4,38 2.00 Lange avonden, korte dagen filMSn iè* Unox Stevige Soepen 300 Films in Rotterdam Foto's inplakken Tafelen is de trend Ontwaak! Lekker lezen, alleen of samen Tijd om te leren Samen eten, samen genieten <5° De legpuzzel terug van weggeweest Coed Nieuws van: 2 blikken a 800 ml naar keuze KNIPKORTING Alleen tegen inlevering van deze coupon geldig bij Cl000 van donderdag i 71 januari t/m woensdag 27 januari 1999. 8 710408"009162 Dót kan alleen maar Unox zijn! (U£ï^3 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 JANUARI 1999 Advertentie GOE IEUWS Verschijnt wekelijks in een oplage van 2.957.571 van Den Helder tot Maastricht. Hoewel we de kortste dag van de winter al hebben gehad, lijken de dagen in januari meestal nog korter en de avonden eindeloos lang. Gelukkig kunt u die lange avonden goed gebruiken voor allerlei leuke en interessante bezigheden. In deze Goed Nieuws geven wij u een aantal tips voor gezellige winteravonden. U kunt zich bijvoor beeld voorbereiden op uw zomer vakantie door alvast een vreemde taal te gaan leren. En u heeft nu eindelijk de tijd om te beginnen in dat lekkere dikke boek dat u met Kerstmis heeft gekregen. Misschien vindt u het ook leuk om samen met anderen te gaan lezen, bijvoorbeeld in een leeskring. Houdt u van een goede film? Dan kunt u terecht op het International Filmfestival Rotter dam, waar 300 ongewone films te zien zijn. Tip voor de thuisblijvers: de populaire Nederlandse tv-serie Oud Geld wordt weer elke dinsdag uit gezonden en wordt herhaald op zon dagmiddag. Puzzelen blijft natuurlijk ook een gezellig tijdverdrijf, net zoals eindeloos tafelen met vrienden of familie. En voor wie de volgende och tend weer gezond wil ontwaken, hebben we een aantal verfrissende tips. Dus: goedenavond en morgen gezond weer op! Dit jaar wordt al voor de 28ste keer het International Filmfestival Rotterdam gehou den. Gedurende tien dagen kunt u in de Maasstad kennismaken met zo'n driehonderd internatio nale films; ongewone films bo vendien, die vaak niet in de bios coop te zien zijn. ««rmaATHQWAï t ROTTERDAM De laatste jaren is de belang stelling voor het International Filmfestival Rotterdam enorm gegroeid. Trok het festival in het eerste jaar (197>1) nog maar een handvol bezoekers, vorig jaar kwamen er maar liefst 77.000 mensen. Ondanks die grote bezoe kersaantallen blijft het festival toch een intiem platform voor talentvolle, onafhankelijke film makers. Zo kregen inmiddels be kende regisseurs als Wim Wen- ders en Spike Lee er ooit de kans hun eerste producties te tonen. Doordat de filmmakers vaak zelf naar Rotterdam komen om op te treden in talkshows en vragen van het pubhek te beant woorden, staat het festival bekend om zijn aparte en onge dwongen sfeer. Het Rotterdams filmfestival wordt gehouden van woensdag 27 januari tot en met zondag 7 februari, dagelijks van 09.30 tot 23.00 uur in zo'n vijf tien bioscoopzalen in hartje Rotterdam. Bel voor meer informatie over het International Filmfestival Rotterdam (010) 890 90 90. •JONGEREN HEBBEN GEEN ENKEL TIJDSBESEF. TIEN JAAR ACHTERUIT OF TIEN JAAR VOORUIT IS EEN EEUWIGHEID. -ROBERT C. ALBERTS- Op de een of andere manier loop ik voortdurend hopeloos achter met foto's inplakken. Een tikkeltje jaloers ben ik wel op die mensen die, als je vraagt hoe hun vakantie was, je meteen een foto-album in; handen duwen. Compleet met museumkaartjes, grappige bij-! schriften en een overgebleven bankbiljet van honderd peseta,! drachme of één dollar. Mij lukt 't niet. Onze vakan-j tiefoto's zijn nooit meer dan een chaotische stapel mapjes. Met meestal de foto's van de laatste, week bovenop, waarna de rest er in volkomen willekeurige volg orde achter zit. Vol vette vingers. En vraag niet hoe 't kan, maan steevast ontbreekt er na een weck* één negatiefstrookje. En dat in het minst erge geval. Na een maand of twee heb ben alle geïnteresseerden de vakantiekiekjes bewonderd. Wij kunnen ze dan inmiddels dro men. En daarna? Niets. Totdat de donkere, lange! januari-avonden aanbreken. Het' duurde dus tot deze week voor ik de rust had om er aan te begin-1 nen. Maar toen lag er ook wel meteen een heel jaar spektakel op tafel. Je staat ervan te kijken wat er allemaal gebeurt in een jaar. En eigenlijk heeft 't wel wat. Terwijl; buiten een storm, en binnen de verwarming loeit, lekker bezig zijn met zonovergoten plaatjesUg j van man en kinderen in zwem-feer broeken. Dan vergeet je datje straks weer met de hond door kou en plensbuien moet. Laat ik maar geen fotoboeken meer bijhouden: de zomerfoto's blijven mooi liggen voor de whiter. Daar krijg je 't pas ward sjnr van. Tafelen, lekker tijdloos ge nieten van zelfgemaakte geregta ten belooft dè trend te worden van 1999. Verras uw gasten eens met een uitgebreid meergangen diner of verschillende kleine hapjes, geserveerd op een prach tig gedekte tafel. In woonwinkels en warenhuizen vindt u allerlei accessoires waarmee u de tafel kunt opsieren: hagelwitte tafel lakens, sierlijke kandelaars en, mooie onderborden. Behalve ouderwetse stoof-; potten zoals hachee en rode kool, met appeltjes is het zogenoemde, 'fusionkoken' populair. Daarbij worden gerechten uit verschil lende streken en landen met elkaar vermengd. Of ontdek de ver borgen schatten van de Italiaanse keuken, zoals heerlijke vlees visgerechten (zonder pasta!) Sommige mensen zijn ochtendtypes en bruisen direct na het ontwaken van energie. De dag kan wat hen betreft direct beginnen. Anderen zijn avondmensen en hebben meer moeite om 's ochtends op gang te komen. Omdat de dagen in de win termaanden toch al zo kort zijn, hebben we voor alle typen ont- wakers enkele tips om fris aan de dag te kunnen beginnen. 1. Koud water. Een plens koud water in het gezicht stimuleert de doorbloeding van de huid. Draai onder de douche niet direct de hete kraan open, want daar wordt u weer duf van, maar ga onder een lauwwarme straal staan. Toegegeven, het is in de winter wel even doorbijten 2. Water drinken. Een glas water op de nuchtere maag werkt rei nigend. Het lichaam wordt als het ware gespoeld. Water is ook goed tegen een kater, want alco hol droogt uit. 3. Beweging. Begin rustig aan. Vlak na het ontwaken zijn de spieren nog in de slaapstand, ook zij moeten even wakker kunnen worden. Dat ontwaken kunt u bijvoorbeeld doen met een paar eenvoudige ademhalingsoefenin gen, het liefst voor een open raam. De zuurstof die u inademt wordt opgenomen in de bloed baan en zorgt direct voor een energiek gevoel. 4. Ontbijt. Een goed ontbijt geeft energie voor de hele dag. Als u 's ochtends zorgt voor een basis kunt u de dag beter aan. Onderzoek onder schoolgaande kinderen heeft uitgewezen dat kinderen die niet of nauwelijks ontbijten veel sneller moe zijn en moeite hebben voldoende ge concentreerd te blijven. Voor nnj is er niets gezelhgers dan thuis samen met vrienden te eten. Een risotto - die in Italië als voorgerecht wordt geserveerd - is als hoofdgerecht ook heerlijk. Lekkere salade erbij en een glaasje rode Chianti, dan kan de avond niet meer stuk. Risotto met champignons en parmezaanse kaas Voorgerecht voor 12 pers. of hoofdgerecht voor 6 pers. Bereidingstijd ca. 50 min. 800gr champignons 4 smalle preien •ca. 2,5 l kippenbouillon 100 gr boter 4 eetl. olijfolie 800 gr risotto rijst zout, versgemalen peper 4 eetl. fijngesneden basilicum 150gr dun ge schaafde afgemalen pannezaanse kaas Maak de champignons schoon en snijd ze in vieren. Snijd de prei in zeer smalle ringen. Breng de Een lange winteravond leent zich uitstekend voor het lezen van een lekker dik boek. Elk jaar verschijnen er in Nederland maar liefst 7.000 nieuwe boeken; romans, dicht bundels, spannende detectives, science fiction verhalen, roman tische boeken en reisverhalen. Wie wil weten welke boeken onlangs zijn verschenen, kan terecht op NOS Teletekst pagina 405. In de rubriek LiTTerair vindt u elke werkdag informatie over een nieuw boek, een schrijver of een bepaald thema. Zo kunt u een boekbespreking lezen of informatie krijgen over het werk van een schrijver. En natuurlijk vindt u in dagbladen en tijdschriften ook regelmatig recensies en infor matie over nieuw verschenen boeken. Lezen hoeft trouwens geen eenzame bezigheid te zijn. Kin deren (maar ook veel volwas senen) vinden het heerlijk om voorgelezen te worden en het is nog goed voor hun taalontwik keling ook. Leest u liever op volwassen niveau, dan bestaat er in Neder land een groot aantal lees kringen, waarin mensen samen boeken lezen en hun leeserva ringen delen. Vaak ontstaat een leeskring uit een vriendengroep, maar er worden ook leeskringen georga niseerd door bibliotheken of volksuniversiteiten. Tips over het opzetten van een leeskring staan in het Praktijkboek voor leeskringen (NBLC, Davidsfonds, 1997). Vraag ernaar in de plaatselijke bibliotheek, waar u ook terecht kunt voor alle andere informatie over lezen. Sun is al meer dan dertig jaar de vaalwas- specialisl. Steeds blijven we verbeteren om het allerbeste uit uw vaat wasser te halen. Zo zijn er Sun tabletten, die u een hygiënisch schoon resul taat garanderen. Vanaf nu zijn ze ver krijgbaar in een super- voordeelpak van tachtig tabletten, voor een super voordelige prijs. Kijk snel in de winkel, want ter introductie is het voordeelpak nu extra voordelig. NIETS WAST HYGIËNISCHER SCHOON DAN SUN, DE VAATWASSPECIALIST. roer tot de rijst glimt én heet is geworden en zelfs hier en daar openspringt. Voeg de champig nons en een soeplepel hete bouil lon toe en roer langzaam tot het helemaal door de rijst is opge nomen. Voeg weer een soep lepel bouillon toe en roer tot ook deze is opgenomen. Herhaal Bit tot de rijst gaar, maar nog wel stevig en de risotto romig, maar wel vochtig is (20-25 min.). Er kan 1 a 2 dl bouillon over zijn, dus als de risotto niet vochtig genoeg is, kan er extra bouillon worden toegevoegd. Neem de pan van het vuur. Roer de basilicum en de rest van de boter erdoor. Voeg zout en lekker veel versgemalen peper toe. Laat de risotto met het deksel op de pan 3 min. staan. Schep de risotto op hete borden en strooi de kaas erover. José van Mil Overal in Nederland beginnen in januari weer allerlei nieuwe cursus sen. Van houtbewerking en fotografie, tot (kunst) geschiedenis, bridge en Afrikaanse dans, alles is mogelijk. De afdeling Voor lichting van uw ge meente heeft informatie over volksuniversiteiten, instellingen voor kunst zinnige vorming en buurthuizen waar cur sussen worden gegeven. Cursussen bloemschikken zijn de laatste tijd ook weer erg in. Vraag er eens naar bij uw bloemist. Natuurlijk kunt u ook thuis aan de slag gaan. Het grote voor deel daarvan is dat u zelf uw cursustijd kunt indelen. Verschil lende onderwijsorganisaties die u onder andere in uw programma- blad kunt vinden, bieden een groot scala aan zelfstudies. Bij het merendeel kunt u zelfs erkende beroepsopleidingen volgen. U kunt ook alvast een voor schot nemen op de zomervakan tie door de taal van uw vakantie land te leren. Dan kan de voorpret op een nuttige wijze beginnen. Of wat dacht u van een kookcursus, waarin u uw favoriete gerechten leert bereiden. Bij Unli mited Delicious in Am sterdam kunt u een heel bijzondere kookles vol gen, namelijk bonbons maken. De éénmalige bonbonles wordt meestal in het weekeinde gege ven. Onder het genot van koffie, thee bonbons leert u eerst van alles over chocolade en de verwerking daar van. Vervolgens gaat u in kleine groepjes slagroomtruffels en noten- en caramelbonbons ma ken. De zelfgemaakte bonbons gaan mee naar huis, mèt de recepten, want die kunt u ook thuis bereiden. Echt iets voor een lange winteravond. Voor me informatie (020) 622 48 29. Geen zin in de televisie en niemand in de buurt om een spellelje mee te spelen? Dan hoeft u niet bij de pakken neer te zitten. Was leg- puzzellen vroeger een bezigheid die vooral door heel kleine kinderen ofjuist ouderen werd bedreven, tegenwoordig hoort u er helemaal bij als u puzzelt. Voor wie de gewone platte legpuzzel te saai is, zijn er nu uitgebreide keuzemogelijkheden. Zo zijn er driedimensionale puz zels waarmee u fraaie bouwwer ken als de Eiffeltoren of de Titanic kunt maken. En ook de CD-rom biedt veel puzzelmoge lijkheden. Daar kunt u de drie dimensionale bouwwerken niet alleen zelf opbouwen, maar ook binnenwandelen. Bovendien krijgt u allerlei historische informatie. Een ander fenomeen is de be wegende puzzel. Op uw beeld scherm ziet u de stukjes draaien of wentelen en ondertussen moet u ze in de juiste positie proberen te plaatsen. De liefhebber merkt al snel dat puzzelen niet alleen ontspannend, maar zelfs ver slavend werkt! bouillon tegen de kook aan. Verhit 25 gr boter met de olijf olie en bak hierin de prei 10 min. op een heel laag vuur zonder deze bruin te laten worden. Voeg de rijst toe, zet het vuur hoog en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10