Camera's bewaken stappers PZC Opsteker voor twee scholen die roken het beste bestrijden rrrj.tr1; Bergen op Zoom kiest nieuwe raad Kind ontwikkelt zich beter met muziek Congrescentrum bij Port Zélande is van de baan Thuiszorg studeert op centraal belpunt voor zorgvragen zeeland vrijdag 22 januari 1999 b 20 Goes wil geweld inperken Termijn voor registratie oogstschade sluit bijna door Rolf Bosboom GOES - Er komt mogelijk came rabewaking in de Goese bin nenstad. De gemeente gaat in elk geval de mogelijkheid daar van onderzoeken. Burgemees ter D. J. van der Zaag wil daar mee het toenemende geweld in het centrum een halt toeroepen. „Wij moeten ons bezinnen op Insluipingen in Goese Polder GOES - Di de nacht van woens dag op donderdag is er twee maal ingebroken in de Goese Polder. Di één geval, een huis aan het Troelstrapad, werd de inbreker(s) gestoord omdat de bewoner een deurkruk hoorde piepen. Toen de bewoner naar beneden liep zag hij dat de voor deur open stond. In een woning aan de Cort van der Lindenstraat lukte het wel een portemonnee mee te nemen. Ook hier hoorden bewoners gestommel beneden in hun wo ning. Toen ze op nader onder zoek uit gingen bleek de voor deur open te staan. Uit een jas was de portemonnee met enkele pasjes gestolen. De politie komt naar aanleiding van beide inbraken tot de con clusie dat kennelijk nog te wei nig mensen de moeite nemen de deuren van hun woning op het nachtslot te doen of om er voor te zorgen dat dieven niet ge- makkelijk naar binnen komen. GOES Ruilbeurs - De jeugdcommissie van wielervereniging Theo Mid delkamp houdt zaterdag 23 ja nuari een ruil- en verkoopbeurs in de Betho, Klem Frankrijk 2 in Goes. De beurs begint om 14.00 uur. door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Het Groen Col lege in Goes en de Julianaschool in Sint Philipsland zijn door de Stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro) geprezen voor hun inspanningen om het roken op school uit te bannen. De Juli anaschool ontving woensdag de plaquette 'Rookvrije school' en het Groen College kreeg een aanmoedigingsprijs van 1500 gulden. Directeur C. van 't Hof van de Julianaschool zegt dat de school met plezier heeft meegewerkt aan het onderzoek van Stivoro. „We vinden roken een interes sant onderwerp. Ons beleid komt er op neer dat niemand, dus ook geen docenten, mag ro ken in de school of op het schoolplein. We geven ook enke le lessen aan groep zeven en acht, waarbij we de leerlingen willen waarschuwen voor de ge volgen van roken." „We waren verrast door de aan moedigingsprijs", laat R. de Vos, coördinator leerlingzaken van het Groen College weten. „Sa men met de GGD doen we mee aan een internationaal project om het roken onder jongeren te ontmoedigen. In de school mag niet worden gerookt. Buiten mag het wel. Voor de leraren is er wel een rookruimte." Wat gaat de school doen met die 1500 gulden? „Veel leerlingen klagen dat er vlak bij de ingang van de school wordt gerookt. Dit geld gebruiken we voor een aparte OPRUIMING BIJ SCHOENMODE Van de Reepe Papegaaistraat 8 GOliS nü 20 gulden extra kassakorting het gebruik van alle mogelijke middelen die democratisch door de beugel kunnen. Daarbij hoort ook het toezicht via came ra's." De burgemeester zei dat don derdagavond in de toespraak die hij traditiegetrouw aan het begin van de eerste raadsverga dering van het jaar houdt. Hij maakte daarin de raadsleden deelgenoot van zijn 'somber heid' over 'de toename van ge weld en - daardoor - gevoelens van onveiligheid op straat'. Volgens Van der Zaag constate ren politie en horeca dat een deel van het publiek Goes als uitgaanscentrum mijdt in ver band met de angst voor geweld. „We doen wat we kunnen, maar op de keper beschouwd is dat niet genoeg. Gelukkig is Goes tot op heden gespaard gebleven van extremiteiten zoals onlangs in Gorinchem." Extra toezicht In het nieuwe districtsplan van de politie is inmiddels voorzien in extra toezicht door twee agenten in de nacht van vrijdag op zaterdag en zes extra agenten in de nacht van zaterdag op zon dag. Ook proberen politie, hore ca en gemeente door een geza menlijke aanpak het geweld in te dammen. „Daarnaast dienen wij als burger onze sociale plicht en verantwoordelijkheid te blij ven waarmaken"aldus de burgemeester. In een toelichting zei Van der Zaag dat hij camera's als instru ment zeker wil overwegen, ook al is het een lastige kwestie. „Niet iedereen staat te juichen. Behalve de investeringen die je moet doen, vragen camera's ook meer politiecapaciteit. De ban den moeten nu eenmaal hele maal afgespeeld en bekeken worden als er wat is gebeurd en daarna worden gewist. Dat is werk dat alleen een politiefunc tionaris mag doen." Het stadskantoor van Bergen op Zoom, bestuurlijk centrum van de in 1997 gefuseerde gemeenten Bergen op Zoom en Halsteren. foto Willem Mieras door René Schrier BERGEN OP ZOOM - De stemgerechtigde inwoners van Bergen op Zoom kunnen woensdag 3 maart (de dag van de provincia le statenverkiezingen) een nieuwe gemeen teraad kiezen. Dat heeft nog te maken met de samenvoeging van de oude gemeenten Bergen op Zoom en Halsteren op 1 januari 1997. In verband met die herindeling is in die twee voormalige gemeenten op 27 november 1996 een nieuwe gemeenteraad gekozen. Die had een zittingsperiode van twee jaar en een aantal maanden. De nieuwe gemeente raad, die dus 3 maart gekozen wordt en 14 april aantreedt, zit tot het voorjaar 2002Op dat moment worden in heel Nederland ge meenteraadsverkiezingen gehouden en loopt Bergen op Zoom weer in de pas met de rest van het land. De toenmalige staatssecretaris van Binnen landse Zaken, Van de Vondervoort, vond de fusie van de twee gemeenten nodig voor de versterking van het plaatselijke bestuur. Zo gaf ze aan dat gemeenten die een regiofunc tie hebben, in staat moeten worden gesteld die functie ook goed uit te voeren. Woning- bouw-, kantoren- of bedrijfslocaties moe ten dan ook op het eigen grondgebied ver wezenlijkt kunnen worden. De toenmalige en na de fusie ook huidige burgemeester van Bergen op Zoom, A van den Berg. juichte de herindeling toe. Haar voormalige Halsterse collega P. J. W. van Veggel was er minder gelukkig mee. Hij gaf destijds aan dat er geen overtuigende argu menten zijn aangedragen. Na de herinde ling ontstond een gemeente van ongeveer 60.000 inwoners, met binnen haar grenzen dorpen en gehuchten als Halsteren, Lepel straat, de PQadde, Klutsdorp en Heimolen. De gemeenteraad van Bergen op Zoom be staat uit 33 leden. De verkiezingen in no vember 1996 leverden 9 partijen in de raad op. De grootste fractie werd die van Ge meentebelangen/Werknemerspartij met 6 zetels. Even groot werden het CDA, de WD en de Lijst Linssen die ieder 5 zetels kregen. De fracties van Leefbaarheid Bergen op Zoom/Halsteren/Lepelstraat, D66 en de PvdA kregen ieder 3 zetels. GroenLinks 2 en de Bergse Sociaal Democraten hebben 1 ze tel. Op 3 maart doen ook de Gehandicapten en Ouderenpartij NL en de Socialistische Partij aan de gemeenteraadsverkiezingen mee. Daarnaast is er een nieuwe plaatselij ke partij; de Markiezaatspartij met als lijst trekker P. W. Juten die voor het eerst aan de verkiezingen meedoet. Juten legt uit dat zijn partij meedoet omdat 'de andere partijen slecht gepresteerd heb ben'. De Markiezaatspartij is geen afsplit sing van een bestaande andere partij. Een van de belangrijkere punten uit het pro gramma is volgens de lijsttrekker de teloor gang van de stad Bergen op Zoom. „Al enkele tientallen jaren zie je de stad achter uitgaan. Oude monumentale gebouwen zo als kloosters en scholen worden afgebroken om plaats te maken voor sociale nieuw bouw. Daarvan zie je ook de weerslag in de binnenstad. Er is sprake van een scheef groei in de opbouw van de bevolking. Ook het winkelapparaat lijdt er onder en kwijnt weg, met als gevolg dat het winkelend pu bhek naar Goes of naar Rossendaal gaat." Liberale midden Jutens partij is voorstander van verlenging van de Zoomweg (A4) tussen Bergen op Zoom en Steenbergen zoals ooit de bedoe ling van het rijk was. Voor (economische) samenwerking met Roosendaal voelt hij niet veel. De Markiezaatspartij zoekt het meer - zoals de naam ook al aangeeft - in noordelijke, zuidelijke en westelijke rich ting. Volgens Juten moet zijn partij in het politieke spectrum gezocht worden i n het li berale midden, een beetje in de sfeer van WD en D66. Waarom zijn partij meedoet? „Bergen op Zoom heeft bestuurskracht no- buitenvoorziening, om de over last terug te dringen." Directeur B. de Blij van Stivoro is teleurgesteld over de respons die de stichting ontving van alle aangeschreven scholen. „Drie kwart heeft de enquête niet in gevuld. Scholen krijgen pas een plaquette als er een totaal rook verbod voor leerlingen en do centen geldt. Bovendien moeten scholen ook kunnen aantonen dat ze extra maatregelen treffen om het roken door bij voorbeeld ouders op het schoolplein te ontmoedigen. Het gaat ons om twee dingen: de voorbeeldfunc tie van een leraar en het terug dringen van de overlast voor niet-rokers." Braaf Toch voeren steeds meer scholen een anti-rookbeleid. Maar de meeste scholen in Zeeland rea geren niet enthousiast op de en quête en de plaquettes die de Stivoro heeft uitgereikt. „Ik heb moeite met zo'n onderscheiding voor de braafste school", zegt directeur R Soesman van de scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee. Daarmee vertolkt hij de gevoelens van de meeste schoolleidingen „Roken ontmoedigen vind ik heel zin vol, maar het lijkt me moeilijk om zo'n plaquette te bewaken en het beleid door te zetten, want wie moet dat controleren? Ik denk dat je veel meer bereikt als je als docent en ouders een stuk verantwoordelijkheid neemt. Goed voorbeeld doet goed volgen. Het blijft lastig. Probeer als opvoeder nog maar eens te overtuigen tegenwoor dig." Om de voorbeeldfunctie te ver beteren, bood de schoolleiding van de Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg roken de docenten ooit aan om op kos ten van de school te stoppen. Maar daar was geen belangstel ling voor. GOES Schaaktoernooi - De Goese Schaakvereniging houdt zater dag 30 januari vanaf 10.30 uur een schaaktoernooi voor 50- plussers in wijkgebouw De Spinne in Goes. Gespeeld wordt in zeven ronden van twintig mi nuten. Aanmelden kan vanaf 10.00 uur aan de zaal of (vooraf) telefonisch bij de heer Blok (0113-562093) Volgens Monique Moll kinderen. hier samen met dochters Rachelle (bijna'2) en Ruby (8) - is muziek heel belangrijk voor de ontwikkeling van foto Marijke Folkertsma Cursus voor moeders, baby's en peuters door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Zingen, dan sen, muziek maken en spelen. Het is goed voor je kind en nog leuk om te doen ook. Daar is fy- sioterapeute/docente Monique Moll uit Zonnemaire heilig van overtuigd. Zij komt met iets heel nieuws op Schouwen-Duive- land: een cursus 'Muziek op schoot' voor baby's en een cur sus 'Muziek en spel' voor peu ters. Over de invloed van muziek op de mens lopen de meningen uit een. Klassieke muziek kan rust gevend zijn voor de een. maar misschien krijgt iemand anders het er wel van op z'n zenuwen. Moll mengt zich niet in die dis cussie. Zij gaat puur af op haar eigen ervaringen en kwam er achter, dat kinderen die thuis met hun moeder veel zingen en bewegen eerder dan gangbaar is gaan kruipen en lopen. Ook hebben die kinderen een betere woordenschat dan leef tijdgenootjes van wie pa en moe niet kunnen of duiven zingen met hun spruit. Samen met je baby of peuter zingen, bewegen en spelen is bovendien een pri ma middel voor ouders om een goede band met het kind op te bouwen. Kortom: Zingen is goed voor de totale ontwikke ling van kinderen. Vals mag Het komt volgens Moll maar al te vaak voor dat moeders dat al lemaal wel willen maar niet duiven. Ten onrechte, zegt zij. „Je mag best vals zingen. Dat is helemaal niet erg." De liedjes kun je zelf verzinnen, zo moeilijk is dat niet, doceert de de docente. Het hoeft alle maal niet literair verantwoord te zijn. „Het kan heel simpele rijmelarij zijn. Het gaat vooral om de melodie en het maatge voel." Als een moeder het zingen com bineert met bewegen, al dan niet in de vorm van een spelletje, pikt een kind dat heel snel op volgens Moll. „Ze kunnen het liedje eerst nog niet nazingen. maar leren er wel woordjes door kennen en associëren che weer met het spelletje. En zo kunnen ze ook heel goed aangeven da t ze dat spelletje met dat liedje wil len doen. En later zie je vaak dat kinderen eerder kunnen 'zin gen' dan praten." Voor een baby is het anders dan voor een peuter en daarom past Moll haar cursussen daaraan aan. De muziekactiviteiten moeten passen bij de ontwikke lingsfase van het kind. Een peu ter leert lopen en de wereld ont dekken en daarom is het vaak moeilijk zijn of haar aandacht vast te houden. Zingen biedt soelaas, want daar reageren de meeste kinderen dan weer wel op. „En het leuke is dat je er he lemaal niets voor nodig hebt. Het kan overal en op elk mo ment van de dag. Als je de tijd er maar voor neemt. Ritueel Slaap- en wiegeliedjes zijn oud, maar zeker niet achterhaald. Moll: „Sommige kinderen heb ben moeite met slapen en het helpt als je daar dan een heel ri tueel omheen schept, met liedjes en spelletjes." Lichamelijk con tact - variërend van babymas sage tot 'gewoon' knuffelen - tussen moeder en kind is ook heel belangrijk volgens Moll. Een kind moet zich veilig weten, de liefde van de moeder voelen. Ook aan dat aspect van de om gang tussen moeder en kind be steedt Moll aandacht in haar cursussen. Eind januari gaat zij van start met de cursussen. Op donder dag 28 januari voor moeders met kinderen in de leeftijd van 1 tot anderhalf jaar en op dinsdag 2 februari voormoeders met ba by's van zes maanden tot een jaar oud. Op donderdag 4 febru ari komen de kinderen van an derhalf tot twee jaar oud en hun moeders aan bod. De één uur durende cursusbijeenkomsten worden gehouden in gebouw De Driehoek en beginnen om 08,45 uur. Een cursus bestaat uit tien lessen. Wie meer wil weten kan bellen met Monique Moll. (0111-402285). door Willem van Dam OUDDORP - De plannen voor de bouw van een con grescentrum in de buurt van Port Zélande op de Kabbe- laarsbank aan de Brouwers- dam zijn definitief van de baan. Dat blijkt uit een noti tie die het college van burge meester en wethouders van Gocdereede aan de gemeen teraad heeft gestuurd. Volgens het dagelijks ge meentebestuur van Goede reede wordt door de betrok ken projectontwikkelaar van de plannen afgezien, omdat realisering van een congres centrum uit financieel oog punt onhaalbaar is. „In de loop dei', tijd is gebleken dat dit nooit een rendabele on derneming zal kunnen zijn", aldus het college. Bereid De projectontwikkelings maatschappij (Van Garderen Dekker uit Middelburg) wil op diezelfde plaats wel een aantal recreatie-appar tementen bouwen. Het gaat daarbij om ongeveer vijftien appartementen. Het dage lijks gemeentebestuur is be reid daaraan medewerking te verlenen, maar de gemeen teraad heeft nog geen defini tieve beslissing genomen. Dat kan nog wel enkele maanden duren. Begin 1996 verleende de ge meente Goedereede aan de Van Rootselaar Group BV te Scherpenzeel een vergun ning voor de bouw van een complex met achttien appar tementen, bedrijfsruimten, kantoren en ateliers én voor de realisering van een con grescentrum met daarboven nog eens achttien apparte menten. Het plan zou in twee fasen worden uitgevoerd. Het eerste deel daarvan is verwezenlijkt. Het congres centrum kwam echter niet van de grond. Alternatief De Van Rootselaar Group is inmiddels uit beeld verdwe nen en het project werd over genomen door Van Garderen Dekker Projectontwikke ling BV. Die speelde nog even met de gedachte om in plaats van een congrescentrum een hotel met een aantal confe rentieruimten neer te zetten. Ook daar is inmiddels vanaf gezien. De projectontwikke laar ziet wél brood in de bouw van nog" een aantal (re- creatie-)appartementen. Dat zou het 'enig haalbaar' alter natief zijn. Uitgangspunt De herziene plannen stroken niet met de ontwikkelingen, zoals die het college van bur gemeester en wethouders van Goedereede voor ogen staan; in het gemeentelijk Beleidsplan Recreatie en Toerisme wordt als uitgangs punt gehanteerd dat uitbrei ding van de verblijfsrecrea- tie niet is toegestaan. Desondanks willen B en W aan de plannen meewerken. Volgens het dagelijks ge meentebestuur is het voor dp verdere ontwikkeling van de jachthaven Marina Port Zé lande gewenst dat tot een af ronding wordt gekomen van de havenkom. Met de bouw van een reeks appartementen zou een gat in de bebouwing aan de westkant van haven opgevuld kunnen worden. Dat komt het aanzicht van het havencomplex ten goede, redeneert het college. Grondhouding De plannen zijn begin deze maand aan de orde geweest tijdens een vergadering van de raadscommissie ruimte lijke ordening. De commissie kwam toen niet tot een afge rond advies. Volgens een ge meentelijk woordvoerder heeft de commissie wel een 'positieve grondhouding' aangenomen, maar alvorens een definitief standpunt in te nemen dient de projectont wikkelaar met nader uitge werkte ideeën te komen. Verwacht wordt, dat de uit eindelij ke beslissing pas over enkele maanden door de ge meenteraad genomen wordt. door Rolf Bosboom GOES - Oosterschelde Thuis zorg wil haar telefonische be reikbaarheid verbeteren. Het plan is om telefoontjes van cli ënten centraal te gaan opvan gen. Daarbij wordt gekeken of het mogelijk is uiteindelijk één centraal nummer in te stellen waar men met zorgvragen te recht kan. In maart begint de or ganisatie, zonder dat de cliën ten dat zullen merken, met proefdraaien. Oosterschelde Thuiszorg, actief op de Bevelanden, Schouwen- Duiveland en Tholen/Sint Phi lipsland, krijgt regelmatig van cliënten te horen dat de bereik baarheid niet altijd goed is. Mensen worden soms eindeloos doorverbonden of doorverwe zen naar een andere locatie, of zij worden niet geholpen omdat ze de juiste persoon niet te pak ken kunnen krijgen. Een cen traal punt waar alle vragen en verzoeken terechtkomen, moet de situatie verbeteren. De medewerkers van de centra le krijgen de verantwoordelijk heid dat de cliënt goed wordt ge holpen. Als zij zelf niet de vraag kunnen beantwoorden, zorgen zij ervoor dat degene die dat binnen Oosterschelde Thuis zorgwei kan, de klant terugbelt. De medewerkers van de centra le dienen daarom goed op de hoogte te zijn van het reilen en zeilen van de organisatie. Ook dienen zij de cliënten op een juiste en klantvriendelijke ma nier te woord te kunnen staan. De nieuwe manier van werken wordt geleidelijk ingevoerd. Eerst wordt vanaf maart proef gedraaid, waarbij telefoontjes automatisch worden doorge schakeld naar de nieuwe cen trale. Pas als dat systeem goed blijkt te functioneren en alle medewerkers eraan zijn ge wend, wordt mogelijk een cen traal nummer opengesteld Cli ënten kunnen daar dan met al hun vragen terecht. I. Dekker, directeur zorg van Oosterschel de Thuiszorg, gaat ervan uit dat dat nog zeker een half jaar duurt, Tot die tijd verandert er voor de cliënten niets. Prima zaak Het Patiënten/Consumenten platform Zeeland, aangesloten bij stichting Het Klaverblad, juicht de plannen van Ooster schelde Thuiszorg toe. „Een pri ma zaak", zegt Y. van Nieuw- burg. „Het is alleen maar goed als de bereikbaarheid en de ser vice verbetertOverigens heef het platform geen signalen va cliënten gekregen dat de bereü- baarheid van Thuiszorg onvol doende zou zijn. Winkeldiefjes in de kraag gevat HEINKENSZAND - De politie heeft gisteren in Heinkenszand twee veertienjarige jongens uil die plaats aangehouden, nadai zij twee lege bierkratten vaneen slijterij hadden gestolen. Het tweetal had al een van kratten in statiegeld omgezet in de plaatselijke supermarkt. 0{ aanwijzingen van personeel var. die winkel kwam de politie oj het spoor van de jongens, cliehe", andere krat zolang hadden op- geborgen in de slaapkamer var een van hen. De zaak is doorver wezen naar het bureau HALT VLISSINGEN - Gedupeerds die in aanmerking denken te ko men voor de Regeling Oogst schade 1998, hebben nog to: maandag 25 januari de tijd on zich te melden. Ook agrariër! die in december meededen aar de zogenaamde quick scan moeten zich opnieuw met eer meldingsformulier wenden LASER, de instantie die de aan vragen verzamelt. De regeling is bestemd vooral' ker- en tuinbouwers die door 6 extreme weersomstandighede in het najaar van 1998 schaó hebben geleden. De maatreg geldt voor heel Nederland, na uitzondering van gebieden ei op grond van de Wet Tegemoet koming Schade bij rampen e zware ongevallen zijn aangewe zen als schadegebied. LASER heeft tot nu toe in totaa ruim 1800 aanvragen ontvan gen. Een schadeformulier kar worden aangevraagd bij van de vijf regiokantoren var LASER, of via Internet (vnvtf .minlnv.nl/regeling). Meer in formatie is te verkrijgen bij landelijke telefoon nunin^ 0800-0526.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34