Bibliotheken zien niets in fusie Poortactie Dow tegen flexibele werktij'den De Kok vindt groei wachtlijsten onzin Van Gelder maant tot samenwerking Alles PSRADIO restanten zeeuwse almanak Reislust Bureau voor Toerisme ziet de bui al hangen Vorming één organisatie zou eigen inbreng te veel beperken Niemand wil voor een postzegel met de bus 1 5 JAAR PZC zeeland 4t&SÊSi 1P9Wtc vrijdag 22 januari 1999 (Advertentie) Aan Waarde, Omroep Zeeland maakt een tv-programma waarin Zeeuwen hun kunst, antiek en curiosa laten taxeren. Opname morgen - zaterdag 23 januari - tussen 11.00 en 17.00 u. Plaats: Hotel Green White, Noordweg 43 Oostkapelle. Iedereen is welkom met z'n spullen! isïr Tot 30 januari dames-heren schoenen '«j" kinder- schoenen OU;"* DE LEEUW langeviele 2 middelburg (Advertentie) Sinds die Middelburger te rugkeerde van een lange, in drukwekkende reis naar Au stralië, beraadt hij zich op een nieuwe reis naar een ver oord. De halve wereld werd in de atlas al onder de loep genomen. Canada mis schien? Of toch met de rug zak naar Indonesië? Hij kwam er niet uit. En dus toog hij vohge week met een hoofd vol vragen en een lege rugzak voor de bro chures naar de Vakantie beurs in Utrecht. In de hal Verre bestemmingen werden de dames en heren reisleiders onderworpen aan een kruis verhoor over hotels, auto huur en vliegtarxeven. Moe maar voldaan zocht hij aan het eind van de middag zijn auto weer op, om de thuisreis te aanvaarden. Het vehikel was snel gevon den, maar het verlaten van de parkeergarage nam aanzien lijk meer tijd in beslag Na anderhalf uur stond hij nog steeds op het dak. Kennelijk wilden meer mensen naar huis. Pas na twee uur stond hij buiten. Tijdens de ander- 'half uur durende rit naar Middelburg wilde hij het woord vakantie niet horen. Hij was voor even genezen van zijn reislust. door Jacques Cats MIDDELBURG - Voorzitter D. J. van der Zaag van het be stuur van het Bureau voor Toe risme Zeeland is geschrokken van de opvatting van kanton rechter M. Klarenbeek. Die acht het niet billijk om acht ontslag aangezegde medewerkers lage re vergoedingen mee te geven, omdat het bureau daardoor fail liet zou kunnen gaan. „De conseqenties kunnen de sastreus zijn, omdat dan niet acht personeelsleden hun baan verliezen, maar er nog eens 23 bij komen", zegt Van der Zaag. Op 28 januari moet volgens hem duidelijk worden of de rechter de pijn heeft willen verdelen door nu alvast een voorschot te nemen op komende uitspraken. Voorlopig houdt de voorzitter het erop dat de rechter nog even wil nadenken over de uiteinde lijke afloop van de affaire. De namens directeur Ter Heide optredende raadsman J De Jonge ziet in de visie van de kan tonrechter voldoende aanlei ding om de uitkomst voor zijn cliënt met enig optimisme tege moet te zien. „Maar het is nog te vroeg voor een hoerastem- ming. Voor De Jonge staat nog allerminst vast of het toeristisch bureau nu op een totale onder gang afstevent. „Het zou mij niet verbazen, wanneer de door de kantonrechter toegewezen schadeloosstellingen gewoon worden betaald en het bureau met de huidige bezetting ver volgens doordraait." Het be stuur van het bureau is druk op zoek naar financiers om nieuwe reddingsoperaties door te voe ren Van der Zaag: „We zijn met heel veel mensen in gesprek." door Arjan van Westen MIDDELBURG - Gedeputeer de G. de Kok (Welzijn, PvdA) noemt het beeld over wachtlijs ten voor verzorgingshuizen ver troebeld. „Een gevolg van het ontbreken van een objectieve registratie." Dat directies van zorgcentra met enige regelmaat de noodklok luiden over de wachtlijsten, is tegen het zere been van De Kok. Onder zijn voorganger A Dijk- wel werden er zes bejaarden huizen gesloten De Kok: „Als directies van verzorghuizen me nen dat dit de wachtlijsten heeft vergroot, verbaast me dat. Zij zijn daarna zelf betrokken ge weest bij het beleid. Dan moeten ze kritiek recht in m'n gezicht duwen uiten." De Kok meent dat veelal door gebrekkig functioneren van de regionale indicatie instellingen (RIO's) er een 'vervuild' beeld heerst over de lijsten. Er staan volgens de politicus zeshonderd mensen onterecht op. De Kok: „Bovendien gaat het niet om het aantal mensen dat op een wachtlijst staat, maar om de duur ervan." Onderzoek toont volgens hem aan dat de wacht tijd voor een plek in een ver- zorghuis In Zeeland afneemt. De gemiddelde wachttijd is bij voorbeeld in het derde kwartaal van vorig jaar gedaald van zes naar vier maanden. De Kok maakt zich wel grote zorgen over de financiering van de sector in de toekomst. Vanaf 2001 vallen de verzorgingshui zen onder de AWBZ. Dat heeft volgens De Kok grote gevolgen voor Zeeland. „Als we te maken krijgen met landelijke norme ring. voorzie ik door de fijnma zigheid en kleinschaligheid van de huizen hier financierings problemen." zie ook pagina 23 door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeuwen werken te weinig samen. Of het nu gaat om werving van nieuwe bedrijven, grotere politiesterk te, instandhouding van voor zieningen, plattelandsvernieu wing, verbetering van facilitei ten voor het toerisme of het vei ligheidsbeleid, al te zeer wordt geredeneerd vanuit het lokale en individuele belang. Volgens commissaris van de koningin W. T. van Gelder moet in Zee land meer het gemeenschappe lijke bovenlokale en bovenre gionale belang een rol spelen. „De handen worden nog te wei nig ineen geslagen. Wij vormen op tal van terreinen te weinig één front", schrijft Van Gelder in zijn jaawerslag. „Het is het lot van een kleine provincie, waar het relatief goed gaat, dat zij haar stem luider of intensie ver moet laten klinken dan de grotere, wil zij gehoord wor den." Dat het maatschappelijke en bestuurlijke netwerk in Zee land klein is, biedt volgens Van Gelder stellig voordelen Perso nen die een onderdeel van dit netwerk vormen, komen elkaar steeds weer tegen en vaak in verschillende hoedanigheid. Dat levert aangenaam korte lij nen op, maar de commissaris signaleert ook een niet te onder schatten nadeel: „Als men niet goed met elkaar kan opschieten, werkt dat door in tal van ver banden." De inleiding die Van Gelder in het verslag over de periode sep tember 1997- augustus 1998 heeft geschreven, is veel uitge breider dan hij in zijn eerdere jaarverslagen gewend was. Aanleiding daarvoor vormt het feit dat hij september vorig jaar zes jaar als commissaris in Zee land was. Cultuurschok De overstap van de provincie Noord-Holland, waar hij gede puteerde was, naar het commis sarisambt in Zeeland, heeft Van Gelder als een cultuurschok er varen. Hij kreeg geen politieke portefeuilles en kwam daarmee enigszins buiten het politiek- bestuurlijke handwerk van al ledag te staan De commissaris moest zich dus beperken tot de taken die deze functionaris wet telijk heeft. „Een rol waaraan ik eerlijk gezegd wel heb moeten wennen." Van Gelder is de cultuurschok inmiddels wel te boven geko men. Hij verzekert dat Zeeland hem bijzonder dierbaar is ge worden. Bij voortduring heeft hij getracht Zeeland te ontdoen van het imago van een verstilde perifere plattelandsprovincie waarin weinig omgaat. Hij ver heelt niet dat zijn echtgenote en hij zelf dachten bij hun komst vanuit Amsterdam in cultureel opzicht een stap terug te moeten doen. „Niets bleek minder waar, het culturele aanbod in Zeeland blijkt gevarieerd en interes sant." door Roelf Reinders MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheken en gemeenten zijn fel tegen het advies van de Raad voor Cultuur om de bibliothe ken in Zeeland in één organisa tie met één bestuur en één direc- Vermoorde man bij Philipsdam door familie geïdentificeerd KRUININGEN - De recherche heeft de identiteit vastgesteld van de vermoorde man die zon dag werd gevonden bij de Phi lipsdam. Het slachtoffer blijkt de 29-jarige Cedric Zimmerman te zijn. Het 'is nog onduidelijk waar de man, die van Antilli aanse afkomst was maar in Ne derland woonde, de laatste maanden voor zijn dood ver bleef. Het stoffelijk overschot van de man werd zondagmiddag rond half twee gevonden door wan delaars. Het lag aan de noord zijde van de dam, tussen het sluizencomplex en Sint Philips- land. De recherche gaat ervan uit dat de man tussen vrijdag avond en zondagmiddag om het leven is gebracht. Door het combineren van aan wijzingen is de recherche de af gelopen dagen op het spoor gekomen van de familie van Zimmerman. De familie heeft de man uiteindelijk geïdentifi ceerd. Of hij bij de Philipsdam of elders om het leven is ge bracht, is nog niet opgehelderd. De recherche is op zoek naar mensen die Cedric Zimmerman hebben gekend, die weten waar hij de laatste maanden verbleef of die hem in die periode hebben gezien of gesproken. Zij kunnen contact opnemen met het re chercheteam in Kruiningen (0113-383700). tie te organiseren. Zij zijn bang voor verlies van de autonomie van de bibliotheken. Ondanks weerzin tegen het plan van de Raad van Cultuur zijn de bibliotheken en gemeenten er wel van overtuigd dat vergaan de samenwerking tussen de Zeeuwse bibliotheken noodza kelijk is. Dat bleek donderdag op het symposium in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg over de veranderingen in de bibliotheeksector. De betrokke nen voelen veel meer voor losse re afspraken tussen de biblio theken waarbij de band met de omgeving kan blijven bestaan. Gedeputeerde G. de Kok (cul tuur) toonde zich bereid deze samenwerking te bevorderen. De Zeeuwse gemeenten en bi bliotheken vrezen verlies van eigen inbreng bij een zoge naamde gemeenschappelijke regeling zoals de Raad van Cultuur wil. „Geen eenheids worsten", aldus de Goese wet houder C. Linssen. „Een over koepelende basis is prima, maar dan moeten de afzonderlijke bi bliotheken en gemeenten nog wel een eigen stempel op beleid kunnen drukken. De bestaande gemeenschappelijke regelingen krijgen geen schoonheidsprijs. Het recreatieschap het Veerse Meer is geen model om trots op te zijn. En als ik kijk naar de communicatie bij de GGD, zeg ik: moeten we in Zeeland zo met elkaar omgaan?" Muziekscholen Linssen nam de organisatie van de Zeeuwse muziekscholen als voorbeeld hoe het ook kan. Wél een deel van een groter verband, maar nog steeds de mogelijk heid voor een directeur en wet houder om zelf extra accenten bij de lokale vestigingen te leggen. „Zo blijft de lokale be trokkenheid groot." Ook gedeputeerde De Kok prees de organisatie van de muziek scholen. „De provincie zit er niet eens bij en toch werkt het." Hij vond dat de gemeenten en bibliotheken dus niet zo heel moeilijk moeten doen over een gemeenschappelijke regeling. „De Pavlov-reactie 'Gemeen schappelijke regeling? Werkt niet!', dat is dus niet zo De Kok zei verder dat bibliothe ken gedwongen zijn te investe ren in nieuwe ontwikkelingen in de informatie- en communica tietechnologie. Dat kan ten kos te gaan van de boeken in de bi bliotheek, stelde De Kok. Hij vindt leesbevorderingspro jecten nog steeds belangrijk, maar vindt het zinvoller het 'vi sueel ingestelde gedrag' van de jeugd (televisie en internet) niet het te bestrijden maar te sturen. Het postagentschap in het Goese winkelcentrum De Bussel; vooral voor ouderen zou de dienstverlening-om-de-hoek onmisbaar zijn. door Maurits Sep VLISSINGEN - Voor een postzegel naar Zierikzee? Dat kun je de mensen in Noordgouwe toch niet aandoen. Vooral voor ouderen zou het een kleine ramp zijn als Postkantoren BV zou besluiten postagentschappen te vervangen door servicepunten met een kleiner pakket diensten, zegt Vera de Jong van het post agentschap in Noordgouwe. „Het zou een groot gemis zijn als die agentschap pen uit de dorpen verdwijnen", beaamt Jan Kuijpers van de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren. Een verontruste brief van de Vereniging van Postagenten was voor het Tweede- Kamerlid B. Bakker (D66) aanleiding vragen te stellen aan staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat. Het ves- tigingenbeleid van Postbanken BV is sa men met dit ministerie vastgesteld en door het ministerie goedgekeurd. Bakker vreest dat de dienstverlening op het plat teland in het gedrang komt als post agentschappen plaats moeten maken voor servicepunten in bijvoorbeeld ben zinestations. Ceciel Koens beheert het postagentschap in Nisse, in het magazijn van de rijdende winkel van haar en haar man. Afgezien van deze rijdende winkel en het post agentschap beschikt Nisse over een Rabobank, maar daarmee zijn de voor zieningen in het dorp allemaal genoemd. Koens zou het onverstandig vinden als het agentschap wordt opgeheven. „Dan moeten de mensen voor postzaken naar Heinkenszand of Goes. Een service punt in een benzinestation? Wij hebben in Nisse geen benzinestation. Het dichtstbijzijnde staat ook in Heinkens zand of Goes", zegt zij. Bovendien voor spelt Koens een strop voor de Postbank als het agentschap verdwijnt: „Dan hef fen de mensen hun rekening op en bren gen hun geld naar de Rabobank Bus Vera de Jong bemant het mini-agent schap in Noordgouwe in de supermarkt die zij tegelijkertijd draaiende houdt. „Ach, Noordgouwe heeft zo'n vijfhon derd inwoners, zo druk is het hier dus niet." Toch vindt zij het een slechte zaak als het agentschap uit bedrijf wordt ge nomen. „Je zou dan voor alles naar Zie rikzee moeten. Ouderen moeten dan overal de bus voor nemen. Dat is toch ook weinig milieubewust7" Jan Kuijpers van de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren noemt een postagentschap een zeer belangrijke voorziening. „Kijk. een wasmachine koop je eens in de tien jaar. Dat je daar voor naar de stad moet is niet zo erg. Maar post- en geldzaken zijn dagelijkse dingen. Die moet je in je eigen dorp kun nen krijgen. We willen in Nederland dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig wonen, dan moeten belangrijke voorzie ningen ook binnen handbereik zijn." Tegen een muur Ronald van Damme uit Nieuw-Namen maakt zich niet druk meer over de toe komst van zijn postagentschap. „Dat is in 1997 al teruggebracht tot een mini- agentschap en brengt dus niet zo veel werk meer met zich mee. Ik doe het nu te gelijk met de rest van het werk in mijn winkel (een fotozaak, red.) Het aantal klanten is ook flink verminderd. Wij zit ten hier óp de grens met België en vroeger werd er ook geld gestort. Dat doen we niet meer. Als je hier nu ook al geen post zegel meer kunt krijgen? Maar ach, ik foto Willem Mieras maak me er niet druk meer over. Je praat bij Postkantoren toch tegen een muur." Woordvoerster Andrea van Lindenberg bestrijdt dat Postkantoren BV zonder nadenken alle ruim veertienhonderd postagentschappen gaat inwisselen voor servicepunten. „Wij zijn bezig met een proef in vijftien plaatsen, om in super markten, Bruna-winkels en Shell benzi nestations servicepunten in te richten. Het doel is de diensten op verschillende plaatsen gemakkelijker aan te bieden. Als de klanten tevreden zijn, gaan we meer servicepunten inrichten Bovenop de agentschappen, dus een uitbreiding." Van Lindenberg geeft toe dat als het hui dige vestigingenbeleid van Postkantoren BV in 2001 afloopt, de kans bestaat dat onrendabele agentschappen worden op geheven. „Wij zijn ook gewoon een be drijf. Maar het is heus niet zo dat wij een goede postagent aan de kant zetten. Juist op het platteland zijn die heel belangrijk voor ons. Daar past geen servicepunt, omdat een supermarkt of benzinestation niet altijd in de buurt is. En wij hanteren het beleid dat 95 procent van de Neder landers binnen vijf kilometer een post agentschap moet hebben. Dat blijft zo." door Joost Bosman TERNEUZEN - FNV Bondge noten was donderdag al vroeg uit de veren om pamfletten uit te delen aan de poort van Dow Be nelux. De vakbond keert zich tegen de plannen van de werk gevers in de metaal en techniek, die inhouden dat de reguliere werkdag in de sector moet gaan vallen tussen zes uur 's ochtends en tien uur 's avonds. Ook willen de werkgevers dit werkschema invoeren voor achttien zaterdagen in het jaar. Als het aan hen ligt, zal voor de ze werktijden geen toeslag meer worden betaald. De FNV wil een werkdag van ze ven uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. Alle uren daarbuiten moeten naar de mening van de bond extra worden vergoed. Bo vendien wil de werknemersfe deratie een loonsverhoging van 3,75 procent. Bondsbestuurder C Coban noemt de actie een groot succes. „De reacties waren zeer posi tief. De werknemers pikken de voorstellen van de werkgevers gewoon niet. Over drie weken gaan we het personeel van Dow opnieuw informeren." 's Mid dags maakte de FNV een rondje langs e.en aantal garagebedrij ven. Ook daar werden de fede ratiemedewerkers volgens Coban met open armen ontvan gen, zelfs door de werkgevers. Als op 2 februari de laatste on derhandelingsronde voor een CAO vastloopt 'komt er bonje', zo waarschuwde de FNV deze week. Fusie FNV Bondgenoten praat met de Duitse IG Metall en de Belgi sche vakbonden ACV-Metaal en ABW-metaal over een fusie, waarmee een reusachtige bond zou ontstaan. Doel is onder meer één (grensoverschrijden de) CAO voor metaalarbeiders af te sluiten. Volgens de vakbon den moeten met de komst van de euro de salarissen en de hoogte van de pensioenen op elkaar worden afgestemd. Voor werk nemers die over de grens wer ken, zou een aantal knelpunten kunnen worden opgelost. In pamfletten legde FNV Bondgenoten de bezwaren tegen de voorstellen van de werkgevers in de me taal en de techniek uit. foto Charles Strijd GRAND HOTEL ARIONj I/s wel 12 feest/es waardK >1999 is alweer hel vijfde levensjaar van Grond Hotel Arion. Mede vanwege deze reden I organiseren wij dit jaar 12 middagen/avonden [waarbij we mei livemuziek de zondagen weer I eens extra gezellig maken! Vanaf 24 januari l/m 12 december zullen de ensembles New Orleans Red Beans, Caledonia I Jan and Blues Band, Les Nocturnes of Expose, I maandelijks, vanaf 17.00 resp. 18.00 uur uw diner-dansant muzikaal omlijsten. De kosten Ivoor deze menu's bedrogen ƒ55,- voor een x 3-gongen en ƒ65,- voor een 4-gangen diner. J Deze menu's kunt u aanvragen bij de receptie! Heeft u iets te vieren? Kom naar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 47