Millenniumbug treft consument Inwoners Maarn ontdaan over vermissing van kind CDA-nieuwkomer bijt zich vast in asielbeleid *1 IT I uEüB Paars sust ruzie over varkenswet SBS moet beelden rellen in Amsterdam aan OM afstaan Huishoudens zelf verantwoordelijk voor voorkomen schade Nijmegenaar krijgt 20 jaar voor misbruiken en doden van jongetje Weefgetouw van Peerke Donders hersteld I Helft bruggen veilig 2000 in Schutter disco Arnhem vast Stankcode 2 in Rijnmondgebied Autostoelen zijn ondeugdelijk Dode bij schietpartij Veenendaal Kaars bij ongeluksboom doorRixt Albertsma door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De ruzie tussen D66 en PvdA over de varkenswet is gisteren gesust door de fractievoorzitters. Alle coalitiegenoten steunen de wet en wachten eensgezind af hoe het hoger beroep van landbouwminister Apo theker uitpakt, aldus D66-voorman De Graaf gistermiddag na afloop van het zogeheten Torentjesberaad. PvdA-fractievoorzitter Melkert snapte gisteren niet goed waar alle ophef vandaan kwam. De PvdA heeft destijds voor de wet gestemd en steunt nu Apotheker in zijn verweer tegen het vonnis van de Haagse rechtbank, aldus Melkert. De rechter vindt dat de boeren een schadevergoeding moeten krijgen voor het gedwongen verlies van de varkens. Het kabinet bestrijdt dat. De PvdA maakt zich wel zorgen over de juridi sche procedure, aldus Melkert. Die kan een paar jaar gaan duren D66-landbouwspecialist Ter Veer was deze week gebeten op zijn PvdA-col- lega Feenstra. Feenstra wilde van Apotheker weten hoe die zich voorbereidde op een eventueel negatieve uitspraak en of hij met de varkensboeren overlegde. Ter Veer zag daarin het signaal dat de PvdA twijfelde aan de varkenswet en aan de opstelling van Apotheker. Dat vond hij 'parlementair onwaardig'. De PvdA moest daarom van Ter Veer weer in het gareel gezet worden via het wekelijkse coalitieberaad tussen de fractievoorzitters en premier Kok. Daarbij is niet gevloekt of gevochten, aldus De Graaf. „We hebben er zeven, acht minuten over gesproken. Laten het er negen zijn.Hij vindt niet dat de zaak hoog is opgespeeld. Wel kon hij zich de 'lichte irritatie' bij Ter Veer voorstellen, gezien de wijze waarop de varkenswet tot stand is ge komen. In 1997 was D66 de enige partij die zich vierkant achter de strenge var kenswet, en daarmee achter toenma lige WD-landbouwminister Van Aartsen, opstelde. De partij bracht zichzelf daarmee in een isolement. GPD DEN HAA,G - De Nederlandse consument moet zelf regelen dat de apparatuur bij hem of haar thuis millenniumbestendig is. Dat blijkt uit een advies van de commissie voor consumenten aangelegenheden van de Soci aal-Economische Raad. Bedrijven en ondernemers heb ben hun handen dit jaar vol aan 'net oplossen van het millenni umprobleem. Maar ook de con sument moet opletten. De com puter, de centrale verwarming en de video thuis kunnen net zo goed zorgen voor problemen tij dens de eeuwwisseling. De commissie voor consumen tenaangelegen (CCA) schrijft deze week in een brief aan de ministers Van Boxtel van Grote Steden- en Integratiebeleid en Jorritsma van Economische Za ken, dat de consument de scha de thuis zoveel mogelijk moet roorkomen of beperken. Om dit te bereiken adviseert de CCA jig dat de overheid en ondernemers neer informatie moeten gaan ;even aan consumenten over iet probleem. Wisselwerking iai De consumenten zullen op hun en leurt weer informatie vragen ge- ian bedrijven en producenten. )oor deze wisselwerking hoopt lecommissie dat beide partijen ikaar kunnen helpen bij het eniplossen van het millennium- oefyrobleem. De commissie be- taat uit de Consumentenbond, lenyNO-NCW, MKB en onafhan- ;elijke leden. let Millennium Platform stelt at het bedrijven en onderne- lingen al een tijdje stimuleert m zoveel mogelijk informatie aan de consument te verstrek ken. Ook verstrekken ze een boekje met tips over het opspo ren van millenniummankemen ten in de apparaten thuis. Volgens het platform is het goed dat de consument bewust is van het millenniumprobleem thuis, zoals bij beveiligingsinstalla ties, maar moet de consument daarin wel ondersteuning vin den. In het voorjaar komt het Millennium Platform waar schijnlijk met een eenmalige krant, waarin de consument op alle mogelijke millenniumpro blemen thuis wordt gewezen. Vooral de vitale systemen, zoals water, energie en verwarming, zijn volgens het platform be langrijk. Zelf De commissie schri j ft dat het al leen gaat om producten thuis, zoals computers, software en vi deo's. De verantwoordelijkheid voor publieke voorzieningen, zoals energie, telecommunica tie en (medische) zorg ligt bij de producent. Zo ook de telefoon aansluiting. maar weer niet de telefoon zelf. Hoewel er in de apparaten thuis minder grote problemen worden verwacht dan bij bedrijven, weet niemand precies wat er gaat gebeuren. Volgens de commissie kan de consument het nalopen van mil lenniumproblemen thuis zelf doen. Volgens de woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars, Gert Kloosterboer, is er voor particulieren geen verzekering voor millenniumschade. „Voor de particulier verandert er nietsAlles wat nu onder de dek king valt van verzekeringen van particulieren, zal dan ook uitge keerd worden", aldus Klooster boer. „Stel", legt hij uit, „er ont staat brand in een magnetron door de 'millenniumbug', dan keren wij wel uit omdat de brandschade onder de inboe delverzekering valt." Dit geldt ook voor waterschade. „Dergelijke gevallen vallen on der de polis. De reparatienota voor kapotte producten gaat natuurlijk niet naar de verzeke ringsmaatschappij Consu menten kunnen eventuele scha de aan apparaten dus alleen verhalen op de producent. GPD TILBURG - Het weefgetouw van pater Peerke Donders zaliger is in oude luister hersteld. Het behoort tot de pronkstukken in het geboortehuis van Donders (1809-1887) en is nu weer aanwezig in de Pater Dondersstraat in Tilburg. Alle kapotte onderdelen wer den vervangen en het getouw werd ook 10 dagen in een vriescel gezet om bij minus 32 graden de houtworm uit te roeien. Don ders, missionaris verrichtte tijdens zijn leven zendingswerk on der de melaatsen in Suriname. Hij werd in 1983 zalig verklaard door Rome. Het geboortehuis is open voor gelovigen. foto Toussaint Kluiters/ANP lan onze redactie binnenland BIN BOSCH - Het gerechtshof inDen Bosch heeft gisteren een er IJ-jarige man uit Nijmegen ver- 'Oi «rdeeld tot twintig jaar gevan- de pnisstraf wegens seksueel mis- ruik en het doden van een evenjarig jongetje. Er was waalf jaar en TBS met dwang- erpleging geëist, et hof legde geen TBS op, om- at de man een onderzoek naar ijn geestvermogens heeft ge- 'eigerd. Het slachtoffertje, de •jarige Nasr-Eddine Achouit- :uit Nijmegen, verdween in ju- i 1993 en werd later dood in het laas-Waalkanaal gevonden, ijn vriendjes herkenden de ijmegenaar als de man die op dag van de verdwijning van :t jongetje in diens buurt was ïzien. Voor soortgelijke delic ti was de verdachte al eerder iroordeeld. Hij verbleef jaren teen TBS-kliniek. Het gerechtshof in Arnhem leg de de man eind 1996 in deze zaak tien jaar op wegens seksu eel misbruik, maar het hof sprak hem vrij van schuld aan de dood van het kind. De Hoge Raad ver wees de zaak nadien naar het hof in Den Bosch voor nieuw DNA-onderzoek naar het sper ma dat bij het slachtoffertje was gevonden. Dit onderzoek leverde geen nieuwe informatie op. In 1996 bleek al dat het DNA-profiel van het gevonden sperma met dat van de Nijmegenaar over eenkwam. Deskundigen spra ken bij het hof in Den Bosch van een kans van 1 op 165.000 dat het DNA zou overeenstemmen met het DNA van een andere man. Het hof in Den Bosch achtte de man op basis van het onderzoek zowel schuldig aan seksuele misbruik als aan de dood van het kind. ANP van onze redactie buitenland MAARN - Inwoners van Maarn en omgeving zijn gisteravond op de hoogte gebracht van de twee verkenningsvluchten die van daag boven de bossen tussen Maarn en Doorn worden uitge voerd. De vliegtuigen van de lucht macht worden ingezet, omdat ze veel betere foto-apparatuur aan boord hebben dan de helikop ters die de afgelopen dagen zijn ingezet bij de zoekactie naar de sinds dinsdag vermiste Sybine Jansons. Burgemeester M. Burgman van Maarn waarschuwt in een fol der voor het donderend geraas dat de laag overvliegende toe stellen veroorzaken. Verder roept hij de bevolking op om nooit alleen door de bossen te fietsen, altijd hoofdroutes te ge bruiken en afspraken te maken over het tijdstip van thuis komst. In het kleine en welva rende Maarn zijn dergelijke af spraken gebruikelijk De hechte, zesduizend zielen tellende gemeenschap op de Utrechtse Heuvelrug heeft vol gens burgemeester Burgman ontdaan en zelfs angstig op de vermissing van de 13-jarige Sy- I door Cees van der Laan DEN H.AUG - Hij zit nog maar een half jaar in de Tweede Ka mer. maar weet de coalitie aardig op de kast te krijgen. CDA'er Joop Wijn bijt zich als een pitbull vast in het asielbe leid en roert graag in troebele coalitieverhoudingen. „Ik kan hier niet meer op in gaan. Dit is onbegonnen werk", verzucht PvdA-Ka- merlid Bert Middel als Wijn hem blijft bestoken met prie mende vragen over het falen de asielbeleid en vermeende ruzies in de coalitie. Zwaar geïrriteerd staat de so- I ciaal-democraat tegen zijn I zin achter de katheder. De uit- I spraak van staatssecretaris Cohen dat het asielstelsel op 'ontploffen' staat als eind dit jaar 12.000 van de 65.000 I asielzoekers in noodvoorzie ningen opgevangen moeten worden, was aanleiding voor Wijn om een spoeddebat aan te vragen. Voor de coalitie hoefde dat niet. want deze debatten ver zanden immer in een herha ling van zetten. Zo ook giste l-en. „Gretig, bijna hijgerig, werpt u zich op het asielbe leid", verwijt Middel zijn CDA-opponent. Sinds de 28-jarige Wijn het woordvoerderschap asielza ken van zijn partijgenoot Ver hagen overnam, voert het CDA op het scherpst van de snede oppositie tegen het paarse asielbeleid. „Concrete maatregelen blijven uit. Wel woorden maar geen daden", zo vat Wijn tijdens het spoed- debatje het beleid samen. Ook de uitspraak van Cohen dat het asielstelsel dreigt te ont ploffen is slecht bij hem geval len. „Dat ondergraaft het draagvlak van het asielbeleid in de samenleving." Beheersbaar Cohen en de woordvoerders van D66. PvdA en VVD menen echter dat het kabinet er alles aan doet om de zaak beheers baar te houden, al wil Cohen niet zeggen welke extra maat regelen hij in petto heeft. Wijn proeft ruzie in de coali tie. „U maskeert uw menings verschillen". Volgens hem wordt Cohen niet gesteund door de PvdA diens eigen par tij, maar dat wordt ontkend. VVD-woordvoerder Kamp bijt even hard terug. ..Als uw fractie een keer flink moet zijn, spat uw fractie uit el kaar", waarmee de liberaal verwijst naar het voormalige CDA-Kamerlid Jacques de Milliano. Die stapte enkele maanden geleden op uit onvrede over het standpunt van zijn fractie over het terugsturen van Bos niër s. PvdA'er Middel geeft toe dat er verschillen van opvatting zijn, maar volgens hem zijn de coalitiepartijen bereid het re geerakkoord uit te voeren. „Ruzies komen in de beste hu welijken voor. maar we zitten dichter bij elkaar dan u denkt Uw eigen fractie is toch ook verdeeld?" Maar Wijn geeft geen krimp ,.U wijst op het CDA om de problemen in de coalitie le maskeren U heeft zware pro blemen." GPD commentaar op pagina 2 bine gereageerd. Vrijwel ieder een kent de familie, omdat die betrokken is bij tal van lokale activiteiten. Het hele dorp leeft dan ook met de familie mee, al dus Burgman. Een scala aan hulpverlenings instanties staat inmiddels klaar om psychologische hulp te ver lenen aan iedereen die dat nodig heeft. Maar vooral aan de jeug dige inwoners van Maarn, bij wie de vermissing volgens Burg man hard is aangekomen. Directeur J. Geurkïnk van de christelijke scholengemeen schap Revius in Doorn probeert het normale schoolleven zo goed en zo kwaad als het gaat door te laten gaan. De medeleerlingen van Sybine Jansons van klas gymnasium 2 zijn gisteren in een aparte ruimte opgevangen. De zoektocht naar Sybine wordt vandaag behalve vanuit de lucht ook in de bossen voort gezet. opnieuw met honderd man politie en mariniers. ANP DEN HAAG - De helft van de maatschappelijk vitale objecten die vallen onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat is inmiddels millenniumbestendig. Het gaat onder meer om bruggen, sluizen en apparatuur voor verkeersgeleiding. Secretaris-generaal R. Pans van het ministerie zei dat giste ren op een symposium in Den Haag. Hij acht het nog te vroeg te voorspellen dat alle vitale objecten voor 1 januari berekend zijn op de eeuwwisseling. Voor het geval dit niet lukt, liggen de technische noodplannen al klaar ANP ARNHEM - Twee Arnhemmers van 21 en 28 jaar oud zijn gis teren aangehouden door de politie in die stad. De politie is et- zeker van dat een van beiden zaterdagmorgen heeft geschoten op een portier van megadiscotheek Luxor in Arnhem, maar weet nog niet wie. De politie zoekt nog naar de derde man die bij de schietpartij was betrokken Bij huiszoekingen bij de twee verdachten trof de politie vijf vuurwapens aan. Het is nog niet bekend of het zaterdag ge bruikte vuurwapen daarbij is. Een bewakingscamera bij de toegangsdeuren van Luxor regi streerde de schietpartij. De verdachten stonden herkenbaar op de beelden. Volgens de politie blijkt uit de videoband dat de schutter gericht op de portier heeft geschoten. De drie mannen waren boos omdat zij geen toegang kregen tot de discotheek. ANP ROTTERDAM - Sinds gisteravond tien uur is in het Rijn mondgebied stankcode 2 van kracht. Dat betekent dat bedrij ven stankverwekkende activiteiten met de helft moeten ver minderen. De Milieudienst Rijnmond DCMR kreeg gisteren uit het ge bied ongeveer twintig telefoontjes over stankoverlast. Weinig wind en daardoor een stabiele luchtopbouw zijn er de oorzaak van dat de stank blijft hangen. Dit weertype houdt aan tot vanavond. ANP DEN HAAG - Autostoelen en hoofdsteunen deugen niet. Uit onderzoek van TNO Wegtransportmiddelen blijkt dat geen van de tien geteste middenklassers een autostoel of hoofd steun heeft die iemand bij een botsing op verantwoorde wijze opvangt. De Consumentenbond, die meewerkte aan het onderzoek, meent dat de wettelijke eisen onvoldoende zijn en dat de ver koper of fabrikant de consumenten beter over de kwaliteit van hoofdsteunen moet informeren Op grond van het onderzoek verwacht de Consumentenbond dat het aantal slachtoffers van een whiplash zeker niet zal af nemen. Het aantal slachtoffers in Nederland neemt elk jaar met 15.000 tot 30.000 toe. De totale maatschapppelijke kos ten van het verschijnsel worden geschat op een miljard gulden per jaar. ANP VEENENDAAL - Bij een schietpartij in een woning in Veenendaal is gisteravond rond half zeven de bewoner om het leven gekomen. Twee andere mensen, die zich op het moment van de schietpartij ook in het huis bevonden, werden even eens door kogels getroffen en zwaargewond afgevoerd. De politie vermoedt dat er sprake is van een afrekening in het criminele circuit. De betrokken slachtoffers waren allen be kenden van de politie. Rond half zeven drong een vooralsnog onbekende man het pand binnen, vuurde een aantal schoten af en vluchtte weg in een auto. Hij was gisteravond nog voortvluchtig.. GPD door Monique Brandt AMSTERDAM - Televisiezen der SBS 6 en fotopersbureau WFA moeten beeldmateriaal afstaan aan justitie van rellen die op 20 december in Amster dam plaatsvonden. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam be paald tijdens behandeling van de klacht die deze media tegen het in beslag nemen van de beel den hadden ingediend. Tijdens een demonstratie tegen de Amerikaans/Britse bombar dementen op Irak, richtte een groep Marokkaanse jongeren vernielingen aan in de buurt van het Amerikaanse consulaat op het Museumplein. Beeldmateri aal van de rellen werd door het Openbaar Ministerie in beslag genomen in de hoop de rad draaiers ermee te kunnen op sporen. Volgens de rechtbank werd er tijdens de ongeregeldheden zo veel geweld gebruikt dat 'een inbreuk op het recht van vrije nieuwsgaring door in beslagne ming van video- en fotomateri aal gerechtvaardigd was.' Zo werden twee politieagenten met straatstenen bekogeld. SBS heeft al aangekondigd tegen de uitspraak in cassatie te gaan Beeldmateriaal van rellen die een week eerder plaatsvonden moeten blijkens het vonnis ech ter meteen worden teruggeven aan SBS 6 en WFA. Het betreft ongeregeldheden op 14 decem ber, die ontstonden nadat twee jongens waren aangehouden op verdenking van autodiefstal Politie en omstanders raakten hierbij slaags, maar volgens de rechtbank waren de hier ge pleegde vergrijpen niet ernstig genoeg om in beslagname te rechtvaardigen. Volgens de uitspraak mag jour nalistiek materiaal alleen door justitie worden opgeëist als het kan helpen bij het ophelderen van misdrijven die de rechtsor de ernstig aantasten, zoals zwa re mishandeling. In elke geval moet apart worden bekeken of in beslag name is gerechtvaar digd SBS en journalistenvak bond NVJ zijn niet blij met het vonnis. NVJ-woord voerder Verploeg wil de zaak indien no dig zelfs voorleggen aan het Eu ropese Hof. Hij meent dat jour nalisten het gevaar lopen gezien te worden als een verlengstuk van justitie, waardoor bij onge regeldheden de relschoppers zich tegen de mediavertegen woordigers kunnen keren. GPD AMSTERDAM - Sinds juli vorig jaar brandt bij deze ongeluksboom aan de Ookmeerweg in Amsterdam een kaarsje ter nagedachtenis aan de dood van het meisje Kim (30-10-83) en de jongen Marvin (25- 10-82). In juli reed een 19-jarige automobilist met vier passsagiers na een avondje stappen dronken tegen deze boom. Kim en Marvin kwamen om. De twee andere inzittenden van 15 en 16 jaar alsook de chauffeur werden gewond opgenomen. In de briefjes op de boom worden de chauffeur vele verwijten gemaakt. Ook wordt steeds op nieuw zijn onderduikadres bekend gemaakt. De jongen zou nu in Grubbendonk zijn ondergedoken. foto Guus de Jong/ANP Advertentie TREKKING 26 JANUARI _J Deze kans kunt u niet laten lopen! Een Jackpot van 17,5 miljoen belastingvrij, de hoogste ooit! Plus 750 extra prijzen van ƒ1.000,-. Maar zorg wel dat u er snel bij bent! Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3