Vreijsen krijgt rol in fusieclub Genieten van de vermoeidheid Problemen rondom uitreiking gouden schoen Nikos Machlas Bulls houdt uitverkoop Tommi Makinen neemt leiding over Veel emoties bij bezoek monument vliegramp Suriname Oud-voetballer donderdag gepresenteerd Bonus voor zwemrecords Mike Obiku op proef bij AZ Engeland in vijflandentoernooi NEC weert bezoekende fans Kunstschaatser verongelukt Skiër Oosterbaan wint slalom Bokser Joppy zwaargewond Heikant volop in trek bij ruiters en amazones van onze sportredactie ANTWERPEN - Martien Vreij sen krijgt een voorname rol in de nieuw te vormen Antwerpse fu sieclub Beerschot Germinal Metropool. De oud-voetballer van NAC, Feyenoord en FC Twente wordt hoogstwaar schijnlijk donderdag als tech nisch directeur van de Belgische eersteklasser gepresenteerd. Vreijsen: „Ik ga nu dus niet zeg gen dat ik technisch directeur word. Maar ik wil wel vast ver klappen dat ik een voorname rol bij de club ga vervullen." Vreijsen is op dit moment werk zaam bij het makelaarskantoor van Louis de Vries. „En dat blijf ik ook volgend seizoen wanneer de club voor het eerst in de eer ste klasse zal uitkomen. Het ma kelaarskantoor speelt namelijk een hele voorname rol in de nieuwe club. Ook dat wordt donderdag tijdens de perscon ferentie verteld." van onze sportredactie HONGKONG - Voor het eerst in de geschiedenis van de mondia le kampioenschappen zwem men looft de FINA de wereld- zwemfederatie, bonussen uit voor wereldrecords die tijdens de WK korte baan in Hongkong, begin april, worden gezwom men. Voor elke nieuwe toptijd heeft de FINA 15.000 Ameri kaanse dollars over. De overkoepelende Europese zwembond (LEN) gaf in decem ber het voorbeeld bij de EK kor te baan in het Engelse Sheffield. Dat toernooi eindigde in een ware prijzenslag met tien aan scherpingen van individuele wereldrecords, elk beloond met een premie van 20.000 Duitse Marken. Ook een Nederlands mannen- kwartet profiteerde op de EK van de geldstroom. Pieter van den Hoogenband, Stefan Aartsen, Mark Veens en Johan Kenkhuis zwommen in Shef field 's werelds snelste tijd op de 4x50 meter vrije slag. GPD Franky van der Eist wordt vol gens de Belgische media tijdens de bijeenkomst als hoofdtrainer van de nieuwe club gepresen teerd. Ook een afvaardiging van Ajax woont de persconferentie bij. Voorzitter Michael van Praag van de Amsterdamse club vertelde vorig jaar al in de Bel gische eersteklasser te willen participeren. Vreijsen wil nog niet op een sa menwerkingsverband met cle Amsterdammers vooruit lopen. „Het klopt dat Ajax interesse in de club heeft. Maar de plannen moeten de komende maand nog worden uitgewerkt. Tijdens de persconferentie van donderdag zijn commercieel directeur Bob- Jan Hillen, financieel directeur Jeroen Slop en penningmeester Arie van Os wel aanwezig." Ajax is sinds vorige week maan dag voor 51 procent eigenaar van de Zuid-Afrikaanse club Cape Town Stars. De Amster damse club heeft de intentie met de Belgische fusieclub tot een soortgelijke constructie te ko men. Volgens een Ajax-woord voerder zullen de drie bestuurs leden van de club tijdens de persconferentie hun plannen bekendmaken. ANP door Gerard Borgman CHICLANA - Er zijn nieuwe problemen ontstaan rondom de uitreiking van de gouden schoen, die Nikos Machlas vorig seizoen verdiende met zijn lopscorerstitel van Europa. Na veel onduidelijkheid zou de spits van Vitesse !op maandag 1 februari worden gehuldigd tijdens een gala van de FIFA in Barcelona. Eindelijk was een geschikte gelegenheid gevonden. Maar door dat dit evenement niet onder de vlag van mede organisator UEFA (Europese voetbalbond) valt, raag hoofdorganisator Adidas de prijs die dag niet uitreiken. ,Wij vinden dit allemaal heel vexwelend", zegt David Wood, pr-man van Adidas Benelxix. „De prijs gaat over het vorige seizoen. Nu is het eigen lijk al te laat om de prijs nog uit te reiken. We wil den het in december voor de wedstrijd Vitesse- Feyenoord doen, maar Vitesse was bang dat het de concentratie van Machlas voor die wedstrijd zou beïnvloeden. Voor ons is dit een hele grote prijs. Daarom gaan we proberen zo snel mogelijk een geschikte plaats en tijd te vinden om Nikos de prijs te overhandigen." Ook bij Vitesse heeft de hele zaak voor gevoelens van onvrede-gezorgd. „Het stoort ons uitermate dat deze unieke uitreiking nog rxiet is doorge gaan", zegt Frank Huizinga, pr-man van Vitesse. „We hebben liever niet dat Nikos de pi-ijs voor een thuiswedstrijd in ontvangst zal nemen. Wij heb ben behoefte aan publiciteit, omdat het een prijs is die de ex-kenning van een internationaal podium verdient." Vitesse zal nu proberen met Adidas tot een oplos sing te komen. GPD van onze sportredactie CHICAGO - De Chicago Bulls raken behalve Michael Jordan nog een aantal topspelers kwijt. De Amerikaanse basketbal club, jarenlang de sterkste van de wereld, houdt uitverkoop. Scottie Pippen (foto), Steve Kerr en Luc Longley hebben hun vertrek bevestigd. Ook de excentrieke Dennis Rodman wil de Bulls verlaten. Pippen meldde gisteren naar de Houston Rockets te vex-trekken. „Ik bedank de Bulls en de sup- porters voor elf fantastische ja- x~en", aldus Pippen, die aan de zijde van Jordan zes NBA-titels behaalde. Hij zei in Chicago niet genoeg meer te kunnen verdie nen, een jaax-salaris van ruim 5,5 miljoen gulden was hem te min. Pippen laat zijn club nog een aardige erfenis. Hij ondertekent een vijfjarig contract bij de Bulls, zodat de Houston Rockets nog een flinke transfersom voor de basketballer moeten betalen. Kex-r gaat naar de San Antonio Spurs, de Australiër Longley naar de Phoenix Suns. DPA foto Mike Blake/Reuters ALKMAAR - Mike Obiku is deze week op proef bij AZ. De oud-voetballer van Feyenooxxl is samen met de Alkmaarse se lectie op tx-ainingskamp in Callantsoog. AZ beslist tijdens het weekeinde of het de transfervrije spits wil inlijven. Obiku vertrok in september 1996 van Feyenooxxl naar Real Mallorea. Bij de Rotterdammers kwam hij in vier jaar zelden aan spelen toe. Vorig jaar speelde de dertigjarige Obiku voor het Japanse Avispa Fukuoka. Zijn contract liep daarop 1 januaid af. ANP LONDEN - Plet nationale rugbyteaxn van Engeland mag toch gewoon meedoen aan het jaarlijkse vijflandentoernooi. De nationale bond is alsnog akkoord gegaan met een afspraak over de tv-rechten van het px~estigieuze evenement. Maandag verzuimde Engeland de geldigheid van het akkoord uit 1996 te hei-bevestigen. Daarop volgde een schorsing. NIJMEGEN - NEC laat suppox-ters van de bezoekende club de rest van het seizoen niet meer toe in De Goffert. In verband met de ingx-ijpende verbouwing van het Nijmeegse stadion heeft NEC tot deze drastische maatx-egel besloten. NEC speelt dit seizoen nog zeven thuiswedstrijden, onder meer tegen Vi tesse, Feyenooxxl en FC Utrecht. „Met al die bouwmaterialen voor het stadion kunnen we uit veiligheidsovex-wegingen geen supporters van de tegenpartij meer toelaten", aldus stadion- directeur Han Weijers. GPD BOEKAREST - Bij een zwaar verkeersongeluk is de Roe meense kunstschaatser Laui-entiu Rosoiu om liet leven geko men. Bij het ongeval vonden tevens zijn trainer Anghel Alexandru en juxylid Mariana Chitu de dood. Het drietal zat in een auto die op 150 kilometer ten noordwesten van Boeka rest fx-ontaal in botsing kwam met een vx-achtwagen. Het Roe meense schaatsti'io was op weg naar Wenen voor een intei'na- tionale wedstrijd kunstrijden. De 19-jarige Rosoiu zou op 24 januari deelnemen aan het EK in Praag, S1D/EFE SANKT LAMBRECPIT - Rogier Oostex-baan heeft gistex-en in het Oostenrijkse Sankt Lambrecht een internationale ski wedstrijd gewonnen. De Nijmegenaar eindigde op de slalom als snelste. In de eerste run had Oostex-baan nog de tweede beste tijd laten noteren. Door een goede tweede run eindigde hij net voor de Oostenrijker Peter Struger, cle nummer twee van het eindklassement. Donderdag en vrijdag start Oostex-- baan in Altenmarkt op de open Nederlandse titelstrijd slalom en reuzenslalom. Angelique Moser heeft na haar zege maan dag op de slalom dinsdag ook de reuzenslalom van het open Nederlands kampioenschap alpineski op haar naam geschx-e- ven. De Velsense skister wex-d tijdens een wedstrijd in het Oos tenrijkse Altenmarkt op ruim zeven seconden achter de Slo veense winnaar Dolcinar 26e. ANP CPIEVERLY - De Amerikaanse bokser William Joppy, we reldkampioen van de WBA in het middengewicht, is bij een auto-ongeluk in Cheverly (Maxyland) zwaai-gewond gex-aakt. Volgens de artsen heeft de 28-jax-ige Amerikaan enkele rug- genwervels gebi-oken. Zijn toestand is kritiek. Joppy (26 over winningen, 1 nedex-laag, 1 onbeslist) was afkomstig van zijn sportschool Capital Heights en op wegnaar huis. Hij zou op 6 februari in Washington zijn wereldtitel vexxledigen tegen de Australiër Dax-ren Obahdefended. AFP/SID door Lucien Roelandt Igor Kornejev doet zijn best in trainingskamp van Feyenoord HEIKANT - De kruitdampen van Indoor Zeeland zijn amper opgetrokken of de dressuurrui ters begeven zich alweer nxas- aal naar Heikant. De organise rende Stichting Hippische Sport Heikant moest enkele rui ters op de wachtlijst plaatsen. Ongetwijfeld is er onder de deelnemers bij de klasse Z en M een aantal ruiters en amazones dat alvast een voorproefje leemt op het Zeeuws kampi- lenschap, dat op 20 februari ivordt gehouden. Onder hen ook :egerend Zeeuws kampioen Laurens van Liex-en. De jeugd- nternational maakte met Rubi- juil de overstap naar de klasse IZ-Licht. Maar de x-uiter uit Schore heeft met de viervoeter Louisville al een nieuwe troef in handen. lil de eex-ste wedstrij d van de Ra- bo-bank Top Competitie toonde de hengst zich nog wat kijkerig ra bleek duidelijk nog niet klaar «'oor het hoogste basisniveau. In de tweede wedstiijd, een maandje geleden in Nieuwvliet, draaide de Zuid-Bevelandse lombinatie alweer mee in de op. Laurens van Lieren stax-t dan ook als favoriet. De kampioen kan overigens op le nodige tegenstand rekenen, fhamar Zweistra met Louisvil- e's stalgenoot Kyrain, Liesbeth ran de Velde met Kiriano en fax-tij n Harinck met Stads- chuur's Hightower moeten ze- ter in staat worden geacht Van Lieren de voet dwars te kunnen :etten. Ook Debbie Rijn moet in staat woixlen geacht om voor een verrassing te zorgen. De huiningse heeft lang gezocht laar een voor haar passende rtervoeter. Met El Don heeft fabbie Rijn die blijkbaar ge- 'onden. In de klasse Z komen de i-ege- rende Zeeuwse kampioen Lian- ne Hartog en de leidei- in het fassement van de Rabo-bank lompetitie Sonja de Feiter met Kingsley aan de start. Een voor hoef je van het kampioenschap 'oorspellen de kennei's. Waar- ichijnlijk vergeet men dan Eppo Roovei-s met Lucky Donner. De klasse L is het sterkst bezet. Eppo Roovei-s met Montx-eal en Marleen de Vriend met- Nomi- que zijn hier de te kloppen com binaties. Vooral cle Sluiskilse Marleen de Vriend en haar chimmel verkeren op dit mo ment in topvorm. Eveline de Winne met Quality van de Keinaertstad en Jacky Ruissen met New-West mogen echter met worden-onderschat. doorSjoerd Bootsma ANTALYA - In zijn geboorte land Rusland waren andersden kenden helden voor de Westerse buitenwereld. In Nederland verschilde en verschilt de situa tie niet van de tijden van de communistische overheersing. Ook hier zijn dissidenten vaak lastpakken, die men liever van daag dan morgen kwijt is. Igor Kornejev kan er over mee praten. De voetballer van Feye noord trainde maandenlang geïsoleerd en speelde sinds sep tember geen enkele wedstrijd meer. Het nieuwe jaar begon echter goed, want trainer Leo Beenhakker inviteerde de aan valler voor het trainingskamp in Antalya. In Turkije werkt de Rus keihax-d. „Het is heerlijk om je lichaam te voelen, om weer moe te zijn", bekent hij Op het complex van het Sirene Hotel vliegen de vonken er tij dens de trainingen vanaf. Igor Kornejev (31) doet niet voor zijn teamgenoten onder. Hij werkt even hard als zijn medespelers, corx-igeex-t en moppert met het zelfde élan. Het doet de frêle aanvaller zichtbaar goed. „Ik voel echt het verschil. Mijn spie ren zijn stijver dan anders. Ik zal voor mox-gen een dag i-ust aan de ti-ainer vragen", legt Kornejev een dag voor de wedstrijd tegen Galatasai'ay zijn fysieke situa tie uit. „Spelen? Niemand heeft mij dat gevraagd. Ik denk er ook niet aan. Ik ben op dit moment al weer blij dat ik weer bij de selec tie zit." Terugkeer Hij kx-eeg het goede nieuws over de volwaardige terugkeer in de gi'oep te horen na het kerstreces. „De trainer kwam naar mij toe en zei dat hij een aanbod had. Daarop reageerde ik dat ik elke aanbieding prima vond. We hebben toen en ook later niet over mijn situatie gesproken. We hebben wel meer contact dan voox-heen. Dat is het." Een uitleg voor zijn verwijde ring heeft Igor Kornejev dus nooit gekx-egen. Waarom de oud-speler van CSKA Moskou, Espanyol, Barcelona en Hee renveen eind septembex-, na drie wedstrijden en drie doelpunten, van het Kuiptoneel moest ver dwijnen, blijft vooralsnog een raadsel. „Men heeft toen een technisch besluit genomen. Waarom moet je de tx-ainer vra gen. Ik had het in elk geval nooit verwacht. Maar die situatie ligt achter mij", zet de Rus als een streep onder zijn verhaal. Zijn karakter en zijn exvaring sleepten Kornejev, wiens con tract tot medio 2001 doorloopt, door de moeilijke pex-iode. Fijn „Het was geenleulce tijd. Ik pro beerde het beste er van te maken en zo haixl mogelijk te trainen. Soms met de groep, vaak ook in groepjes. Het was anders dan dit tx-ainingskamp. Nu mag ik met alles weer meedoen. Het is fijn om weer bij de groep te horen." Tijdens zijn verbanning had de aanvaller niet te klagen over ge brek aan belangstelling. Maar liefst acht clubs, dx-ie uit Nedex-- land en vijf uit het buitenland, waren geintex-esseerd in de spe ler, die van Feyenoord transfer- vx-ij mag vertrekken. „Al die clubs kwamen met minder goe de aanbiedingen dan mijn hui dige contract. Ik was niet van plan om wat dat betreft een stap terug te doen. Als ik een stap doe, dan moet die voox-uit zijn. Ik wacht wel tot er iets echt inte ressants komt." Dat zal wellicht sneller gaan als Komejevs aanvx-aag voor een Spaans paspoort wordt gehono reerd. Zo lang hij geen ingezete ne wordt van een land binnen de Europese gemeenschap zijn clubs vex-plicht hem een meer dan vorstelijk salaris te betalen. De interesse zal misschien gro ter worden als de Rus spelritme krijgt. In het afgelopen halfjaar speelde de veex-tienvoudig in ternational geen enkele wed strijd, ook niet voor het tweede elftal, waar enkele andere en vooral jongere selectieleden wel regelmatig opdraafden. „Ik heb heel lang geleden een keex*tje met het tweede tegen Gronin gen gespeeld. Daarna niet meer. Maar dat is ook een beslissing van de trainer. Hij bepaalt wie ex- met het tweede mee moet. Trou wens, ik train liever met de se lectie, dan dat ik daar moet spelen. In het tweede kan ik ge blesseerd raken. Uitex-aard kan dat overal gebeuren, maar trai nen met de gi-oep vind ik vol doende. Niet dat ik zou weige ren om in het tweede te spelen. Als het moet, zou ik spelen. Maar ik zou er niet om vragen," GPD Tomxni Makinen en zijn bijrijder Risto Mannisenmaki in actie met de Mitsubishi Lancer. foto Patrick Hertzog/EPA van onze sportredactie MONACO - De Fin Tommi Makinen is op weg naar zijn eerste zege in de Rally van Monte Carlo. De wereldkampioen nam in de tweede dag de leiding over van de Fransman Gilles Panizzi, die op 1.45 tweede staat. Veteraan Juha Kankkunen uit Finland is derde. De vijf klassementsproeven dunden dins dag het deelnemersveld flink uit. Vooral de achtste en negende proef, bij de be roemde Col de Turini, waren voor veel coureurs te moeilijk. Makinen won veel terrein in de besneeuwde bergwegen, vol haarspeldbochten. De Fin werd de afgelo pen drie jaar wereldkampioen, maar wist nooit de px-estigieuze Monte Carlo-rally te winnen. De Nederlandse Fiat-rijders Roel Fass- bender en Bart Hissink zijn nog in de strijd. In de achtste etappe spinden ze en kregen ze een lekke band, maar ze herstel den zich knap. „We hadden de verkeeixle bandenkeuze gemaakt. Op een glad stuk vlogen we tegen een muur, we gingen bij na over de kop", zei Fassbender. „Iets la ter gingen we 180 graden in de rondte." De Nedexiandse combinatie, als veertig ste (van de 53) geklasseerd, is vastbesloten de rally uit te rijden. Woensdag leggen de coui-eui-s nog vier proeven af voor ze in Monaco finishen. AFP/SID door Rob Sporken PARAMARIBO - Hij was er nog nooit geweest. Roda-voetballer Regilio Vrede liet het monument ter nagedachtenis aan de vlieg ramp op 7 juni 1989 in Suriname bij de talrijke bezoekjes aan zijn vaderland altijd links liggen. „Ik ben er vaak langs gereden, maar heb nooit de moed kunnen opbrengen er daadwerkelijk op af te stappen." Ditmaal moest hij eraan geloven, tijdens het trainingskamp van Roda JC in Suriname. Het is een decennium geleden dat de DC 8 Anthony Nesty neerstortte bij Cola Kx-eek. Bij na alle inzittenden, meer dan 180 personen, vonden de dood. Slechts een enkeling, onder wie ex-Fortunaspëler en huidig spelersmakelaar Sigi Lens, ont snapte op miraculeuze wijze aan de vlammen. Onder de reizi gers bevond zich het 'kleurrijk elftal', dat in Suidname wed- sti-ijden zou gaan spelen. Een mijlpaal in de voetbalbetrek kingen tussen Nederlanden zijn voormalige kolonie. Zo ver is het nooit gekomen. Het monument maakt deel uit van een kerkhof langs een druk ke weg. De vier stenen pilaren met elk een gebroken straalmo tor er bovenop staan er een beet je mistroostig bij. Stille getui gen van een ramp die de Sux-inaamse gemeenschap als een dolksteek velde. Op cle pila- i~en staan de namen van de slachtoffers. Voox*letters, ach ternaam, geboortedatum. Regilio Vx-ede heeft het zicht baar moeilijk. Vochtige ogen, trillende lippen, wazige blik. „Deze ramp heb ik altijd op af stand verwei'kt. Ik ben daarna vaak in Suriname geweest, heb in totaal vier benefietwedstxdj- den gespeeld. Nooit heb ik het echter aangedurfd deze stap te zetten." De lange verdediger kan slechts met moeite zijn tranen bedwin gen. „Bij het betreden van het terrein had ik het heel zwaar Het kost me veel moeite niet te gaan huilen. Dit is edn heel be langrijke gebeurtenis in mi jn le ven. Ik heb eindelijk de drempel duiven nemen." Samen met me despeler Humphrey Rudge legt Vx-ede een krans. Een enorme last lijkt van zijn schouders te vallen. Vrede kan zich de ramp nog her inneren als de dag van gisteren. Zestien jaar was hij. „Ik speelde in de BI van Haarlem. Ortwin Linger was mijn idool. Van het ene op het andere moment was hij er niet meer. Een vreemde ge- waaxxvording als je zelf zo jong bent." Paniek Zijn wijsvinger gaat in de rich ting van een van de namen: H. Kesser. Eigenaar van café De Draver in Amsterdam en vriend van de familie Vrede. „Mijn va der kon het nieuws eerst niet ge loven. We zijn meteen naar Schiphol gegaan om de details van de ramp te vernemen. Het was daar een enorme drukte. Gillende en duwende mensen, paniek. We hoorden dat er enke le overlevenden waren. Hum phrey bleek daar niet bij te zijn..." Hij zwijgt, alsof hij de boodschap zojuist heeft vemo- men. Een familielid van Vrede stond wel op de lijst van gelukkigen. „Een zoon van een oom van mijn vader. Hij zit sinds die ver schrikkelijke dag in een rol stoel." Roda-speler Bernard Tchout- ang doet met gevouwen handen voor het gezicht voor elke pilaar een schietgebedje, voorzitter Theo Pickée vraagt om een mi nuut stilte, er worden drie kran sen gelegd. Voor even lijkt de tijd haar werkzaamheden te staken. De stilte overtreft het la waai van het langs i-azende ver keer, de wind speelt met het on kruid rondom het monument Tot ergernis van Humphrey Ru dge senior. „Ze wisten dat kran sen zouden worden gelegd, waarom wordt het gras dan niet even gemaaid?" Op de eerste pilaar staat de naam van Steve van Dorpel. De talentvolle 23-jax-ige aanvaller van Volendam was vlak voor de trip vastgelegd door Roda. Hij had zelfs, zo blijkt uit een kran tenartikel van een dag na de ramp, zakgeld meegekregen van Nol Hendx-iks. „Is dat zo?" vraagt Hendriks zich af. „Ik weet wel dat we hem net hadden gecontracteeixl. Helaas heeft hij nooit voor ons kunnen voetbal len. Het was een jongen van mijn hart." Na de kranslegging verlaat de selectie het terrein. De harde muziek in de bus werpt de spe lers weer terug in de realiteit. Vrede zit met zijn handen voor het gelaat. Verdrietig en opge lucht tegelijk. Eindelijk heeft hij 'zijn' monument bezocht. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25