Alleen blaren remmen Krajicek Jan Raas op een gouden berg Dopingstraf in tennis verdubbeld Ronald de Boer scoort bij debuut Kasparov en Anand slaan gat Noorlander en Haarhuis uitgeschakeld op Australian Open Haarhuis/Vis eerste geplaatst Ids Postma kan WK vergeten Handbalsters verslaan Zweden Olympisch startbewijs Heiner Ruud Krol trainer van Al Wahda Frank Rijkaard wil zeven spelers Banja selecteren Strupar wint Gouden Schoen Korda onverstoorbaar naar de derde ronde Louis van Gaal trapt Catalanen op hun ziel van onze sportredactie MELBOURNE - De interna tionale tennisfederatie ITF zal zich begin februari tijdens het dopingcongres in Lausanne scharen achter de resolutie van het IOC. Dat betekent dat een tennisser die betrapt wordt op het gebruik van doping, twee jaar zal worden geschorst. De Amerikaanse tennisser Jim Courier zette dinsdag in Mei- bourne de dopingdiscussie op scherp. Hij zei te vermoeden dat er in het tenniscircuit op grote schaal sprake is van bloeddoping, en vooral in Eu ropa. Tot dusverre hield de ITF vast aan de eigen regel van uitslui ting voor één jaar. Onder druk van de spelersvakbonden ATP (mannen) en WTA (vrouwen) heeft de tennisfederatie nu haar standpunt gewijzigd. Wel zal de ITF vasthouden aan de huisregel dat een positief be vonden speler of speelster het recht krijgt zijn zaak voor te leggen aan een speciale be roepscommissie van drie. Petr Korda maakte gebruik van die regel en ontsnapte aan schorsing. Betrapt Hij werd tijdens Wimbledon 1998 betrapt op het gebruik van nandrolon. De speciale commissie sprak na de hoorzit ting van 'buitengwone om standigheden' en sprak de mi nimumstraf uit. Dat hield in dat de 31-jarige Tsjech alleen zijn op Wimbledon verdiende geld en punten voor de wereld ranglijst moet inleveren. Volgens Jeff Tarango hebben de dopingcontroles in het ten nis weinig zin zolang er niet ge test wordt op haar. huid en bloed. De 30-jarige Amerikaan weet waarover hij praat. Hij schreef tijdens zijn studie me dicijnen aan de universiteit van Stanford in Californië een scriptie van 25 pagina's over doping. „Op dit moment wordt er minder doping gebruikt dan voorheen", is zijn oordeel. ANP MELBOURNE - Paul Haarhuis en Caroline Vis zijn op de Au stralian Open als eerste geplaatst in het gemeng dubbel. De Amerikaanse titelverdedigers Justin Gimeistob en Venus Williams hebben niet ingeschreven. De organisatie verwacht dat Haarhuis en Vis in de finale staan tegen Mark Knowles en Anna Koernikova. De winnaars hebben bijna 130.000 gulden te verdelen. Haarhuis/Vis haalden vorig jaar op Wimbledon de laatste vier. ANP LEEUWARDEN - De kans dat Ids Postma op een op een Azia tisch startbewijs alsnog op het WK allround kan starten is verkeken. De Japanse schaatsbond bevestigde gisteren dat vier schaatsers naar het wereldkampioenschap in het Noorse Hamar te sturen. De Zuid-Koraanse bond houdt zijn enige deelnemer wel thuis. De Zuid-Koreanen geven de voorkeur: aan de Aziatische Winterspelen, die in hetzelfde weekeinde ({L en 7 februari) als het WK worden gehouden. De kans dat dt£ opengevallen plaats naar Postma gaat is echter verkeken* omdat eerder een Noor in aanmerking komt vooreen openge vallen plaats. De internationale schaatsbond ISU heeft de opengevallen plaats vanmorgen ook aan de Noren toegewe zen. De Noorse plaats is voor Adne Söndral. GPD ZWOLLE - De Nederlandse handbalsters hebben de eerste kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap ge wonnen. Tegen Zweden werd het in Zwolle 25-23. Bij de rust leidde Nederland met 13-12. Zaterdag is de return in Savsjö. Litouwen is het derde land in de groep, waarvan alleen de winnaar zich voorde eindronde plaatst. Nederland, dat in de cember vorig jaar bij het Europees kampioenschap in eigen land teleurstellend als tiende eindigde, mag niet bij het we reldkampioenschap ontbreken om kans te behouden op deel name aan de Olympische Spelen in 2000 in Sydney. ANP MELBOURNE - Roy Heiner heeft voor de Nederlandse zeil- ploeg het zesde olympische startbewijs verdiend. Gisteren schaarde de eigenaar van een zeilacademie uit Enkhuizen zich voor de kust van Melbourne bij de laatste vier in het WK matchracen in de Soling. Heiner was met zijn bemanning Pe ter van Niekerk en Dirk de Ridder de beste van de dag. Hij be haalde acht overwinningen en één nederlaag. Met de boten uit Nieuw-Zeeland, Zweden en de Verenigde Staten bereikte hij de halve finales. Daarin neemt hij het vandaag op tegen Zwe den in een best-of-five. Eerder op het WK verdienden Martijn van Muyden in de Finn en Lisa Westerhof en Alexandra Ver beek in de vrouwen 470 olympische startbewijzen. Vóór het WK waren de Laser, 49'er en Europe-vrouwen al zeker van deelneming in Sydney 2000. ANP RIJSWIJK - Ruud Krol volgt Jo Bonfrère op als trainer van topploeg Al Wahda uit de Verenigde Arabische Emiraten. De recordinternational (83 interlands) heeft tot het eind van het seizoen getekend. Bonfrère zelf is nagenoeg rond om de nieu we bondscoach van Qatar te worden. „Het contract ligt klaar. Ik hoef alleen nog maar te tekenen. Volgens de Limburger is het nog onzeker of Krol straks bij Al Wahda op het veld zal staan. De spelers willen doorgaan met assistent-trainer Tiny Ruys (ex-Fortuna Sittard). aldus Bonfrère. „Ze zeggen dat hij het seizoen net zo goed kan afmaken, zeker nu de ploeg boven aan staat.Krol kreeg begin deze maand, na enkele opeenvol gende nederlagen, zijn ontslag bij de Egyptische voetbalclub Zamalek. De voormalig Ajacied hield het er anderhalf jaar uit, een record in de historie van de vereniging. ANP van onze sportredactie MELBOURNE - Richard Kraji cek loopt op blaren in Melbour ne Park. Was die ene tegen Arazi net genezen, tegen Zabaleta liep hij er woensdag twee op. Onder elke grote teen een. De blaren van onze sportredactie MELBOURNE - De Australian Open is vannacht ook de laatste Spaanse deelnemer kwijtge raakt. Juan Alonso werd uitge schakeld door titelverdediger Petr Korda. De van dopingge- bruik verdachte Tsjech lijkt zich niets aan te trekken van de com motie rond zijn persoon en liet geen spaan heel van de ex- vriend van Martina Hingis: 6-3, 6-1,6-1. Mark 'Scud' Philippousis sloop te gisteren Michael Chang, de Chinese Muur in het tennis. Hij had er drie uur en 45 minuten en rijf sets voor nodig, 7-6 2-6 6-3 5-7 7- 5. Door zijn overwinning en de nederlaag van Alex Corre tja vormt Scud met Andre Agas si en Pat Rafter de top-drie voor de eindzege, op de Australian Open. Corretja werd het slachtoffer van zijn eigen onzekerheid. De Spaanse wereldkampioen twij felde of hij tegen Christian Ruud, 86e van de wereld, moest aanvallen of afwachten. De nummer drie van de wereld be sloot tot het laatste en dat werd .1 hem fataal, 6-3 3-6 4-6 4-6. „Ik voelde me niet op mijn ge- WIJK AAN ZEE - Na de vierde ronde van het Hoogovens- schaaktoernooi blijven Gary Kasparov en Viswanathan Anand in de A-groep samen aan de leiding met 3,5 punt. Het ko ningskoppel, respectievelijk nummer één en twee van de we- i?ld, heeft een voorspi'ong van een punt op de concurrenten Ivantsjoek, Kramnik en Shirov. Kasparov versloeg de Bulgaar Topalov, na een moeizaam be gin. Maar halverwege het mid denspel toverde de wereldkam pioen een torenoffer op het bord, waar Topalov verkeerd op reageerde. Een cruciaal mo ment. „Als hij het offer had af geslagen, had hij een redelijke stelling behouden", aldus de Rus. Kasparov won de publieks prijs vanwege een prachtige aanvalspartij.Anand had een makkelijke partij tegen Rustam Kasimdzhanov, de Oezbeek die zich in Vlissingen op het toer nooi voorbereidde. Hij staakte op de 39e de strijd. Loek van Wely leverde een knappe prestatie door Aklex MADRID - De Nederlandse bondscoach Frank Rijkaard wil zeven spelers van Barcelona se lecteren voor de oefenwedstrijd tegen Portugal. 10 februari in Parijs. Dat meldt het Spaanse persbureau EFE. Rijkaard heeft een voorlopige lijst met in totaal negen spelers bij de Spaanse voetbalbond in- diend die hij wil oproepen voor het duel. Het gaat om Ronald en Frank de Boer, Philip Cocu, Ruud Hesp, Michael Reiziger, Patrick Klui- vert, Boudewijn Zenden (allen Barcelona), Clarence Seedorf (Real Madrid) en Roy Makaav (Tenerife). Rijkaard maakt 5 fe bruari zijn definitieve selectie bekend. EFE BRUSSEL - De Kroatische aan valler Branko Strupar heeft in België de Gouden Schoen ge wonnen. In de uitverkiezing van de beste voetballer van het jaar kreeg de spits van Racing Genk 310 pun ten. Ploeggenoot Oulare werd twee de, Lorenzo Staelens (Club Brugge/Anderlecht) derde. Strupar maakte vorig seizoen 22 treffers Belga gaven meer tegengas dan de 20- jarige Mariano Zabaleta, de nummer 54 van de wereld. Het nieuwe Argentijnse idool na Vi las en Sabatini vormde geen ge vaar. Wel de verraderlijke wind die de Muiderberger soms danig irriteerde, 6-3 6-2 7-5. mak op de baan", bekende Cor retja, tweede geplaatst achter Marcelo Rios, die zich terugtrok met een rugblessure. ,,Ik be woog slecht en wachtte op de fouten van mijn tegenstander." Hij kon lang wachten. Ruud be haalde de mooiste overwinning in zijn loopbaan. „Ik heb eerder top-10-spelers verslagen maar nooit in een grand slam". aldus de Noor. Corretja was de voor naamste kandidaat om de eerste plaats op de wereldranglijst van de afwezige Pete Sampras over te nemen. Daarin was hij ge slaagd als hij in Melbourne de laatste vier had gehaald. Voor de overname van Korda's titel meldde zich ook Pat Rafter, de tweevoudig winnaar van de US Open. Hij versloeg zijn land genoot, de 33-jarige Mark Woodforde, die zijn eerste Au stralian Open speelde toen Raf ter als jongetje van 13 op school zat. De linkshandige dubbel- specialist werd in drie sets weg getikt, 6-2 6-4 6-4. Bij de vrouwen vloog Pattv Sch- nyder uit de Open. De populair ste sportvrouw in Zwitserland, achtste geplaatst, werd het slachtoffer van het Franse ta lent Amelie Mauresmo, 7-6 4-6 3-6.. ANP Yermolinsky, de Amerikaan die bekend staat als een solide re miseschuiver, te verslaan. Van Wely staat zesde, net als Jeroen Piket, Svidler en Topalov, met twee punten. Piket moest zich tegen de Rus Svidler met zwart in een Spanjaard taai verdedi gen. Maar hij maakte geen fout en sleepte remise uit het vuur. Jan Timman remiseerde tegen Aleksej Shirov. Timman deelt nu met Kasimdzhanov de tiende door Frits Bakker UTRECHT - De wielerploeg van Jan Raas is de weg naar de we reldtop ingeslagen. Het spon sorproject van de Rabobank, die drie jaar geleden in de wieler sport verscheen, heeft voor nieuwe impulsen gezorgd en wordt in de komende jaren ver der uitgebouwd. De scheidende directeur Herman Wijffels kon digde gisteren op de teampre sentatie van de profs, de ama teurs en de junioren in Utrecht aan dat de bank het contract met de wielerploeg weer met drie jaar heeft verlengd. Jan Raas kan ten minste tot en met 2003 over een jaarbudget van twaalf miljoen beschikken. Daarvan is negen miljoen voor de profs gereserveerd, de andere drié miljoen gaan naar andere projecten. De injectie van de bank getuigt van een grenzeloos vertrouwen in de wielersport en dan vooral in het veelomvatten de wielerplan. Het geeft ook aan dat de bank zich niet heeft laten leiden door de dopingrage die door het peloton waart. Jan Raas, de manager, sprak in Utrecht van een unieke twee eenheid in de sport. De Zeeuw, die de supervisie heeft over het totale project, sloot drie jaar geleden het eerste contract met de bank af. De op tie voor nog twee jaar werd later omgezet in een verbintenis tot en met 2000. Herman Wijffels, net als Raas uit Zeeland afkom stig, verlaat de bank per 1 maart en gaat de hoogste positie bij de SER (Sociaal Economische Raad) bekleden. Hij heeft zich voor zijn afscheid hard gemaakt voor een volgende injectie in de ploeg. Jan Raas heeft een gouden berg aangeboord en zal de miljoenen van de bank met zorg bewaken. Hij heeft de wind dit jaar in de Last van de wind en de zon had Paul Haarhuis in zijn duel tegen Jeff Tarango. De twee baseli- ners gaven elkaar weinig toe, maar Haarhuis creëerde de meeste kansen. Vooral in de vierde set had hij de partij naar zich toe moeten trekken. Toen hij een handvol breekpunten verzuimde te benutten, sloeg de excentrieke Amerikaan als een sluipschutter toe, 1-6 6-3 6-4 4- 6 0-6. Supergoed Seda Noorlander miste even eens killersinstinct. „Seda had schrik om te winnen", realiseer de de als elfde geplaatste Domi nique van Roost zich, nadat ze in de eerste set de achterstand van 5-2 had omgebogen in setwinst met 7-6 (8-6). „Tot 5-2 speelde Seda supergoed", zag Van Roost. „Ze overrompelde me en zette me onder zware druk." De 24-jarige speelster uit Den Haag werd gegrepen dooi de faalangst. „Ik ging schijterig spelen", keek ze terug. „Ze sloeg niet meer, maar schoof de bal over het net", zag de nieuwe bondscoach Hans Felius, voor malig Vlissinger. „Ik wilde graag winnen, maar nog liever niet verliezen", omschreef Noorlander haar spel cryptisch. Verlies kwam in het vocabulaire van Krajicek woensdag niet voor. Hij kende Zabaleta niet, zag hem niet aan het werk, maar maakte zich nauwelijks zorgen. De Argentijn was de baseliner die hij had verwacht. Met een aardige service, een leuke fore hand, maar niet verontrustend. „Ik heb de potjes gewonnen die ik wilde winnen", meldde hij opgewekt. Voor de als negende geplaatste Krajicek gaat de grand slam echt beginnen met het duel tegen Wayne Ferreira. Onderling leidt hij met "3-1, plaats met 1,5 punt. Ook Dimitri Reindermann speelde remise, tegen Kramnik. De Rus had wit tegen Reinderman, die in een moderne verdediging lang tegen een mindere stelling moest aan kijken maar zich met een trucje loswurmde. Hij zadelde de te genstander met een dubbelde f- pion op. In het vervolg speelde hij evenwel niet goed en moest uiteindelijk nog vechten voor een remise. ANP zeilen gehad. De successen van Michael Boogerd en Leon van Bon in de Tour en de klassiekers voor de wereldbeker waren de eerste tekens van een wederop standing van het Nederlandse wielrennen, na jaren van verval en somberheid. Kopman De 26-jarige Michael Boogerd (vijfde in de Tour, vijfde op de wereldranglijst) wordt de onbe twiste kopman in het team, dat zich dit jaar op alle terreinen wil manifesteren. Leon van Bon (ook 26) zorgde voor het eerste klassieke succes en de Rabo- bankploeg is in 1998 gestegen naar een tweede plaats op de ranglijst van de ploegen, achter het machtige Italiaans/Belgi sche bolwerk van Mapei. Peter Luttenberger en Max van Heeswijk zijn de belangrijkste vertrekkers. DeRabobankploeg werd onder meer versterkt door de komst van de Zwitsers Mar kus Zberg en Niki Aebersold. Jan Raas: „We zijn bewust niet op zoek gegaan naar een renner die binnen de ploeg kan concur reren met Boogerd en Van Bon. Dat geeft vooral onrust. Met de jongens die we in eigen rangen hebben opgeleid, willen we in de klassiekers en de grote ronden meedoen met de wereldtop." Michael Boogerd krijgt alle kans om zich verder te ontwik kelen en zal vrijwel hetzelfde programma rijden als vorig jaar. De Hagenaar, die in het hoogge bergte in de Tour met de besten meeging, beseft dat er een grote druk op hem ligt. „Ik ben er niet bang voor", zei hij op de voor stellingsdag van de ploeg in het hoofdkantoor van de sponsor. Behalve de profs werden daar de amateurs en junioren in de schijnwerpers gezet. Michael Boogerd kijkt uit naar de hernieuwde kennismaking met de wereldtop. Hij schuwt de maar dat vormt allesbehalve een garantie voor een vrijbrief. „Ferreira wordt mijn eerste ge vaarlijke tegenstander", erken- wedstrijden in Frankrijk niet, maar hoopt dat de jacht van de speurders in dat land niet alleen de wielersport zal treffen. „Het zou prettig zijn dat ze ook in de anders sporten gaan spitten, al lig ik er verder niet wakker van. Wij hebben in de wielersport nu eenmaal de naam, dat zal wel zo blijven. Ik blijf me gewoon in Frankrijk vertonen, razzia's of niet." Gemoedsrust „Het is niet prettig dat het de wielersport is overkomen", vindt ook Rabobank-directeur Herman Wijffels. Hij maakt zich niettemin geen zorgen. „Ik heb de gebeurtenissen in de Tour de France met een grote gemoeds rust gadegeslagen, omdat ik was geveld door een typische de hij woensdag. „Arazi is talentvol. Zabaleta nog onerva ren. „Ik heb er zin in. Het duel wordt de volgende stap in mijn wielerblessure. Ik had mijn sleutelbeen gebroken. Maar na alles wat ik heb gezien, blijf ik vertrouwen in de ploeg. Wie bij ons een contract heeft, weet hoe wij er tegenoverstaan. Voor ren ners die op doping worden be trapt, is geen plaats meer." Kwaliteit, zuiverheid en oplei ding moeten een garantie bie den voor de toekomst van het Nederlandse wielrennen. Joop Atsma. voorzitter van de wiel- renunie, schetste tijdens de voorstelling van de Raboploeg hoe belangrijk de inbreng van de sponsor is geweest. De KNWU heeft vorig jaar een groei van het ledental met tien procent gekend en in de jeugd zelfs met twintig procent. Joop Atsma: „Het blijkt dat we door de vele aktiviteiten en pro rentree. Het is weer een treedje hoger. Ik zal korte punten moe ten spelen en moeten aanvallen op zijn backhand." ANP jecten in het land de jeugd beter kunnen vasthouden. Dat heeft geleid tot een spectaculaire groei, die heel opvallend is, om dat in alle andere sporttakken het ledental terugloopt." De samenstelling van de prof- ploeg: Ploegmanager: Jan Raas. Profs. Ploegleider: Theo de Rooy. Assistent ploegleiders: Adri van Houwelingen en Joop Zoetemelk. Renners: Niki Aebersold (Zwi), Maarten den Bak ker, Leon van Bon, Michael Boo gerd, Jan Boven, Erik Dekker, Ri chard Groenendaal, Bert Htemstra Patrick Jonker, Karsten Kroon, Marc Lotz, Robbie McEwen (Aas), Koos Moerenhout, Grischa Nier- mann DuiSven Nijs (Bel), Adri van der Poel, Mallhê Pronk, Rolf Sürensen (Den), Aart Vierhouten, Marc Wauters (Bel), Beat Zberg (Zwi), Markus Zberg (Zwi) van onze sportredactie BENIDORM - Ronald de Boer heeft zijn waarde voor Barcelo na bij zijn debuut meteen bewe zen. De voormalige Ajacied kwam bij de bekerwedstrijd in en tegen Benidorm (derde divi sie) na de rust in het veld. In de slotfase scoorde de 28-jarige in ternational van dichtbij met een vallende kopstoot: 0-1. Die marge moet voor het tegenval lende Bar^a voldoende zijn om via de thuiswedstrijd de volgen de ronde te halen. Ronald de Boer kon een snel succesje bij zijn nieuwe club goed gebruiken. Barcelona wil de immers in de laatste fase van de slepende onderhandelingen met Ajax alleen zijn tweeling- van onze sportredactie BARCELONA - Louis van Gaal, toch al niet bijster populair in Catalonié. heeft zichzelf een slechte dienst bewezen. De trai ner van Barcelona trapte de trotse bevolkingsgroep op de ziel door onverschillig te reage ren op een uitspraak eerder deze week van Jordi Pujol, de pre mier van de Catalaanse deelre- geriug. Pujol had gezegd dat hij graag meer Catalanen in de ploeg van Barcelona zou zien. „Is Pujol verantwoordelijk voor de voet balploeg van Barcelona?", vroeg Van Gaal zich op harde toon af. En daarmee, zo liet hij blijken, was voor hem het onderwerp af gedaan. Van Gaal lijkt niet te beseffen dat zoiets in Catalonië zeer ge voelig ligtPujol is voorde Cata lanen de belangrijkste politicus, de Spaanse premier Aznar be staat voor hen niet Dedeelrege- ring van Catalonië heeft verre gaande bevoegdheden op het gebied van onder meer onder wijs, justitie, verkeer en poli tiek. Gisteren wijdde de Catalaanse deelregering zelfs een commu niqué aan de zaak. Daarin werd gesteld dat Pujol zich onschul dig had uitgedrukt. Als Pujol zegt dat het hem pijn doet dat niet meer Catalanen in Barcelo na spelen, is dat zijn recht, vindt men. De botte reactie van Van Gaal, die slechts de Catalanen broer Frank aantrekken. Door de vasthoudendheid van Ajax- penningmeester Arie van Os, die zich op een herenafspraak beriep, trok de Spaanse club op het laatste moment alsnog vol doende geld uit voor de komst van beide spelers. Frank de Boer debuteerde woensdag degelijk als links back in het basisteam Zijn landgenoten Kluivert, Cocu en Hesp waren bij het beginsignaal eveneens van de partij. Hoewel Barcelona een overwicht had en genoeg kansen kreeg, bleven treffers lang uit. Met Ronald de Boer als aanvaller aan de lin kerkant kreeg de ploeg van trai ner Van Gaal meer stootkracht. De ex-Ajacied vierde zijn kost bare treffer als een bevrijding. ANP Guardiola, Xavi en Roger gere geld oproept, zette veel kwaad bloed. Het ziet er echter met naar uit dat Van Gaal door de club op de^ vingers wordt getikt. Barcelon-| a's vice-voorzitter Gaspart nam! het gisteren voor hem op. GPD Dennis de Nooijer blijft in Friesland oin te revalideren HEERENVEEN - Dennis de' Nooijer maakt geen deel uit van! de Heerenveense selectie die; gistermiddag voor een trai-! ningsweek is gearriveerd in het; Spaanse Chiclana. De Zeeuwse- spits kampt met een knieblessu-! re en is in Nederland achterge bleven om te revalideren. De Nooijer ondervindt hinder! van kraakbeen in zijn rechtere- knie. „Vorige week vrijdag ben! ik naar dokter Heijboer in Rot-; terdam gegaan en heb ik een- MRI-scan laten maken", zei De! Nooijer, die echter niet kon uit leggen wat hem precies man keert. „Het is moeilijk om zo maar even uit te leggen. Simpel gezegd heb ik last van wat irri tatie, maar het is niets veront rustends. Op mijn eigen verzoek ben ik in Nederland achterge bleven om te revalideren. Ik ga ervan uit dat ik op 5 februari, te gen Willem II, gewoon weer kan spelen." De drie Nederlandse toppers van de Rabobank-formatie worden tijdens de presentatie van de ploeg ge- interviewd. Van links naar rechts: Michael Boogerd, Leon van Bon en Maarten den Bakker. foto Roland de Bruin/GPD Richard Krajicek ondervond in de tweede ronde van de Australian Open weinig tegenstand van de 20- jarige Argentijn Mariano Zabaleta: 6-3 6-2 7-5. foto Henk Koster/RTR Rabobank nog minstens vijf jaar sponsor van wielerploeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19