Weer kerk op Schouwen dicht Nooit meer onthaasten bij vakslager Simmers PZC PZC Thuiszorg studeert op centraal belpunt voor zorgvragen Opsteker voor twee scholen die roken het beste bestrijden Schrijfavonden van Amnesty Schouwen zeeland 19 Jacobuskerk in Nieuwerkerk slachtoffer van samenvoeging Termijn voor registratie oogstschade sluit bijna WÊÊÊÊÊÊÊÊM y - 7/u'■i'jv.* Initiatiefwet verjaring asbest Vrees om verslaafdenzorg Aangereden fletser gewond Doorrijder rijdt auto in puin Gewonden bij frontale botsing Dief betrapt bij stelen wijn vrijdag 22 januari 1999 door Nils ten Brinke NIEUWERKERK- Op Schou wen-Duiveland wordt opnieuw een kerk gesloten. Na Scharen- dijke is ook Nieuwerkerk toe aan het onder één dak brengen van de herv ormde en de gerefor meerde kerkleden. De van ouds her hervormde Johanneskerk wordt verbouwd,en de gerefor meerde Jacobuskerk wordt ver kocht. Het merendeel van de kerkleden stemt in met de samenvoeging, al gaat de verkoop van de Jaco buskerk enkelen wel aan het hart, Maar predikant G. Klein beschouwt de plannen als een bekroning van het integratie proces tussen de hervormde en de gereformeèrde kerk. „Het is een goede zaak voor de gemeen te als er één herkenbaar kerk centrum komt." In januari 1994 werden de her vormde en de gereformeerde ge meenten van Nieuwerkerk al symbolisch samengevoegd in de nieuwe Duivelandse Samen- Op-Weg-gemeente. Die ge meente houdt haar wekelijkse kerkdiensten nu nog om toer beurten in de van oudsher gere formeerde Jacobuskerk en de heiwormde Johanneskerk. Maar dit is een onpraktische en dure situatie, zegt predikant Klein. Naast de onderhoudskosten van de beide kerken die zwaar op het budget van de gemeente druk ken, zijn beide gebouwen te klein. Dat geldt niet alleen voor de zondagse kinderdienst, maar ook voor doordeweekse activi teiten die gelijktijdig plaatsvin den, zoals catechisatie en verga deringen. Schip VLISSINGEN - Gedupeerden die in aanmerking denken te ko men voor de Regeling Oogst schade 1998, hebben nog tot maandag 25 januari de tijd om zich te melden. Ook agrariërs die in december meededen aan de zogenaamde quick scan moeten zich opnieuw met een meldingsformulier wenden tot LASER, de instantie die de aan vragen verzamelt. De regeling is bestemd voor ak ker- en tuinbouwers die door de extreme weersomstandigheden in het najaar van 1998 schade hebben geleden. De maatregel geldt voor heel Nederland, met uitzondering van gebieden die op grond van de Wet Tegemoet koming Schade bij rampen en zware ongevallen zijn aangewe zen als schadegebied. LASER heeft tot nu toe 1800 aanvragen ontvangen. Een schadeformulier kan worden aangevraagd bij een van de vijf regiokantoren van LASER, of via Internet (www.minlnv.nl/re- geling). Meer informatie: 0800- 0526. Daarbij is er volgens Klein be hoefte aan één duidelijk her kenbaar kerkcentrum. Dat wordt de Johanneskerk aan de kerkring, die voor ingebruikna me wel moet worden verbouwd. De drie zalen die worden aange bouwd, komen op de plek van het schip (het gedeelte tussen koor en toren) te liggen. Dit schip is als gevolg van een blik seminslag in de zestiende eeuw door brand verwoest en nooit in oorspronkelijke staat hersteld, omdat de gemeente na de her vorming nog maar honderd le den telde. Inmiddels is de Samen-Op-Weg gemeente naar 850 leden ge groeid, van wie zo n 200 mensen wekelijks naar de kerk komen. Daarvan was 25 procent voor het behoud van de Jacobuskerk en 75 procent voor de Johannes kerk. Maar Klein benadrukt dat uiteindelijk alle gemeenteleden de noodzaak van de samenvoe ging inzagen, al ging het enkele gereformeerde kerkleden wel aan het hart. Klein vreest dan ook niet voor wegblijvende ge reformeerden, zoals in Scharen- dijke. „Het is een goede zaak voor de gemeente als er één her kenbaar kerkcentrum komt." De monumentencommissie 'Stad en Lande' heeft de voorge nomen aanpassing van de Jo hanneskerk inmiddels goedge keurd. Met de bouw wordt begonnen, zodra het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland de wijziging van het bestemmings plan heeft goedgekeurd. De Ja cobuskerk wordt te koop gezet. De Jacobuskerk wordt te koop gezet. foto Marijke Folkertsma door Rolf Bosboom GOES - Oosterschelde Thuis zorg wil haar telefonische be reikbaarheid verbeteren. Het plan is om telefoontjes van cli ënten centraal te gaan opvan gen. Daarbij wordt gekeken of het mogelijk is uiteindelijk één centraal nummer in te stellen waar men met zorgvragen te recht kan. In maart begint de or ganisatie, zonder dat de cliën ten dat zullen merken, met proefdraaien. Oosterschelde Thuiszorg, actief op de Bevelanden, Schouwen- Duiveland en Tholen/Sint Phi- lipsland, krijgt regelmatig van cliënten te horen dat de bereik baarheid niet altijd goed is. Mensen worden soms eindeloos doorverbonden of doorverwe zen naar een andere locatie, of zij worden niet geholpen omdat ze de juiste persoon niet te pak- ken kunnen krijgen. Een cen traal punt waar alle vragen en verzoeken terechtkomen, moet de situatie verbeteren. De medewerkers van de centra le krijgen de verantwoordelijk heid dat de cliënt goed wordt ge holpen. Als zij zelf niet de vraag kunnen beantwoorden, zorgen zij ervoor dat degene die dat binnen Oosterschelde Thuis zorg wel kan, de klant terugbelt. De medewerkers van de centra le dienen daarom goed op de hoogte te zijn van het reilen en zeilen van de organisatie. Ook dienen zij de cliënten op een juiste en klantvriendelijke ma nier te woord te kunnen staan. De nieuwe manier van werken wordt geleidelijk ingevoerd. Eerst wordt vanaf maart proef gedraaid, waarbij telefoontjes automatisch worden doorge schakeld naar de nieuwe cen trale. Pas als dat systeem goed blijkt te functioneren en alle medewerkers eraan zijn ge wend, wordt mogelijk een cen traal nummer opengesteld. Cli ënten kunnen daar dan met al hun vragen terecht. I. Dekker, directeur zorg van Oosterschel de Thuiszorg, gaat ervan uit dat dat nog zeker een half jaar duurt. Tot die tijd verandert er voor de cliënten niets. Prima zaak Het Patiënten/Consumenten platform Zeeland, aangesloten bij stichting Het Klaverblad, juicht de plannen van Ooster schelde Thuiszorg toe. „Een pri ma zaak", zegt Y. van Nieuw- burg. „Het is alleen maar goed als de bereikbaarheid verbetert en eenduidig wordt en de men sen ervan op aan kunnen dat hun vraag goed wordt behan deld of dat ze worden terugge beld." Overigens heeft het plat form geen signalen van cliënten gekregen dat de bereikbaarheid van Oosterschelde Thuiszorg onvoldoende zou zijn. DEN HAAG - De SP-fractie in de Tweede Kamer komt met een initiatief-wetsvoorstel om te voorkomen dat asbest slachtoffers geen smartengeld of schadevergoeding kunnen krijgen, omdat hun ziekte zich na te lange tijd openbaart. Werkgevers kunnen zich dan beroepen op verjaring. De SP wil daar bij wet een stokje voor steken. Zij wil dat de verja ringstermijn pas ingaat, als een beroepsziekte wordt gecon stateerd In vijftien procent van de asbestzaken is er volgens de SP sprake van verjaring. De rijksoverheid hanteert voor ei - gen personeel geen verjaringstermijn. Dat moet voor alle werkgevers gaan gelden, vindt de SP. ook in oude gevallen. GOES - Stichting het Klaverblad Zeeland', het samenwer kingsverband van cliëntenorganisaties, is ongerust over het dreigend verlies aan geld voor de zorg aan verslaafden en dak- en thuislozen in Zeeland. Cliënten mogen niet in de kou blijven staan vanwege een herverdelingsoperatie van het mi nisterie, meent het Klaverblad Bij ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport ligt het advies voor een nieuwe verdeling van de gelden Dit voorstel houdt in dat Zeeland bijna twee miljoen gulden minder krijgt. Het weghalen van dat geld zal onherroepelijk verbetering van de zorg bedrei gen, aldus het Klaverblad. VLISSINGEN - Op de kruising Verlengde Bonedijkcstraat/ President Rooseveltlaan in Vlissingen is donderdag om streeks 8 35 uur een 45-jarige fietser uit Vlissingen gewond geraakt Hij is met rugletsel naar het ziekenhuis gebracht De man, die over het fietspad van de President Rooseveltlaan reed, kreeg op de kruising geen voorrang van een 23-jarige automobiliste uit Vlissingen. Deze reed vanaf de Verlengde Bonedijkestraat de kruising op. MIDDELBURG - De politie is op zoek naar een automobilist die in de nacht van woensdag op donderdag op de Prins Mau ri tsstraat is doorgereden na een botsing. De onbekende botste met zijn auto tegen een geparkeerde auto, die vervolgens te gen een daarvoor geparkeerde auto werd geduwd Het eerst aangereden voertuig is total loss. De andere auto liep schade op aan de achterkant. De veroorzaker moet volgens de politie vanaf de Sportlaan de Prins Mauritsstraat zijn ingereden. Na de aanrijding moet hij zijn weggereden in de richting van de Zacharias Jansenstraat. Zijn (vermoedelijk) blauwe perso nenauto moet behoorlijk beschadigd zijn. SCHOONDIJKE - Bij een frontale botsing op Rijksweg 61 tussen Schoondijke en IJzendijke raakten woensdagavond twee automobilisten gewond. De slachtoffers, een 40-jarige man uit het Belgische De Haan en een 26-jarige Axelaar. wer den per ambulance overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde toen de Vlaamse bestuurder in een onoverzichtelijke bocht een inhaalverbod negeerde en enkele auto's probeerde te passeren. Bij die ma noeuvre zag de Belg de Axelse automobilist over het hoofd. KOUDEKERKE - De politie heeft woensdagmiddag oen 47- jarige Vlissinger aangehouden in een tuincentrum te Koude- kerke. De man had een fles glühwijn van 7,95 gulden niet af gerekend. Een oplettend personeelslid zag de diefstal. De Vlissinger kreeg een boete van 240 gulden. door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Het Groen Col lege in Goes en de Julianaschool in Sint Philipsland zijn door de Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) geprezen voor hun inspanningen om het roken op school uit te bannen. De Juli anaschool ontving woensdag de plaquette 'Rookvrije school' en het Groen College kreeg een aanmoedigingsprijs van 1500 gulden. Directeur C. van 't Hof van de Julianaschool zegt dat de school met plezier heeft meegewerkt aan het onderzoek van Stivoro. „We vinden roken een interes sant onderwerp. Ons beleid komt er op neer dat niemand, dus ook geen docenten, mag ro ken in de school of op het schoolplein. We geven ook enke le lessen aan groep zeven en acht, waarbij we de leerlingen willen waarschuwen voor de ge volgen van roken." ,We waren verrast door de aan- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl moedigingsprijs". laatR. de Vos, coördinator leerlingzaken van het Groen College weten. „Sa men met de GGD doen we mee aan een internationaal project om het roken onder jongeren te ontmoedigen. In de school mag niet worden gerookt. Buiten mag het wel. Voor de leraren is er wel een rookruimte." Wat gaat de school doen met die 1500 gulden? „Veel leerlingen klagen dat er vlak bij de ingang van de school wordt gerookt. Dit geld gebruiken we voor een aparte buitenvoorziening, om de over last terug te dringen." Teleurgesteld Directeur B. de Blij van Stivoro is teleurgesteld over de respons die de stichting ontving van alle aangeschreven scholen. „Drie kwart heeft de enquête niet in gevuld. Scholen krijgen pas een plaquette als er een totaal rook verbod voor leerlingen en do centen geldt. Bovendien moeten scholen ook kunnen aantonen dat ze extra maatregelen treffen om het roken door bij voorbeeld ouders op het schoolplein te ontmoedigen. Het gaat ons om twee dingen: de voorbeeldfunc tie van een leraar en het terug dringen van de overlast voor niet-rokers." Toch voeren steeds meer scholen een anti-rookbeleid Maar de meeste scholen in Zeeland rea geren niet enthousiast op de en quête en de plaquettes die de Stivoro heeft uitgereikt. „Ik heb moeite met zo'n onderscheiding voor de braafste school", zegt directeur R. Soesman van de scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee. Daarmee vertolkt hij de gevoelens van de meeste schoolleidingen. „Roken ontmoedigen vind ik heel zin vol, maar het lijkt me moeilijk om zo'n plaquette te bewaken en het beleid door te zetten, want wie moet dat controleren? Ik denk dat je veel meer bereikt als je als docent en oudei's een stuk verantwoordelijkheid neemt. Goed voorbeeld doet goed volgen. Het blijft lastig. Probeer als opvoeder nog maar eens te overtuigen tegenwoor dig." Om de voorbeeldfunctie te ver beteren, bood de schoolleiding van de Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg roken de docenten ooit aan om op kos ten van de school te stoppen. Maar daar was geen belangstel ling voor. Slager Toby Simmers: „Ik heb mijn Europese talen hier leren spreken." foto Marijke Folkertsma doorNilsten Brinke ZIERIKZEE - De klanten die voor hun vlees én een dagelijkse praatje bij slager Toby Simmers in de Sint Domusstraat ko men, zullen hem missen. Simmers sluit op 30 januari definitief de winkeldeur. Net 55 jaar oud geworden, vindt hij het een mooi tijdstip om te stoppen. Daarmee komt een einde aan het familiebedrijf in Zierikzee, maar daarover wil hij niet som beren. „Vroeger was het vanzelfsprekend dat familieleden de zaak overnemen. Maar de mensen willen geen negentig uur per week meer werken." Wie bij Simmers zijn vlees komt halen, moet sterk in de schoenen staan, wil hij niet meer kopen dan de bedoeling is. De geur van de grillworst en de zeeuwse spek die hij 's ochtends zelf braadt en rookt, wekt de eetlust, weet Simmers uit veertig jaar ervaring te vertellen ..Ik zorg ervoor dat ze rond een uur of half twaaf klaar zijn. Zo kort voor het middageten zijn de mensen altijd wat flauwtjes van de hon ger." Simmers is altijd een ambachtsman ge bleven. En daarvoor komen de mensen bij hem. ..Dat is de kracht van de winkel. Ik ken de mensen goed en weet precies wat ze willen hebben." Maar het wordt steeds moeilijker voor kleine slagers om stand te houden in de concurrentieslag met de gro te supermarkten. „De jonge mensen heb ben geen tijd meer om apart naar de bak ker, de groenteboer en naar de slager te gaan. Ze grissen een aanbieding uit de schappen van de super. Altijd haast Regelgeving Tot 1996 deed Tobv met zijn vader Leen alles zelf: vee inkopen, slachten, uitbenen, uitvriezen, de winkel inrichten. Maar nieuwe regelgeving maakte het zelf slach ten vrijwel onrendabel. Na het overlijden van zijn vader in 1997 stond Toby er alleen oor. Met zijn 55ste verjaardag voor de deur besloot hij dat het een mooi punt was om te stoppen „Ik ben nu nog gezond van lijf en leden, maar als ik mijn been breek en drie weken uit de roulatie ben. kan ik al mijn verse waren in de container weg gooien." Wie bij de Zierikzeese slager enkel voor een onsje ham of een stukje grillworst bin nenwandelt, loopt het risico daar al gauw- een kwartiertje in de rij te staan. „Mensen mogen graag een praatje met me maken. En ik neem de tijd voor ze. Dat gaat bij de supermarkt niet, hè." Toby's klanten, -„ik noem ze liever vrien den en bekenden want sommigen komen al meer dan veertig jaar over de vloer" - zullen hem missen. En dat zijn niet alleen de Zierikzeeënaren. Elke zomer kan hij bekende Duitse. Engelse en Franse ge zichten in de winkel begroeten die de Domusstraat speciaal voor de slager be zoeken. „Ik heb mijn Europese talen hier wel leren spreken. De slagerij gaat definitief dicht. De Sim mers die voor de overname in aanmerking zouden komen, hebben voor een ander be roep gekozen. Simmers vindt het jammer, maar wel logisch gezien de veranderende werkomstandigheden. „Vroeger was het vanzelfsprekend dat de zonen het vak van hun vader overnamen. De mentaliteit was anders. Wij gingen vroeger op zaterdagochtend naar school. Kwamen we 's middags thuis, dan hielpen we in de winkel. Negentig uur werken per week werken was heel normaal Maar tegen woordig zijn jongemensen daar niet voor te porren. Die werken 32 uur per week en verdienen daarmee hetzelfde." Zijn neefje Nino die ook in de zaak is, knabbelt op een stuk worst. Wil hij slager worden? „Nee, die wil worst eten, niet ma ken". lacht Simmers. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De werkgroep Schouwen-Duive land van Amnesty International houdt deze maand schrijfbij- eenkomsten in Haamstede en Ouwerkerk. Er gaan brieven naar China. Tunesië en Tsjaad. De Chinese regering executeert volgens Amnesty International jaarlijks meer mensen dan alle andere regeringen in de wereld samen Soms krijgen ter dood veroordeelden twee jaar uitstel van executie. Voor zover Am nesty bekend is werd dat uitstel in januari 1997 aan circa 71 mensen verleend. Deze maand kan hun vonnis voltrokken wor den of omgezet in levenslange gevangenisstraf. Amnesty doet met de brieven een dringend be roep op de Chinese autoriteiten om het laatste te doen. In Tunesië zitten zestien studen ten en jongeren sinds de studen tenstaking van februari 1998 gevangen. Zij zijn aangeklaagd wegens 'het verspreiden van pamfletten' en Amnesty be schouwt hen derhalve als gewe tensgevangenen. De mensen rechtenorganisatie dringt aan op vrijlating van het zestiental. In Tsjaad zit sinds 3 juni Ngarlé- jy Yorongar gevangen. Hij is lei der en parlementslid van de op positiepartij FAR en verdween achter de tralies omdat hij kri tiek had geuit op de president van Tsjaad en de parlements voorzitter. Amnesty dringt aan op vrijlating van Yorongar Maandag 25 januari houdt de Schouwse Amnestywerkgroep schrijfavonden in de gerefor meerde kerk aan de Platboslaan in Haamstede en ten huize van de familie Sies (Julianastraat 4) in Ouwerkerk. Schrijvers kun nen op beide locaties terecht van 19.00-20.30 uur. In Noord- gouwe kunnen voorbeeldbrie ven afgehaald worden bij de fa milie Murphy (Ring 23) Wie voorbeeldbrieven toegestuurd wil krijgen kan bellen met L. de Keijser (482436). Een abonne ment nemen op voorbedrukte kaarten die alleen maar onder tekend moeten worden kan ook. ZIERIKZEE Kindertheater - Het kinderthe ater Rijn Trijn speelt zondag 31 januari in het MFC te Zierik zee de voorstelling Wildekind. De voorstelling begint om 15.00 (Advertentie) In Domburg staal een bijzonder museum. Een schitterend monumentje dat herinnert aan schilders die hier het licht vingen, harmonie zochten, een stijl vorm gaven Stijl, dat heeft deze tafel zeker. Nu staat hij juist daar onze eigen tijd te vertegenwoordigen. Zo mooi, zo perfect en toch zo eenvoudig. Dat is functionele schoonheicf, die gezien mag worden! Dat is kunst n dagelijks praktisch te gebruiken! Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39