1 Archeologen zijn geplunder beu AUTOMCtAMt 0118-592717 PZC TAH-XIN Goesenaar eist forse A schadevergoeding voor bouw complex Schouwen weigert vliegende winkels landingsrechten Mooie plaatjes en veel overlast Berkenbosch nu ook monument zeeland zaterdag 23 januari 1999 w 16 Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! ui MEENTE MIDDELBURG Schatgravers vernielen vindplaatsen en stelen historische objecten Aan alle bewoners van VLISSINGEN (Pres. Rooseveltlaan tussen Vredehoflaan en Schuitvaartgracht) 27 februari organiseren we weer een buffetavond met FARDOUZ Opdat u niet struikelt over ons werk. N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in VLISSINGEN (Pres. Rooseveltlaan tussen Vredehoflaan en Schuitvaartgracht) aan het waterleidingnet van maandag 25 t/m vrijdag 29 januari 1999. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan normaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven te Vlissingen, telefoon (0118) 465000 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd. DELTA door Adri Klinkenberg DEN HAAG - C. Baaijens uit de Middelburgsestraat in Goes wil van de gemeente Goes een scha devergoeding van 40.000 gul den voor het appartementen complex dat tegen zijn tuin en pal op zijn woning is neergezet. Vrijdag procedeerde Baaijens hierover bij de Raad van State in Den Haag. Het gemeentebestuur ziet geen enkele aanleiding om de be weerde waardevermindering van Baaijens woning te vergoe den. Een woordvoerder van de ge meente zei dat het dei-tien ap partementen tellende complex op de hoek van de Sloestraat en de Couwervestraat geheel in overeenstemming is met het gel dende bestemmingsplan West. De rechtbank in Middelburg was het vorig jaar eens met de gemeente. Maar Baaijens raadsman Ph. Kampen bestrijdt de uitspraak van de rechtbank. Kampen zei dat de gemeente in strij d met het bestemmingsplan een derde bouwlaag heeft toegestaan. De ze bouwlaag zit op de plaats waar eigenlijk een schuin puni- dak had moeten zitten. Volg© Kampen heeft projectontwl- kelaar de Domburgsche Onr» rend Goed Investering Maat schappij een truc toegepas door het puntdak te laten v vallen. Dakhelling In plaats van een puntdak heef v< het complex slechts een stukje dakhelling. Deze helling is veea: minder schuin zodat er ee woonlaag achter kan. Aan c. andere kant is de dakhelling heJ zelfs helemaal weggelatenw" waardoor de bouwvoorschrif t ten niet zijn nageleefd, aldus d«Pa* raadsman. K" Zijn cliënt heeft vooral last varw' inkijk van de bovenste verdie-°F ping. De bouwer heeft de galerij *er aan de kant van Baaijens moe ten dichtmaken om inkijk teget te gaan. Maar verder wil de ge meente niet gaan. Raadsman Kampen vindt dat de rechte! een uitspraak moet doen over di derde bouwlaag en over de af stand tot de woning van zijn cli ent. De Raad van State beslist ova een paar weken over het hoge beroep. CHINEES- INDISCH RESTAURANT Organiseert op Valentijnsdag 14 februari OOSTERSE BUFFETAVOND met optredens van SHOW-DANSGROEP FARDOUZ ƒ29," p/p Gelieve ie reserveren i.v.m. beperkte plaatsen Geniet van lekker eten en Polynesisch en oriëntaalse dansshows Aanvang 18.00 uur Ook a la carte door Ali Pankow ZIERIKZEE - Ze nemen het niet, David en Karla Nijssen uit Yerseke. Al sinds 1992 komen ze met hun Kleding Express min stens twintig keer per jaar naar Schouwen-Duiveland voor de verkoop van dames-, heren- en kindermode in de dorpshuizen in Oosterland, Nieuwerkerk, Bruinisse, Kerkwerve en Scha- rendijke en nu zijn ze plotseling niet meer welkom. De gemeente Schouwen-Duiveland weert de zogenaamde vliegende winkels en geeft geen toestemming meer voor commerciële verkoop in de dorpshuizen. Het bezwaar van de gemeente is dat dit soort verkopen de be staande middenstand kan scha den. Het gemeentebestuur be sloot richtlijnen te formuleren om verkoop van courante arti kelen tegen al dan niet lage prij zen aan banden te leggen. Weliswaar leek er op Schou wen-Duiveland nog geen spra ke van een alarmerende situa tie, maar zover wilde het gemeentebestuur het ook niet laten komen. Een mogelijkheid om dit soort ongewenste verkopen tegen te gaan, is het aantal 'landings plaatsen' voor vliegende win kels te beperken. De dorpshuis beheerders kregen begin deze maand een brief van de gemeen te met het dringende verzoek geen onderdak meer te verlenen aan bedrijfsmatige verkopen. Kledingbus Bij David en Karla Nijssen viel dit nieuwe beleid wat rauw op hun dak. „We komen twee keer per jaar met seizoenkleding en in december met een oprui mingscollectie. Voor elke ver koop moet steeds apart vergun ning bij de gemeente worden aangevraagd en die kregen we in december plotseling niet meer", zegt Karla. Zij en haar man hebben een winkel in Yers eke 'De Kleding Express'. „Mijn man rijdt al jaren met de grote kledingbus naar Schouwen- Duiveland. Eerst alleen voor huisverkoop bij de boeren op het platteland. Dan krijg je vraag van families en bekenden die daar ook belangstelling voor hebben. Daarom zijn we in 1992 begonnen met die verkoop in de dorpshuizen." Voor de Nijssens betekent het een 'heel leuk stuk omzet' en hel is dan ook een tegenvaller voor hen dat ze nu geen vergunning meer krijgen. „Ook veel klanten vinden het jammer en we zijn al gebeld met het aanbod om een school of een schuur te gebrui ken", zegt Nijssen. David en Karla Nijssen vinden dat hun Kleding Express niet als vliegende winkel beschouwd kan worden, omdat ze een nor male winkelvestiging hebben Ze zullen dan ook bezwaar ma ken bij de gemeente Schouwen- Duiveland tegen de plotselinge weigering van de verkoopver gunning. Tevens zullen ze een officiële aanvraag indienen voor een standplaats op de weekmarkt in Zierikzee. Rijverbod voor drankrijder MIDDELBURG - De Koninklij. ke Marechaussee heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 19-jarige automobilist uil Serooskerke (W) aangehouden. De man reed onder invloed opdc Nederstraat in Middelburg. Uit een ademanalyse bleek dat hij twee maal zo veel had ge dronken als wettelijk is toege staan. De man kreeg een dag vaarding en zal zich binnenkor. voor de rechter moeten verant woorden. De man kreeg verder een rijverbod van vijf uur. Te genover de marechaussee ver klaarde hij dat hij slechts éet biertje had gedronken. Ouwoeraevend s -HEERENHOEK - In café He leen in 's-Heerenhoek, het dorp dat in carnavalstijd beter be kend is als Paerehat, wordt vrij dag 29 januari de jaarlijks! 'ouwoeraevond' gehouden (21.00 uur). Er zullen meerdere Paerehatss ouwoeren strijden om de eretité én de wisselbeker voor Dt Grootste Ouwoer van 't Paere hat. De deelnemers gaan in huc| redevoeringen in op gebeurtel nissen uit het afgelopen jaar irj hun omgeving. I- Inspraak Kwaliteitsatlas Middelburg 2030 masterplan Mortiere, masterplan Stationsgebied De ambitieuze plannen voor toekomstig Middelburg zijn nog tot 1 februari in de inspraak. Op dinsdag 26 januari kunnen reacties worden gegeven tijdens een extra vergadering van de commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Financiën (VROF). Mondelinge reacties en toelichtingen op schriftelijke reacties op de plannen kunnen op dinsdag 26 januari 1999 om 19.30 uur in het Stadhuis van Middelburg tijdens een extra vergadering van de com missie VROF naar voren worden gebracht. Spreekrecht kan aangevraagd worden bij de secretaris van de commissie, telefoonnummer (0118) 67 52 89. van onze regioredactie VLISSINGEN - Mist in combinatie met een laag staand, waterig zonnetje zorgde gisteren voor prachtige beelden, zoals hier in de Vissershaven bij het Arsenaal in Vlissingen, maar ook voor overlast en een aantal scheeps- en verkeersonge vallen. Op de Westerschelde raakte het Zweedse roro- schip Britta Oden (16947 ton) 's morgens vroeg zwaar beschadigd na een aanvaring met de Britse Hoo Swift (794 ton)De Britta Oden liep boven de waterlijn een scheur op van twaalf bij anderhalve meter. Na de aanvaring kwam de Britta Oden ten anker op Vlissingen Rede. Bij inspectie bleek het schip niet meer zeewaardig en werd besloten te rug te varen naar Gent voor reparatie. De Hoo Swift bleef nagenoeg onbeschadigd. Verder liep het Belgische schip Ginsa (891 ton) vast op de middenhavendam van Terneuzen en raakten drie schepen op het Kanaal Gent-Terneuzen met el kaar in aanvaring. Er ontstond alleen lichte scha de. Gebruikers van de veerdienst Vlissingen-Bres- kens moesten rekening houden met een vertra ging van een uur. Vanaf 's middags twintig over vier werd er met één boot gevaren. Op Schiphol werden 330 voornamelijk Europese vluchten geannuleerd. Ongeveer dertig aanko mende vliegtuigen zijn uitgeweken naar andere luchthavens, andere landden uren later dan ver wacht. Gedurende de hele dag en avond was er maar één start- en één landingsbaan beschikbaar. Passagiers werden zoveel mogelijk overgeboekt naar andere vluchten dit weekeinde. Ook het wegverkeer ondervond gisteravond plaatselijk last van de dichte mist. Door het hele land telde de verkeerspolitie in Driebergen zeker vijftig ongevallen. Enkele mensen raakten licht gewond. foto Lex de Meester SPECIALE SERVICE: Gratis thuisbezorgen van maaltijden in Middelburg Maandag t/m zondag 17.30 - 20 00 uur v.a. 30,00 daaronder tot 20,00 rekenen wij 2,00 bezorgkosten Markt 49, Middelburg, 0118-612160 TAH-XIN, een stukje Azië in het hart van Middelburg actie als er ergens in Middelburg gebouwd of gesloopt gaat worden. De leden proberen ar cheologische vondsten, veilig te stellen en waar mogelijk een re constructie te maken. Beerputten Schatgravers zijn al jaren actief in Middelburg. Maatregelen om hen te weren, zoals het plaatsen van hekken, bewaking en poli tiepatrouilles, hebben in het verleden weinig soelaas gebo den. Afzettingshekken werden kapot geknipt en in één geval werd zelfs een archeoloog be dreigd. Door hun illegale prak tijken zijn regelmatig belangrij ke. archeologische vondsten achterover gedrukt. Ook in '97 constateert de werk groep regelmatig dat er spullen werden geroofd, Achter het pand Lange Delft 64 (voorheen Van Benthem en J utting) waren schatgravers actief. Twee beer putten werden leeggehaald. Zij verstoorden ook de bodem. Al leen de oude funderingen lieten zij met rust. De schatgravers waren ook actief bij de bouw van het nieuwe Zeeuws Archief achter het Van de Perrehuis in Middelburg. Ook daar waren beerputten het doel. „We zijn er wel mee aan de slag gegaan om iets te doen tegen schatgravers", vertelt voorzit ter Griep, „maar het is nog niet opgenomen in de APV. Wel heb ben wij het probleem neerge legd bij de politie. Die heeft toe gezegd dat ze wat meer zullen toezien. Maar zij hebben wel meer belangrijke taken." De buitenplaats in Oostkapelle is vanwege diverse historische bijzonderheden het bewaren waard. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen DOMBURG - Het complex Buitenplaats Berken bosch aan de Duinbeekseweg in Oostkapelle. dat al onder de Natuurbeschermingswet viel, is nu ook aangewezen als beschermd monument. De buitenplaats is in cultuurhistorisch opzicht onder meer van belang door het in 1862 in neo-classicis- tische stijl gebouwde herenhuis, dat nog steeds een belangrijke plaats inneemt op het terrein. Naast het karakteristieke herenhuis, dat in op dracht van burgemeester J G. Springer is ge bouwd, is ook de historische tuin- en parkaanleg in vermoedelijk uit 1700 daterende geometrische stijl bijzonder. Aan de noord- en zuidzijde van het terrein strekken lange rechte bomenlanen zich uit. De noordzijde wordt begrensd door de Mante ling, een natuurlijk eikenbos dichtbij de zeekust op het oudste deel van Walcheren. De eiken bieden als een mantel beschutting tegen de noordenwind De Manteling loopt van de noordoostzijde van de bebouwde kom van Domburg tot de noordwest zijde van de bebouwde kom van Oostkapelle. De buitenplaats ligt op de grens van zand- en klei grond en strekt zich uit vanaf de Duinbeekseweg tot aan de eveneens beschermde buitenplaats kasteel Westhove, Aan de noordzijde wordt Ber kenbosch begrensd door het fietspad dat evenwij dig aan de Manteling loopt en aan de zuidzijde door de Groeneweg, die de grenst vormt met de historische buitenplaats Duinbeek. Ten oosten van Berkenbosch ligt de niet als Rijks monument beschermde voormalige buitenplaats Eikenoord. De Werkgroep Stadsarcheolo gie Middelburg werd in in 1991 in het leven geroepen. Daarin zitten vertegenwoordigers van de gemeente, het gemeente-ar chief. de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek, het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland, de Archeolo gische Werkgemeenschap in Zeeland en de Rijksgebouwen dienst. De werkgroep komt in door Ab van derSluis MIDDELBURG - De Werk groep Stadsarcheologie Mid delburg (SWM) wil optreden te gen schatgravers. Zij verstoren met hun detectors en hun onver antwoorde gegraaf belangrijke gegevens in de bodem. Daar door is het onmogelijk de geschiedenis van bepaalde stukken Middelburg te recon strueren. De werkgroep stelt dit in zijn jaarverslag over 1997. Volgens voorzitter L. G. Griep van de SWM zijn inmiddels ge sprekken gevoerd met de politie die wat nadrukkelijker een oog je in het zeil zal houden. Tot een detectorverbod in de Algemene Plaatselijke Verordening is het nog niet gekomen. De plannen zijn tot 1 februari 1999 in de inspraak voor de inwoners en andere belanghebbenden bij de sectie Communicatie, Stadhuisstraat 2, de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21 en de Wijkondersteuningspunten. Inspraakformulieren zijn verkrijgbaar op de genoemde locaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16