Maquette Veere moet hoogte in PZC CDA Middelburg wil lijst nieuwe bedrijven Uitvinder van asbestvernietiger kritiseert regels Beginnende winkeliers maken het zich moeilijk door slechte voorbereiding PZC zeeland zaterdag 23 januari 1999 w 1 5 Plan om schaalmodel naar torenzolder Grote Kerk te verhuizen Blpf verliest zaak tegen Hofman Kampeerboer krijgt dwangsom Theater Goes toch iets duurder Brandbrief over ziekenhuis Piet Morel scoort met kanaries Proef elektronische informatievoorziening Vlissingse raadsleden Te snel Huurwoningen in ruil voor speelautomaten doorLukas Fransen VEERE - Een moderne glazen lift die langs een rails naar de to renzolder van de Grote Kerk in Veere stijgt. In het midden van de ruime zolder staat de ma quette. waarop Veere anno 1813 iste zien. Het publiek kan na het bestuderen van de maquette, door de ramen van de toren kij ken en zien hoe het vestingstad je er nu uitziet. J. W. Oosterhoff uit Veere, vice-voorzitter van de Stichting Delta Cultureel, ziet het al helemaal voor zich. De maquette toont hoe Veere er in 1813 uitzag. De Stichting Werkgroep Veerse Maquette 1813 droeg het schaalmodel in 1996 tijdens de feestelijke ope ning van de festiviteiten in het kader van het 700-jarig bestaan van Veere over aan het gemeen tebestuur van de voormalige ge meente Veere. De stichting is vervolgens opge heven en de maquette kreeg een plekje in de Grote Kerk en staat daar nog steeds. Maar volgens Oosterhoff, oud-voorzitter van de opgeheven stichting, is het bouwwerk er niet op zijn plaats. „Prins Willem Alexander be zocht Veere in 1996 tijdens de festiviteiten. De onthulling van de maquette in de Grote Kerk paste toen mooi in het program ma. Het moest ineens allemaal heel snel gaan. We hadden meer overleg gewild om een geschik- lere plaats te vinden voor de ma quette." Vreemd lichaam Delta Cultureel exploiteert de Grote Kerk momenteel. In het kerkgebouw worden exposities, iheater- en muziekvoorstellin- gen gehouden. De maquette past niet in dit plaatje. „Het is nu een corpes alienum, ofwel een vreemd lichaam", zegt Oos terhoff. „De kerk is mooi en de maquette is mooi. Maar het bouwwerk past er zo nietin, om dat het het zicht op een gedeelte van de kerk wegneemt. Omdat de gemeente van plan is de kerk te renoveren, hoopt de Stichting Delta Cultureel dat de verhui zing van de maquette naar de torenzolder in de plannen kan worden meegenomen." De 24 meter hoge torenzolder is ;ens de Veerenaar de ideale [plaats voor het schaalmodel van het oude Veere. Een glazen lift die langs één van de reusachtige pilaren van de kerk omhoog glijdt, moet het publiek afzetten op zolder. Maar past een moder ne lift wel in de oude kerk? Oos terhoff; „Zo'n lift tast het aan zien van de kerk minder aan, dan de maquette nu doet. Een bijkomend aspect is dat de toren veel toegankelijker wordt. Ook minder valide mensen kunnen dan naar boven gaan en genie ten van zowel de maquette als het schitterende uitzicht. Het aantal bezoekers zal toenemen en daarmee ook de inkomsten." Beste oplossing Oosterhoff praat met enthousi asme over de plannen, die eigen lijk nog niet eens in de kinder schoenen staan. „We hebben onze plannen kenbaar gemaakt aan de gemeente en de Rijksge bouwendienst, de eigenaar van de kerk. Ze weerleggen de plan nen niet, maar onder-steunen ze ook niet. Zolang het nog ondui delijk is wat er in de toekomst met de kerk gaat gebeuren, kun nen we de plannen niet uitwer ken. Wie straks ook de kerk gaat beheren; de maquette naar de torenzolder verhuizen, is ge woon de beste oplossing. Je kunt er daar veel meer mee doen. Het zou toch mooi zijn als de hele zolder wordt ingericht in het te ken van de geschiedenis van het oude Veere." De maquette, die het Veere uit 1813 laat zien, staat nu op de begane grond in de Grote Kerk. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - CDA-frac- tievoorzitter S. Buisman in Middelburg wil een lijstje van nieuwe bedrijven die zich vo rig jaar in de Zeeuwse hoofd stad hebben gevestigd. Ook vraagt hij het college van bur gemeester en wethouders naar de werkgelegenheid die dat heeft opgeleverd. Middelburg heeft, zoals ge meld, grote plannen voor de toekomst. Die moeten ertoe leiden dat meer mensen in de stad gaan wonen, dat bedrij ven zich er vestigen en dat er nieuwe woningen worden ge bouwd. Om daarvoor een sa menhangend geheel te maken, schakelde de gemeenteraad begin vorig jaar stedenbouw- kundige Riek Bakker in. Die presenteerde eind vorig jaar haar Kwaliteitsatlas 2030. On derdeel daarvan is het ontwik kelen van een nieuw bedrij venpark in De Mortiere. Buisman vraagt niet alleen naar de successen die Middel burg vorig jaar heeft geboekt; hij wil ook weten hoeveel on dernemingen de Zeeuwse hoofdstad de rug hebben toe gekeerd. Hij informeert bij B en W ook naar de mogelijkhe den die de gemeente heeft om bedrijven te behouden die eventueel van plan zijn Mid- delburg te verlaten. De CDA-fractievoorzitter stelt daarnaast de vraag of het college op dit moment in on derhandeling is met mogelijke nieuwkomers en wat daarvan de gevolgen zijn voor de werk gelegenheid in Middelburg. Ook vraagt hij naar de termijn waarop B en W grond kunnen aanbieden in De Mortiere. Het college bereidt op dit moment een bestemmingsplan voor. Volgens de plannen is een deel van het bedrijventerrein be doeld voor perifere detailhan del, zoals grote meubelzaken, auto-showrooms en doe-het- zelfgiganten. Buisman vraagt of er al kandidaten zijn voor een stuk grond op die locatie en wanneer de eerste vestiging wordt verwacht. Kaaienroute Eind vorig jaar maakte de pro vincie bekend dat gemeenten en provincie gaan samenwer ken om nieuwe bedrijven aan te trekken. Zo kan worden voorkomen dat ondernemin gen gemeenten tegen elkaar uitspelen. Buisman vraagt aan het college of ook Middelburg deel uitmaakt van dat samen werkingsverband, welke rol de Zeeuwse hoofdstad daarin speelt en wat de verwachtin gen zijn van B en W. Buisman maant het college tussen de regels door tot een actievere rol bij particuliere initiatieven. Als voorbeeld noemt hij het idee van een Kaaienroute. Een aantal on dernemers heeft zich verenigd om vanaf april een (varende) cultuurtocht te houden in Mid delburg. Buisman vraagt B en W of zij bereid zijn in te spelen op dit soort initiatieven. BREDA - Tijs Hofman Management uit Hilvarenbeek hoeft de populaire Zeeuwse band Blof geen zestienduizend gulden achterstallige gage te betalen. Dat bepaalde vrijdag de Bre dase rechter, mr. G. Poerink, in een kort geding dat de groep had aangespannen tegen het bekende Brabantse boekingsbu reau. Volgens manager Frank van der Meyden van de band had THM in 1998 geknoeid met de betalingen van de zaalhouders, de rekeningen van het licht en het geluid. Ook met de boe- kingsgage zou THM hebben gesjoemeld. De Bredase rechter vond dat deze aantijgingen niet voldoende waren bewezen. Om de Zeeuwen toch nog enigszins tegemoet te komen moei binnen vier weken een registeraccountant, op kosten van Tijs Hofman, aan Van der Meyden een geverifieerde opgave ver strekken van de betwiste betalingen. ANP MIDDELBURG - De bestuursrechter van de rechtbank in Middelburg heeft het beroep van L. Wattel uit Oostkapelle af gewezen, omdat hij zijn bezwaarschrift te laat heeft inge diend. Wattel had bezwaar aangetekend tegen de dwangsom die hem in 1997 is opgelegd omdat hij herhaaldelijk kampeer middelen op zijn terrein aan de Kalf hoekseweg in Oostkapel le had staan, terwijl hij niet in het bezit was van de vereiste vergunningen. De Oostkappelaar kreeg ook in 1995 al een dwangsom opgelegd voor hetzelfde vergrijp. Wattel is daar voor door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot het be talen van de verschuldigde dwangsom van veertigduizend gulden. De gemeente heeft dit bedrag inmiddels ontvangen. GOES - De bouw en exploitatie van een volwaardige schouw burg aan de Westwal in Goes zal de gemeente 1.374.525 gul den per jaar kosten. Dat is ruim boven de één miljoen gulden die de gemeenteraad wil besteden. Wethouder C. R. M. M Linssen (CDA, cultuur) liet medio december al weten dat voor een miljoen gulden geen volwaardige schouwburg kan wor den gebouwd op de locatie van drukkerij Oosterbaan Le Cointre. Hij zei toen al meer te denken 'in de richting van 1,4 miljoen gulden structureel'. Dat zou betekenen dat de ge meente Goes in 2 000 en 2001 geen ruimte heeft voor nieuw be leid.Het college stelt de raad daarom voor de keus; meer geld of een mindere schouwburg. ZIERIKZEE - De ouderenbonden ANBO en PCOB en de vak organisaties FNV en CNV op Schouwen-Duiveland hebben de Tweede Kamer om steun gevraagd bij hun strijd voor de in standhouding van een volwaardig ziekenhuis in Zierikzee In de brief protesteren ANBO, PCOB, FNV en CNV opnieuw met kracht tegen de plannen van de raad van bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen met het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. In de brief sommen zij de in middels bekende argumenten op die pleiten tegen een gedeel telijke ontmanteling van het ziekenhuis; de vergrijzende bevolking, het grote aantal toeristen, de kwestbare verbin dingen en het gebrekkige openbaar vervoer. Ook wijzen zij er nog eens op, dat het ziekenhuis recent is gerenoveerd. BRESKENS - Piet Morel uit Breskens heeft donderdag zijn 29e Nederlands kampioenschap in de wacht gesleept. Hij won met zijn kanaries elf medailles tijdens de Nederlandse Vogel kampioenschappen in Apeldoorn. DeBressiaander blonk met zijn vijftig kleurkanaries uit in de categoriën rood-intensief zalm, rood-agaat, rood-brons en rood. Hij behaalde respec tievelijk vijf bronzen, drie zilveren en drie gouden medailles. De Buurtsuper heeft dan wel een pamflet dat zegt 'Zondag Open', maar de gemeente Vlissingen heeft bepaald dat alleen winkels in het cen trum zondags open mogen zijn. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat een proef ne- aen, waardoor raadsleden met «hulp van een computer raads- f a commissiestukken kunnen ij jpvragen en uitprinten. De mo- t (elijkheden blijven in eerste in- 2 ïtantie beperkt. Raadsleden die 1 deelnemen aan het experiment j. kunnen bijvoorbeeld niet de i. voorgeschiedenis van een voor- >5 stel via de computer inlezen. In een later stadium moet dat wel mogelijk zijn. Aan de drie maanden durende proef doen ongeveer vijf raadsleden mee. Raadsleden die deelnemen aan net project krijgen in het ver- volg geen raads- en commissi e- stukken thuis gestuurd. Zij s moeten inbellen op het gemeen- lelijk computernetwerk, Raadsleden die stukken willen meenemen naar een vergade ring moeten die zelf uitprinten. Achterliggende papieren zoals nota's blijven gewoon ter inzage liggen in de leeskamer. Andere jj stukken die zij via elektronische C REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES i Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: E M.J. Schrier (chef) R. Bosboom 1 I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis 1 K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl weg kunnen bekijken en printen zijn onder meer de collegever gaderstukken, verslagen van de Ondernemingsraad, het ge meentelijke verordeningenbe stand, de gemeentewet, juris prudentie en stadsgewestelijke zaken. B en W zijn van plan om een be perkt aantal raadsleden een laptop of pc, inclusief printer en modem in bruikleen te geven. Dat kost op jaarbasis achtdui zend gulden. De telefoonkosten zijn voor rekening van de deel nemers. Die moeten dat betalen uit hun onkostenvergoeding. Extra voorzieningen, bijvoor beeld een snellere telefoonver binding, worden gedurende het experiment niet genomen. Na drie maanden zal het experi ment met de betrokken raadsle den besproken worden. Aan de hand daarvan wordt bekeken of alle raadsleden een computer thuis krijgen. Dat kost de ge meente elk jaar 37 mille. E-mail De raadsleden kunnen met be hulp van de geleverde computer ook elektronischpost versturen, de zogeheten e-mail. Dat kan volgens het college voordeel bieden voor zowel ambtenaren als raadsleden. De laatsten kun nen zich snel en direct afmelden voor een vergadering of vragen stellen en informatie opvragen. Het gemeentelijk apparaat op zijn beurt kan via e-mail snel in formatie of wijzigingen doorge ven. Op de korte termijn wil het col lege inventariseren hoe het is gesteld met de computerkennis van raadsleden die niet deelne men aan de proef. B en W willen hun een opleiding geven als de proef positief uitvalt. In januari 2000 moeten alle raadsleden de mogelijkheid hebben om met een computer informatie en raads- en commissiestukken op te vragen. BUTTINGE - De politie heeft op de Middelburgseweg in Buttin- ge tussen gistermorgen half elf en gisteravond half zeven 38 hardrijders betrapt. Op de Ritthemsestraat in Rit- them vielen tussen tien over half vijf 's middags en tien over zes 's avonds 22 hardrijders door de mand. De hoogste gemeten snel heid op de weg was 135 kilome ter per uur. doorOndine van derVleuten VLISSINGEN - 'Zondag ge opend', zegt een bordje op de winkelruit van de Buurtsuper op de hoek Scheldestraat-Sin- gel. Eindelijk een winkelier die ook buiten het toeristenseizoen die extra sendee biedt. Waarom is nog geen andere buurtwinkel op dat idee gekomen? „Omdat", zegt ambtenaar economische zaken JackDooms, „de gemeen te alleen in het Vlissingse win kelcentrum zondagopening heeft toegestaan. Ik denk dat deze winkelier zich niet bewust is van de regels." Volgens Dooms is het tekenend voor een algemeen probleem. „Men is te slecht op de hoogte van wet- en regelgeving. Het gevolg is dat startende ondernemers snel te gen grote problemen oplopen." Doorns ziet de ondernemers vaak pas als het te laat is. „Zo kwam er een tijd geleden een Iraniër langs om zijn winkel adres door te geven", vertelt de ambtenaar. „Hij had zijn hand tekening al onder het huurcon tract gezet, maar bij een beetje doorpraten bleek dat hij allerlei dingen over het hoofd had ge zien. Die winkel was heel snel over de kop. Als ze nu eerder bij ons komen met vragen over een vestigingspunt, krijgen ze van ons een duidelijk beeld van wat ze aan omzet kunnen vernach ten. Ook wijzen we op regels waar ze rekening mee moeten houden." Voorbereiding Voor Nederlandse beginnende ondernemers is het belangrijk ste probleem meestal het finan ciële gedeelte. Gedegen voorbe reiding ontbreekt vaak. Gemeenteambtenaar J. W. Lan- gendonk werkt op de afdeling die financiële bijstand en advies verleent aan ondernemers. „In het algemeen kun je stellen dat veel meer zaken kapot gaan dan nodig, gewoon omdat mensen naïef beginnen en niet even om raad vragen bij de Kamer van Koophandel en de gemeente. En vervolgens moet elke onderne mer natuurlijk goed letten op veranderingen in wetten en re gels. Ook dat wordt nogal eens verwaarloosd." Allochtone on dernemers hebben volgens Doorns een extra handicap. „Ze beheersen de taal slecht en dat maakt het nog moeilijker je weg te vinden in.het ingewikkelde land van wet- en regelgeving." De straten om het centrum heen worden wel de 'kraamkamer van Vlissingen' genoemd. Veel starters zetten hier eerste schre den op het glibberige onderne merspad. Er zijn nogal wat zui gelingen die het niet redden. Winkels die snel van eigenaar- verwisselen. en tussendoor- leegstand met onaantrekkelij ke, dichtgeplakte ramen. De islamitische slagerij op de hoek van de Hobeinstraat/Gla- cisstraat is een goed voorbeeld. Eind jaren tachtig vestigde zich daar een enthousiaste onderne mer. Maar- de omzet viel tegen en al snel ging de zaak in de ver koop. Natuurlijk spiegelde hij de zaken wat mooier voor dan ze waren. De nieuwe eigenaar be taalde bij de overname 'good will' voor een zogenaamd goed lopende zaak. Hij begon met hogere lasten, terwijl de inkom sten ook deze keer weer mager bleken. Nu, meer dan tien jaar- later. is de zaak zo'n zes keer van eigenaar verwisseld en staat al weer ruim een jaar leeg. En hoe gaat het nu verder met de zondagswinkel? In het winkel hart. waar opening op zondag wel is toegestaan, maken de on dernemers van die mogelijkheid bijna alleen in het toeristensei zoen gebruik. Daarbuiten lijkt in Vlissingen geen enkele win kelier geneigd tot die service. Net zoals velen de klanten in de middagpauze voor een dichte deui- laten staan. Ook daarin geeft de Buurtsuper juist het goede voorbeeld. Doorns zucht machteloos. „Ondernemers zien de overheid nog te vaak als een tegenpartij in plaats van als me destander. Als de eigenaar van de Buurtsuper vantevoren was komen praten over zijn plannen voor zondagsopening, hadden we samen met hem de mogelijk heden op een rijtje gezet. Nou ja, we zullen het eens bekijken." door Esme Soesman EINDEWEGE - Het opstellen van regels voor gebruik en ver wijdering van asbest is nodig, maar moet wel consequent ge beuren. A van der Sluis uit Ein- dewege, het brein achter de - nog niet gerealiseerde - asbest vernietiger, noemt de huidige regelgeving tegenstrijdig. Hij pleit voor het gesubsidieerd ver wijderen van alle asbest, waar door illegale dumppraktijken worden voorkomen. Ook schoonmaakacties na een brand, zoals nu in Oud-Vosse- meer, zijn dan verleden tijd. De berichtgeving rondom de brand in Oud-Vossemeer wekt irritatie op bij Van der Sluis. De afbakening van het besmette gebied - betrokken gespeciali seerde medewerkers spreken van een terrein van 110 bij 50 meter - is in zijn ogen nonsens. „Asbestvezels houden zich niet aan die opgegeven afstanden." Van der Sluis, eigenaar van het naar milieuvriendelijke be- drijfsmethodes zoekende be drijf Start-Up and Operation Services (SOS), erkent dat het geen zin heeft een 'noodsituatie' af te kondigen in heel Zuidwest- Nederland naar aanleiding van de asbestbrand in Oud-Vosse meer. „Maar je moet zulke getal len gewoon niet geven, want het is beslist niet waar." Regelge ving en informatieverstrekking moeten eenduidig zijn, meent de inwoner van Eindewege. Al in de jareq zestig werd gewe zen op het gevaar van asbest, maar het zou nog tot 1993 duren voor het (her-)gebruik van het schadelijke materiaal volledig verboden werd. Met bijdragen van gemeente en rijk zou asbest opgespoord en weggehaald moeten worden, is zijn stelling. Daarmee zou het probleem van zwerfasbest zijn opgelost. Bo vendien worden risico's - en pa niek - na een brand voorkomen. Consequentheid mist Van der Sluis ook als het om het weg werken van asbest gaat. Het on der de grond storten van het spul, is een schijnoplossing. De asbestvernietiger, een uitvin- drng die hij samen met de Ame rikaanse professor David G. Walker- ontwikkelde, kan vol gens hem uitkomst bieden. De installatie weet, door een ver- hittingsprocedé de structuur van de vezel te vernietigen en het asbest om te zetten in een poeder of korrel die gebruikt kan worden als grondstof voor- cement of voor de onderlaag van wegen (brac). In de toekomst komt een stortverbod, het ont breekt echter vooralsnog aan geld om de installatie van Van der Sluis te realiseren. zie ook pagina 17 DOMBURG - In opdracht van de Woningstichting Walcheren worden aan de Weverijstraat in Domburg acht huurwoningen gebouwd. Vier woningen komen op de begane grond en de andere vier op de eerste en tweede ver dieping. De woningen op de be gane grond zijn geschikt voor- senioren en rolstoelgebruikers. Tijdens de bouw, die tot aan de zomer duurt, is de straat afge sloten voor doorgaand verkeer. Het project, dat gerealiseerd wordt door aannemingsbedrijf A Poelman uit Ritthem, kent een lange voorgeschiedenis. Op de bouwlocatie stond in de jaren zeventig en tachtig een speelau- tomatenhal. Omdat zo'n voor ziening niet paste in het beleid van de voormalige gemeente Domburg, werd de speelauto- matenhal in 1988 op last van de gemeente gesloten. In ruil daar voor mocht de eigenaar op het perceel recreatieappartemen ten bouwen. In de daarop volgende jaren werden diverse plannen voor- het bouwen van de appartemen ten ingediend. De groeiende weerstand tegen de plannen vanuit de bevolking en het eigen beleid dat juist het permanent wonen bevorderde, deden de ge meenteraad van de toenmalige gemeente Domburg besluiten om toch voor de bouw van per manent bewoonde woningen te kiezen. Die plannen zijn door de nieuwe gemeente Veere, die de grond vorig jaar heeft aange kocht. verder uitgewerkt De Woningstichting Walcheren ontwikkelde met subsidre van de gemeente en het ministerie van VROM een plan voor de bouw van acht huurwonrngen met elk één parkeerplaats. Het ontwerp is van architectenbu reau Fierloos uit Goes. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15