uperster van slag door missers Beruchte piste eist slachtoffers Accu van Schalken na twee weken leeg Ajax mede-eigenaar Antwerpse fusieclub Dennis Rodman wil naakt van veld gaan Romeo van Aerde op arbiterscursus fcasparov brengt ekening in strijd Fifa verscherpt toewijzingsbeleid lussische tennisster Anna Koernikova verbetert record dubbele fouten Thijs Libregts krijgt zijn zin lan onze sportredactie iLBOURNE - Hollywood inkt naar Anna Koernikova. egency Productions heeft een lm voor de zeventienjarige n-up op stapel staan: Double aults. De Russin verbeterde isternacht op de Australian pen het record. Ze sloeg er 31 de driesetter tegen de Japanse liko Saeki: 1-6 6-4 10-8. Het tide record stond op naam van Australiër Gerald Patterson ie in 1927 in een vijfsetter (met j-16 in de vierde set) 29 dubbe- fouten produceerde, nna Koernikova, twaalfde ge- laatst, mist al langer het ritme ij haar opslag. In de laatste rie wedstrijden van vorig jaar oeg ze 56 dubbele fouten, in de •ee in Sydney vorige week ertig en in de twee op de Au- •alian Open 54. Dat is opge ld 147 in zeven wedstrijden, ramatisch deed ze er na haar oerwinning niet over. „Ikraak- gefrustreerd. Mentaal was het ims moeilijk, maar ik won." aar coach Pavel Slozil was er ger aan toe. „Ze slaat dage- ks tijdens de training 300 op agen. Dan mankeert er tech- sch niets aan." Tegen Saeki. chtigste van de wereld, raakte oernikova danig van slag. Op ■14-2 liep de Japanse een bles- ïre aan de enkel op die haar Dlledig uit haar ritme haalde, oernikova won de volgende egen games en nam in de derde een voorsprong van 5-0. Ze jrwierf twee matchpunten aarop ze prompt twee dubbele tuten produceerde, waarna aeki terugkwam in de soap. maf 5-5 verloor de Japanse instant haar eigen opslag en ak ze Koernikova met de hulp in de dubbele fouten, veertien die set. Pas op 9-8 slaagde Q oernikova er op het vijfde iatchpunt in het bizarre duel te islissen, 10-8. C aiy 'The Body' Pierce ge nikte showcourt drie als een twalk. Tegen de Luxemburg- pi Anne Kremer (6-2 6-1) show- ftze de nieuwste creatie van Nike, een geel naar oranje nei gende bodysuit. De magnaat in sportkleding liet op de tribunes nog een tiental modellen in de zelfde uitrusting plaatsnemen. Maar Pierce kon de aandacht van Koernikova niet afleiden. De Russin wordt bij Regency Productions, dat wereldwijd de tv-rechten van de WTA Tour kocht voor 240 miljoen gulden, een superster. Eigenaar Arnon Milchan wilde de film 'Volley of the Dolls' maken. Het wordt voorlopig 'Double Faults'. Nadat alle deelnemende Spaan se mannen uitgeschakeld wa ren, deelde ook Arantxa San chez Vicario in de malaise. De Spaanse, als vierde geplaatst, verloor in de tweede ronde kansloos van de Oostenrijkse Barbara Schett: 6-2 6-2. Titelverdedigster Martina Hin gis was wel in vorm. De Zwitser se nummer twee van de wereld versloeg de Russische qualifier Elena Dementieva met 6-3 6-2. Afzwaaiers De Amerikaan Paul Goldstein verraste Greg Rusedski. De als achtste geplaatste Brit ging in vier sets ten onder tegen de 22- jarige nummer 187 van de we reld: 6-4 6-7 7-6 6-2. Rusedski maakte het zich in de bijna drie uur durende partij wel erg moei lijk. Het servicekanon produ ceerde slechts twaalf aces tegen negen dubbele fouten en maar liefst 76 afzwaaiers. Met de eliminatie van Rusedski verloor het mannentoernooi al de zesde geplaatste speler. Eer der moesten Corretja (2), Moya (4), Albert Costa (12), Pioline (13) en Johansson (16) al naar huis. De beul van Pioline, Lley- ton Hewitt, moest in de tweede ronde zelf Melbourne Park ver laten. De Australische volks held 17 j aar) kon tegen de Duit ser Tommy Haas met opnieuw stunten: 4-6 6-4 6-3 6-4. De Amerikaan André Agassi, vijfde geplaatst, maakte zijn reputatie wel waar. Hij wees de Tsjech Slava Dosedel eenvoudig terug (7-6 6-2 6-0). ANP van onze sportredactie MELBOURNE - De martelgang van Sjeng Schalken duurde iets meer dan negentig minuten. Na de eerste klappen voelde de 21- jarige Limburger in zijn partij tegen de Canadees Dannie Nes tor de energie uit zijn lichaam vloeien. Schalken was op. Ver moeid na twee weken met zes slopende overwinningen: vijf in Auckland, een in Melbourne Park. Hij werd in de tweede ronde van de Australian Open een gemak kelijke prooi voor Nestor. De Canadese dubbelspecialist, 107e van de wereld, stond slechts vijf games af, 7-5 6-1 6- 0. „Vanaf de eerste klappen voelde ik dat het van geen kan ten liep. Ik kwam telkens niet één, maar twee passen tekort. Ik werd overrompeld en kon de concentratie niet opbrengen aan mij n eigen slagen te werken Mijn lichaam sputterde tegen, omdat ik moe was." Het serve-volleyspel van de linkshandige Canadees lag Schalken niet. „Die jongen be schikte over een dikke service. Hij gaf me weinig kans in mijn ritme te komen. Bovendien mis te ik de mentale veerkacht om terug te vechten. Ik kon dat ge voel, die gedachte dat mijn spel niet liep. nooit van me afschud den." Toch kwam Schalken even in de wedstrijd In de eerste set maak te hij de achterstand van 2-5 on gedaan. „Op 5-5 sloeg de moe heid in mijn benen. Ik bewoog niet goed en geloofde er gewoon niet in." De verklaring vond hij in zijn overladen programma van de laatste week én de ontla ding na zijn zege op Thomas Muster in de eerste ronde van de grand slam. Op scherp „In Auckland stond ik vijf da gen op scherp", keek hij terug. „Dat moest ik wel, anders had ik dat toernooi niet gewonnen. En die overwinning op Muster was voor mij verschrikkelijk be langrijk, omdat ik op grand slams nog maar weinig had ge presteerd." ...Maar het hoofd en het lijf zijn nu op", bekende hij. „De accu is leeg, maar de euforie over mijn trip naar Australië en Nieuw- Zeeland blijft. Die toernooizege pakt niemand mij meer af." ANP Anna Koernikova houdt haar hand voor het gezicht, nadat ze weer een dubbele fout heeft geproduceerd. foto David Gray/RTR van onze sportredactie ANTWERPEN - Ajax neemt deel in de nieu we Belgische fusieclub Germinal Beerschot Antwerpen. Volgens Arie van Os, de pen ningmeester van de Amsterdammers, wil de club zo snel mogelijk voor meer dan 50 pro cent eigenaar van de nieuwe Antwerpse club worden. Met de deelneming is ongeveer 10 miljoen gulden gemoeid. De nieuwe vereniging is een fusie tussen eersteklasser Germinal Ekeren en derdeklasser Beerschot en vol gens de betrokkenen moet de club zo snel mogelijk Europees voetbal gaan spelen. Van Os: „Germinal Ekeren is nu een goede subtopper en de stad Antwerpen is een sla pende reus. Met onze'steun moeten ze de laatste stap naar de top maken. Ajax en de nieuwe club zullen alleen maar beter wor den van de samenwerking. Arie van Os hoopt binnen een paar maanden de exacte plannen te presenteren. Een onaf hankelijk bureau voert op dit moment voor Ajax een onderzoek uit. Als de resultaten bekend zijn, gaan we weer om de tafel zit ten.." Ajax, dat vorig week al met het Zuid-Afri kaanse Cape Town een samenwerkingsver band aanging, wil fors in de Belgische fusie club investeren. „Als Ajax voor 50 procent eigenaar wil worden, moet je denken aan een bedrag van rond de tien miljoen gul den", vertelde Louis de Vries, algemeen di recteurvan de fusieclub „Maar we zijn niet alleen vanwege het geld blij met Ajax. We kunnen sowieso veel van hen leren. Als Ajax voor meer dan 50 procent eigenaar van de club wordt, verwacht ik geen weerstand van Belgische voetbalsupporters. Zij zijn alleen maar blij dat er iemand opstaat die het voet bal uit de slop haalt," ANP Sjeng Schalken kon het niet bolwerken tegen de Canadees Daniel Nestor. De Limburger verloor in de tweede ronde van de Australian Open met 5-7 1-6 0-6. foto Paul Vreeker van onze sportredactie KITZBÜHL - Voor de Oosten rijker Patrick Ortlieb is het skiseizoen voorbij. Hij kwam gisteren bij de training voor de wereldbekerafdaling in Kitz- biihl zwaar ten val en brak daarbij een dijbeen. De voormalig olympisch (1992) en wereldkampioen (1996) verloor in de laatste bocht de controle, sloeg over de kop en vloog in de vangnet ten. De 31-jarige Ortlieb werd op een brancard gelegd en ter plaatste geruime tijd behan deld door toegesnelde offi cials. Een helikopter stond naast de piste klaar om hem naar het ziekenhuis te brengen. Daar stelden de artsen bij het eerste onderzoek een breuk bovenin een dijbeen en een kneuzing van de nek vast. Later consta teerden medici in het zieken huis van Innsbruck ook nog veiwondingen aan heup, knie en longen. Ortlieb onderging een operatie van anderhalf uur. De kans bestaat dat het letsel het einde van zijn carri ère betekent. De 'Streif', de beruchte afda lingspiste op de 'Hahnen- kamm', eiste nog een slachtof fer De jonge Fransman Frédéric Marin-Cudraz ging op dezelfde plek als Ortlieb hard onderuit. Ook hij werd per heikopter bij het hospitaal afgeleverd. Onderzoek wees uit dat zijn kruisbanden in zijn linkerknie zijn afgescheurd. Ook voor hem is het skiseizoen voorbij. RTR van onze sportredactie NEW YORK - Basketbalvedette Dennis Rodman heeft nog één vurige wens. „Ik wil nog een keer poedelnaakt van het veld gaan", onthult de 37-jarige re boundkoning van de NBA op zijn eigen website op Internet. Mede daarom is hij teruggeko men op zijn besluit om te stop pen, stelt hij. De excentrieke Amerikaan ver trekt wel bij Chicago Bulls, dat na het afsfheid van superster Michael Jordan kampt met een ware leegloop. Rodman staat in de belangstelling van New York Knicks en Los Angeles Lakers. Badman Rodman is niet alleen door zijn basketbalkwaliteiten een ster in de Amerikaanse sport- en showwereld. Met zijn avonturen buiten het veld maakte hij misschien nog wel meer furore. Hij verscheen in het openbaar in vrouwenkleren, was even de minnaar van Ma donna en fungeerde een paar uur als echtgenoot van Bay- watch-actrice Carmen Electra. Als speler baarde hij opzien met een kopstoot aan een scheids rechter en een schop in het kruis van een cameraman. Hij is één van de meest geschorste spelers van de NBA RTR/ANP LAGOS - Thijs Libregts kan voor zijn officiële debuut als bonds coach van Nigeria beschikken overeen voltallige selectie. De Rotterdammer verwelkomde gisteren in Lagos alle 29 spelers die hij uit het buitenland had opgeroepen voor de thuiswedstrijd tegen Burundi, zaterdag in Abeokuta. „Ik ben uitzonderlijk tevreden met deze opkomst"liet Libregts we ten „Ik was vastberaden om alle kandidaten ook daadwerkelijk bijeen te krijgen. Dab is me gelukt. Het is een beloning voor mijn vasthoudendheid." Libregts tekende in oktober een vierjarig contract bij de Nigeriaan- se voetbalbond. Sindsdien heeft hij alles in het werk gesteld om het oude zeer binnen de nationale selectie weg te werken. Na het mis lukte WK in Frankrijk onder bondscoach Milutinovic bedankten veel internationals voor de nationale ploeg. Met veel praten wist Li bregts alle afgezwaaide spelers voor een nieuw avontuur te interes seren RTR/ANP Patrick Ortlieb gaat keihard onderuit op de Streif, de beruchte afdalingspiste van Kitzbiihl. foto Calle Tornstrom/RTR door Rudy Booqert 'S -GRAVENPOLDER - Prof voetballer Romeo van Aerde uit 's-Gravenpolder heeft zich in Zeist aangemeld voor de scheidsrechterscursus van de KNVB. RKC'er Van Aerde heeft een lan ge periode van revalideren ach ter de rug. In die tijd is het idee opgeborreld om de scheidsrech terscursus te gaan volgen. Van Aerde: „In Zeist kwam ik geregeld scheidsrechters tegen. Mario van der Ende en John Blankenstein hebben me over gehaald om de cursus te gaan volgen. Ik wilde eigenlijk nog even wachten en eerst mijn trai nersdiploma halen, maar de scheidsrechterscursus duurt slechts zes woensdagen. Dat is zo gebeurd." Of hij werkelijk wil toetreden tot het arbiterskorps weet Van Aerde nog niet „Ik ben 31 jaar en dan moet je gaan nadenken wat je na je voetbalcarrière wilt doen. Ik wil in de voetbalwereld actief blijven. Dan heb je twee opties, scheidsrechter of trainer. Mijn prioriteit ligt bij het trai nersvak." Behalve de speler van RKC, die na zijn knieblessure inmiddels alweer twee weken meetraint met de groep, staan nog twaalf andere profs op de lijst. Onder hen twee opmerkelijke namen: Raymond Atteveld van FC Gro ningen en Fred van der Hoorn van FC Den Bosch, die beiden notoire kaartenverzamelaars zijn. Scheidsrechters Cees Bakker, Mario van der Ende, Frans Hou- ben en John Blankenstein zijn de docenten voor de arbiters cursus van veertig uur. de kans je partij met de wereld kampioen te bespreken", zei hij glimmend. „Ik heb er aardig wat van opgestoken, Ik had zelf ook wel wat op te merken, maar hij is natuurlijk veel sterker." Ijltempo Anand had in zijn treffen met Sokolov geen moment uitzicht op een vol punt. De met wit spe lende Nederlandse kampioen ruilde in ijltempo de meeste stukken en pionnen van het bord. De Indiër had dat slechts uit de weg kunnen gaan door onverantwoorde risico's te ne men. Daartoe bleek hij niet be reid. Jan Timman kwam op een score van 50 procent door een over winning op Kasimdzjanov. De Oezbeek, die zich in Vlissingen op het toernooi voorbereidde, raakte in tijdnood de draad vol komen kwijt, waarna Timman zonder veel problemen de aan vankelijk gelijk opgaande strijd in zijn voordeel besliste. Jeroen Piket en de Rus Kramnik besloten direct na de opening tot een puntendeling. Loek van Wely leed een pijnlijke neder laag tegen Topalov. De Braban der verkeerde in de veronder stelling dat hij overklast was, maar in de analyse bleek dat de zaken anders lagen. Hij had in het middenspel, toen hij al niet meer in zijn kansen geloofde, met een andere strategie zelfs nog een winnende aanval kun nen opzetten. In de B-groep, die dinsdag be gon, gaat na drie ronden een trio aan de leiding. De Nederlanders John van der Wiel en Friso Nij- boer en de Rus Giek verzamel den 2 1/2 punten. ANP van onze sportredactie MOSKOU - De Fifa neemt geen enkel risico bij de toewijzing van het WK voetbal van 2006. De kandidaatlanden dienen zich aan strikte regels te hou den. Dat liet voorzitter Sepp Blatter gisteren in Moskou we ten. Hij reageerde op het om koopschandaal dat het IOC heeft getroffen. „De toewijzingsprocedure voor het WK in 2006 heeft onze speci ale aandacht Zeker nu", zei Blatter veelbetekenend. Hij wilde niet concreet ingaan op de verscherpte richtlijnen. Acht landen hebben de intentie uit gesproken om het WK in 2006 te organiseren. Het gaat om Brazi lië, Engeland, Egypte, Duits land. Ghana, Marokko, Nigeria en Zuid-Afrika De formele kandidaatstelling begint in april. Daarna wil de Fifa pas het aangepaste draai boek voor de WK-campagnes naar buiten brengen. In maart 2000 valt de beslissing over het organiserende land. Volgens Blatter is de kans klein dat er bij de Fifa hetzelfde aan de hand is als bij het IOC. Hij wees op het feit dat bij de toe wijzing van het WK van 2002 aan Japan en Zuid-Korea slechts 21 Fi fa-leden betrokken waren. In de controversiële be sluitvorming bij het IOC inzake de Winterspelen van 2002 brachten 114 IOC-leden hun stem uit, van wie een grote meerderheid op Salt Lake City. „Een groep van 21 personen is veel makkelijker te overzien dan een gezelschap van 114 mensen", liet Blatter fijntjes weten. „In mijn 24 Fifa-jaren heb ik nooit klachten gehoord over de handel in stemmen, noch heb ik pogingen in die richting waargenomen." RTR/ANP onze sportredactie fcry Kasparov tijdens de vijfde ronde van het Hoogovens Schaak- lernooi in zijn gewonnen partij tegen de Amsterdammer Dimitri finderman. foto Marcel Antonisse/ANP IJK AAN ZEE - Gary Kaspa- v heeft gisteren in het 61e oogovens schaaktoernooi al en de leiding genomen. De issische nummer één van de ereldranglijst boekte in de jfde ronde een duidelijke zege i Dimitri Reinderman. Hij ram daardoor 'los' van de In- êr Viswanathan Anand, die miseerde met de Bosniër Ivan ikolov. isparov begint zich zo langza- erhand thuis te voelen in het het oog rommelige schaak- ekka van het dorpshuis De oriaan in Wijk aan Zee. Bij de rsconferentie ter gelegenheid n de opening van het toernooi erd hem nog gevraagd of hij er en bezwaar tegen had zijn insten te vertonen te midden n zo'n 1500 amateurs in een al, die naar erwtensoep en oodjes haring rook. Kasparov itwoordde met een nerveus chje dat hij zoiets inderdaad n jaar of tien niet meer had eegemaakt, maar dat het wel u wennen. fzijdig ich hield Kasparov zich de rste ronden zoveel mogelijk zijdig van het gewoel. Hij liet :h niet in de perskamer zien en lalyseren was er ook niet bij de schitterende zege die asparov woensdag op de Bul- ar Topalov boekte, draaide "echter bij. mderdag was hij zelfs voor de sede keer achtereen tot 'na- laken' bereid. Het slachtoffer, onervaren Reinderman, „Je krijgt niet elkje dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55