Relativeren is Kamminga's stijl Vriendschap stuwt dorpsclub omhoog HVV'24 heeft tegen Tilburgs TAC/BWB wat recht te zetten tussen schelde en grens Aanhanger Domela Nieuwenhuis heeft schaken in zijn hart gesloten vooruitzicht achter de schermen Miryam Hamelink bevalt besturen bij zwemvereniging uit Koewacht voortreffelijk door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - Voor het eerst sinds vele weken staat voor de komende dagen zowel in het za terdag- als in het zondagvoetbal een volledige speelronde op het programma. De return van de vierde speeldag brengt HVV'24 in het veld tegen TAC/BWB (thuis) en veroordeelt Terneu- zen tot een bezoek aan Virtus. Op de rol staan verder: SKNWK-Terneuzense Boys, Axel-Internos en Breskens-IJ- zendijke. HVV'24 boekte zondag in de strijd om lijfsbehoud een even verrassende als opvallende overwinning op Longa in Til burg: 1-2. Een vrije trap en een counter waren voldoende om de ploeg van trainer Ko Stoutjes- dijk de eerste drie punten op vreemde bodem te bezorgen. Weliswaar leunde HVV'24 noodgedwongen zwaar op zijn verdediging, maar dat kon de pret na afloop niet drukken, be weert Arno Zwegers „Het zijn de punten die tellen", zegt de middenvelder. De zege op Lon ga bracht de Zeeuws-Vlamin gen in elk geval wat verder uit de buurt van de laatste plaatsen en dat was hard nodig ook. „De krachtsverschillen zijn zo ge ring dat je al goede zaken doet als je twee keer achtereen wint", aldus Zwegers. Zondag krijgt HVV'24 bezoek van het TilburgseTAC/BWB, de huidige nummer drie van de ranglijst, waarvan eerder dit seizoen met 2-1 verloren werd. Niet alleen om die reden maar ook omdat het duel opgesierd werd met rode kaarten voor Pierre Withagen, Arno Zwegers en Carlo Blommaert heeft HW. zegt Zwegers, nog wat recht te zetten. In vergelijking met het duel met Longa zijn zondag Dennis Rodrigo en Marvin Ha melink weer beschikbaar. An- gelo Verbraeken en Arno Zwe gers, die vorige week op de bank begonnen omdat zij pas kort voor de wedstrijd van winter sport waren teruggekeerd, trainden deze week normaal mee. Terneuzen Terneuzen was zondag zoals verwacht net even te sterk voor Vlissingen en keerde huiswaarts met een 2-0-zege. „Afgemeten aan de stand op de ranglijst mag je inderdaad van een regelmati ge overwinning spreken", geeft aanvoerder Danny Magito toe „Maar voor de rust kon de wed strijd echt alle kanten op. Pas nadat we 1-0 gescoord hadden, ging het ons wat gemakkelijker af." De overwinning op Vlissingen ging bovendien gepaard met ne derlagen voor Moerse Boys en Virtus, de belangrijkste concur renten in de strijd om de eerste plaats, zodat Terneuzen de (the oretische) achterstand op de nummers één en twee terug bracht tot drie punten. De ploeg van trainer Paul Telussa kan zijn positie nog verder verbete ren als het zondag van Virtus wint en volgende week Internos verslaat. „Over twee weken we ten we waar we staan", aldus Magito. „Of aan kop of in de middenmoot." Tegen Virtus zal het vooral zaak zijn snel te scoren, meent de ver dediger. „Want dat is een ploeg die met negen man achter de bal speelt en op dat ene countertje gokt." Op Antoine Thoen na heeft Terneuzen voor het eerst sedert lange tijd de beschikking over een complete selectie. Axel Axel was zondag goed voor 1-1 tegen Patrijzen, maar schoot daarmee niet echt op. Toch werd de 1-1 begroet als pure winst. Voorstopper Menno van Grem- bergho: „Het vertrouwen bij ons op dit moment is niet al te groot is en we kwamen ook nog eens op een 0-1-achterstand. We hebben niet verloren en dat is ook al wat." Zondag speelt Axel op eigen veld tegen Internos, dat samen met Terneuzen de derde plaats deelt. „Internos zal geen makkie worden", meent Van Grem- berghe dan ook. „Maar dat is so wieso voor ons geen enkele te genstander" Ondanks de 2-0- nederlaag in de uitwedstrijd eerder dit seizoen denkt de ver dediger dat Axel toch wel een goede kans maakt. De enige op wie trainer Edy de Witte zeker geen beroep kan doen, is Job Zwegers. Carlo de Deckere is nog een vraagteken Terneuzense Boys Terneuzense Boys hei-vat de competitie morgen met de uit wedstrijd tegen SKWNK. In de eerste weken van het seizoen versloegen de Terneuzenarcn de huidige nummer voorlaatst met 3-0. maar dat neemt niet weg dat Martin van de Bossche zich instelt op een tegenstander die zomaar is te verslaan. „Ik herin ner me dat SKNWK qua voetbal niet zo sterk was", aldus Van de Bossche „Maar het was wel een stugge ploeg, die we pas heel laat op de knieën kregen." Na de 1-3-nederlaag tegen Mid delburg, de laatste wedstrijd in 1998, is duidelijk dat Terneu zense Boys niet mag verliezen om de aansluiting met de boven sten te verliezen. „We moeten winnen om bij te blijven", weet ook Van de Bossche. „Boven dien is het met het oog op de na- competitie belangrijk dat je rond de derde, vierde plaats blijft spelen." Trainer Jaap Goossen heeft morgen een vrij wel complete selectie tot zijn beschikking. De enige die nog ontbreekt, is Kees Schieman AZVV Voor derdeklasser AZVV staat morgen de uitwedstrijd tegen Meeuwen op het programma Dat lijkt op voorhand geen ge makkelijk opgave omdat de ploeg uit Zoutelande fier aan de leiding gaat en in elf wedstrij den al vijfendertig maal scoor de. „Thuis was het al 1-6", diept verdediger Mauro Vink uit zijn herinnering op, om aan te geven dat Meeuwen echt een goeie ploeg is. Een nadeel voor AZVV is boven dien dat het wedstrijdritme mist: tijdens de voorbije weken kon de ploeg alleen tegen HVV'24 (1-5) oefenen, üf dat de Zeeuws-Vlamingen zal opbre ken, valt uiteraard af te wach ten. Vooraf is wel zeker dat Jac- co Koekkoek niet van de partij is: de aanvaller wacht een ope ratie. Doelman Jürgen Zoh- landt is nog licht geblesseerd en is mogelijk (nog) niet inzetbaar Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal gaat RCS na de 1 -0- ovcrwinning tegen Sluiskil voor het eerst dit seizoen alleen aan de leiding. IJzendijke volgt op drie punten en Hontenisse (dat door drie opeenvolgende over winningen opgestoomd is naar de derde plaats) en Steen beiden op negen punten. Waar voor RCS een thuiswed strijd op het programma staat (tegen Luctor'88), daar wacht IJzendijke de derby tegen Bres- kens (uit). Eerder dit seizoen won IJzendijke in eigen huis met 3-1 en sindsdien heeft Bres- kens zijn titelaspiraties op een lager pitje moeten zetten. Wil de ploeg van trainer Hans van de Rafelaar daar verandering in brengen, dan zal er gewonnen moeten worden. Voor IJzendij ke geldt uiteraard hetzelfde om RCS niet uit het zicht te laten verdwijnen. Hontenisse verdedigt zijn derde plaats op eigen veld tegen MOC'17 en Steen gaat op be zoek bij Sluiskil, dat na twee op eenvolgende nederlagen hard toe is aan een zege. Clingé krijgt bezoek van Vogelwaarde en Hoofdplaat reist naar Hans- weert, waar Hansweertse Boys als tegenstander wacht. In de vierde klasse van het za terdagvoetbal hoopt Zaamslag zijn leidende positie nog verder te versterken tegen het laagge klasseerde SVD, dat het eerder dit seizoen met 2-0 versloeg. Ca- dzand en Spui gaan op bezoek bij respectievelijk SVR en Krabbendijke. Danny Magito (midden) van Terneuzen heeft het niet zo op de ko mende tegenstander, koploper Virtus. „Dat is een ploeg met negen man achter de bal en die op dat ene countertje gokt." foto Charles Strijd door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Hij is schaker in hart en nieren, politiek actief als raadslid voor Progressief Links in de gemeenteraad van Hontenisse en nog altijd weg van Domela Nieuwenhuis, die zich aan het eind van de vorige eeuw met zijn Recht voor Allen opwierp als een spreekbuis voor het onmondige werkvolk. Gosse Kamminga (4 2) is welbe spraakt, leraar in het voortge zet speciaal onderwijs, vindt zichzelf een anarchist en kan vooral relativeren. De schaakclub Terneuzen be hoort met de hoofdmacht sinds de ipvoering zo'n beetje tot het meubilair van de derde klasse in de landelijke competitie, maar staat er met nog vier ron den voor de boeg niet echt flo rissant voor. Terneuzen vergaarde evenveel wedstrijd- punten als de op dit niveau de buterende schaakvereniging West-Zeeuws-Vlaanderen en weet verder alleen het derde team van HWP nog onder zich. „Die staan helaas nog steeds op nul", zegt Kamminga. „Helaas voor hen dan hè, want wij wil len ons handhaven. Als als ge volg daarvan West-Zeeuws- Vlaanderen en HWP zouden degraderen, dan is dat jam mer." Niveau „Statistisch gezien zouden wij moeten degraderen", lacht hij, „omdat we er in de laatste tien jaar twee keer een jaar uit zijn geweest. Maar daar geloof ik niet in. Ik ben optimist tot in de kist, totdat blijkt dat we het niet halen. Dat zou dan jammer zijn, want schaken op dit ni veau is natuurlijk toch heel leuk. Je komt eens wat andere mensen tegen dan de Zeeuwse schakers." Schakers, geeft hij toe, hebben de naam tot een apart slag te behoren. „Het is en blijft een sport, waarin je met je eigen ge dachten op stap bent en op ei gen kracht bent aangewezen. Als je niet lekker in je vel zit, dan denk je niet lekker en heb je dus meer tijd nodig, waar door je in tijdnood kunt komen. Aan de andere kant heb ik in Antwerpen eens een schitte rende partij gespeeld, nadat mijn auto het had begeven. Als je gestresst bent, kun je dus ook wel eens heel scherp spelen. Ik heb trouwens nauwelijks last van stress, want ik kan enorm relativeren. Mijn werk in de klas, als raadslid en privé kan ik heel erg goed scheiden." Frustrerend „Ik schrijf relativeren met hoofdletters", verzekert de eerste-teamspeler van Terneu zen. „Zoisheelmijnlevensstijl. Ik ben gelukkig getrouwd, we zijn gezond en hebben het goed. Je maakt ei-van wat ervan te maken valt. Lukt dat niet, dan is dat jammer. Ik doe mijn werk in de gemeenteraad van Hontenisse met volle overgave en zit in de oppositie. Met twee mensen tegen elf is dat wel eens frustrerend, maar ik zal nooit tegen de klippen oplopen." Dat neemt niet weg dat Kam minga zich honderd procent voor zijn zaak zal inzetten. „Ik ben zelfs heel erg dwars", weet hij, „en een anarchist. Ik ben nog altijd een idool van Ferdi nand Domela Nieuwenhuis. Mensen hebben dezelfde rech ten, ook al kdmen ze uit een wat minder nest. Dat spreekt mij enorm aan. Ik heb een foto van hem in mijn klas hangen. Daar kijk ik regelmatig naar, met een knipoog. Ik lijk er wel een beet je op. met die baard, en kom net als hij uit een streng gerefor meerd gezin. Maar verder houdt elke vergelijking -na tuurlijk op. Wat ik doe is in ver gelijking met hem peanuts. Ik heb woensdag wel gestaakt, maar sta bijvoorbeeld niet zo als Domela Nieuwenhuis op de barricaden. Maar het niet ac cepteren van gezag heb ik nog steeds. Ik loop mijn eigen koers en bepaal zelf wel wat goed is." Dubieuze openingen „Ik gebruik in het schaken bij voorbeeld tamelijk dubieuze openingen, die niet helemaal correct zijn", weet hij. „Dat doe ik om mijn tegenstander uit zijn repertoire te halen, maar ook om uit te vinden hoe lang ik door kan gaan totdat het fout gaat. Als ik in zo'n ex perimentele partij remise speel, dan geeft me dat meer voldoening dan winst in een partij volgens het boekje Ik schaak al heel mijn leven. Het spelletje op zich is niet veran derd, maar dankzij de compu ter zijn mensen wel beter gaan schaken. Ik gebruik de compu ter alleen om dingen door te re kenen, of ik geen domme din gen doe. Maar als ik een idee heb en de computer geeft een andere zet aan, dan gaat mijn idee voor." Als teamspeler cijfert Gosse Kamminga zichzelf echter graag even weg. „Dan speel ik natuurlijk minder dubieus, omdat dat niet netjes zou zijn tegenover mijn teamgenoten. Ik heb met drie remises en twee nederlagen tegen twee redelijk sterke tegenstanders na vijf ronden in de competitie het zoet der overwinning nog niet mogen smaken. Daar baal ik van voor het team, maar niet voor mezelf. Als het team wint, terwijl ik heb verloren, dan ben ik toch goed gehumeurd. Ik kan trouwens toch goed tegen mijn verlies en ben hooguit twee mi nuten chagrijnig. Afreageren, boos op mezelf: dat heb ik nog nooit gehad. Ik moet soms wel eens oppassen wat ik in de auto zeg, als we verloren hebben. Niet iedereen vindt dat dan leuk, merk ik." Fantastische sport „Schaken is een asociale sport. Als je schaakt, mag je niet pra ten en niemand mag iets tegen je zeggen. En toch blijf ik het een fantastische sport vinden. De schaakclub Terneuzen draait als vereniging erg goed. We spelen elke vrijdag met der tig mensen competitie. Met jong volk, van twaalf en der tien jaar, tot onze nestor Karei Cohen (73). Hij staat op dit mo ment bovenaan in de clubcom petitie. Adri Paauwe doet het meeste werk in de club. We gaan er alles aan doen om ons te handhaven in de derde klasse. We hebben de topdrie gehad en zijn net over de helft van de competitie. Wij zullen ons wel handhaven, verwacht ik. Mocht dat niet lukken, dan proberen we volgend jaar het verloren gegane terrein terug te winnen." door Lucien Roelandt Gosse Kamminga: een fervent aanhanger van schaken én Ferdinand Domela Nieuwenhuis, die op een portret boven hem staat. foto Charles Strijd TheoRabout "1 Rabout heeft J slechte relatie - met cross in alei 3De Braakman nbJ SCHOONDIJKE - Na vijf wed- >ndt strijden is Theo Rabout de be- ^'langrijkste kandidaat om Ed- win de Leeuw op te volgen als :SK* Zeeuws veldloopkampioen. De Jieir West-Zeeuws-Vlaming zat in 50 alle crossen vooraan, maar kwam nog niet tot een overwin ning. Voor de Braakmancross, die morgen op het programma staat, hoopt Rabout opnieuw op )avjeen plaats op het erepodium. „Maar eigenlijk heb ik een beet- je een haat-liefde verhouding met De Braakman", weet hij. „Ik heb slechte herinneringen aan de Braakmancross en er nooit echt subliem gelopen. Het parkoers is vrij vlak en je ziet el kaar twaalf kilometer lang. Qua techniek en tactiek kun je wei nig voordeel halen." I Rabout, die begin deze week P niet helemaal fit was, maakt ^Jzich desondanks weinig zorgen. „Voor het klassement om het ng Zeeuws kampioenschap is het zaak om goed te blijven preste- ren. Ik heb vorige week heel lek ker kunnen trainen, maar richt me eigenlijk vooral op de halve marathon van Cadzand-Bad." Om daar fit aan de start te kun nen komen, vertrekt Rabout in De Braakman met een ingepak te enkel. „In de kerstvakantie heb ik wat probleempjes gehad, maar ik heb er nu eigenlijk geen last meer van. Mijn belangrijk- ste concurrenten? Sepp Ver- H meulen (Scheldesport). Frans [Roelofs (AV'56) en de Somaliër ba! Ngeele." Verder is het zeker dat de Zeeuws-Vlamingen Eric Goossen. Frank Verschorre. Ed win de Jager (allen Schelde sport) van de partij zullen zijn. Rabout: „Ik zou graag een keer eerste worden, maar de vorm is van de dag zal beslissend zijn. De Braakmancross voor man nen begint om 15.15 uur. In to taal gaan naar schatting 250 at leten van start. KOEWACHT - De Koninklijke onderscheiding is het tastbare bewijs voor de vele verdiensten van de secretaresse van de Zwemclub Koewacht (ZCK) Myriam Hamelink-van Poecke. Ze is terecht trots op haar be noeming in de Orde van Oranje Nassau, maar de vriendschap die al dat vrijwilligerswerk haar heeft opgeleverd is in haar bele ving eveneens van onschatbare waarde. Het is die vriendschap die de dorpsclub naar een onge kende hoogte heeft gestuwd. Dat is de vaste overtuiging van de 45-jarige inwoonster van Koewacht. „De zwemclub is een grote fa milie. Dat heeft te maken met de mentaliteit van de Koewachte naren. En de mensen van bui tenaf passen zich daar moeite-» loos bij aan. Dat is ook de kracht van de club", zegt Hamelink. Hamelink kwam in aanraking met de zwemclub door haar kin deren. Inmiddels maakt ze ruim dertien jaar deel uit van het be stuur van ZCK, waarvan de laatste drie jaar als secretaresse. „Ingeborg en Ruud (haar kinde ren, red.) haalden hun zwemdi ploma en sloten zich aan bij de club. En je weet hoe dat gaat, voor je het weet zit je er midden in. Je verricht wat hand- en spandiensten en je wordt al snel benaderd om plaats te nemen in het bestuur. Niet beseffend hoe veel werk dit met zich mee brengt, zeg je al snel ja." Perfectionist Inmiddels beheerst de Zwem club, en niet te vergeten de EHBO, voor een deel het leven van Hamelink en haar echtge noot Piet. „De zwemclub van nu en tien jaar geleden is niet meer te vergelijken Toen hadden we vijftig leden, nu meer dan het drievoudige. Toen namen er en kele leden deel aan de Zeeuwse kampioenschappen en telde het wedstrijdprogramma slechts een paar wedstrijden. Nu reisje heel Nederland door, heb je in de winter zeker twee wedstrijden per maand en ben je 's zomers ie der weekeinde op stap. Het se cretariaatswerk is navenant ge stegen. Vroeger besteedde je er een paar uur aan. Nu ben ik er gemiddeld twintig uur per week aan kwijt. Komt ook omdat ik een perfectionist ben. Als je ge zin er dan met achterstaat, kan je het gewoon schudden. Zo neemt mij n man het vele stencil- werk voor zijn rekening, want Miryam Hamelink maakt al ruim dertien jaar deel uit van het bestuur van zwemclub Koewacht, waarvan de laatste drie als secretaresse. Een computer is bij haar werk onontbeerlijk. foto Charles Strijd ook dat neemt heel wat tijd in beslag." Ondanks alle steun van haar achterban zou het volgens Ha melink zonder de intrede van de computer onmogelijk voor haar zijn al dit werk te runnen. „Vroeger tikte je op je typma- chientje een ledenlijst wel twin tig keer opnieuw. Als er nu een ledenwisseling plaatsvindt, is het een fluitje van een cent. Dat is ook zo met wedstrijd- en trai ningsschema's en andere admi nistratieve werkzaamheden. Daar staat echter tegenover dat je minder kunt delegeren. Zo loopt de hele administratie met de bond via Internet. De duizendpoot uit Koewacht krijgt ernaar haar zeggen overi gens heel wat voor terug. Zo hebben volgens burgemeester W. de Graaf van Axel de succes sen van ZCK Koewacht op de landkaart gezet. Hamelink haast haar te zeggen dat dit ze ker niet alleen haar verdiensten zijn. „Als bestuur werken we goed samen. De taken zijn goed verdeeld. En we zijn allen in voor verjongende ideeën. Moet ook wel, want je bent natuurlijk wel met j onge mensen bezig, dus dien je daar voor open te staan. Ja, en die bekendheid hebben we natuurlijk te danken aan de lange-baanwedstrijden. We wa ren afgelopen jaar natuurlijk wel zowel bij de vrouwen als mannen de beste van Neder land. Dat heeft ons natuurlijk wel een zekere naamsbekend heid bezorgd. De ZCK-secretaresse be schouwt de lange-baankampi- oenschappen van Nederland als de grootste successen in het ruim dertigjarig bestaan van de club. Successen komen echter niet zomaar aanwaaien. Ook niet in Koewacht, daar is achter de schennen heel wat arbeid voor verzet. Hamelink: „Een jaar of zes gele den kwamen er heel wat leden bij. En niet alleen uit Koewacht, maar uit heel Zeeuws-Vlaande- ren en vooral uit België Deden er vroeger een stuk of zes leden mee aan de kampioenschappen, dat zijn er ondertussen wel zes tig." Onderlinge band Wat trekt al die leden naar Koe wacht? Er is toch op heel wat meerdere plaatsen en dikwijls dicht bij huis gelegenheid om zich bij een zwemclub aan te sluiten. „Natuurlijk de goede presta ties", weet Hamelink. ..Maar bovenal de sfeer", voegt ze er meteen aan toe. „Als ik naar an dere verenigingen kijk. en sinds we landelijk opereren zijn er dat heel wat, zijn wij de enige ver eniging waarvan de alle oudere met hun kinderen mee reizen naar de wedstrijden. Dat bekent voor de meesten zo'n driedui zend kilometer per jaar autorij den. Dat schept een geweldige onderlinge band. De mensen voelen zich verbonden met de club Door het bestuur wordt ook geluisterd naar hen. We gaan er gewoon met zijn allen tegenaan Daardoor is er ook weinig verloop. Er valt er wel eens eentje af die buiten de pro vincie gaat studeren Voor de rest blijven ze. noem het maar in de ZCK-familie Dat is de kracht van de Zwemclub Koe wacht en staat borg voor suc ces." Deze band is ook voor Hamelink de reden om gemiddeld twintig uur per week zich in te zetten voor de Zwemclub Koewacht. Waar haalt iemand met een deeltijdbaan en docente van de EHBO in Koewacht, Axel, Zuiddorpe en Philippine eigen lijk de tijd vandaan? „Een kwes tie van plannen, een thuisfront dat achter je staat, een voortref felijke samenwerking in het be stuur en het plezier en de vriendschap. Ik hoop er dan ook nog lang mee door te kunnen gaan. Want werken met de jeugd houd je jong."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 57