Asielopvang staat op springen naar Apotheek blijft bij huisartsen 4^. i i Zeeuws onderwijs eist meer poen 4 WEKEN ^3P|s Walker trotseert bevel tot vertrek uit Kosovo Londen dreigt Bonn eigen kernafval in de maag te splitsen X; Instroom vluchtelingen volgens staatssecretaris Cohen onbeheersbaar Hoogbejaarden zelf op zoek naar verzorgers Smeer'm Verf&Wand UYsj',mmïï\ Carnavalsfeest ondanks moord Energiemoloch in de maak Sluiting Klokkenberg zonder pijn Raas en Rabo nog vier jaar samen VOOR 16,00 JA, Bieb moest koste wat kost af vóór dood Mitterrand 10° Z 4 Druilerig Veel bewolking en af en toe regen, later in de middag droger. Matige zuidwesten wind en temperatuur 10 graden. 242e jaargang no. 17 donderdag 21 januari 1999 losse nummers 1,80 PZC Robert Kaplan en het einde van de Verenigde Staten pagina 2 door Cees van der Laan DEN HAAG - Volgens staatssecretaris Cohen neemt de instroom van asielzoekers dit jaar zo ernstig toe dat het asiel stelsel dreigt te ontplof fen. De Tweede Kamer houdt hierover vandaag een spoeddebat. Vólgens de Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) be draagt het aantal asielzoekers eind dit jaar bij gelijkblijvende omstandigheden rond de 65.000 personen (20.000 meer dan dit jaar), van wie 12.000 opgevan gen moeten worden in nood voorzieningen. Zij komen op een wachtlijst totdat de IND hun aanvraag in behandeling kan nemen. 'Als dit werkelijk gebeurt, en de prognoses van de IND kloppen meestal, ontploft ons stelsel. Dan kunnen we onze kerndoel stelling, het opvangen van echte vluchtelingen, niet meer uitvoe ren', zei Cohen in Vrij Neder land. Cohen noemt in een gisteren verstuurde brief aan de Tweede Kamer de behoefte aan 12.000 door Yvonne Hamar AMSTERDAM - Een groep bewoners van het Amster damse zorgcentrum Bernar- dus gaat dinsdag zelf op pad om campagne te voeren voor nieuw personeel van het cen trum. De ouderen, tussen de tach tig en negentig jaar oud, gaan beroepsopleidingen in de re gio bezoeken om met folders, brochures, en thee en koek jes, hun zorgcentrum onder de aandacht van de studen ten te brengen. Het centrum heeft op korte termijn veel nieuwe mede werkers nodig om de zorg op peil te kunnen houden. Ber- nardus onderscheidt zich van andere zorgcentra door het vernieuwende karakter. Zo werd het centrum bekend door de onwikkeling van het zogeheten snoezelen en the rapieën met etherische oliën. Beide stimuleren de zintui gen. Inhet centrum zitten een ver pleeghuis, een verzorgings huis en een kloosterbejaar denoord. Sommige bewoners leven bijna helemaal zelf standig, anderen hebben meer zorg nodig. Behalve vaste bewoning is ook een tij delijk verblijf mogelijk zoals bij herstel na een ziekte. Ook ouderen in de buurt kunnen bij Bernardus terecht voor dagverzorging, maaltijden en culturele activiteiten. ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het hoge woord is eruit. Minister Borst van Volks- jeiondheid, Welzijn en Sport |WS) heeft gisteren een dele tie van de Landelijke Huis- isrlsen Vereniging (LHV) toege legd dat zij niet zal tornen aan de positie van de apotheekhou- dende huisartsen, lorst is volgens woordvoerder Seegers van de LHV zelfs een tapje verder gegaan. Zij heeft leloofd de huidige groep van ngeveer zeshönderdvijftig potheekhoudende huisartsen beschermen. Zij is desnoods lereid daarvoor wettelijke naatregelen te treffen, want pothekers kunnen volgens de iestaande wetgeving een huis- rts verdringen. Gehalveerd apothekers hebben het eerste echt op medicijnverstrekking, illeen als er binnen een straal an drieënhalve kilometer geen ipotheek is, mag een huisarts nedicijnen verstrekken. Het lantal apotheken is de laatste len, vijftien jaar sterk toegeno- nen. Het aantal apotheekhou- lende huisartsen is daardoor >ijna gehalveerd. In Zeeland is iet aantal vrij stabiel gebleven loor de relatief beperkte bevol kingsgroei. Een apotheek bui- (Advertentie) op onze collectie behang en andere wand- bekleding. VEHFfr WAND TMC Goes Marconistraat 13 Telefoon: (0113) 25 04 95 plaatsen in de noodopvang (gro te tenten) 'onmogelijk' uit te voeren en 'ook ongewenst'. De huidige capaciteit in de nood opvang bedraagt volgens Cohen nu negenhonderd plaatsen. „Ik zie niet hoe we dit kunnen orga niseren", zei hij gisteren desge vraagd. Overigens heeft hij in de afgelopen maanden al vaker ge waarschuwd voor een 'vastlo pend asielbeleid'. De bewindsman heeft al diverse malen aangekondigd met maat regelen te zullen komen. Die be treffen onder meer de wijziging van de Vreemdelingenwet en kortere asielprocedures, maar ook een effectief terugkeerbe leid voor uitgeprocedeerden. Nu noemt hij concreet ook bot onderzoek om bij twijfelachtige gevallen cle leeftijd vast te stel len van asielzoekers die zich als minderjarig presenteren en DNA-onderzoek bij familiele den die in het kader van gezins hereniging naar Nederland ko men. Cohen beraadt zich ook op nieuwe maatregelen. In de Tweede Kamer is met ver bazing gereageerd op de uit spraken van de staatssecretaris. Vandaag wordt op verzoek van het CDA een spoeddebat gehou den. WD'er Kamp vindt dat vooral gewerkt moet worden aan het terugsturen van uitge procedeerde asielzoekers. Ook PvdA'er Middel vindt dit terecht en verwijst daarbij naar het regeerakkoord. D66-Ka- merlid Dittrich zegt zich niet zo op te winden over de 'boude uit spraken' van Cohen. „Ik denk ten de grotere kernen is niet ren dabel. De LHV is positief over de toe zegging van Borst, al blijft zij nog ietwat wantrouwend.- „Veel hangt af van de uitwerking", al dus woordvoerder Seegers, „maar de belofte van de minis ter is een aardige kentering ten Opleiding Voorlichter R. Lancée van het ministerie van VWS bevestigt dat het aantal apotheekhou- dende huisartsen op het huidige peil mag blijven. Opvolgers mo gen vergunningen voor een apo theek overnemen. Borst stuurt hierover op korte termijn een brief aan de Tweede Kamer, waarin zij ook zal meedelen dat de huisartsenopleiding wordt uitgebreid met structureel 36 opleidingsplaatsen tot 361 per jaar. Dat had de LHV ook ge vraagd, omdat er de komende jaren een tekort aan huisartsen dreigt. De uitbreiding gebeurt in drie fases tot september 2000. Daarna wordt verder gepraat. Wel heeft Borst geëist dat stu denten strenger op hun motiva tie worden geselecteerd, zodat in de toekomst kan worden voorkomen dat te veel huisart sen het vak verlaten. Borst stond wat betreft de posi tie van de apotheekhoudende huisartsen onder druk. Binnen haar partij D66 was daar sprake van. Ook woordvoerders van CDA, PvdA en VVD in de Twee de Kamer hadden zich tegen 'het uitsterven' van apotheek- houdende huisartsen uitgespro- ken. EEFDE - Het Gelderse dorp Eefde viert dit jaar toch carna val, ondanks het feit dat prins carnaval begin januari zijn vrouw met messteken om het le ven heeft gebracht. Het doorgaan van het festijn was onzeker geworden na de fa tale ruzie tussen de prins van carnavalsvereniging de Joppe- trappers en zijn echtgenote. Het bestuur van de carnavalsver eniging heeft gisteravond, na overleg met de familie van het slachtoffer, besloten dat het car naval toch doorgaat. Wel zullen de festiviteiten een aangepast karakter hebben. ANP Op ludieke wijze maakten de Zeeuwse docenten hun ongenoegen kenbaar. door Henk Postma HEINKENSZAND - 'Hermans krent, we willen zes procent'. Onderwijsgevend Zeeland liet er gisteren geen misverstand over bestaan. Terwijl het gros van de scho len was platgelegd, zetten vele honderden leerkrachten hun salariseisen vastbera den kracht bij. Dat gebeurde met een ma nifestatie in De Stenge in Heinkenszand. „Meer poen voor wat wij doen", zongen de stakers strijdlustig. Opgezweept door de muziekgroep Cham pagne Charlie wezen ze het aanbod van minister Hermans om half en half aan hun eisen tegemoet te komen als 'beschamend' van de hand. Vakbondsfunctionarissen zetten met grimmige toespraken de toon: wanneer de politiek niet snel een 'eerlijk loonbod' op tafel legt, volgen nieuwe, nog verdergaan de stakingsacties. De Zeeuwse leerkrach ten zijn daar klaar voor. Mocht het nodig zijn. dan vertrekken ze begin februari massaal naar een nationale protestmani festatie. Woordvoerders van de samenwerkende onderwijsvakbonden noemden de actie, die onderdeel was van estafette-stakin gen die deze week in het hele land worden gehouden, een 'boven verwachting groot succes'. Ruim de helft van alle onderwijs gevenden in Zeeland, om precies te zijn 1.629 leerkrachten, het zich gisteren als staker registreren. Er kwam daarnaast ook steun van ongeorganiseerde leer krachten en van leden die een vrije dag hadden. Verspreid over de provincie bleef zo'n tweederde van de basisscholen geslo ten. Ook het voortgezet onderwijs lag goeddeels plat. Zo was het Goese Buys Ballot College de hele dag dicht. Op de meeste andere middelbare scholen verviel een groot deel van de lessen. „De politiek is nu aan zet. Anders is Paars failliet voor mij", hield de Zeeuwse sta- foto's Willem Mieras kingsleider Jo Korstanje de actievoerende leerkrachten voor. „Onderwijs geven is liefdewerk. Maar niet langer oud papier. We willen loon naar werken." Daar was zijn gehoor het hartgrondig mee eens. Met een 'sigaar uit eigen doos' laten we ons niet meer afschepen, zong een groep docenten uit Zeeuws-Vlaanderen. „Wij werken hard, maar heus niet voor een schijntje", viel de zaal hen bij. Ook in Noord-Holland, Utrecht en Zuid- Holland legden duizenden leerkrachten gisteren het werk neer. De landelijke sta kingsestafette wordt morgen beëindigd met een actiebijeenkomst in Zutphenvoor de leraren uit Overijssel, Gelderland en Flevoland. Ondanks de stakingen en de vastgelopen onderhandelingen denken de Kamerfracties van WD, D66 en het CDA dat minister Hermans en de bonden er wel uitkomen. De PvdA wil geen commentaar geven voordat er een CAO-akkoord ligt. zie ook pagina 11 doorHarald Doornbos PRISTINA - Het hoofd van de internationale waarnemers in Kosovo, de Amerikaan William Walker, weigert vandaag te ver trekken uit Kosovo. Als hij toch door de Serviërs Kosovo zal worden uitgegooid, betekent dit het einde van de waarne mersmissie. Dit zeggen be trouwbare bronnen binnen de waarnemersmissie in Pristina. Walker is door de Joegoslavi sche autoriteiten tot ongewenst persoon bestempeld en dient voor vijf uur 's middags het land te hebben verlaten. De Serviërs zijn razend op hem omdat hij zaterdag Servische ordetroepen de schuld gaf van de executie van 45 etnische Albanezen in het dorpje Racak. Walker zelf leek gisteravond nog redelijk ontspannen, al schenen nog onbekende perso nen met een laser op het restau rant waar Walker een maaltijd nuttigde. Sluipschutters maken over het algemeen gebruik van laser om hun doel te markeren. De steun die Walker gisteren kreeg van Kofi Annan, de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, deed de Amerikaan zichtbaar goed. Een hoge mili tair binnen de waaimemersmis- sie bevestigde echter dat Walker de afgelopen dagen herhaalde lijk dreigtelefoontjes heeft ont vangen van een Servische extre- Een Servische politieman grijnst terwijl een pantserwagen stellingen onder vuur neemt. mistische organisatie, genaamd 'De Zwarte Hand'. Deze groepering is in Bosnië verantwoordelijk geweest voor enkele bomaanslagen. Body guards van Walker maken zich overduidelijk zorgen, 's Avonds laat werd hij onder strenge be waking afgevoerd naar zijn huis in het centrum van Pristina. De Servische politie en het Kos ovo Bevrijdingsleger (U£K) gingen gisteren gewoon verder met vechten, ondanks waar van het Kosovo Bevrijdingsleger fotoSrdjan Ilic/AP schuwingen van de NAVO. Ze ker twee leden van het UQK kwamen om bij de strijd rond Kosovska Mitrovica, veertig ki lometer ten noordwesten van Pristina. GPD zie ook pagina 2,5 en 15 dat Cohen de geesten rijp maakt voor hardex-e maatregelen." WD-Kamexiid Niederer stelde gistei'en voor illegaliteit straf baar te stellen met twee jaar ge vangenisstraf. Staatssecretaris Cohen en divei'se partijen in de Kamer i'eageerden daar afwij zend op. Volgens Dittrich is het verstan diger een aangehouden illegaal direct uit te zetten in plaats van twee jaar op te sluiten. „Ik denk dat dit voorstel niet goed is doordacht", zei hij. GPD Aan de fusiegolf van energiebedrijven lijkt geen eind te ko men. Gisteren maakten Pnem/Mega en het noox-d-Nederland- se Edon bekend dat ze samen willen gaan. Daardoor onstaat een energiemoloch die ruwweg eenderde van het land van gas en stroom gaat vooi-zien. Medisch Centi-um De Klokkenberg in Breda moet definitief sluiten. Toch hoeven Zeeuwse epilepsie- en longpatiënten niet verder te x'eizen voor hun behandeling: minister Borst van Volksgezondheid heeft toegezegd dat de huidige vier klinieken van De Klokkenberg iix de regio Breda be houden blij ven. Jan Raas, de manager van de Rabo-wielerploeg, heeft een nieuw contract met de sponsor afgeslo ten. Gisteren werd tijdens de presentatie van de ploeg voor het nieuwe sei zoen bekend gemaakt dat het contract, dat in 2000 afloopt, min stens drie jaar Q woi'dt verlengd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 19 en 21 van onze redactie buitenland LONDEN - Groot-Brittannië stuurt zeshonderdvijftig ton ge bruikte brandstof voor kern centrales terug naar Duitsland als de Duitse regering de con tracten voor de opwerking er van opzegt, zo heeft minister van Handel en Industrie Byers gisteren gezegd. Groot-Brittannië is rxiet bereid de opwex-kingsfabriek in Sella- field in Noordwest-Engeland te laten gebruiken als permanente opslagplaats voor kernmateri aal, zei Byers na een onderhoud met de Duitse minister van Mi lieu, Trittin. De i'egering-Schröder heeft be sloten vanaf volgend jaar geen afgewerkte kernbrandstof meer te laten opwerken in Groot- Brittannië en Fi'ankrijk. De op- werkingscontx-acten met Gixxot- Biittannië zijn volgens British Nuclear Fuels PLC ongeveer 1 miljax-d pond (3,14 miljard gul den) waard. Als Duitsland de contracten verbx-eekt, kan het juridische stappen tegemoet zien, zei Byers, Het transpoxl van nucleair ma teriaal ging de afgelopen jaren in Duitsland altijd gepaard met massale protesten. AP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) PARIJS - De naderende dood van Francois Mitterrand heeft de Franse belastingbetaler en kele jaren geleden flink op kos ten gejaagd. De wens van de Franse president om zijn gees teskind, de Nationale Biblio theek, af te zien voordat hij het tijdige met het eeuwige verwis selde, heeft de kosten van de bieb enorm doen stijgen. Dat blijkt uit een gisteren versche nen rapport vsfti de Franse Na tionale Rekenkamer. Mittex-rand, die begin jaren ne gentig hooi'de dat hij ongenees lijk ziek was, stond er op dat het bouwwerk binnen vijf jaar zou worden opgeleverd. Dat was volgens de i'ekenkamer de be langrijkste reden voor een aan zienlijke budgetoverschi-ijding. Het bouwwerk kostte uiteinde lijk 2,8 miljard gulden, 250 miljoen meer dan begroot. Ovei'igens lukte Mitterrands opzet. Het gebouw werd begin 1995 opgeleverd, een paar maanden vooi'dat de pi'esident aan kanker overleed. Het pro ject di'oeg toen wel de sporen van haast. Zo werkten de com putersystemen gebrekkig en lie ten de bezoekers het afweten. In plaats van de verwachte negen duizend gasten kwamen er maar vijfduizend per dag. RTR ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 Dc PZC 713214 000002 ■M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1