Mogelijk asbest in Oud-Vossemeer Aloha in Biezelinge Rolstoelen voor Pools Ilawa College Goes wuift bezwaren tegen outletcentrum weg Vijf zussen halen EHBO-diploma Wethouder Linssen toont zijn ideeën voor Goes met dia's zeeland woensdag 20 januari 1999 b 19 Slachtoffer aanrijding overleden Verkeerscontrole rendeert Bouwplan 's-Gravenpolder mag Auto duwt auto Veerse tuin in Noodbrug over de Arne TNO onderzoekt bij brand fietsenzaak vrijgekomen vezels Wandeltocht Audax Klub Hardrijders op de bon door Luc Oggel BIEZELINGE - Het was een bonte boel, dinsdagmiddag in ba sisschool De Linge in Biezelinge. Onder grote belangstelling van hun ouders sloten de leerlingen van de groepen één tot en met acht namelijk het project 'Op 'n kokosnooteiland' af. Doel van het project was de leerlingen de verschillen te laten ont dekken tussen hun eigen en andere culturen en ze leren open te staan voor de wereld om hen heen. Tij dens het project stonden de diverse volkeren uit het gebied Polynesië, in de Stille Zuidzee, centraal. De kinderen werden tijdens de projectweek begeleid door medewerkers van de stichting Mundo Etnico. Zij zijn be kend met Polynesië en leerden de kinderen dansjes en liedjes uit dat gebied. Deze werden tijdens de afsluiting uitgevoerd, com pleet met zelfgemaakte kostuums. De kindëren, aangemoedigd door de ouders, hadden zichtbaar plezier. Ook voor directeur A Kole is het project geslaagd: „Er is heel enthousiast gewerkt en de kinderen hebben veel geleerd. Er is met veel plezier naar de eindpresentatie toegewerkt." foto Dirk-Jan Gjeltema VLISSINGEN - De 26-jarige A Pieterse uit Aagtekerke, die maandagochtend frontaal in botsing kwam met een tegenlig ger op de Sloeweg-Noord bij Ritthem, is dezelfde namiddag aan zijn verwondingen overleden in het ziekenhuis in Vlissin- gen. Op de Sloeweg-Noord verloor een 23-jarige automobiliste uit Heinkenszand omstreeks 7.30 uur door de gladheid de macht over het stuur Haar auto raakte in een slip en kwam terecht op het weggedeelte voor het tegemoetkomende verkeer. Hier botste zij frontaal op de auto van de man uit Aagtekerke. Bei de slachtoffers moesten door de brandweer uit de auto wor den bevrijd. De vrouw werd in shocktoestand naar het acade misch ziekenhuis in Rotterdam gebracht. De man werd naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht, waar hij later op de dag overleed. GOES - Bij een verkeerscontrole op de 's-Heer Hendrikskin- derendijk in Goes zijn dinsdagochtend in totaal zeventien be keuringen uitgedeeld. Het grootste deel van de bekeuringen, twaalf in totaal, was voor fietsers die zonder licht reden. Ver der kregen vijf automobilisten een boete voor het niet dragen van de autogordel. Van één van de bekeurden, een 43-jarige man uit Middelburg, bleek de politie nog een bedrag van 412,50 gulden te goed te hebben. De man besloot het bedrag maar meteen te pinnen, waarna hij zijn weg kon vervolgen. 's-GRAVENPOLDER - De gemeente Borsele mag van Gede puteerde Staten toch elf woningen laten bouwen aan de Li gusterstraat te 's-Gravenpolder. Aanvankelijk had de Provin ciale Planologische Commissie daarover een negatief advies gegeven. De gemeente had namelijk niet aangegeven hoe de bouw van deze woningen ingepast kan worden in regiovisie voor de ruimtelijke ordening van de gemeenten Borsele, Ka- pelle en Goes. Omdat GS echter aanvullende informatie heb ben gekregen, onder meer over die regiovisie, gaan ze alsnog akkoord met het bouwplan. VEERE - Een 25-jarige automobilist uit Kamperland is in de nacht van maandag op dinsdag met de schrik vrijgekomen, nadat hij op de Kreekweg in Veere de macht over het stuur had verloren. Daarbij botste hij tegen een geparkeerde auto, die daarop een tuin werd ingeduwd en een muurtje vernielde. In de tuin werden daardoor nog meer beschadigingen aange richt. De auto van de Kamperlander liep aanzienlijke schade op. MIDDELBURG - In opdracht van de provincie wordt op dit moment gewerkt aan een noodbrug voor het wegverkeer over de Arne, de zijarm van het Kanaal door Walcheren ter hoogte van Middelburg/Arnemuiden. De huidige draaibrug is ver sleten en wordt vervangen door een brede ophaalbrug met ge scheiden banen voor langzaam en snelverkeer. Dooreen tijde lijke noodbrug neer te leggen, ontstaat er geen oponthoud voor het wegverkeer. Aanvankelijk hield de provincie rekening met een stremming van drie maanden. De twaalf meter brede noodbrug en de tij delijke wegaansluitingen met de Doelewegen de Nieuwe Kle- verskerkseweg worden compleet klaar gemaakt vóór de ver sleten brug wordt weggehaald. Het werk valt samen met dat voor de vervanging van de spoorbrug. Die klus wordt uitge voerd door de Nederlandse Spoorwegen. In verband daarmee is het scheepvaartverkeer op de Arne al geruime tijd ge stremd. door Ingrid Huibers OUD-VOSSEMEER - In zes woningen aan de Kalisbuurt in Oud-Vossemeer zit een ver hoogde concentratie vezels in de lucht. Het is nog onduidelijk of het om asbestvezels gaat. De ve- GS weigeren schadeclaim recreatieterrein bij Oesterdam THOLEN - Gedeputeerde Staten'zi jn niet van plan de exploitant van het dag recreatieterrein de Speel- mansplaten nabij Tholen schadevergoeding te ge ven, omdat hij omzet heeft gemist als gevolg van as- falteringswerken op de Oesterdam. Die werkzaamheden zijn door het slechte weer wat uitgelopen en exploitant K. B. M. Saris claimt op grond daarvan schade vergoeding' wegens om- zetderving bij de provin cie. Saris heeft de omzet uit de bewuste periode vergele ken met dezelfde periode vorig jaar en komt tot de conclusie dat het totale verschil een bedrag van 1218 gulden is. Dat be drag had hij graag van de provincie teruggekregen. Gedeputeerde Staten la ten hem echter weten dat ze daar niet aan beginnen. Ze vinden het bedrag van dien aard dat het tot het ondernemersrisico kan worden gerekend. Daar komt bij dat het verlies aan omzet niet ten volle als schade kan worden ge rekend, merken GS op, omdat in de omzet ook de kosten zijn verrekend. Dus het schadebedrag zal in elk geval naar beneden moeten worden afgerond, oo constateren ze. Verder was het in de bewuste pe riode erg slecht weer, wat ook niet bevorderlijk ge weest zou zijn voor de om zet. zeis kwamen afgelopen donder dag vrij toen het pas verbouwde gedeelte van Tweewielerservice Van der Zande aan de Kalis- buurt uitbrandde. Volgens bur gemeester H. A van der Munnik van de gemeente Tholen leveren de gevonden vezels voorlopig geen gevaar voor de volksge zondheid op. De gemeente riep de bewoners van de veertien huizen aan de Kalisbuurt aangrenzend aan de fietsenwinkel, maandagavond rond kwart voor twaalf 's avonds nog bijeen om ze van de uitslag van het eerste onderzoek op de hoogte te stellen. „We wil den de mensen in ieder geval de kans geven om eventueel bij vrienden of familie elders te overnachten", aldus chef bouw toezicht J. Feijter van cle ge meente Tholen. „Maar bij mijn weten heeft niemand dat ge daan." Nader onderzoek van TNO moet nog uitwijzen of de gevonden vezels inderdaad van asbest zijn. Maandag is alleen het aan tal vezels gemeten, maar dat kunnen in principe ook kleding- vezels zijn. Feijter hoopt uiter lijk eind van de week uitsluitsel te kunnen geven. „Of asbestvezels gevaarlijk zijn hangt af van het type asbest, blauw of wit, de afmetingen en de concentratie van de vezels", legt milieu-arts H. Jans van de GGD uit. Maar zelfs als eind de ze week in het ergste geval wordt vastgesteld dat het om lange dunne blauwe asbestve zels gaat, is er volgens de arts nog geen reden om in paniek te raken. „Als mensen een paar da gen aan deze asbestvezels wor den blootgesteld, is het ver hoogde risico op longkanker of longvlieskanker dat zij lopen, te verwaarlozen in vergelijking met mensen die daar niet mee in aanraking komen", zegt Jans. „Roken geeft bijvoorbeeld een vele malen grotere kans op long kanker." De meeste bewoners lagen al in bed toen de brandweer maan dagavond aanbelde. Zo ook A Duine die het in eerste instantie 'belachelijk' vond dat er zo laat nog een bijeenkomst was be legd. Achteraf is ze er toch blij om. Haar woning bleek bij een van de zes huizen te zitten waar een verhoogd aantal vezels ge meten is. „Dan is het toch goed om dat meteen te weten." Echt grote zorgen maakt Duine zich nog niet. „We zitten er ook al vijf dagen in." Ze heeft geen mo ment overwogen om haar huis te verlaten. Duine: „Dan hadden ze ons gelijk vijf dagen geleden uit huis moeten zetten." Schoonmaakbedrijf IDG Presto uit Bergen op Zoom is ondertus sen nog druk bezig de omgeving van het het tweewielerbedrijf schoon te maken. De straat is af; nu wordt er aan de voortuinen gewerkt. Dat duurt zeker nog tot het einde van de week. Of het bedrijf de binnenkant van de huizen ook onder handen moet nemen, zal het TNO-onderzoek moeten uitwijzen. Wordt er een verhoogde concentratie asbest vezels geconstateerd, dan is het volgens Jans wel zaak deze zo snel mogelijk op te ruimen. „Op de lange duur is asbest wel scha delijk", aldus dé arts. Het tweewielerbedrijf is maan dagochtend weer open gegaan. door Rolf Bosboom GOES - BAA McArthur Glen, het Amerikaans-Britse bedrijf dat in Goes een outletcentrum wil realiseren, zoekt samen met de gemeente Goes naar oplos singen voor de knelpunten in de infrastructuur. Dat geldt vooral voor de afslag van de A58 naar bedrijventerrein De Poel, waar het centrum moet komen. Dat schrijft het college van burge meester en wethouders in ant woord op vragen van de D66- fractie. B en W wijzen ook nog eens op de gratis busdienst die het be drijf via het NS-station naar de binnenstad wil laten rijden. Evenmin is uitgesloten dat BAA McArthur Glen een bijdrage zal leveren aan de bouw van een nieuwe schouwburg. Volgens het college is de ontwikkelaar gewend 'belangrijke projecten voordestadte sponsoren'. Inhet Engelse Swindon bijvoorbeeld, waar al een outletcentrum is, ondersteunt het bedrijf het spoorwegmuseum De vrees van D66 dat de ge meente de komst van een outlet centrum, waar afgeprijsde merkkleding wordt verkocht, niet meer kan tegenhouden, acht het college ongegrond. De gemeente en BAA McArthur Glen hebben een intentieover eenkomst ondertekend, waarin is afgesproken gezamenlijk de mogelijkheden te onderzoeken. Als dat op 1 maart niet tot een plan van aanpak heeft geleid, betekent da? het einde van de overeenkomst. Verder zijn er in het proces diverse 'beslismo menten' waarop elke partij kan besluiten de samenwerking te beëindigen. Als Goes 'nee' zegt, zal het be drijf niet uitwijken naar een an dere plaats in Zeeland, aldus B en W. BAA McArthur Glen heeft verklaard 'dat er buiten Goes in Zeeland geen geschikte locatie voorhanden is'. West- Brabant is echter niet uitgeslo ten. Het bedrijf wil uiteindelijk drie ouletcentra in Nederland realiseren, waaronder een in Zuidwest-Nederland. Werkgelegenheid In hun antwoord ondex-strepen B en W nogmaals het belang van een outletcentrum voor de werkgelegenheid. Uit een studie naar centra in Engeland blijkt dat het centrum in Cheshire Oaks 690 directe en 700 indirec te arbeidsplaatsen heeft opgele verd. Ook de werkgelegenheid in de detailhandel in de omlig gende steden is gegroeid. BAA McArthur Glen heeft zich be reid verklaard in Goes samen met Arbeidsvooi'ziening perso neel te werven. D66 maakt zich ook zorgen over de extra dxuk op de woning markt die de fox-se gx-oei van de wex-kgelegenheid met zich mee brengt. Volgens het college is het denkbaar dat Gedeputeerde Staten Goes meer woningbouw zullen toestaan als er een outlet centrum komt. De PvdA zal morgen, donder dag - zoals de fi-actie al aankon digde direct nadat de plannen voor een outletcentrum bekend werden - tijdens de x-aadsverga- dering een initiatiefvoox-stel in dienen. De partij vraagt het col lege bij de x-aad 'af te tasten' hoe de komst van een outletcentrum ligt. Het college zou, aldus de PvdA, de samenwerking met de ontwikkelaar moeten beëindi gen als blijkt 'dat het enthousi asme bij de x-aad niet breed of gi'oot is'. Vanavond, woensdag, is er een informele extra x-aadsvergade- ring over het outletcentrum. Vanwege de te verwachten pu blieke belangstelling wordt die gehouden in de aula van het Goese Lyceum, vanaf 19.30 uur Het publiek krijgt de gelegen heid vragen te stellen. BERGEN 01' ZOOM - De Au dax Klub Nederland houdt zon dag 7 februari een vrije wandel tocht in de omgeving van Roosendaal. De tocht voert door de bosrijke natuurgebieden van Bx-abant. De afstanden die de deelnemers kunnen lopen zijn 10, 15, 25 en 40 kilometer. De deelnemers voor de eerste twee afstanden vertrekken vanaf 9.00 uur en de overige twee afstanden begin nen vanaf 8.00 uur. De staxt- plaats is café-zaal Huis ten Hal ve aan de Kruisstraat 60 te Roosendaal. De tocht wordt ge- oi-ganiseerd door de Koninklij ke Nedex-landse Bond voor Li chamelijke Opvoeding. De organisatie x-ekent op enkele honderden deelnemers. loor Ingrid Huibers SINT-MAARTENSDIJK - Een deine zeventig gebruikte rol stoelen heeft de Stichting Ilawa Tholen bij elkaar gekregeix voor een zusterstad van de gemeente in Polen. Vanochtend (woens dag) vertrok een delegatie van icht mensen met de stoelen en üserve-onderdelen naar Ilawa. 1 Janssen-Poot laat de verza- meling rolstoelen op de zolder van het gemeentehuis in Sint- HEER ARENDSKERKE - °"'l\vee snelheidscontroles bij 's- flC" leer Arendskerke leverden ünsdag 64 hardrijders op. lussen 16.15 en 18.00 uur ne leerden op de Noordzakweg 22 lestuurders de maximumsnel- ïeid van 80 kilometer per uux-. Op de Nieuwe Rijksweg, waar even hard mag worden gereden, overschreden tussen 19.00 en 21.00 uur 42 bestuurdex's de li raiet. De hoogste snelheid die werd geregistreerd bedroeg 107 kilometer per uur. df REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Vqorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: l. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Maartensdijk met plezier zien. Een week is zij samen met ande re vrijwilligers van de stichting bezig geweest de stoelen ver- zendklaar te maken. Het. bleek behoorlijk lastig om alle stoelen in de twee busjes te krijgen. „We hadden op zolder een ruim te uitgezet zo groot als een van de bussen. Vervolgens probeex-- den we daar dan zo veel moge lijk rolstoelen 'in' te kxtjgen. Daarna wei'd alles gewogen. Per bus mag je maar 950 kilo laden." Daarom gaat een zestal elektri sche rolstoelen deze keer niet mee. Ze zijn veel te zwaar. Behalve vier leden van de stich ting Ilawa Tholen, gaat ook bur gemeester H. A van der Munnik van de gemeente Tholen mee naar Polen. Zorgvoorziening Nederland vaax-digt een van haar managers af. Die ox-ganisa- tie zorgde voor de rolstoelen die nu naar Polen worden vervoerd. De delegatie uit Tholen bezoekt in Ilawa onder meer het zieken huis. Drie Poolse doktoren van daar komen eind februax'i een week naar Nederland. In zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom zullen ze meekijken op de afdeling orthopedie. Ook zullen er contacten worden gelegd met Poolse ambtenaren over een speciaal project van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Gemeenten met een zusterstad in een van de lan den die in de nabije toekomst zullen toetreden tot de Europese Unie, worden aangemoedigd hun zustersteden vast op weg te helpen met de nieuwe regelge ving. Om volwaardig EU-lid te zij n, moet er in deze landen vaak veel veranderen op het gebied van bijvoorbeeld milieu- of so ciale wetgeving. Gemeenten kunnen behulpzaam zijn door bijvoorbeeld stageplekken te creëren voor bevriende buiten landse ambtenaren, of indien nodig zelfs mensen een poosje naar een zusterstad te sturen. Vrijwilligers van Stichting Ilawa Tholen laden i-olstoelen in voor de Poolse zusterstad. foto Dirk-Jan Gjeltema De vijf zussen (vlnr) Cora Witte-Plaat, Nelly Lunbregtse, Ida Krijger, Feline Goudzwaard en Marieke Witte deden tegelijkertijd hun EHBO-diploma in Driewegen. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Schrier DRIEWEGEN - De vijf zusjes Plaat hebben dinsdag hun EHBO-diploma behaald. Dat ze zo'n diploma behalen is niet zo bijzonder, maar het komt niet vaak voor dat vijf zussen tege lijk het EHBO-examen doen. Het idee komt van Nellie Plaat, die zag dat er in haar woon plaats Driewegen een EHBO- cursus wex-d georganiseerd. Toen ze dat tegen haar zussen zei, voelden die er ook meteen watvoox: Zo meldden zich in ok tober dus vijf zusjes Plaat: Ida (21), Cora (26), Marieke (27), Nellie (29) en Feline (30). Makkelijk Nellie vertelt dat het altijd ge makkelijk is om zo'n cursus te doen. „Is het niet voor jezelf dan is het wel voor een ander. Zo dachten mijn zussen er ook ovei: De een heeft een bedrijf, een an der kinderen en dan komt een EHBO-cursus altijd van pas. Aan de EHBO-cursus in Drie wegen doen deze keer twaalf mensen mee. Het is de tweede keer dat de cursus wordt gehou den, vertelt de secretaresse van de EHBO-vereniging H. Zee- 'gex~s. Eigenlijk heet de vereni ging EHBO-vei-eniging Oude- lande, maar omdat er in deze plaats destijds geen ruimte was om de cursus te houden is het ge zelschap uitgeweken naar Drie wegen. door Mieke van der Jagt GOES - Nieuwe 'looplussen' moeten er komen in Goes. Al het moois en waardevols in de bin nenstad van Goes moet onder ling worden verbonden: het aantrekkelijke havengebied met de Markt en het winkelcen trum, de Slenenbrug met de Kreukelmarkt en het Schutters hof en de Grote Markt, via de Korte Kerkstraat, de Singel- straat en een passage bij de voormalige bioscoop, met de Wijngaardstraat. De compacte binnenstad van Goes woi'dt daarmee rijker en compacter en de winkelstraten die nu dreigen te verpaupex-en, de Wijngaardstraat, de Kox-te Kerkstx-aat en de Singelstraat, kunnen er hun voordeel mee doen. Wethouder C. R. M. M. Linssen legde dinsdag aan de hand van een dialezing uit wel ke richting hij met de binnen stad van Goes op wil. Linssen deed dat niet voor niets. Sommige problemen lijken zo moeilijk op te lossen dat ieder een ze maar liever laat liggen. Maar volgens Linssen kan een samenleving die echt wil best oplossingen vinden voor zulke moeilijkheden. Hij zoekt daar- om di-aagvlak voor zijn ideeën. Behalve lussen behelzen die een poging om de bovenverdiepin gen in de winkelstx*aten weer bewoond te krijgen, inzet om de gevels weer eenduidig en zicht baar te maken en een bepei'king van reclameuitingen en obsta kels in de promenades en op de trottoii's. Première „De gemeente kan dat nooit alleen. Daarvoor moeten ondex-- nemers en onroerend-goedeige- naren in de binnenstad meewer ken." Linssen spi"ak overigens van een première. Met zijn dia lezing probeerde hij dinsdag raadsleden, ambtenaren en wat ondernemei-s te winnen voor zijn plannen, maar de wethou der wil met zijn verhaal langs meer groepen. „Hoe meer de neuzen één kant op staan, hoe beter de kans dat we ons doel, een evenwichtig ruimtelijk be leid voor een waax-devolle histo rische binnenstad, bereiken." De wethouder, die ook cultuur in zijn portefeuille heeft, zei met het idee te spelen om een Goese Cultuuimanifestatie te houden. Een presentatie over de hele bx-eedte van het Goese Cultuur aanbod als jaarlijks terugke rend evenement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35