Hulst muilkorft veehouderij PZC Dorpsraad in Retranchement blijft voor fietspad pleiten Sluis-Aardenburg wil één directeur voor drie scholen Hulst gecharmeerd van toneelspektakel Reynaert-historie zeeland 20 FNV werft leden onder bezorgers dagbladen Nieuwvestiging en neventak bemoeilijkt in strenger bestemmingsplan Geheimzinnigheid over plan zwembad Hulst m - x'iiS"' WV: Goes verder met outletcentrum vrijdag 22 januari 1999 door Joost Bosman TERNEUZEN - De vakbond FNV Kiem begint zaterdag ochtend in Terneuzen een actie waarbij krantenbezoi^ers gra tis lid kunnen worden van de federatie. Afdelingsvoorzitter J. Joosse zal persoonlijk langs de distributiepunten rijden om de vroege vogels een folder in de hand te drukken. Ook wor den ze vergast op een warme versnapering. De reden voor het royale aan bod is dat mensen met een krantenwijk niet zo gek veel verdienen, legt Joosse uit. Als je per krant maar 1,75 gul den krijgt, dan moet je wel heel vroeg opstaan om nog iets te verdienen. Een vakkenvuller werkt gewoon overdag en zit lekker droog, terwijl hij echt niet minder verdient dan een krantenloper." Ook het feit dat de arbeids voorwaarden bij de verschil lende kranten heel verschil lend zijn, is de bond een doorn in het oog. ,,De ene krant is gul met een fietsenvergoeding, de ander met regenkleding. Maar wat de krantenlopers zelf wil len. is nooit gevraagd. Door ze lid te maken van de vakbond, krijg je daar wellicht meer zicht op en kun je met de kran ten onderhandelen over een uniform contract." Om hier over te praten, heeft de FNV overigens een uitnodiging van de krantenuitgevers ontvan gen. Volgens Joosse zijn krantenlo pers een moeilijk bereikbare groep, omdat er veel verloop is. Daarnaast zijn ze immer al vroeg in de ochtend op pad. „Dat is ook een van de proble men: 14- en 15-jarigen mogen volgens de arbeidstijdenwet zo vroeg niet werken." Joosse wijst erop, dat kranten al ge ruime tijd 'vutters' en gepen sioneerden proberen te strik ken voor een krantenwijkje. „Maar als je geen gunstige voorwaarden biedt, lukt dat ook niet." PZC Voor komende zaterdag doet zich overigens een praktisch probleem voor. Zowel de PZC als De Stem worden s ochtends bezorgd. Joosse: „Ik kan maar op één plaats tegelijk zijn en begin bij de PZC. Maar De Stem komt ook zeker aan de beurt." door Barend Pelgrim HULST - De gemeente Hulst komt binnenkort met een nieuw bestemmingsplan Buitengebied dat nog strenger is tegen inten sieve veehouderij, zoals var kens- en kippenmesterijen. Eind 1998 lanceerde de provin cie met een streekplanherzie ning, waarmee groei van de vee houderij in Zeeland verder wordt beperkt. Hulst presen teert nu een herziening die in overeenstemming met deze aan gescherpte provinciale norm is. Sluis fabriceert papieren wapen in strijd om meer woningen SLUIS - De gemeente Sluis- Aardenburg wil 75.000 gulden uitgeven voor het opstellen van een volkshuisvestingsnota. De resultaten in de nota moeten de provincie ervan overtuigen dat het voor de gemeente nood zakelijk is dat er meer woningen mogen worden bijgebouwd. Nu heeft de gemeente nog de zoge naamde nuloptie, wat betekent dat alleen voor de eigen bevol king mag worden gebouwd. Bouwwinkel Zeeland kwam met de gunstigste offerte voor de dag en mag de opdracht uitvoe ren. Wethouder G. van Daele (VROM) hekelt de nuloptie voor zijn gemeente. Van Daelè: „Daar ben ik het roerend mee oneens. We moeten iedereen die in Sluis-Aardenburg wil komen wonen, toch zeker een woning kunnen aanbieden?" Meubelmaker hekelt houding Sluis rond schadeclaim SLUIS - Meubelmaker I. Du Fossé uit Eede hekelt de manier waarop de gemeente Sluis-Aar denburg is omgesprongen met zijn verzoek om schadevergoe ding. Du Fossé zegt 17.000 gulden schade te hebben geleden, om dat hij lange tijd verstoken was van nutsvoorzieningen en sani tair tijdens en na de bouw van zijn bedrijf op bedrijventerrein De Vlaschaard in Eede. Toen de meubelmaker aankondigde zijn bedrijf daar te willen vestigen, wist hij dat er nog geen voorzie ningen waren aangelegd. Samen met de gemeente kwam hij tot een akkoord over de inzet van een noodaggregaat, maar de gemeente kwam haar afspraken niet na, zo sprak Du Fossé don derdagavond tijdens de com missie VROM in Sluis. „Er was ons al in december stroom be loofd, maar we kregen het pas in maart. Toen we een schadever goeding indienden, kregen we eerst helemaal geen bericht. Na lang bellen en nog een keer schrijven, moesten we voor de klachtencommissie verschij nen, die ons verzoek afwees. We hebben helemaal geen gelegen heid gehad om ons verhaal te doen", zei Du Fossé. Ook moest de meubelmaker en heftruck aanschaffen om het zware noodaggregaat van bin nen naar buiten te verplaatsen. Kinderactiviteit De Steltkluut AXEL - De jongerenafdeling van de Steltkluut, 't Stekkertje, houdt zaterdag 23 januari vanaf 10.00 uur een dag voor kinderen in de St. Antoniusschool in Ax el. De deelnemers kunnen vetbol len en pindasnoeren maken. Aanmelden via 0115-648430. ■S' IX T JA A'S TE EX Koffieconcert - De plaatselijke fanfare Sint Jan houdt zondag 24 januari het jaarlijkse koffie concert in de eigen locatie Den Bombardon aan de Tragel. De Steense muziekvereniging als mede het jeugdensemble en de percussiegroep van Sint Jan zullen voor het voetlicht treden. Naast de organiserende vereni ging klinkt er ook muziek van Sint Cecilia uit Philippine. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door pianiste Luba Sado- va uit Moldavië. Het concert be gint om 10.30 uur. Dit houdt in dal het door agrari ërs houden van varkens en kip pen als neventak nog meer wordt bemoeilijkt en dat nieuw vestiging en omschakeling van agrarische bedrijven praktisch onmogelijk wordt. Uit een Stappenplan Vesti gingsbeleid Veehouderij, dat is ontwikkeld in een samenwer kingsverband van Zeeuwse Mi lieufederatie, LTO-raad, pro vincie, de ministeries van Ruimtelijke Ordening en van Landbouw, aangevuld met de gemeenten Hulst en Borssele, bleek dat er in Zeeland geen en kele milieuruimte meer rest voor een beheerste groei van in tensieve veehouderij. Zowel voor mineralen, stikstof als am moniak wordt de maximale norm nu reeds overschreden. Dit heeft geleid tot een nieuw en strenger provinciaal beleid, op gesteld in het nieuwe Streek plan. Onmogelijk De gemeente Hulst heeft op ba sis van deze herziening van het Streekplan een voorontwerp Bestemmingsplan Buitenge bied gemaakt dat enkele ingrij pende veranderingen kent. Het is nagenoeg onmogelijk gewor den om een nieuwe varkenshou derij of kippenmesterij te begin nen in Hulst. Alleen wanneer een boerenbedrijf 'weggesa neerd' wordt, is vestiging elders in de gemeente mogelijk. Dit kan zich voordoen als een agra risch bedrijf zou moeten wijken voor woningbouw, maar Hulst verwacht dat dit niet of nauwe lijks zal gebeuren. Enkel in dit geval van gedwongen verhui zing is een nieuw veebedrijf tot vijfduizend vierkante meter mogelijk. Verder wordt het houden van varkens of kippen als neventak op een boerenbedrijf gelimi teerd. Een stal voor dit soort bij- bedrijf mag met het nieuwe be stemmingsplan een maximaal oppervlak van nog maar vijf honderd vierkante meter heb ben. Tot nu toe mochten boeren een stal van duizend meter bou wen. Een derde ingrijpende verande ring is de afschaffing van de mo gelijkheid tot omschakeling van een bedrijf naar intensieve vee houderij met een oppervlak tot vijfduizend vierkante meter. Deze regeling is volkomen van tafel geveegd. De enig overge bleven uitweg die er nu nog rest voor het mesten van kippen of varkens, is het uitbouwen van een neventak tot 1600 vierkante meter. Dit laatste is echter aan zeer strenge voorwaarden ver bonden, omdat een boer dan via zijn boekhouding moet kunnen aantonen dat uitbreiding van de neventak van levensbelang is voor voortzetting van zijn boer derij, met andere woorden een economisch noodzaak. De gemeente Hulst houdt voor het nieuwe plan Buitengebied in februari en maart de wette lijk verplichte inspraakproce dures. Het zwembad in Hulst (rechtsonder). door Barend Pelgrim HULST - Het moet afgelopen zijn met de geheimzinnigheid rond de plannen met het zwembad van Hulst. Dat zegt de CDA-fractie naar aanleiding van de be sloten informatievergadering die 28 ja nuari zal plaatsvinden na de reguliere gemeenteraad. In die bijeenkomst, die niet voor publiek en pers toegankelijk is, zullen de raadsleden door het college van burgemeester en wethouders en onder nemer F. Lievens uit IJzendijke geïnfor meerd worden over de stand van zaken met de zwembadplannen. Globaal draait het plan om privatisering van het zwembad en de aanleg van een buitenbad met wat franje erom heen. Fractievoorzitter J. Steijaert (CDA) zegt erg benieuwd te zijn welke argumenten het college heeft om dit 'zeer gevoelige onderwerp' in beslotenheid te behande len. Steijaert: „Zijn er zaken die de inwo ners van Hulst niet mogen weten? Het is een vreemde gang van zaken en betreu renswaardig voor de inwoners van onze gemeente." Publiciteit Woensdagavond deed CDA'er J. van Eek daar nog een schepje bovenop in de com missie financiën. Hij zei tegen burge meester A Kessen dat de burgers van Hulst, gelet op alle commotie en publici teit rond het zwembad, recht hebben om te weten waar over gepraat wordt. Progressief Hulst sluit zich bij de mening van het CDA aan. Raadslid P. Vonck laakt het gebrek aan openheid en vindt het vergaderen achter gesloten deuren in strijd met democratie en de toeganke lijkheid van het bestuur. Progressief Hulst zal echter onder protest aanwezig zijn bij de besloten bijeenkomst om niet van informatie verstoken te blijven. Fractievoorzitter A Hegger sloeg in de commissie financiën uitgebreid aan het bakkeleien met Kessen. Hegger: „Vol gende week is er een vergadering achter gesloten deuren, maar veertien dagen la ter ligt alles open en bloot op tafel via de raadsstukken. Waarom is dit dan nodig? Dit riekt naar de door u zo gehekelde foto Peter Nicolai achterkamertjespolitiek", beet ze Kes sen toe. Dit laatste schoot de burgemeester in het verkeerde keelgat, waarna hij een vurig betoog afstak over de openheid waarmee er volgens hem in Hulst wordt vergaderd. „Het betreft louter een informatieve bij eenkomst en het is jammer dat er gesug gereerd wordt dat daar iets geheimzin nigs aan is. Wij willen het echter besloten houden, zodat we op informele wijze vrijuit met elkaar van gedachten kunnen wisselen. Ik zeg u bij deze dan ook dat er geen enkele geheimhoudingsplicht aan kleeft, dus als u de behoefte hebt om na afloop iemand over de inhoud van de ver gadering te vertellen, kunt u dat gerust doorvertellen." door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - De dorpsraad van Retranchement zal zich blijven inzetten voor een fietspad van Cadzand-Bad naar het grensdorpje. Voorzitter Piet Risseeuw beloofde donder dag tijdens de ledenvergadering van de dorpsraad in d'Ouwe Schoole, samen met de collega's van Cadzand. druk te blijven uitoefenen bij de bevoegde in stanties om dit doel te bereiken. Burgemeester C. J. van Liere van de gemeente Sluis-Aarden- burg kon de aanwezigen echter geen toezeggingen doen. „Zo wel onze gemeente als onze buurgemeente Oostburg zien het belang van een dergelijk fietspad in. Vooral in de zomer maanden zou deze verbinding geen overbodige luxe zijn", meende Van Liere. Hij beloofde in het overleg met Oostburg te kijken naar de mogelijkheden. Beloftes kon hij echter niet doen. Heet hangijzer was ook deze keer weer de staat van onder houd van de historische wallen. De paden groeien bijna dicht en de vele waterpartijen zijn de be woners een doorn in het oog. Daarbij komt nog dat de hon denbezitters hun huisdier over al op de paden hun behoeften la- ten doen. Voorzitter Risseeuw leden van het Zeeuws Land- beloofde in de 'vuultecommis- schap de zaak binnenkort nog- sie', bestaande uit vertegen- maals aanhangig te maken, woordigers van de dorpsraad en Duidelijk is wel dat er actie on dernomen moet worden, was de mening van Risseeuw. Vanuit de zaal werd operoepen om in dit overleg met het Zeeuws Land- door Rolf Bosboom GOES - Het Goese gemeentebestuur kan ver der met de plannen om de haalbaarheid van een outletcentrum te onderzoeken. Een meer derheid van de gemeenteraad liet donderdag avond weten het plan van aanpak te willen af wachten. Alleen PvdA en GroenLinks achtten dat vergeefse moeite. Wethouder S. J. Heijning (VVD, economische zaken) liet al weten dat de uiterste datum voor het plan van aanpak. 1 maart, niet wordt gehaald. De PvdA had een initiatiefvoorstel ingediend, waarin de fractie het college vroeg bij de raad af te tasten hoe er over een outletcentrum in De Poel II wordt gedacht. Mocht blijken dat een meerderheid zo'n centrum - waar firma's huii met meer gangbare merkkleding met korting slijten - niet ziet zitten, dan zouden de plannen moeten worden afgeblazen. Dan hoeven er geen kostbare onderzoeken te worden uitge voerd naar de gevolgen voor bijvoorbeeld mi lieu. economie en verkeer. Fractievoorzitter H W. Hoogerland wees erop dat het college al een half jaar praat met de Brits-Amerikaanse joint venture BAA Mc Ar thur Glen, terwijl de raad pas eind vorige maand werd ingelicht. Inmiddels is er, zo becij ferde Hoogerland, al 30.000 gulden uitgegeven zonder dat de raad erin is gekend. Alle fracties waren bereid hun mening te ge ven, maar alleen GroenLinks kwam al tot een definitief 'nee'. A A van Oosten noemde twee redenen: het vele autoverkeer en de grootscha ligheid ('megasuperidee') van het project. „Wat je ook onderzoekt, ik kan me met voor stellen dat dat onze bezwaren zal wegnemen." door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Wethouder J. Boogaard van onderwijs van de gemeente Sluis-Aardenburg is op zoek naar een directeur die de leiding van drie openbare basisscholen in de gemeente op zich wil ne men. Omdat de schooltjes slechts 160 leerlingen in totaal hebben, wil Boogaard een direc teur die zelfstandig alle zaken kan regelen. Boogaard had al een kandidaat op het oog, maar die heeft de post tot nu toe niet aanvaard. Het betreft de openbare basis scholen Johan Hendrik van Dale in Sluis, Vorsterman van Oyen in Aardenburg en Oranje Nassau in Retranchement. De twee laatste schooltjes hebben beide P. de Koning als directeur. De J. H. van Dale zit momenteel even zonder schoolhoofd, nadat F. Gijsel zijn functie om per soonlijke redenen neerlegde. Boogaard wil niet zeggen welke kandidaat hij op het oog heeft. „Eerst wil ik de hele zaak met de leerkrachten doorspreken. Zij moeten eerst op de hoogte wor den gebracht. Het is toch een heel gevoelige zaak, je praat toch over mensen." Het ligt voor de hand dat de voorkeur uitgaat naar P. de Ko ning, omdat hij al over twee Opsteker voor twee scholen die roken bestrijden VLISSINGEN - Het Groen Col lege in Goes en de Julianaschool in Sint Philipsland zijn door de Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) geprezen voor hun inspanningen om het roken op school uit te bannen. De Julianaschool ontving woensdag de plaquette 'Rook vrije school' en het Groen Colle ge kreeg een aanmoedigings prijs van 1500 gulden. Directeur C. van 't Hof van de Julianaschool zegt dat de school met plezier heeft meegewerkt aan het onderzoek van Stivoro. „We waren verrast door de aan moedigingsprijs", laat R. de Vos, coördinator leerlingzaken van het Groen College weten. scholen de scepter zwaait. Op de vragen of hij ook daadwerkelijk is benaderd en of hij interesse heeft, geeft hij slechts één ant woord: „Geen commentaar." Boogaard: „Een meerscholige directeur is gewenst, omdat hij zich dan kan bezighouden met het gelijkwaardig maken van het openbaar onderwijs in onze gemeente. Het klinkt misschien ouderwets, maar ik vind dat het goed lesgeven aan leerlingen het allerbelangrijkste is. Bovendien werken de openbare scholen in de gemeente samen met dezelf de scholen in Oostburg. Samen werken gaat makkelijker als er van onze kant slechts één direc teur is." Ook een gesprek over een fusie gaat Boogaard niet uit de weg. Automatisering voor leerlingen in grensstreek HULST - Basisscholieren in de gemeenten Hulst, Axel, Beve- ren, Sint-Gillis-Waas en Steke- ne moeten via apparatuur in de plaatselijke bibliotheken toe gang krijgen tot eikaars databe standen, Internetsites en CD- Rombestanden. Een voor een half j aar of een jaar aan te stellen projectmanager dient scholieren en onderwij zend personeel vertrouwd te maken met alle mogelijkheden van de huidige automatise ringssystemen. Vooral de jeugd die thuis niet de beschikking heeft over allerlei automatise ringsapparatuur kan via de uit leencentra toch op de hoogte blijven van de nieuwste ontwik kelingen, verklaarde wethou der P. Weemaes donderdag avond aan de leden van de commissie culturele zaken. Het grensoverschrijdende sa menwerkingsverband van dé vijf gemeenten heeft al een aan-; vraag lopen om 5B-gelden los tel krijgen voor het gezamenlijke automatiseringsproject. Wee maes kon nog geen uitsluitsel geven over de geraamde kosten| maar het was duidelijk dat elke gemeente ook bij het krijgen van de Europese subsidie tussen de vijftien en twintig mille ter be schikking moet stellen. schap nogmaals te praten over de aanplant op de wallen. In het verleden zijn zo'n tweeduizend bomen gerooid, maar daarvoor in de plaats is nog onvoldoende teruggeplant was de mening. Volgens de dorpsraad is er heel wat vraag naar woningen in Re tranchement. Inspelend op het woningbouwplan dat wethou der van G. van Daele onlangs naar voren bracht, stelde voor zitter Risseeuw voor om van de geplande driehonderd wonin gen tien procent in Retranche ment te bouwen. Ook het plan Verssche Polder kan wat de dorpsraad betreft nu weer eens uit de kast gehaald worden. „We hebben in onze contreien heel wat natuurgebied. Zou het zo erg zijn enkele hectares te ge bruiken voor bouwgrond", vroeg voorzitter Risseeuw zich af. De aanwezigen toonden zich verheugd over het feit dat dit jaar eindelijk de Noordstraat gerenoveerd kan worden. In de openingstoespraak prees voorzitter Risseeuw de inzet van de leden van het bestuur en was van mening dat er in het twintigjarig bestaan doipsraad veel bereikt is. „Van het ge meentebestuur van Sluis-Aar denburg krijgen we altijd alle medewerking en daar zijn we heel blij om." door Rene Hoonhorst HULST - Een openluchtvoor- stelling van de Reynaert-histo rie op de Hulster wallen met een tribune voor vijfhonderd toe schouwers is zo'n bijzonder eve nement dat de gemeente Hulst daar wel vijftig mille voor móet uittrekken. De leden van de commissie culturele zaken wa ren dat donderdag met wethou der P. Weemaes eens. Tien voorstellingen van de Vlaamse Vieze Gasten, met me dewerking van honderd Hulster figuranten, als spetterende ope ning van het Zeeland Nazomer festival zet Hulst op de culturele kaart van Nederland. Het zou dan ook een gemiste kans zijn als het openluchtspel, waarvan de totale kosten op zo'n 550.000 gulden worden geraamd, op het laatste moment wordt afgebla zen. Nadenken over de financie ring en deelname aan het 'enorme spektakel' doet het ge meentebestuur pas echt na vol gende week woensdag als de ini tiatiefnemer van het 'Reynaert historisch evenement' uitleg komt geven in het stadhuis. Met de openluchtvoorstelling in het vooruitzicht was de com missie wat minder gecharmeerd van de jaarlijkse subsidieaan vraag van de Reynaertstichting. De Reynaertavond kan wel eens een jaartje worden overgesla gen. De Reynaertboekenweek moet volgens de meeste com missieleden wel jaarlijks terug komen, maar de begroting van de stichting kan nog wel eens KLOOSTERZANDE Kleitentoonstelling - Tijdens de openingstijden wordt in de openbare bibliotheek tot en met eind januari een verzameling fi- moklei figuren tentoongesteld. Het werk is van de hand van me vrouw T. Sey-Van Kampen. De ze hobbyiste verdiept zich i n het werken met fimoklei tot in de kleinste details. De collectie poppetjes en figuurtjes staat in vitrinekasten opgesteld. WESTDORPE Concert - Muziekvereniging Ei kels worden Boomen geeft met medewerking van Harmonie Sluiskil op zondag 24 januari om 14.30 uur een nieuwjaars concert in de rooms-katholieke kerk in Westdorpe. kritisch tegen het licht worden gehouden en er kan ook mee; aan sponsoring worden gedaai Zo had de commissie groa waardering voor de organisatn- ce van het grootschalige majo- rettenconcours dat al enkele ja ren in Hulst wordt gehouden. Dt gevraagde 1200 gulden werd dan ook snel toegekend. Dweilband De Bareélen kan re kenen op een waarderingsbij- drage van 150 gulden, kinder koor De Wal-Noten krijgt 500 piek voor jubileumuitvoerin gen, het Hulster Gemengd Koor mag de jaarlijkse 3250 gulden, (verdubbeld met de bijdrage van vorig jaar) besteden aan een ter ere van de restauratie te hou den basiliekconcert, het Grego riaans herenkoor Sint Jansteen mag duizend gulden tegemoet zien. Het Gregoriaans Studie koor Zeeuws-Vlaanderen krijgt maximaal twee mille voor orga nisatie van een dag in het teken van de Heilige Willibrord, de schutspatroon van de gerestau reerde basiliek. Steenovens wil af van tergende verkeershinder TERNEUZEN - De bewoners van de Steenovens tussen Axel en Zaamslag maken zich zorgen over de 'erbarmelijke verkeersi- tuatie' in hun buurtschap. Om dat een aantal woningen slechts drie meter van de weg afligt en de toegestane snelheid tachtig kilometer per uur bedraagt, is er voor de bewoners naar eigen zeggen een onleefbare situatie ontslaan. Ze hebben met name last van de grote toename van passerend vrachtverkeer. Ze wijzen erop dat de weg op sommige plaatsen smaller is dan drie meter, vooral in onoverzichtelijke bochten „De bochten in het onbebouwd^ gedeelte van Steenovens zijn voor de 'sportieve' rij der een uit daging, maar voor het tege^ moetkomend verkeer nachtmerrie zonder uitwijkmo gelijkheid", zo schrijven de be woners in een brief aan de ge meentebesturen van Axel en Terneuzen. Ze pleitten ervoor om een 30 kilometerzone in tr voeren. De brief wordt op 28 ja nuari om 19.30 uur besproken ui de gemeenteraadsvergadering van Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50