Delta blijft kleine zelfstandige Notaris mag niet met de tijd mee PZC PvdA wil eind aan opwerken van kernafval CIOS leidt trainers voor het leger op Eis dertig maanden voor poging tot moord Toezegging minister Borst overwinning voor het platteland zeeland 21 Bedrijf wil muis tussen olifanten zijn op energiemarkt Qf Modernisering vrijdag 22 januari 1999 door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta Nuts bedrijven houdt het hoofd koel. Alle fusies tussen energiebedrij - ven ten spijt betreedt het Zeeuwse nutsbedrijf de vrije energiemarkt als een zelfstan dige onderneming. „Er is ken nelijk een beweging gaande dat men op een grotere schaal uit is. Maar daarom hoeven wij daar nog niet aan mee te doen. In de wereld is ook plaats voor kleine bedrijven", beweert directeur P. Stoter. „De muis leeft toch ook nog naast de olifant?" Woensdag kondigden de ener giebedrijven Pnem/Mega (Noord-Brabant en Limburg) en Edon (Gronigen, Drenthe en Overijssel) aan te gaan fuseren. Samen vormen zij het grootste distributiebedrijf van energie en gas van Nederland. Eerder al werd bekend dat ENW (noord- Holland), Nuon (Gelderland, Friesland en Flevoland), Ga- mog (Gelderland) en EWR (Lei den) van plan zijn samen te smelten tot één energiebedrijf. Zij zouden een marktaandeel bezitten van veertig procent. „Voor Nederlandse begrippen zijn zij groot, in Europa niet", zegt Stoter. Alles heeft zijn ei gen schaal, en daarmee zijn ei gen beperking, vindt hij. „Bo vendien gaan die twee grote ook elkaar beconcurreren. Daar kunnen wij als kleine tussen door zwemmen. En omdat we relatief klein zijn, hebben we ook maar een klein gaatje nodig. Met onze slagvaardigheid gaan ,i. we de kansen pakken waar die zich voordoen." De keuze van Delta Nutsbedrij ven voor zelfstandigheid is geen j! keuze voor klein blijven, merkt Stoter op. Van valse beschei- (Advertentie) lborttnftoul HtiUilhur firotfl Owlirwijl (VmSOI NttMhur (Mtrwf/ (MtO), fcowtl «1f wtiUn èc Urh srvv- Ujt iWtrwiji (V«W) JANkAfcl |999 denheid is geen sprake. „Wij denken dat we met ons concept de huidige klanten kunnen be houden, Van de aandeelhouders hebben we meer vrijheid gekre gen om te ondernemen. Die gaan we gebruiken." Met 'ons concept' doelt Stoter op het brede pakket van dien sten dat het nutsbedrijf aan biedt: elektriciteit, gas, water, kabel en eventueel al'val. „Dat is een interessant pakket. Een klant gaat niet voor alleen de elektriciteit naar een andere aanbieder. En mochten we bij voorbeeld twintig procent van de kleine gebruikers verliezen, dan is dat met één grote klant weer gecompenseerd Of Delta de juiste weg is ingesla gen, moet nog blijken. „Nu gaat het goed. We zullen elke dag moeten kijken of het nog steeds goed gaat. Als we op een be paald moment zien dat we de top hebben gehad en gaan da len, moeten we ons beraden op Samen met België en Duitsland één lijn trekken door Harmen van der Werf DEN HAAG - Nederland moet één lijn trekken met Duitsland en België en stoppen met het op werken van kernafval. De Ne derlandse regering moet daar over zo spoedig mogelijk overleg voeren met de autoritei ten in Duitsland en België, vindt PvdA-kamerlid J. J. Feenstra. In België en Duitsland is het be sluit al gevallen. De Belgische regering ging als eerste door de bocht. SPD en Groenen, de nieuwe regeringspartijen in Duitsland, sloten vorige week een akkoord. Zij willen binnen een jaar de transporten naar Frankrijk stilleggen. België moet nog een klein con tract uitdienen. Duitsland zit met langdurige overeenkom sten met de Franse firma Coge- ma en is druk in onderhande ling. PvdA-kamerlid Feenstra, die zich al vaker heeft gekeerd te gen het opwerken van kernaf val, juicht deze recente ontwik keling van harte toe. Nederland moet volgens hem daarbij aan haken. „Dit is de kans om samen met België en Duitsland één lijn te trekken", aldus de PvdA-er, „en om samen naar een structurele oplossing voor de opslag van hoog radio-actief afval te zoe ken." Schadeclaims Feenstra is er niet bang voordat Frankrijk hoge schadeclaims gaat indienen. „Het is maar de vraag of het stoppen zo'n kost bare oplossing is, zeker omdat er nu meerlanden dit tegelijker tijd vragen." Voor het stoppen met opwerken gebruikt Feenstra als hoofdar gument dat het volstrekt ach terhaald is. „Het plutonium dat Een transport met radioactief afval bij de Covra in Borssele. ze in Frankrijk uit die staven halen, is geschikt voor snelle kweekreactoren en kernbom men. Die kweekreactoren zi j n er niet gekomen. En om meer kern bommen zit ook niemand verle gen." Als de PvdA'er zijn zin krijgt, en hij weet zich in elk geval ge steund door GroenLinks, is er gelijk een ander politiek pro bleem opgelost: de transporten van kernafval uit Nederland naar Frankrijk. Minister J. Pronk van Vrom wil die weer toelaten, onder de voorwaarde dat controles worden aange scherpt. Feenstra staat achter de maat regelen van Pronk, al heeft hij nog een aanvullende wens. De Tweede Kamer moet periodiek worden geïnformeerd over de controles. „En als wij stoppen met opwerken, zijn wij hele maal van dit probleem af. Dan kan het direct worden opgesla gen." Kernenergie heeft voor de PvdA afgedaan, vooral vanwege het kernafval. In een hernieuwde discussie over het langer open houden van de kerncentrale Borssele ziet Feenstra dan ook niets. WD-kamerlid A J. te Veldhuis legde deze week de bal op de stip bij de PvdA toen hij commen taar gaf op het voornemen van de provincie Zeeland een onder zoek te doen naar de voor- en nadelen van het langer open foto Ruben Oreel houden van de kerncentrale. Feenstra kaatst de bal terug. „Als de WD werkelijk meent dat de kerncentrale langer moet openblijven, dan had zij dat in de onderhandelingen over het nieuwe kabinet moet inbren gen. Dat is nooit gebeurd." Te Veldhuis meldde deze week dat dit wel is aangekaart, maar te vergeefs De PvdA houdt vast aan sluiting in 2004. Feenstra: „Eerder mag wat ons betreft ook," Boogerd wil export kennis millenniumbug kerncentrale door René Schrier HEINKENSZAND - D66-Eu- roparlementariër J. Boogerd- Quaak vindt dat de kennis en er- nring die het personeel bij de kernenergiecentrale te Borssele hebben opgedaan voor het op lossen van het millenniumpro bleem geëxporteerd moet wor den. De kerncentrale heeft dit probleem volgens haar voortva rend aangepakt en het gaat het D66-Europarlementslid om de vraag of de kennis en ervaring van het personeel van de centra le gebruikt kan worden voor de nucleaire sector in andere lan den waar het probleem nog niet is opgelost. Ze denkt onder meer aan Oost-Europa en Rusland. Boogerd brengt dit vandaag (vrijdag) naar voren tijdens een bezoek dat ze met een delegatie van haar partij en de Borselse burgemeester J. L. M. Mandos brengt aan de EPZ-centrale. Ze zal een pleidooi houden vooreen internationale millenniumcon trole van alle kerncentrales ter wereld. Het bezoek van de D66- legatie wordt gehouden in het ider van het TOP-project (Transfers Ondernemers Politi- jCi). Dat is opgezet om de kloof tussen bedrijfsleven en politiek te verkleinen. Eerst staat een overleg bij de firma Molcon-In- o terwheels BV te Heinkenszand op het programma, gevolgd ddor een bezoek aan Paree BV Electro-Telecom te 's-Heeren- hoek en de kernenergiecentrale vanEPZ te Borssele. Het TOP-project is voortgeko men uit eerdere contacten tus sen mevrouw Boogerd en Erik Mol, directeur van Molcon-In- terwheels. Zij bespraken een probleem uit de praktijk van het bedrijfsleven en kwamen tot de conclusie dat het zinvol was ook >urgemeester Mandos erbij te 'etrekken. Dat leidde tot de be llij fsbezoeken die vandaag 'orden afgelegd door Ondine van der Vleuten Souburg is zijn notaris-om-de-hoek kwijt. Notaris mr. Guido Herwig is teleurgesteld. „Déze uitspraak van het Gerechtshof druist in tegen de moder nisering van het notariaat, waar we al een aantal jaren aan werken." In de cember oordeelde het Gerechtshof in Amsterdam dat de Vlissingse notaris zijn bijkantoor in Souburg vanaf 15 ja nuari moest sluiten. Afgelopen zater dag liet hij zijn cliëntèle via een adver tentie in de krant van deze uitspraak weten. Het lijkt te draaien om verdeling van de markt. Maar op de achtergrond spelen zaken als betere dienstverle ning, laagdrempeligheid, verdelingvan zorgtaken en gelijke kansen voor de vrouw. Al een aantal jaren doet het notariaat krampachtige pogingen zichzelf te ver nieuwen. Los te komen van het stoffige, ambtelijke imago en meer de ondememerskant van deze tweeslach tige beroepsgroep te ontwikkelen. Het idee van bijkantoren past daarin, dacht Hei-wig. De twee notariskantoren die in de gemeente Vlissingen gevestigd zijn, bevinden zich op korte afstand van el kaar in het stadshartEen bijkantoor in het voormalige dorp Oost-Souburg, in de periferie van de gemeente, zou voor Souburgers de drempel om gebruik te maken van een notaris aanzienlijk ver lagen. Dat bleek te kloppen. In nog geen jaar nam het aantal akten met zo'n twaalf procent toe. Herwig redeneerde als on dernemer: goede bereikbaarheid is be tere dienstverlening. Eén van speer punten van de vernieuwing waar het notariaat nu naar streeft. Bijkantoor „Toen ik begin maart het bijkantoor opende, wist ik al dat het discussie zou kunnen oproepen. In het notariaat zijn de werkterreinen verdeeld. Je mag al leen een kantoor hebben binnen de toe gewezen standplaats. Dat staat ook in de nieuwe notariswet, die dit jag.r naai de Eerste Kamer gaat. Maar dat laat wel de mogelijkheid open binnen de standplaats bijkantoren te openen. Ik heb aan hoogleraren en aan het Minis terie van Justitie gevraagd of ik dat goed begrepen had. Daar heb ik schrif telijke bevestiging van. Ook de Kamer van Toezicht in Arnhem bepaalde in 1992 in een proces over de vestiging van een bijkantoor van sa menwerkende notarissen dat het mocht. Op voorwaarde dat de notaris in beide vestigingen meer dan de helft van de tijd aanwezig was. Daar zit nu het knelpunt. „Ik kan niet op twee plekken tegelijk meer dan de helft van de tijd aanwezig zijn." Maar Herwig heeft twee kandidaat-no tarissen in dienst. In beide kantoren was continu een kandidaat-notaris aanwezig met secretariële ondersteu ning. En een kandidaat-notaris is niets Notaris Herwig met zijn medewerkster Annette van der Horst: „Genoeg garanties voor een volledige notariële dienstverle ning." foto Ruben Oreel minder dan een notaris, alleen heeft hij of zij nog geen eigen standplaats gekre gen. Genoeg garanties dus voor een volledige notariële dienstverlening, dacht de Vlissingse notaris. Gegarandeerd De Koninklijke Notariële Beroepsor ganisatie (KNB) was een andere me ning toegedaan. Er werd een klacht in gediend bij de Kamer van Toezicht over de Notarissen en Kandiaat-Notarissen in het arrondissement Middelburg. Hei-wig won die zaak: de dienstverle ning was volgens de Kamer voldoende gegarandeerd. In hoger beroep bij het Gerechtshof in Amsterdam echter kreeg KNB Vrouwe Justitia alsnog aan haar zijde „Deze hoogste instantie heeft de Arnhemse jurisprudentie - meer dan de helft van de tijd aanwezig zijn - nu tot norm verheven", zegt Her wig. „Het idiote is dat die norm niet voor een hoofdkantoor geldt. Er kraait geen haan naar als een notaris drie da gen in de week weg is voor cursussen. Ondertussen is de veel reëlere uitspraak van de Kamer in Middelburg van tafel geveegdDie heeft in aanmerking geno men dat met de moderne middelen als Internet, telefoon en fax een notaris ook voor zijn bijkantoor altijd stand by kan zijn De argumenten van de tegenpartij druisen volgens Herwig in tegen de mo dernisering van het beroep notaris „Het laagdrempelig maken, publieks vriendelijker optreden, maar ook de mogelijkheid een notaris in loondienst te nemen of part time-notaris te kunnen zijn. Om het vak aantrekkelijk te ma ken voor mensen die naast hun beroep ook zorgtaken willen delen in het gezin Over één van mijn kandidaat-notaris sen schrijft de KNB dat zij 'een moeder met jonge kinderen is die slechts drie dagen per week werkzaam is' en dat 'de ervaring leert, dat een moeder met jon ge kinderen, anders dan een vader met jonge kinderen, wel eens geen kans ziet om steeds tijdig op het werk te zijn.' Dat schrijf je vandaag de dag toch niet meer op! Ik heb zelf vijf jonge kinderen en moet zo nu en dan ook wel eens een af spraak verzetten Zij is gewoon een er varen kracht en hoe ze haar werk in deelt, is haar zaak en niet van de KNB. Deze kritiek op deeltijdarbeid en op de combinatie met moederschap past toch niet in de moderne tijd." Geen workaholic Voor Herwig zelf komt het gezin zo niet op de eerste, dan toch zeker op een ge deelde eerste plaats met zijn professie „Met een tweede notaris kan ik wél een bijkantoor openen. Dan moet ik eerst zoveel opdrachten binnenhalen, dat ik de norm voor een maatschap haal. Werk is er genoeg. Maar ik weiger me jaren in de positie van workaholic te laten dwingen. Niet alleen zou ik te weinig tijd voor mijn gezin overhouden, maar ook voor een fatsoenlijke benadenng van de cliënten. De dienstverlening is niet gebaat bij deze verouderde werk wijze van het notariaat." wat te doen", zegt Stoter nuch ter. Bang dat hij als kleintje een gemakkelijke prooi is voor gro te, hongerige concurrenten, is Stoter niet. „Je moet niet te bang zijn voor eventuele over names. Dan overleef je niet. door Selma Osman GOES - Het CIOS zoekt jonge mensen met pit 0111 soldaten in het Nederlandse leger fit en sterk te krijgen en te houden. Sinds september vorig jaar kun nen ClOS-studenten in Goes de opleiding sportinstructeur De fensie/overheid volgen. Het is een aparte afstudeerrichting binnen de opleiding Sport en Bewegen. I11 juni 2000 studeren de eerste sportinstructeurs voor land- en luchtmacht af. Daarmee heeft Goes geen pri meur. In Arnhem begon de op leiding een jaar eerder. Over een klein halfjaar ronden de aller eerste sportinstructeurs voor het leger daar hun opleiding af. ClOS-studenten kunnen zich in het tweede jaar van hun oplei ding specialiseren in het keuze vak. In twee jaar tijd worden zij klaargestoomd om het Neder landse leger in conditie te hou den. Loop- en conditietraining, fitness en zwemmen vormen de hoofdmoot van het studiepak ket. Daarnaast is er aandacht voor spel, want ook dat onder deel is nodig om de soldaten te motiveren. Per jaar is er plek voor twintig studenten in Goes en twintig in Arnhem. „We kun nen niet ongebreideld mensen gaan opleiden voor defensie. Twintig leerlingen zijn bij ons gegarandeerd van een stage plaats. Bovendien hebben we bijna zwart-op-wit dat er voor hen straks een kortlopend con tract in zit", zegt docent Jan Eversdijk. Voor de sportinstructeur Defen sie is genoeg werk. Eversdijk las onlangs in een vaktijdschrift dat het met de conditie van aan komende soldaten somsslecht is gesteld. „Tijdens de eerste we ken van de opleidjng bleek dat sommigen conditioneel gigan tisch tekortschoten. Een sport instructeur heeft dan zes. zeven weken om dat bij te spijkeren. Eversdijk geeft morgenavond vanaf zeven uur en zaterdag van half elf 's morgens tot een uur 's middags voorlichting over de opleiding tijdens een open dag van het CIOS in Sportpunt Zee land in Goes. Hij hoopt daar een hoop ClOS-ers in spe enthousi ast te maken voor de opleiding. „Deze open dagen zijn er om duidelijk te maken wat je met het CIOS kunt doen. Niet alleen dat het zo leuk is om hier een potje te basketballen." door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 28- jarige man uit Temeuzen is gis teren bij de rechbank in Middel burg voor poging tot moord drie jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk geëist. Officier van justitie C. Oldenhurger achtte primair be wezen dat de verdachte met voorbedachte rade een plaats genoot met een mes heeft gesto ken. Door de messteek werd de dikke darm geraakt. „Hij is eerst naar huis gegaan om het mes te halen en is daarna terug naar het café gegaan om het slachtoffer te steken. Het had voor het slachtoffer en de verdachte anders kunnen aflo pen", motiveerde Oldenburger haar eis. Deofficierhielderrekeningmee dat de man bij zijn daad vermin derd toerekeningsvatbaar is ge weest. Volgens gedragsdeskun digen heeft de verdachte een drankprobleem en een gokver slaving. Verder heeft hij in Ne derland aanpassingsmoeilijk heden. De kans op herhaling wordt niet uitgesloten Die conclusie vond de officier gevaarlijk. De agressieve hou ding liep volgens haar als een rode draad door de feiten, want behalve de steekpartij werd in de strafmaat ook mishandeling, bedreiging en wederspannig- heid meegenomen. Ze vond re- classeringstoezicht gewenst Als het aan de officier ligt krijgt het slachtoffer een schadever goeding van 6.521 gulden. Raadsman J. Burlet vond dat zijn cliënt alleen poging tot zware mishandeling kon wor den verweten. „Hij had een blackout en hij heeft nooit de in tentie gehad om de man te do den." De rechtbank doet 3 februari uitspraak. door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - „Het is niet al leen een overwinning voor de medici die hun inkomen gega randeerd zien, maar vooral ook voor de bewoners van het plat teland. Het is van groot belang voor de leefbaarheid in de dor pen waar het voorzieningenni veau toch al zo beperkt is." Dat is de reactie van het PvdA-sta- tenlid D. Eveleens op de toezeg ging van minister E. Borst om af te zien van een sterfhuiscon structie voor apotheekhouden- de huisartsen. Als inwoner van Ellewoutsdijk krijgt ook het statenlid zijn me dicijnen van zijn huisarts. Daarom pleitte hij als een van de eersten bij Gedeputeerde Sta ten voor een actie voor het be houd van de apotheekhoudende huisartsen. „Stel je toch eens voor. Dat de inwoners van Elle woutsdijk naar Heinkenszand of Goes moeten voor hun medi cijnen Voor mij is het al ver schrikkelijk, maar voor de oudere mensen is het een regel rechte ramp." Reacties Eveleens vermoedt dat Borst het zo druk had met de kosten beheersing dat ze de sociale ef fecten van haar voorstel over het hoofd heeft gezien. „Geluk kig dat we met z'n allen hebben gereageerd. Ik hoop dat ze de zaak nu ook wettelijk vastlegt. Dat het niet alleen een uit spraak is om ons stil te houden Bij het ministerie van Volksge zondheid kwamen talloze reac ties binnen van mensen uit de provincie die bang waren dat een van de meest belangrijke voorzieningen zou verdwijnen. Dat heeft effect gehad. Tijdens het overleg dat Borst woensdag had met de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) meldde ze dat ze diep onder de indruk was van de enorme hoeveelheid re acties, met name uit Zeeland. Dat vertelt P. F. de Doelder, voorzitter van de Zeeuwse huis artsen en tevens bestuurslid van de LHV. Noodvoorziening De Doelder is vooral blij over de bereidheid van de minister om de regelgeving aan te passen zodat de apotheekhoudende huisarts wordt beschermd. „We hebben het altijd vervelend ge vonden dat een apotheekhou dende huisarts nog steeds als een noodvoorziening werd be schouwd Dat is allang niet meer zo." Onder de reacties bevond zich ook een schriftelijke noodkreet van de Dorpsraad Nisse. Voor zitter W A de Smit is blij dat de actie niet voor niets is geweest. „Zo zie je dat je als klein dorp grote dingen kunt veroorza ken". merkt hij op. Hij betreurt het dat Borst zoveel opschud ding heeft veroorzaakt, met na me onder de oudere, afhankelij ke dorpsbewoners. De minister had volgens hem destijds beter moeten nadenken over de gevol gen van haar uitspraak Kostenbesparing Het CD A-Kamerlid S. Buijs had al verwacht dat Borst terug kwam op het voorstel. „Ik ben tevreden. De leefbaarheid op het platteland blijft voorlopig gewaarborgd en de positie van de huisartsen is ook niet langer in gevaar. Zonder de inkomsten uit de apotheek kan een huisarts niet rondkomen. Maar ook in het kader van de kostenbespa ring is het een positieve ontwik keling. De kosten bij medicij nenverstrekking door een huisarts liggen lager. Dat ligt toch in het verlengde van wat de minister beoogt." Verder wijst Buijs ook op de toe gezegde uitbreiding van het aantal opleidingsplaatsen voor huisartsen. „Het staat niet hele maal los van de huisartsenprak tijken op het platteland. In de kustgebieden kan men nu al moeilijk waarnemers vinden in de zomermaanden. Dat heeft al les te maken met de krappe ar beidsmarkt. Maar ook voor het vinden van opvolgers voor de praktijken op het platteland is het belangrijk dat er meer huis artsen van de opleiding komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21