Kompels Roemenië zaaien paniek Joegoslavische autoriteiten stellen uitwijzing Walker uit Russen bakken speciaal brood voor ouderen Aantal slachtoffers door religieuze rellen op Ambon stijgt Joden herdenken wonder-rabbi buitenland President Constantinescu overweegt noodtoestand uit te roepen Koppige Japanse boer overleden Doden na verbod op eiertikken Eis 16 maanden tegen Berlusconi Botsing vliegtuigen eist 4 levens Japanse tiener gijzelt kind Noorse piloten missen ervaring ENTREEBEWIJS VOOR DEAUTORAI. NU TE KOOP BIJ DE ANWB. Landbouwers binnen EU hebben volgens Fischler niet te vrezen uyywXA^cL cljt, Öcalan vraagt politiek asiel aan in Rusland vrijdag 22 januari 1999 van onze redactie buitenland BOEKAREST - De Roemeense president Constantinescu over legt met de politieke partijen en de legertop om de noodtoestand uit te roepen, nu chaos dreigt als gevolg van de mars van staken de mijnwerkers naar Boekarest. De mijnwerkers braken gister middag na zware vechtpartijen door barricades van de politie en willen in de hoofdstad hun ei sen voor hogere lonen en tegen de sluiting van mijnen kracht bijzetten. President Constantinescu be zwoer dat zijn centrumregering niet zal toegeven aan de eisen van stakers, die hij beschuldig de van 'een brute aanval' op de rechtsstaat. ,,Toe te geven aan geweld zou bewijzen dat Roe menie geen stabiele democratie heeft", hield hij de politieke lei ders voor. Het Roemeense parlement buigt zich vandaag over de situatie. Andere vakbonden dreigden in tussen zich aan te sluiten bij de mijnwerkersprotesten. Ondanks een grote politie-inzet brak een menigte van tiendui zend mijnwerkers in het ravijn bij Horezu, 200 kilometer wes telijk van Boekarest, door barri cades. De actievoerders baan den zich stenengooiend en slaand met stokken een weg door de versperringen die dui zenden politiemensen hadden opgeworpen sinds zij maandag hun opmars begonnen. TOKYO - Toichi Shito, de boer die een uitbreiding van het in ternationale vliegveld Narita bij Tokyo meer dan 30 jaar ophield, is gisteren op 84-jarige leeftijd aan een hartkwaal over leden. Shito bezat en lapje grond waarover de regering een tweede baan wil laten lopen. Shito was een van de koppigste de boeren die de uitbreiding be streed. In de jaren '70 werd de confron tatie met de autoriteiten ge welddadig. Met speren gewa pende boeren richtten toen samen met studenten barrica des op om zich te verdedigen te gen de oproerpolitie. AP De mijnwerkers kregen steun van plaatselijke inwoners, die de politie bekogelden met ste nen en politiewagens omgooi den. Enkele politiemensen en een prefect werden door de woe dende menigte in gijzeling ge nomen maar later vrijgelaten. Op het 'slagveld' bleven circa honderd gewonden achter, van wie de helft politiemannen. Langs de weg stonden verlaten politievoertuigen. Enkele poli tieofficieren werden volgens journalisten ontwapend en ge slagen. Ook verslaggevers wer den mishandeld. De menigte in een bonte stoet van bussen, wagens en karren trok over de vrijgekomen weg door in de richting van Boeka rest. In de eerstvolgende stad op de route van de mijnwerkers, Rimnicu Vilcea, hielden inwo ners die op de hand zijn van mijnwerkers demonstraties. Te midden van de onrust trad de minister van Binnenlandse Za ken Dejeu af. Zijn opvolger is de voormalig staatssecretaris van Defensie, Ionescu. De benoe ming lijkt erop te wijzen dat de regering niet voor harde maat regelen wil terugschrikken.. Gehoorzaam De mijnwerkers van het Jiudal gelden als zeer gehoorzaam. Dat heeft volgens ingewijden alles te maken met de haast militaire discipline die geldt bij de le vensgevaarlijke werkzaamhe den diep onder de grond. De voorman wordt daar blind ge hoorzaamd. Anderzijds kennen zij een traditie van verzet uit de tijd onder de communisten. Re gering en autoriteiten moeten rekening houden met hun radi cale inzet. Een mijnwerker ver dient gemiddeld bijna 350 gul den, ruim twee keer zoveel als een gemiddeld maandinkomen in Roemenië. De omvang en de felheid van het mijnwerkersprotest worden toegeschreven aan de invloed van de radicale vakbondsleider Miron Cozma. Deze werd op de schouders meegedragen en zweepte later zijn aanhang staande op een auto op met leu zen als „Wij moeten naar Boe karest gaan. Wij zullen voort gaan". Cozma zou aarzelende mijnwerkers onder dreiging met geweld hebben gedwongen mee te RTR/AFP/DPA Een mijnwerker aan de slag met een op de politie buitgemaakt wapen waarmee traangasgranaten kunnen worden afgeschoten. foto Radu Sitheti/RTR van onze redactie buitenland MOSKOU - Ouderen in de Russische provincie Nizjnyj Novgorod kunnen binnenkort in de winkels speciaal voor hen gebakken brood kopen. De prijs ervan is een stuk lager dan een gewoon brood en heeft al de bijnaam 'armenbrood'. Het initiatief voor het in pro ductie nemen van dit brood is afkomstig van het provincie bestuur van Nizjnyj Novgo rod, dat hoopt zodoende de gepensioneerden op zijn grondgebied gedeeltelijk te kunnen compenseren voor de scherpe prijsstijgingen van brood de afgelopen tijd. Het provinciebestuur heeft verzekerd dat de kwaliteit van het armenbrood niet onder zal doen voor dat van normaal brood. Voor de productie ervan zou een speciaal aangelegde roggevoorraad worden ge bruikt. Van alle bevolkingsgroepen in Nizjnyj Novgorod lijden ge pensioneerden. evenals in de rest van Rusland, het meest onder de economische crisis die het land sinds augustus vo rig jaar in zijn greep heeftTer wijl de roebel meer dan twee derde van zijn waarde heeft verloren, zijn de pensioenen tot nu toe nog niet verhoogd. Een gemiddeld pensioen in Rusland bedraagt nu zo'n vijf honderd roebel per maand en dat is bij de huidige wissel koers minder dan vijftig gul den. Het officieel vastgestelde be staansminimum bedraagt bij na het dubbele. ANP ISLAMABAD - Bij een gevecht tussen de Taliban en Afgha- nen die weigerden zich door de streng-religieuze militie van een traditioneel spelletje te laten afhouden zijn twaalf doden en twee gewonden gevallen. Het gevecht brak uit in de zuidelijke stad Khost toen Taliban- soldaten een stam onderbraken bij het eiertikken, een spelle tje waarbij tegenstanders eieren tegen elkaar slaan. Degene die zijn ei het langst heel weet te houden wordt tot winnaar uitgeroepen. De stamleden konden de interruptie niet waar deren. De doden waren vijf Taliban-soldaten en zeven leden van de Gurbus-stam, onder wie een vrouw. AP MILAAN - Een hoofdaanklager in Milaan heeft gisteren zes tien maanden gevangenisstraf geëist tegen Silvio Berlusconi, leider van de rechtse partij Forza Italia De voormalige pre mier wordt beschuldigd van belastingfraude en valselijk boekhouden bij het verkrijgen van land rond zijn villa. De 61-jarige oppositieleider en dertien andere personen on der wie functionarissen van zijn consortium Fininvest wor den ervan beschuldigd de aankooprijs van het land rond zijn villa te laag te hebben opgegeven. Dit om de belasting te mis leiden. De aanklager eiste aan het slot van het proces, dat begin vorig jaar begon, tegen de mediamagnaat tevens een boete van 7500 gulden. RTR LONDEN - Bij een botsing tussen een Brits gevechtsvliegtuig en een klein passagiersvliegtuigje boven Engeland zijn de vier inzittenden gisteren omgekomen. De instructeur de en Italiaanse leerlingpiloot in het Tornado- gevechtstoestel verloren het leven, evenals de twee inzitten den van de Cessna De piloot van de Tornado had het toestel met zijn schietstoel verlaten. Hij overleed in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De wrakstukken van de toestellen liggen volgens de politie verspreid over een groot gebied, De resten van het gevechts vliegtuig van de Britse luchtmacht belandden dicht bij de stad Everton, in Nottinghamshire. De Cessna kwam neer in de buurt van Mattersea, op ongeveer honderd meter afstand van een school. Op de grond raakte niemand gewond. RTR TOKYO - Een Japanse tiener heeft in Tokyo gisteren een ne genjarig jongetje in gijzeling gehouden. Na twee uur kon de politie het slachtoffer bevrijden. Hij bleef ongedeerd De zestienjarige jongen was op een groep spelende kinderen afgelopen, waarna hij een van hen een mes op de keel zette. Hij eiste een gesprek met journalisten en met het Hooggerechts hof, zo meldde het persbureau Kyodo. Wat hij daarmee wilde bereiken is niet bekend. Voor illegaal wapenbezit en geweld dadige vrijheidsberoving kan de dader tot tien jaar gevange nisstraf worden veroordeeld. AP OSLO - De piloten van Noorse gevechtsvliegtuigen halen niet het minimumaantal vlieguren dat de NAVO eist Dit meldde gisteren het dagblad Aftenposten. Noorwegen is het enige NAVO-land dat onder dit minimum vereiste zit, erkende brigadegeneraal Hamang van het noor delijke luchtbevel in Bodoe. Het is de eerste maal in onze ge schiedenis, zei hij De Noorse piloten missen vooral een aantal vlieguren „in ex treme situaties". Dit betekent dat de vliegers gehandicapt, zouden zijn tijdens moeilijke manoeuvres met collega's van andere NAVO-landen, aldus het blad. AFP door Theo Haerkens JAKARTA - Het dodental bij botsingen tussen christenen en moslims op Ambon is opgelopen tot tweeëntwintig. Drie mos keeën, drie kerken en meer dan tachtig huizen gingen in vlam men op. Ruim honderd mensen raakten gewond bij de geweld- 11 dadigheden. De onrust is overgeslagen naar het buureiland Seram, waar een kerk en een dertigtal winkels in brand werden gestoken. Op het eiland Sanana, 300 kilometer ten noordwesten van Ambon, kwamen twee mensen om en gingen kerken en huizen van christenen in vlammen op. Gisteren was het overwegend rustig in Ambon-stad, al ston den er 's ochtends nog gebouwen in brand en hingen er zware rookwolken, zo meldde een Ne derlandse pater. Het verkeer lag volkomen stil, overal lagen ver- i brande auto's en bajaj's (fietstaxi's) in de straten. Toch waagden zich rond het middag uur, plaatselijke tijd, weer men sen'op straat. Maar mannen en jongens waren veelal bewapend met stokken en messen. Onge veer drieduizend mensen heb ben hun huizen verlaten en hun toevlucht gezocht bij de politie en het leger. Het vliegveld werd gesloten en telefoonverkeer was in de afge lopen dagen nauwelijks moge lijk. Gisterochtend is er weer een vliegtuig geland, maar de passagiers konden het vliegveld Patimura nauwelijks verlaten omdat taxi-chauffeurs niet durfden te rijden. De tweehon derd passagiers van een schip dat arriveerde, durfden niet verder en besloten in de haven te wachten. Ambon-stad is grotendeels christelijk. Uit enkele christe lijke dorpen zijn jongens en mannen naar de stad getrokken om die te beschermen tegen mo gelijke aanvallen van moslims. Er gingen geruchten dat de in woners van de moslim-dorpen op het eiland zich bewapenen om zich in de vechtpartijen te mengen. De gouverneur van Ambon en de geestelijk leiders van christenen en moslims pro beerden gezamenlijk de gemoe deren tot bedaren te brengen. Volgens de gouverneur M. Latu- consina gaat het niet om spon tane botsingen tussen de religi euze stromingen, maar zijn de rellen uitgelokt door derden. Op het eiland bestaan traditioneel hechte vriendschapsbanden tussen dorpen van moslims en christenen. De politie sprak van pure criminaliteit, zonder poli tieke achtergrond. De ongeregeldheden begonnen dinsdag toen moslims uit het dorpje Batumerah een dronken christen uit het buurdorp Mar- dika aanvielen omdat hij hun geloof beledigde. Vervolgens stichtte een groep christenen brand in de moskeeën, zo meldt Antara. De politie schoot in de lucht om de vechtende groepen uit elkaar te drijven. Veilig heidstroepen van Ujung Pan- dang op Sulawesi, het voorma lige Celebes, werden ingevlogen om de orde te herstellen. GPD Kaarten voor de AutoRAI (4 t/m 14 februari) zijn nu al te koop bij alle ANWB-verkooppunten en kosten f 25,-. ANWB-leden betalen slechts f 22,-. Bovendien hoeft straks niet meer in de rij te staan. Kom langs en profiteer van uw voordeel. Of bestel telefonisch (t/m 29 januari) en ontvang uw Entreebewijs thuis. Bel snel070-3145550 (ma t/m vrij: 8.00-20.00) nux. 4 kaarten per lid, verzendkosten f 1.50) ANWB door Annelies Brinkman BERLIJN - Boeren in de lan den van de Europese Unie hoeven niet bang te zijn voor de gevolgen van de hervor ming van het Europees land bouwbeleid in het kader van Agenda 2000. De concurrentiekracht van de boeren zal op den duur juist groter worden, terwijl de Europese landbouw de strijd op de wereldmarkt zal verliezen als alles bij het ou de blijft. Dat is de overtuiging van Eu ropees Landbouwcommissa ris Fischler, die gisteren sprak bij de opemng van de Grüne Woche in Berlijn Zijn oproep aan boeren en re geringen om de hervormin gen te steunen, komt een paar dagen na de vergade ring van Europese Land bouwministers in Brussel, waar weinig voortgang werd geboekt in de onderhande lingen over Agenda 2000. Protest Ook het boerenprotest neemt toe. Voor 22 februari heeft de Europese boerenbond een grote demonstratie gepland. Kern van de hervormings plannen uit Agenda 2000 is dat de prijzen van zuivel, rundvlees en granen omlaag gaan. Boeren worden daar voor gecompenseerd door middel van een premie. Fischler wees erop dat, als er niet hervormd wordt, de graan- en rundvleesover schotten dramatisch zullen toenemen, wat zeer hoge kos ten met zich meebrengt. Ook de komende WTO-ronde, waar ongetwijfeld geëist zal worden dat de EU haar prijs steun afbouwt, maken her vormingen noodzakelijk, al dus Fischler Onhaalbaar Volgens Fischler is de wens van sommige landen (waar onder Nederland) die vinden dat de landbouwuitgaven in de EU niet mogen stijgen, on haalbaar en onrealistisch. „De huidige situatie kunnen we niet handhaven zonder extra kosten, maar dat lukt ook niet als we gaan hervor men. Die uitgaven moeten echter gezien worden als een investering voor de lange ter mijn", aldus Fischler. ANP van onze redactie buitenland BELGRADO - De chef van de OVSE-missie in Kosovo, Wal ker, kan voorlopig in de Servi sche provincie blijven. De rege ring van Joegoslavië heeft het bevel om het land te verlaten gisteravond 'bevroren'. De maatregel blijft echter van kracht, maar wordt voorlopig niet uitgevoerd, zolang volgens de regering in Belgrado 'de con sequenties van zijn gedrag niet helemaal verduidelijkt zijn'. Walker heeft steeds geweigerd gehoor te geven aan hel uitzet- tmgsbevel Hij had uiterlijk gis termiddag het land moeten ver laten. De Joegoslavische au toriteiten zijn er verbolgen over dat Walker zaterdag, meteen na de ontdekking van het bloedbad van Racak, de Servische veilig heidstroepen verantwoordelijk stelde voor de dood van de 45 Albanezen. OVSE-voorzitter Vollebaek is gisteren naar Belgrado gegaan om het bewind op andere ge dachten te brengen. De Amen- kanen stuurden hun gezanten Pardew en Hill naar de Joego slavische hoofdstad. Zij spra ken vier uur met president Milo sevic. Pardew zei dat het overleg niets had opgeleverd. In de Franse pers zijn inmiddels twijfels geuit over de eerste in terpretatie van de gebeurtenis sen. Zo zouden bijna alle bur gers Racak al vorig jaar hebben verlaten en het dorp een bol werk zijn geweest van strijders van het U£K. het Kosovo-Be- vrijdingsleger dat vecht vooraf- scheiding van Joegoslavië Een groep Finse lijkschouwers is gisteren in Pristina gearri veerd om sectie te verrichten op de lichamen die bij Racak zijn gevonden. De onafhankelijke groep Finnen moet staven of ze inderdaad in een executiestijl om het leven zijn gebracht. De autoriteiten zeggen dat het om U£K-strijders gaat die in ge vecht zijn omgekomen. Hoofdaanklaagster Louise Ar bour van het Joegoslavië Tribu naal juicht het Finse onderzoek toe. De NAVO gaat ondertussen door met voorbereidingen voor eventuele militaire actie tegen Joegoslavië. Het bondgenoot schap heeft tweehonderd voor namelijk Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen in gereedheid gebracht die vooral op bases in Italië zijn gestationeerd. Ook Nederland. België, Denemar ken, Portugal en Duitsland heb ben toestellen naar Italië ge stuurd. Rusland sprak zich gisteren op nieuw uit tegen het gebruik van geweld tegen Joegoslavië. Voor Moskou is alleen een politieke oplossing aanvaardbaar. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Albright, be nadrukte daarentegen dat de VS bereid zijn desnoods geweld te gebruiken. Volgens NAVO-secretaris-ge- neraal Solana is een militaire interventie tegen Belgrado on mogelijk. zolang de negenhon derd OVSE-waarnemers nog in Kosovo zijn. „Maar zij hebben al een evacuatieplan en kunnen rekenen op de steun van de strijdkrachten van het bondge nootschap in Macedonië", aldus de Spanjaard. De Contactgroep (VS, Rusland. Groot-Brittanmë, Frankrijk. Duitsland en Italië) zoekt van daag tijdens een vergadering in Parijs opnieuw naar wegen om Serviërs en Albanezen weer rond de onderhandelingstafel te krijgen. Volgens de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken. Védrine. gaat het om een diplo matiek initiatief van de laatste kans. AFP/RTR/DPA (Advertentie) Van der Meulen Bio-volkoren beschuit Volkorenbeschuit gemaakt met ecologisch verantwoorde ingrediënten. Rol 13 stuks. 50% korting J-79" ROME - De leider van de Koer dische Arbeiderspartij (PKK). Abdullah Öcalan. heeft in Mos kou politiek asiel aangevraagd in Rusland. Dat heeft de PKK-vertegen- woordiger Walat gisteren voor de Italiaanse televisie bekend gemaakt. Het bericht is in Mos kou niet officieel bevestigd Het Nationale Bevrijdingsfront van Koerdistan, ontkende het gerucht. Volgens de organisatie in de Russische hoofdstad is de omstreden Koerdenleider niet m Rusland. Walat zei dat Öcalan al voor zijn vertrek uit Italië de hoop had geuit naar Rusland te kunnen gaan. De Koerdenleider zou zich volgens een Russische krant bevinden in het Armeense autonome gebied Nagorny Ka- rabach. De 49-jarige Öcalan verliet Italië op 16 januari per vliegtuig. Turkije beschouwt Öcalan als leider van een terroristische or ganisatie die verantwoordelijk is voor 30.000 doden De PKK- leider arriveerde op 12 novem ber vanuit Moskou in Rome en werd op het vliegveld aange houden. Ankara vroeg om zijn uitlevering, maar Italië kon daar niet op ingaan omdat Tur kije de doodstraf nog kent. AFP NETTVOT - Ultra-orthodoxe joden dansen op het dak van een vrachtauto in de buurt van het graf van rabbijn Baba Sali. Dat gebeurde gisteren tijdens de jaarlijkse pelgrimage naar zijn graf in Netivot. De Marokkaanse rabbi overleed vijftien jaar geleden. Sefardische joden beschouwen hem als een man die wonderen kon verrichten. foto Menahem Kahana/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5