor het ge nootschap gaan de vereniging in financieel en organisatorisch opzicht ver te boven. Interim voorzitter C. Kool erkende dat dit een pijnlijke conclusie is om dat veel leden zich voor de res tauratie hebben ingezet. Het ge nootschap kan niet doen alsof het niet langer te maken heeft met de stichting, omdat tot 2023 een huurovereenkomst loopt die niet eenzijdig op te zeggen is. Kool vertelde dat gesprekken gaande zijn met het stichtings bestuur om tot een oplossing te komen. Dit overleg bevindt zich in een delicate fase. Kool achtte het noch in het belang van het genootschap, noch in het belang van de stichting er mededelin gen over te toen. Het woord pijnlijk gebruikte Kool ook bij bevindingen van de commissie van goede diensten over het beheer van de verzame lingen van het genootschap. Dat schiet tekort. Kool verzekerde dat dit geen verwijt is aan het adres van individuele conserva toren, maar uit de x-eactie van een van hen bleek dat de de pas sages hierover in het rapport toch even slikken waren ge weest. Een stappenplan en eventueel externe hulp moeten het beheer verbeteren. Aan het begin van de vergade ring werd de vorige maand overleden hoofdconservator J. H. Kluiver herdacht. Bij zijn functioneren had de commissie van goede diensten kritische kanttekeningen geplaatst. Die bleven vrijdagavond onbespro- ken. COR DE JONGE door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieu (VROM) staat niet te springen om een financiële bijdrage te le veren aan de bouw van een in stallatie voor de vernietiging van asbest. A van der Sluis uit 's-Heer Arendskerke heeft een prototype voor zo'n installatie ontwikkeld. GroenLinks in de Tweede Ka mer stelde minister Pronk ka mervragen over de 'vinding' van de Zuid-Bevelander, op verzoek van partijgenoten in Goes. Px-onk laat weten op de hoogte te zijn van de activiteiten van Van der Sluis en meent dat het ver nietigen van asbest milieuhygi ënisch ook beter is dan storten. Maar het procédé van Van der Sluis bevindt zich nog in een ontwikkelingsfase, tekent Pronk aan, en het is niet te voor zien hoe hoog de kosten zullen uitvallen, als het procédé voor de vernietiging van asbest fa brieksmatig woi"dt toegepast. Vrom stak al eens geld in een studie naar asbestvemietiging, waarbij Caldwell Envii'onmen- tal Netherlands en Start-Up and Operations Services (S.O.S.) waren beti'okken. Van der Sluis is vertegenwoordiger van S.O.S. De twee firma's be ëindigden hun samenwerking en Caldwell gaf eind 1998 de op dracht terug, omdat het bedxdjf de investerxngen in een installa tie te hoog vond. In antwooixl op Gx-oenLinks laat Pronk in het midden of hij de verdere ontwikkeling van as- bestvernietiging nog zal steu nen. Asbest dat kankei-verwekkend is. mag nog worden gestoid on der strenge vooi-waarden. Maar er komt een stoitverbod, zodra er genoeg vernietigxngscapaci- teit is. Pronk verwacht dat dit 1 januax-i 2002 het geval zal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17