Verslaafde wordt in de kou gezet voor mishandeling De Poel moet hollebollig blijven van Duitse familie Miljoenenschade door brand in loods Schelde in Vlissingen Huurder moet van staatssecretaris zelf op zijn tellen passen 17 Instanties furieus over advies om anderhalf miljoen te korten op zorg in Zeeland TwCCtfll l)6Strüft ijjeugdzorg -kampt nog met wachtlijst Huisartsen eisen harde toezeggingen over apotheken bij praktijk Pan met vet zet keuken in brand NOG 2 DAGEN FINALE UITVERKOOP DELSCHER zeeuwse almanak Munt PZC woensdag 20 januari 1999 door Roelf Reinders VLISSINGEN - Er bestaat gro te zorg over plannen die beteke nen dat er bijna twee miljoen gulden minder naar de zorg voor verslaafden en dak- en thuislo zen in Zeeland gaat. Volgens J. Praet, sectordirecteur maatschappelijke opvang van Emergis, betekenen de plannen een flinke inkrimping van het hulpaanbod in Zeeland. Direc teur J. van den Broek van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) noemt ze 'rampzalig'. Van. den Broek en Van Praet rea geren op het advies aan minister Borst van Volksgezondheid van de Raad voor de financiële ver houdingen voor een nieuwe ver deelsleutel voor geld voor ver slavingszorg, maatschappelijke opvang en vrouwenopvang in Nederland. De plannen houden in dat er voor verslaafden in Eeeland 1,4 miljoen gulden minder komt (was ruim 3,5 mil joen) en voor daklozen 550.000 [ulden minder (was 2,7 mil- oen). De voorstellen werpen de ver slavingszorg twintig jaar terug indetijd,zegtVandenBroek. Ze zijn volgens hem rampzalig Voor het ZCAD en het Huiska- nerproject voor Druggebrui- cers in Vlissingen. „Onvoorstel baar, dit advies. Ik moet dan £eker tien mensen ontslaan, de regiokantoren in Goes en Vlis- singen gaan dicht en ik moet ze ven- tot achthonderd verslaaf den in de kou laten staan. Die worden eerder ziek en dat bete kent meer opnames, dat kost beel veel meer geld. De huisart sen, het maatschappelijk werk en Emergis krijgen dat op hun jord." Volgens Van den Broek ivorden vooral de 'onzichtbare' ilcohol verslaaf den de dupe. Inkrimping Üoor Roelf Reinders dak- en thuislozen in Zeeland. Voor het opvangcentrum het Witte Huis in Vlissingen bete kent dat volgens hem inkrim ping van zes van de dertig plaat sen. Buiten de regio „We komen fors in de problemen. We hebben niet al leen minder mensen, maar krij gen met de rest het 24-uursroos- ter dan niet meer rond. Van Praet noemt de nieuwe ver deelsleutel voor de bestemming van het geld kapitaalvernieti ging. „Er komen hier ook men sen van buiten de regio. We zit ten in een netwerk met plaatsen die nog vrij zijn en dat werkt goed. Straks wordt er hier geld weggehaald dat elders wordt geïnvesteerd om dezelfde men sen onder dak te helpen." Vol gens Van Praet is er in de regio nog ruimte te kort. Hij pleit er voor de nieuwe verdeling alleen voor nieuwe subsidiegelden vanaf 2000 te laten gelden. Over de verdeelsleutel is het laatste woord nog niet gezegd, verklaart de Vlissingse wethou der L. Poppe-de Looff (welzijn). „Ik ga hier tegen ageren. Dit kan gewoon niet. Maatschappelijke opvang, dak- en thuislozen, dat is een sterk groeiende proble matiek. Daar kan geen geld vanaf, ik ga er alles aan doen om dat te voorkomen.Ook de Mid delburgse wethouder J. van Dijk-Sturm wil de strijd tegen het advies niet zomaar opgeven. „Dit is desastreus voor Zee land." Het advies van de Raad bete kent wel dat er voor vrouwen- opvang in Zeeland 542.000 gul den méér komt. „Positief", zegt K. Bartels, co ordinator hulpverlening van Blijf Van M'n Lijf Zeeland. Vol gens haar hebben het Blijf Van M'n Lijfhuis in Vlissingen en de crisisopvangcentra in Sas van Gent en Vlissingen al geprofi teerd van de vijftien miljoen gulden die de minister voor vrouwenopvang extra ter be schikking heeft gesteld, maar is er nog een tekort aan capaciteit. Het advies houdt ook in dat Vlissingen en Terneuzen ophou den te bestaan als zogenaamde centrumgemeenten, verant woordelijk voor de verdeling van het geld voor maatschappe lijke opvang en vrouwenop vang. Als het aan de raad ligt, gaat deze taak naar Middel burg, dat al centrumgemeente voor de verslavingszorg is, om dat er in elke regio één centrum voor de verdeling van het geld moet zijn. /olgens Van Praet van Emergis leeft uitvoering van het advies :en 'gigantische impact' op de naatschappelijke opvang van Met een grondige opknapbeurt hoopt de Vereniging Natuurmonumenten de authentieke uitstraling vanhetheggengebied de Poel te behouden, foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Bij Stichting Jeugdzorg Zeeland bestaat on danks extra geld nog steeds een wachtlijst. Gedeputeerde Sta len (GS) van Zeeland willen van Jeugdzorg precies weten wat er is gedaan om de wachtlijst weg te werken. Jeugdzorg heeft vorige maand van de provincie ruim driehon derdduizend gulden gekregen om een snel ontstane wachtlijst met jongeren die dringend hulp nodig hadden weg te werken. Deze wachtlijst bestond half lecember uit 32 zaken. Vorig Week, bijna een maand verder, (varen er nog twintig jongeren lie onmiddellijke hulp moesten hebben. De stichting heeft door (Verwerk een deel van de Wachtlijst weg kunnen werken In zeven gevallen van de wacht lijst gaat het om jongeren die uit mis moeten worden geplaatst. Volgens Jeugdzorg gaat het in ille twintig gevallen om jonge- ïen met complexe problemen thuis. Het dagelijks provincie bestuur stelt het op prijs dat 'eugdzorg oplossingen heeft be lacht om twaalf urgente zaken >p te pakken, maar wil precies (veten wat de stichting met de sctra subsidie heeft gedaan om le proberen de wachtlijst hele maal weg te wérken. GS willen dat Jeugdzorg alles op alles zet om de wachtlijst op korte ter- mijn zo klein mogelijk te maken, De wachttijd voor hulpverle ning is op dit moment ongeveer jtwee tot drie maanden. Conflict De kwestie van de wachtlijst heeft in december tot een hoog 'plopend conflict tussen gede buteerde L. Coppoolse (CDA .welzijn) en J eugdzorg-directeur F. Eijlander geleid. Coppoolse was kwaad op Eijlander omdat leze niet hem maar de pers op iet bestaan van een urgente Wachtlijst zou hebben geatten deerd. Eijlander heeft steeds be- fveerd dat Coppoolse steeds op ie hoogte is gehouden van de vachtlij st en beschuldigde de jedeputeerde van misleiding jan de Staten over de kwestie, [eugdzorg heeft inmiddels toe- iezegd GS op de hoogte te hou- len van de ontwikkelingen van le wachtlijst Daarmee was het Conflict voorbij. Directeur Eij- ander doet eind deze maand Verslag van de stand van zaken riet de wachtlijst. door Ingrid Huibers NISSE - De Vereniging Natuurmonu menten is begonnen met de opknap beurt van het heggengebied de Poel, vlak onder Nisse. Door de vele regen van het laatste halfjaar werden de werkzaamheden in november twee maanden uitgesteld. De eerste helft van het gebied moet begin april klaar zijn. De tweede helft komt volgend najaar aan de beurt. Natuurmonumenten, eigenaar van het gebied, wil door het opschonen van de sleten en het aanplanten van nieuwe meidoornstruiken de authentieke uit straling van het gebied behouden. „Er is al een jaar of twintig geen onderhoud meer geweest", vertelt projectleidster J. Navis. „Daardoor bleef er bijvoor beeld vaak te veel water langs de sloten staan, waardoor meidoorns verzak ten." Door de vele regen was het gebied zo drassig dat je met een tractor niet goed bij de sloten kan komen Zonder een hoop schade te veroorzaken. Navis: „Eén van. de bijzonderheden van dit landschap is de hollebollige (hobbelige, red.) grond. Als de grond te nat is, trekt een tractor heel diepe voren, dat zou echt zonde zijn." De gezonde meidoorns worden op dit moment, indien nodig, gesnoeid. Tege lijk worden ontstane gaten opgevuld met nieuwe aanplant. In 1997 werden in het gebied vanwege bacterievuur, een plantenziekte waar met name fruit telers last van hadden, zo'n vijfduizend meidoorns gekapt. „Daar komen nu nieuwe voor in de plaats", aldus Navis. Mooiere hekken Alle rasters en prikkeldraadafschei dingen tussen de weides en de slootkan ten worden vernieuwd en twee meter naar achteren verplaatst. „Zo kunnen de meidoorns langs de sloten straks be ter uitgroeien", vertelt Navis. De meta len toegangshekken worden vervangen door veel fraaiere exemplaren van ei kenhout. Om het waterpeil voor de meidoorn struiken zo goed mogelijk te krijgen, worden er achttien dammen aangelegd. Staat het water nu zo'n anderhalf tot bijna twee meter onder de grond, straks mag dat nog maar tachtig centimeter zijn. Navis: „Dat is voor meidoorns op timaal." De dammen zorgen ervoor dat extra regenwater wordt vastgehouden. Al dat water blijft binnen het heggen- gebied, zodat nabijgelegen fruitteelt- bedrijven er geen last van hebben. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Eerst zien dan ge loven. De Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) wil van D66-minister E. Borst van Volksgezondheid zwart op wit de toezegging dat apotheekhou- dende huisartsen en hun opvol gers een apotheekvergunning mogen houden. Die belofte heeft de LHV tot op heden niet gekregen, aldus woordvoerder F. Seegers. De LHV overlegt vandaag met Borst en dan moet het hoge woord eruit komen. De Volks krant meldde gisteren al: 'Huis artsen mogen van Borst toch apotheker blijven'. D66 Zee land claimde 'dit succes' onmid dellijk in een faxbericht. De in terne lobby van D66 zou hebben gewerkt en 'met name het be houd van de leefbaarheid van MIDDELBURG - Een keuken in een woning aan de Meanderhof in Middelburg heeft gistermid dag in brand gestaan. De brandweer schat de schade op twintigduizend gulden. De brand is vermoedelijk ontstaan door een pannetje met vet. De bluspoging van de buurvrouw mislukte. De vier bewoners van het huis hebben voor dinsdagavond el ders een slaapplaats moeten zoeken. het platteland had zwaar gewo gen' bij Borst. Maar bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) was niets bekend van een beleidswijziging met betrekking tot apotheekhou- dende huisartsen. Een woord voerder stuurde ter toelichting een brief van Borst aan de LHV van 10 december 1998. Borst meidtin dit schrijven: 'De strek king van mijn beleid is om geen vergunningen meer uit te geven aan nieuwe apotheekhoudende huisartspraktijken. Over de in vulling van deze koers zal ik al vorens definitieve besluiten te nemen in overleg freden met de LHV'. Altijd al Volgens de woordvoerder van VWS betekent dit dat Borst de apotheekhoudende huisarts 'al tijd al wilde handhaven'. Bij op volging gaat de vergunning 'ge woon' over. Borst wil alleen geen nieuwe vergunningen uit geven. Seegers van de Landelijke Huisartsen Vereniging vindt die uitleg 'best, positief, maar het blijft een uitleg'. „Wij willen van de minister exact weten Wat zij bedoelt. Wij staan nu nog niet te juichen." Ook Gedeputeerde Staten van Zeeland doen dat niet. Het da gelijks provinciebestuur heeft minister Borst gisteren een boze bxaef geschreven met de oproep van de apotheekhoudende huis arts af te blijven. In Zeeland heeft meer dan de helft van de huisartsen ook een apotheek. De brandweer had het vuur onder controle voordat het kon overslaan naar de schilderwerkplaats, waar verf en verfverdunners lagen. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - In een straal- en spuitloods op het hoofdterrein van de Schelde in Vlissingen is dins dagmiddag ora iets over half één een grote brand ontstaan. Door snel ingrijpen kon worden voor komen dat de brand oversloeg naar de schilder werkplaats waar verf en verfverdunners lagen opgeslagen. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De schade loopt vermoedelijk in de miljoenen. „We hebben vijf autospuitwagens, een ladderwa gen en een hoogwerker ingezet om het vuur zo snel mogelijk te blussen. Gelukkig is het gelukt en hadden we ongeveer een uur later de brand onder controle", vertelt commandant van dienst Sjaak Vermeulen van de bi-andweer Vlissingen. Als ook de schilderwerkplaats en conserveringsruimte vlam hadden gevat, was de ellende groot geweest „Dan komen er zoveel giftige dampen vrij, dat de hele omgeving moet worden ontruimd. Er ont- door Lukas Fransen MIDDELBURG - „Het is alle maal een beetje uit de hand ge lopen", zei een 43-jarige man uit Burgh-Haamstede gisteren voor de politierechter in Mid delburg. Hij stond samen met zijn 74-jarige vader terecht voor het hardhandig verwijderen van een Duits gezin dat op hun ter rein wandelde. De man is eigenaar van een ho- recabedrijf met een dagcam ping en een shortgolfbaan. Tot zijn grote ergernis wordt zijn bedrijf met de regelmaat van de klok geteisterd door dieven die golfballen stelen. Toen zijn va der, die naast het terrein woont, hem die zomerse dag in juli 1997 belde om te zeggen dat er weer mensen op het terrein liepen, sloegen bij hem de stoppen door. Hij stapte op zijn fiets en reed de potentiële dieven tegemoet. Hij probeerde de Duitse familie duidelijk te maken dat ze on- middell i j k rechtsomkeert moest maken. „Die vrouw deed net of ze me niet begreep en wilde ge woon doorlopen. Ik heb ze niet geslagen, maar in de nek gegre pen zodat ze zich zou omdraai en," Golfclub De vader van de familie, die aan de andere kant van de sloot stond, wilde zijn vrouw te hulp schieten. Hij sprong naar de overkant, waar hij door de 43- jarige man werd vastgegrepen. „Toen die man zijn vrouw wilde helpen, voelde ik me bedreigd. Ik pakte hem vast en we zijn sa men in de sloot gevallen." In middels was de vader van de 43- jarige man ook ter plekke en sloeg met een golfclub in het rond. In tegenstelling tot wat de Duitse familie beweerde, zei se nior: „Ik heb niemand met de golfclub geslagen." Daarna leken de gemoederen te bedaren. Maar toen de 43-jarige man erachter kwam dat zijn mobiele telefoon en pieper ter waarde van 1300 gulden de val in de sloot niet hadden over leefd, sloegen de stoppen een tweede maal door. Hij achter haalde de jonge zoon van de Duitse familie en ontfutselde hem hardhandig de videocame ra. „Ik heb het jongetje vastge pakt om de camera te pakken. Ik heb geen geweld gebruikt, maar dat ventje schreeuwde als een speenvarken. Ik wilde alleen een garantie hebben dat mijn schade zou worden vergoed." Nachtmerrie Officier van justitie H. I. den Hartog had geen goed woord over voor het gedrag van vader en zoon „Dit kan absoluut niet door de beugel. De vakantie van die mensen is ontaard in een nachtmerrie." Hartog eiste te gen de 43-jarige man een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een scha devergoeding van 1500 gulden. Tegen zijn 74-jarige vader eiste hij een voorwaardelijke geld boete van 1500 gulden en een schadevergoeding van 750 gul den. J. W. Bouman, de raadsman van de verdachten, voerde als ver zachtende omstandigheden aan dat zijn cliënten het moeilijk hebben hun hoofd boven water te houden. „Door de penibele fi nanciële situatie heerst er een zekere spanning in het bedrijf. Toen mijn cliënt hoorde dat er weer mensen op zijn terrein lie pen, is hij te ver gegaan." Enig begrip Rechter J. A Janse-De Jonge kon enig begrip opbrengen voor de situatie waarin de 43-jarige man verkeerde en vonniste een gevangenisstraf van twee maanden voorwaardelijk. Zijn vader kreeg een voorwaardelij ke geldboete van 1000 gulden opgelegd. Zij wees de schade vergoeding af. door Harrrien van der Werf DEN HAAG - Huurders moeten vooral zelf goed op hun tellen passen bij liet aangaan en het verbreken van een huurover eenkomst. Staatssecretaris J. W. Remkes van Volkshuisves ting geeft dit advies naar aanlei ding van een principe-zaak tussen de Schouwse woning bouwvereniging Beter Wonen en een huurder van die corpora tie. De fractie van GroenLinks in de Tweede Kamer bracht de prin cipe-zaak onder de aandacht van Remkes. De rechtspositie van huurders zou in het geding zijn. Beter Wonen had van een huurder een schadevergoeding geëist, omdat die zijn huurwo ning in zeer slechte staat had achtergelaten. Dat komt wel va kervoor, maar in ditspeciale ge val was de huurder van tevoren niet gewaarschuwd. Hij was niet, zoals het officieel heet, in gebreke gesteld. Dat kon ook niet, want het be trof geen normale huuropzeg- ging; zijn woning was ontruimd. Beter Wonen kon niet met de huurder nog even de woning doorlopen om te kijken wat er ^Ilemaal mis was. Laat staan dat de woningbouwvereniging hem in staat kon stellen zelf de herstelwerkzaamheden te ver richten. De huurder pikte de actie van Beter Wonen niet en stapte naar de rechter. In hoogste instantie kreeg de Schouwse woning bouwvereniging^ gelijk van de Hoge Raad. Een officiële waar schuwing was in dit geval niet nodig geweest. De huurder moest het herstel werk betalen, maar alsof hij het zelf had gedaan: dus alleen de materiaalkosten en niet de loonkosten. Misbruik GroenLinks vreesde het ergste door deze principe-uitspraak. Vooral particuliere verhuurders zouden hier misbruik van kun nen maken. Staatssecretaris Remkes deelt die angst niet, op basis van informatie die hij heeft ingewonnen bij verenigin gen van particuliere verhuur ders. De staatssecretaris ziet geen mogelijkheid om de wettelijke positie van huurders te verster ken. Hij gaat de voorlichting op dit punt wel verbeteren en doet de suggestie om de onderhouds- toestand van een woning in een opnamerapport vast te leggen. Maar dat wil hij niet verplicht stellen. (Advertentie) tot donderdag 17.00 uur Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes staat dan misschien zelfs ontploffingsgevaar." Bij de brand ontwikkelde zich veel zwarte rook op het Schelde-terrein en in de directe woonomge ving. Volgens D. Schuurman, directeur opera tions van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) waren rubberen afdichtingsflappen in brand ge vlogen. ,;Vandaar die stank en zwarte rook." Het vermoeden bestaat dat de brand door kort sluiting in de straalcabines is ontstaan. Maar er wordt nog verder onderzoek naar verricht. In die cabines wordt staal met onder andere grit onder hoge druk kaalgeblazen. Schuurman voorziet dat de schade in de miljoe nen loopt. „Maar een grote tegenvaller is dat door de brand de productie stagneert. We waren goed op dreef met de bouw van vier nieuwe schepen." De straalwerkzaamheden kunnen voor een deel ook op de andere werf van de KSG in Vlissingen- Oost worden voortgezet. „Daar hebben we mo derne apparatuur, maar in deze straalcabines kon kleiner materiaal worden schoongeblazen." Die Middelburgse heeft al eens eerder in dit hoekje gefi gureerd. Als iemand die zon nig tegen het leven aankijkt. Als ze een oneven aantal.sok- ken van de waslijn haalt, komt ze niet tot de slotsom dat er een exemplaar zoek is maar dat ze een sok over heeft. Zo heeft ze sinds kort veel plezier van de euro. Aan het begin van deze maand, toen ze zojuist haar salaris binnen had, keek ze op haar bankaf schrift naar het vakje met de guldens en stelde opgewekt vast dal ze er daar heel wat van had te besteden. En nadat ze in de loop van de daarop volgende weken te veel impulsaankopen had ge daan, waardoor ze in rood kwam staan, keek ze naar het hoekje waarin het tekort wordt uitgedrukt in euro's. „Dat valt mee," dacht ze. „Toffepeer, die Duisenberg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33