Autistisch kind is een geschenk PZC Vipera Berus varia donderdag 21 januari 1999 Raun Kaufman gelooft niet in valse hoop homeopathie Tom Poes en het monster Trotteldrom puzzel recept het weer ÜS door Dick Hofland Als jochie van twee deed Raun Kaufman weinig an ders dan de hele dag een bord ronddraaien op tafel. De zwaar autistische peuter met een IQ van minder dan dertig is inmid dels een man van 26 jaar, afge studeerd in de biomedische we tenschap en een gepassioneerd prater. Allemaal dankzij de SonRise-therapie, een behan deling die zijn ouders zelf be dachten. Deze week is de Ame rikaan in Nederland. „Ik beschouw mezelf niet als een wonder." „Mijn ouders mochten héél blij zijn als ik met een lepel zou leren eten en zelf mijn overhemd kon aantrekken. Meer zat er niet in volgens de artsen die mij had den onderzocht. Ik had als peu ter een IQ van minder dan der tig, er was geen enkele kans dat ik ooit zou leren praten en ik zou de rest van mijn leven in een in richting moeten slijten." „Het is raar om over mezelf te praten als een autistisch kind, want ik heb daar amper herin neringen aan. Hoe ik was, weet ik voornamelijk uit de verhalen van mijn ouders, familie en vrienden. Mijn geheugen gaat terug tot de tijd dat ik 4,5 a 5 jaar was en toen was mijn autisme praktisch verdwenen. Voor mijn gevoel heb ik altijd een normaal leven geleid. Zelfs als ik wel eens geheugenflitsen heb die verder teruggaan, krijg ik altijd een prettig gevoel." „Dat komt natuurlijk ook om dat mijn ouders mij nooit als een autist hebben behandeld, maar precies hetzelfde als mijn twee zussen die niet autistisch zijn. Terwijl iedereen altijd maar te gen mijn ouders zei dat het zo tragisch was dat ze een autis tisch kind hadden, keken zij er juist anders tegenaan. Zij waren helemaal niet verdrietig, maar beschouwden het als een zegen, als een kans." In plaats van hem te straffen voor zijn gedrag, het bord uit zijn handen te nikken of zijn handen vast te pakken, gingen ze hem juist nadoen. In een ka mer waarin hij niet kon worden afgeleid, begon zijn moeder het gedrag van haar zoon te 'spiege len'. „Moet je je voorstellen: als ik vijf uur achter elkaar met zo'n bord aan de gang ging, dan deed mijn moeder het ook. Ze Raun Kaufman: „Ik beschouw mezelf niet als een wonder." werd voor gek verklaard, omdat ze stimuleerde waarvan je juist wil dat het stopt. Maar uitgere kend op die manier maakte ze contact met me. Ik had mijn moeder nog nooit recht in haar ogen gekeken, maar na negen maanden deed ik het wèl. Vanaf dat moment is het alleen maar beter gegaan. Oogcontact is de sleutel tot succes." Geluk Hij is trots op zijn ouders. „Het zij n hele sterke mensen. "Ze wa ren zo enthousiast over het on gekende succes, dat ze hun me thode ook aan andere ouders van autistische kinderen wilden leren. Daartoe richtten ze het Option Instituut op en noemden hun behandeling de Son-Rise- therapie. Aanvankelijk bleef de invloed ervan beperkt tot de VS, maar nadat zijn vader in het boek 'Verbroken Stilte' de won derbaarlijke genezing van Raun had beschreven, groeide de in ternationale belangstelling. In Nederland werd de therapie vooral bekend door toedoen van dirigent/violist Jaap van Zwe den, die zeer enthousiast is over de resultaten van de behande ling bij zijn autistische zoon. Raun Kaufman bemoeide zich tot voor kort in het geheel niet met het instituut en de therapie. Hij ging volledig zijn eigen gang. Nadat hij was afgestu deerd, begon hij in Zuid-Cali- fomië een instituut voor kinde ren met taalachterstand. „Tot ik ongeveer een half jaar geleden ineens vond dat ik ook maar eens iets voor mijn ouders moest terug doen. Ze hebben nooit een beroep op me gedaan, me er nooit mee lastig gevallen dat ze zoveel voor me hebben gedaan, Ze hebben het ook nooit als een opgave gezien. En ik heb er nooit een schuldgevoel over ge had, terwijl ik nu heel goed be sef dat ik met andere ouders ver- moedelijk in een inrichting had gezeten. Ik heb eigenlijk nooit zo in de gaten gehad wat een enorme invloed hun inspannin gen op mi jn leven hebben gehad, ik heb me nooit bijzonder ge voeld. Maar nu besef ik heel goed dat juist mijn aanwezig foto Roland de Bruin/GPD heid mensen kan stimuleren. Ik ben tenslotte het levende bewijs dat de therapie werkt." Wonder Deze week is hij in Utrecht voor een vijfdaagse introductiecur sus voor ouders met een autis tisch kind. De belangstelling van ouders is overweldigend. Hij vindt het prachtig. „Sommi gen beschouwen mij als een le vend wonder. Maar dat is vol strekte onzin. De therapie is het wonder." Volgens de gangbare weten schap is autisme niet te genezen. Onvermijdelijke vraag dus: Krijgen ouders geen valse hoop, zeker als ze hem zien? Kaufman: „De woorden 'hoop' en 'vals' ho- Toonder Studio's door Jacq van Dam Homeopathische medicijnen worden bereid uit planten, mineralen, (edel)metalen, ziek- tenproducten en uit dierlijk ma teriaal. Medicijnen gemaakt uit het gif van slangen worden al langer dan honderd jaar toege past binnen de homeopathie. Het bekendste middel is Lache- sis (gif van de Bosmeesterslang). Eerder wijdde ik hieraan een ar tikel. Andere middelen zijn ge maakt uit het gif van de koper- kop (Cenchris Contortix), de ratelslang (Crotalis Horridus), de brilslang (Naja Tripudans), de koraalslang (Elaps Corrali- nus) en de adder (Vipera Berus). Fysieke klachten, waarbij deze middelen worden toegepast, zijn onder andere allergieën, hartproblemen en klachten van de bloedvaten Verder bij keel- problemen, bij klachten op het gebied van seksualiteit en bij mentaal/emotionele klachten. Elk uit slangengif gemaakt me dicijn bezit specifieke kenmer ken. De fysische eigenschappen en leefomstandigheden van de Vipera Berus tonen verwant schap met de omstandigheden van de patiënt die dit middel be hoeft. Adder In Europa is de adder bijna uit geroeid. Hij houdt zich bij voor keur op in moerasachtig gebied en houdt een winterslaap In de lente ligt hij graag in de zon. Na enkele weken wisselt hij van huid. 's Zomers vermijdt hij de grootste hitte en zoekt hij scha duwrijke plaatsen. De paartijd begint in mei. Het voorspel duurt lang. De sex- drive is hoog Hij beperkt zich tot één partner. Het vrouwtje eet niets tijdens de zwangerschap Zij brengt de jongen levend ter wereld (yivus paro, vandaar de naam Vipera). Na de geboorte kijkt de moeder er niet meer naar om. Veel vrouwtjes sterven na de geboorte van hun jongen, of zijn zo verzwakt dat het jaar daarop geen zwangerschap mo gelijk is. De adder jaagt niet op zijn prooi, maar wacht deze op en schiet razendsnel toe. In ge vangenschap weigert hij eten en sterft binnen een jaar. Soortgelijke eigenschappen die we bij de patiënt kunnen waar nemen zijn, angst voor de dood (uitmoorden van de adder), graag thuis zijn, of naar huis willen (eigen territorium), graag in de zon liggen, mits het niet te warm is. Een sterke sek sualiteit. Het gevoel in de steek gelaten te zijn. Graag nieuwe kleren kopen (wisselen van huid). Jaloezie en woede (tij dens de paartijd van de adder). Het slangengif bevat haema- toxinen, deze tasten onder meer de bloedsomloop aan. Klachten waarmee de patiënt kampt, hebben dan ook vaak te maken met de bloedsomloop. Deze pa tiënt is niet gebeten door een slang, maar zijn klachten lijken daarop te wijzen. Het opval lendst zijn spataderen en ader ontstekingen. De aderen zijn gevoelig voor aanraken en ver oorzaken hevige pijn. Die verer gert als de patiënt het been laat hangen en door koude. De pijn neemt af door het been hoog te houden. Veel klachten van de bloedvaten ontstaan tijdens zwangerschap en in de menopauze. Verder is er sprake van chronische keelont steking en problemen met de spraak. Ook neusbloedingen, soms gepaard gaand met duize ligheid, kunnen succesvol wor den behandeld met Vipera. Een andere klacht waarbij Vipera geïndiceerd kan zijn, is een le verontsteking. Jaques van Dam is klassiek homeo- paat te Oostkapelle 'Zeer juistvervolgde heer Bommel. 'Onder mijn leiding moeten we de handen ineenslaanMaar eh... het heeft geen zin om in de vlucht- gaten te duiken en mij eenzaam tegenover het ondier te laten staan, bedoel ik. En daarom: Weg met de vluchtgatcn!' Tom Poes had de bespreking op een afstand gevolgd en nu liep hi j peinzend een eindje weg. 'Heer Bommel heeft gelijk', mompelde hij. 'Weg met de vlucht - gatenMaar het is de vraag of de trotten en hij begrijpen, wat hij be doelt. Ik heb alleen maar een vermoeden en daarom is het nodig dat er iets gebeuren gaat.' Het zag er naar uit, dat dit gebeuren zou. Van alle kanten naderden er opgewonden inboorlingen, die door het trotteninstinct gedreven werden. (Advertentie) Alle vakanties uit alle aidsen... ...bii hét telefonisch reisbureau voor voor alle reserveringen »sn alle^fa^Tl heel Nederland! van de vele Nederlandse touroperators en internationale luchtvaartmaatschap- pijen. U krijgt altijd een deskundig advies en. een GRATIS prijsvergelijking om zeker te zijn dat u niet teveel betaalt voor de reis van uw keuze. Er zijn name- li,k tussen de verschillende touroperators j. ENORME prijsverschillen voor precies dezelfde vakantie Of M HMD (Of Bil) UN VAN ONZl D UIZIN VAKANTIlWINKtlS (Zit VOOS ÏILNUMMM SBS TCXT MC SOI Of COUDIN C/OS) Citaat Hans Belterman Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Brugschuit;2. tafelfles; 3. plechtig; 4. soepvlees; 5. lastige jongen of meisje; 6. muziekin stallatie,?, vrucht; 8. barbier; 9. voetwarmer; 10. herrie; 11. zeezwaluw; 12. mooi; 13. vaart; 14. uitgangspunt. 1 P O I N T K O N 2 K Z A R W A F O 3 E s T A T R G 4 P O D E A L E T 5 B T L I A A K G 6 S T A E R L E O 7 B S R C A A H M 8 K A I P P E L R 9 D S T E O O F R 10 K A E B A N A L 11 S D T Z E R N O 12 F R U A S A T 13 K E A R N A A L 14 B A V S E I N S Oplossing woensdag kopstoot a-l-e-p- pluimvee s-c-e-r- e-h-raad loer-1-- appel a-e-a manet Zeeland: Even wat beter ren niet bij elkaar. Hoop kan niet verkeerd zijn, daar zit geen enkel risico aan. Hoop is alleen: misschien, het is mogelijk. Ik vind het trouwens heel vreemd dat niemand problemen heeft met vals pessimisme. Iedereen vindt het oké als ik zeg dat je kind nooit zal praten. Maar als ik zeg dat er hoop is op verbete ring gaan mensen steigeren. Kijk, valse verwachtingen, dat mag niet. Je mag niet denken: als er in twee maa nden geen ver andering is, word ik heel kwaad. Met verwachtingen moet je voorzichtig zijn, met hoop niet. Ik zeg: wees nou eens niet realis tisch, maar onrealistisch. De werkelijk belangrijke verande ringen in de wereld zijn alle maal tot stand gekomen door mensen die onrealistisch waren terwijl iedereen tegen ze zei dat het niet realistisch was waar ze mee bezig waren. Martin Luther King bijvoorbeeld was echt héél onrealistisch. Toekomst „Wij zeggen niet tegen ouders: jouw kind zal praten. Dat weten we eenvoudig met, ook wij kun nen niet in de toekomst kijken. Maar we zeggen wel: geef dat kind een kans. Wat anderen als lelijk beschouwen, is juist mooi, een autistisch kind is een ge schenk. Dat leren we die oudere. Alleen al door die houding, zon der dat er nog maar iets is ge beurd, zie je dat er een last van hun schouders valt. En dat werkt door in hun dagelijkse le ven, in hun relatie zelfs." „Het enige dat ik tegen sceptici kan zeggen, is dat elke ouder die tot nu toe aa"n de cursussen heeft meegedaan verbetering bij zijn of haar kind heeft gemerkt. Zelf heb ik ook alleen maar kinderen gezien met wie het na .verloop van tijd beter gaat. Bij de één meer dan bij de ander. En met een aantal gaat het net zo goed als met mij. Echt waar, ze zijn jonger dan ik, maar ze gaan naar een gewone school en hebben gewone vriendjes, net als ieder ander." Hij weet nu al dat hij later abso luut kinderen wil. „Ik realiseer me heel goed, dat er een behoor lijk kans is dat ik zelf een autis tisch kind krijg. Maar daar ben ik helemaal niet bang voor. Als er Iemand is die SonRise-thera pie met zijn kind kan doen, dan ben ik dat toch wel." GPD Het weer knapt tijdelijk wat op. Door: Reinout van den bom Morgen en een deel van zaterdag is een hogedrukgebied bepalend voor het weer in Zeeland en dit be tekent dat de zon weer eens tevoorschijn kan komen. Lang duurt de weersverbetering echter niet. Vanaf zondag dringen nieuwe storin gen naar Nederland op en die brengen de bewolking en de regen terug. Bovendien dringt dan opnieuw erg zachte lucht tot Neder land door waardoor de temperaturen hoog blijven. Vanmiddag en vanavond heeft Zeeland nog te maken met de bewolking van een front dat de voorste begrenzing vormt van wat koelere lucht. Vooral vanmiddag valt er af en toe regen, maar vanavond wordt het droog. De zuidwestelijke wind draait later naar west en is niet meer dan matig en met 10 graden blijft het gewoon zacht. Morgen is het front verdwenen, de zon laat zich af en toe zien en het is droog. De wind ligt aan banden en de temperatuur is met 8 graden wat lager dan vandaag. Ook zaterdag duurt het vrijwel droge weer nog voort, maar er schuiven al wel wolkenvelden over. Zondag keren we weer terug naar het stramien dat de win- Hegenacntig ter van 1999 tot nu toe zo 11:' kenmerkt. Er verschijnt een |4 nieuw lagedrukgebied op de V' weerkaart dat positie kiest in /j, het zeegebied ten zuiden van r* IJsland. De ermee samen- hangende fronten dringen in h de richting van Nederland op en brengen later bewolking en regen. Bovendien gaat de wind uit zuidelijke richtingen waaien waardoor erg zachte lucht opnieuw de kans krijgt Nederland te veroveren. De temperatuur stijgt vanaf zondag op veel plaatsen dan ook tot aan 10 graden. t Z3 ~ZW3 Vooruitzichten vrijdag zaterdag zondag maandag weer max. 8 9° 10° 11° min. 3° 4 7° 6° wind W 3 ZW 4 ZW 5 ZW 4 Zon O Maan donderdag onder 17.14 J vrijdag op 8.37 donderdag I onder 21.48 vrijdag op 10.56 Nautisch bericht Er waait een matige, boven de Scheldemondingen af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind, in de middag draaiend naar west. Het zicht is goed, in regen soms matig en de watertemperatuur is ongeveer 7 graden. Waterstanden DONDERDAG Hoogwater Laag water 21 JANUARI 'Er gaat iets gebeurenriepen ze elkaar toe. 'Zorg, dat je erbij komt We moeten samen zijn! Eéndracht!' Deze kreet drong ook door tot de eenzame woning waar professor Prlwytzkofski zich met Smoris Trot onderhield. 'Eendracht!' sprak de laatste droevig. Hij staarde zonder begrip naar de voorthollende groepjes die zijn huis passeerden en vervolg de bitter: 'Ik mis dat. Er schijnt iets te gaan gebeuren, maar ik voel niets. Voor mij is er geen Eendracht en ook geen Gebeurtenis. Wat is het leven toch saai en eenzaam!' 'Zeer interessant', mompelde de geleerde. 'Praw! Nu naderen wij de diepere oorzaken van uw smart en van het monster.' Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West VRIJDAG 22 JANUARI Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West uur 04.15 04.36 05.39 04.15 06.00 04.30 06.00 05.20 cm uur cm 233 16.33 245 257 16.53 270 300 17.56 318 170 16.30 185 159 18.30 171 160 16.46 183 184 18.25 195 163 19.00 178 Hoog water uur cm 04.57 226 05.16 250 06.18 291 04.50 165 06.35 152 05.10 154 06.40 178 05.55 160 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O 4Ê. uur cm 17.16 236 17.38 260 18.39 306 17.15 179 19.10 165 17.29 176 19.10 190 19.40 171 r 2 uur cm uur 10.56 216 23.00 11.20 225 23.30 12.26 250 10.35 161 22.55 12.10 162 10.26 103 12.10 175 12.05 170 Laag water uur cm uur 11.36 214 23.46 12.06 223 00.36 215 13.07 11.20 162 23.30 00.20 125 12.45 01.25 065 11.01 00.15 139 12.50 00.20 132 12.45 lichte regen matige regen Europa: Mist Bretons vissersgerecht Bretonse vissers hebben in de loop der eeuwen een grote bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de kookkunst in Frankrijk. Van hen leerden de koks aan de hoven van de Franse koningen onder andere dat je vis, schaal- en schelpdieren en ge droogde peulvruchten heel goed met elkaar kunt combineren. Het gerecht van vandaag is er, ook al is het aangepast, een voorbeeld van. Voor 4 hoofdgerechten: 400 gram gefileerde zeevis, eventueel verschillen de soorten (kabeljauw, schelvis, zeebaars, wijting); 1 eetl. limoen- of citroensap, gezeefd; ca. 800 gram gekookte witte bonen, uit pot of blik; 3 dl droge wit te wijn, zoals Muscadet; 3 grote aardappelen, sa men ca. 200 gram, grof geraspt; 1 middelgrote ven kel, schoongemaakt ca. 200 gram, in smalle reepjes gesneden; 1 tablet voor visbouillon; 100 gram ge kookte mosselen; 100 gram gepelde (Noordzee)garnalen; zout; witte peper uit de mo len; 2 eetl. fijngesneden venkelgroen. Spoel de filets onder stromend koud water. Maak ze droog met keukenpapier. Snijd ze in kleine stukken (ca. 2 x3 cm.), sprenkel limoen- of citroensap erover en laat ze tenminste 10 minuten liggen. Laatdewitte bonen op een zeef of in een vergiet uitlekken. Spoel er daarna een flinke hoeveelheid koud water over en laat de bonen opnieuw uitlekken. Breng de wijn en dezelfde hoeveelheid water aan de kook. Voeg aardappelen, venkelreepjes en bouillon tablet toe. Laat alles 12= 15 minuten zachtjes koken. Schep er daarna de witte bonen en vervolgens de vis voor zichtig door Houd alles 5-6 minuten tegen de kook aan Voeg naar smaak nog wat zout en/of peper toe. Schep vlak voor het opdienen mosselen, garnalen en venkelgroen door het gerecht. Dien het gerecht op in voorverwarmde diepe borden of grote kom men. Tip: geef er komkommersalade en (veel) lekker warm en knapperig, zelf afgebakken, stokbrood bij. De storingen die al geruime tijd vanuit het westen het continent aandoen hebben hun enthousiasme verloren. Dat betekent dat ze niet ver doordringen boven het vasteland en alleen het uiterste westen van Europa aandoen. Hierdoor is het vooral in het midder oosten en zuidoosten van Europa erg rustig. Omdat de zon in deze tijd van het jaar weinig kracht heeft, lost de mist die plaatselijk on: staat overdag moeilijk op. Dit betekent dat in landen als Duitsland Polen, Wit-Rusland, de Oekraïne, Roemenie, Bulgarije, Hongarije, Oostenrijk en ook het noorden van Italië mistvelden de zon vaak afschermen. In de mistgebieden blijft het kwik rond het vriespunt steken maar waar de zon doorbreekt wordt het een graad of 7. Veel zon vinden we in het midden en zuiden van Italië en in Grie kenland bij 10 tot 15 graden. Op Kreta en later ook op Cyprus en langs de Turkse zuidkust kunnen echter enkele buien vallen. Een frontaal systeem strekt zich uit van Portugal via Frankrijk, de Bene lux en Denemarken naar Rusland. Vooral in het zuiden is dit front actief en het veroorzaakt in Portugal en Spanje op uitgebreide schaal regen, boven 1300 meter zelfs sneeuw. Sneeuw vinden we verder alleen in het noorden van Noorwegen, Zweden, Finland er Rusland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4