Aanval Courier op bloeddoping Van Heeswijk kent zijn plaats Sjeng Schalken verrast Muster Snel debuut voor Frank de Boer Zwarte dag Spaans tennis Thomas in tweekamp met Zwolle Kasparov en Anand gaan aan de leiding sport woensdag 20 januari 1999 26 Atlete Jones wint Jesse Owens Award Amerikaan uit verdenkingen van onze sportredactie MELBOURNE - Jim Courier vermoedt dat er in het tenniscir- cuit op grote schaal sprake is van bloeddoping. Met name in het Europese circuit. Die ver denking sprak hij gisteren in Melbourne uit na zijn overwin ning in de eerste ronde van de Australian Open op Peter Wes- sels (6-3 6-2 7-6). De Amerikaan, viervoudig grandslamwinnaar in de begin jaren negentig, maakt zich wei nig zorgen over het gebruik van steroïden in het tennis. „Kracht is niet de oplossing in het tennis. Als kracht, brute kracht het antwoord zou zijn, zouden we er allemaal als gewichtheffers uit zien." Wel ziet de 28-jarige Courier praktische voordelen van ge bruik van steroïden bij blessu res. „Ze versnellen het gene zingsproces, omdat ze de trainingscapaciteit opvoeren." Maar EPO, bloeddoping, is Couriers grootste zorg. ,,Ik weet uit eigen ervaring wat een li chaam van een tennisser kan verdragen. Geen speler Scan 35 NEW YORK - Atlete Marion Jo nes heeft dinsdag uit handen van de Internationale atletiek- bond de Jesse Owens Award ontvangen. De Amerikaanse won afgelopen jaar 36 van de 37 finales waarin ze uitkwam. Jones liep afgelo pen seizoen de honderd en twee honderd meter en deed mee aan het verspringen. Tijdens dit laatste onderdeel was Heike Drechsler haar een keer de baas. De Noor Björn Dahlie, die op de Olympische Spelen in Nagano drie gouden medailles en een zilveren plak won, werd tweede. De Ethiopiër Haile Gebrselassie eindigde als derde. Hij verbeter de de wereldrecords op de 5000 en 10.000 meter. RTR weken toernooien spelen. Ik niet en een ander ook niet. Toch zijn er spelers die het wel voor elkaar krijgen." Dat vindt hij verdacht. „Ik heb geen bewijs. Namen kan ik niet noemen, maar bloeddoping is niet in de urine terug te vinden en bloedtesten worden in het tennis niet uitgevoerd. Tennis sers kunnen ongestraft EPO ge bruiken. Vooral inEuropa, waar het spul in sommige landen vrij over de toonbank wordt ver kocht." Weerstand Zijn uitspraken wekken heftige weerstand op. Thomas Muster, ooit door Boris Becker in Monte Carlo beschuldigd van dopege bruik, noemt de uitlatingen spe culaties van een bedenkelijk soort. „Hij is bezig de sport te vernietigen. Waar haalt hij die onzin vandaan als hij niet over bewijzen beschikt." Muster is het met Courier eens dat Petr Korda na zijn positieve reactie op nandrolon op Wim bledon 1998 een speelverbod had moeten worden opgelegd en dat de Tsjech in Melbourne zijn titel niet had mogen verdedigen. „Maar Korda maakt gebruik van de wijziging in de regels waarmee de spelers in maart 1998 zelf akkoord zijn gegaan." Die aanpassing houdt in dat spelers bij overtreding van het dopingreglement niet automa tisch een jaar geschorst worden zoals daarvoor wel het geval was, maar hun positie kunnen voorleggen aan een onafhanke lijke commissie van wijze lie den. Die ontnam Korda na zijn overtreding alleen het op Wim bledon verdiende prijzengeld en de punten voor de wereldrang lijst. Jan Siemerink sluit zich aan bij Courier en Muster, maar vindt het verhaal over bloeddoping sensationeel. ,,Ik ben voorstan der van de invoering van een strenger dopingbeleid. In '98 ben ik acht keer getest, maar over de gehele lijn werd er slechts in de vier grand slams en acht ATP-toernooien controles uitgevoerd. Van de tophonderd zijn 89 spelers in '98 gecontro leerd. Elf dus niet. Buiten de competitie is er slechts vijf keer gecontroleerd." Vraagtekens Volgens Siemerink lopen er in het tennis types rond bij wie hij vraagtekens zet. „Natuurlijk, maar dat heb je in alle sporten. Er zijn spelers die op gravel week in week uit resultaten neerzetten. Dat is heel opval lend. Dat vergt enorm veel kracht. Als ik een weekje in Am sterdam op gravel speel, moet ik vier dagen rust houden om de blaren te laten genezen. Maar om dan direct ongenuanceerd te zeggen dat die gravelaars bloeddoping gebruikt hebben, gaat mij veel te ver. Veel te ver." Sjeng Schalken was lang naïef' in dopingkwesties. „Dat geef ik eerlijk toe. Ik ben eigenlijk een beetje wijzer geworden door Paul Haarhuis. Die zei hardop dat tennis echt niet de enige top sport is waarin niet naar doping wordt gegrepen." De Limburger was het opgeval len dat sommige spelers inder daad wel breed geworden zijn. ,En dat zijn spelers die als lui te boek staan. Die hebben na een tijdje spieren als kabels en zijn flink aan gewicht toegekomen." Volgens de Limburger wordt in de kleedkamers vrij timide over het heikele onderwerp gespro ken. „Er zijn spelers die te rade gaan bij artsen die jaarlijks in de Tour werken." De tennisfederatie ITF en spe lersvakbond ATP reageerden geschokt op alle toespelingen. Ze schreven direct een perscon ferentie voor vandaag uit waar op ze hun standpunten en regle menten over doping zullen toelichten. Muster had er weinig vertrou wen in. „De ATP heeft in Mark Miles een buitengewoon zwak ke leider. Hij heeft de doping- aanpak laten sudderen en nooit een streng standpunt ingeno men. Miles is de rotte appel in de ATP. Hij profiteert van de ver deeldheid onder de Europese spelers. Zijn stijl van leidingge ven is simpel: Europees geld, Amerikaanse beslissingen." ANP door Henk Hoijtink BARCELONA - Frank de Boer maakt vanavond zijn debuut in het shirt van Bar celona. Hoewel trainer Louis van Gaal gisteren niets van zijn bedoelingen wilde prijs geven, bevestigde de verde diger zelf dat hij basisspeler is voor het bekerduel bij Be- nidorm. Ook broer Ronald is opgenomen in de selectie. Hij begint waarschijnlijk op de bank. Op last van Van Gaal was de training van Barcelona gis termorgen niet toegankelijk voor de pers. Toch ontstond naderhand in de catacomben van Camp Nou snel duide lijkheid over de vraag wat de coach met zijn nieuwe top- spelers van plan is voor de bekerwedstrijd (in de achtste finales) tegen de tweede klasser. „Frank de Boer werd betrokken bij de oefeningen voor hoekschoppen", vertel de Phillip Cocu. Duidelijk genoeg, vond de middenvel der: op dergelijke patronen" wordt louter met basisspe lers getraind. Even later deed Frank de Boer er, open als altijd, niet geheimzinnig over. Of Van Gaal hem al had ingeseind? „Hij heeft het er een beetje met me over gehad, ja." Hij behoort al in Benidorm tot de eerste elf van Barcelona, knikte Frank de Boer. Even als Cocu zei hij ervan uit te gaan dat zijn broer Ronald wisselspeler zal zijn. Na hun eind vorige week be klonken transfer hebben de gebroeders De Boer pas twee trainingen bij Barcelona achter de rug. De situatie laat zich vergelijken met hun te rugkeer bij Ajax na de verlo ren arbitragezaak, in sep tember vorig jaar voor het Champions Leagueduel bij Croatia Zagreb. Ook toen hadden ze nauwelijks met de groep getraind. Evenals destijds toonde Frank de Boer zich gisteren nochtans onbevreesd. „Het is een mooie wedstrijd om te beginnen", zei hij. In de be wogen eerste week in de Spaanse metropool lijkt hem inderdaad een relatief rustig moment om te debuteren ge gund. Het stadionnetje van Benidorm. zo'n 600 kilome ter van Barcelona verwij derd, kan slechts 6000 toeschouwers herbergen. Be- nidorm-uit, het zal een we reld van verschil zijn met Real Zaragoza-thuis, ko mende zondag in een vol Camp Nou. Kustplaatsje Barcelona vertrok gister middag naar het kustplaats- je. Phillip Cocu had er niet van opgekeken dat Frank en Ronald de Boer al voor die trip waren uitverkoren. „Zo gauw je hebt getekend, kan de club je gebruiken. Het is bovendien voor hen het beste om zo snel mogelijk bij de groep te zitten. We zijn bijna twee dagen met de ploeg weg. Nu zitten ze meteen met an deren aan tafel. Dat is in hun situatie toch veel beter dan hier achter te blijven in Bar celona?" Dat laat onverlet dat de se lectie van de tweeling door verscheidene spelers bij Bar- ca als een onrustbarend sig naal zal worden gezien. Een dag nadat Van Gaal had ge zegd dat ook de nieuwe top- aankopen hun plaats zouden moeten veroveren, worden de gebroeders De Boer al naar voren geschoven in de pikorde. Terwijl bijvoor beeld het jonge Catalaanse talent Oscar (mentaal niet bij de les volgens Van Gaal) en de Braziliaan Giovanni ('licht verkouden', al langer bank zitter) moeten thuisblijven. Bovendien is het opvallend dat Van Gaal, die de laatste, tijd steeds 18 a 19 spelers voor een wedstrijd selecteer de, zich voor vanavond tot een groep'van zestien man beperkte. Plij kan niet be schikken over de afgelopen zondag in het uitduel tegen Betis Sevilla geblesseerd uit gevallen vleugelverdedigers Michael Reiziger en Sergi. Donderdag wordt bepaald wanneer Reiziger aan de me niscus wordt geopereerd. Door de absentie van Sergi zou Frank de Boer vanavond als linkervleugel verdediger kunnen debuteren. Maar de verwachting is toch dat hij leiding.zal geven aan de de fensie, op de centrale plaats waarvoor Van Gaal hem zo graag wilde hebben. Van Gaal wenste gisteren ge woontegetrouw niet op gis singen in te gaan. ,,Er zijn ve le mogelijkheden", zei hij bits. GPD van onze sportredactie MELBOURNE - Het Spaanse tennis beleefde gisteren een zwarte dag. Negen Spanjaarden werden gisteren op de tweede dag van de Au stralian Open uitgeschakeld, onder wie twee toppers: Carlos Mova, vierde geplaatst, en Al- bert Costa, twaalfde op de plaatsingslijst, i De tweede dag was eveneens de dag van de nos- talgie. Steffi Graf en Monica Seles, beiden I viervoudig winnares in Melbourne, maakten I hun rentree. Met veel machtsvertoon gingen ze I' naar de tweede ronde. Graf stond drie games af aan de Argentijnse Suarez, 6-0 6-3. Seles behaalde haar 29e opeenvolgende over winning in Melbourne, 6-16-0 op de Sloveense qualifier Krizan. Seles verloor nog nooit in Melbourne. Alle voorgaande keren dat ze van de partij was in Melbourne Park, won ze het Australische grand slam. Petr Korda opende de verdediging van zijn ti tel. De 31-jarige Tsjech lag 3 uur en 45 minuten in de clinch met de Spanjaard Blanco, 6-3 6-7 6-4 6-7 6-2. Op 4-3 in de derde set ging hij door zijn linkerenkel. „Theater", wist Blanco zeker. „Hij wilde tijd rekken." De Spanjaard weiger de zijn tegenstander na de partij de hand te drukken.Korda speelde de vermoorde on schuld. „Volgens de fysiotherapeut heb ik mijn enkelbanden verrekt.ANP van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Viswanathan Anand en Gary Kasparov voe ren na drie ronden het klasse ment van het Hoogovens schaaktoernooi in Wijk aan Zee aan. Anand zag gisteren zijn partij tegen Sjirov na een foutje in het eindspel in remise eindi gen. Kasparov profiteerde van het misstapje van de nummer twee van de wereld en versloeg de Amerikaan Yermolinsky. Kasparov en Anand hebben 2,5 punt uit drie partijen. Anand koos tegen Sjirov voor dezelfde opstelling als debutant Kasimdzhanov twee ronden eerder tegen de Let in Spaanse dienst had gekozen. Sjirov wachtte niet op de verbetering die Anand in het zwarte spel wilde aanbrengen en week al snel af van eerdergenoemde partij. Sjirov zette een gevaarlijke aanval op maar zijn tegenstan der wist van geen wijken en kwam in voordeel toen hij stuk ken kon ruilen. Net toen Anand serieus over een winstpoging ging nadenken, overzag hij een kwaliteitsoffer van Sjirov, die toen met een sterke vrijpion re mise kon afdwingen. Yer molinsky had maandag in het snelschaaktoernooi met wit re mise gemaakt tegen Kasparov en ook nu leek de voormalige Rus tevreden met die uitslag. Kasparov had duidelijk andere plannen. Hij zette de partij risi covol op en die strategie bleek tegen Yermolinsky succesvol. Op een aantal momenten had de Amerikaan met wat ambitieu zere zetten zelfs voordeel kun nen krijgen, maar hij weigerde zijn solide stijl vaarwel te zeg gen. In het eindspel greep Yer molinsky in tijdnood mis. Deze fout kostte hem een pion en de partij. Behalve Kasparov kwam alleen Jeroen Piket tot winst. Hij won het Nederlandse onderonsje met Jan Timman en krijg voor zijn spel de publieksprijs van 500 gulden. Loek van Wely was dicht bij winst op Ivantsjoek, maar overzag een eeuwig schaak in het eindspel. Neder lander Dimitri Reinderman liet zijn eerste halve punt noteren na remise tegen Svidler. De par tijen tussen Topalov en Kram- nik en Kasimdzhanov en Soko- lov eindigden zonder veel strijd eveneens in remise. ANP Gary Kasparov tijdens zijn partij tegen Sjirov. Op de achtergrond wandelen Jan Tininian en Anand. foto Koen Suyk/ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Sandra Zwolle en Annamarie Thomas moeten in een beslissingswedstrijd uitmaken welke van de twee schaatssters mag starten op de wereldkampioenschap pen sprint. Zwolle eindigde het afgelopen weekeinde bij de NK in Groningen als vierde, Thomas werd op geringe achterstand vijfde. De commissie kernploegen maakte gisteren be kend dat het duo eind deze maand tijdens de wereldbekerwedstrijden in Berlijn een 500 en 1000 meter zal rijden. De winnares van het fictieve klassement plaatst zich voor de WK, op 21 en 22 februari in Calgary. Naweeën De KNSB liet in de afweging meetellen dat Thomas tijdens de nationale kampioen schappen nog lichamelijke naweeën onder vond van de EK allround, het weekeinde daarvoor in Heerenveen. Zwolle kon fit aan de start van het NK sprint verschijnen. Bij de mannen werden de eerste vier rijders van het NK sprint aangewezen voor de we reldtitelstrijd. Dat zijn Jan Bos, Jakko-Jan Leeuwangh, Erben Wennemars en Rintje Ritsma. Ids Postma is, evenals voor het WK allround, als reserve aangewezen. Bij de wouwen zijn Marianne Timmer, Andrea Nuyt en Tonny de Jong zeker van een start bewijs. ANP De als vierde geplaatste Spanjaard Carlos Moya reageert terneergeslagen op zijn verlies in de eer ste ronde tegen de Duitser Nicolas Kiefer. foto Greg Wood/ANP Limburger nieuw gezicht tussen sterren bij Mapei-Quick Step-team door Peter van Leeuwen TIELT - Max van Heeswijk won in 1997 de slotetappe van de Ronde van Spanje en voelde zich klaar voor het grote werk. Maar voor de Tour werd de Ra- bo-renner afgelopen zomer gepasseerd. Dat stak de Lim burger, die zich onmiddellijk eerdere interesse van Patrick Lefevere, de teammanager van Mapei, herinnerde. Ze waren er zo uit. Dinsdag werd hij in het Belgische Tielt gepresenteerd als een van de nieuwe gezichten in de Italiaans/Belgische ster renformatie. Daar zat hij danMax van Hees wijk, een vrolijke Limburger te midden van louter vedetten. Knie aan knie met Johan Mu seeuw, de van een zware knie blessure teruggekeerde oud wereldkampioen, en Michele Bartoli, de Italiaanse klassie- kerkoning die overkwam van Asics. Topsprinter Tom Steels gaf hem even een vriendschap pelijk tikje op de schouder. Axel Merckx, een andere nieuwko mer, schudde hem de hand. Het Mapei-Quick Step-team, voorheen Mapei-Bricobi, is en blijft de beste wielerploeg ter wereld. Het vertrek van topren- ners als Vandenbroucke, Came- nzind en Ballerini is terdege op gevangen. „We zijn vernieuwd, verjongd en zeker niet ver zwakt", meende Lefevere. Alles won zijn ploeg de afgelopen ja ren, op Milaan-San Remo, Luik-Bastenaken-Luik en de Tour na. Voor die laatste ritten koers rekent de teammanager op de Rus Pavel. Tonkov. „Hij is 29 jaar, het is voor hem nu of nooit", aldus Lefevere. Gevoel Dat gevoel kent Max van Hees wijk. De 25-jarige wielrenner had het de afgelopen zomer in dienst van Rabobank. Het be trof deelname aan de Ronde van Frankrijk. „Ik ging ervanuit dat Max van Heeswijk wil vooral in het voorjaar pieken bij zijn nieuwe ploeg. ik in de ploeg voor de Tour zou zitten. Ik was er klaar voor, maar ze gingen aan me voorbij. Ik begreep er niets van. Er gin gen jongens naar de Tour die ze ker niet beter waren dan ik. Er sprak weinig vertrouwen uit." Hem werd verteld dat hij aan rust toe was, dat de Tour een te zware opgave zou zijn. „Ik was het ook niet altijd eens met het programma dat ik moest rijden. In het voorjaar heb ik om rust gevraagd, maar ik moest wed strijden blijven rijden. In de Ronde van Zwitserland heb ik daardoor twee slechte dagen ge had. Daarop ben ik afgerekend, terwijl er tussen die ronde en de Tour voldoende ruimte zat om de accu op te laden." Nog geen week nadat hij tourse lectie was misgelopen, zat hij al met Lefevere rond de tafel. Ze kenden elkaar al. De ploegbaas had hem eerder al (in 1996) van Motorola naar Mapei willen ha len, maar moest zich toen schik ken naar nieuwe UCI-richtlij- nen die de ploegomvang beperkten. Van Heeswijk ging naar Rabobank en won in zijn eerste seizoen de slotetappe van de Ronde van Spanje. Waar 1998 het jaar van de grote sprong voorwaarts moest wor den, trad de grote stilstand in. Van Heeswijk ziet niet om in wrok. „Integendeel. Ik ben net jes behandeld door Rabobank. Ook nadat ik mijn vertrek had bekendgemaakt, heb ik een goed programma mogen rijden met onder meer opnieuw de Ronde van Spanje. Achteraf ben ik blij dat het zo gelopen is." De Vuelta kent hij inmiddels op zijn duimpje, dit jaar wacht een nieuwe uitdaging: niet de Tour, maar de Ronde van Italië. „Het is zeker dat ik die ronde rijd. De Tour is voor Steels. Hij is ge woon de beste sprinter. Ik kan er mee leven. Ik weet in ieder geval waar ik aan toe ben." Van Heeswijk wil in het vroege voorjaar al naam maken. Zoals hij vorig jaar al meteen in de Ru- ta del Sol een etappe won. „Tot april wil ik pieken. Misschien niet in wereldbekerwedstrij den, maar in koersen net daar onder. Ik zal vaak voor Tom Steels moeten werken. Dat is geen probleem. Ik weet ook ze ker dat Tom voor mij iets zal te rugdoen. Zeker met de Belgen in deze ploeg heb ik een uitstekend contact." ANP van onze sportredactie MELBOURNE - Sjeng Schal ken hanteerde gisteren zijn rac ket als de sultan of swing, zijn favoriete nummer van de Dire Straits. De 21-jarige Limburger behaalde een knappe overwin ning op Thomas Muster, 2-6 6-3 6-3 6-3. Het was de eerste zege op zijn vierde Australian Open. De klassieker in Melbourne was hem nooit vriendelijk gezind. In '96 gaf hij halverwege zijn partij tegen de Fransman Fleurian op en keerde spoorslags terug naar huis voor zijn ongeneeslijke zie ke broer. Een jaar later werd hij gekop peld aan Jim Courier. Hij ver loor met 8-6 in de vijfde set. En vorig jaar stond hij tegenover Pete Sampras. Die schonk hem elf games. Daarom baalde Schalken toen hij vernam dat hij op zijn vierde Open Muster trof. „Een puur slechte loting", erkende hij Jan Siemerink trof het op papier beter. Hij vond de Armeniër Sargis Sargsian aan de over kant van het net. Een baseliner met een solide return, de num mer 99 van de wereld, die een aanvaller als Siemerink voor zijn punten zou laten werken. Werken wilde de 28-jarige Rijnsburger wel, maar de vorm ontbrak. Siemerink ging er op zijn negende Australian Open in vier sets uit, 4-6 6-3 2-6 6-3. Sjeng Schalken gooit uit frustratie zijn racket weg, maar uiteindelijk zou de Lim- buger Thomas Muster in vier sets ver slaan. foto Henk Koster/RTR „Ik speelde niet goed", gaf hij ruiterlijk toe „Ik had mijn kan sen. Zes breekpunten in de eer ste set bijvoorbeeld. Hij benutte er niet één. „Het liep niet lekker en ik maakte te veel basisfou- ten." In de tweede set leek het duel even te kantelen. Sieme rink, achttiende van de wereld, boog de achterstand van 1-2 om is de voorsprong van 5-2 en maakte met 6-3 gelijk. Peter Wessels liep ook tegen een nederlaag op. Zijn debuut in Melbourne ging door een zware griepaanval de mist in. Hij vier dagen met hoge koorts op bed en werd een prooi voor Jim Courier, 3-6 2-6 6-7. „Ik rea geerde traag in de eerste twee sets. Mijn voetenwerk was be labberd." Pas in de derde set kwam hij tot leven. „Maar toen speelde ik een verschrikkelijke tiebreak (0-7)." Schalken speelde tegen Muster tennis van kaliber. „Ik werd in de eerste set overrompeld", hij toe, „maar in de tweede vond ik mijn concentratie." Vanaf dat moment voerde hij de regie. „Ik gaf Muster nog maar weinig kans." Vooral op de breekpun ten tegen, zeventien stuks, kwam hij sterk voor de dag. „Op die belangrijke punten sloeg ik mijn beste ballen. Hij benutte er maar twee." De bescheiden Limburger be gon vol zelfvertrouwen aan het duel. Tenslotte had hij zaterdag in Auckland zijn vierde toer nooizege op zijn naam gebracht. „Mijn jaar was al goed voordat de Australian Open be gon. Dat gaf me wei rust." Ook Muster arri veerde in grote vorm m Melbourne. Hij haalde in Sydney de laatste vier door zeges op Björkman, Moya en Stoltenberg. Het gaf de overwin ning van Schalken nog meer reliëf. Het was zijn tweede overwin ning in de laatste acht grand slams. Zijn vori ge dateerde van de US Open 1997. „In dit jaar wil ik op de grand slams een paar rondes doorkomen." In Mel bourne slaagde hij in die opzet. Hij mag het in de tweede ronde op nemen tegen de Cana dees Nestor. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 26