Burger acht Veere klantgericht PZC PZC Ik heb geen onveilig gevoel Opsteker voor twee ;cholen die roken iet beste bestrijden Expositie honderd jaar orthopedie in ziekenhuis Goes zeeland 19 Gemeente aan de slag met kritische opmerkingen in enquête Politie flitst 180 hardrijders 'ony slaat op ïol en verwondt lerijdster Stomdronken bestuurder botst op politiewagen Fiets gestolen Initiatiefwet verjaring asbest Aangereden fietser gewond Doorrijder rijdt auto in puin Vrees om verslaafdenzorg Verkeersovertredingen beboet vrijdag 22 januari 1999 door Lukas Fransen VEERE - De gemeente Veere scoort redelijk op het gebied van klantgerichtheid. Toch zijn er 5og zaken, zoals de afhandeling tan schriftelijke verzoeken, die duidelijk voor verbetering vat bar zijn. Dat blijkt uit een on derzoek dat de gemeente eind [orig jaar onder burgers, orga nisaties en bedrijven hield. MIDDELBURG - Bij diverse controles heeft de politie Wal cheren woensdag en donderdag in totaal 180 hardrijders be- rapt- DeMiddelburgseweg in Buttin- se was gisteren de hele dag het achtterrein van de politie: 54 - san de bijna 3500 bestuurders helen door de mand. Op de 'ieerseweg in Veere en de Oost- ipelseweg in Serooskerke jadden zeventien chauffeurs I* scoensdagmorgen het gaspedaal ie diep ingedrukt, 's Middags flitsten de agenten eerst 54 «j hardrijders op de Schroeweg in Middelburg, vervolgens in de fy lelfde plaats 23 op de Laan der Verenigde Naties en later nog sens 32 op hetzelfde deel van de Schroeweg. Tijdens die laatste iontrole werd ook de snelste be- tuurder betrapt: deze reed 111 n plaats van de toegestane 70 alometer per uur. GRIJPSKERKE - Een 13-jarig meisje uit Vlissingen is donder- lagniiddag gewond geraakt oen haar pony op de Hogeland- eweg in Grijpskerke op hol iloeg en half in een sloot beland- le. Iet meisje kwam hierdoor klem zitten tussen een boom en aar pony. Ze is met letsel aan aar rug en kaak opgenomen in iet ziekenhuis in Vlissingen. M Iet meisje was samen met een riendin aan het ponyrijden, jen de dieren op hol sloegen ichting manege. Hoe eiwaren burgers, organisa ties en bedrij ven de dienstverle ning van de gemeente Veere? Omdat Veere er naar streeft een open gemeente te zijn, is het van belang een antwoord op die vraag te krijgen. Een student van de Hogeschool Zeeland stelde in opdracht van de ge meente een uitgebreide vragen lijst met open en meerkeuzevra gen samen en legde die voor aan in totaal 846 burgers en 54 be drijven. De vragen gingen onder meer over de telefonische, schriftelijke en mondelinge contacten tussen bewoners en de gemeente. De uitslag van het onderzoek toont aan dat het merendeel van de deelnemers niet ontevreden is over de werkwijze van de ge meentelijke organisatie. Dat wil niet zeggen dat iedereen dik te vreden is. Met name de ontevre den klanten hebben opmerkin gen gemaakt, waar de gemeente mee aan de slag kan. Zo gaat het telefonisch doorverbinden bij de gemeente en het rechtstreeks contact zoeken met een door- kiesnummer niet altijd van een leien dakje. Tevens blijkt uit het onderzoek dat het gemeentelijk telefoonnummer voor spoedei sende gevallen in het weekeinde bij weinig mensen bekend is. Verschillende deelnemers aan het onderzoek vinden dat de ge meentelijke afdelingen ook op vrijdagmiddag goed bereikbaar moeten zijn Brieven Een ander punt van kritiek is de afhandeling van ingekomen brieven. Veel deelnemers aan het onderzoek vinden het be langrijk dat de gemeente niet al leen een ontvangstbevestiging stuurt, maar ook sneller ant woordt op schriftelijke verzoe ken. Dat moet dan wel in duide lijk en eenvoudig taalgebruik gebeuren. Het ambtelijke taal gebruik van gemeentelijke re acties is momenteel niet altijd voor iedereen even duidelijk. De meeste deelnemers aan het onderzoek waren wel tevreden over de voorlichting van de ge meente via de Faam en de Veerse Krant en over de openingstij den. Alleen de privacy aan de balie kan volgens verschillende opmerkingen wel wat beter. Gemeentesecretaris J. S. de Regt is niet ontevreden met de resultaten van het onderzoek. „We zijn op 1 januari 1997 als nieuwe gemeente gestart en hebben de dienstverlening aan de burger hoog in ons vaandel staan. Naanderhalf jaarwashet tijd voor een inventarisatie om te kijken hoe de burger over on ze organisatie denkt Ik wist al dat met name de afwikkeling van ingekomen brieven niet af doende verloopt. De opmerkin gen daarover verbazen me dan ook niet. Dat zit vooral in de achterstand die we hebben op gelopen in de afhandeling van bezwaarschriften in verband met de onroerendzaakbelas- ting." Na de verhuizing naar het nieu we gemeentehuis in Domburg komt er een vervolgonderzoek. De Regt: „Dan moeten we peilen of de maatregelen, die we ge troffen hebben naar aanleiding van dit onderzoek, afdoende zijn geweest. We moeten als ge De privacy aan de balie van het gemeentehuis kan volgens verschillende burgers wel wat beter. foto Lex de Meester meente regelmatig peilen hoe onze klanten over ons denken. Dat gebeurt in het bedrijfsleven ook. De uitkomsten van het on derzoek vormen in ieder geval voldoende stimulans om te blij ven werken aan klantvriende lijkheid." GAP IN GE - Een stomdronken automobilist uit Veere botste donderdagavond in de Dorps straat in Gapinge op een onop vallende politieauto. De 54-jarige bestuurder kon niet meer op zijn benen staan en ook de blaastest lukte niet meer Een arts nam daarop de bloed proef af. De Veerenaar bleek eerder op de avond bij verkeerslichten op de Schroeweg in Middelburg tegen de auto van een Middelburger te zijn gereden. De auto was voor hem gestopt, maar de beschon ken man merkte dat te laat op. Hij sprak met de Middelburger af op een parkeerplaats schade- gegevens uit te wisselen. Dat deed hij echter niet en hij maak te zich uit de voeten zonder zich bekend te hebben gemaakt. De politie heeft proces-verbaal te gen de man opgemaakt, zijn rij bewijs in beslag genomen en zijn auto voor technisch onder zoek van de weg gehaald MIDDELBURG - Een 36-jarige Middelburger heeft donderdag middag aangifte gedaan van diefstal van zijn fiets. De man stond woensdag om streeks kwart voor zes in een telefooncel aan de J. C. Ma- thiasstraat in zijn woonplaats te telefoneren. Hij had zijn zwarte Batavus herenfiets in de nabij heid van de telefooncel gezet. Op dat moment is de fiets weg genomen dooreen onbekend ge bleven man van naar schatting tussen de twintig en dertig jaar oud. Hij sprong op de fiets en reed er mee weg. In de fietstas sen zaten levensmiddelen ter waarde van 87 gulden en een portemonnee. ccor Jeroen Vliegenberg jSSSINGEN - Het Groen Col- ferin Goes en de Julianaschool □Sint Philipsland zijn door de Stichting Volksgezondheid en loken (Stivoro) geprezen voor im inspanningen om het roken pschool uit te bannen. De Juli- naschool ontving woensdag de laquette 'Rookvrije school' en et Groen College kreeg een ig anmoedigingsprijs van 1500 ie ulden. ie 'irecteur C. van 't Hof van de it ulianaschool zegt dat de school i- iet plezier heeft meegewerkt ;s an het onderzoek van Stivoro. i- We vinden roken een interes- ant onderwerp. Ons beleid omt er op neer dat niemand, us ook geen docenten, mag ro- en in de school of op het choolplein. We geven ook enke lessen aan groep zeven en :ht, waarbij we de leerlingen illen waarschuwen voor de ge en van roken." waren verrast door de aan- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L.Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail; redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl moedigingsprijs", laat R. de Vos, coördinator leerlingzaken van het Groen College weten. „Sa men met de GGD doen we mee aan een internationaal project om het roken onder jongeren te ontmoedigen. In de school mag niet worden gerookt. Buiten mag het wel. Voor de leraren is er wel een rookruimte." Wat gaat de school doen met die 1500 gulden? „Veel leerlingen klagen dat er vlak bij de ingang van de school wordt gerookt. Dit geld gebruiken we voor een aparte buitenvoorziening, om de over last terug te dringen." Teleurgesteld Directeur B. de Blij van Stivoro is teleurgesteld over de respons die de stichting ontving van alle aangeschreven scholen. „Drie kwart heeft de enquête niet in gevuld. Scholen krijgen pas een plaquette als er een totaal rook verbod voor leerlingen en do centen geldt. Bovendien moeten scholen ook kunnen aantonen dat ze extra maatregelen treffen om het roken door bij voorbeeld ouders op het schoolplein te ontmoedigen. Het gaat ons om twee dingen: de voorbeeldfunc tie van een leraar en het terug dringen van de overlast voor niet-rokers." Toch voeren steeds meer scholen een anti-rookbeleid. Maar de meeste scholen in Zeeland rea geren niet enthousiast op de en quête en de plaquettes die de Stivoro heeft uitgereikt „Ikheb moeite met zo'n onderscheiding voor de braafste school", zegt directeur R. Soesman van de scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee. Daarmee vertolkt hij de gevoelens van de meeste schoolleidingen. „Roken ontmoedigen vind ik heel zin vol, maar het lijkt me moeilijk om zo'n plaquette te bewaken en het beleid door te zetten, want wie moet dat controleren? Ik denk dat je veel meer bereikt als je als docent en ouders een stuk verantwoordelijkheid neemt. Goed voorbeeld doet goed volgen. Het blijft lastig. Probeer als opvoeder nog maar eens te overtuigen tegenwoor- dig." Om de voorbeeldfunctie te ver beteren, bood de schoolleiding van de Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg roken de docenten ooit aan om op kos ten van de school te stoppen. Maar daar was geen belangstel ling voor. Witte Wijk lijkt verpauperd, maar sfeer is goed door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Er ge beurt weieens iets in de Witte Wijk in Oost-Souburg, maar dat heb je overal. Zo is het toch, vinden Bennie van der Veen en Sylvia de Vries. „Wij wonen hier gewoon heel erg naar onze zin. We hebben nog nooit ergens last van gehad. Ik zou ook geen drugspand kun nen aanwijzen in onze straat, de IJsselstraat. We dachten dat er een eindje verderop ge deald werd, omdat er altijd van die dure auto's voor de deur stonden. Maar dat bleek gewoon een autohandelaar." Niet zo lang geleden werd de Witte Wijk als een van de wij ken in Vlissingen aangemerkt waar de drugsproblematiek ljevig is. Dat verwoordde bur gemeester J. van der Doef, toen over de verdeling van agenten in Zeeland werd ge sproken. Vlissingen kreeg 54 agenten toegewezen en dat is te weinig voor een gemeente met zo'n 100 drugspanden en de daaraan gekoppelde crimi naliteit reageerde de burge meester. Deze middag merkt een post bode op dat een aantal "Witte Wijkers' 's avonds de deuren niet meer opent als hij een pak je wil afgeven. Hij vond het niet vreemd, die opmerking van de burgemeester. Verpauperd Enkele straten in de Witte Wijk maken ook een verpau perde indruk. De lamellen of gordijnen zijn gesloten, een halve fiets ligt in een bosje, een auto staat aan de kant. Hij mist wielen. Huisraad en vuil slingert rond. Het schilder werk van de witte gevels van de eengezinswoningen blad dert en de carports staan vol gepropt met huisvuilbakken, fietsen en een enkele caravan. Jong en oud is op straat Maar er is niet veel leegstand en de atmosfeer voelt goed. „Ik woon hier nu zeven jaar en heb het erg naar mijn zin. Dat klinkt gek misschien, want ik ken ook de verhalen van de drugspanden. Ik heb zo'n vier jaar geleden een schietpartij meegemaakt, maar ik vind dat onze straat toch opgeknapt is. Die verhalen gaan over vroe ger. Ik wil hier met weg. Ik heb hier geen onveilig gevoel", zegt L. Fernhout uit de Wes- terscheldestraat Maar midden in de wijk. daar Bennie van der Veen en Sylvia de Vries: „We hebben nog nooit ergens last van gehad." foto Ruben Oreel zou ze per se niet willen wo nen. „Ik kon gelukkig kiezen. Hier in dit straatje gaan we heel goed met elkaar om. Er wonen veel jonge mensen met kinderen. Ik vind het leuk om tussen verschillende nationa liteiten te wonen (35 in totaal). Dat moet je willen. Ik denk dat het wel verstandig is dat de woningbouwvereniging enke le huurhuizen te koop heeft aangeboden. Het werkt, aan stekelijk als mensen hun huis en omgeving opknappen." Maar ook aan de andere kant van de Witte Wijk, in de IJssel straat. wonen Bennie van der Veen en Sylvia de Vries met ge noegen. Ze wijzen juist weer naar de Oosterscheldestraat en Westerscheldestraat. „Daar is het niet prettig wo nen. Daar word je weggepest als je anders of bijzonder bent Hier zijn geen problemen. Een slechte buurt. nee. dat niet „En ik voel me ook niet onveilig. Soms wordt er wei eens stevig rondgereden 's nachts, maar dal heb je toch ook in het centrum van Vlis singen. Wij gaan hier nooit weg. Misschien alleen maar als we een huis met een grote tuin krijgen", vult Van der Veen aan. Aarden Hoogstwaarschijnlijk kan niet iedereen aarden in de Witte Wijk, zeggen ze. „Je moet ge makkelijk zijn, je niet storen aan een beetje vuil op straat. Ik zie het niet, ik let er ook niet op. Je moet ook niet discrimi neren. Vantevoren denken dat het hier slecht is, omdat er veel buitenlanders wonen. Ik praat met iedereen hier in de straat, heel gemakkelijk. We doen al lebei vrijwilligerswerk in buurtcentrum Van Duiven voorde. Ach, hier is altijd iets te beleven." J. Notebaert woont zelf niet in de wijk. Hij gaat bij zijn doch ter op bezoek. „Als je met een neutraal oog naar deze omge ving kijkt dan schrik je toch wel. Ik heb geen angst om hier 's avonds te wandelen, ook al ben ik zeventig. Ik sta mijn mannetje wel. Maar ik zou me aan die rommel ergeren die mensen hier laten slingeren De groenvoorziening steekt de meeste tijd in deze wijk van heel Souburg en toch blijft het een puinhoop Dat heeft toch ook met de mentaliteit van de mensen te maken. Er zijn ge lukkig ook enkele verzorgde straten, zoals de Westerschel destraat waar mijn dochter woont." Er zijn tussen de gemeente, de twee woningbouwverenigin gen en Vastgoed Syndicatie Nederland gesprekken gaande over verkoop van huurwonin gen. Vastgoed wil alle wonin gen kopen en die bij leegstand in de verkoop brengen. Daar door zou een sociaal woonbare omgeving gecreëerd worden De gemeente ziet die ontwik keling zitten. Stichting Wal cheren (WSW) is al met ver koop begonnen. Van de 79 wo ningen heeft zij er 42 verkocht Basco bezit 190 huurwonin gen. DEN HAAG - De SP-fractie in de Tweede Kamer komt met een initiatief-wetsvoorstel om te voorkomen dat asbest slachtoffers geen smartengeld of schadevergoeding kunnen krijgen, omdat hun ziekte zich na te lange tijd openbaart. Werkgevers kunnen zich dan beroepen op verjaring. De SP wil daar bij wet een stokje voor steken. Zij wil dat de verja ringstermijn pas ingaat, als een beroepsziekte wordt gecon stateerd. In vijftien procent van de asbestzaken is er volgens de SP sprake van verjaring. De rij ksoverheid hanteert voor ei gen personeel geen verjaringstermijn. Dat moet voor alle werkgevers gaan gelden, vindt de SP, ook in oude gevallen. VLISSINGEN - Op de kruising Verlengde Bonedijkestraat- President Rooseveltlaan in Vlissingen is donderdag om streeks 8 35 uur een 45-jange fietser uit Vlissingen gewond geraakt. Hij is met rugletsel naar het ziekenhuis gebracht. De man, die over het fietspad van de President Rooseveltlaan reed, kreeg op de kruising geen voorrang van een 23-jarige automobiliste uit Vlissingen. Deze reed vanaf de Verlengde Bonedijkestraat de kruising op. MIDDELBURG - De politie is op zoek naar een automobilist die in de nacht van woensdag op donderdag op de Prins Mau ri tsstraat is doorgereden na een botsing. De onbekende botste met zijn auto tegen een geparkeerde auto, die vervolgens te gen een daarvoor geparkeerde auto werd geduwd. Het eerst aangereden voertuig is total loss. De andere auto liep schade op aan de achterkant. De veroorzaker moet vol gens de polit ie vanaf de Sportlaan de Prins Mauritsstraat zijn ingereden. Na de aanrijding moet hij zijn weggereden in de richting van de Zacharias Jansenstraat. Zijn (vermoedelijk) blauwe personenauto moet behoorlijk beschadigd zijn. GOES - Stichting het Klaverblad Zeeland, het samenwer kingsverband van cliëntenorganisaties, is ongerust over het dreigend verlies aan geld voor de zorg aan verslaafden en dak- en thuislozen in Zeeland. Cliënten mogen niet in de kou blijven staan vanwege een herverdelingsoperatie van het mi nisterie, meent het Klaverblad. Bij ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport ligt het advies voor een nieuwe verdeling van de gelden Dit voorstel houdt in dat Zeeland bijna twee miljoen gulden minder krijgt. Het weghalen van dat geld zal onherroepelijk" verbetering van de zorg bedrei gen, aldus het Klaverblad. MIDDELBURG - De politie heeft donderdag tussen zeven en negen uur 's ochtends 98 bekeuringen uitgedeeld tijdens een verkeerscontrole. Die vond plaats op de Schroeweg in Mid delburg en bij de spoorwegovergang. De politie keek met na me of (brom-)fietsers zich wel hielden aan de verkeerslichten, de lichten van de spoorwegovergang en of hun voertuig wel de juiste verlichting droeg. Vijfenveertig (brom-)fietsers kregen een boete omdat zij door rood reden. Vier ontvingen een bekeuring, omdat zij het rode knipperlicht van de overgang negeerden. Zevenentwintig kregen een boete, omdat de verlichting onvoldoende was. Dertien mensen fietsten over het trottoir of tegen het verkeer in. De politie gaf drie boetes voor rijden op een opgevoerde brommer en twee bekeuringen omdat de brommers te veel la waai produceerden. Verder noteerde de politie de kentekens van vier automobilisten, omdat zij door het rode verkeerslicht reden. Zij krijgen de bekeuring over enige dagen thuis ge stuurd. door Luc Oqgel GOES - Onder de naam '100 jaar orthopedie' is in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes van 29 januari tot 6 februari een overzichtstentoonstelling te zien van deze specialisatie op het gebied van misvormingen van botten, beenderen en ge wrichten in het menselijk li chaam. De tentoonstelling schetst een een overzicht van de ontwikkelingen in de orthope die in verleden, heden en toe komst. Het gaat om een zogenaamde 'reizende' tentoonstelling, die opgezet is naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging voor Orthopedie. Deze vereniging heeft de tentoonstelling ook sa mengesteld. Volgens H. de Brouwer, werkplekmanager pa- tiëntenlogistiek van het Ooster- scheldeziekenhuis, is de ten toonstelling puur informatief bedoeld: ..Het is hard gegaan met de ontwikkelingen binnen de orthopedie. Vooral op het ge bied van gewrichtsprotheses is er kwalitatief gezien veel verbe terd. Het is een stukje voorlich ting." In de week dat de tentoonstel ling in het Oosterscheldezie- kenhuis te zien is. wordt er op woensdagavond 3 februari een mini-symposium gehouden. Drie chirurgen van de afdeling orthopedie zullen dan ingaan op de ontwikkelingen voor het nieuwe millennium. Hetsympo- sium is bedoeld voor orthope disch chirurgen, huisartsen en patiënten en vindt plaats vanaf 19.30 uur in het vergadercen trum van het ziekenhuis. Na 6 februari 'verhuist' de ten toonstelling naar Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. MIDDELBURG Huurdersvereniging - De Huur dersvereniging Middelburg is verhuisd. Het kantoor is sinds enige tijd gehuisvest in de Nieuwstraat. Op vrijdag 29 ja nuari houdt de vereniging Open Huis. Belangstellenden kunnen tussen 16 en 19 uur terecht in de Nieuwstraat 36B. (Advertentie) Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19