Alarm over vervolging christenen /J* w wMHm PZC •;/al Van Luijn kiest voor een kleine mijter varia dinsdag 19 januari 1999 Aantal executies neemt toe Amsterdam in de leer bij Rotterdam voor hulp aan daklozen Tom Poes en het monster Trotteldrom puzzel het weer mi recept Flageolets met zalm levensbeschouwing -JÉ door Dirk Visser Er worden steeds meer rooms-katholieken in isla mitische landen geëxecuteerd, zegt directeur J.G. Orbanvande hulporganisatie Kerk in Nood te Den Bosch. Hij reageerde daar- Bijbelkennis van theologiestudent valt nogal tegen Theologiestudenten weten steeds minder van de bijbel. De theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Groningen ziet zich genoodzaakt de eerste jaars vanaf komend cursusjaar meer basiskennis over de in houd van de bijbelboeken bij te brengen. Studenten kunnen niet uit de voeten met een vak waarin cle geschiedenis van de bijbelboe ken centraal staat, omdat zij de bijbel zelf onvoldoende blijken te kennen. Daarom worden de eerste colleges van dat vak van af volgend jaar gebruikt om met schema's en afbeeldingen de globale inhoud en structuur van de bijbelboeken duidelijk te maken. Volgens hoogleraar Oude Testa ment E. Noort is kennis van de bijbel ook van levensgroot be lang voor studenten die zich op geschiedenis en kunstgeschie denis hebben geworpen. „An ders kunnen zij nauwelijks klassieke werken begrijpen." De Universiteit van Amsterdam besloot eerder al vanaf septem ber 1999 een cursus bijbelver halen voor niet-ingewijden sa men te stellen. In Utrecht bestaan dergelijke plannen nog niet. Volgens PW. van der Horst, hoogleraar Nieu we Testament, wordt er op de fa culteit der Godgeleerdheid al aandacht besteed aan basale bijbelkennis. ANP mee gisteren op het rapport van een congres in het Vaticaan over de situatie van christenen in moslimlanden. Vooral over islamitische landen in Afrika bestaan grote zorgen. Daar staat de relatie tussen christenen en moslims onder druk. De angst bestaat dat een toenemend aantal roomskatho- lieke christenen wordt geëxecu teerd. aldus Orban. Enkele we ken geleden wist de pauselijke nuntius in een niet nader ge noemd Afrikaans land op het laatste moment de executie van twee priesters te voorkomen. Het rapport behandelt de situa tie van circa dertig miljoen rooms-katholieken in 46 over wegend islamitische landen. Volgens het rapport wordt in Zuid-Soedan gewapenderhand tegen christenen opgetreden. In Koeweit is een man die christen was geworden, veroordeeld en gedwongen tot de islam terug te keren. In Pakistan is een man ter dood veroordeeld wegens gods lastering. Spekpater Met het oog op het groeiend moslimfundamentalisme be steedt het Vaticaan meer aan dacht aan de mensenrechten. Volgens het rapport is een van de zwaarste schendingen van de mensenrechten dat in veel isla mitische landen niet-moslims niet in het openbaar voor hun geloof mogen uitkomen. In Sau- di-Arabië is zelfs het bezit van een bijbel verboden. Kerk in Nood is in 1947 als Oost- priesterhulp opgericht door de Nederlandse pater Werenfried van Straaten. Hij begon in Vlaanderen een inzamelingsac tie voor de veertien miljoen vluchtelingen in naoorlogs Duitsland. Daaraan dankte hij de bijnaam spekpater. De jaar lijkse inkomsten van Kerk in Nood, clat in veel derdewereld landen werkt, belopen inmid dels meer dan 125 miljoen gul den. ANP/DPA Toonder Studio's doorTom Tibboel Wat opvangmogelijkheden voor dak- en thuislozen betreft, kan Amsterdam nog iets leren van Rotterdam. Op 2 fe bruari komt een delegatie uit de hoofdstad onder leiding van wethouder Ter Horst van wel zijn op bezoek om indrukken op te doen over de wijze van op vang en begeleiding. Samen met haar Rotterdamse collega Meij er bezoekt zij sociale pensions, centra voor verslavingszorg en dag- en nachtopvang. Vorige week werd tijdens een armoedeconferentie duidelijk dat er het nodige schort aan de zorg voor dak- en thuislozen in Amsterdam. Onderzoeksjour naliste Stella Braam haalde fel uit naar de in haar ogen onver schillige en afwachtende hou ding van de gemeente en hulp verleners. „Het Leger des Heils en de Hulp voor Onbehuisden (HVO), de twee grote opvanginstellingen in Amsterdam voor dak- en thuislozen, doen voor het vele subsidiegeld dat zij krijgen ei genlijk maar bar weinig. Ze zoe ken de dak- en thuislozen niet op straat op, zoals in Rotterdam wel gebeurt", licht Braam toe. „Veertig procent van de daklo zen zonder uitkering, veelal verslaafden, leeft in Amsterdam op straat. Het ontbreekt aan postadressen om hun uitkering te bezorgen. Amsterdam is bang voor een aanzuigende werking zodra het de opvang goed regelt. Maar mensen zondergeld en een dak boven hun hoofd zijn tot al les in staat. Zo gek is het niet dat het geweld op straat toeneemt. Het beleid van wethouder Ter Horst is erop gericht, zo zegt haar woordvoerder, dat nie mand in de stad tegen zijn wil op straat komt te staan. Lichtende voorbeelden zijn vol gens Braam het Boumanhuis en het Centrum voor Dienstverle ning in Rotterdam. „Behalve goede opvang, ook van psychia trische daklozen, lopen daar woon- en werkprojecten met begeleiding. Er bestaan afspra ken met woningcorporaties. In Amsterdam gebeurt dat niet." Perron Nul Dominee Visser van de Rotter damse Pauluskerk schrijft de toestand in Amsterdam mede toe aan te weinig eerste opvang mogelijkheden. „In Rotterdam is de opvang en zorg tegenwoor dig goed geregeld. De grote om slag was in 1994, toen Perron Nul werd ontruimd. De opvang werd toen verspreid over de stad. Tegenwoordig is er een pa let aan voorzieningen. Amster dam is zover nog niet. Er is te weinig laagdrempelige opvang zoals die in de Pauluskerk wel bestaat met 120 plaatsen. Het aantal daklozen in Amsterdam is toch al groter en dus zie je ze er meer op straat." Of het aantal dak- en thuislozen in Rotterdam en Amsterdam van elkaar verschilt, is nog maai de vraag. Het tellen van deze doelgroep kan niet anders dan volgens ruwe schattingen, is de ervaring van het Centrum voor Dienstverlening. Dubbeltellin gen komen voor omdat de doel groep rondzwerft en de status van een 'thuisloze' kan snel ver anderen. In beide steden be draagt het aantal dak- en thuis lozen volgens aannames ma ximaal 2500. De 'harde kern' daarvan is in Rotterdam ver moedelijk 750 en in Amsterdam 1200 tot 1500. GPD Na enig gepraat besloten heer Bommel en Tom Poes dat dit een goe de raad was. 'Het is gans gevaarloos', sprak heer Ollie onder het lopen. 'Niet ge vaarlijk. bedoel ik. Als we de meerderheid maar op onze hand heb ben.' 'Hm', zei Tom Poes. 'Dat was tot nu toe nogal moeilijk. Als we maar wisten waarover alle trotten het eens zijn...' Deze opmerking bracht heer Bommel op een idee. Hij hield halt bij een trottelnotenplantage, waar een eenzame planter bezig was de platgetrapte kweek aan te harken. 'Kunt u me ook zeggen waar alle trotten het over eens zijn?' vroeg hij. De tuinman keek verrast op. 'Da's me ook een vraag!' riep hij uit. 'Over het belang van trottelno- (Advertentie) Het dagelijkse reis- Uitzendingen van maandag t/m <-y vrijdag rond 13.00 uur en in J het weekend rond 17.00 uur. %==sstm§€T See 23 pn 01 CA MM (Of Bit) ££N VAN 0NZID-UIZIN VAKANTIimUlS (Zit VOOA UISUUMM SSJ-JUT MG SOI OF C0UDIN CIOS) Sleutelwoord In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onder aan. De letters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? 1Muziekinstrument; 2. routine; 3. gaarne plagende; 4. dorst naar eer; 5. eten; 6. lotge val; 7. artsenijwinkel; 8. druk. 7 8 8 5 4 4 7 6 2 7 5 3 10 4 1 4 3 4 4 7 1 9 5 9 4 5 2 6 8 5 9 9 7 2 8 4 4 3 7 9 8 4 7 Oplossing maandag egel-laag i-lever-e ss-eis-be ets-s-mes rein-eest -1-eer-c- slot-acht tip-b-lui eg-eos-tr e-onder-a land-neen Zeeland: Rust voorbij Na een dagje rust, gaat het weer Door: Reinout van den Srfchi er vandaag opnieuw tegenaan. ïerl Een lagedrukgebied met centrum ten noorden van Schotland, »en krijgt het weer in Nederland in de greep en stuurt een regengebiejet I onze kant op. Het bereikt Zeeland in de loop van de middag en tr^)e daarna maar uiterst langzaam verder naar het oosten. Behalve LQrj voor wolken en regen, is het Schotse laag ook verantwoordelijk I voor een flinke toename van de wind. Boven open water is die zur; delijke wind vandaag hard en af en toe kan hij zelfs tot stormacht{-vn< (windkracht 8) aantrekken. De temperaturen bewegen zich bij dit; alles vanmiddag op een niveau van ongeveer 9 graden. Morgen donderdag ligt het front dat vandaag Nederland binnentrekt nogl 7 steeds ergens boven het land. Beide dagen overheerst de bewol-V king en de kansen op regen zijn vrij groot. Ook blijft het behoorlijl zacht met temperaturen die tot circa 10 graden kunnen oplopen.^-! Wel gaat de wind na vandaag langzaam liggen. Vanaf vrijdag lijk^U dan een kleine weersverbete- ring in zicht. In de buurt van Nederland bouwt zich een hogedrukgebied op, dat later langzaam naar het zuiden trekt. Vooral vrijdag heeft dit hoog invloed op het weer in Nederland. Het blijft dan droog en de zon laat zich van tijd tot tijd zien. Zaterdag schampt een volgend front de kust en trekt naar het oosten, maar met een beetje geluk blijft het droog. De wind waait die dagen nog altijd uit het zuiden. Toch gaan de temperaturen naar beneden, vanaf vrijdag wordt het niet warmer dan een graad of 6, wat normaal is voor deze tijd van het jaar. Vooruitzichten woensdag donderdag vnjdag zaterdag weer 4ÊÊL max. 12* 10° 8° 8° min. 8 6 3° 3° wind ZW 5 Z 3 ZW 3 Z 3 Zon J |n- dinsdag jej- Oonder17.l[° woensdag op 8.39 ra ïn' Maan N dinsdag eg< onder 19.1feij woensdagioo V op 10.03 |iej Nautisch bericht Er staat een vrij krachtige tot krachtige, boven de Scheldemon- dingen harde en af en toe mogelijk stormachtige, zuidelijke wind (7 tot 8 Beaufort). Het zicht is goed, in regen plaatselijk ook maticj De watertemperatuur is ongeveer 7 graden. ten natuurlijk! Dat is onze enige handel, maar door dat ellendige monster is die naar de maan; kijk maar Hij zuchtte diep en hernam met een droevige klank in zijn stem: 'Als er maar iemand was die het ondier onschadelijk kon maken. Maar niks, hoor! We zijn zó voorgeraakt, dat niemand méér weet dan de meerderheid. En die weet niets!' 'Der meerderheid weet niets', sprak professor Prlwytzkofski. Hij zat niet ver vandaar met Smoris Trot op de bank en trachtte het ventje te bemoedigen. 'Gans niets!' verzekerde hij. 'Treur daarom niet, kleiner Trot. Eén persoon weet altijd meer dan een menigte.' 'Zou het?' vroeg Smoris hoopvol. 'Ik heb dat ook wel eens gedacht, maar de meerderheid was er altijd tegen.' Waterstanden DINSDAG 19 JANUARI Vlissïngen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West WOENSDAG 20 JANUARI Vlissïngen Terneuzen Bath Roompot Buiten Z'zee/Colijnsplaat Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hoog water uur cm 02.59 234 03.20 259 04.23 303 02.55 171 04.45 164 03.11 164 04.40 189 05.15 170 uur cm 15.17 246 15.36 272 16.36 320 15.15 184 17.10 175 15.28 182 17.05 198 17.40 184 Laag water uur cm uur (D 09.22 207 21.38 fell. 09.56 214 22.06 10.58 239 23.11 09.20 154 21.30 10.45 153 22.55 09.06 095 21.21 10.50 168 22.55 10.45 162 23.00 It; Hoog water uur cm 03.36 236 03.56 260 04.59 304 03.35 172 05.25 163 03.49 164 05.20 188 05.55 169 uur cm 15.55 249 16.15 275 17.15 323 15.50 188 17.50 175 16.06 185 17.45 198 18.20 184 Laag water uur cm uur 10.08 214 22.21 10.36 222 22.48 11.42 246 23.53 09.55 158 22.05 11.25 158 23.35 09.46 100 21.59 11.25 172 23.40 11.30 167 23.40 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen ha matige regen zware regen Isobaar Europa:Zacht Hans Belterman Ooit werden flageolets in onze contreien geteeld. Het is lang geleden en alleen de échte Nederlandse naam, fluitboontjes, herinnert er nog aan. We noemen ze nu bij hun Franse naam en daar komen ze tegenwoordig ook nog vandaan. Ze zijn soms ook gedroogd verkrijgbaar in reform-winkels. Voor het recept van vandaag is uitge gaan van reeds gekookte flageolets. Samen met gerookte zalm, crème fratche en wat tuinkruiden levert het een exquis gerecht op dat u met een beetje goede wil binnen een kwartier op tafel kunt brengen. Voor 4 hoofdgerechten: 1 groot of 2 kleinere blikjes flageolets, samen ca. 800 gram; 250 gram gerookte zalm, dikke (ca. 5 mm.) plak ken; ca. 75 gram waterkers; 30 gram boter; 1.25 dl crème fraiche; zout; witte peper uit de molen; 3 eetl. fijngehakte (platte) peterselie; 1 eetl. fijngesneden bieslook; eventu eel 4 - 6 kleine trostomaten, ontveld. Laat de flageolets op een zeef uitlekken. Spoel er een roy ale hoeveelheid koud water over en laat de boontjes op nieuw uitlekken. Snijd de zalm in piepkleine blokjes. Spoel de waterkers in ruim koud water. Verwijder de wor teltjes en de dikste stelen. Maak de waterkers zo droog mogelijk (slacentrifuge). Laat de boter smelten in een reeds hete pan met dikke bo dem. Roer crème fraiche erdoor. Voeg flageolets en zalm toe. Laat alles, onder voortdurend omscheppen, in ca. 5 minuten, boven een laag afgestelde warmtebron, door en door warm worden. Voeg naar smaak zout en peper toe. Schep peterselie vlak voor het opdienen door het gerecht. Leg de waterkers als bedjes in het midden op voorver warmde borden. Verdeel de boontjes met zalm en room over de waterkersbedjes. Strooi het bieslook er over en leg er, noodzakelijk is het niet, in partjes gesneden toma ten rondom. Tip: bij een dergelijk gerecht passen gebakken of gefri tuurde (kriel)aardappeltjes heel goed. U kunt er echter ook warm en knapperig, zelf afgebakken, stokbrood er bij eten. O 18 O - VERWACHTING VOOR DINSDAGMIDDAG 19 JANUARI I In grote delen van Europa liggen de temperaturen ruim boven januari-normaal. In een zuidwestelijke straalstroom racen lage drukgebieden vanaf de Atlantische Oceaan naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. De drukwaarden in die regio's ligg onder de 970 hPa (voorheen millibar). Op menig barometer kon die waarde niet voor. Stevige zuidwestelijke winden brengen zachte luchtmassa's, afkomstig van zuidelijke breedtes, het continent op. In de meeste plaatsen liggen de temperaturen rui 5 graden boven normaal, maar recordwaarden blijven vooralsn buiten bereik. In Scandinavië vriest het bijvoorbeeld alleen in het hoge noorden en in de Alpen moeten we voor vrieskou in de skilift blijven zitten tot een hoogte van circa 2000 meter. De landen rondom de Middellandse Zee blijven binnen de maz< van het klimatologieboekje. De temperaturen liggen in menig badplaats rond 15 graden, behalve aan de noordoostkust van Afrika en op de Canarische eilanden met omstreeks 20 graden maxima. Naast lage druk nabij IJsland zijn er ook twee kernen te vinden bij Tunesië en Cyprus. Bijbehorende wolkententakels veroorzaken in die regio's regen en buien. Het meest uitgestrek neerslaggebied bevindt zich bij ons voorde deur. van onze redactie buitenland Het bisdom St. Louis in de Verenigde Staten was een moeilijke klant voor Stadel- maier, het Nijmeegse mode huis voor kerkelijke gewaden. Het bedrijf leverde rijf ont werpen aan voor de 1500 be stelde misgewaden en direc teur AJ. Stadelmaier vloog voor overleg tot driemaal toe naar de VS. Een expediteur kwam de ge waden vorige week vrijdag bij Stadelmaier ophalen. De pas tors, bisschoppen en kardina len worden allen in het nieuw gehesen voor het bezoek dat paus Johannes Paulus II op 27 januari aan St. Louis brengt. Met de order is een bedrag van tussen de 450.000 en 600.000 gulden gemoeid. Stadelmaier heeft wel een beetje water bij de wijn moeten doen. „Naar mijn mening is de kleding nu iets te eenvoudig", zegt hij. Desondanks is de stijl van het modehuis wel degelijk te her kennen, vindt de directeur. De opvallende, rechtopstaande kraag en de ruimvallende kle ding zijn het handelsmerk van Stadelmaier. En natuurlijk ontbreekt het etiketje met het het logo van de firma aan de binnenzijde van de kleding niet. „Mensenvroegenalof wij ook aan de buitenkant een merkje zouden aanbrengen, net als Adidas of Nike. Maar dat is niet het geval", verzekert de kerkelijke modespecialist. Het in 1930 opgerichte fami liebedrijf is de grootste Neder landse leverancier van kleding voor geestelijken, hoewel Sta delmaier wel enige concui-ren- tie van lokale bedrijfjes heeft. „Alle Nederlandse bisschop pen dragen Stadelmaier", zegt Stadelmaier. Protestanten Het modehuis heeft zeshon derd tot duizend standaardar tikelen, waarop allerlei varia ties te maken zijn. Bij de kledingkeuze houden de ont werpers rekening met de per soonlijke smaak van de geeste lijken en de sfeer van de kerk. Zo wilde bisschop Van Luyn 'geen mijter van een halve me ter hoog'Een laag model vond hij mooier en beter bij hem passen. „Een mijter verheft een bisschop boven het volk, terwijl Van Luyn iemand is die tussen de mensen wil staan", verklaart de directeur. Stadelmaier levert aan het rooms-katholieke volksdeel, maar ook aan protestanten. „We doen verwoede pogingen de dominee uit zijn gitzwarte toga te krijgen en in plaats daarvan te laten kiezen voor een crèmekleurige of grijs mo del. Een pastoor met een mid deleeuws gewaad spreekt bij kerkgangers niet meer tot de verbeelding, omdat zij ook ge confronteerd worden met het modebeeld op straat." ANP het gewaad dat de paus Kllpa x dragen tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten. foto Marcel Antonisse/ANP aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4