Anton Buijs een bevlogen regelaar Relativeren levensstijl Kamminga Jan Meulmeester koestert ambities met de Meeuwen sport vrijdag 22 januari 1999 bw 31 Bestuurder neemt na 46 jaar afscheid van Vlissingse sportraad voorbeschouwing Aanhanger Domela Nieuwenhuis heeft schaken in zijn hart gesloten door Vincent de Rijke YLISSINGEN - In de tweede klasse van het zaterdagvoetbal spelen morgen SSV'65 en Ka- pelle tegen elkaar. Dit zijn niet alleen de twee grootste kans hebbers van Zeeuwse bodem op een eventueel kampioenschap, maar tevens is dit het duel tus sen de huidige (Kapelle) en de toekomstige club (SSV'65) van oefenmeester Joost Folmer. Een klasse lager treffen de Meeuwen en AZVV elkaar in Zoutelande. En in de derde klasse van het zondagvoetbal is Middelburg- Vlissingen niets meer dan een degradatieduel. De Meeuwen uit Zoutelande kan terugkijken op een zeer sterke reeks in de eerste helft van dit seizoen. Op de eerste speeldag verloor de ploeg van trainer Jan Meulmeester nog van GPC, maar daarna bleven de groen-witten tien wedstrij den op rij ongeslagen. Hierdoor staat het team van de Meeuwen op een respectabele afstand ten opzichte van naaste belagers Heinkenszand en GPC. Jan Meulmeester is nu bezig aan zijn derde seizoen in Zoutelan de. Naar eigen zeggen is het niet het laatste seizoen.Ik heb vo rige week mijn contract nog met een jaar verlengd. Maar dat zou weieens het laatste jaar kunnen zijn want het is ook niet goed om tè lang bij een vereniging te blij ven", zegt de 52-jarige Seroos- kerkenaar resoluut. Meulmeester zit al dik 25 jaar in het trainersvak en heeft in die tijd de nodige successen meege maakt. „Maar de periode met Oostkapelle in de eerste klasse (eind jaren '70 en begin jaren '80) was toch wel het absolute hoogtepunt", vindt Meulmees ter. „De eerste klasse was toen nog het hoogste van Nederland en we speelden tegen ploegen als Quick Boys, Kozakken Boys en AFC." Verder bewerkstellig de hij met Serooskerke promo ties naar de derde en de tweede klasse en samen met Wim Ovaa nam hij ook de begeleiding in de eerste klasse voor zijn rekening. Glorietijden Begin jaren zeventig was Meul meester ook al vier jaar trainer van de Meeuwen en ook daar maakte hij glorietijden mee. Daaf Francke (de huidige grens rechter van Meeuwen) maakte ook deel uit van dit topteam. Hij speelde in die jaren zelfs in het zaterdag-amateurelftal van Nederland. Meulmeester: „Op dat moment had de Meeuwen de beste club van Zeeland, maar dat is daarna uit elkaar geval len. Daar had ik laatst nog met iemand over op het vijftigjarige jubileum van de Meeuwen. De laatste twintig jaar is het eigen lijk kommer en kwel." En om die j-oden is het maar goed dat de Meeuwen beschik ken over een trainer die al het nodige heeft meegemaakt, maar toch ambities koestert. Want ambitieus is Meulmeester nog altijd ondanks het feit dat hij niet meer zo nodig een 'Zeeuwse topclub' hoeft te trainen: „Het liefst wil ik hogerop met de Meeuwen. Ik heb het hoogste in Zeeland namelijk al meege maakt en het wereldje is hier wel erg klein. Als ik nou in Zuid- Holland gewoond had, was het een ander verhaal geweest. Daar is het aanbod van hoog- spelende clubs veel groter. De komende anderhalf jaar heeft Meulmeester dus zijn za terdagen gereserveerd voor de Meeuwen Een begrijpelijke keuze wanneer de selectie van de ploeg uit Zoutelande in ogen schouw wordt genomen. Deze bestaat namelijk geheel uit jon ge spelers („De oudste speler in de selectie is zo'n 25 jaar") die voor een groot gedeel te uit eigen jeugd afkomstig zijn. Ongebruikelijk De laatste man van de Meeuwen is hiervan misschien wel het treffendste voorbeeld Wim-Jan Brasser (18) straalt binnen de lijnen een soort routine uit die vrij ongebruikelijk is bij spelers van die leeftijd Maar er zijn met gemak nog zo'n vijf namen te noemen van jongens uit die leef tijdscategorie. Er loopt zowel in het eerste als in het tweede team heel wat jeugd rond", al dus Meulmeester. „Dat komt omdat er zo'n zes jaar terug een jeugdplan is op gezet door Wim Ovaa en jeugd trainer Willy Lund levert heel goed werk in navolging van dit opgezette plan. Meeuwen treedt morgen op ei gen veld aan tegen AZVV De ploeg uit Axel kende mede door personele problemen een mati ge competitiestart, maar heeft dit aan het eind van de eerste competitiehelft gecompenseerd met een sterke serie overwin ningen. Dit seizoen won Meeu wen de uitwedstrijd tegen AZ VV met 6-3. „Maar ze zullen nu een stuk sterker zijn", vermoedt Meulmeester. „Ik verwacht dat ze nog hoog op de ladder zullen eindigen." Kapelle Na de 4-1-overwinning van Ka pelle op Kogelvangers van vorig weekeinde staat de ploeg van oefenmeester Joost Folmer weer aan kop van de tweede klasse. De enige Zeeuwse clubs die in het kielzog weten te blij ven van de koploper zijn SSV'65 en Terneuzense Boys. Morgen speelt de huidige club van Fol mer op eigen terrein tegen zijn toekomstige club SSV'65. Maar in dit stadium van de competitie is dit slechts een detail voor Fol mer: „Voor mij is dat nu niet zo belangrijk. Ik leef naar deze wedstrijd toe zoals iedere ande re wedstrijd." Middelburg Zondag-derdeklasser Middel burg staat op de ranglijst op Je- ka na als laatste geposteerd. Slechts drie punten daarboven bevindt zich het eveneens kwakkelende Vlissingen. Daar waar beide verenigingen ooit de dienst uitmaakten in het Zeeuwse voetbal, strijden de clubs nu tegen degradatie in de derde klasse. De tand des tijds en de zorgelijke situaties van beide clubs hebben ervoor ge- •zorgd dat Middelburg-Vlissin- gen niet langer een extra lading met zich meedraagt. Het is een van de 22 wedstrijden gewor den. „Het is een wedstrijd binnen de competitie", zegt Middelburg speler Ramon Gabriëlse. „Maar we hebben na het vorige onder linge duel toch wel wat recht te zetten, dat leeft binnen de groep." Want de laatste keer dat Middelburg Vlissingen trof voor de competitie stond Middelburg in de rust met 1-0 voor, waarna Vlissingen de stand na rust om boog tot een 4-1-overwinning. Ter voorbereiding op de tweede seizoenshelft, waarin degrada tie moet worden voorkomen, vertrok Middelburg twee weken terug voor een weekeinde naar Valkenswaard. „Iedereen is zich er terdege van bewust dat het geen vijf vóór. maar vijf óver twaalf is. En bij diegene die dat besef niet had, is dat onderhand wel bijgebracht", legt Gabrielse uit. „We weten wat we aan el kaar hebben en we weten wat we kunnen. We zullen de klus als een groep moeten klaren." door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Hij is schaker in hart en nieren, politiek actief als raadslid voor Progressief Links in de gemeenteraad van Hontenisse en nog altijd weg van Domela Nieuwenhuis, die zich aan het eind van de vorige eeuw met zijn Recht voor Allen opwierp als een spreekbuis voor het onmondige werkvolk. Gosse Kamminga (42) is welbespraakt, Ieraar in het voortgezet speciaal onderwijs, vindt zichzelf een anarchist en kan vooral relativeren. De schaakclub Terneuzen behoort met de hoofdmacht sinds de invoering zo'n beetje tot het meubilair van de derde klasse in de landelijke competitie, maar staat er met nog vier ronden voor de boeg niet echt florissant voor. Terneu zen vergaarde evenveel wedstrijdpun- ten als de op dit niveau debuterende schaakvereniging West-Zeeuws- Vlaanderen en weet verder alleen het derde team van HWP nog onder zich. „Die staan helaas nog steeds op nul", zegt Kamminga. „Helaas voor hen dan hè, want wij willen ons handhaven. Als als gevolg daarvan West-Zeeuws- Vlaanderen en HWP zouden degrade ren, dan is dat jammer." Niveau „Statistisch gezien zouden wij moeten degraderen", lacht hij, „omdat, we er in de laatste tien jaar twee keer een jaar uit zijn geweest. Maar daar geloof ik niet in. Ik ben optimist tot in de kist, totdat blijkt dat we het niet halen. Dat zou dan jammer zijn, want schaken op dit niveau is natuurlijk toch heel leuk. Je komt eens wat andere mensen tegen dan de Zeeuwse schakers." Schakers, geeft hij toe, hebben de naam tot een apart slag te behoren. „Het is en blijft een sport, waarin je met je eigen gedachten op stap bent en op eigen kracht bent aangewezen. Als je niet lekker in je vel zit, dan denk je niet lek ker en heb je dus meer tijd nodig, waar door je in tijdnood kunt komen. Aan de andere kant heb ik in Antwerpen eens een schitterende partij gespeeld, nadat mijn auto het had begeven. Als je ge stresst bent, kun je dus ook wel eens heel scherp spelen. Ik heb trouwens nauwelijks last van stress, want ik kan enorm relat iveren. Mijn werk in de klas, als i-aadslid en privé kan ik heel erg goed scheiden." Frustrerend „Ik schrijf relativeren met hoofdlet ters". verzekert de eerste-teamspeler van Terneuzen. „Zo is heel mijn levens stijl. Ik ben gelukkig getrouwd, we zijn gezond en hebben het goed. Je maakt ervan wat ervan te maken valt. Lukt dat niet, dan is dat jammer. IR doe mijn werk in de gemeenteraad van Honte nisse met volle overgave en zit in de op- beetje op. met die baard, en kom net als hij uit een streng gereformeerd gezin. Maar verder houdt elke vergelijking natuurlijk op. Wat ik doe is in vergelij king met hem peanuts. Ik heb woensdag wel gestaakt, maar sta bijvoorbeeld niet zoals Domela Nieuwenhuis op de barricaden. Maar het niet accepteren van gezag heb ik nog steeds. Ik loop mijn eigen koers en bepaal zelf wel wat goed is." Dubieuze openingen „Ik gebruik in het schaken bijvoor beeld tamelijk dubieuze openingen, die niet helemaal correct zijn", weet hij. „Dat doe ik om mijn tegenstander uit zijn repertoire te halen, maar ook om uit te vinden hoe lang ik door kan gaan totdat het fout gaat. Als ik in zo'n expe rimentele partij remise speel, dan geeft me dat meer voldoening dan winst in een partij volgens het boekje. Ik schaak al heel mijn leven. Het spelletje op zich is niet veranderd, maar dankzij de com puter zijn mensen wel beter gaan scha ken. Ik gebruik de computer alleen om dingen door te rekenen, of ik geen dom me dingen doe. Maar als fk een idee heb en de computer geeft een andere zet aan, dan gaat mijn idee voor." Als teamspeler cijfert Gosse Kammin ga zichzelf echter graag even weg. „Dan speel ik natuurlijk minder dubi eus, omdat dat niet netjes zou zijn te genover mijn teamgenoten. Ik heb met drie remises en twee nederlagen tegen twee redelijk sterke tegenstanders na vijf ronden in de competitie het zoet der overwinning nog niet niogen smaken. Daar baal ik van voor het team, maar niet voor mezelf, Als het team wint, ter wijl ik heb verloren, dan ben ik toch goed gehumeurd. Ik kan trouwens toch goed tegen mijn verlies en ben hooguit twee minuten chagrijnig. Afreageren, boos op mezelf: dat heb ik nog nooit ge had. Ik moet soms wel eens oppassen wat ik in de auto zeg, als we verloren hebben. Niet iedereen vindt dat dan leuk, merk ik." Fantastische sport „Schaken is een asociale sport. Als je schaakt, mag je niet praten en niemand mag iets tegen je zeggen. En toch blijf ik het een fantastische sport vinden. De schaakclub Terneuzen draait als ver eniging erg goed. We spelen elke vrijdag met dertig mensen competitie. Met jong volk, van twaalf en dertien jaar. tot on ze nestor Karei Cohen (73). Hij staat op dit moment bovenaan in de clubcompe titie Adri Paauwe doet het meeste werk in de club. We gaan er alles aan doen om ons te handhaven in de derde klasse. We hebben de topdrie gehad en zijn net over de helft van de competitie. Wij zul len ons wel handhaven, verwacht ik. Mocht dat niet lukken, dan proberen we volgend jaar het verloren gegane ter rein terug te winnen." positie. Met twee mensen tegen elf is dat wel eens frustrerend, maar ik zal nooit tegen de klippen oplopen." Dat neemt niet weg dat Kamminga zich honderd procent voor zijn zaak zal in zetten. „Ik ben zelfs heel erg dwars", weet hij, „en een anarchist. Ik ben nog altijd een idool van Ferdinand Domela Nieuwenhuis. Mensen hebben dezelfde rechten, ook al komen ze uit een wat minder nest. Dat spreekt mij enorm aan. Ik heb een foto van hem in mijn klas hangen. Daar kijk ik regelmatig naar. met een knipoog. Ik lijk er wel een Rabout heeft slechte relatie met cross op De Braakman SCHOONDIJKE - Na vijf wed strijden is Theo Rabout de be langrijkste kandidaat om Ed win de Leeuw op te volgen als Zeeuws veldloopkampioen. De West-Zeeuws-Vlaming zat in alle crossen vooraan, maar kwam nog niet tot een overwin ning. Voor de Braakmancross, die morgen op het programma staat, hoopt Rabout opnieuw op een plaats op het erepodium, j; „Maar eigenlijk heb ik een beet je een haat-liefde verhouding met De Braakman", weet hij. „Ik heb slechte herinneringen aan de Braakmancross en er nooit echt subliem gelopen. Het parkoers is vrij vlak en je ziet el kaar twaalf kilometerlang. Qua techniek en tactiek kun je wei nig voordeel halen." j Rabout, die begin deze week niet helemaal fit was, maakt zich desondanks weinig zorgen. r „Voor het klassement om het Zeeuws kampioenschap is het zaak om goed te blijven preste- r ren. Ik heb vorige week heel lek- ker kunnen trainen, maar richt me eigenlijk vooral op de halve marathon van Cadzand-Bad." Om daar fit aan de start te kun- nen komen, vertrekt Rabout in e De Braakman met een ingepak- te enkel. „In de kerstvakantie heb ik wat probleempjes gehad, maar ik heb er nu eigenlijk geen 0 last meer van. Mijn belangrijk- ste concurrenten? Sepp Ver- t meulen (Scheldesport). Frans ff Roelofs (AV'56) en de Somaliër N'geele." Verder is het zeker dat de Zeeuws-Vlamingen Eric - GoossenFrank Verschorre. Ed- win de Jager (allen Schelde- sport) van de partij zullen zijn. Rabout: „Ik zou graag een keer eerste worden, maar de vorm van de dag zal beslissend zijn." De Braakmancross voor man- V nen begint om 15.15 uur. In to- jaal gaan naar schatting 250 at- leten van start. Gosse Kamminga: een fervent aanhanger van schaken én Ferdinand Domela Nieuwenhuis, die op een portret boven hem staat. foto Charles Strijd Theo Rabout door Jasper van der Bliek Anton Buijs, terugkijkend op eenlange, bewogen tijd: „Ik denk dat ik goede beslissingen heb genomen. Nergens heb ik spijt van. Het is goed geweest." foto Lex de Meester sie. Dat is tot drie jaar geleden zo geweest." Terugdenkend aan vroeger komt de charismatische Sou burger met mooie anekdotes. „Wij zijn als raad altijd een soort stootblok tussen de ge meente en de clubs geweest. Maar soms moesten we ook be middelen tussen verenigingen. Vooral de voetbalclubs Zeeland Sport en Vlissingen hebben re gelmatig met elkaar in de clinch gelegen over kleine dingetjes. Dan moesten wij dat weer sus sen. Vroeger was er altijd wel spanning tussen de verenigin gen. Ze vochten om oefenruimte en velden." Geld Buijs heeft een uitgesproken mening over de teloorgang van de sport in Vlissingen. „Geld, daar draait het allemaal om", predikt hij als een dominee ach ter de kansel. „De verenigingen hier hebben sponsors nodig om het hoofd boven water te hou den. Maar dat is ontzettend las tig, want we zitten in een uithoek. Toch moet er iets ge beuren, anders zal het alleen maar erger worden. Dan ver dwijnen de kleine clubjes." Buijs zwijgt even, spreekt dan opnieuw. „En dat betalen in het amateurvoetbal is ook uiterst verwerpelijk. Daar gaat het voetbal van naar de sodemie ter. Een ander probleem van de laatste jaren is de steeds minder wordende clubliefde. „Ik heb het idee dat de maatschappij minder geïnteresseerd is gewor den", mijmert de geboren en ge togen Souburger. „Mensen heb ben geen hart meer voor hun vereniging. Daardoor zijn vrij willigers steeds moeilijker te vinden. Dat is voor veel vereni gingen een probleem. Betaald voetbal Eén moment in de Vlissingse sportgeschiedenis is de oud-me dewerker van scheepsbouwer de Schelde in het bijzonder bij gebleven. „De jaren dat Vlissin gen betaald voetbal speelde. Ik had er in het begin mijn beden kingen bij, en die zijn uitgeko men. Niet dat ik daar trots op ben, hoor. Het was wel een span nende tijd. Altijd gebeurde er wel iets." Buijs is met alleen m de sport raad actief geweest. „Zeker niet. Ik ben vijftien jaar voorzit ter geweest van korfbalclub Zuidwesters, was zelfs één van de oprichters. Prachtige sport, korfbal." Als voorzitter van Zuidwesters én lid van de Vlis singse sportraad deed Buijs stiekem een beetje aan belan genverstrengeling. „Je verliest wel je haren, maar niet je stre ken. Ik heb natuurlijk wel een beetje gelobbyd voor Zuidwes ters, dat is logisch." Ook nu zijn vroegere club gefuseerd is met de voormalige aartsrivaal Ani mo blijft Anton Buijs verslin gerd aan het korfbal. „Bij Fortis kent iedereen me. Ik hoor daar zo een beetje bij het meubilair. De bevlogen Souburger kwam in zijn militaire dienst voor het eerst in aanraking met sport. „Als soldaat in Indonesië heb ik veel gesport. In onze vihje tijd speelden we veel voetbal en handbal. Eenmaal terug in Ne derland ben ik gaan korfballen. Vond ik veel leuker, vooral om dat het gemengd was." Verspreid over tafel liggen al lerlei boekjes en documenten van de Vlissingse sportraad en de woningstichting, waarin Buijs ook al actief was. Voor zijn naam staat steevast het voor voegsel secretaris. „Altijd werd ik voor die functie gekozen", vertelt de grijsaard. „Waarom, geen idee. Als secretaris ben je het geweten van een organisa tie, iemand die op de achter grond de zaakjes regelt. Blijk baar ligt die rol me wel." De aftredend bestuurder had naast zijn activiteiten ook nog een baan, bij de Schelde. „Klopt. Maar het leek soms of ik geen tijd meer had om te wer ken. Bang om in een gat te val len, is Buijs echter niet, „Ik best genoeg te doen, hoor. Ik heb een grote tuin, ga wat reizen. Maak je niet druk." Terugkijkend op een lange tur bulente tijd heeft Buijs een overwegend positief gevoel. „Ik denk dat ik goede beslissingen heb genomen", verzucht hij me lancholisch. „Nergens heb ik spijt van. Het is goed geweest." OOST-SOUBURG - Zenuwach tig friemelt hij aan een papier tje. Kijkt ernstig. „Het gaat niet goed met de sport in Vlissingen. En als we niets doen, zal dat al leen erger worden." AJs iemand het kan weten is hij het wel. Zes enveertig jaar was hij lid van de Vlissingse sportraad, nu vindt hij het welletjes. Anton Buijs (72), het 'korfbalmannetje' uit Souburg, stopt ermee. Buijs praat vol passie over zijn tijd als bestuurder in de Vlis singse sportwereld. „Ik heb heel wat zien gebeuren in al die jaren dat ik in de raad zat. Mooie din gen en slechte dingen. Ik heb Vlissingen als grootste sport- stad van Zeeland meegemaakt. Moet je nu eens zien." Als reden voor zijn vertrek noemt de welbespraakte Sou burger zijn leeftijd. „Als sport raad voer je veel overleg met de verenigingen. En de laatste ja ren merkte ik dat de afstand tus sen de bestuurders van de clubs en ikzelf groter werd. De gene ratiekloof steeds duidelijker. Ik werd meer en meer 'zo'n oude vent van die sportraad.' En bo vendien is zesenveertig jaar lang genoeg. Volgens mij heeft nog niemand het zo lang volge houden." Er is nog een dingetje. „Ik kan niet omgaan met al die moderne apparatuur. Computers zeggen me niets. Ik wü er niet eens mee kunnen werken." Als hij zegt dat hij stopt, meent hij dat ook. „Zeer zeker. Ik ga de raad niet als lastige oude vent voor de voeten lopen." Boertjes Anton Buijs begon zijn carrière als sportbestuurder in 1952 in de toenmalige Souburgse sport raad. „Daar namen vertegen woordigers van alle sporten in Souburg zitting in. En die regel den dan accommodaties en pleegden overleg met de ge meente." In 1966 werd Oost- Souburg opgeslokt door Vlis singen. „Dat was wel raar. Als Souburgse boertjes moesten wij ineens gaan overleggen met de grote stad. Na wat aanlooppro bleempjes ging dat best goed. k De sportraad werd opgesplitst in twee onderdelen, een advies raad en een belangencommis- Jan Meulmeester is nog altijd ambitieus, hoewel hij niet meer zo no dig een 'Zeeuwse topclub' hoeft te trainen: „Het liefst wil ik hogerop met de Meeuwen." foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31