Noodopslag kernafval ongewenst Bureau Toerisme smeekt vergeefs Kroonprins zou deelname IOC heroverwegen Laat leggen Vuurtoren hoogtepunt in huwelijksnacht VACATURES 4 WEKEN Vermoeide Schalken onderuit Drie op de vier Zeeuwen wijzen bewaren in containers in Borssele af Troepen Irak naar grens met Koeweit Nederland scoort slecht bij EU-steun voor regio's Gouden harpen Actie op Internet tegen zinloos geweld slaat aan mma Maarn in greep van drama Rotterdam houdt van film Postagentschappen op de helling Personeel NS zet treinen stil in Amsterdam VOOR 16,00 O O r- o W 2 Zonnige perioden Opklaringen en droog. In de vroege ochtend enkele mistbanken. Weinig wind. Middagtemperatuur rond 7 graden. 242e jaargang no. 18 vrijdag 22 januari 1999 losse nummers 1,80 pagina 27 ■■■■■■■■■■■■■■■I door Ben Jansen VLISSINGEN - Drie kwart van de Zeeuwse be volking is erop tegen dat hoogradioactieve splijt stofstaven van het Ener gie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Pet ten al bij Borssele worden opgeslagen nog vóór een speciale bunker voor dit soort afval gereed is. LONDEN - Irak stuurt grote aantallen soldaten en tanks in de richting van de grens met Koeweit. Dit heeft een BBC-correspon- dent gisteravond vanuit de regio gemeld. Volgens de Britse omroep is er een constante stroom van troepenbewegingen op de weg naar de zuide lijke stad Basra. Ook worden er tientallen stellingen uitgerust met luchtafweergeschut. Irak viel Koeweit in 1990 binnen, omdat het het buurland als onderdeel van zijn eigen grondge bied beschouwt. Een in ternationale coalitie ver dreef de Irakezen in 1991 uit Koeweit. RTR Volgens een in opdracht van Greenpeace uitgevoerd onder zoek van het NIPO maken de Zeeuwen zich vooral zorgen over de veiligheid. Greenpeace wil dat de Tweede Kamer de op slag alsnog verbiedt. De Raad van State bepaalde on langs dat de Centrale organisa tie voor radioactief afval (Co- vra) in Borssele de gebruikte splijtstof van het ECN tijdelijk mag opslaan in een loods die be stemd is voor laag- en middelra- dioactief afval. Het gaat om maximaal vierhonderd splijt stofstaven die zijn verpakt in zogenaamde Castor-containers, waarmee dit hoogradioactieve materiaal pleegt te worden ver voerd. Greenpeace en andere anti-kernenergie-organisaties achten deze opslag niet veilig genoeg. Ook de provincie Zee land en de gemeente Borsele hebben zich ertegen verklaard. Het NIPO ondervroeg in de laat ste week van 1998 vijfhonderd Zeeuwen. Van hen is 77 procent tegen de opslag, 15 procent stemt ermee in en 7 procent had geen mening. De tegenstanders denken dat het afval gevaarlijk is voor de volksgezondheid en vinden transportcontainers on geschikt voor opslag totdat - waarschijnlijk in 2003 - de op slagbunker voor hoogradioac- tief afval gereed en beschikbaar is Zij vinden het ongewenst dat de opslag van het afval te dicht bij mensen in de buurt komt te staan. De meeste bezwaren le ven bij vrouwen. Een kleine groep voorstanders meent dat het afval toch ergens moet wor den bewaard, of dat de gekozen opslagmethode veilig genoeg is. BRUSSEL - Nederland maakt rich op voor een hard gevecht «er extra geld uit de Europese steunfondsen voor achtergeble ven regio's. Ons land dreigt door i( plannen van de Europese Commissie op de veertiende (eén na laatste) plaats te eindi gen als het gaat om het incasse ren van steungeld. Diplomaten hebben de betrokken Eurocom missarissen laten weten dat de ze score 'onaanvaardbaar' is. Alleen Denemarken krijgt tus- :en 2000-2006 nog minder hulp ier inwoner om de slechter ont- vikkelde gebieden vooruit te lelpen. Volgens de regels die de -ommissie voorstelt zou de iteun voor Nederland op 414 gulden per inwoner neerkomen. Sen welvarender land als Duits and krijgt van de Commissie 900 gulden per inwoner toebe deeld, België ruim 530 gulden. De magere resultaten voor Ne derland vloeien voort uit de ge hanteerde regels, waarbij geke ken wordt naar de welvaart per regio. Omdat Nederland geen echt arme regio's kent - de wel vaart is relatief eerlijk verdeeld blijft steun uit. Landen met achtergebleven regio's profite ren daarentegen volop van de steunfondsen. Zo ontvangen Griekenland, Portugal en Span je rspectieveüjk 4850, 4400 en 2840 gulden per inwoner. Nederlandse diplomaten pro beren nu de regels zo te verfij nen dat ook achterstandswijken of kleinere probleemgebieden in aanmerking voor steun. Zo moet de veertiende plaats wor den omgezet in een zesde of ze vende. ,,Als dat niet gebeurt, spreken we een veto uit", heb ben de diplomaten aan de Com missie laten weten. GPD HILVERSUM - De winnaars van de Gouden Harpen 1998 zijn Willem Nijholt, producer Roy Beltman (BZN/Jantje Smit), Rowwen Hèze en het duo •Marco Borsato en John Ewbank (componist/tekstschrijver). Dat heeft de stichting Conamus be kendgemaakt. De onderscheiding is bedoeld voor mensen die zich bijzonder verdienstelijk maken voor de Nederlandse lichte muziek. Eerder werd bekend dat Blöf een Zilveren Harp krijgt. De Prijzen worden 15 februari uit gereikt in Amsterdam. ANP HARLINGEN - Er komt al aardig tekening in de nieu we constructie voor de Harlinger vuurtoren. Bram Visser van Special Metal Products in Harlingen gaat van de oude toren iets heel nieuws maken. Er komt een bruidssuite in en een vergaderzaaltje voor vier personen. Op de foto is Bram Visser bezig met de deuropening in het lampenhuis die straks toe gang moet geven naar het hoogste punt van de vuurto ren, het balkon. De toren, al jaren niet meer als vuur toren ingebruik, werd vorig jaar door Gosse Beerda uit Noordeloos aangekocht die opdracht gaf tot de verbouwing. Beerda gaat binnenkort op zoek naar een gastheer of gastvrouw die, als alles klaar is, het eerste bruidspaar kan verwelkomen. foto Dick Manshande/ANP Mogelijk faillissement door hoge vergoeding bij ontslagen laat rechter koud door Jacques Cats MIDDELBURG - De dreiging van ontslag voor de resterende personeelsleden van het afge slankte Bureau voor Toerisme Zeeland wordt met de dag gro ter. Het redden van het toeristi sche bureau vormt voor kanton rechter M. Klarenbeek geen drijfveer om de ontslag aange zegde medewerkers dan maar met een karige vergoeding af te schepen. 'Indien hogere vergoe dingen dan aangeboden zouden leiden tot het faillissement van het Bureau dan zij dat zo', laat het gerecht in een tussentijds bericht weten. Volgende week donderdag doet Klarenbeek uitspraak in de ont slagkwestie rond directeur Rudi ter Heide en enkele andere kop stukken uit de organisatie, zoals de administrateur en het voor malige hoofd van de afdeling promotie. Gisteren kwam de beschikking af in vier andere zaken rond de aanvraag tot ont binding van de arbeidsovereen komst. De kantonrechter verwacht, blijkens een tussentijdse toe lichting, dat de provincie, het bestuur en de waarnemende di rectie van de wankelende orga nisatie zich als verantwoorde lijken zullen inspannen voor de financiering van een behoorlij ke compensatie voor de perso nen die gedwongen moeten ver trekken. Vorige week deponeerden de ontslag aangezegde werkne mers een schadeclaim van in totaal bijna negen ton voor het geval de rechter met het aange vraagde ontslag akkoord mocht gaan. De kantonrechter is nu al tot de slotsom gekomen dat, on danks de onbetrouwbaarheid van de cijfers over de ernst van de financiële perikelen, vol doende aannemelijk is gemaakt dat er grote tekorten zijn die noodzaken tot drastische maat regelen op korte termijn. In principe wordt het herstelplan, waarvan de ontslagen een on derdeel vormen, gevolgd. De door de werknemers geuite be zwaren tegen het volgen van de ze weg worden verworpen. Fatsoenlijk De kantonrechter acht een fat soenlijke vergoedingsregeling op zijn plaats. Hij vindt het on billijk dat de leden van de werk organisatie die nu moeten afvloeien het gelag moeten be talen om herstel van de organis- tie mogelijk te maken. In twee zaken van werknemers (Advertentie) door Berenda Grutterink VIANEN - De Internetactie tegen zinloos geweld van provider World Online (WOL) is een groot succes, zegt hoofdredacteur Henk Hendrikx. Medio vorige week bracht zijn WOL een 'online-petitie' uit, die al 10.000 reacties opleverde. „Er komen nu nog tien tot twintig inzendingen per half uur binnen. Wat er vooral uit blijkt, zijn de roep om sterker op te treden en teleurstelling over Den Haag." Circa 700 bedrijven hebben ook het WOL-banner tegen zinloos geweld (een soort digitaal spandoekje) overgenomen op hun eigen homepage. Bart Wisbrun van de Stich ting Tegen Zinloos Geweld denkt dat de actie op termijn hetzelfde effect kan hebben als de campagnes tegen alco hol in het verkeer. ANP (Advertentie) Chr. Huygensstraat 3 Strijen (naast TRENDHOPPER) tel. 078 - 674 30 OO MORGEN IN DEZE KRANT!! Dat de Covra miljoenen guldens misloopt als de tijdelijke opslag niet doorgaat, maakt op tachtig procent van de deelnemers aan de enquête weinig indruk. Ook het argument dat het overheids beleid is om radioactief afval op één centrale plaats in Neder land op te slaan, is voor een mi me meerderheid niet overtui gend genoeg. zie ook pagina 21 Het Utrechtse dorp Maarn is geheel in de greep van het ver missingsdrama van de 13-jarige Sybine Jansons. Iedereen leeft mee met de familie. Vandaag gaan F16's naar het meisje zoeken. Om nieuwsgierigen weg te houden zetten mariniers gisteren het bosgebied af waarin het kind zou zijn verdwenen. Het Filmfestival Rotterdam heeft internationaal gezien ze ker geen A-status. Maar dat is geen probleem, vindt festival directeur Simon Field. In Ber lijn, Cannes en Venetië regeert de commercie, terwijl in de Maasstad de liefde voor de film voorop staat. Het Filmfestival Rotterdam wordt ge houden van 27 januari 4 tot 7 februari. Postagenten zijn bang dat hun vestigingen worden opgehe ven door veranderingen in het beleid van Postbanken NV. In veel Zeeuwse dorpen zijn bewoners voor hun postzegels en andere kleine zaken afhankelijk van het agentschap. Volgens veel agenten is het mini-postkantoor daar- TP om onmisbaar. I feiten en meningen: 2 binnenland: 3 varia: 4; buitenland: 5; fi nanciën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; kunst cul tuur: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19, 21 en 23; sport: 27, 28, 29, 30 en 31 in de WAO achtte de kanton rechter een vergoeding niet nodig, omdat de betrokken me dewerkers een goed aanvul lingspensioen ontvangen, dat bij het einde van het dienstver band niet zal stoppen In twee andere zaken vindt de magi straat een vergoeding volgens de zogeheten 'kantonrechters- formule' op zijn plaats Bij het hanteren van die formule wordt terdege rekening gehouden met de tijdsduur van het dienstver band en de leeftijd van betrok kenen. zie ook pagina 17 LELYSTAD - Het treinverkeer van en naar Amsterdam kan vanmiddag tussen 15.00 en 17.00 uur ernstig ontregeld ra ken. Spoorwegpersoneel in Am sterdam gaat actie voeren om verlofdagen te kunnen opne men. In tegenstelling tot hun collega's in Lelystad, die deze week op advies van de bonden verdere acties afbliezen, sturen de hoofdstedelijke NS'ers aan op een harde confrontatie. In een brief roept de lokale a f de- ling van de FNV Bondgenoten alle machinisten, conducteurs en ondersteunend personeel in het rayon Amsterdam op van middag naar de 'dag van het verlof' te komen. Thema is de hoge achterstand in het opne men verlofdagen Volgens de FNV is de verlofachterstand van het rijdend personeel in Amsterdam met gemiddeld 23 dagen net zo erg als in Lely stad. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kroonprins YVil- lem-Alexander heroverweegt zijn kandidatuur voor het lid maatschap van het Internatio naal Olympisch Comité. Niet nader genoemde, Nederlandse politici zouden hem dat hebben aangeraden. Dit zegt prins Frederic von Saxe-Lauenberg, die als lid van het Luxemburgse Pierre de Coubertin-comité ijvert voor handhaving van de pure Olym pische beginselen. Von Saxe- Lauenberg zei gisteren dat poli tici de prins dit advies gaven vanwege de berichten over om koping Hij kon niet zeggen wel ke Nederlandse politici dat zijn. Premier Kok wil hangende het IOC-onderzoek niet reageren. De uitkomsten van het onder zoek worden zondag verwacht. De aftakeling van het IOC gaat inmiddels voort. Tasuku Tsuka- da, burgemeester van Nagano, baarde gisteren opzien met zijn bekentenis dat hij kort na toe wijzing van de spelen aan zijn stad opdracht gaf documenten te verbranden over de ontvangst die IOC'ers in september 1991 kregen. Dagenlang was naar de (Advertentie) van tapijt over aan vakmensen. De tapijtleggers van TMC Zeeland. Dit zijn ambachtelijke kunstenaars in het creë ren van borders, figuren en stroken. Zodat uw tapijt jaren mooi ligt. GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg lb. MIDDELBURG Korendijk 34 de betere stoffeerders maken het! papieren gezocht. Dit na be schuldigingen dat ook Nagano het IOC had verwend. Nadat dinsdag Haggman terug trad, kwam gisteren een tweede Fins IOC-lid in opspraak. Peter Tallberg (61) zou zijn drie zonen aan banen in olympische steden hebben geholpen. GPD/ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) tJAj ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 WÊÊÊÊÊÊÊÊHÊ^Ê

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1