Plan congrescentrum gesneuveld 99K Plannenmaker Walchers hospice is terug bij af PZC J Loslopende honden schrik op strand Goes onderzoekt plan outletcentrum op haalbaarheid Historie Hans weert J in kunstwerk gevat j zeeland 20 Projectontwikkelaar wil wel appartementen bouwen op Kabbelaarsbank Termijn voor registratie oogstschade sluit bijna Doorgereden na botsinkje Fles wijn van 240 gulden Jeugd Rilland wil honk Insluiper betrapt MATRASSEN vrijdag 22 januari 1999 door Willem van Dam OUDDORP - De plannen voor de bouw van een congrescen trum in de buurt van Port Zé- lande op de Kabbelaarsbank aan de Brouwersdam zijn defi nitief van de baan. Dat blijkt uit een notitie die het college van burgemeester en wethouders van Goedereede aan de gemeen teraad heeft gestuurd. Volgens het dagelijks gemeente bestuur van Goedereede wordt door de betrokken projectont wikkelaar van de plannen afge zien, omdat realisering van een congrescentrum uit financieel oogpunt onhaalbaar is. De projectontwikkelingsmaat schappij (Van Garderen Dek ker uit Middelburg) wil op die zelfde plaats wel een aantal recreatie-appartementen bou- VLISSINGEN - Gedupeerden die in aanmerking denken te ko men voor de Regeling Oogst schade 195)8, hebben nog tot maandag 25 januari de tijd om zich te melden. Ook agrariërs die in december meededen aan de zogenaamde quick scan, moeten zich opnieuw met een meldingsformulier wenden tot LASER, de instantie die de aan vragen verzamelt. De regeling is bestemd voor ak ker- en tuinbouwers die door de extreme weersomstandigheden in het najaar van 1998 schade hebben geleden. De maatregel geldt voor heel Nederland, met uitzondering van gebieden die op grond van de Wet Tegemoet koming Schade bij rampen en zware ongevallen zijn aangewe zen als schadegebied. LASER heeft tot nu toe in totaal ruim 1800 aanvragen ontvan gen. Een schadeformulier kan worden aangevraagd bij een van de vijf regiokantoren van LASER, of via Internet (www- .minlnv.nl/regeling). Meer in formatie is te verkrijgen, bij het landelijke telefoonnummer 0800-0526. wen. Het gaat daarbij om onge veer vijftien appartementen. Het dagelijks gemeentebestuur is bereid daaraan medewerking te verlenen, maar de gemeente raad heeft nog geen definitieve beslissing genomen. Dat kan nog wel enkele maanden duren. Begin 1996 verleende de ge meente Goedereede aan de Van Rootselaar Group BV te Scher- penzeel een vergunning voor de bouw van een complex met achttien appartementen, be drijfsruimten, kantoren en ate liers én voor de realisering van een congrescentrum met daar boven nog eens achttien appar tementen. Het plan zou in twee fasen worden uitgevoerd. Het eerste deel daarvan is verwe zenlijkt. Het congrescentrum kwam echter niet van de grond. De Van Rootselaar Group is in middels uit beeld verdwenen en het project werd overgenomen door Van Garderen Dekker Projectontwikkeling BV. Die speelde nog even met de gedach te om in plaats van een congres centrum een hotel met een aan tal conferentieruimten neer te zetten. Ook daar is inmiddels vanaf gezien. De projectont wikkelaar ziet wél brood in de bouw van nog een aantal (recre- atie-)appartementen. Dat zou het 'enig haalbaar' alternatief zijn. Ondanks het feit dat de herziene plannen niet stroken met het uitgangspunt dat uitbreiding van de verblijfsreci-eatie niet is toegestaan, willen B en W aan de plannen meewerken. Volgens het dagelijks gemeentebestuur is het voor de verdere ontwikke ling van de jachthaven Marina Port Zélande gewenst dat tot een afronding wordt gekomen van de havenkom. VLISSINGEN - De politie is op zoek naar een automobilist die donderdag tussen 15 en 15.30 uur in de Badhuisstraat in Vlis- singen een flinke deuk in een ge parkeerde auto heeft gereden. Het schadebedrag is nog niet bekend. Getuigen worden ge vraagd contact op te nemen met de politie. foto Lex de Meester De gemeente Vlissingen wil het loslopen van honden op het strand meer aan banden leggen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Dat kleine honden loslo pen, is tot daar aan toe, maar lijn de grote honden aan en geef ze ten minste een muil korf, vindt M. de Otter. Hij verhuisde een half jaar geleden van Rotterdam naar Vlissingen en verbaasde zich over de vele 'grote, gevaarlijke honden die vrij rondlo pen op het Vlissingse badstrand'. ,,En ik ben toch heel wat gewend. We zijn eigenlijk rasechte Rotterdammers. In Rot terdam lopen ook van die enorme honden. Maar die zijn allemaal gemuilkorfd. In Vlissingen gaan ze wel heel tolerant om met het hondenbeleid. Ik denk dat er eerst ongelukken moeten gebeuren, voordat er ingegrepen wordt." Hij vertelt dat hij niet zo lang geleden 'ab rupt een partijtje frisbeeën op het bad strand moest onderbreken'. „Mijn kinde ren raakten in paniek. Pitbulls, Mastino Napoletano's, Dobbermannen. Alles loopt gewoon los. Ik ben echt bang dat binnen kort een klein kind wordt gepakt." Pitbulls In de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) van de gemeente Vlissingen staat dat honden op de stranden van 1 november tot 15 maart mogen loslopen. Maar eigenaren van pittbulls moeten hun hond muilkorven. „Dat gebeurt dus niet.- Die pitbulls die ik gezien heb, lopen alle maal zonder muilkorf vrij rond. En als ik er dan iets van zeg, dan zeggen ze allemaal dat hun hond niets doet", stelt De Otter. De gemeente is momenteel bezig de veror dening aan te scherpen. „Aanleiding daarvan zijn de ernstige ongelukken van de laatste tijd van honden met kinderen. De gemeente Vlissingen wil, net als een aantal andere gemeenten in het land, in voeren dat 'agressieve' honden kort aan gelijnd moeten worden uitgelaten. Zij moeten ook een muilkorf dragen", stelt R. de Witte van de gemeente Vlissingen. Wat agressieve dieren zijn, wordt beschre ven. „Er hoort bij die nieuwe APV een lijst met kenmerken en foto's van de mogelijk agressieve honden. Dit voorstel moet nog wel in het college van burgemeester en wethouders besproken worden en ook nog in de gemeenteraad. Als eigenaren zich daarna niet aan de regels houden, zijn ze strafbaar." door Rolf Bosboom GOES - Het Goese gemeentebe stuur kan voorlopig verder met de plannen om de haalbaarheid van een outletcentrum te onder zoeken. Een meerderheid van de gemeenteraad liet donderdag avond weten het plan van aan pak te willen afwachten. Alleen PvdA en GroenLinks achtten dat vergeefse moeite. Wethou der S. J. Heijning (VVD, econo mische zaken) liet al weten dat de uiterste datum voor het plan van aanpak, 1 maart, niet wordt gehaald. De PvdA had een initiatiefvoor stel ingediend waarin de fractie het college vroeg bij de raad af te tasten hoe er over een outletcen trum in De Poel II wordt ge dacht. Mocht blijken dat een meerderheid zo'n centrum - waar firma's hun niet meer gangbare merkkleding met kor- ting slijten - niet ziet zitten, dan zouden de plannen moeten wor den afgeblazen. Dan hoeven er geen kostbare onderzoeken te worden uitgevoerd naar de ge volgen voor bijvoorbeeld mi lieu, economie en verkeer. „Het lijkt me voor de hand te liggen dat het college voeling houdt met de raad", lichtte frac tievoorzitter H. W. Hoogerland zijn voorstel toe. Hij wees erop dat het college al een half jaar praat met de Brits-Amerikaan se joint venture BAA McArthur Glen, terwijl de raad pas eind vorige maand werd ingelicht. Inmiddels is er, zo becijferde Hoogei'land, al 30.000 gulden uitgegeven zonder dat de raad erin is gekend. „Ik vind het noodzakelijk dat het college nu weet hoe de raad denkt over de weg die het wil bewandelen." Alle fracties waren bereid hun mening te geven, maar alleen GroenLinks kwam al tot een de finitief 'nee'. A A van Oosten noemde twee redenen: het vele autoverkeer en de grootschalig heid ('megasuperidee') van het project. „Wat je ook ondei'zoekt, ik kan me niet voorstellen dat dat onze bezwaren zal wegne men." Met name D. W. van de Merwe (D66) deelde de kritiek van de PvdA op de wijze waarop het college de raad van informatie, heeft voorzien. Hij sprak van 'een valse start'. „Datis in de ca tegorie 'eens maar nooit weer'." Wethouder Heijning gaf aan dal B en W niet te beroerd zijn om 'de hand in eigen boezem te ste ken'. „Maar ik wil wel begrip vragen voor het feit dat je dit soort onderhandelingen niet in de openbaarheid kunt voeren' D 66 toonde zich overigens zekei niet afwijzend tegenover eet outletcentrum. Van de Merwe „Voor ons is het: ja, mits Te vroeg CDA SGP/GPV/RPF en WD vonden het te vroeg om de ont wikkelaar direct de deur te wij- zen. „Er komen nog mogelijkhe den genoeg om 'nee' te zeggen" zei M. K. Dieleman. „Het is tt vroeg om nu al een uitspraak tt doen", viel C. F. Möhlman: (SGP/GPV/RPF) hem bij. Et WD'er W. F. den Herder: „Wilj, tot een goed oordeel komen, dat moet er eerst onderzoek word® gedaan. Het is niet verstandj om zoiets a priori af te wijzen." Wethouder Heijning wees m; name GroenLinks op het werk gelegenheidsaspect. „Dat b* lang mag u niet onderschatten,' BAA McArthur Glen verwach ongeveer duizend mensen aai een baan te helpen, al dan nietii deeltijd. De wethouder kondigde aan z snel mogelijk met een plan va: aanpak te komen. Daarin staa welke onderzoeken er moete: 1 worden gedaan en wanneer wat moet gebeuren. De uiterst datum van 1 maart is, volgensd wethouder door de 'politiek onzekerheid', al niet meer haal baar. Heijning streeft ernaar ha plan in de raadsvergadering va maart te behandelen. „Wat da betreft zult u dus enig gedu! moeten hebben." M KOUDEKERKE - De polit heeft woensdagmiddag een 4' jarige Vlissinger aangehoud] in een tuincentrum te Koudi kerke. De man had een fli glühwijn van 7,95 gulden nii afgerekend. Een oplettend pei soneelslid zag de diefstal. I Vlissinger kreeg een boete va 240 gulden. door Ingrid Huibers RILLAND - Opnieuw leeft er in Rilland bij een groep jongeren de wens om een eigen ontmoe tingsruimte in te richten. Afge lopen zomer opende de Samen- Op-Weg (SOW)-gemeente al een jeugdhonk in het dorp. Daar is iedereen tussen de twaalf en de zestien elke vrijdagavond en zondagmiddag welkom. MIDDELBURG - Een insluiper is donderdagmiddag betrapt in een woning aan de Girsesstx'aat in Middelburg. De zoon des huizes zag hem toen hij thuiskwam. De insluiper sprong uit een raam 'en rende weg. Het was een jonge, blanke man met blond haar. Hij droeg een pet en een blauwe jas. Er wordt niets vermist. De man is vermoedelijk binnengekomen door de voordeur open te 'flip peren'. „Wij willen iets voor oudere jeugd", zegt William Lobbezoo (17), een van de initiatiefne mers. Samen met een vriend is hij onlangs op de gemeente af gestapt. Die staat welwillend tegenover het plan en vul zo no dig ook financieel wel wat bij dragen. Hoeveel precies, dat weet mede werkster D. Goedegebuure van de gemeente Reimerswaal nog niet. Eerst moet er een goed plan op tafel komen Goedegebuure, die de jongeren begeleidt, is op zoek naar Rillandse jeugd die wil helpen. Ilouwkeetje Lobbezoo wil het liefst een bouwkeetje met een tafelvoet balspel en een muziekinstalla tie. Een beetje aan de rand van het dorp lijkt hem met oog op het lawaai wel handig. Iedereen die zin heeft, mag wat Lobbezoo betreft straks komen. Zijn eigen groep, maar ook de jeugd van de SOW-soos. Hoewel dat wel 'een hele andere groep is', haast hij zich te zeggen. „Ze hebben an dere interesses en houden van andere muziek." De Middelburger Sjoerd Buisman wil nog dit jaar een tehuis openen waar mensen in een vertrouwde omgeving kunnen sten en. „Dat Hospice Centrum krijgen we absoluut van de grond." foto Ruben Oreel door Ab van derSluis MIDDELBURG - De plannen voor een Walchers Hospice Centrum hebben een tegen valler gehad. Thuiszorg Wal cheren is weliswaar bereid personeel te leveren, maar het 'zorgkantoor' in Goes vindt het financiële risico van nieuwbouw te groot. Die laat ste instelling zorgt onder meer voor de financiering van thuiszorg en verpleeghuizen. Thuiszorg Walcheren had het kantoor gevraagd om jaarlijks één miljoen gulden te steken in het initiatief van Middelbur ger Sjoerd Buisman. Buisman wil nog dit jaar een tehuis openen waar mensen in een vertrouwde omgeving, omringd door hun naaste fa milie en vrienden kunnen ster ven. Professionele medewer kers van het Hospice Centrum moeten stervenden in de laat ste fase van hun leven dag en nacht begeleiden als de hulp van vrijwilligers, thuiszorg en familieleden ontoereikend is. Zo'n centrum mag volgens Buisman geen ziekenhuissfeer uitstralen. Het moet klein schalig van opzet zijn, waar persoonlijke aandacht en zorg centraal staan. Thuiszorg Walcheren omarm de het plan vrijwel meteen. Het kantoor in Goes werd ge vraagd of zij bereid was één miljoen gulden te stoppen in het plan. Met dat bedrag kon een volledig nieuw pand uit de grond worden gestampt. Buis man kreeg vrijdag onverwacht een negatief antwoord te horen. ..Als thuiszorg vier ter minale patiënten moet bege leiden die gewoon in een thuis situatie zitten, kost dat het zorgkantoor anderhalf mil joen gulden op jaarbasis. Het kantoor zou met ons initiatief een e fficiëncywinst van een half miljoen gulden opleveren. Maar het zorgkantoor vindt het financiële risico te groot." Aanbod Buisman zegt in een eerste re actie dat het plan voor een Hospice Centrum nu terug bij af is „Maar ik ben van nature een optimist. We vallen nu ge woon terug op het oude ver haal. Dat is zelf een locatie zoeken. We hebben van de ge meente Middelburg het aan bod gekregen voor een woning in de Wagenaarstraat vlak naast het oude gerechtsge bouw. Dat pand is nu in ge bruik bij de aannemer, maar dat zouden we eventueel kun nen huren. Thuiszorg levert dan de personele bezetting." Volgens Buisman is die opzet aanmerkelijk goedkoper. Hij denkt aan 250.000 gulden ge noeg te hebben. Voor hij op zoek gaat naar een andere plaats, wil hij komende week eerst overleggen met Thuiszorg Walcheren om te kijken of het zinvol is het kan toor in Goes op andere gedach ten te brengen. „We gaan anders gewoon met nieuw en thousiasme op zoek naar een andere locatie. Ik heb de laat ste tijd zoveel goede reacties gehad, dat het te gek zou zijn om het nu te laten schieten. Dat Hospice Centrum krijgen we absoluut van de grond." MINDERHOUD MEUBEL WESTKAPELLE, Zuidstraat 116, tel. 0118-571212 X^woensdagmiddag gesloten - vrijdagavond geopend Pocketveringmatras 18 cm dik-damast badstof maat 90x200 actieprijs 540,- Spec. slaapafdeling met grote sortering matrassen met bijpassende bodems. Informeer vrijblijvend bij uw specialist. door Ingrid Huibers HANSWEERT - Oude foto's van zijn eigen huisje in Hansweert brachten fotograaf Rohalt Amersfoort (25) op een idee. Hij wil een soort monument voor het dorp maken, waarin de his torie van Hansweert herleeft. „Vroeger noemde ze het klein Antwerpen; er waren hier wel vijftien kroegen." Amersfoort wil vooral iets doen met de boosheid over het ver dwijnen van Hansweert Oost, na het verleggen van het kanaal. „Er wordt in het dorp nog steeds over gepraat, maar er is niets meer over. Ik wil de mensen iets tastbaars geven", legt hij uit. De fotograaf werkt voor zich zelf. Met zijn portefolio, een klein houten kistje met foto's er in, gaat hij galeries af. Dat le verde tot nog toe behalve een aantal exposities in Amsterdam ook een toezegging op voor een plekje op de zomertentoonstel- ling in de Grote Kerk van Goes. „Als je naar beneden kijkt, moet het lijken alsof het oude dorp nog onder je voeten ligt." Amersfoort wijst op een compu teranimatie die hij alvast van het kunstwerk maakte. Daarop is in de verte een autootje te zien dat langs een dijk rijdt. In het gras op de voorgrond staat een rechthoek met een aantal plaat jes van historische bouwwer ken. „Het wordt een soort fotocolla ge in een in de grond verzonken de bak. Daarover heen komt glasplaat", vertelt Amersfoa Hij is nog op zoek naar oudel to s van het dorp. Die wil hij nieuw fotograferen, vervorm g' en in blauw tonen. „Zodat 1 ie he loi bl. de geheel iets van een gol f krijgt Vakantiehuisje Amersfoort, afkomstig Eindhoven, volgde een opl ding tot fotograaf in Antwe pen. Hansweert kende hij allei van het vakantiehuisje van zi ouders. Om in aanmerking komen voor een nieuwe kunst naarsregeling van de overhei kwam hij na zijn studie ten naar Nederland. Tijdens 0 verblijf in Hansweert, stuit Amersfoort toevallig op het ve vallen huisje in de Kanaa straat. Het kunstwerk in Hansweert een grote uitdaging Amersfoort. „Ik weet eigenli alleen iets van fotografie, ma voor dit kunstwerk moet ik n in heel andere materialen v< diepen", zegt hij. Daarom zoe hij de hulp van andere Zeeuw kunstenaars. Gesprekken met wethouder van Overloop van de gemeen Reimerswaal en A Kortlev van de dorpsraad verliepen positief. Nu is om het plan verder uit te ken. Dat het kunstwerk er komt, is voor Amersfoort uitgemaakte zaak: „Ik zou ook echt stom vinden als er dit plan niets zou gebeuren. D( trc Fotograaf Rohalt Amersfoort: ven." „Ik wil de mensen iets foto Willem

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20