Nadere studie naar outletcentrum Historie Hansweert in kunstwerk PZC Jubilerend De Reilander brengt eigentijds blijspel Gewoon te gek Haltbureau maakt jongeren al tien jaar bewust van grenzen Expositie honderd jaar orthopedie in ziekenhuis Goes zeeland Raad Goes wil plan van aanpak afwachten Jeugdige dieven stelen twee bierkratten Initiatief-wet verjaring asbest Vrees om verslaafdenzorg Aangereden fietser gewond Doorrijder rijdt auto in puin Gewonden bij frontale botsing Dief betrapt bij stelen wijn Rillandse jeugd wil nog een ontmoetingsplek Zakkenroller vrijdag 22 januari 1999 door Rolf Bosboom GOES - Hel Goese gemeentebe stuur kan voorlopig verder met de plannen om de haalbaarheid van een outletcentrum te onder zoeken. Een meerderheid van de «emeenteraad liet donderdag avond weten het plan van aan- te willen afwachten. Alleen PvdA en GroenLinks achtten dat vergeefse moeite. Wethou der S. J. Heijning (VVD, econo mische zaken) liet al weten dat de uiterste datum voor het plan van aanpak, 1 maart, niet wordt gehaald. De PvdA had een initiatiefvoor stel ingediend waarin de fractie liet college vroeg bij de raad af te tasten hoe er over een outletcen trum in De Poel II wordt ge dacht. Mocht blijken dat een meerderheid zo'n centrum - waar firma's hun niet meer gangbare merkkleding met kor ting slijten - niet ziet zitten, clan zouden de plannen moeten wor den afgeblazen. Dan hoeven er geen kostbare onderzoeken te worden uitgevoerd naar de ge- ralgen voor bijvoorbeeld mi lieu, economie en verkeer. „Het lijkt me voor de hand te ;n dat het college voeling houdt met de raad", lichtte frac tievoorzitter H. W. Hoogerland zijn voorstel toe. Hij wees erop dat het college al een half jaar praat met de Brits-Amerikaan- se joint venture BAA McArthur Glen, terwijl de raad pas eind vorige maand werd ingelicht. Inmiddels is er, zo becijferde Hoogerland, al 30.000 gulden uitgegeven zonder dat de raad erin is gekend. ..Ik vind het noodzakelijk dat het college nu HEIN KEN SZ AND - Twee 14- jarige jongens uit Heinkens- zand zijn donderdag aangehou den nadat zij bij een slijterij livee bierkratten hadden gesto len. Eén krat hadden ze bij een su- ipermarkt al ingewisseld voor statiegeld. Het andere krat was tijdelijk opgeborgen in een slaapkamer. Het jeugdige duo is doorverwezen naar bureau Halt voor een alternatieve straf. weet hoe de raad denkt over de weg die het wil gaan bewande len." Alle fracties waren bereid hun mening te geven, maar alleen GroenLinks kwam al tot een de finitief 'nee'. A A van Oosten noemde twee redenen: het vele autoverkeer en de grootschalig heid ('megasuperidee') van het project. „Watje ook onderzoekt, ik kan me niet voorstellen dat dat onze bezwaren zal wegne men." Valse start Met name D. W. van de Merwe (D66) deelde de kritiek van de Pv.dA op de wijze waarop het college de raad van informatie heeft voorzien. Hij sprak van 'een valse start'. „Dat is in de ca tegorie 'eens maar nooit weer'." Wethouder Heijning gaf aan dat B en W niet te beroerd zijn om 'de hand in eigen boezem te ste ken'. „Maar ik wil wel begrip vragen voor het feit dat je dit soort onderhandelingen niet in cle openbaarheid kunt voeren." D 6 6 toonde zi ch overigens zeker niet afwijzend tegenover een outletcentrum. Van de Merwe: „Voor ons is het: ja, mits." CDA SGP/GPV/RPF en WD vonden het te vroeg om de ont wikkelaar direct de deur te wij zen. ..Erkomen nog mogelijkhe den genoeg om 'nee' te zeggen", zei M. K. Dieleman. „Het is te vroeg om nu al een uitspraak te doen", viel C. F. Möhlmann (SGP/GPV/RPF) hem bij. En VVD'er W. F. den Herder: „Wil je tot een goed oordeel komen, dan moet er eerst onderzoek worden gedaan. Het is niet verstandig om zoiets a priori af te wijzen." Heijning wees met name Groen Links op het werkgelegenheids aspect. „Dat belang mag u niet onderschatten." BAA Mc Arthur Glen vernacht ongeveer dui zend mensen aan een baan te helpen, al dan niet in deeltijd. De wethouder kondigde aan zo snel mogelijk met een plan van aanpak te komen. Daarin staat welke onderzoeken er moeten worden gedaan en wanneer er wat moet gebeuren. De uiterste datum van 1 maart is, volgens de wethouder door de 'politieke onzekerheid', al niet meer haal baar. Heijning streeft ernaar het plan in de raadsvergadering van maart te behandelen. „Wat dat betreft zult u dus enig geduld moeten hebben. Fotograaf Rohalt Amersfoort: „Ik wil de mensen iets tastbaars geven." foto Willem Mieras door Ingrid Huibers HANSWEERT - Oude foto's van zijn eigen huisje in Hans weert brachten fotograaf Ro halt Amersfoort (25) op een idee. Hij wil een soort monu ment voor het dorp maken, waarin de historie van Hans weert herleeft. „Vroeger noemde ze het klein Antwer pen; er waren hier wel vijftien kroegen." Amersfoort wil vooral iets doen met de boosheid over het verdwijnen van Hansweert Oost, na het verleggen van het kanaal. „Er wordt in het dorp nog steeds over gepraat, maai er is niets meer over. Ik wil de mensen iets tastbaars geven", legt hij uit. De fotograaf werkt voor zich zelf. Met zijn portefolio, een klein houten kistje met foto's erin, gaat hij galeries af. Dat leverde tot nog toe behalve een aantal exposities in Amster dam ook een toezegging op voor een plekje op de zomer- tentoonstelling in de Grote Kerk van Goes. „Als je naar beneden kijkt, moet het lijken alsof het oude dorp nog onder je voeten ligt." Amersfoort wijst op een com puteranimatie die hij alvast van het kunstwerk maakte. Daarop is in de verte een auto- tje te zien dat langs een dijk rijdt. In het gras op de voor grond staat een rechthoek met een aantal plaatjes van histo rische bouwwerken. „Het wordt een soort fotocol lage in een in de grond verzon ken bak. Daarover heen komt een glasplaat", vertelt Amers foort. Hij is nog op zoek naar oude foto's van het dorp. Die wil hij opnieuw fotograferen, vervormen en in blauw tonen. „Zodat het geheel iets van een golf krijgt." Vakantiehuisje Amersfoort, afkomstig uit Eindhoven, volgde een oplei ding tot fotograaf in Antwer pen. Hansweert kende hij al leen van het vakantiehuisje van zijn ouders. Om in aan merking te komen voor een nieuwe kunstenaarsregeling van de overheid, kwam hij na zijn studie terug naar Neder land. Tijdens een verblijf in Hansweert, stuitte Amersfoort toevallig op het vervallen huisje in de Kanaalstraat. Het kunstwerk in Hansweert is een grote uitdaging voor Amersfoort. „Ik weet eigenlijk alleen iets van fotografie, maar voor dit kunstwerk moet ik me in heel andere materia len verdiepen", zegt hij. Daar om zoekt hij de hulp van ande re Zeeuwse kunstenaars. Gesprekken met wethouder M. van Overloop van de ge meente Reimerswaal en A Kortlever van de dorpsraad Hansweert verhepen positief. Nu is zaak om het plan verder uit te werken. Dat het kunst werk er ooit komt, is voor Amersfoort een uitgemaakte zaak: „Ik zou het ook echt stom vinden als er met dit plan niets zou gebeuren." DEN HAAG - De SP-fractie in de Tweede Kamer komt met een initiatief-wetsvoorstel om te voorkomen dat asbest slachtoffers geen smartengeld of schadevergoeding kunnen krijgen, omdat hun ziekte zich na te lange tijd openbaart. Werkgevers kunnen zich dan beroepen op verjaring. De SP wil daar bij wet een stokje voor steken. Zij wil dal de verja ringstermijn pas ingaat, als een beroepsziekte wordt gecon stateerd. In vijftien procent van de asbestzaken is er volgens de SP sprake van verjaring. De rijksoverheid hanteert voor ei gen personeel geen verjaringstermijn. Dat moet voor alle werkgevers gaan gelden, vindt de SP, ook in oude gevallen. GOES - Stichting het Klaverblad Zeeland, het samenwer kingsverband van cliëntenorganisaties, is ongerust over het dreigend verhes aan geld voor de zorg aan verslaafden en dak- en thuislozen in Zeeland. Cliënten mogen niet in de kou blijven staan vanwege een herverdelingsoperatie van het mi nisterie, meent het Klaverblad Bij ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport ligt het advies voor een nieuwe verdeling van de gelden. Dit voorstel houdt in dat Zeeland bijna twee miljoen gulden minder krijgt. Het weghalen van dat geld zal onherroepelijk verbetering van de zorg bedrei gen, aldus het Klaverblad, VLISSINGEN - Op de kruising Verlengde Bonedijkestraat- /President Rooseveltlaan in Vlissingen is donderdag om streeks 8.35 uur een 45-jarige fietser uit Vlissingen gewond geraakt. Hij is met rugletsel naar het ziekenhuis gebracht. De man, die over het fietspad van de President Rooseveltlaan reed, kreeg op de kruising geen voorrang van een 23-jarige automobiliste uit Vlissingen. Deze reed vanaf de Verlengde Bonedijkestraat de kruising op. MIDDELBURG - De politie is op zoek naar een automobilist die in de nacht van woensdag op donderdag op de Prins Mau- ritsstraat is doorgereden na een botsing. De onbekende botste met zijn auto tegen een geparkeerde auto. die vervolgens te gen een daarvoor geparkeerde auto werd geduwd Het eerst aangereden voertuig is total loss De andere auto liep schade op aan de achterkant. De veroorzaker moet volgens de politie vanaf de Sportlaan de Prins Mauritsstraat zijn ingereden. Na de aanrijding moet hij zijn weggereden in de richting van de Zacharias Jansenstraat. Zijn (vermoedelijk) blauwe perso nenauto moet behoorhjk beschadigd zijn. SCHOONDIJKE - Bij een frontale botsing op Rijksweg 61 tussen Schoondijke en IJzendijke raakten woensdagavond twee automobilisten gewond. De slachtoffers, een 40-jarige man uit het Belgische De Haan en een 26-jarige Axelaar, wer den per ambulance overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Temeuzen. Het ongeluk gebeurde toen de Vlaamse bestuurder in een onoverzichtelijke bocht een inhaalverbod negeerde en enkele auto's probeerde te passeren. Bij die ma noeuvre zag de Belg de Axelse automobilist over het hoofd. KOUDEKERKE - De politie heeft woensdagmiddag een 47- jange Vlissinger aangehouden in een tuincentrum te Koude- kerke. De man had een fles glühwijn van 7,95 gulden niet af gerekend. Een oplettend personeelslid zag de diefstal. De Vlissinger kreeg een boete van 240 gulden. doorEsme Soesman GOES - Waarom besluiten jeug digen over de schreef te gaan; iels te doen waarvan ze weten dat het niet mag. Het is de grote vaag die jongeren steevast on der hun neus gewreven krijgen als ze. na het begaan van een overtreding, binnenlopen bij liet Haltbureau Oosterschelde- regio in Goes. Bewustwording is het sleutelwoord in de benade ring van deze organisatie, die donderdag 4 februari haar tien de verjaardag viert. Het Haltbureau streeft naar het zosnel mogelijk - op een peda gogisch overdachte manier - af handelen van zaken waarbij minderjarigen betrokken zijn. Dat betekent dat zoveel moge lijk gezocht wordt naar een in vulling van de straf die aansluit op het probleem waar de over treder mee kampt. Het voordeel voor bestraften die kiezen voor een Haltafdoening - zij krijgen die keuze altijd voorgelegd om dat medewerking vereist is - is REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J, Schrier (chef) R Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L.Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Intemet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl dat zij geen strafblad opbou wen. Benadeelden kunnen er bovendien zeker van zijn dat er een - door het Haltbureau opge stelde - schaderegeling wordt getroffen. Beter opgelost Ook met ouders wordt, wanneer het kind jonger is dan zestien jaar, gepraat. „Sinds het Halt bureau bestaat is de criminali teit niet verminderd, maar problemen worden wel beter opgelost", meent coördinator Sjoukje de Koeijer - verwijzend naar de schadeafhandeling en naar de gepaste straf. Het bu reau kreeg aanmerkelijk meer aanloop nadat haar taken in 1995 werden verruimd. Behalve vernielingen en graffitigevallen komen nu ook jongeren binnen die zich schuldig hebben ge maakt aan bijvoorbeeld win keldiefstal, overlast en mishan deling. Dat aantal is redelijk stabiel, zegt De Koeijer. „Want je hebt natuurlijk steeds weel een nieuwe groep, die bezig is met het aftasten van de gren zen." Zij schat dat tachtig procent van de jongeren met wie ze ken nismaakt, na één keer is 'gene zen'. Diefstal en vernieling zijn als overtreding het meest in trek. In principe - maar grenzen worden, in overleg met de poli tie en het openbaar ministerie, weieens ruimer gelegd - kunnen jongeren twee keer bij het Halt bureau terecht. Mits er tussen de overtredingen een jaar lang niets is voorgevallen. Het Haltbureau Oosterschelde- regio maakt zich sterk voor pre ventie en voorlichting. Daarbij streeft het bureau naar samen werking met gemeente en justi tie Gegevens die de Haltbu reaumedewerkers in hun gesprekken met jongeren verza melen, kunnen ook weer ge bruikt worden om meer inzicht te krijgen in jeugdproblema tiek. Het Haltbureau Oosterschelde- regio, de oudste vestiging in Zeeland en acht jaar later opge richt dan het oudste bureau in Nederland, viert haar tiende verjaardag met instanties die de organisatie helpen in de uitvoe ring van haar afdoeningen. .„Het leuke is dat er onder meer een toneelstuk wordt opgevoerd door een klas van het Ooster- scheldecollege en dat er een mu ziekgroep optreedt. Daardoor lopen er misschien ook wel oude Haltklantjes rond. De spelers van De Reilander tijdens een repetitie van Gewoon te gek. foto Wi 11 em M ieras door Jacqueline Pons RILLAND- Toneelgezelschap de Reilander brengt ter gelegenheid van het vierde lus trum het eigentijdse blijspel 'Gewoon te gek'. Het blijspel in drie bedrijven van Ton Davids wordt opgevoerd op vrijdag 29 janu ari en zaterdag 30 januari in het dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Op een vakkundig en smaakvol ingerichtte bühne wonen in Huize Van Speykstraat vier ex-psychiatrische patiënten onder begelei ding van therapeute Toos. Zij moet de pati ënten helpen hun plaats in de normale maatschappij weer te heroveren. Wethou der Van den Berghe is verantwoordelijk voor de subsidie van Huize Van Speykstraat en besluit een keer poolshoogte te gaan nemen. Liever wil hij de geldkraan dicht draaien omdat hij er meer in ziet asielzoe kers in het huis onder te brengen. De patiën ten doen op alle 'onmogelijke' manieren hun best om een goede indruk te maken. Hoe zal dit bezoek verlopen? Kunnen zij de wethou der overtuigen of moeten ze terug naar de inrichting? Ze zien het na heel wat capriolen al voor zich: „koppen in de krant, wethou der maakt misbruik van psychiatrische pa tiënten." Het is duidelijk dat zowel de wet houder als Toos voor verrassingen komen te staan. Het stuk waar de raamregie voor re kening komt van ZCA-medewerker Wim Kriill staat onder regie van Lia Wiskerke. De toneelvereniging viert dit jaar haar vier de lustrum. Twintig jaar geleden riep to neelliefhebber Arndjan van Wijk in een advertentie mensen op om in Rilland een to neelvereniging op te richten. De animo was groot waardoor in 1979 het gezelschap van de grond kwam. De Reilanders sloot zich aan bij het ZCA (Zeeuws Centrum Ama teurtoneel). Vanaf de oprichting bestaat de groep uit veertien actieve spelers met een vaste kern van vier personen. Bewust kiezen zij jaarlijks hun blijspel uit en stemmen dit af op de wensen van de bevolking. De negentiende voorstelling door De Rei landers met professionele ondersteuning van het ZCA begint op beide avonden om 20.00 uur. Na afloop er gelegenheid om te dansen. RILLAND - Opnieuw- leeft er in Rilland bij een groep jonge ren de wens om een eigen ont moetingsruimte in te richten. Afgelopen zomer opende de Samen-Op-Weg (SOW)-ge- meente al een jeugdhonk in het dorp. Daar is iedereen tussen de twaalf en de zestien elke vrijdagavond en zondagmid dag welkom. „Wij willen iets voor oudere jeugd", zegt William Lobbe- zoo (17). een van de initiatief nemers. Samen met een vriend is hij onlangs op de gemeente afgestapt. Die staat welwil lend tegenover het plan en wil zo nodig ook financieel wel wal bijdragen. Hoeveel pre cies. dat weet medewerkster D Goedegebuure van de ge meente Reimerswaal nog niet. Eerst moet er een goed plan op tafel komen. Goedegebuure. die de jongeren begeleidt, is op zoek naar Rillandse jeugd die wil helpen. „Ik heb zo tussen de zeven en de elf mensen no dig". zegt ze. „Met hun ga ik eerdaags rond de tafel zitten, om te kijken wat er moet ge beuren." Lobbezoo wil het liefst een bouwkeetje met een tafelvoet balspel en een muziekinstalla tie. Een beetje aan de rand van het dorp lijkt hem met oog op het lawaai wel handig. Ieder een die zin heeft, mag wat Lobbezoo betreft straks ko men. Zijn eigen groep, maar ook de jeugd van de SO W-soos. Hoewel dat wel 'een hele ande re groep is', haast hij zich te zeggen. „Ze hebben andere in teresses en houden van andere muziek." door Luc Oggel GOES - Onder de naam '100 jaar orthopedie' is in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes van 29 januari tot 6 februari een overzichtstentoonstelling te zien van deze specialisatie op het gebied van misvormingen van botten, beenderen en ge wrichten in het menselijk li chaam. De tentoonstelling schetst een een overzicht van de ontwikkelingen in de orthope die in verleden, heden en toe komst. Het gaat om een zogenaamde 'reizende' tentoonstelling, die opgezet is naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging voor Orthopedie. Deze vereniging heeft de tentoonstelling ook sa mengesteld. Volgens H de Brouwer, werkplekmanager pa- tiëntenlogistiek van het Ooster- scheldeziekenhuis, is de ten toonstelling puur informatief bedoeld: „Het is hard gegaan met de ontwikkelingen binnen de orthopedie. Vooral op het ge bied van gewrichtsprotheses is er kwalitatief gezien veel verbe terd. Het is een stukje voorlich ting In de week dat de tentoonstel ling in het Oosterscheldezie- kenhuis te zien is. wordt er op woensdagavond 3 februari een mini-symposium gehouden. Drie chirurgen van de afdeling orthopedie zullen dan ingaan op de ontwikkelingen voor het nieuwe millennium. Het sympo sium is bedoeld voor orthope disch chirurgen, huisartsen en patiënten en vindt plaats vanaf 19.30 uur in het vergadercen trum van het ziekenhuis. Na 6 februari 'verhuist' de ten toonstelling naar Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. GOES - Een 58-jarige vrouw uit Kapelle werd donderdag het slachtoffer van een zakkenrol ler op de Grote Markt in Goes. Zij mist haar portemonnee met. daarin een aanzienlijk bedrag en enkele bankpasjes. (Advertentie) In Domburg stoot een bijzonder museum Een schitterend monumentje dat herinnert aan schilders die hier het licht vingen, harmonie zochten, een stijl vorm gaven. Stijl, dat heeft deze tafel zeker. Nu staat hij juist daar onze eigen tijd te vertegenwoordigen Zo mooi, zo perfect en toch zo eenvoudig Dat is functionele schoonheid, die gezien mag worden! Dat is kunst om dagelijks praktisch te gebruiken! Noordweg 125, Serooskerke, 0118-59303' Kees den Herder Interieurstylmg Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33