Herindeling nog lang niet in zicht Steiger molensteen om nek Sas PZC PZC Raad Oostburg eens over aanleg fietspad Taxichauffeurs weer beetje vaardiger Terneuzen verwacht veel animo voor bouw in Zuiderpark Provincie laat initiatief aan ministerie zeeland 19 Automobilist in kanaal verdronken Drankrijder in Axel gepakt Glenn wint boekenpuzzel Strafvermindering voor inbreker Initiatief-wet verjaring asbest Gebreken fietsenrek Scheldorado Vrees om verslaafdenzorg Gewonden bij frontale botsing vrijdag 22 januari 1999 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn niet van plan om dit jaar nog een eventu ele gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen op de poli tieke agenda te zetten. Dit heeft niet zozeer te maken met de sta tenverkiezingen, maar meer met het voornemen van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken om dit jaar nog een knel puntenanalyse uit te voeren in gebieden waar de laatste jaren geen herindeling heeft plaats gevonden. WESTDORPE - De 77-jarige IVestdorpenaar G. de Vrieze is donderdagmiddag vanaf de Zeedijk in zijn woonplaats met zijn auto in het Kanaal Gent- Temeuzen gereden. Het slacht offer overleefde het niet. Dui kers zijn ruim een uur bezig ge weest voor ze het voertuig in het troebele water hadden gelokali seerd. De brandweerkorpsen uit Sas van Gent en Westdorpe waren enkele minuten na de melding met vier wagens aanwezig om te assisteren. Ook de ambulance was aanwezig. Een boot van de Rijkshavendienst hield het scheepvaartverkeer tegen en bleef gedurende de hele zoekac tie paraat. Rond 17.15 uur had den de vier duikers van Trident de auto, die op vijftien meter diepte lag, gevonden. Het slachtoffer kon om 17.30 uur aan de kant worden getrokken. Reanimeren had geen zin meer. Een takelwagen trok daarna de auto uit het water. HENGSTDIJK Total Sound - Total Sound, voorheen Johnny Contra, ver zorgt zaterdag 23 januari een optreden in zaal 't Jagershuis. Met Total Sound vermaakt Jo Janssen het publiek met onder meer Nederlandstalige num mers en muziek die uitnodigt om te dansen. Het optreden be gint om 21.00 uur. Ook Zeeuws-Vlaanderen zal in dit onderzoek worden meegeno men, maar gedeputeerde G. de Kok (bestuurlijke organisatie) is niet van zins om - net als twee jaar terug - een rondgang langs de Zeeuws-Vlaamse gemeenten te maken. „Het initiatief ligt nu bij Binnenlandse Zaken. Pas wanneer minister Peper de pro vincie zou vragen om haar in zichten van twee jaar terug te actualiseren, zullen we dat als een belangrijk signaal beschou wen en dat werk voor rekening nemen, Vooralsnog maken we pas op onze plaats", zegt De Kok. GS hebben de notitie van minister Peper over zijn herin- delingsbeleid besproken. Volgens De Kok wordt alleen de op handen zijnde knelpunten analyse gezien als een nieuwig- heidje in het beleid van de paar se coalitie. Peper houdt vast aan het beleid van zijn voorgangster en streeft naar een versterking van de gemeenten, maar heeft dan vooral de grote gemeenten voor ogen. Burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen ziet in Pepers bevindin gen aanleiding om vooral bij het provinciebestuur te blijven aandringen op een gemeentelij ke herschikking ten zuiden van de Westerschelde. In de notitie staat namelijk dat: „Centrum gemeenten in staat moeten zijn hun centrumfunctie te vervul len. Indien zich ruimtelijke knelpunten voordoen, dan wel samenwerkende gemeenten er onvoldoende in slagen daar be vredigende oplossingen worden overgegaan tot grenscorrecties tussen gemeenten, dan wel tot gemeentelijke herindeling." Die zinssnede biedt volgens Barbé voldoende interpretatieruimte om voor herindeling, vooral in de Kanaalzone, te blijven plei ten. Bouwruimte De Kok kan Barbé's gedachten- gang wel volgen, maar meent dat Terneuzen - overigens geen centrumgemeente zoals Peper die in gedachten heeft - geen ruimtelijke knelpunten kent. „De gemeente hikt niet zoals Den Haag tegen zijn grenzen aan. Integendeel. Bouwruimte is er in Terneuzen nog voldoen de. Verder wordt over eventuele sociaal-economische knelpun ten in de notitie met geen woord gerept." door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat het nieuwe be stuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen opnieuw benaderen om het fietspad Groede-Oostburg op de politië le agenda te plaatsen. Zij wil Jat het waterschap uiterlijk in bet jaar 2000 het fietspad aan legt. De gemeente Oostburg stelt acht ton beschikbaar. Aan de politieke klucht, de ne ver-ending story over de aanleg van het fietspad werd donder dag in de raadsvergadering een vermakelijk vervolg gegeven. De raadsleden bakkeleiden dit maal over een brief aan het toe komstige bestuur van het wa terschap Zeeuws-Vlaanderen om het gewenste fietspad alsnog te agenderen. De één verweet de ander niets meer dan een spot goedkope verkiezingsstunt uit te halen, de ander oordeelde dat die ene enkel de gemaakte on schuld speelde. En eigenlijk wa ren ze het roerend met elkaar eens: het fietspad moet er ko men. Toch wilde de WD-fractie de REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115)694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl H. Klein-Hesselink van de Klantenraad van Taxicom (tweede van rechts) reikte donderdag de diploma's uit. foto Peter Nicolai door René van Stee TERNEUZEN - Zeventwintig chauffeurs van het Zeeuws- Vlaamse samenwerkingsver band voor collectief vervoer Taxicom in Terneuzen hebben donderdagavond het diploma voor de cursus CCV-T ontvan gen. H. Klein-Hesselink, die als vice-voorzitster van de Klantenraad van Taxicom de uitreiking verzorgde, hoopt dat met de verwerving van dit in de taxibranche hoog aange slagen diploma de service en de kwaliteit van dienstverle ning van Taxicom er op voor uit zullen gaan. De cursus is vooral bedoeld om de sociale vaardigheden van de chauffeurs te vergroten en een hogere kwaliteit tijdens de rit te bieden. Omdat Taxicom veel gehandicapten en bejaar den vervoert, is chauffeurs ge leerd om de noden van patiën ten beter te leren onderkennen en hierop adequaat in te spelenDat zou al een aanzien lij ke verbetering van de dienstverlening opleveren. Het onderdeel conflictbeheer sing leert chauffeurs klanten concreet te woord te staan bij klachten en hiervoor eventu eel een bevredigende oplos sing te vinden. Noodzaak De belangstelling voor de cur sus was met ruim veertig deel nemers groot. Vanwege dit grote aanbod kon de opleiding niet in één keer worden ver zorgd en is de groep daarom in drieen gesplitst. De laatste groep is afgelopen woensdag begonnen. P Adriaanse spreekt namens Taxicom van een groot succes. „Niet alleen vanwege de grote motivatie van de chauffeurs, maar voor al vanwege de noodzaak om de cursus te volgen. In de taxi branche is de laatste jaren na melijk veel veranderd. Specia listisch vervoer zoals Taxicom vraagt een eigen benadering en vereist beter opgeleide chauffeurs. Daarnaast doen verkeersdrukte, de veiligheid in de taxi, de werkdruk en de sterke concurrentie een groter beroep op de kwaliteiten van de chauffeur." Met ingang van dit jaar is de dienstverlening van Taxicom uitgebreid. Het collectief ver voer rijdt nu dagelijks van acht 's morgens tot één uur 's nachts. Dit was voorheen van negen 's morgens tot twaalf uur 's avonds. Daarnaast is het vervoersgebied uitgebreid met de gemeente Schouwen-Dui- veland. Omdat vooral bejaarden en gehandicapten hoofdgebrui kers zijn van Taxicom is beslo ten tot een voorlichtingscam pagne in bejaardentehuizen in de aangesloten Zeeuws Vlaamse gemeenten (Terneu zen, Oostburg en Sluis-Aar- denburg). De data en de aanvangstijden worden bin nenkort bekend gemaakt. Gemeente wil aanlegpun t pleziervaart privatiseren motie van de PvdA niet onderte kenen. Daarin vroeg de fractie, gesteund door Dorpsbelangen en Toerisme en CDA om het col lege op te dragen de brief te stu ren. Fractievoorzitter J. Pro voost vroeg zich vertwijfeld af wat hij nu weer aan zijn fiets had hangen. Hij spreekt inmid dels van een 'politiek fietspad' en noemde het een 'bestuurlijk wangedrocht, een meerkoppig monster' dat steeds maar weel de kop op steekt. Geen geld Hij vond dat er lang genoeg over is gezeurd en dat het water schap in de oude samenstelling al meermalen heeft aangegeven dat er binnen Duurzaam Veilig geen geld voor is. Het nieuwe bestuur heeft volgens hem een eigen verantwoordelijkheid om de zaak op de agenda te zetten. „Is het nu zo gewenst om je poli tiek onsterfelijk te maken?" Provoost vond dat er nog wel meer belangrijke zaken liggen te wachten. Het fietspad Cad- zand-Cadzand-Bad bijvoor beeld, of de Sint Bavodijk of de rotonde bij Cadzand-Dorp. Ook D66'er A Verhage voelde er aanvankelijk niets voor om de motie te ondertekenen. Hij vroeg zich af of het wel tactisch is. Toen hij van wethouder L. Wille de garantie kreeg dat de brief pas de deur uit ging als het nieuwe waterschapsbestuur is gekozen, ging hij alsnog over stag. Van een verkiezingsstunt is geen sprake, verzekerden de coalitiepartijen. Zij vonden dat het absoluut geen kwaad kan om nogmaals de aandacht voor de zaak te vragen. Volgens Wille wringt de WD zich in duizend bochten om een legitimatie te vinden voor het feit dat zij de motie niet wil ondertekenen. „Wat er aan mijn fiets hangt", reageerde hij op de opmerking van Provoost, „is de aanhouder. Want die wint AXEL - De politie in Axel hield woensdag op donderdag nacht op de Kinderdijk in Axel een 45- jarige Belgische automobilist aan die te veel alcohol had ge dronken. De ademanalyse wees aan dat de man uit Moerbeke-Waas bij na tweemaal de toegestane waarde alcohol in het bloed had. Dit kwam hem te staan op een boete van 390 gulden en een rij verbod van twee uur. door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De passan tensteiger in Sas van Gent is het zorgenkindje van de gemeente Sas van Gent. De bezettings graad van de steiger blijft ver achter bij de verwachtingen van de gemeente. De opbrengst aan liggelden komt nauwelijks nog in de buurt van de kosten voor afschrijving, beheer en onder houd. De gemeente wil de pas santensteiger plus de kanaal- punt daarom privatiseren. Wethouder R. Noët hoopt dat zich spoedig een horeca- of re creatieondernemer meldt die een plan voor de kanaalpunt wil ontwikkelen. Daarmee zou het voor pleziervaartuigen mis schien ook aantrekkelijker wor den om in Sas van Gent af te me ren. Deze zomer constateerde hij tot zijn vreugde dat de pas santensteiger iets meer in trek was dan de jaren daarvoor. De bezettingsgraad blijft echter aan de lage kant. „Het gebruik is lang niet voldoende om alle kosten te dekken. Ik weet niet wat bij de aanleg van de steiger de verwachtingen waren, maar aan mijn verwachtingen vol doet de steiger in elk geval niet Grondverkoop De gemeente moest enkele jaren geleden bij de aanleg van de steiger, die met behulp van geld van de Euregio Scheldemond werd gefinancierd, zelf 212.000 gulden bijleggen. Dit geld zou opgebracht worden door het bouwplan Oude Sluis in ont wikkeling te nemen. Omdat er op dit moment nog geen zicht is op de voortgang van dit project en daarmee op de opbrengst uit de grondverkoop, begint de ge meente nu met de afschrijving van de kapitaalslasten Jaar lijks moest de gemeente al tien duizend gulden aan onderhoud en energiekosten betalen. Vanaf dit jaar komt daar twintigdui zend gulden aan kapitaalslas ten bijHier staat twee- tot drie duizend gulden aan opbrengst tegenover. De gemeente heeft vorig jaar aan drie schippers ontheffing verleend om hun pleziervaar tuigen voor onbepaalde tijd aan te meren. Achterliggend idee was dat de schepen andere pas santen zouden lokken. Volgens Noët is er hier geen sprake van oneigenlijk gebruik van de Eu- regio-gelden die bedoeld waren voor niet-permanent gebruik van de steiger. De provincie heeft hiervoor, nog in de tijd van burgemeester J. van Rest. toe stemming gegeven, weet hij. Noët heeft inmiddels zijn 'voel horens' uitgestoken om de mo gelijkheden te onderzoeken de kanaalpunt, inclusief de pas santensteiger, te privatiseren. Hij beseft dat de bouw van een hotel of watersportcentrum on herroepelijk op bezwaren van Zuidchemie zal stuiten. Eerdere plannen van horecaondernemer Hoogstad voor een hotel op deze plaats ketsten om die reden af. „Nu Zuidchemie haar schoor stenen mag verhogen, ligt de zaak misschien anders." De weinig gebruikte passantensteiger in Sas van Gent. IJZENDIJKE - Glenn van de Voorde, leerling van de katholieke basisschool Molenbolwerk in IJzendijke, heeft de boekenpuzzel gewon nen. De wedstrijd was een actie van de biblio bus en de bibliotheek in Oostburg. De landelijke wedstrijd in het kader van het Jaar van het Wonen richtte zich vorig jaar op kinderen tussen de negen en twaalf jaar. Zij moesten aan de hand van boeken over wonen elf vragen beantwoorden. Uit de goede oplos singen kwam Glenn als winnaar te voorschijn Hij kreeg donderdag bij de uitreiking een eigen leeshoek, compleet met stoel, leeslamp en boek Deze prijs is ter beschikking gesteld dooi de Vereniging Eigen Huis. Na de uitreiking las hij vanuit zijn stoel een stukje voor uit het ge wonnen boek. MIDDELBURG - Officier van justitie H. I. den Hartog heeft donderdag in Middelburg strafvermindering geëist in de strafzaak tegen een 19-jarige man uit Hulst. De Hulstenaar heeft een doelproject (werken op een boerderij in Brabant) met succes afgerond. Om die reden vroeg Den Hartog de rechtbank de verdachte negen maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf op te leggen De officier van justitie had vorig jaar juli in eerste instantie twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk, geëist, maar bood de Hulstenaar met deelna me aan het doelproject de kans op strafvermindering. De ver dachte heeft begin vorig jaar zich schuldig gemaakt aan een groot aantal woning- en bedrijfsinbraken in Hulst en omge ving. De rechtbank doet 3 februari uitspraak DEN HAAG - De SP-fractie in de Tweede Kamer komt met een initiatief-wetsvoorstel om te voorkomen dat asbest slachtoffers geen smartengeld of schadevergoeding kunnen krijgen, omdat hun ziekte zich na te lange tijd openbaart. Werkgevers kunnen zich dan beroepen op verjaring. De SP wil daar bij wet een stokje voor steken. Zij wil dat de verja ringstermijn pas ingaat, als een beroepsziekte wordt gecon stateerd. In vijftien procent van de asbestzaken is er volgens de SP sprake van verjaring. De rijksoverheid hanteert voor ei gen personeel geen verjaringstermijn. Dat moet voor alle werkgevers gaan gelden, vindt de SP, ook in oude gevallen. TERNEUZEN - De fietsersbond ENFB is ontstemd over de fietsenstalling bij het zwemparadijs Scheldorado. De gleuf voor het voorwiel is te breed, waardoor het doorsnee-rijwiel niet stevig kan staan. Ook biedt de stalling tot ongenoegen van de bond nauwelijks de mogelijkheid om fietsen vast te binden en ontbreekt er een overkapping. Daarnaast beklaagt de fietsersbond zich over het feit dat er nog geen duidelijk standpunt is over de vormgeving van en de voorrangssituatie op de rotonde, die momenteel wordt aangelegd op het kruis punt Laan van Othene en de Rooseveltlaan Volgens het colle ge zijn beide zaken slechts een kwestie van belijning. GOES - Stichting het Klaverblad Zeeland, het samenwer kingsverband van cliëntenorganisaties, is ongerust over het dreigend verlies aan geld voor de zorg aan verslaafden en dak- en thuislozen in Zeeland. Cliënten mogen met in de kou blijven staan vanwege een herverdelingsoperatie van het mi nisterie. meent het Klaverblad. Bij ministerie van Volksge zondheid. Welzijn en Sport ligt het advies voor een nieuwe verdeling van de gelden. Dit voorstel houdt in dat Zeeland bijna twee miljoen gulden minder krijgt. Het weghalen van dat geld zal onherroepelijk verbetering van de zorg bedrei gen. aldus het Klaverblad. SCHOONDIJKE - Bij een frontale botsing op Rijksweg 61 tussen Schoondijke en IJzendijke raakten woensdagavond twee automobilisten gewond. De slachtoffers, een 40-jarige man uit het Belgische De Haan en een 26-jarige Axelaar, wer den per ambulance overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Een ongeluk gebeurde toen de Vlaamse bestuurder in een onoverzichtelijke bocht een inhaalverbod negeerde en enkele auto's probeerde in te halen. Bij die ma noeuvre zag de Belg de Axelse automobilist, die vanuit de richting IJzendijke kwam aanrijden, over het hoofd. Een frontale botsing kon niet worden voorkomen. Beide voertui gen liepen bij het ongeval zware schade op. De politic in Oost burg roept getuigen van het ongeluk op om zich te melden. door Joost Bosman TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen verwacht veel be langstelling voor de 22 laag- bouwwoningen in het Zuider park. De bouw daarvan zal vermoedelijk tussen nu en zes maanden beginnen. Ook zal het gebied voor een groot deel park blijven. Dat bleek donderdag avond tijdens de inspraakavond over de structuurschets van het Zuiderpark. Volgens stedebouwkundige M. van der Neut is het gebied rond om de vijver helemaal opnieuw bestudeerd. Het is de bedoeling dat het park een open groen structuur krijgt. De 22 wonin gen krijgen een uniform en 'in getogen' uiterlijk. De erfafscheidingen van de te bouwen woningen zullen be staan uit groene hagen en met uit houten schuttingen of be tonnen omheiningen. Ook het groen rond de vijver wordt zo min mogelijk aangetast. Daar naast worden er grote plantsoe nen met brede wandelpaden aangelegd. De wandelaar kan zich volgens het ontwerp zonder onderbreking van zuid naar noord verplaatsen, en de par keerplaatsen voor de Vijverhof, waar de nieuwe woningen ge pland zijn. worden centraal aangelegd. Waar nodig zullen verkeersremmende maatrege len worden getroffen Strop Volgens een eerder plan moes ten er in het Zuiderpark aan de vijver vijf gebouwen met in to taal 72 appartementen verrij zen. Samen met de 23 bunga lows in Parkhove. de noordkant van het park. moesten die de kosten dekken die de gemeente maakte voor de renovat ie van de voetbalcomplexcn van Temeu- zense Boys en W Terneuzen. Die kostte in totaal 3,2 miljard gulden. Doordat er nauwelijks belangstelling bestond voor de appartementen, kreeg de ge meente een strop van 1,1 mil joen gulden te verwerken. Wethouder Stahl (tijdelijk ruimtelijke ordening) gaf gis teravond ruiterlijk toe dat de bouw van de 22 woningen be doeld is om dat verlies te com penseren. (Advertentie) foto Charles Strijd In Domburg staat een bijzonder museum. Een schitterend monumentje dat herinnert aan schilders die hier het licht vingen, harmonie zochten, een stijl vorm gaven Stijl, dat heeft deze tafel zeker. Nu staat hij juist daar onze eigen tijd te vertegenwoordigen. Zo zo perfect en toch zo eenvoudig Dat is functionele schoonheid, die gezien mag worden! Dat is kunst om dagelijks praktisch te gebruiken! Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49