Berrevoets krijgt wind van voren Veerse Meer geen goudmijn waterschap Blikcreaties van jonge kunstenaars Schouwse burgers horen te laat over plan gemeentehuis kollege wil sanering Mnsenhoeve niet >p het spel zetten Linden krijgen de ruimte zeeland VVD en D66 woedend over late informatie theatervoorziening ïemeente maakt -tennis met ge ieuwe inwoners Slachtoffer aanrijding overleden Fietser breekt borstbeen Scooter rijdt door na ongeval Verkeerscontrole rendeert Bouwplan 's-Gravenpolder mag Noodbrug over de Arne Versnelde studie naar Schouws waterbeheer woensdag 20 januari 1999 loor Piet «leemans 'D5RIKZEE - De fracties van |e VVD en D66 binnen de ge- peenteraad van Schouwen- luiveland zijn boos op cultuur - rethouder P. W. Berrevoets- lingelberg. Hun woede is ge- vekt door de manier en vooral iet tijdstip waarop zij te horen regen dat de raadszaal in het lieuw te bouwen gemeentehuis liet geschikt is om als theater te ibruiken. )p aandringen van de politiek - iet name D66 - liet het college et? gespecialiseerd bureau on- erzoeken of de toekomstige aadzaal voor theaterdoelein- en gebruikt zou kunnen wor- en- Wethouder Berrevoets had ;n eloofd dat de uitkomsten van e! at onderzoek uitvoerig in de ommissie maatschappelijke 31 ongelegenheden besproken ri ju worden. ;e d lededeling lie belofte is zij in de ogen van n( VD en D 66 absoluut niet nage Vorige week kregen de ^acties een korte mededeling de vergadering van de immissie nieuwbouw gemeen- >0^ ihuis: de raadszaal gebruiken ior conferenties of symposia ie(an wel, maar een volwaardig ü'ieater in de raadzaal is niet :^e talbaar. De verontwaardiging 3!Iider de commissieleden was oot, omdat zij het met die koe- h* mededeling moesten doen en °i ERIKZEE - Het gemeentebe- Seuur van Schouwen-Duive- gend belegt maandag 25 januari von kennismakingsavond voor e2 euwe inwoners. se it gebeurt in Theater Mondra- n(n in Zierikzee. De bijeen- mst begint om 19.30 en duurt ongeveer 22.30 uur. Alle in- ^a>ners die zich vorig jaar op houwen-Duiveland vestig- oc rr zijn er welkom. Zij worden ee de gelegenheid gesteld kennis S( maken met het gemeentebe- 31 lur. Ook wordt een videofilm de verschillende dorpen en "eden op Schouwen-Duive- ïd vertoond. niet over het onderzoeksrapport beschikten. Enkele dagen na die vergade ring kregen de commissieleden de beschikking over het rapport en dinsdagavond kon er - op nieuw tijdens een vergadering van de commissie nieuwbouw gemeentehuis - alsnog over ge discussieerd worden. D66-com- missielid R. Geluk ging meteen in de aanval. ,,Het rapport had er op tijd moeten zijn. Dat het onderzoeksbureau niet op tijd was is geen excuus. Dit nekt elke betrokkenheid. Ik vind dit laak baar", haalde Geluk uit richting Berrevoets. VVD'er J. J. Geleijnsehieldzich ook niet in. Hij priemde een be schuldigende vinger richting Berrevoets en collega-wethou der C. W. Veerhoek. „U zei vori ge week dat het rapport nog maar zeven dagen binnen was. Maar het was al langer op het gemeentehuis en als wij het op tijd gekregen hadden, had deze zaak vorige week al behandeld kunnen worden. Ik heb daar geen goed woord voor over. Voorzieningen Over de slotconclusie van het rapport dat de raadzaal onge schikt zou zijn voor theaterge- bruik, maakte alleen D66 zich druk. D66-woordvoerster Ge luk: „Ik heb het theaterpro gramma bekeken en van de 22 voorstellingen zijn er maar vijf die echt een grote zaal nodig hebben. De andere zeventien zouden kunnen in elke andere willekeurige grote zaal. Dus ook in een raadsaal van 430 vier kante meter." „Nee, dat kan niet", verweerde de geplaagde wethouder zich. „Er zijn allerlei technische voorzieningen nodig en die ont breken in de raadszaal. Voor professionele voorstellingen is heel wat nodig en wat dat be treft kan de raadszaal Theater Mondragon niet eens een beetje vervangen." Waarop Geluk reageerde met de opmerking dat in dat geval de gemeente in dient te zetten op één groot theater, waar dan ook symposia en conferenties kun nen worden gehouden. Want, zo redeneert zij, als je die in de raadszaal gaat houden doe je de theatervoorziening onnodig en ongewenst concurrentie aan. Wethouder Berrevoets ging daar niet op in. Reclamebureaus zouden jaloers zijn op deze talentvolle ontwerpers. foto Marijke Folkertsma door Nilsten Brinke RENESSE - Schouwen-Duive- land blijkt een aanzienlijk aan tal talentvolle ontwerpers in de leeftijd van vier tot en met twaalf jaar te herbergen. Ter ge legenheid van het vijfjarig be staan van De Blikvanger, verzocht het blikmuseum scho lieren uit Renesse, Noordwelle en Ellemeet een zo mooi moge lijke blikwikkeltekening in te zenden. En ze hebben daar veel werk in gestoken, oordeelde de jury tijdens de prijsuitreiking. Het werk van de jeugdige win naars ligt nu tussen creaties van Herman Brood, Rien Poortvliet en Rie Kramer in het museum uitgestald. Jury-lid mevrouw A Meyerink van den Maagdenberg zegt ver baasd te zijn over het hoge ni veau van de inzendingen. „Er zitten tekeningen bij waar ze bij reclamebureaus jaloers op zou den zijn." De tekenwedstrijd le verde een veertigtal inzendin gen op. Om rekening te houden met het leeftijdsverschil, be sloot de juiy de inzendingen in drie categorieën te verdelen. Zo mooi Van de inzenders tussen de viel en zes jaar, ging Joost Geluk (5 jaar) uit Noordwelle met de eer ste prijs, een mooie stopwatch, naar huis. Hij tekende een sta pelbus, 'die zo mooi is, dat ik er wel in zou willen zitten', beken de museum-eigenaresse Arrne- marie Heiligers. Sergei den Haan uit Ellemeet (8 jaar) beeldde een tractor af en dat leverde hem de eerste prijs op in de categorie van zeven tot en met negen jaar. Na lang aar zelen koos hij een Tic-Tac-Toe- spel uit de prijzenpot. Verbeelding In de oudste categorie won Re becca Heije (11) uit Noordwelle. Zij heeft met de afbeelding van een konijn die om een hoekje naar het wolkendek tuurt, het meeste perspectief en verbeel ding in haar werk aangebracht. Met haar eerste prijs is ze een Snoopy-dagboek rijker. De overige deelnemers hebben hun werk overigens niet voor niets gemaakt, want Heiligers zou het zonde vinden om da t aan de bezoekers van het museum te onthouden „De vitrine is gevuld met het werk van echte kunste naars, en dat van kunstenaars in de dop. En dat zijn jullie", zo sprak ze de jeugdige inzenders toe. De tentoonstelling van de blik- ontwerpen duurt van 19 januari tot en met 19 februari in het blikmuseum aan de Capelweg 18 in Renesse. De openingstij den zijn op dinsdag en vrijdag van tien tot twaalf uur. Op zon dag 24 januari en zondag 7 februari zijn extra openingen tussen één en vijf uur 's middags gepland. VLISSINGEN - De 26-jarige A Pieterse uit Aagtekerke, die maandagochtend frontaal in botsing kwam met een tegenlig ger op de Sloeweg-Noord bij Ritlhem, is dezelfde namiddag aan zijn verwondingen overleden in hetziekenhuis in Vlissin- gen. Op de Sloeweg-Noord verloor een 23-jarige automobiliste uit Heinkenszand omstreeks 7.30 uur door de gladheid de macht over het stuur. Haar auto raakte in een slip en kwam terecht op het weggedeelte voor het tegemoetkomende verkeer. Hier botste zij frontaal op de auto van de man uit Aagtekerke. Bei de slachtoffers moesten door de brandweer uit de auto wor den bevrijd. NIEUWE TONGE-Een 88-jarige fietser uit Stad aan 't Ha ringvliet heeft zijn borstbeen gebroken bij een ongeval op de Langeweg in Nieuwe Tonge. Toen de man door een 17-jarige jongen uit Oosterland werd ingehaald, raakten zij elkaar waarna de man viel. Hij is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. DIRKSLAND- Een 30-jarige vrouw uit Sommelsdijk is op het fietspad van het Korteweegje in Dirksland aangereden door een onbekend gebleven scooterbestuurder. De vrouw reed op het fietspad toen de scooter plotseling vanachter drie tegemoetkomende fietsers tevoorschijn kwam. Bij het passe ren schampten de scooter en de vrouw elkaar waardoor zij ten val kwam en gewond raakte aan haar gezicht en arm. De be stuurder van de scooter reed door. GOES - Bij een verkeex-scontrole op de 's-Heer Hendrikskin- derendijk in Goes zijn dinsdagochtend in totaal zeventien be keuringen uitgedeeld. Het grootste deel van de bekeuringen, twaalf in totaal, was voor fietsers die zonder licht reden. Ver der kregen vijf automobilisten een boete voor het niet dragen van de autogordel. Van één van de bekeurden, een 43-jarige man uit Middelburg, bleek de politie nog een bedrag van 412,50 gulden te goed te hebben. De man besloot het bedrag maar meteen te pinnen, waarna hij zijn weg kon vervolgen. 's-GRAVENPOLDER - De gemeente Borsele mag van Gede puteerde Staten toch elf woningen laten bouwen aan de Li gusterstraat te 's-Gravenpolder. Aanvankelijk had de Provin ciale Planologische Commissie daarover een negatief advies gegeven. Omdat GS echter aanvullende informatie hebben gekregen, onder meer over die regiovisie, gaan ze alsnog ak koord. MIDDELBURG - In opdracht van de provincie wordt op dit moment gewerkt aan een noodbrug voor het wegverkeer over de Arne, de zijarm van het Kanaal door Walcheren ter hoogte van Middelburg/Arnemuiden. De huidige draaibrug is ver sleten en wordt vervangen dooreen brede ophaalbrug met ge scheiden banen voor langzaam en snelverkeer. Dooreen tijde lijke noodbrug neer te leggen, ontstaat er geen oponthoud voor het wegverkeer. Aanvankelijk hield de provincie reke ning met een stremming van drie maanden. Het werk valt sa men met dat voor de vervanging van de spoorbrug. Die klus wordt uitgevoerd door de Nederlandse Spoorwegen. In ver band daarmee is het scheepvaartverkeer op de Arne al gerui me tijd gestremd. door Rolf Bosboom GOES - Het onderzoek naar de waterbeheersing op Schouwen-Duiveland wordt versneld uitgevoerd. Dat is nodig om nog dit jaar het landinrichtingsplan Schou- wen-Oost klaar te hebben. Om de rijksbijdragen voorde landinrichting en uitvoering van Strategisch Groenpro ject Schouwen veilig te stel len, moet de provincie het landinrichtingsplan eind dit jaar hebben vastgesteld. Dijkgraaf W. A Gosselaar van waterschap Zeeuwse Ei landen bracht de commissie waterbeheer dinsdagavond op de hoogte van de versnel de aanpak. De analyses van de waterbeheersing, die worden gemaakt door een onafhankelijke instantie, zijn nodig gebleken na de wateroverlast van vorig jaar september. De studies moe ten onder meer uitwijzen in welke mate de berging en de capaciteit van de gemalen moeten worden aangepast. Te laat De algemene vergadering van het waterschap neemt waarschijnlijk pas in juni een besluit over het opstellen van deze 'systeemanalyses'. Dat is te laat voor Schouwen- Oost, waar bij het opstellen van het landinrichtingsplan rekening moet worden ge houden met de (eerste) resul- taten van deze analyse. Provincie, landinrichting, waterschap en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) zijn deze week tot een vergelijk gekomen in een overleg on der leiding van gedupeerde G. L. C. M. de Kok. Afge sproken is dat het water schap in principe de helft van de kosten, die de DLG op 240.000 gulden heeft ge raamd, voor zijn rekening neemt. door Piet «leemans ZIERIKZEE - Bouwplaten, ex posities en speciale bulletins. Deze en andere middelen wil de gemeente Schouwen-Duive land aanwenden om de bevol king meer te betrekken bij de plannen voor het nieuwe ge meentehuis. Leuke plannen, oordeelde de politiek dinsdag. Maar ze komen laat. Te laat. Niet zonder sarcasme in haar stem somde D66-vertegen- woordigster R. Geluk op wat de gemeente allemaal van plan is. „Bouwplaten voor kinderen, exposities, gemeentekranten, hoorzittingen. Toe maar! Land schapsarchitecten inschakelen voor het invullen van de omge ving, Hatsekiedee! Hartstikke leuk, maar het had veel eerder moeten gebeuren. Nu zijn al een heleboel belangrijke beslissin gen genomen." Geluk voegde daar in één adem aan toe dat de gemeente al eer der 'met veel tam tam' aankon digde dat ze het allemaal anders en beter ging vertellen aan de burger, om het er vervolgens le lijk bij te laten liggen. „Er is niets van gekomen. Eenvoudige taal Een conclusie die gedeeld werd door SGP/GPV. „We hebben een achterstand opgelopen die we in moeten zullen lopen", stelde G. E. Houtekamer vast. Hij voegde daar aan toe dat de ge meente naar de inwoners van Schouwen-Duiveland toe voor al ook eenvoudige taal moet ge bruiken. „En niet een A-viertje dat van linksboven tot rechts onder volstaat met onbegrijpe lijke taal." Wethouder C. W. Veerhoek gaf Houtekamer en Geluk deels ge lijk. „We hadden zeker eerder moeten beginnen, maar aan de andere kant is het wel zo dat we vaak uitgelegd hebben waar we als gemeente mee bezig zijn." Niet zonder resultaat volgens de wethouder. „Je ziet dat er begrip ontstaat en daarom is het ook zo belangrijk dat we hiermee door gaan." or Piet «leemans RIKZEE - Schouwen-Dui- lands dagelijks bestuur heeft ,,jtn bezwaar tegen de aanleg ineen prieel en een tennisbaan 1 het terrein van camping De j Tnsenhoeve in Renesse. Als de Trderheid van de gemeente- jd dat wél heeft, houdt dat in er een streep wordt gezet >r de plannen voor sanering ide in een natuurgebied gele camping. veel discussie nam de ge- enteraad van Schouwen- iveland in december 1998 het iluit tot sanering van de Prin- ihoeve. Vervolgens bleek er „warring te bestaan over de t campingeigenaar A Ruij- berg overeengekomen wijzi- g van het bestemmingsplan, ijtenberg ging er vanuit dat regels hem toestonden vlak zijn woning - die daar mag Ir ven staan - een prieel en een nisbaan aan te leggen, gemeente kwam met een an- tolREDACTIE NOORD-ZEELAND ijGrachtweg 23a :J4301 KJ ZIERIKZEE JTel: (0111) 454647 (Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl '.J. van Dam (chef) «leemans .Modde •S]A.M.L. Pankow I.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 ffostbus 18 4380 AA VLISSINGEN P Tel: (0118) 484000 ''Fax: (0118) 470102 :c' e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl H e-mail: pzcredcity1@pzc.nl dere interpretatie. Het in de cember genomen raadsbesluit bood volgens het college die ruimte niet. Ruijtenberg hield voet bij stuk en uiteindelijk re sulteerde dat in het opnemen van een ontbindende voorwaar de in het contract. Als de ge meenteraad) 'nee' zegt tegen prieel en tennisbaan, mag Ruij tenberg het contract ontbinden. T uinbestemming Het draait daarbij allemaal om welke bestemming het stuk grond krijgt, waarop de door Ruijtenberg gewenste voorzie ningen zouden moeten komen. De bestemming 'natuur' maakt prieel en tennisbaan onmoge lijk, maar het stempel 'tuin' biedt de campingeigenaar wel mogelijkheden. Om te voorko men dat het met veel moeite be reikte onderhandelingsresul taat in de prullemand verdwijnt, stelt het college de raad nu voor de directe omge vingvan de woning van Ruijten berg de bestemming 'tuin' te ge ven, „In overeenstemming met het na te streven woongenot." Verdeeld De politiek is verdeeld over de kwestie. Tijdens de onlangs ge houden vergadering van de commissie Ruimtelijke Orde ning en Economische zaken (ROEZ) spraken D66, SGP/GPV en PvdA zich uit voor toestaan van prieel en tennis baan. CDA RPF en GroenLinks ontpopten zich als tegenstan ders en de VVD bleek verdeeld. Het collegevoorstel komt don derdag 28 januari aan de orde in de gemeenteraad, die vanaf 19.30 uur vergadert in Theater Mondragon in Zierikzee. door Marcel Modde OUWERKERK - De dinsdag begon zo mooi voor de rij linden aan de Ouwerkerkse Phoenixstraat. Flink briesje af en toe een spatje regen, kortom wat kan een jonge boom van pakweg twintig jaar nog meer wensen. Toen waren daar opeens die mannen in die feloranje pakken. De grond rond hun wor tels schudde door het geweld van de graaf machine en de noest gehanteerde spaden. Niet veel later verscheen een kraan die hen stuk voor stuk optilde en voorzichtig op een vrachtwagen legde om vervolgens af te rei zen naar het naburige Oosterland. Daar kregen de linden een nieuw plekje met eexx weids uitzicht op de ijsbaan. Op flinke af stand van elkaar, zodat ze alle ruimte heb ben om nog honderden jaren door te groei- en. De zeven linden uit Ouwerkerk zijn ver plant, omdat ze te dicht op elkaar stonden. De bomen werden aan de onderkant van de stam zorgvuldig met jute zakken ingepakt, zodat ze niet beschadigd konden raken tij dens het vervoer naar Oosterland. Volgens voorman M. Kleemans van de afdeling ge- meenteweiken van Schouwen-Duiveland maken de bomen een goede kans om op hun nieuwe stekje te overleven. De wortels zaten slechts zestig centimeter diep, waardoor het uitgraven op zich meeviel en de wortels am per werden beschadigd. Gedureixde het eerste groeiseizoen worden de zeven exemplaren rond de wörtèls voor zien van een drainagesysteem. Op die ma nier kunnen ze tijdens droge perioden mak kelijk worden bijgewaterd, Lindebomen worden gemiddeld achthonderd jaar oud. foto Marijke Folkertsma door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilandeix rekexxt zich zeker xxiet rijk met de overname van de ta ken vaxx x-ecreatieschap Veerse Meer. De drie ton die het water schap per jaar aan parkeerin- komsten verwacht is een reële raming, zei dijkgraaf W. A Gos selaar dixxsdagavond in de com missie waterbeheer. „Dit moet een haalbare kaart zijn." Gosselaar baseerde zich op de cijfers van het recreatieschap van de laatste jaren en op de er varingen die het waterschap zelf heeft opgedaan met betaald parkeren op terreinen op Wal cheren. De dijkgraaf reageerde op kritische vragen van hoofd ingeland W. de Visser, die zei bang te zijn voor 'zelfverlakke- rij'. Positief De commissie adviseerde posi tief over de overname van de ta ken van het recreatieschap, dat waarschijnlijk op 1 april wordt opgeheven. Het gaat om het be heer en onderhoud van wegen, terreinen, gebouwen en andere objecten en de zorg voor het na tuur- en landschapsschoon. Zeeuwse Eilanden sluit daar voor met de provincie en de ge meenten rond het Veerse Meer een convenant voor vijf jaar en krijgt daarvoor jaarlijks een half miljoen gulden terug. Het parkeergeld levert nog eens drie ton op. De kosten schat het wa terschap.op zeven ton per jaar. Hoofdingeland L. J. Klompe, die zei 'positief kritisch' te zijn over de overname, wees erop dat recreatievoorzieningen zoals aanlegsteigers vooral gebruikt worden door mensen die buiten het werkgebied van het water schap wonen en dus niet meebe talen. Gosselaar antwoordde dat dat indirect toch gebeurt, omdat de recreant toeristenbe lasting betaalt aan de gemeen ten, die weer bij moeten dragen aan het waterschap. M. Sinke en J. Legemate vroe gen zich af wat er gebeurt als de gemeenten na vijf jaar af willen van de overeenkomst met het waterschap. Gosselaar: „Ons streven is het convenant te ver lengen, al kan ik niet garande ren dat dat gebeurt. Maar wij zijn in feite niets anders dan een contractant die op wens van de gemeenten het beheer uitvoert. Als we over vijf jaar niet meer tot overeenstemming komen, doen we dat beheer gewoon niet meer, al zou het mijn eer te na zijn om het Veerse Meer te laten verloederen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 41