Verslaafde wordt in de kou gezet Tweetal bestraft voor mishandeling van Duitse familie Huurder moet van staatssecretaris zelf op zijn tellen passen Huisartsen eisen harde toezeggingen over apotheken bij praktijk Jeugdzorg kampt nog altijd met wachtlijst Eerste containers n Bergen op Zoom Miljoenenschade door brand bij Schelde NOG 2 DAGEN FINALE UITVERKOOP DELSCHER zeeuwse almanak Munt Instanties furieus over advies om anderhalf miljoen te korten op zorg in Zeeland pzc zeeland woensdag 20 januari 1999 door Lukas Fransen MIDDELBURG - „Het is alle maal een beetje uit de hand ge lopen", zei een 43-jarige man uit Burgh-Haamstede gisteren voor de politierechter in Mid delburg. Hij stond samen met zijn 74 -jarige vader terecht voor het hardhandig verwijderen van een Duits gezin dat op hun ter rein wandelde. De man is eigenaar van een ho recabedrijf met een dagcam ping en een shortgolfbaan. Tot zijn grote ergernis wordt zijn bedrijf met de regelmaat van de klok geteisterd door dieven die golfballen stelen. Toen zijn va der, die naast het terrein woont, hem die zomerse dag in juli 1997 belde om te zeggen dat er weer mensen op het terrein liepen, sloegen bij hem de stoppen door. Hij stapte op zijn fiets en reed de potentiële dieven tegemoet. Hij probeerde de Duitse familie duidelijk te maken dat ze on middellijk rechtsomkeert moest maken. „Die vrouw deed net of ze me niet begreep en wilde ge woon doorlopen. Ik heb ze niet geslagen, maar in de nek gegre pen zodat ze zich zou omdraai en." Golfclub De vader van de familie, die aan de andere kant van de sloot stond, wilde zijn vrouw te hulp schieten. Hij sprong naar de overkant, waar hij door de 43- jarige man werd vastgegrepen. „Toen die man zijn vrouw wilde helpen, voelde ik me bedreigd. Ik pakte hem vast en we zijn sa men in de sloot gevallen." In middels was de vader van de 43- jarige man ook ter plekke en sloeg met een golfclub in het rond. In tegenstelling tot wat de Duitse familie beweerde, zei se nior. „Ik heb niemand met de golfclub geslagen." Daarna leken de gemoederen te bedaren. Maar toen de 43-jarige man ex-achter kwam dat zijn mobiele telefoon en pieper ter waarde van 1300 gulden de val in de sloot niet hadden over leefd, sloegen de stoppen een tweede maal dooi'. Hij achter haalde de jonge zoon van de Duitse familie en ontfutselde hem hardhandig de videocame ra. „Ik heb het jongetje vastge pakt om de camera te pakken. Ik heb geen geweld gebruikt, maar dat ventje schreeuwde als een speenvarken. Ik wilde alleen een garantie hebben dat mijn schade zou worden vergoed." Nachtmerrie Officier van justitie H. I. den Hartog had geen goed woord over voor het gedrag van vader en zoon. „Dit kan absoluut niet door de beugel. De vakantie van die mensen is ontaard in een nachtmerrie." Hartog eiste te gen de 43-jarige man een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een scha- devei-goeding van 1500 gulden. Tegen zijn 74-jai-xge vader eiste hij een vooxwaardelijke geld boete van 1500 gulden en een schadevex-goeding van 750 gul den. J. W. Bouman, de raadsman van de verdachten, voerde als ver zachtende omstandigheden aan dat zijn cliënten het moeilijk hebben hun hoofd boven water te houden. „Door de penibele fi nanciële situatie heerst er een zekere spanning in het bedrijf. Toen mijn cliënt hoorde dat er weer mensen op zijn terrein lie pen, is hij te ver gegaan." Enig begrip Rechter J. A Janse-De Jonge kon enig begx*ip opbrengen voor de situatie waarin de 43-jarige man verkeerde en vonniste een gevangenisstraf van twee maanden vooxwaardelijk. Zijn vader kx-eeg een voorwaardelij- ke geldboete van 1000 gulden opgelegd. Zij wees de schade vergoeding af. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Huurders moeten vooral zelf goed op hun tellen passen bij het aangaan en het verbreken van een huurover eenkomst. Staatssecretaris J. W. Remkes van Volkshuisves ting geeft dit advies naar aanlei ding van een principe-zaak tussen de Schouwse woning bouwvereniging Beter Wonen en een huurder van die corpora tie. De fractie van GroenLinks in de Tweede Kamer bx-acht de prin- cipe-zaak onder de aandacht van Remkes. De x-echtspositie van huurdex's zou in het geding zijn. Beter Wonen had van een huurder een schadevergoeding geëist, omdat die zijn huurwo ning in zeer slechte staat had achtergelaten. Dat komt wel va ker vooi-, maar in dit speciale ge val was de huurder van tevoi'en niet gewaarschuwd. Hij was niet, zoals het officieel heet, in gebreke gesteld. Dat kon ook niet, want het be trof geen normale huuropzeg- ging; zijn woning was ontruimd. Beter Wonen kon niet met de huurder nog even de woning doorlopen om te kijken wat er allemaal mis was. Laat staan dat de woningbouwvereniging hem in staat kon stellen zelf de hei-stelwex'kzaamheden te ver richten. De huurder pikte de actie van Beter Wonen niet en stapte naar de rechter. In hoogste instantie kreeg de Schouwse woning bouwvereniging gelijk van de Hoge Raad. Een officiële waar schuwing was in dit geval niet nodig geweest. De huurder moest het herstel werk betalen, maar alsof hij het zelf had gedaan: dus alleen de materiaalkosten en niet de loonkosten. Misbruik GroenLinks vreesde het ergste door deze principe-uitspraak. Vooral particuliere verhuurders zouden hier misbruik van kun nen maken Staatssecretaris Remkes deelt die angst niet, op basis van informatie die hij heeft ingewonnen bij verenigin gen van particuliere verhuur ders. De staatssecretaris ziet geen mogelijkheid om de wettelijke positxe van huurders te verster ken. Hij gaat de voorlichting op dit punt wel verbeteren en doet de suggestie om de onderhouds- toestand van een woning in een opnamerapport vast te leggen. Maar dat wil hij niet verplicht stellen. Advertentie tot donderdag 17.00 uur Lange Vorststraat 12 4461 JP Goes Die Middelburgse, heeft al eens eerder in dit hoekje gefi gureerd. Als iemand die zon nig tegen het leven aankijkt. Als ze een oneven aantal sok ken van de waslijn haalt, komt ze niet tot de slotsom dat er een exemplaar zoek is maar dat ze een sok over heeft. Zo heeft ze sinds kort veel plezier van de euro. Aan het begin van deze maand, toen ze zojuist haar salaris binnen had, keek ze op haar bankaf schrift naar het vakje met de guldens en stelde opgewekt vast dat ze er daar heel wat van had ie besteden. En nadat ze in de loop van de daarop volgende weken te veel impulsaankopen had ge daan. waardoor ze in rood kwamstaan, keek ze naar het hoekje waarin het tekort wordt uitgedrukt in euro's. „Dat valt mee," dacht ze. „Toffepeer, die Duisenberg." door Roelf Reinders VLISSINGEN - Er bestaat gro te zorg over plannen die beteke nen dat er bijna twee miljoen gulden minder naar de zorg voor verslaafden en dak- en thuislo zen in Zeeland gaat. Volgens J. van Praet, sectordirecteur maatschappelijke opvang van Emergis, betekenen de plannen een flinke inkrimping van het hulpaanbod in Zeeland. Direc teur J. van den Broek van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) noemt ze 'rampzalig". Van den Broek en Van Praet rea geren op het advies aan minister door Harmen van der Werf DEN HAAG - Eerst zien dan ge loven. De Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) wil van D66-minister E. Borst van Volksgezondheid zwart op wit de toezegging dat apotheekhou- dende huisartsen en hun opvol gers een apotheekvergunning mogen houden. Die belofte heeft de LHV tot op heden niet gekregen, aldus woordvoerder F. Seegers. De LHV overlegt vandaag met Borst en dan moet het hoge voord eruit komen. De Volks trant meldde gisteren al: 'Huis- irtsen mogen van Borst toch ipothekêr blijven'. D66 Zee and claimde 'dit succes' onmid- lellijk in een faxbex*icht. De in- eme lobby van D66 zou hebben ;ewex-kt en 'met name het be- ïoud van de leefbaarheid van iet platteland had zwaar gewo- [en' bij Borst. daar bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en >port (VWS) was niets bekend 'an een beleidswijziging met jetrekking tot apotheekhou- lende huisartsen. Een woord- roerder stuurde ter toelichting ien brief van Borst aan de LHV van 10 december 1998. Borst meidtin dit schrijven: 'Destrek king van mijn beleid is om geen vergunningen meer uit te geven aan nieuwe apotheekhoudende huisartspraktijken. Over de in vulling van deze koers zal ik al vorens definitieve besluiten te nemen in overleg treden met de LHV'. Altijd al Volgens de woordvoerder van VWS betekent dit dat Borst de apotheekhoudende huisarts 'al tijd al wilde handhaven'. Bij op- Volging gaat de vergunning 'ge woon' over. Borst wil alleen geen nieuwe vergunningen uit geven. Seegers van de Landelijke Huisartsen Vereniging vindt die uitleg 'best positief, maar het blijft een uitleg'. „Wijwillen van de minister exact weten wat zij bedoelt. Wij staannu nog niet te juichen." Ook Gedeputeerde Staten van Zeeland cloen dat niet. Het da gelijks provinciebestuur heeft minister Borst gisteren een boze brief geschreven met de oproep van de apotheekhoudende huis- arts af te blijven. In Zeeland heeft meer dan de helft van de huisartsen ook een apotheek. loor Roelf Reinders UDDELBURG - Bij Stichting eugdzorg Zeeland bestaat on- lanks extra geld nog steeds een wachtlijst. Gedeputeerde Sta len (GS) van Zeeland willen van Jeugdzorg precies weten wat er lïgedaan om de wachtlijst weg «werken. eugdzorg heeft voxfge maand an de provincie ruim driehon- erdduizend gulden gekregen m een snel ontstane wachtlijst iet jongeren die dringend hulp odig hadden weg te werken, leze wachtlijst bestond half ecember uit 32 zaken. Vorig reek, bijna een maand verder-, 'aren er nog twintig jongeren ie onmiddellijke hulp moesten ebben. De stichting heeft door- verwerk een deel van de 'achtlijst weg kunnen werken, zeven gevallen van de wacht- jst gaat het om jongeren die uit ais moeten worden geplaatst, blgens Jeugdzorg gaat het in llè twintig gevallen om jonge- m met complexe problemen ïuis. Het dagelijks provincie- estuur stelt het op prijs dat eugdzorg oplossingen heeft be- acht om twaalf ux*gente zaken p te pakken, maar wil pi'ecies weten wat de stichting met de exti-a subsidie heeft gedaan om te proberen de wachtlijst hele maal weg te werken. GS willen dat Jeugdzorg alles op alles zet om de wachtlijst op korte ter mijn zo klein mogelijk te maken. De wachttijd voor hulpverle- rxing is op dit moment ongeveer twee tot drie maanden. Conflict De kwestie van de wachtlijst heeft in december tot een hoog oplopend conflict tussen gede puteerde L. Coppoolse (CDA, welzijn) en Jeugdzorg-directeur J. F. Eijlandergeleid. Coppoolse was kwaad op Eijlander omdat deze niet hem maar de pers op het bestaan van een urgente wachtlijst zou hebben geatten deerd. Eijlander heeft steedsbe- weex-d dat Coppoolse steeds op de hoogte is gehouden van de wachtlijst en beschuldigde de gedeputeerde van misleiding van de Staten over de kwestie. Jeugdzorg heeft inmiddels toe gezegd GS op de hoogte te hou den van de ontwikkelingen van de wachtlijst Daarmee was het conflict voox-bij. Dix-ecteur Eij lander doet eind deze maand vex-slag van de stand van zaken ïxxet de wachtlijst. [oorMieke van der Jagt ERGEN OP ZOOM - Voor het erst in de geschiedenis van lergen op Zoom zijn in de Theo- orxxshaven, de buitenhaven in Ie Sehelde-Rijn-verbinding, ontainers gelost. Met behulp an een losse kraan werden vijf- 'g container's, bestemd voor 'an met vet zet reuken in brand UDDELBURG - Een keuken in en woning aan de Meanderhof u Middelburg heeft gistermid- 'ag in brand gestaan. 5e brandweer schat de schade P twintigduizend gulden. De "'and is vennoedelijk ontstaan loor een pannetje met vet. De luspoging van de buurvrouw "slukte. 'e vier bewoners van het hxiis ebben voor dinsdagavond el- Iers een slaapplaats moeten teken. General Electric Plastics, uit het binnenvaartschip Vigillia gehaald en op de kaai gezet. Het gebruik van de Theodorus- haven als containerhaven is een mijlpaal in de havengeschiede nis van Bergen op Zoom. Verbetering en verbreding van de havenfaciliteiten is vooxio- pig de enige manier om het aan tal aangevoerde tonnen in de bestaande haven uit te breiden. De Theodorushaven is vol en er woi'den plannen voorbereid om tot een uitbx-eiding te komen. Sinds 1980 is de omzet aan goe deren gestegen van één miljoen ton naar twee miljoen ton in 1998. Maar inmiddels nadert de bestaande haven de gx-ens van zijn mogelijkheden. Nagenoeg alle grond op het industrieter rein is vei'kocht en het haventer rein wordt intensief gebruikt. Het gaat nu nog om een proef van twee bedrijven uit Rotter dam. Als het alle paxiijen be valt, is het niet uitgesloten dat vaste containersfaciliteiten zul len worden gemaakt. Borst van Volksgezondheid van de Raad voor de financiële ver houdingen voor een nieuwe ver deelsleutel voor geld voor ver slavingszorg, maatschappelijke opvang en vrouwenopvang in Nederland. De plannen houden in dat er voor verslaafden in Zeeland 1,4 miljoen gulden minder komt (was x-uim 3,5 mil joen) en voor daklozen 550.000 gulden minder (was 2,7 mil joen). Terug in de tijd De voorstellen weipen de ver slavingszorg twintig jaar terug in de tijd, zegt Van den Broek. Ze zijn volgens hem rampzalig voor het ZCAD en het Huiska merproject voor Druggebrui kers in Vlissingen. „Onvoorstel baar-, dit advies. Ik moet dan zeker tien mensen ontslaan, de regiokantoren in Goes en Vlis singen gaan dicht en ik moet ze- ven- tot achthonderd verslaaf den in de kou laten staan. Die worden eerder ziek en dat bete kent meer opnames, dat kost heel veel meer geld. De huisart sen, het maatschappelijk wei-k en Emergis krijgen dat op hun bord." Volgens Van den Broek worden vooral de 'onzichtbare' alcoholvei-slaafden de dupe. Inkrimping Volgens Van Praet van Emergis heeft uitvoering van het advies een 'gigantische impact' op de maatschappelijke opvang van dak- en thuislozen in Zeeland. Voor het opvangcentrum het Witte Huis in Vlissingen bete kent dat volgens hem inkrim ping van zes van de dexiig plaat sen. „We komen fors in de problemen. We hebben niet al leen minder mensen, maar krij gen met de rest het 24-uursroos- ter dan niet meer rond." Van Praet noemt de nieuwe ver deelsleutel voor de bestemming van het geld kapitaalvernieti ging. „Er komen hier ook men sen van buiten de regio. We zit ten in een netwerk met plaatsen die nog vrij zijn en dat werkt goed. Straks wordt er hier geld weggehaald dat elders wordt geïnvesteerd om dezelfde men sen onder dak te helpen." Vol gens Van Praet is er in de regio nog ruimte te kort. Plij pleit er voor de nieuwe verdeling alleen voor nieuwe subsidiegelden vanaf 2000 te laten gelden. Over de verdeelsleutel is het laatste woord nog niet gezegd, verklaart de Vlissingse wethou der L. Poppe-de Looff (welzijn). „Ik ga hier tegen ageren. Dit kan gewoon niet. Maatschappelijke opvang, dak- en thuislozen, dat is een sterk groeiende proble matiek. Daar kan geen geld vanaf, ik ga er alles aan doen om dat te voorkomen." Ook de Mid delburgse wethouder J. van Dijk-Sturm wil de strijd tegen het advies niet zomaar opgeven. „Dit is desastreus voor Zee land." Het advies van de Raad bete kent wel dat er voor vrouwen- opvang in Zeeland 542.000 gul den méér komt. „Positief", zegt K. Bartels, co ordinator hulpverlening van Blijf Van M'n Lijf Zeeland. Vol gens haar hebben het Blijf Van M'n Lijfhuis in Vlissingen en de crisisopvangcentra in Sas van Gent en Vlissingen al geprofi teerd van de vijftien miljoen gulden die de minister voor vrouwenopvang extra ter be schikking heeft gesteld, maar is er nog een tekort aan capaciteit. Het advies houdt ook in dat Vlissingen en Terneuzen ophou den te bestaan als zogenaamde centrumgemeenten, verant woordelijk voor de verdeling van het geld voor maatschappe lijke opvang en vrouwenop vang. Als het aan de raad ligt, gaat deze taak naar Middel burg, dat al centrumgemeente voor de verslavingszorg is, om dat er in elke regio één centrum voor de verdeling van het geld moet zijn. - I De brandweer had het vuur onder controle voordat het kon overslaan naar de schilderwerkplaats, waar verf en verfverdunners lagen. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - In een straal- en spuit- loods op het hoofdterrein van de Schelde in Vlissingen is dinsdagmiddag om iets over half één een grote brand ontstaan. Door snel ingrijpen kon worden voorko men dat de brand oversloeg naar de schil derwerkplaats waar verf en verfverdun ners lagen opgeslagen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade loopt vermoedelijk in de miljoenen. „We hebben vijf autospuitwagens, een ladderwagen en een hoogwerker ingezet om het vuur zo snel mogelijk te blussen. Gelukkig is het gelukt en hadden we onge veer een uur later de brand onder contro le", vertelt commandant van dienst Sjaak Vermeulen van de brandweer Vlissingen. Als ook de schilderwerkplaats en conser- veringsruimte vlam hadden gevat, was de ellende groot geweest. „Dan komen er zo veel giftige dampen vrijdat de hele omge ving moet worden ontruimd. Er ontstaat dan misschien zelfs ontploffingsgevaar.'' Bij de brand ontwikkelde zich veel zwarte rook op het Schelde-terrein en in de directe woonomgeving. Volgens D. Schuurman, directeur operations van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) waren rubberen afdiehtingsflappen in brand ge vlogen. „Vandaar die stank en zwarte rook." Het vermoeden bestaat dat de brand door kortsluiting in de straalcabines is ont staan. Maar er wordt nog verder onder zoek naar verricht. In die cabines wordt staal met onder andere grit onder hoge druk kaalgeblazen. Schuurman voorziet dat de schade in de miljoenen loopt. „Maar een grote tegen- vallei- is dat door de brand de productie stagneert. We warren goed op dreef met de bouw van vier nieuwe schepen." De straalwerkzaamheden kunnen voor een deel ook op de andere werf van de KSG in Vlissingen-Oost worden voortge zet. „Daar hebben we moderne appara tuur, maar in deze straalcabines kon klei ner materiaal worden schoongeblazen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17