Teamgeest ontbreekt in selectie Surinaams voetbal op dood spoor .salon Jkitoppers willen duidelijkheid bond Zwemmecenas uit Hongarije overleden Veldrijder De Vos uit kritiek tijdens presentatie WK-ploeg Grasmat PSV krijgt meer lucht Tien mille boete voor Twente Tuero stapt uit Formule 1 WK schaken niet in Las Vegas Seks en bier nekken Mitchell BED RIJKS- k VRIJETIJDS- VOERTUICEN 16-24JAN 99 JÊL gn onze sportredactie JROKSBEEK - Hij wacht op ie ene dag dat alles meezit. Al- een dan kan Wim de Vos we- eldkampioen worden. De veld- - jjder uit Oosterhout noemde isteren in Groesbeek, tijdens epresentatie van de WK-selec- e, man en paard waar zijn loeggenoten voor één dag, Adri an der Poel en Richard Groe- endaal. verstek lieten gaan. ok bondscoach Herman noeijink ontbrak in Groes- eek, wegens privé-omstandig- eden, Van der Poel en Groe- endaal hadden een dag na de g, resentatie van hun sponsor Ra bobank geen zin in plichtple gingen. De Vos zat er niet mee. Teamgeest bestaat niet in de na tionale selectie. „Als ik straks goed ben, ga ik achter iedereen aan, oranjeshirt of geen oranje shirt. Ik train me niet het hele jaar suf om me op een WK weg te cijferen." Duidelijke taal van een man, dertig jaar inmiddels, die vaak in de schaduw staat van het af gelopen j aren zo succesvolle Ra- bo-duo. Eén keer, twee jaar ge leden. was hij ze de baas tijdens het NK. Het gebeurde op een moment dat hij net slepende maagklachten met medicijnen had overwonnen. Die proble- ,n inonze sportredactie jLTENMARKT - De Neder- p; ndse toppers willen duidelijk sid over de toekomst van het ;st pskiën in Nederland. Nog de- week heeft Hayo Wareman hs in gesprek met het bestuur van Nederlandse skivereniging, iden van het spoedberaad is n voorstel van de bond om de izet van het Nederlands kam- oenschap, nu nog een open ernooi, ingrijpend te wijzigen, e Nederlandse skivereniging lmet ingang van volgend jaar gesloten Nederlands kam- oenschap voor junioren en se- oren houden. Voor dat toer- kunnen skiërs zich via de Jinstbanen in Nederland kwa- o-iceren. Uitgangspunt van de ;uwe formule is dat het NK Kfeer een breedtesportevene- ;nt moet worden. Man, Wareman en Ooster- an vragen zich af of ze nog e- at hebben bij een NK in die zet. Bovendien is er volgend minder geld beschikbaar iet»r het topskiën. „Het liefst dajven we bij de Nederlandse ofiivereniging, maar dan moet ;ufiog wel een topsportklimaat stelde Wareman donder- is-lg in Altenmarkt bij het open „Er wordt steeds meer van - verwacht, maar er is steeds ider geld beschikbaar, Dat natuurlijk niet." men, veroorzaakt door een niet goed functionerende maagklep, openbaarden zich eind '95 op een moment dat De Vos in de vorm van zijn leven was. Er volgde een periode van onder zoeken, waaraan hij liever niet meer herinnerd wil worden. „Het is nu onder controle." Botsing De Vos, in '93 al eens derde tij dens het WK, leek ook vorig seizoen niet voor het geluk ge boren. Twee dagen na het Ne derlands kampioenschap - hij was derde geworden achter Groenendaal en Van der Poel - kwam De Vos tijdens een trai ning in botsing met Pierre Frij- ters. Hij liep een schedelbasis- fractuur op. Geen WK, einde seizoen. In de zomer zat het opnieuw te gen. In de Ronde van Luik brak hij bij een val zijn sleutelbeen. „De derde keer al weer, je raakt er aan gewend", lacht hij in Groesbeek, waar de selectie pit tig trainde. Plet personeel van het Oosterhoutse ziekenhuis waar hij geopereerd werd, raak te in ieder geval niet gewend aan de hardheid van de wielrenner. „Nadat er een plaat operatief uit mijn schouder was verwij derd. vroegen ze of iemand me op kwam halen. Ik zei dat ik met dé fiets was. Daar keken ze van op. Een verpleegster bood nog aan me naar huis te brengen, maar dat vond ik niet nodig. Een gevolg van alle tegenslag was dat hij met een conditionele achterstand aan het huidige crossseizoen begon. In Koksij- de, tijdens een wereldbeker wedstrijd, vielhij nogmaareens op de rechterschouder. Ditmaal bleef het bot ongedeerd. „Ik schrok wel even, maar de schade beperkte zich tot een enorme bloeduitstorting. Hij fietste veel: eind december tien koersen in veertien dagen. De vorm groeide. De Vos werd vijfde tijdens een WB-cross op Nederlandse bodem inZeddam. „Als ik daar niet met materiaal- pech te kampen krijg, doe ik mee om een podiumplaats." Mecanicien En er was het Nederlands kam pioenschap in Heerlen, waar een onhandige manoeuvre van een mecanicien van Adri van der Poel hem het zicht op de titel kostte. De Vos reed tegen de la tere kampioen aan bij een fiets- wissel en viel. Zijn sponsor, VKS-directeur Hans van Kaste- ren was in alle staten, De Vos hield zich gedeisd. „Ik wilde de px-estatie van Adri die dag niet naar beneden halen, maar het zit me nog steeds niet lekker." Hij betreurt het vooral dat uit het Rabo-kamp nooit een ex cuus kwam. „Terwijl ze weten dat ze fout waren. Nee, van Adri heb ik ook niets gehoord. Dat valt me tegen." Toch moet hij zich straks weer in het oranje hullen, met de naam van de bank prominent op het shirt. „Daar krijg ik niks voor. Ook zo iets En ik kan wel aan de bel trekken, maar geloof maar niet dat dat indruk maakt. Ik ben toch maar een klein menneke. Met een grote droom, dat wel: „Henk Baars werd ooit ook zo maar wereldkampioen. Op een dag inderdaad, dat alles mee zat." ANP De Drent wil in het uiterste ge val met provinciegenoot Arjan Wanders mogelijkheden onder zoeken om een commerciële ski- ploeg op te i'ichten. „We weten dat er sponsors zijn die in zo'n project willen stappen", zei Wa reman. Ook Rogier Oosterbaan wil dui delijkheid over zijn status. „We zitten op een niveau dat we niet meer samen kunnen trainen. De trainingen zijn nu te veel gericht op de Super G-specialisten Wa reman en De Man. Ik heb echter voor de slalom gekozen, maar daar train ik niet specifiek op. Ideaal zou een speciale slalom trainer zijn voor Angelique Mo- ser en mij. Maar ik vraag me af of de bond daarvoor geld wil vrijmaken." Oosterbaan overweegt zich vol gend seizoen aan te sluiten bij een land als Finland. Bij die ploeg kan hij wel specifieke sla lomtrainingen volgen. Ook sluit hij niet uit dat een commerciële skiploeg voor hem uitkomst biedt. „We dreigen in onze ontwikke ling geblokkeerd te worden", meende Oosterbaan. „De Ne derlandse skivereniging zou ook wat soepeler moeten om springen met de limieten. Ik heb me nog niet gekwalificeei'd voor het WK, maar een Belg die bij het Open NK 58e wordt, mag wel gewoon meeedoen."ANP Wim de Vos heeft nog een grote droom: wereldkampioen worden. foto Vincent Jannink/GPD EINDHOVEN - PSV wil niet in de val trappen waar Ajax in viel. Bij de uitbreiding van het Eindhovense stadion moeten ventilatieroosters in de hoeken voorkomen dat de grasmat te weinig lucht krijgt. Afsluiting van licht en lucht is fataal voor de Conditie van de grasmat, zo heeft de Amsteixiam Arena on dervonden. Het plan van architect Toon van Aken, die in Eindhoven de vier hoeken van het stadion dichtbouwt, voor ziet in rolluiken die openstaan als er niet gespeeld wordt. Van Aken heeft voor de mat 'gi*asdokter' Henk Kamp van het Na tionaal Spoi-tcentum Papendal ingeschakeld. Die bevestigt dat de beluchting van het gras essentieel is. Hij onderzoekt een systeem van gepexToi'eerde leidingen, waarmee zuurstof onder de grasmat wordt geblazen. Nadeuitbx-eidingzaldeca- paciteit van het stadion bijna 40.000 plaatsen zijn. ANP ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft FC Twente een boete gegeven van 10.000 gulden wegens de wan ordelijkheden tijdens de wedstrijd tegen SC Heerenveen op 11 november vorig jaar. De Enschedese supporters misdroe gen zich op de tribunes onder meer met spreekkoren tegen de scheidsrechter en de Heerenveen-spelers. Vooral Boudewijn Pahlplatz. ex-Twente. moest het ontgelden bij zijn entree als invaller. Hij nam sportief wi-aak door Heerenveen in blessure tijd aan de zege (1-2) te helpen. ANP BUENOS AIRES - De Argentijn Esteban Tuero stapt uit de Formule 1. Dat maakte de 20-jarige coui-eur gisteren bekend. Tuero x~eed het afgelopen seizoen voor de Italiaanse i'enstal Minax-di. Hij voerde voor zijn vei-tx-ek persoonlijke redenen aan. Argentijnse media berichtten enkele uren daarvoor nog dat Tuei-o bij Minaidi had bijgetekend. Tuei*o behaalde vorig seizoen geen WK-punten. Hij reed meestal achteraan of viel uit Voor Minaidi was de coureur intei-essant vanwege de vele miljoenen aan sponsorgeld die hij meebracht. De i-enstal heeft voor het komende raceseizoen, dat in maai't in Australië be gint, nog geen rijders gestrikt. DPA/ANP LAS VEGAS - Het FIDE.-wereldkampioenschap schaken in Las Vegas is ondanks een bemiddelingspoging van de Rus Anatoli Kaïpov van de baan. De Amerikaanse organisatoren hebben de internationale federatie definitief laten weten dat ze niet in staat zijn het evenement met de honderd beste groot meesters (knock-out) komende zomer in hotel Belaggio door te laten gaan. De reden gaven ze er niet bijDe FIDE wilde het evenement eigenlijk al in december '98 houden in de gokstad in de woestijn van Nevada. De 47-jarige titelverdediger Kar- pov. die begin vorig jaar in Lausanne Anand in de finale had verslagen, maakte daartegen echter bezwaar.DPA/ANP LONDEN - De Amerikaanse atleet Dennis Mitchell, betrapt op het gebruik van een verboden spiexwersterkend hoi-moon. vermoedt dat seks en bier hem hebben genekt bij de doping controle. Het Britse blad Daily Telegx-aph wist te melden dat de sprinter de nacht voor hij die positieve plas inlevexxle vier vrijpartijen had afgewerkt en vijf bier had gedronken. Deze combinatie zou volgens Mitchell de onaanvaardbaar hoge testosteronspiegel in zijn urine veroorzaakt hebben. De Ame rikaanse atletiekbond geloofde de verklaring van de nummer drie van de Olympische Spelen van 1992 op de 100 meter. Zijn schoi-sing van twee jaar werd daarom in december opgehe ven. De internationale federatie (IAAF) accepteeit die uitleg echter vooralsnog niet en zal de zaak op 13 februari voorleg gen aan de antidopingcommissie. SID 'Komst Roda JC moet positieve impuls geven ioor Rob Sporken Ruud Gullit, Frank Rijkaard, Edgar Davids, Clarence Seedorf, Patrick Khiivert. Jongens van wie we nooit ge hoord zouden hebben als ze in Suriname opgegroeid waren. De voormalige kolonie van Nederlatid bulkt nog steeds de technische straatvoetballers. Maar het talent gaat verloren. Hulp uit Nederland is volgens insiders de enige en laatste kans het voetbal te redden. "ca„' 'ABAMARIBO - In het bonds- Aibixreau van de Surinaamse -DjVoetbal Bond staan bijna alle f uimtes leeg. Sommige kamers g. ïerbergen alleen puin. Nauwe- 3-iijks te geloven dat hier de bond w 'an de populairste sport is ge- 4 r i'estigd. In de kamer van de ad- 7-fliinistralie bevinden zich een 7 6j)aar oude kasten, twee bu- eaus van voor de oorlog, een 4. laar stoelen, waarvan eentje stceonder rug, en een ander met tfgebroken armleuning en een -al" "itieke typemachine. De ver- ^uspuderde pc's zijn nog niet aan gesloten. De vraag is of die ge- n- tien hun leeftijd nog op gang te rijgen zijn. Sch RusHet Surinaams voetbal pro- <F' leexl ki-ampachtig uit een diep ,gt) lal te ki-uipen. De sport ver- Fa eerde een jaar geleden in een ezi risis die bij de echte liefhebber rarder aankwam dan de eco- Lei romische problemen. (Fri 'oor de meeste Roda JC'ex-s is le reis naar Suriname gewoon £n trainingskamp. Ze realise- zich nauwelijks dat het welslagen ex-van van grote in- /zk rloed is op het voetbal aldaar. )e Kerkraadse vex-eniging ver- 'Uit een cx-uciale, welhaast his- orische rol. Als van de aanwe- igheid van de Nedei-landse ubtopper een positieve impuls s> e litgaat, gaan in Suriname snel ii 2-< neer acties van start om kennis o: «materiaal vanuit Nederland jn f e laten ovei'komen. 3.3 'ndanks het gebrek aan facili- Tar eiten probeert het bestuur het 'rijg oetbal weer op het rechte pad krijgen. De financiële situa- ie is echter zorgelijk. Met na pe het vorige bestuur heeft er -fen puinhoop van gemaakt, zo ''ordt gesteld. Ik kijk liever voox-uit, heb wei- d:r fóg zin met modder te gooien. "naar de feiten liggen er wel", Idus preses Krishneperrad ihoendie. „Bij de ovex-dracht 1 juli zaten in kas honderd >llar en veex-tigduizend Suri- aamse guldens (in totaal Iriehondeixl gulden)." Zijn pelancholieke blik is een af spiegeling van de huidige situ atie. Er bleek een hele lijst met schulden van in totaal bijna een ton te zijn. Zoals open staande rekeningen voor wa tergebruik (15000 gulden) en voor de opnames van pi-omo- tiefilmpjes (4000). De grootste postenkost is de 40.000 dollar die overgemaakt moet woi'den voor het transport van de hoofdtribune van het oude Heerenveen-stadion. Verhaal apart Dat laatste is een verhaal apart. Een van de vorige bestu- x-en vond het tijd voor een stunt en liet de tribune van het afge broken Heerenveen-stadion overkomen. Drie jaar na dato, is er nog steeds niets mee ge beurd. Die status-quo zal on gewijzigd blijven. Bxidjaikoe- man Mankoe, commissaris gebouwen en terreinen en tweede penningmeester, laat zien wat er gebeurd is met de tribxine. Aan de achtex-kant van het ge bouw, zo'n beetje bij de buren in de achtertuin liggen tussen het onkruid de onderdelen. Een paar golfplaten en een enkele paal. Je zou er net een eensper- soons hutje van kunnen bou wen. „Verderop ligt nog wat. En hier binnen vind je het meeste hout, maar dat is inmid dels verrot." Een blinde kan zien dat dit matex-iaal absoluut onbxuikbaar is. De x-ekening voor de demontage en het ver voer vergaat echter niet. De Sux-inaamse bank heeft in middels aangeklopt. Of het niet eens tijd werd een gedeelte van de schulden af te lossen. ,We hebben een miljoen (2500 gul den) kunnen betalen", aldus Bhoendie. „Voorlopig mogen we verder met de competitie. Die lag een jaar geleden hele maal op zijn gat. Het waren de eerste regels van een zwarte bladzijde in het Surinaams voetbal. Het vorige bestuur, aangetreden in december '97, wilde een nieuwe competitie- opzet. De piramide-gedachte, met de beste clubs in de hoogste Roda JC-speler Bernard Tchoutang (r) is tijdens een clinic in gesprek met een Surinaams voetbalta- foto Dries Linssen/GPD lent. klasse, moest verdwijnen Elke club diende zich aan te sluiten bij één van de districtsbonden. Negen van de tien verenigingen uit de hoofdklasse gingen niet akkoord. De beslissing was na melijk in strijd xxiet de statuten. Bovendien zou deze stap on gunstig zijn voor de ontwikke ling van het voetbal in de dis tricten. Op de eerste speeldag in februai-i '98 kwam alleen SNL (de legerploeg van Dxno Bouterse, de zoon van Desiop dagen, maar er wordt gefluis terd dat die politieke banden had met het bestuur Na de wei gering aan de aftrap te ver schijnen, werd het negental ge royeerd met als gevolg dat de competitie maandenlang stil lag. De onvx-ede onder de suppor ters groeide met de dag. Het co mité 'Red voetbal Suriname' hield protestmarsen, er werd gesmeekt om een algemene le denvergadering (ALV). Het be stuur hield lange tijd de boot af, maar werd in mei uiteinde lijk afgezet. Het oude bestuur stapte naar de rechter; maar ving daar enkele weken latex- bot. Het publiek, alle interne strub belingen beu, had het stadion inmiddels de i*ug toegekeerd. Waar toppers voorheen tien duizend toeschouwers trok ken, kwamen er nu nog maar tweeduizend opdagen. De ge wone duels konden rekenen op hooguit een paar honderd geïn- teresseex-den. „Het is voor ons heel moeilijk het hoofd boven water te hou den", zegt voorzitter Bhoendi. „We kunnen net de vaste lasten betalen. Onze inkomsten be staan uit recettes uit de op- bx-engst van de eerste ronde van de competitie, i-eclamegelden en donaties. Door de economi sche cxlsis is dat geen vetpot." Ixxmiddels is het Andi-é Kam perveen-stadion gex-enoveerd met de opbx-engst van een bene fietwedstrijd tussen de Suri- profs en het Nederlands elftal twee jaar geleden. De organi satie, Stichting Voetbalsport Suriname, wilde de twee ton pas overmaken als er sprake was van enige rust. Die pexiode lijkt te zijn aangebroken. De SVB denkt nog eens twee ton nodig te hebben om uit de gx-ootste problemen te komen. Hoopvol wordt gekeken rich ting Nederland. „De komst van Roda is een eerste stap", hoopt Bhoendi. „Het stadion zat na jaren weer eens bomvol. Daax- van heb ik bij mijn aantreden gedroomd. Nu moeten we de lijn doortrekken. Er is dxin- gend behoefte aan opleidingen, want die zijn er nauwelijks." Hij vindt dat de KNVB moreel verplicht is Suriname te hel pen. „In de vorm van lesmate riaal, het sturen van lerax-en of coaclxes, We hebben al een paar honderd shirtjes gekregen om te vei-delen in de districtenHo pelijk blijft het daar niet bij. Heel veel talent gaat verloren, omdat zij zich zonder opleiding niet kunnen ontwikkelen. En dat kost geld." Er zijn meer zorgen. Een groe pering, die wordt gezien als verlengstuk van het vorige be stuur. heeft namelijk protest aangetekend tegen de wijze waarop de huidige groep in au gustus is gekozen. Opnieuw is de rechter ingeschakeld. Het einde van de crisis is, ondanks de energie die in de wederop bouw woi-dt gestoken, nog lang niet in zicht. GPD van onze sportredactie BOEDAPEST - De Hongaarse zwemmecenas Gyorgv Zemple- nyi is overleden aan een hart aanval. Negen maanden gele den werd hij wegens fraude en verduistering veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Hij was overigens vrij man in af wachting van het hoger beroep. De 45-jarige Zemplenyi was ja- ï-enlang de geheimzinnige sui keroom van de - Hongaarse z wemselectie, geleid door de be faamde coach Tamas Szechy. Die veroverde met zijn kleine maar opmerkelijk sterke ploeg bij de Olympische Spelen van Bai'celona vijf gouden medail les. De grote sterx-en in die pex-iode waren i'ugslagzwemster Krisz- tina Egex-szegi en wisselslagspe cialist Tamas Darnyi. Norbert Rosza en Attila Czene waren an der® bekende namen. Zemple nyi, die zich ook opwierp als manager van onder andex*en Egerszegizorgde voor de finan ciële randvoorwaarden voor dit succes, zonder dat duidelijk was hoe hij aan het vele geld kwam. De zwemselectie ontbrak het aan niets. Claims De weldoener, eigenaar van on der meereen reisbureau, werd al in die tijd verdacht van malver satie en verduistering. Vlak na de Spelen van 1992 verdween hijmet achterlating van claims van in totaal bijna vier miljoen gulden. Zemplenyi keerde in 1996 naar Hongaxije terug en gaf zichzelf aan. Vorig jaar achtte de rechter hem schuldig aan negentien gevallen van fraude. ANP lilll 'SSF.I.S INTERNATIONAL yyëÉ WXIURSIIOW - Open van 10 tot I8u30 - (Woensdag 20 opening tot 21 uur) toegang tot het Motorflctssalon

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29