Bestaande sekshuizen buiten schot PZC PZC «Toerist kan in Hulst «straks in leerzame kanonlopen gluren Sas wil inzameling kunststof flacons overeind houden COC-winkel wacht op eerste bezoeker Vakbond voert actie bij Dow Chemicals Palingkwekerij mag water uit bekkens Delta gebruiken zeeland 13 Burgemeester Hontenisse wil overgangsregeling na opheffing bordeelverbod Bestelauto botst op kraan en slaat om Politie vindt pond hennep M H 'T:. Hontenisse blijft betalen planschade weigeren Vorig jaar 552 Zeeuwen erbij Aardenburgs vogelkampioentje 'Foutje' leidt tot twee mille boete Politie rolt hennepkwekerijen op Parallelweg Drieschouwen-Axel donderdag 21 januari 1999 door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - Burge meester Th. Steenkamp van Hontenisse pleit voor een over gangsregeling voor zittende bordeelhouders als de Tweede Kamer het wetsvoorstel aan neemt, waarmee minister Kort hals van Justitie het bordeelver bod wil ophelïen. Door het legaliseren van borde len zullen gemeenten een eigen beleid moeten gaan voeren voor prostitutie op hun grondgebied. Het is daarbij niet ondenkbaar dat er een antecedentenonder zoek van seksclubeigenaars zal plaatsvinden. Steenkamp wijst er echter op dat hi j si nds z i j n be- noeming, acht jaar geleden, nog geen enkele hinder of overlast heeft kunnen constateren door bordelen in Hontenisse. Daar om vindt hij dat een crimineel verleden van een bordeelhouder wat hem betreft niet automa tisch moet leiden tot het weige ren van een vergunning. In Hontenisse zij n vi j f seksclubs en deze worden door het ge meentebestuur alle gedoogd. Voor Steenkamp betekent het einde van het bordeelverbod niet dat vrije vestiging zonder meer mogelijk wordt: „Vijf blijft het maximum." De burge meester verwacht geen proble men door de extra gemeentelijk taak op het gebied van 'prosti- TERNEUZEN - Op de Terneu- zense Industrieweg is woens dagochtend een vijftigjarige Sluiskilse bestuurder van een bestelbus achterop een atlas kraan gebotst. De kraan werd bestuurd door een 30-jarige inwoner van Hoek. Door de aanrijding kan telde de bestelauto en kwam op het wegdek van het tegemoet komende verkeer terecht. Een 35-jarige man uit Wilrijk kwam uit de andere richting en kon de bestelbus niet meer ontwijken, waardoor zijn auto aan de lin kerzijde schade opliep. De at laskraan had geen schade maai de bestelbus werd geheel ver nield. Er vielen geen gewonden. tutiebeleid,In de horecasector is het wel zo dat aanvragers van een vergunning onderzocht worden op hun achtergrond. Of dit ook zo wordt bij de legalisa tie van bordelen weet ik niet, maar hier heb ik nog nooit klachten over seksclubs gekre gen in het kader van openbare orde en veiligheid. Maar op dat gebied geldt een wederzijds be lang: de exploitant zit natuur lijk ook niet te wachten op trammelant." Éénmaal maakte Steenkamp het mee dat een tent van eige naar verwisselde, een club aan het Rapenburg in Vogelwaarde. De burgemeester had naar aan leiding van die overname een gezamenlijk gesprek met oude èn nieuwe bordeelhouder. Steenkamp. ..Er is klip en klaar gesteld dat de gemeente er alles aan is gelegen de activiteiten binnen de muren van zo'n eta blissement in pais en vree te doen verlopen. Aan de andere kant: de gemiddelde klant loopt er ook niet mee te koop dat hij naar een seksclub gaal. Het is een heel ander publiek dan van bijvoorbeeld een discotheek." Controle Wat betreft de handhaving van de openbare orde en de controle op wettelijke voorschriften, waaraan de bordelen moeten voldoen, verwacht de burge meester weinig moeilijkheden. „Er is op dit moment wel een leemte in de wetgeving, dus het is goed dat dat nu wordt geregu leerd. Overigens vindt er op dit moment al regelmatige controle plaats op brandvoorschriften. Verder is er controle door een huisarts en weet de politie welke vrouwen werkzaam zijn in de diverse clubs. Maar het is hier gelukkig geen Randstad, waar er misschien een meer criminele sfeer rond deze sector hangt. SAS VAN GENT - De politie heeft vijfhonderd gram hennep aangetroffen na een huiszoe king in een woning in de Bene- luxstraat in Sas van Gent. De 34-jarige bewoner werd dins dagmiddag aangehouden en verhoord. de ',ei door Barend Pelgrim MARDEN - Hulst gaat zijn imago als vestingstad verder npouwen. Wethouder van cul turele zaken, P. Weemaes, heeft inN'aarden een contract onder tekend waarmee Hulst zich ook voor de komende drie jaar ver bindt aan het samenwerkings verband Nederlandse Ves tingsteden. Met nog vier andere plaatsen krijgt Hulst het komende jaar I zogenaamde kijkkasten die toe risten een beter beeld moeten geven over het heden en verle den van bepaalde monumenten binnen de fortificaties. Daar naast gaat de vestingstedenor- ganisatie een arrangementen- sakket ontwikkelen voor weekendverblijven en dagtrips. Ook is er een folder in de maak over de monumentenroute van 2. Hulst. De Nederlandse Vestingsteden jeIs een gezelschap van veertien plaatsen, die zich onder de as be. Amsterdam-Deventer bevin- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Sekspand in de gemeente Hontenisse. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De gemeen te Sas van Gent wil bekijken of het mogelijk is om, eventueel samen met Axel, de inzame ling van kunststof flacons voort te zetten. Het besluit van het openbaar lichaam Afval- stoffenverwijdering Zeeuws- Vlaanderen om de inzameling van plastic flessen om financi ële redenen stop te zetten, is uit milieuoogpunt een stap terug, oordeelt burgemeester J. Lo- nink. M. Hemelsoet-de Jaeger (GGS) bracht de inzameling dinsdag ter sprake in de com missie Vrom. Zij verwachtte dat nog maar weinig mensen uit Westdorpe, Philippine of Zandstraat de moeite zullen nemen om hun kunststoffla cons naar Sas van Gent te brengen, wanneer er nog maar één inzamelpunt in Sas van Gent is. Dat erkende ook Lo- nink. „De inzameling terug draaien is voor de consument een slecht teken. Daarmee zeg je in feite: gooi het allemaal maar weer in de vuilnisbak." Aparte afspraak Hij zegde toe de financiële ge volgen te bekijken als Sas toch door gaat. In dit onderzoek wordt ook de wijze van inza melen meegenomen. „Stap je af van wat er binnen het OL AZ is afgesproken of maak je een aparte afspraak met het ÖLAZ? Hoe dan ook, het kost altijd geld." De commissie Vrom besprak dinsdagavond ook de commu nicatie met de Belgische over heden over de uitstoot van di oxine door het Zelzaatse be drijf Sidmar. Toegevoegd commissielid M Vereecken van de Welzijnsraad vroeg de burgemeester de vinger aan de pols te houden. Lomnk zei dat de gemeente de banden met de gemeente Zelzate wil verstevi gen De contacten op dit ge bied zijn volgens hem nu nog te vrijblijvend en te informeel. Hij wil de informatieuitwisse ling formaliseren De secreta rissen van beide gemeenten buigen zich daar momenteel over. De commissie is uitgenodigd om op bezoek te komen bij au tohandel Keuker in Zand straat. Het college heeft dit af gesproken met de eigenaar van de firma. Vorig jaar werd de le galisering van het bedrijf op geschort. omdat de raad eerst duidelijkheid wilde over de ju ridische consequenties. In middels is duidelijk dat de ge meente een schadeclaim kan verwachten als zij de bedrijfs voering ter plaatse verbiedt Ook uitkoop van het bedrijf of verplaatsing behoren tot de mogelijkheden. den. Het ijvert voor promotie, produkten en diensten voor toe risten. De steden willen zich ge zamenlijk profileren door hun unieke, goed geconserveerde versterkingen rond het stads hart. Volgens wethouder Weemaes biedt het Vestingste- denverband meer landelijke pu bliciteit dan elke stad afzonder lijk kan bereiken. Weemaes: „In elke publicatie over deze steden wordt Hulst steeds genoemd en dat is iets wat onbetaalbaar is. In Naarden werd afgesproken dat vijf steden deelnemen aan een kijkkastenproject. De kas ten zijn vormgegeven als ka nonnen, met in de loop een kij ker. Deze kijkers komen in Hulst bij de tien tot vijftien belang rijkste monumenten te staan. Verder komt op één centrale plek een informatiepunt met ge gevens over deze bezienswaar digheden. In de loop van de kanonnen kunnen bezoekers zien hoe de monumenten in kwestie hon derden jaren geleden in oor spronkelijke vorm eruit zagen. De afbeeldingen worden ont wikkeld met een geavanceerd computerproces, waarbij over het verleden bekende gegevens verwerkt worden in een anima tie. De gemeente Hulst zal cul tuurhistorische verenigingen inschakelen om correcte infor matie over monumentale pan den en elementen in de vesting te krijgen. De kijkkasten gaan vergezeld van een een folder Wensen Weemaes is erg enthousiast over de Vestingstedensamenwer- king, maar meent dat er nog meer moet komen dan de huidi ge projecten. „Naast het conti nu reclame maken, hebben we nu al de jaarlijkse vestingste- dendag. Naar de toekomst toe is het de bedoeling dat er verder onderzocht wordt wat er markt technisch goed ligt en wat de culturele toerist voor wensen heeft. Daar moet de komende jaren een duidelijk kader voor komen." COC-bestuurslid Erwin de Bruyn: „De stap om binnen te komen, is best groot." foto Charles Strijd door Catlijne Akkermans TERNEUZEN - De COC-winkel in Ter- neuzen heeft tot nu toe nog weinig aan dacht gekregen. Op 3 december vorig jaar realiseerde het COC Zeeuws-Vlaanderen een informatiepunt in het huidige café in de Dijkstraat. Hier kunnen mensen met vragen of problemen hun verhaal doen bij een aantal vrijwilligers die hen dan kun nen helpen of doorverwijzen. COC-bestuurslid Erwin de Bruyn had niet verwacht dat het meteen storm zou lopen. Tot nu toe is er niemand geweest. „Het zit er nu nog niet in, het is te vroeg. Ik had het wel gehoopt, natuurlijk. Maar we hebben nog te weinig bekendheid. We hebben al wat telefoontjes gekregen; al leen is de stap om echt binnen te komen best wel groot." De informatiewinkel is opgezet, omdat het COC veel te maken krijgt met moei lijkheden rond de zogenaamde coming- out van homoseksuelen. „Hoe vertel ik het mijn ouders en mijn omgeving?, vragen veel mensen zich af. Wij luisteren naar ze en geven advies, vooral ervaringsge richt", vertelt De Bruyn. In de winkel werken zes vrijwilligers die om toerbeurt twee avonden per maand het informatiepunt bemannen. Naast gratis folders kunnen mensen er condooms ko pen. Over een paar jaar wil de stichting ook videofilms gaan verkopen. De meeste vragen van mensen gaan volgens De Bruyn over het vertellen dat je homosek sueel bent en over de uitgaansmogelijkhe den in de buurt. Het COC Zeeuws-Vlaan- deren krijgt weinig subsidies en haalt de financiering voor de winkel uit de café inkomsten. De Bruyn: „We willen van start gaan met het geven van voorlichting op middelbare scholen. Dan kun je ook subsidie aanvragen." Afgelopen dinsdag hield de belangen groep een thema-avond over dit plan in het COC-café. Geïnteresseerden kregen informatie over onder andere het verza melen van voorlichtingsmateriaal en het bereiken van scholen. De COC-winkel is de eerste en de derde donderdag van de maand geopend van 20.00 tot 22.00 uur. Het café is open op vrijdag en zaterdag van 21.00 tot mini maal 200 uur, op zondag van 20.00 tot mi nimaal 0.00 uur. KLOOSTERZANDE - Burge meester en wethouders van Hontenisse blijven bij hun wei gering tot het betalen van plan- schade aan J. Provoost uit Walsoorden. De man, die op Perkpolderhaven woont, vindt dat het restaurant tegenover zijn woning overlast oplevert. Zijn huis zou minder waard zijn door het horeca-etablissement in de buurt. Volgens Provoost, die een be zwaarschrift liet opstellen door een rechtsbijstandsbureau, had het restaurant helemaal niet op de huidige plek gevestigd mo gen worden. De bestemming Waterstaatswerken geeft de ge meente echter genoeg planolo gische mogelijkheden voor ves tiging van een restaurantAls op de plaats van het restaurant een parkeerplaats was gekomen. had Provoost bijvoorbeeld nog veel meer overlast ondervon den. stelt het college. De com missie bezwaar- en beroep schriften deelde vorig jaar die mening van het dagelijks be stuur al en B en W zien dan ook geen enkele reden nu een ander standpunt in te nemen. Het college adviseert de leden van de commissie middelen dan ook om het bezwaarschrift van Provoost ongegrond te verkla ren. De commissie middelen vergadert maandag 25 februari vanaf 20.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. MIDDELBURG - De bevolking van Zeeland is in 1998 met 552 personen toegenomen. Dat blijkt uit een inventarisatie die de provi ncie onder de zeventien Zeeuwse gemeenten heeft uitgevoerd. In tien gemeenten liep het inwonertal in absolute zin terug doordat het vertrekoverschot het geboorteoverschot overtrof. Zowel in Zeeuws-Vlaanderen als op Walcheren nam het totaal aantal inwoners met enkele honderden af. Op Schouwen-Duiveland en in Zuid-Beveland was sprake van groei. Zeeland telde op 31 december vorig jaar 370.501 inwo ners. AARDENBURG - Nederland heeft er een kampioene bij: de 12-jarige Miranda Bonte uit Aardenburg. Zij won dinsdag de gouden plak voor haar inzending voor de categorie grijze ze- bravinken bij de Nederlandse Kampioenschappen in Apel doorn waar ruim tienduizend vogels werden gekeurd. Miran da heeft de zebra vinken zelf gekweekt. Ze blijft wel nuchter onder het feit dat ze veel volwassenen ver achter zich heeft ge laten. „Je moet natuurlijk wel een beetje geluk hebben, maar ik vind het wel leuk." Haar plaatsgenoot C. van Bostelen werd Nederlands Kampi oen met een stam Isabel barnsijsen. Een stam is een groep van vier identieke vogels. Ook A Stokkeman uit Oostburg mag zich kampioen noemen. Hij veroverde goud met zijn stam ka naries met de kleurschakering bruin-opaal. MIDDELBURG - Een 52-jarige inwoner uit Koudekerke kon woensdag op de zitting van de Middelburgse politierechter mets anders zeggen dan dat het rijden onder invloed een 'foutje' was geweest. De verdachte was zich er van bewust dat zijn rijbewijs in het geding was, want na de aanhouding op 22 november '97 in Vlissingen bleek hij 1,82 milligram alcohol in zijn bloed te hebben. En dat terwijl hij zijn rijbewijs - hij rijdt 80.000 kilometer per jaar - juist zo hard nodig heeft. Officier van justitie R. Jeuken wilde het dronken rijden voor één keer als een incident beschouwen en hield het op negen maanden, voorwaardelijke rij-ontzegging en 2000 gulden boete. De po litierechter vonniste conform. VLISSINGEN - De politie Walcheren heeft dinsdag in drie woningen professionele wietkwekerijen gevonden. Zij had naar aanleiding van een aantal tips een onderzoek naar de panden ingesteld. Het gaat om woningen in de Dommelstraat in Oost-Souburg, de Kasteelstraat in Vlissingen en de Bedde- wijkstraat in Middelburg. In totaal nam de politie vijfhon derd hennepplanten in beslag. De kwekers, dne mannen van 29, 28 en 34 jaar, zijn aangehouden en in verzekering gesteld. Zij tapten illegaal stroom af. Het nutsbedrijf heeft de stroom afgesloten en aangifte gedaan van diefstal. AXEL - De provincie werkt nog tot juli aan de aanleg van een parallelweg langs de N257 tussen Drieschouwen en de Derde Verkorting, ten zuiden van Axel. De parallelweg komt aan de noordkant van de N257 en wordt vijf kilometer lang. Ook ko men er drie plateaus in de weg te liggen ter hoogte van hout handel Den Doelder en de Eerste en de Tweede Verkorting. De hoofdrijbaan blijft tijdens de werkzaamheden beschikbaar, alleen geldt dan de maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur. Voor de zijwegen gelden tijdelijke afsluitingen voor het snelverkeer, maar de omleidingen worden aangegeven. Langs de weg wordt een sloot gegraven met plasdrasbermen op de waterlijn. Zodoende kunnen waterplanten ruimte bie den aan dieren. nen invoeren voor achttien za terdagen. Een en ander zou ertoe leiden dat ook de ploegen- diensttoeslag komt te vervallen. FNV Bondgenoten noemt deze plannen 'absurd' en vinden dat een normale werkdag valt tus sen zeven uur 's ochtends en zes uur s avonds. Tegenover alle uren daarbuiten moet een toe slag staan, vindt de vakbond. Die toeslag kan oplopen tot zes tig procent. De FNV zegt dat de onderhan delingen, waarvan afgelopen dinsdag de laatste plaatsvon den. weinig schot in de zaak hebben gebracht. Uiterlijk over twee weken verwacht de bond een serieus bod van de werkge vers, omdat voor de werkne mers de grens nu bijna is be reikt. „Of de werkgevers de boodschap hebben begrepen, zal op 2 februari duidelijk wor den. Dat is de laatstgeplande onderhandelingsronde in de metaal en techniek. Of we gaan af op een nieuwe CAO of het wordt bonje", zo stelt het FNV door Joost Bosman TERNEUZEN - FNV Bondge noten houdt vanmorgen een pamflettenactie aan de poort van Dow Chemicals Benelux in Terneuzen. 's Middags om half drie vindt er een kantinebijeen komst plaats bij Troost Mecha- con in Terneuzen. Daarnaast bezoeken FNV-me- dewerkers donderdag verschil lende garagebedrijven. De vak bond wil daarmee druk zetten achter de CAO-onderhandelin- gen voor Metaal en Techniek Met name op het punt van werk tijden en zeggenschap liggen de standpunten mijlenver uit el kaar, zo stelt de FNV. Ook wil de werknemersfederatie een loonsverhoging van 3,75 pro cent. De werkgevers in de metaal en techniek stellen een reguliere werkdag voor van zes uur 's och tends tot tien uur 's avonds. Voor die uren zouden de werknemers geen toeslag meer ontvangen. De werkgevers willen hun plan- door Sheila van Doorsselaer PHILIPPINE - De Agrarische Advies Commissie (AAC) raadt de gemeente Sas van Gent aan een palingkwekerij bij de Braakman toe te laten. De AAC moest uitzoeken of een paling kwekerij al dan niet in de cate gorie intensieve veeteelt valt, maar dit is niet het geval. De kweek van paling is een vorm van aquacultuur. Dat de kweke rij zich in Zeeuws-Vlaanderen wil vestigingen is bijzonder, omdat de meeste kwekerijen in het oosten van het land te vin den zijn. De waterkwaliteit is daar ideaal. De familie Van den Akker uit Terneuzen gaat de kwekerij op zetten. Zij heeft nu het bedrijf Agro Product aan de Haarman- weg, dat handelt in landbouw producten zoals uien en knolsel der De palingkwekerij wordt gevestigd bij de Braakmanpol der, omdat daar de spaarbek kens van Delta Nuts liggen. Pa lingen voelen zich het lekkerst in zoet grondwater, maar het grondwater in Zeeuws-Vlaan deren is eigenlijk te zout. Van den Akker mag nu gebruik maken van het gefilterde, zoete water in de spaarbekkens. De kwekerij zal niet zoveel werk gelegenheid opleveren, omdat werk vooral uit controle be staat „Als je ze maar te eten geeft, groeien ze vanzelf. Wij hoeven de zaak alleen maar in de gaten te houden", zegt W. van den Akker. Rokerijen Volgens de Sasse burgemeester J. Lonink is er op de wereld markt veel animo voor het op kweken van de glasaaltjes. Met de opzet van de kwekerij is een investeringsbedrag gemoeid van enkele miljoenen guldens. De afzetmarkt is vooral Vlaan deren en Zeeland en de vissen zullen, behalve door restau rants, voornamelijk worden af genomen door rokerijen. Als de gemeente Sas van Gent akkoord gaat. moet ook de provincie een verklaring van geen bezwaar afgeven. Als dat, samen met de milieu vergunning, rond is, kan de aan leg van de palingkwekerij direct beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37