Kritiek op Bijlmerrapport AMC OnzeToplO Overleg onderwijs en Hermans vruchteloos Raad wijst Middelburg aan als centrumgemeente vrouwenopvang NS'ers in Flevoland leggen het werk neer Panter gaat op drugs jagen Ziekenhuis vindt fysiek onderzoek naar vliegramp Amsterdam niet zinvol 1.69 1.99 12.98 1.79 Hoge straffen parkeerplaatsmoord NUON verkoopt kabelbelangen Man even levend begraven Vragen over hulp pompstations Schoollatijn schiet tekort Zuidpoolexpeditie stopt nu echt Stammenleiders Jemen bemiddelen in kidnap van Nederlands gezin Melkert vraagt openheid over crash Schinveld Bel nu: 076 - 57100 78 Stichting Horeca Onderwijs van onze redactie binnenland LELYSTAD - Het NS-perso- neel uit de regio Flevoland werkt vanochtend tussen 4.30 uur en 7.00 uur niet. Dat heeft de spoorwegvakbond FSV re gio Flevoland gisteren laten weten. Het personeel is niet tevreden over de verlofdagenregeling bij de NS. Volgens secretaris Ho- vis van FSV Flevoland bete kent de werkonderbreking dat er in de vroege ochtend vrijwel geen treinen tussen Lelystad, Almere en Amsterdam rijden. De kans bestaat dat ook het tremverkeer naar de Randstad wordt verstoord. De NS heb ben al langer een probleem in verband met het opnemen van vrije dagen. Het bedrijf stapte in 1996 over op een 36-urige werkweek. Het personeel kreeg toen 26 AT V-dagen toe gewezen. Volgens Hovis is het de afgelopen jaren echter niet mogelijk gebleken die vrije da gen daadwerkelijk op te ne men. „Er zijn mensen met ze ventig vakantiedagen achter hun naam. Dat kan natuurlijk niet. Overleg met de directie heeft niets opgeleverd. Daar om grijpen we nu naar dit mid del." In hoeverre het treinver keer in de ochtendspits last krijgt van de actie is nog niet duidelijk. Volgens de NS-ver- keersleiding in Utrecht zal in ieder geval het treinverkeer richting Amsterdam en Schip hol getroffen worden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA CDA en GroenLinks leggen zich niet neer bij het besluit van het Aca demisch Medisch Centrum (AMC) om geen nieuw medisch onderzoek te verrichten op de betrokkenen bij de Bijlmer ramp. Ook de inspectie voor de Gezondheidszorg en de belan genvereniging van slachtoffers verzetten zich tegen de conclu sie van het AMC. Vermoeidheid, hoofdpijn, kort ademigheid, slaapproblemen, een droge huid en stress zijn de meest voorkomende klachten van mensen die betrokken wa ren bij de Bijlmerramp. De aan doeningen hebben echter wei nig met elkaar gemeen. Er is geen relatie gevonden met de la ding van het ramptoestel. Hier door zijn er onvoldoende aan knopingspunten om uitgebreid lichamelijk onderzoek uit te q voeren, stelt het AMC op basis van zijn onderzoek. Het PvdA-Kamerlid Van Gijzel toonde zich ontevreden over de AMC-rapportage. „Ik vind het .'oc een rare redenering om geen on- i derzoek te doen", reageert hij. igï „Als je niet weet wat je zoekt, hti dan kun je toch nog wel kijken?" esl Minister Borst van Volksge- iti zondheid nam het rapport van nif het AMC gisteren in ontvangst, 've Het ziekenhuis inventariseerde )oi de lichamelijke en psychische Ai klachten via een telefonisch n; neldpunt. Er belden 846 perso- nif nen met in totaal 3463 klachten. )ncEr blijkt een grote overeen- lijk lomst tussen de genoemde ■ymptomen en klachten van sol daten en burgers in oorlogsge- zij )ieden. nb( luim tien procent lijdt aan een eic losttraumatische stress-stoor- di lis. Deze groep, in veel gevallen ex-)bewoners van de getroffen lats die de ramp hebben gezien, komt in aanmerking voor speci ale therapie. Zij hebben onder meer last van nachtmerries, concentratiestoornissen en ge heugenverlies. Nader onder zoek van deze mensen zou vol gens coördinator J. IJzermans van het AMC nuttig kunnen zijn. Daarentegen heeft uitgebreid lichamelijk onderzoek onder mensen die andere klachten hebben volgens hem nog geen zin. „Er is geen eenduidig klachtenpatroon. Alle combi naties van klachten komen voor. Dus is het niet duidelijk naar welke aandoening we moeten zoeken." PvdA CDA en GroenLinks zijn voorstander van lichamelijk onderzoek bij een kleine groep mensen met ernstige aandoe ningen, bijvoorbeeld aan het immuunsysteem of de huid. De inspectie voor de Gezondheids zorg liet weten wel voor zo'n on derzoek te voelen. VVD en D66 vinden het te vroeg om hiervoor te pleiten. Bedroevend A Bos van de stichting Klank bord, die de belangen van de slachtoffers behartigt, twijfelt aan de objectiviteit van de on derzoekers van het AMC. „Het lijkt erop dat het onderzoek re delijk is gestuurd", aldus Bos. Volgens hem is uit een eerder on derzoek van het AMC gebleken dat veel mensen wel degelijk de zelfde klachten hebben. Advocaat B. van der Goen, die zo'n 85 slachtoffers vertegen woordigt, vindt het rapport 'be droevend'. Het is volgens hem niet juist de meeste klachten af te doen als psychisch om vervolgens te con cluderen dat een lichamelijk on derzoek niet nodig is. Veel van zijn cliënten zouden wel dege lijk ernstige fysieke klachten hebben. ANP/GPD De overdracht van de Panter. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland GOR1NCHEM - De kustwacht van de Ne derlandse Antillen en Aruba beschikt bin nenkort over een tweede patrouilleschip. De P811 Panter, een zogenoemde cutter, is gisteren bij scheepswerf Damen Shipyards in Gorinchem gedoopt. Het schip vaart be gin februari naar Aruba. Gevolmachtigd minister van Aruba Croes, staatssecretaris Van Hoof van Defensie en de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice- admiraal Van Duyvendijk, woonden de feestelijke bijeenkomst bij De kustwacht is sinds 1996 actief. De leiding is in handen van de Nederlandse marine, maar de kustwacht houdt zich vooral bezig met niet-militaire taken zoals douanetoezicht en bestrijding van de drugshandel. Damen Shipyard bouwt in totaal drie cut ters voor de Antilliaanse kustwacht. De schepen kunnen zonder tussentijdse be voorrading zeven dagen op zee blijven. Ze zijn onder meer uitgerust met een mitrail leur, communicatieapparatuur voor code berichten en infraroodcamera's. De kosten van de drie schepen bedragen sa men ruim 42 miljoen gulden, ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Informeel overleg tussen ambtenaren van minister Brrmans en de onderwijsbon den over een nieuwe onderwijs- v CAO heeft gisteren geen zicht aen F^oden °P cen oplossing, zeg- r jen woordvoerders van de Alge- uene Onderwijsbond (AOb) en a Onderwijsbonden CNV. Zij raten later deze week verder, lermans' ambtenaren gingen gisteren weer met de bonden aan tafel tijdens de eerste dag van een estafettestaking. De bonden willen dat Hermans meer geld beschikbaar stelt voor loonsverhoging. „Uit niets is gebleken dat Her mans van het kabinet ruimte heeft gekregen dat in de richting komt van het bod van Peper", verwees de AOb-woordvoerder naar de minister van Binnen landse Zaken, die afgelopen Advertentie Elstar, friszure handappel, kilo 2.50 Bonus voordeel 0.81 Witlof, 500 gram 3.49 Bonus voordeel 1.50 CfIVarkensrollade, kilo 15.98 Bonus voordeel 3.00 Nu met 10 Bonus punten Cfl Rundertartaar, kilo 17.90 Bonus voordeel 8.00 cn Kipfilet, kilo ®@0® 17.90 Bonus voordeel 5.00 J CflGegrild gehakt, 100 gram 1.69 Bonus voordeel 0.50 01 Goudse jonge kaas 48+, kilo 12.90 Bonus voordeel 4.00 Ct1 Bolletjes, wit of bruin of witte puntjes, zak 10 stuks 2.89 Bonus voordeel 0.90 OlPerla mild koffie, snelfiltermaling, 4 pakken 250 gram 12.78 Bonus voordeel 2.80 01 Brosse stroopkoeken, pak 8 stuks 2.29 Bonus voordeel 0.50 Het is alweer de laatste 1-2-3 week. weekeinde genoeg speelruimte had om een CAO-akkoord met de politiebonden te bereiken. Eerder beweerde Hermans dat zijn bod net zo goed was als dat van Peper. Gisteren beten veertienduizend leerkrachten uit Limburg en Noord-Brabant het spits af in het kader van een estafettesta king, die Hermans er toe moet brengen zijn loonbod te verbe teren. De bonden hebben de mi nister gisteren twee weken de tijd gegeven met een nieuw voorstel te komen. Blijft uit zicht op een CAO uit, dan volgt begin februari een landelijke stakingsdag. Regio's Het onderwijspersoneel legt de ze week steeds in een andere re gio het werk voor een dag neer. Vandaag staken onderwijsge venden in Groningen, Friesland en Drenthe. Morgen volgen Zee land en Zuid-Holland. Donder dag zijn de leraren in Noord- Holland en Utrecht aan de De politie kan actievoerende leraren maar met moeite in toom houden. foto Koen Verheyden/ANP beurt. Vrijdag ronden de onderwijzers in Overijssel, Gel derland en Flevoland cle esta fettestakingen af. De onder wijsbonden verwachten dat in totaal zestigduizend leraren het werk neerleggen. In de Brabanthallen te Den Bosch kwamen gisteren duizen- venduizend actievoerders lie pen naar het Koning Willem I College om een petitie aan mi nister Hermans aan te bieden. De bewindsman was daar van wege een werkbezoek. Het bezoek dreigde uit de hand te lopen toen de menigte scan deerde dat Hermans naar buiten den stakers bijeen. Ongeveerze- moest komen. Dat deed hij niet Alleen een delegatie van de ac tievoerders mocht de petitie overhandigen. De rest moest buiten de poort blijven. Het hek werd door de duizenden leerkrachten echter omver ge trokken. De politie wist de toe gang tot de school met busjes en paarden te blokkeren. ANP/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Borst moet de pot voor vrouwenop vang, maatschappelijke opvang en verslavingszorg drastisch herverdelen. Dat bepleit de Raad voor de financiële verhou dingen in een advies aan het mi nisterie van Volksgezondheid. De raad wil onder meer dat Mid delburg wordt aangewezen als 'centrumgemeente' voor vrou wenopvang. Laatstgenoemd predikaat wil zeggen dat de ge meente een beroep kan doen op gelden van het Rijk voor vrou wenopvang. Als minister Borst het advies van de Raad volgt, ontvangt een groter aantal ge meenten Rijksgeld voor versla vingszorg. Daarentegen wordt het aantal gemeenten dat finan cien krijgt voor maatschappe lijke opvang en vrouwenopvang teruggeschroefd Per jaar is voor de verschillende vormen van opvang ongeveer 320 miljoen gulden beschik baar. Tot dusver zijn de middelen voor de drie soorten opvang op historische gronden verdeeld over een aantal centrumge meenten. De Raad stelt voor de subsidie voor de verslavingszorg voort aan te berekenen aan de hand van het aantal inwoners en het aantal jongeren. Dan zouden er acht nieuwe centrumgemeenten voor de ambulante verslavings zorg bijkomen. Het geld voor maatschappelijke opvang moet volgens de Raad gebaseerd wor den op het aantal inwoners, uit keringsgerechtigden en inwo ners met een laag inkomen. Op basis hiervan zouden elf cen trumgemeenten voor maat schappelijke opvang afvallen, en er vier nieuwe bijkomen (As sen, Almere, Spijkenisse en Roosendaal). Voor vrouwenopvang zou het aantal inwoners en het aantal allochtonen in een regio moeten gelden. Voor deze opvang ver dwijnen dan zes centrumge meenten en komt er één bij, Middelburg. Overigens is dit jaar vijftien miljoen gelden extra beschik baar voor vrouwenopvang. Voordat Borst haar standpunt bepaalt, wil zij reacties hebben van de GGZ Nederland, de Fe deratie Opvang en de Neder landse gemeenten. ANP van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren drie mannen veroordeeld tot ge vangenisstraffen van twaalf, tien en acht jaar. In september 1997 overvielen zij de 23-jarige Fransman Didier Beneforti die met zijn 19-ja- rige vriendin Cathy Gilgemann in zijn auto lag te slapen op een parkeerplaats bij Breda. Er waren celstraffen van veertien, tien en negen jaar geëist. Beneforti werd doodgeschoten, het meisje werd meegenomen naar een huis in Tilburg en daar verkracht. Zij werd twee dagen later dood op een parkeerplaats in België gevonden Het Franse paar uit St. Jean Rohrbach in de Elzas was op de terugweg na een vakantie in Neder land. De drie mannen waren ook betrokken bij vier ge weldadige overvallen in Amsterdam In totaal waren volgens justitie vijf daders bij het incident betrokken. Dc zaak tegen de 34-jarige veronderstelde hoofddader, die levenslang kreeg van de rechtbank in Breda, dient bij het hof op 8 april. Dan staat ook de vijfde verdach te in hoger beroep terecht. De rechtbank legde hem elf jaar op Het tweetal worden later aan België uitgeleverd voor berechting van de moord op het meisje. ANP AMSTERDAM - Energiebedrijf NUON verkoopt zijn belang van 49 procent in kabelbedrijf United Telekabel Holding (UTH) aan UPC (United Pan-Europe Communications). Dit bedrijf, eigendom van het Amerikaanse UIH, had al 51 pro cent in handen. Vandaag geven beide partijen een toelichting op de deal Naar verluidt legt UPC 550 miljoen neer om de volledige controle over de ruim 855.000 kabelaansluitingen te krijgen. Die be vinden zich in Brabant, Gelderland, Flevoland en Friesland. UPC is ook voor de helft eigenaar van A2000, het kabelbedrijf van Amsterdam en 't Gooi. UPC wil dit jaar in Nederland beginnen met het aanbieden van telefonie. Internet en betaal-tv via de kabel. Samen met de aansluitingen van A2000 bereikt UPC ruim 1,3 miljoen huishoudens. ANP KAATSHEUVEL - Een 52-jarige grondwerker uit Zundert is gisteren enige tijd levend begraven geweest. De man werkte in een bouwput aan de Braakakker in Kaatsheuvel, toen de wand van de put door nog onbekende oorzaak instortte. Een collega kon redelijk snel het hoofd van het slachtoffer vrijmaken van zand Met een traumahelikopter is de Zunder- tenaar naar een ziekenhuis in Tilburg gebracht. Hij heeft on der meer een ingeklapte long. ANP BRUSSEL - De Europese Commissie dreigt een streep door de rekening te halen van 624 Nederlandse pomphouders aan de grens met Duitsland. De commissie wil binnen drie weken op heldering over een subsidieregeling als compensatie voor de verhoging van de benzineaccijns op 1 juli 1997. De Neder landse regering wilde de pomphouders daarmee behoeden voor het weglopen van klanten naar de goedkopere Duitse concurrentie. Het subsidiebedrag, uitgesmeerd over drie jaar tot 1 juli 2000, loopt op tot 126 miljoen. Brussel twijfelt er echter aan of de regering zich aan de Europese regels heeft gehouden. Per ei genaar mag hooguit 1Ü0.000 euro 220.000) subsidie uitge keerd worden. In Nederland zijn tal van stations echter eigen dom van grote olieconcerns zoals Shell en Texaco die daarmee ten onrechte veel steun opstrijken. ANP UTRECHT - Bijna tweederde van de scholen biedt leerlingen in de loop van het eindexamenjaar bij het vak Latijn een on derwijsniveau aan dat te laag is om hen aan de exameneisen te laten voldoen. De moeilijkheidsgraad van schoolonderzoe ken loopt hierdoor op verschillende scholen sterk uiteen Dit concludeert de Inspectie van het Onderwijs in een evalua tie van het schoolonderzoek Latijn in het schooljaar 1997- 1998. Van de scholen slaagt 63 procent er niet in om de VWO- eindexamenkandidaten minimaal 45 bladzijden Latijnse teksten te laten lezen, vertalen en interpreteren. ANP BLUE ONE - De Zuidpoolexpeditie van Ronald Naar en Coen Hofstede beëindigt in elk geval voor dinsdagavond haar reis. Zondagavond meldden de twee dat zij daar binnen 48 uur zul len worden opgehaald met een klein vliegtuig, een Twin Otter. Het duo bevindt zich op veertig kilometer ten zuiden van de basis Amundsen-Scott die weer precies op de geografische Zuidpool ligt. De poolreizigers worden straks overgevlogen naar een andere basis aan de kust van het continent, Patriot Hills. Afhankelijk van de weersomstandigheden worden zij vervolgens naar Chili gebracht De twee waren aanvankelijk van plan Antarctica helemaal over te steken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Leiders van Je- menitische stammen doen een bemiddelingspoging in de ont voering van een Nederlands ge zin van vier personen en twee Britten. Nog steeds is niet officieel be kend wie de zes westerlingen zondag ten noorden van de hoofdstad Sana'a hebben ont voerd. Volgens een woordvoer der van het ministerie van Bin nenlandse Zaken in Jemen is de gijzeling waarschijnlijk het werk van een lokale stam met als doel stamleden die in gevan genis zitten, vrij te krijgen. De president van het Jemeniti- sche parlement, sjeik Abdallah al-Ahmar - wiens Hashed-stam de dienst uitmaakt in het gebied rond Sadah waar de ontvoering plaatsvond - heeft zijn zoon aangewezen om deel te nemen aan de bemiddeling. Volgens de gouverneur van de provincie Sadah, ali al-Qaysi, zijn de ontvoerden door gewa pende mannen meegenomen naar het bergachtige gebied bij Jawf, 180 kilometer ten noorden van Sana'a. Hij zei dat veilig heidstroepen naar dit gebied zijn gestuurd om de ontvoerders onder druk te zetten. De Nederlandse ambassadeur in Jemen, A Meerburg, heeft van de bemiddelingspoging al leen bij gerucht vernomen, zo liet hij gisteren weten Ons land is naar zijn zeggen niet bij on derhandelingen betrokken. ,,Het gaat hier niet om een con flict met Nederland, maar om een conflict met de Jemeniti- sche regering." Getuigen heb ben gezien dat zowel het Neder landse gezin als de Britten door Jemenitische mensen zijn weg gevoerd. In de afgelopen zes jaar zijn meer dan honderd buitenlan ders in Jemen ontvoerd. ANP/RTR DEN IIAAC» - PvdA-fractie- voorzitter Melkert wil dat staatssecretaris Van Hoof (De fensie) meer openheid verschaft over de oorzaak van de vlieg tuigcrash afgelopen woensdag bij de NAVO-luchtmachtbasis in het Duitse Geilenkirchen, vlakbij het Zuid-Limburgse Schinveld. Nu is het onderzoek in die zaak een zeer besloten Amerikaans- Duitse militaire aangelegen heid. Volgens Melkert moet Neder land, en in het bijzonder de ge meente Onderbanken, direct kennis kunnen nemen van de re sultaten van het onderzoek Dat geldt ook voor geheime militai re informatie, aldus Melkert. ANP (Advertentie) MONDELING EN SCHRI Wij hebben alle cursussen in huis! cursus AOV/hov cursus Cafébedrijf cursus Restaurantbedrijf cursus Hygiënecode/HACCP cursus Sociale Hygiëne cursus Horecaportier In meer dan 80 steden door heel Nederland! Internet: www.sho4ioreca.nl Betaling in termijnen en subsidie mogelijk. F T E L I J K

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3