Zonder drugs is er geen Suriname PZC PZC VVD grijpt WAO-probleem aan om zich wat te profileren feiten en meningen vrijdag 22 januari 1999 Bouterse spin in het web bij handel in verdovende middelen Lokale partijen azen op provinciale zetels Asielzoekers door Armand Snijders Terwijl de Nederlandse Justi tie haar pijlen richt op de Surinaamse ex-dictator Desi Bouterse, beleeft de drugshan del in de vroegere kolonie glori euze dagen. Alleen al vorig jaar zou tegen de 30.000 kilo cocaïne vanuit Colombia via Suriname naar Europa en de Verenigde Staten zijn verscheept. In Suri name is daar minimaal driehon derd miljoen dollar aan ver diend. Dat bedrag overstijgt de staatsbegroting vele malen. „Zonder de drugssmokkel zou Suriname niet eens meer be staan." De tegenstellingen in Paramari bo zijn groot. En zichtbaar. Een grote groep mensen moet rond zien te komen van een maande lijks inkomen van nauwelijks honderd gulden per maand en woont in armetierige huisjes in volkswijken als Latour en Flo ra. Aan de andere kant zijn in buitenwijken paleizen te be zichtigen waarvan de bewoners in ongekende weelde leven. Het bedrijfsleven biedt eenzelf de beeld. Tal van ondernemers zijn schijnbaar nauwelijks in staat zijn hun historische pan den van een lik verf te voorzien, anderen bouwen en verbouwen gigantische winkels en pakhui zen alsof het niets kost. Volgens menigeen gaat het standaard om witwasprojecten. Casino's Ook het aantal casino's is in de hoofdstad in de afgelopen twee jaar drastisch uitgebreid. On langs werd er weer een geopend, tegenover het Hotel Torarica. Aan het onopvallende gokpaleis wordt leiding gegeven door Chi nezen. maar de echte baas is Desi Bouterse. De ad viseur van staat heeft in de loop der jaren door stromannen zo'n gigantisch netwerk van be drijven opgebouwd, dat nie mand daar meer zicht op heeft. Goud, hout, varkens, visserij, import en export: er zijn maar weinig sectoren waar hij niet in zit. Onduidelijk is of de bedrij ven floreren dankzij het zakelij ke instinct van Bouterse, of om dat ze als rookgordijn fungeren voor duistere praktijken. Volgens ingewijden is Bouterse nog altijd de man die leiding geeft aan het. Paramaribo- In Paramaribo staan alleen banken er nog redelijk bij, de rest van de stad is in verval. drugskartel, zoals Surinaamse handelaren dat zelf noemen. Dus heeft hij behoorlijk wat geld wit te wassen. Zijn imperium kwam tot stand in het begin van de j aren tachtig, toen zijn .militaire regime de staatskas had geplunderd en naarstig op zoek was naar geld. De inmiddels doodgeschoten Pablo Escobar, destijds de grootste Colombiaanse drugs baron, had wel oren naar een deal met Suriname, dat strate gisch gezien uiterst gunstig was gelegen om als doorvoerhaven te fungeren. Escobar werd in die jaren veel gesignaleerd in Para maribo. De president van de Centrale Bank van Suriname, Henk Goedschalk, is na Bouterse de tweede man die op het lijstje van de Nederlandse justitie voor komt. Een betere positie om drugsgelden onopvallend wit te wassen kun je je nauwelijks wensen. Aan de derde belangrij ke positie wordt invulling gege ven door Defensietopman Etienne Boerenveen. Hij zat eindjaren tachtig in de Verenig de Staten drie jaar achter slot en grendel, nadat hij door agenten van de Drugs Enforcement Ad ministration (DEA) in de val was gelokt. Slecht scenario Ruim een jaar geleden staakte de Nederlandse Justitie het on derzoek tegen Boerenveen bij gebrek aan voldoende bewijs. Volgens Boerenveen zelf geeft dat aan dat het hele onderzoek naar de Surinaamse drugshan del getuigt van een slecht scena rio. „Nederland heeft een film bedacht. Ze zien Bouterse als de producent, Goedschalk als de financiële man en mij als de re- foto Peter de Knegt/GPD gisseur. Dat blijkt door het be sluit van justitie op niets te zijn De feitelijke organisatie van de drugstransporten zou in handen liggen van Meivin Linscheer, hoofd van de Centrale Inlichtin gen Dienst (CID), de goed geïn formeerde spionageorganisatie. Het tweehonderd man tellende beveiligingsbedrijf dat hij ook nog runt, dient volgens de Ne derlandse justitie als dekmantel voor smokkelpraktijken. Een andere belangrijke rol wordt vervuld door oud-minis ter van Defensie Rupert Chris van onze redactie binnenland Lokale partijen werken in een groot deel van het land samen om zetels in de Provinciale Staten te be machtigen. Alleen in Flevo land ontbreekt zo'n samen- werkingslij st bij de Statenverkiezingen op woensdag 3 maart. Deze week moesten de kandida tenlijsten worden ingele verd. Vanmiddag volgt de de finitieve vaststelling. De Zeeuws Vlaamse Volks partij probeert bij de Staten verkiezingen heel Zeeland aan te spreken door haar naam te veranderen in Partij voor Zeeland. Daarin zijn, zoals bekend, allerlei lokale partijen verenigd. Verschei dene partijen die vorige keer zelfstandig meededen, pogen nu gecombineerd een zetel te halen Zo ontstaan Groen- Lïnks/Delta Anders en AOV- /Unie 55+/Senioren 2000. De Centrumdemocraten kwamen alleen in Gelder land met een lijst, in Utrecht en Friesland doet het Neder lands Blok een gooi naar een zetel. In Friesland heeft die partij zich te laat ingeschre ven en kan daardoor waar schijnlijk niet meedoen. Noord-Holland kent twee nieuwe partijen. De lijstcom- binatie Noord-Holland Anders/de Groenen is de pro vinciale variant van Amster dam Anders/de Groenen. Die partij van oud-provo Roel van Duijn heeft drie raadsze- tels in Amsterdam. Ook Ne derland Mobiel doet voor het eerst mee. In Zuid-Holland zijn er drie nieuwkomers. De Onafhan- kelijken Zuid-Holland is een samenwerking van lokale partijen. Nederland Mobiel doet ook in Zuid-Holland een poging De Islamitische Partij Nederland leverde wel een lijst in, maar kwam met te weinig ondersteunings verklaringen. De partij heeft tot vanmiddag vier uur de tijd om die alsnog te leveren. De lokale partijen gaan in Utrecht samen onder de naam Federatie van Inwo nerspartijen. Leefbaar Utrecht ontbreekt echter in het samenwerkingsverband. Noord-Brabant had al sinds de vorige periode een 'lokale provinciale' partij met de Fe deratie van Brabantse Onaf hankelijke Fracties, die ook op 3 maart meedoet. Twee andere partijen die nu ieder een zetel hebben, komen niet meer terug. Dat zijn de Cen trumdemocraten en de Bra bantse Democraten. GroenLinks en D66 gaan in Limburgsamen de strijd aan. Doel is om reststemmen van beide part ij en gezamenli j k in te zetten om in aanmerking te komen voor een restzetel. Ook Partij Nieuw Limburg en AO V/Senioren 2000 vor men zo'n verbinding. De eni ge nieuwe partij is Nederland Mobiel. Gelderland telt twee provin ciale partijen met Partij Nieuw Gelderland en Leef baar Gelderland/de Groe nen. Daarnaast doet in Gelderland voor het eerst de Gelovig Democratische Unie mee. De provincie is de enige waar de Centrum Democra ten een kandidatenlijst heb ben ingediend. Ook in Overijssel zijn De Gi'oenen een lijstcombinatie aangegaan met de provincia le partij Leefbaar Overijssel. De Nieuwe Communistische Partij probeert voor de twee de keer een zetel te verove ren. GroenLinks en de Socia listische Partij vormen samen een lijstverbinding. In Drenthe is GroenLinks een dergelijke samenwer king aangegaan met de PvdA Naast de bundeling van lo kale partijen in Onafhanke lijke Partijen Drenthe heb ben ouderen in de provincie een heel eigen partij: de Drentse Ouderenpartij. Het gewezen Groningse SP- Statenlid Lammerts. die vo rig jaar bij de Ooster park wij krellen in het nieuws kwam. doet nu met de Onaf hankelijke Politieke Partij Groningen mee. Ook De Gro ningers zijn een nieuwe par tij. Friesland kent eveneens twee provinciale partijen: de Fryske Nasjonale Partij en de Federatie Gemeentebelan gen Friesland. Alleen in Fle voland doet de Natuurwet- partij een gooi naar een zetel. De ouderenpartijen hebben zich gebundeld op de lijst AOV/Unie 55+/Senioren 2000. De combinatie RPF/GPV is een lijstverbin ding aangegaan met de SGP. De leden van Provinciale Staten kiezen op 25 mei de nieuwe Eerste Kamer. ANP door Hans van Soest Wat bezielt de WD om de hoogte en de duur van de WAO-uitkeringen weer met zo veel nadruk ter discussie te stel len? Staatssecretaris Hooger- vorst van Sociale Zaken had zijn plannen om het groeiende aantal YVAO'ers in te dammen nog niet gepresenteerd, of de li beralen waarschuwden hun ei gen VVD-bewindsman al dat zijn maatregelen 'ver genoeg' moesten gaan. Direct na de bekendmaking van de plannen noemde de partij ze 'niet ambitieus genoeg'. Drie dagen later deed WD-leider Dijkstal er nog een schepje bo venop door te stellen dat nieuwe ingrepen in de WAO-uitkerin- gen niet kunnen uitblijven als het aantal arbeidsongeschikten niet fors daalt. Zowel het kabinet, als de vak bonden, als de andere politieke partijen buitelden over elkaar heen om te verkondigen dat er geen sprake kon zijn van een nieuwe verlaging van de uitke ring. „Voorbarig", zei Kok. „Ik ben de eerste staatssecretaris die niet zal ingrijpen in hoogte en duur van de uitkeringen", herhaalde Hoogervorst. „Schande," riep de FNV. Reac ties die de WD van kilometers ver kon zien aankomen, maar die de partij er niet van weer hielden het standpunt nog eens luidkeels te herhalen. Afdoende Als het aan de staatssecretaris ligt, mag het aantal WAO'ers doorgroeien tot 930.000 in 2002. Dat zijn er 16 .000 minder dan de voorspellingen aangeven. Om dat te bereiken wil hij onder an dere meer controle op de keu ringsartsen en een beter gebruik van de sanctiemogelijkheden voor WAO'ers die onvoldoende hun best doen weer aan het werk te komen. De WD betwijfelt of deze maatregelen afdoende zijn. Ver dere verlaging van de uitkerin gen houdt de WAO niet alleen betaalbaar, maar dient ook als afschrikking voor werknemers om zich 'te makkelijk' te laten afkeuren. Deze redenering is echter te simpel. De WAO-pro- blematiek is immers weerbars tig. Door de vergrijzing van de beroepsbevolking en een verde re toename van het aantal werk nemers waardoor automatisch meer personen ziek worden, is groei van het aantal WAO'ers niet te voorkomen. wir voelen BES TO L EN Het argument van de VVD dat Nederland ziek is omdat landen als België en Duitsland veel minder arbeidsongeschikten tellen, gaat niet op. In Neder land wordt in tegenstelling tot in andere landen geen onder scheid gemaakt tussen beroeps- en sociale risico's. Wie in België bijvoorbeeld onder de tram loopt en een dwarslaesie krijgt, heeft geen recht op een arbeids ongeschiktheidsuitkering. Hier in Nederland zijn bij de invoe ring van de WAO in 1967 alle oorzaken van arbeidsonge schiktheid op een hoop gegooid. Vergelijkingen met ander lan den gaan dan ook mank. Etiketje Door de hoogte en duur van de uitkeringen aan te pakken, zal het aantal arbeidsongeschikten niet verminderen. Niet minder mensen krijgen een ongeluk, ze krijgen alleen een ander etiketje opgeplakt (in dit geval bij standsgerechtigden). Hoewel niemand kan beweren dal alle WAO'ers evenveel recht hebben op hun uitkering, zal een af schrikkend effect weinig succes hebben. Verlaging van de uitke ringen gaat voorbij aan de be langrijkste oorzaak van het gro te aantal WAO'ers, Die ligt bij de werkgevers. Ten eerste zien werkgevers de WAO nog steeds als een makke lijke manier om hun oudere en duurdere werknemers te lozen. Steeds vaker duiken verhalen op van arbo-artsen die door een bedrijf onder druk zijn gezet om iemand af te keuren. Ten tweede verzuimen veel werkgevers de arbeidsomstandigheden op de werkplek te verbeteren, om zo te voorkomen dat hun werkne mers ziek worden en in de WAO terecht komen. En last but not least doen ze weinig moeite ar beidsongeschikten weer in dienst te nemen. Dit was reden voor Hoogervorst om tijdens het afgelopen na jaarsoverleg met werkgevers- en werknemersorganisaties af spraken te maken over een beter arbeidsomstandighedenbeleid. Ook gaf hij in zijn nieuwe WAO- plannen terecht aan dat werk gevers meer moeten worden ge stimuleerd om arbeidsgehandi capten in dienst te nemen. Daarvoor bestaan allerlei sub sidiemogelijkheden. Ergaanin de linkerzijde van po litiek Den Haag steeds vaker stemmen op om bedrijven te verplichten een bepaald aantal WAO'ers in dienst te nemen, maar dat gaat de bewindsman te ver. Niet alleen omdat werk gevers te vriend moeten worden topher. Hij werd in 1991 ge dwongen af te treden na be richten over zijn betrokkenheid bij de cocaïnehandel. Dat was voor de huidige regering van president Wijdenbosch geen be letsel om hem te benoemen tot ambassadeur in Brazilië. Van daaruit zou hij nu ongestoord de contacten onderhouden met op drachtgevers in Colombia. Houdgreep Steeds meer komen er aanwij zingen dat Bouterse door de echte grote jongens, de Colom biaanse drugsbaronnen, in een houdgreep is genomen. Vorig jaar werd zijn zoon Dino, die ooit door de Surinaamse politie werd gearresteerd wegens be trokkenheid bij een schietpartij tussen rivaliserende drugsben des, in Brazilië afgetuigd. Bouterse senior zou bepaalde afspraken niet zijn nagekomen. Dat was reden voor zijn Colom biaanse partners om het bescha digen van zijn op de ambassade in Brasilia werkende zoon als een waarschuwingssignaal te gebruiken. Dino ontvluchtte Brazilië en is daar nooit meer te ruggekeerd. In eigen land houdt Bouterse zijn zaakjes echter strak in de hand, zo verzekert een drugs handelaar in zijn gigantische woning aan het Pad van Wanica even buiten Paramaribo. „Hij duldt geen onderlinge concur rentie omdat hij weet dat dit zijn positie kan ondermijnen. Bou terse is op de hoogte van ieder transport. Wie zich niet aan zijn regels houdt ligt er uit en kan dus niet meer mee verdienen aan de handel. Met mensen die buiten hem om op grootschalige wijze smokkelen, loopt het slecht af." Mocht Nederland Bouterse ooit achter de tralies te krijgen dan zal dat in Suriname tot een bloe dige strijd kunnen leiden, zo vreest hij. „Alle kleinere jon gens, die nu nog naar Bouterse luisteren, grijpen dan hun kans en proberen de markt te gaan beheersen. Er staan veel belan gen op het spel. Dat kan in Suri name al snel ontaarden in een drugsoorlog. En dat zou wel eens het einde van de handel kunnen betekenen, omdat men te onvoorzichtig wordt. Het be tekent ook het einde van Suri name. Zonder drugs stort de economie helemaal in." GPD WAO'ers deden vorig jaar van zich spreken toen ze aangifte bij de politie deden in verband met 'mislei ding en diefstal door het kabinet'. De uitkeringsgerechtigden waren woedend dat ze in weerwil van be loften van het Rijk er honderd gulden netto per maand op achteruit gingen. foto Alex de Haan/ANP gehouden om het WAO-pro bleem op te lossen. Ook omdat bij een afnemende werkgele genheidsgroei (zoals nu het ge val is) er verdringing ontstaat met reguliere werklozen en er een verschuiving van het pro bleem optreedt. Dan zijn het de WW'ers die fors in-aantal toene men. Niet zaligmakend Al met al dient een echte oplos sing voor het WAO-probleem zich niet een, twee, drie aan. Hoewel de plannen van Hooger vorst niet zaligmakend zijn, weet ook de WD diep in haar hart dat er op dit moment wei nig alternatieven zijn voor de plannen van de staatssecretaris. Verlaging van de uitkeringen zet geen zoden aan de dijk, en dat weet de WD net zo goed als de rest van de partijen. De harde opstelling van de libe ralen lijkt dan ook vooral toe te schrijven aan de komende Sta tenverkiezingen. De WD wil zich profileren als partij die harde maatregelen niet schuwt om problemen op te lossen, ook al weet ze zelf dat die maatrege len niet werken. De waarschu wingen aan het adres van staatssecretaris Hoogeivorst zijn dan ook vooral bedoeld voor de bühne GPD Geen paniek, vooral geen paniek! Eensgezind re kenen de regeringsfracties af met de CD A-kri tiek op het asielbeleid van staatssecretaris Co- hen. PvdA WD en D66 steunen de bewindsman. In de ogen van de coalitiepartners heeft hij zich hoogstens wat ongenuanceerder uitgedrukt dan voorheen. Van een explosie van het asielstelsel is nog geen sprake. Cohen kan die steun goed gebruiken, want het zat hem deze week niet mee. Juist toen hij een voor zijn doen buitengewoon scherpe uitspraak deed over de asielzoe kers, zette de WD de problematiek nog verder aan. Co- hen voorspelde dat de opvang 'ontploft' als de instroom niet wordt beperkt, en tegelijkertijd kwam uit WD- kring de suggestie om illegaliteit strafbaar te stellen. Cohen reageerde snel met een veroordeling van het VVD-idee, maar het kwaad was geschied. Zijn alarm had ongewenste proporties gekregen. De coalitie hield, vervolgens het front gesloten en kreeg de geest weer in de fles. Staatssecretaris Cohen weet sinds hij de ondankbare taak van mevrouw Schmitz overnam, met een tamelijk open en nuchtere benadering al te grote politieke on rust over de opvang van asielzoekers te vermijden. De problemen met lekkende legertenten waaien over. Het trage beoordelingscircus wordt waar mogelijk bijge steld. De bewindsman geeft nooit de indruk dat hij greep krijgt op het probleem, maar weet wel altijd dui delijk te maken dat hij binnen redelijke criteria het maximaal haalbare doet. Cohen werkt nu aan verkorte procedures, aan het daad werkelijk uitzetten van uitgeprocedeerden. Hij wil bot- je; onderzoek toepassen om de leeftijd te controleren en DNA-onderzoek om familiebanden te bevestigen. On danks deze maatregelen verwacht de Immigratie-en Naturalisatiedienst (IND) dat tegen het einde van dit jaar 12.000 van in totaal 65.000 asielzoekers in nootjj voorzieningen moeten worden opgevangen. Justitie v0 kan dat niet aan. Bovendien zouden urgente vluchte- te lingen de dupe kunnen worden. Dat is de ontploffing da die Cohen ziet aankomen. De staatssecretaris heeft voorlopig weinig baat bij zijn uitspraken. De coalitiepartij en zijn er wel als dekippei bij om het politieke explosiegevaar in te dammen, maat Dt verder moet Cohen het vrijwel helemaal zelf uitzoeken >e Met als enige opdracht snelle aanvullende maatrege- ia len. Dat lijkt een ruime taakstelling, maar is in feiti spitsroeden lopen over de sentimenten in de regerings fracties. Zolang er in de coalitie geen eenduidig en p breed gesteund antwoord is op de vraag, wat er moet gebeuren als er dit jaar inderdaad 65.000 of meer asiel zoekers hun hoop vestigen op Nederland, staat Cohen voor een onmogelijke opdracht. Wie de cijfers serieus neemt, moet bijna wel tot de conclusie komen dat zelfs een voorbeeldige uitwerking van alle maatregelen niet afdoende zal zijn. Zo brandt het lontje verder. 22 januari 1949 Tsjang Kai Sjek weg Kilinia Hawaians De Chinese maarschalk Tsjang Kai Sjek is het Chinese vasteland ontvlucht voor de oprukkende communistische troepen. Officieel is de maar schalk op vakantie op het ei land Formosa (Taiwan). Tsjang Kai Sjek heeft goede redenen om uit handen te wil len blijven van de troepen van Mao: ze beschouwen hem als oorlogsmisdadiger. Cuypers overleden In Meerssen bij Maastricht is op 87-jarige leeftijd ir. Jos Cuypers overleden. Cuypers was bouwmeester van onder meer de St. Bavokathedraal in Haarlem en de Amsterdamse effectenbeurs. Zeshonderd mensen kwamen af op het optreden van de Kili- J ma Hawaians in het Schut-1 tershof in Middelburg. Het en- thousiaste publiek dwong dep Kilima's tot enkele toegiften. L Coos Speenhof trad tijdens de j avond op als conferencier. ga Jeugdherberg De Vlissingse gemeenteraac wordt gevraagd 22.000 gulder beschikbaar te stellen voor herstel van de oorlogsschade aan de jeugdherberg. De her berg is gevestigd in het Oude Gasthuis. Verder vraagt het college van B en W om ruim (ei veertigduizend gulden vrij te jk maken voor het herbouwen ja van het badpaviljoen. Uitgever: W F de Pagter Hoofdredactie: A. L Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax; (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel (0115)694457 Fax (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen httpV/www.pzc.nl e-mail pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372.50; franco per post 491,00. bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting. losse nummers maandag t/m vrijdag 1.80. zaterdag 2,60 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet btw) Postrek.nr3754316 t n v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm, minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. speciale posities, tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6.50 meer (excl 17,5 pet btw), volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen 5.FFÖ84XXi iOi' ftjf.ïfcsvACHT 77

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 2