PZC Au pair bekent doden van baby meu cotone Ambiance. Partij Soeharto vraagt excuus voor wanbeleid Snellere komst euro in Zalms ogen ondoenlijk Pinochet opnieuw voor Law Lords Italië zet punt achter affaire rond Öcalan Strompelen door de sneeuw buitenland Australische oppas schudde Nederlands meisje door elkaar België claimt bij Braun Dodelijke dorpsruzie Molukken Ex-agent Mossad niet vervolgd Doden bij strijd in Ethiopië Dwarse ex-burgemeester wint Jeltsin mogelijk onder mes na maagbloeding VN-troepen Snoeten weg uit Angola Jnduidelijkheid iver Congo dinsdag 19 januari 1999 door Harm Harkema LONDEN - Het hoogste Britse rechtscollege, de Law Lords, buigt zich sinds gisteren op nieuw over de vraag of de Chi leense oud-dictator Pinochet terecht in Londen is gearres teerd. Verwacht wordt dat de Law Lords, die deze week hoorzit tingen houden over de kwestie, niet voor eind volgende week tot uitspraak komen. Besluiten zij in het voordeel van Pinochet, dan wordt die onmiddellijk vrijgelaten en mag hij terugkeren naar Chili. Zo niet, dan mogen de Spaanse autoriteiten in Groot-Brittan- nië een uitleveringsprocedure tegen Pinochet starten. Pino chet moet die langdurige pro cedure dan in Groot-Brittan- nië afwachten. De nieuwe rechtszaak is in fei te een terugkeer naar een eer dere fase in de procedure, Op 25 november besliste een colle ge van vijf Law Lords met drie tegen twee dat Pinochet geen diplomatieke onschendbaar heid geniet en dus rechtmatig in Londen was gearresteerd Advocaten van Pinochet te kenden beroep aan tegen de uitspraak van de Law Lords, omdat Lord Hoffmann partij dig zou kunnen zijn, door zijn voorzitterschap van een inza melingsfonds van Amnesty In ternational. De mensenrech tenorganisatie is een vurig voorstander van berechting In december haalde Pinochet zijn gelijk. Vijf andere Law Lordsvernietigden de uit spraak Ze bepaalden dat een vers college van Law Lords de zaak opnieuw moest beoorde len. Vier van de Law Lords die besloten dat de zaak moet wor den overgedaan, zitten nu in het zevenkoppig college dat opnieuw tot een oordeel moet komen. GPD BRUSSEL - De Belgische minister van Volksgezondheid Col- la eist een schadevergoeding van de Duitse medicijnenprodu cent B Braun, na de dood van twee baby's in een ziekenhuis in Leuven. De twee pasgeboren baby's kwamen het afgelopen weekend om het leven na inspuiting met een diëetzoutoplossing in plaats van glucose. In het ziekenhuis zouden vijf ampullen met een verkeerde verpakking terecht zijn gekomen. De zout oplossing wordt in de regel gebruikt bij euthanasie. Een woordvoerder van B. Braun denkt dat een menselijke fout bij de verpakking de oorzaak is van het drama. Pas als de fout bewezen is, zal de firma een schadevergoeding betalen aan de ouders. ANP JAKARTA - Bij een bloedige dorpsruzie op het Molukkenei- land Aru zijn zeven mensen om het leven gekomen. Volgens het Indonesische persbureau Antara werden drie van de slachtoffers gedood door pijlen. Een vierde man overleefde een messteek niet. Over de doods oorzaak van de anderen is niets bekend. Indonesische militai ren hebben een einde gemaakt aan de uit de hand gelopen dorpsruzie DPA OSLO - De Noorse justitie zal hoogstwaarschijnlijk afzien van een zaak tegen een Israëlische ex-geheim agent die ervan wordt verdacht dat hij het brein was achter een aanslag waar bij in 1973 een onschuldige Marokkaan het leven liet. De zaak draait om de dood van Ahmed Bouchikhi, die in 1973 in Lillehammer werd doodgeschoten. Een Israëlisch com mando zag Bouchikhi aan voor een PLO-agent, die de aanslag op Israëlische atleten in 1972 in München in scene zette. Het Noorse Openbaar Ministerie vaardigde vorig jaar een ar restatiebevel uit tegen de gepensioneerde Mossadagent Hara- ri. Verhoor van Harari leverde echter geen nieuwe informatie op, waarop de landsadvocaat van verdere stappen afzag. AP NAIROBI - Bij gevechten tussen Ethiopische soldaten en re bellen van het Oromo Bevrijdingsfront zijn in het zuiden van Ethiopië bij de grens met Kenia minstens achttien mensen omgekomen. De gevechten vonden zondag plaats ten noorden van de Keni- aanse plaats Moyale. Volgens de districtscommissaris Kipka- but van Moyale zijn veertien Ethiopische soldaten en vier Oromorebellen gedood. De Oromo in Ethiopië zijn verbonden met de Oromo's in Ke nia. De twee bevolkingsgroepen gebruiken het grensgebied van Kenia en Ethiopië vrijelijk om hun vee te hoeden. De Oro mo strijden voor onafhankelijkheid van de hun regio. AP VLADIVOSTOK - Aanhangers van de onlangs ontslagen bur gemeester van Vladivostok hebben met grote meerderheid de verkiezingen voor het plaatselijk parlement gewonnen. In vijftien districten van de stad wonnen leden van de coalitie Verenigde Stad, die op de hand is van oud-burgemeester Tsjerepkov. De verkiezingen luidden een nieuwe fase in van de crisis om de plaatselijke macht in de belangrijke haven aan de Stille Oceaan. Tsjerepkov, een omstreden maar populaire burgemeester, werd in september ontslagen door de almachtige gouverneur van de streek, Nazdratenko. Tsjerepkov weigerde zich er bij neer te leggen en verschanste zich in het stadhuis. Hierdoor moest zijn opvolger een ander kantoor zoeken. AFP door Theo Haerkens JAKARTA - Na lang hangen en wurgen heeft Golkar, het poli tieke instrument van de voor malige Indonesische president Soeharto, de bevolking zijn ex cuses aangeboden voor wat het in het verleden heeft misdaan. De excuses komen aan de voor avond van Idul Fitri, het feest dat het einde markeert van de Ramadan, waarbij mensen el kaar vergeving vragen voor misstappen. Critici vinden dat de excuses nu komen als mos terd na de maaltijd. Twee maan den geleden bood de voorzitter van Golkar in het volkscongres, Darusrhan, namens Golkar ex cuses aan voor wat de organisa tie in het verleden had misdaan. Onmiddellijk werd Darusman gecorrigeerd door voorzitter Tanjung. Excuses waren niet aan de orde omdat de organisa tie al streefde naar verbetering. Bovendien had Golkar niet al leen verkeerde dingen gedaan maar ook goede daden verricht, aldus Tanjung begin november. Critici stellen Golkar verant woordelijk voorde sociale, poli tieke en economische ellende die Indonesië op dit moment doormaakt. De partij zou zich gedurende het 32-jarige bewind van Soeharto op grote schaal hebben schuldig gemaakt aan vriendjespolitiek, handjeklap en corruptie. Steun Inmiddels brokkelt de aanhang van Golkar af. Organisaties die in het verleden verplicht lid wa ren hebben de organisatie de rug toegekeerd. Afgelopen week hebben gepensioneerde gene raals uit Golkar een eigen partij opgericht. Hoewel het debat daarover nog niet is afgerond, ziet het er naar uit dat Golkar het in de toekomst ook moet doen zonder de automatische steun van de ambtenarij en de len van het leger. GPD van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse premier D'Alema heeft gisteren ver klaard dat de zaak-Öcalan wat Italië betreft afgesloten is. Hij zei niet te weten waar de Koer dische leider naartoe is gegaan. „Ik weet niet waar Ocalan is en het kan me ook niets schelen", aldus D'Alema. De Turkse premier Ecevit zei dat Öcalan op een vliegveld bui ten Moskou was geland Tur kije, dat om uitlevering van Ocalan heeft verzocht, gelooft de verklaring van D'Alema niet en bekritiseert Italië voor het la ten vertrekken van de PPK-lei- der. Öcalan vertrok zaterdag in een privé-vliegtuig met onbekende bestemming uit Rome, waar hij twee maanden vergeefs had ge wacht op politiek asiel. Rus land. Libië. Estland, Armenië, Wit-Rusland en Zuid-Afrika worden genoemd als mogelijke verblijfplaatsen van Öcalan Volgens de Koerdische Arbei derspartij PKK is haar leider veilig aangekomen op zijn nieu we bestemming. In een open brief die gisteren in Italiaanse kranten werd gepu bliceerd, zegt Öcalan dat hij in Europa naar een hoofdkwartier had gezocht in de hoop dat hij zijn guerrillabeweging kon transformeren in een vreedza me, politieke beweging: „Ik was ervan overtuigd dat een eenzij dig bestand definitief kon wor den. Maar ik vrees sterk dat nu het zo duidelijk aan moed ont breekt - vooral aan de kant van de Europese Unie - er niets an ders op zit dan een terugkeer naar oorlog." Duurzame vrede Öcalan heeft zijn advocaten op dracht gegeven te blijven stre ven naar politiek asiel in Italië. Dit ondanks zijn ontevreden heid over de behandeling die hem hier ten deel is gevallen. In een brief aan D'Alema zegt hij naar Europa terug te keren, 'als de omstandigheden rijp zijn voor een rechtvaardige en duur zame vrede.' AP/RTR Naam: Straat huisnummer: Plaats: Plak hier dé Streepjescode i rui"' aisr van onze redactie buitenland BRUSSEL - Minister Zalm van Financiën sluit een vervroegde invoering van de euro uit. Het daadwerkelijk in roulatie bren gen van de Europese eenheids munt per 1 oktober 2001 - drie maanden eerder dan de plan ning - zoals België wil, is vol gens Zalm technisch niet haal baar. „Ik durf met iedereen een fles wijn te verwedden dat de in troductie van de euro niet wordt versneld", aldus de minister. Van de Europese ministers van Financiën die gisteren bijeen kwamen, sprak alleen de Luxemburger Juncker zich uit voor het Belgische plan. De Bel gen menen dat de burger de euro sneller wil, nu de girale invoe ring van de munt (banken en beurzen) per 1 januari zo soepel en succesvol is verlopen. Ook het midden- en kleinbedrijf zou de munt eerder willen gebrui ken. Volgende maand nemen de mi nisters van Financien maand een definitief besluit. Maar vol gens Zalm staat dat al vast. Het zou technisch onmogelijk zijn de enorme hoeveelheid papier en muntgeld tijdig te produce ren. „Bij de hoeveelheid Neder landse euromunten alleen al spreek je over een gewicht van anderhalf keer de Eiffeltoren. Dat verplaats je niet zo maar." Daarnaast meent Zalm het aan passen van de automatiserings programma's - net na de millen- mumbug - de nodige tijd vergt. Renteverlaging Eveneens kalmerende taal kwam gisteren van voorzitter Duisenberg van de Europese Centrale Bank (ECB). Hij zei geen enkele aanleiding te zien om te denken dat Europa afste vent op een recessie. Een verde re verlaging van de rentetarie ven achtte hij dan ook voorlopig niet nodig. De recente crisis in Brazilië zal verder weinig ge volgen hebben voor de Europese Unie, schatte de ECB-preses in. „In andere Latijns-Amerikaan- se landen als Argentinië, Chili of Mexico maakt men zich al weinig zorgen over de situatie in Brazilië", zo zei Duisenberg gis teren tijdens een overleg met het Europees Parlement in Brussel. Bij handhaving van het huidige beleid hoeft Europa volgens Duisenberg ook niet te vrezen. In december verlaagden de eu rolanden de rente al tot 3,0 pro cent. De ECB-voorzitter maakt zich wel zorgen over de sterk stijgen- van onze redactie buitenland MOSKOU - De artsen van Boris Jeltsin beslissen mor gen na een gastroscopie of de Russische president aan zijn maagzweer geopereerd moet worden. Dit heeft de leider van zijn artsenteam, Miron- ov, gisteren laten weten. Van de uitslag van de gastro scopie zal de verdere behan deling afhangen, evenals de duur van het verblijf van de 67-jarige Jeltsin in het zie kenhuis, aldus Mironov Gis terochtend nog werd een be handeling met medicijnen geadviseerd. Ook als de ont wikkeling positief is. zal dat de lonen. Die kunnen op termijn een prijsopdrijvend effect heb ben. Momenteel ligt het infla tiepercentage eerder in de buurt van de nul procent. De ECB- voorzitter waarschuwt daarom ook voor deflatie. Verwarring Ook Duisenberg sluit een ver vroegde invoering van de euro munten en biljetten uit, Dat zal volgens hem alleen maar voor grote verwarring zorgen. Wat betreft de productie van munten is een vervroegde invoering ook niet te realiseren „Alleen de productie van de dertien mil jard benodigde bankbiljetten valt enkele maanden te versnel len Ik vraag me dan af wat de winst is", aldus Duisenberg. GPD/ANP zeker ongeveer drie weken zijn. Volgens de behandelende artsen mag Jeltsin zeker een maand niet werken, maar van Kremlin-functionaris- sen is vernomen dat hij erom heeft gevraagd dat dossiers naar het ziekenhuis worden gebracht, zodat hij daar kan werken. Jeltsins bezoek aan Frankrijk, dat voor later de ze maand gepland was, is van de baan. Ook zal het staats hoofd enkele maanden niet kunnen vliegen. De Russi sche president was zondag middag opgenomen in een ziekenhuis in Moskou. AFP/RTR loor Harm Harkema 5 ,ONDEN - De Australische au pair Aouise Sullivan heeft gisteren voor de strafrechter in Londen onverwacht öcjchuld bekend aan de dood van de Ne- Jerlands/Franse baby Caroline Jon gen. Maar zij ontkende de baby met op- bi^et te hebben gedood. trt)e zes maanden oude baby overleed 1 forig jaar april in een Londens zieken huis aan het zogenoemde 'shaken baby ,hJyndrome' nadat Sullivan haar tijdens dit. het voeden heftig door elkaar had ge schud. De aanvankelijke aanklacht tegen Louise Sullivan luidde moord. Maar het Openbaar Ministerie ging gisteren akkoord met een wijziging van de aan klacht in doodslag. De rechter accep teerde Sullivans schuldbekentenis en doet binnen twee weken uitspraak. Verwacht wordt dat de rechter een zo licht mogelijke straf zal opleggen Hij waarschuwde Sullivan echter dat zij gezien de zwaarte van de aanklacht vrijwel zeker niet aan gevangenisstraf zal ontkomen. Openbaar aanklager Sweeney sloeg een vriendelijke toon aan tegen Sulli van, die een vrij rustige indruk maakte. Hoewel de au pair heeft verklaard dat ze Caroline 'een beetje' door elkaar had geschud, tonen de hersenbeschadigin gen van de baby aan dat het schudden heftig moet zijn gebeurd, gedurende vijf tot tien seconden. Het drama vond plaats toen de baby werd gevoedVolgens Sullivan kreeg de baby toen een stuip, of iets wat daar op leek. In reactie daarop schudde zij Ca roline door elkaar. De baby raakte in coma en overleed vier dagen later in een ziekenhuis. Volgens de verdediging schudde Louise Sullivan de baby door elkaar op grond van een eerste hulp cursus voor kinde ren die zij in Australië had gevolgd. Het Openbaar Ministerie accepteerde deze uitleg niet. De heftigheid waarmee Sullivan moet hebben geschud, wordt in geen enkel leerboekje aanbevolen. Volgens de aanklager is er dan ook sprake van doodslag De 26-jarige Louise Sullivan staat be kend als een ervaren en gediplomeerde kinderverzorgster, die dol is op baby's. Eerdere werkgevers zijn zeer over haar te spreken Sullivan woonde net enkele maanden bij het gezin Jongen, toen het drama met Caroline zich voltrok. Caro line's Nederlandse vader Marcel Jon gen woont sinds 1991 in Londen waar hij als manager bij een bank werkt. GPD MEW YORK - VN-topman Kofi Lnnan adviseert een einde te paken aan de missie van de Ver- jnigde Naties in Angola wegens Me oplaaiende burgeroorlog. jBij het aflopen van het man daat van de VN-missie in Ango- a op 26 februari 1999 zullen de ièrenigde Naties overgaan tot jaar technische liquidatie", zei lnnan in een rapport dat giste- en werd vrijgegeven. - )e VN-macht i n Angola telt on- Ss eveer duizend militaire waar- emers en politiemensen. De ingolese president Dos Santos iste al eerder het vertrek van de N-missie, die hij van partij- igheid beschuldigt, i ie VN-waarnemersmissie aVam kort voor Kerstmis tus- ?n twee vuren te zitten toen de ingolese regering een offensief j egon omdat Unita-rebellen 9.1reigerden zich te ontwapenen. *a9loor het neerschieten van hun 3 liegtuigen door Unita kwamen ermoedelijk alle 23 inzitten- en van de twee VN-toestellen m het leven. AFP ir 1NDHOEK - De Congolese re- 8 ellen hebben gisteren afwij- 6 ind gereageerd op het bericht kt ze bereid zouden zijn tot een j- aakt-het-vuren. 1 resident Nujoma van Namibië 5 »d dat gezegd na overleg met 0 iders van de landen die de par- jen in het Congolese conflict ïr ïdersteunen. Rebellenleider araha zei dat hij geen bestand kdertekent voor hij met de bngolese president Kabila 13 Jeft onderhandeld. AP DES MOINES - Een inwoner van Des Moines, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Iowa, worstelt door de sneeuw om naar huis te komen. De winter heeft het midden-westen van de Verenigde Staten in zijn greep. Een andere staat. Tenessee, werd zondag geplaagd door een ander klimatologisch verschijnsel: tornado's. Daarbij kwamen zes mensen om het leven en raakten er tientallen gewond. foto Rodney White/AP De nieuwe Ecotone Ambiance spaarlampen van Philips zien er veel mooier uit. geven gezellig en sfeervol licht en gaan gemiddeld vijf jaar mee.Wil nu de bon in, plak de streepjescode erbij en u ontvangt 2,50 retour op uw bank- of girorekening. 3ak.de is eept^vrocte «ar de EcotcncAraróvce soajijme (issfc&end de sJjtSe-x -r-odc- tei) op de bor.v., r,«r ram adres en postcode 'fiAermetd ook u* bank* o' gjrc-reke'irjv. i U '1 <rr at f j0 spoedig retour op u» rc+ioif (Opsturen !n een. gnfattr1 envetoppe IMrar Ptuups EcorontA/Hwootdnurvner I2SIS.SS80WO Son "rrratjfr ■*-. Giro- bankrekeningnummer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5