Hendrikse stippelt eigen route uit De Graaf gevangen tussen bal en bat Schouwse ploegen hebben massaal goed resultaat nodig Voetballer van WIK'57 beleeft laatste deel revalidatieproces vooruitzicht Nieuw toernooi 4 in Graanbeurs - slaat aan bij de driebanders achter de schermen tussen burgh en bru door Klaas Verspoor ZIERIKZEE - Als WIK'57 morgen ihuisspeelt tegen Bevelanders zal Leon Hendrikse weer niet van de partij zijn. De reden? Die ligt ver achter ons. Oor zaak? Zaterdag de dertiende septem ber 1997 was voor de frêle voetballer alsof het een vrijdag was. In een compe titieduel van de reserves van WIK tegen het vierde team van Bruse Boys liep Hendrikse een enkelbreuk op. Zestien maanden later is hij nog niet klaar met zijn revalidatie. De verrassing was groot voor vele voet balliefhebbers toen in de PZC van 11 januari 1999 de naam Leon Hendrikse ineens weer opdook in de opstelling van WIK'57. Tien minuten voor afloop van de wedstrijd van zijn ploeg tegen Krabbendijke, in de derde ronde van de beker, maakte de speler bij een 3-0 voorsprong zijn rentree. Hendrikse leek uit de voetbaldood herrezen, zo plotseling was daar zijn terugkeer. Een verantwoorde actie? ,,Het leek voor mij allemaal niet serieus. Het was een mooi gebaar dat Joost van de Griek (trainer van WIK, red.) me dat gunde. Mijn serieuze rentree komt nog. Gezien mijn gesteldheid ben ik er na bijna an derhalf jaar loopwerk nog niet hele maal aan toe. De komende twee maan den ga ik gewoon twee keer per week trainen. Ik heb tot nu toe geen klachten maar als het niet hoeft, voetbal ik nog niet. Het is allemaal nog geen garantie dat het weer helemaal goed met me komt", vertelt Hendrikse. De geboren Zierikzeeënaar begon zijn voetballoopbaan bij Zieiikzee waar hij zich vanaf de C's tot en met de A-junio- ren serieus met keepen bezig hield. ..Van Cees Lodewijk (trainer A-junio- ren, red.) mocht ik onder Jack Schipper (trainer eerste selectie, red.), ik was toen zestien, met het eerste mee. Ik had mijn oogjes goed open en zag iets moois. Die ambiancespreekt Hendrikse bijna lyrisch. Vanaf de re servebank zag het keeperstalent spe lers als Peter Noordijke, Peter van Vos sen, Rini Stoutjesdijk en Kees Verkaart aan zich voorbijtrekken. Omgeturnd „Dat was een ander niveau dan het Zie- rikzee van nu. Maar toen wist ik eigen lijk al dat ik dat ook wilde meemaken, in het eerste van Zierikzee spelen." Tien jaar later deed het feit zich voor. Toen ook was keeper Leon Hendrikse omgeturnd tot rechtsbuiten Hendrikse en had hij behoorlijk wat voetbalbaga ge in zijn sporttas. Vanaf de A's van Zieiikzee maakte Hendrikse de overstap naar MEVO, waar hij samen met Eiik-Jan Kort in Leon Hendrikse: „Revalidatie is een weg die je alleen bewandelt." 1989 in het eerste debuteei-de. Als veld spelen Hij bleef de Zierikzeese zater dagvereniging twee jaar trouw- alvo rens terug te keren naar Zierikzee waar hij onder Toon van Tïggelhoven twee jaar in de tweede selectie speelde. Daarna vond Hendrikse het tijd voor een overstap naar Kerkweive waar hij vier seizoenen de groen-witte kleuren verdedigde. Met succes, Hendrikse groeide uit tot een voetballer die wat extra's kan bren gen voor een team. „Ik had het reuze naar mijn zin bij WIK. Het ging goed met me maar ik was 26 en had zoiets van: als ik nog wat wil moet het nu ge beuren." En juist dat 'nu', zo meent hij zelf, heeft in zijn nadeel gespeeld. Hen drikse kwam terecht bij Zierikzee waar de combinatie tussen spelers en trainer Jan Englebert niet werkte. Maar dat was niet de oorzaak dat Hendrikse niet echt uit de verf kwam bij de rood-z war- te formatie die dat seizoen degradeerde uit de zondag-derdeklasse. „Voor mij persoonlijk ging het mis toen Marco van Oeveren geblesseerd raakte en wegviel. Het probleem lag op het middenveld, ik werd niet meer aange speeld en viel helemaal weg." Juist Marco van Oeveren was de enige speler met wie Hendrikse tien jaar eenier als junior tussen de senioren op de foto ging. Een foto die Hendrikse koestert op zijn slaapkamer. Nadat Hendiïkse al eerder degradaties bij MEVO en Zie rikzee 2 meemaakte, was het nu de beurt met de Zieiikzeese hoofdmacht. Geen moment heeft hij ooit spijt gehad van zijn overgang Terug naar de I3e september 1997. WIK 2 leidde met 1-0 in Kerkwerve toen het noodlottige moment zich na 25 minuten in de eerste helft voordeed. Na een seizoen absentie was Hendrikse juist weer teruggekeerd op het WIK- nest. „Ik had geen florissant seizoen bij Zierikzee meegemaakt maar had toch niet het idee dat ik me opnieuw moest bewijzen. Ik heb toch genoten, al heb ik op het eind bijna niet meer gespeeld. Ik had eigenlijk vijf maanden niet gevoet bald en ook de voorbereiding op het nieuwe seizoen niet meegemaakt. Er gebeurde eigenlijk heel weinig. Tien minuten daaivoor had ik wel een tik gehad op die enkel maar op het moment zelf gebeurde er heel weimg. Het was een ongeluk en als het ware 'molen- wiekte' ik mijn eigen been. Niemand van Bru had er schuld aan. Het was ge woon een ongecontroleerde beweging van mezelf." Ziekenhuis In plaats van de gang naar de kleedka mer werd het voor Hendrikse de gang het ziekenhuis in Zierikzee. „Ik was er ooit eens geweest voor wratjes en om op bezoek te gaan maar verder nog nooit," kijkt Hendrikse lachend terug. Chirurg De Morree nam de onfortuinlijke onder zijn hoede. „Het ging allemaal heel snel want om vijf uur werd ik al geopereerd. Er was een enkelvoudige mooie breuk van mijn enkel geconstateerd maar ze zijn bijna twee uur aan het sleutelen geweest. Om tien voor zeven reed ik van de operatiekamer. Vier dagen in het ziekenhuis, zeven we ken niet werken en zes weken gips. De oo< ZIERIKZEE - Volgens Kees Vermeulen van de Zierikzeese biljartvereniging De Graan beurs was de belangstelling van Schouwse driebanders voor de nieuwe, gelijknamige trofee zo j onverwacht groot, dat hij als or- ganisator een wachtlijst heeft moeten aanleggen. „Bij 32 in schrijvingen hadden we afge- j sproken dat we zouden stoppen, j En die 32 hadden zich al I binnen de kortste keren inge schreven." De Graanbeurs is een nog jonge vereniging en niet bang om aan de weg te timmeren. Met dit driebandentoernooi voorziet de Zierikzeese biljartvex-eniging in een behoefte omdat, zegt Ver- meulen, er op Schouwen-Duri veland geen driebandentoer- nooi bestaat. Vorig week gingen de deelne mers met acht poules van vier personen van start. Tot en met de finale van morgen zijn er elke avond twee poules ge speeld. Respect De acht finalisten beginnen om elf uur uur in café restaurant Huis van Nassau aan hun eind strijd. En dat wordt volgens Vermeulen een echte thriller. Hoewel Vermeulen zelf pas Ne derlands kampioen is gewor den, spreekt hij met veel respect over zijn tegenstanders Peter van Mierlo, Peter van Hou we lingen, Cees Roggeband en de enige vrouwelijke deelneemster Ankie Smit. Bij die namen merkt hij meteen op dat de 'jonge honden' Peter en Huib Flikweert beslist niet mogen worden onderschat als kanshebbers voor de eindzege. Nieuwe lakens Alle deelnemers zijn vol lof over de accommodatie. „Speciaal voor het tpeiriooi zijn de tafels voorzien van nieuwe lakens en banden. Het is zo perfect dat veel deelnemers boven hun ge middelde spelen." Het gemiddelde tot waar kori worden ingeschreven voor de Graanbexxrs-Trofee lag op 0.900 punten. Gezien de ruime op komst en de enthousiaste reac ties krijgt het driebandentoer- nooi zeker een vast plaats op de biljartkalendei-. Kees Vermeu ten tenslotte: „Het wordt mor gen héél spannend. Iedereen kan van iedex-een winnen. En ie dereen wil ook van iedereen winnen." Scaldina-lid gelooft ook na 25 jaar in toekomst eilandelijk tafeltennis door Frans Evers NIEUWERKERK - Door de oliecrisis iix 1973 stopte Ad de Graaf bij Delta Sport met handballen. Een hele zondag met openbaar vervoer onder weg voor een handbalwed strijd vond hij 'niet zo aantrek kelijk'. Ondanks de crisis wilde De Graaf toch iets aan sport blijven doen. Op een door de Zierikzeesche Nieuwsbode gesponsorde pos ter zag hij dat de 24 sterkste mannen- en vrouwentafelten- nissers van Nederland in Zie rikzee zouden strijden om de NTTB-Cup en de Limburg Coupe. De Graaf weet het nog precies. Het was op zaterdag 8 december 1973 in sporthal On- derdak. De entree was twee kwartjes, inclusief het pro- gi-ammaboekje. In het bewuste programmaboekje stond een oproep of er mensen 'iets' voor het tafeltennis in de regio wil den gaan doen. De Graaf rea geerde. Binnen een week stond er ene Sjaak Vermeulen aan de deur. Na 25 jaar is De Graaf nog altijd lid van de Zierikzee se tafeltennisvereniging Scal- dina. Aanjager „Sjaak was de toernooileider van de wedstrijd in Zierikzee. Bij een ieder die aan de oproep gehoor had gegeven, was hij persoonlijk langs gegaan. Zo is het eerste bestuur ontstaan. Karei Holm wei-d voorzitter en mevrouw Erbrink onze eerste secretaris. Verder zaten Frans Pocomi en ik het bestuur. Met Vermeulen als de aanjager." Op 28 januari 1974 ging tafel tennisvereniging Scaldina of ficieel van start. Met Vermeu len kon De Graaf altijd lezen en schrijven. Ad, zei Vermeu len. jij moet de cursus jeugd- trainer maar gaan doen in Rot terdam. Dus ging De Graaf een seizoen lang naar Rotterdam en haalde hij er zijn papieren. Zo kreeg Scaldina in de gym nastiekzaal aan de Raamstraat in Zieiikzee zijn eerste tafel- tenniskader in huis. Tot op de dag van vandaag leert De Graaf op donderdag- avond de jeugd tafeltennissen, nog steeds aan de Raamstraat. „Jammer dat we nooit een ei gen clubgebouw hebben ge had. Dat is een remmende factor geweest op de ontwik keling van het tafeltennis op Schouwen-Duiveland. Je moet Met veel plezier kijkt Ad de Graaf in zijn plakboeken terug op 25 jaar Scaldina. bestuuxiijk zwaargewichten van kaliber in huis hebben om 'politiek' bepaalde zaken van de grond te kunnen tillen Enigszins jaloers kijkt De Graaf bijvoorbeeld naar de ve le tennisaccommodaties die het eiland rijk is. „In het ge meentelijk accommodatiebe- leid heeft tafeltennis eigenlijk nooit echt meegeteld", conclu deert De Graaf met enige frus- tratie. „Tegenwoordig zie je steeds meer buitenspoxten ge bruik maken van de zaal ter wijl wij die als typische bin- nenspoxt eigenlijk hard nodig hebben." Hoewel hard nodig, is een aparte avond voor de jeugd nog steeds onmogelijk. Hetzelfde geldt voor een seniorenavond op vrijdag. Hard nodig, maar onmogelijk Na 25 jaar georga niseerd tafeltennis kan Scaldi na met veertig leden dus nog steeds geen echte vuist maken. Ondanks dat kijkt De Graaf te rug op 25 hele mooie jaren. Een van de hoogtepunten vindt hij nog steeds het grote recreatie- tafeltennistoernooi dat hij sa men met Sjaak Vermeulen tien jaar lang in Brouwershaven organiseerde. „In 1982 zijn Sjaak en ik daarmee gestart. In de jachtenbexging van Van Ast in Brouwershaven zorgden we voor zestig tafels. Gemiddeld hadden we daar 380 deelne mers. Met allemaal mensen van campings uit de omgeving. Tien jaar lang hebben we voor veel mensen qua recreatief ta feltennis iets kunnen beteke nen. Het was het grootste tafel- tennistoernooi van zijn soort." In 1991 moest Vermeulen door omstandigheden er mee stop pen. „Heel erg jammei; ik mis die samenwerking nog steeds", klinkt het met spijt in zijn stem. Terugkijkend in zijn rijf dikke plakboeken met daarin de historie van Scaldina, reali seert De Graaf hoeveel mensen hij in 25 jaar tijd al les heeft ge geven. „Hans Volkeri en Mi chel Holm van ons eerste team heb ik vanaf hun elfde jaar be geleid. Nu zijn ze zelf vader van kinderen. En kijk", wij zend naar een foto in het al bum, „hier staat Arjan Bom die ik als jongetje nog les heb gege ven in Kerkwerve. Daar heb ik het dus altijd voor gedaan. En dat is een goed gevoel." Een minder goed gevoel krijgt De Graaf als ouders naar hem toekomen met de opmerking 'hij wordt hopelijk niet zo goed dat ik moet gaan rijden Dat raakt De Graaf enorm. „Steeds minder ouders hebben er iets voor over om het talent van hun kinderen te stimuleren. In het weekeinde met hun kinde ren naar toernooien gaan, is vaak al teveel gevraagd." Kilometers De Graaf weet waarover hij praat. Toen zijn zoon Paul in '84 begon te tafeltennissen, wist vader dat hij kilometers moest gaan maken. Want foto Marijke Folkertsma zoonlief had talent. Naast een keer trainen in Zierikzee. kwam er al gauw een districts training in Oudenbosch bij. Kort daarop speelde Paul lan delijk bij Hotak '68 in Hooger- heide „Soms reed ik in één weekeinde van Bovenkarspel naar Venlo." Al met al maakte de familie - moeder ging altijd mee - soms 1350 kilometer per weekeinde. Niet onverdienstelijk voor een man die vanwege de oliecrisis stopte met handbal Maar de investering was het waard. Zijn zoon speelt op dit moment bij landskampioen FVT Rot terdam. „Terugkijkend is het een absoluut hoogtepunt dat ik mijn zoon heb kunnen begelei den." En vooruitkijkend. „Op grond van de enorme belang stelling van de schooljeugd op ons jaarlijkse Taptoe-toer nooi. blijft ik met Scaldina ge loven in de toekomst van het tafeltennis op Schouwen-Dui veland. foto Marijke Folkertsma lange weg terug was ingeslagen maar Hendrikse raakte met in een isolement Thuis werd hij verwend door zijn ou dere, een aantal spelers van Bruse Boys 4 kwamen met een mooi cadeau en langzamerhand trok Hendrikse zijn ei gen weg. „Revalidatie is een weg die je alleen bewandelt. Ik loop al vijftien jaar voor mezelf dus dat was ik wel ge wend. Begin januari 1998 deed ik mijn trimschoenen voor de eerste keer aan." Twaalf maanden later moest Hendrik se voor het eerst zijn voetbalschoenen na een wedstrijd schoonmaken Maar voor hem gaat voorlopig aUes onder het motto 'niks hoeft'. „Een tijd geleden hep ik met mijn vriendin langs het veld van OW uit Oostvoorne en zag ik het voetbalveld stralen in het zonnetje. Dan wil ik direct mijn schoenen aan doen. Mooi weer, mooi veldje, zo'n type ben ik.Toch doet Hendrikse niks over haast maar alles weloverwogen. Daar voor heeft de technische voetballer, die veel van zijn snelheid en intuïtie moet hebben, binnen de lijnen voor zichzelf al te vaak de moeilijke weg gekozen. door Ben Hameeteman ZIERIKZEE - De eilandelijke voetballiefhebbers kunnen het komend weekeinde weer volop hun favorieten gaan steunen. Zes ploegen spelen hun wed strijd op Schouwse bodem, vooropgesteld natuurlijk dat de velden bespeelbaar zullen zijn. Verschillende formaties zijn voornemens de handen eens flink uit de mouwen te steken, voor eindelijk eens dat goede re sultaat. Een van de weinige ploegen die de wind mee heeft is Brouwershaven, dat morgen thuis opponent Internos treft. SKNWK-trainer Hugo Crucq realiseert zich dat het uur van de waarheid is aangebroken. De momenteel in de gevarenzone bivakkerende zaterdag-twee deklasser moet de komende weken gaan proberen een even tuele degradatie af te wenden. Morgen wacht op eigen veld de nummer drie Temeuzense Boys. „We zullen het moeten hebben van keihard werken en scherpte in de duels. Ik hoop dat we dit eindelijk eens negentig minuten lang vol weten te houden. Tot nu toe hebben we steeds periodes gehad waarin we wegvallen en zodoende de wedstrijd uit han den geven", aldus Crucq. Het wisselvallig acterende WIK treft in eigen huis opponent Be velanders. waarvan in de heen wedstrijd met 3-1 werd verlo ren. Trainer Joost van de Griek blikt vol vertrouwen de komen de weken tegemoet, waarin nog acht thuiswedstrijden en drie uitwedstrijden op het program ma staan. „Ik heb er wel ver trouwen in dat het ons lukt om nog de nodige punten te gaan pakken. Als de kopjes maar de zelfde kant op blijven staan." Patrick de Broekert is weer fit. Of dat van de rest van het team gezegd kan worden, moet nog blijken. Vandaag treedt name lijk keeper Krijn Hendrikse in het huwelijk en de gehele selec tie is voor het huwelijksfeest uitgenodigd. Zootje DFS speelt een thuiswedstrijd tegen Apollo. Gezien de 4-1-ze- ge destijds verwacht trainer Marcel de Nijs het duel in winst te kunnen omzetten. „In princi pe kan DFS in deze klasse ieder een aan. Als we maar in goede doen zijn en een volledig elftal kunnen neerzetten." En daar wringt hem nu juist de schoen. Zoals het er nu naar uitziet zal De Nijs weer moeten schrapen om voldoende spelers binnen te lijnen te krijgen. „Het is mo menteel een zootje wat betreft de zieken." Kampioenskandidaat Brou wershaven treft op sportpark Onder de Molen het defensief ingestelde Internos. Oefen- meester Pim Potappel heeft geenszins zijn twijfels over een goede afloop. „Internos stelt ei genlijk niet veel voor. Alleen hoop ik wel dat we nu wat slim mer spelen dan toen bij hun. Het was toen bar slecht Brouwer shaven pompte alles in die trechter, liep teveel met de bal en de organisatie was soms hele maal weg." Ook blikt Potappel stiekem alvast vooruit naar de ontmoeting van volgende week tegen Smerdiek. „Als we die wedstrijd kunnen winnen, doen we een flinke stap in de goede richting van het kampioen schap." Voor ZSC-trainer Edwin Kriens en de zijnen staat er weer een moeilijke wedstrijd op het pro gramma. De nummer drie, Wol- phaartsdijk, komt op bezoek. Kriens verwacht dat zijn elf enorm gemotiveerd deze ont moeting zullen ingaan, „Bij Wolphaartsdijk hebben we on verdiend met 3-2 verloren. Dus we hebben nog iets recht te zet ten", klinkt het strijdlustig. ZSC zal het moeten doen zonder de inzet van topscorer Niels van de Moezel die met vakantie is. En ook John Dorreman is voor een week of acht uitgeschakeld. Hij scheurde onlangs zijn enkel banden. Mevo moet naar hel Brabantse land. In Etten-Leur wacht het plaatselijke elftal van DSE. Trainer Nico Schoute is zeer te vreden met een punt. De thuis wedstrijd vorig jaar ging met 2- 1 verloren Keeper Kees de Rui ter heeft zijn duim geblesseerd en kan er niet bij zijn. Ook de in zet van de tweede keeper is nog onzeker, vanwege een rugbles sure. „Maar vaak als je denkt dat iets niet gaat lukken, lukt het juist en wanneer je denkt geen problemen te hebben gaat het juist niet, is mijn ervaring", houdt Schoute het hoofd koel. Jeugdspelers Normaal gesproken moet Dui- veland morgen in Bergen op Zoom geen problemen hebben tegen het onderin bengelende Vrederust. De thuiswedstrijd vorig jaar werd met ruime cij fers gewonnen. „Ik hoop dat de jongens de tegenstander niet onderschatten en meteen scherp beginnen, anders heb je kans dat je alsnog punten laat lig gen", vertelt de trainer. Verwest wordt gedwongen diverse jeugdspelers op te stellen van wege de afwezigheid van onder andere Jacco de Bruine, Chris Stouten (beiden geschorst). Je roen van de Maas en Hans Ver hoek (beiden geblesseerd) Trainer Bert Penturv en zijn mannen moeten zondag op be zoek bij Patrijzen. De thuiswed strijd werd indertijd vrij eenvoudig door Zierikzee ge wonnen. ..Maar ik vond Patrij zen toen wat afwezig. Dus ik verwacht dat ze zondag wel meer weerstand zullen bieden en Zierikzee handen vol werk zal hebben", aldus Pentury. Laatstgenoemde heeft overi gens geen enkele idee waar het in deze competitie op uit zal draaien. Door de vele afgelas tingen is er een geheel scheef beeld van de stand ontstaan. „Het kan vriezen en het kan dooien. We hebben deze compe titie tegen drie ploegen nog he lemaal niet gespeeld. Dus hoe het allemaal afloopt ik weet het niet." Bij Renesse staat de thuiswed strijd tegen koploper Sprundel, die met 7-1 werd verloren, nog vers in het geheugen. De return zal waarschijnlijk met gemeng de gevoelens tegemoet getreden worden. „Sprundel is de beste ploeg in deze klasse. We zullen moeten proberen om de tegen stander uit de zestien te houden. Maar dat zal moeilijk zijn Als dan ook nog maar niet het kopje naar beneden gaat, want dan wordt het helemaal moeilijk", is de weinig optimistische kijk van trainer Nico Kind. Belabberd Trainer Toine Tiggelman van Dreischor bespeurt binnen zijn selectie een weerslag van de ab normaal vele afgelastingen van de laatste tijd. „Je ziet dat ze veel minder gemotiveerd zijn. Daarbij komt dat het veld van Dreischor belabberd slecht is Het zou eens goed gerold moe ten worden, maar de gemeente doet er niets aan. Daarom gaan we dat zelf maar proberen via een boer of zo.Als de thuiswed strijd tegen Schoondijke door gaat, verwacht Tiggelman dat er gewonnen moet kunnen wor den Ouwerkerk-trainer Jakkoo Brouwer is als een kind zo blij met de komst van aanvaller Erik Bleiji. „Erik is afgelopen zon dag al meteen zeer waardevol voor Ouwerkcrk gebleken. Hij heeft ons eigenlijk uit het dal weten te tillen. Ouwerkcrk zat de laatste tijd toch min of meer op een dood spoor. Maar nu heb ben we weer een extra aanspeel punt erbij." In het uitduel tegen Schijf wil Brouwer drie punten pakken. „We hoeven niet te pro moveren, maar meedoen in die nacompetitie is wel leuk." Rencsse-lrainer Nico Kind is niet optimistisch over de komende wedstrijd tegen de koploper. „Sprundel is de beste ploeg in deze klasse. We zullen moeten proberen om de tegenstander uit de zes tien te houden. Maar dat zal moeilijk zijn." foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45