Protest tegen kap oude platanen PZC Verjongingskuur voor hart Oostburg VVD'ers bepleiten Zeeuws-Brabants industrieschap Nieuwe losinstallatie moet Cerestar meer buitenlandse klanten brengen Journalisten bezorgd over mediagedrag van Spahr zeeland 12 Provincie vindt bomen op weg Zandstraat-Philippine te gevaarlijk Horecaman Renesse wil actie tegen geweld dinsdag 19 januari 1999 door Sheila van Doorsselaer ZANDSTRAAT - Natuurbe schermingsvereniging De Stelt - kluut en P. Kruijk uit Philippine maken bezwaar tegen het rooi en van zes monumentale plata nen aan de provinciale weg N680 tussen Zandstraat en Phi lippine. De provincie wil de meer dan vijftig jaar oude bo men rooien, omdat zij met de stam over de weg hellen en zo doende een gevaar opleveren voor het vrachtverkeer. De ge meente Sas van Gent moet nu een besluit nemen of de provin cie de kapvergunning krijgt. Volgens J. van cle Velde, regio- hoofd Zeeuws-Vlaanderen van de afdeling beheer van de pro vincie. leveren de bomen gevaar op voor de verkeersveiligheid. Omdat de stam meer dan een halve meter over de weg hangt, zijn vrachtwagenchauffeurs ge neigd hun voertuig ruim over de scheidingsstreep te sturen met alle gevaren van dien voor het tegemoetkomende verkeer. In de stam van drie van de bomen zijn rond vier meter hoogte gro te beschadigingen te zien. waar vrachtwagens de stammen heb- bengeschamd. De partijen kwa men elkaar maandag tegen bij een hoorzitting op het Sasse ge meentekantoor. „Deze laan met tweehonderd platanen is uniek voor Zeeuws-Vlaanderen en ik vind dat de provincie met wel zéér zwaarwegende redenen moet komen om de bomen te rooien", zegt Kruijk „Als besloten wordt dat deze zes platanen moeten verdwijnen, dan wordt het karakter van de laan aangetast. Kappen is toch niet de enige oplossing? Ik heb er een boomchirurg bijgehaald en zijn conclusie is dat het niet no dig is dat de bomen worden weggehaald. Misschien kunnen we voor de bocht waarschu wingsborden neerzetten. L. Calle van De Steltkluut had soortgelijke bezwaren. Hij vree st precedentwerking en denkt dat het, bij het verlenen van de vergunning, in de toekomst makkelijker zal zijn ook de an dere bomen te rooien. Provinciewoordvoerder Van de Velde: „Bij het nemen van deze beslissing zijn we echt niet over één nacht ijs gegaan en we vin den het echt jammer. Toch staat de verkeersveiligheid bij ons voorop. Een waarschuwings bord plaatsen is niet mogelijk, omdat wij in Nederland niet zulke borden kennen, het is dan goed mogelijk dat de wegge bruiker de borden niet snapt." De gemeente neemt binnen drie weken een beslissing over de kapvergunning. Mocht de ver gunning worden afgegeven, dan begint de provincie nog deze winter met de kap. De provincie zegt wel toe om zes jonge plata nen terug te planten. door Marcel Modde RENESSE - „Een gemiste kans", oordeelt horeca-baas W. Veerhoek uit Renesse over het niet aanhaken van het Schouw- se uitgaanscentrum bij het stille protest tegen de dodelijke schietpartij in Gorinchem. Het stoort hem dat de plaatselijke koepelorganisatie afgelopen zaterdag geen initiatief heeft genomen om het landelijke mo ment van bezinning mede in houd te geven. „Dit kun je niet zomaar voorbij laten gaan." Veerhoek wil kij ken of het mogelijk is een aantal collega's te mobiliseren om, in aanloop naar het hoogseizoen, een anti-geweldscampagne op te zetten. Renesse neemt binnen Zeeland een bijzondere plaats in. Niet alleen wordt de bad plaats zomers sinds jaar en dag overspoeld door jonge toeristen, ook buiten het hoogseizoen is het één van de favoriete stap- plekken. Volgens secretaris W. Hart van de Stichting Horeca Renesse is overwogen aan te haken bij de landelijke actie rond de dood van Marianne Roza en Froukje Schuitmaker, maar was het 'te kort dag om daarop te kunnen inhaken' en de gelederen in be weging te krijgen. Aanpak van de Burchtstraat in Oostburg. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Werklieden van de aanne merscombinatie Schelde Intra BV hebben maandag de Burchtstraat in Oostburg op de schop genomen. Daarmee is de recon structie van het centrum begonnen. De eerste fase omvat het gebied vanaf 't Pompje tot aan het kruispunt met de Erasmusstraat. De werkzaamheden zul len zijn afgerond op 21 mei, de vrijdag voor Pinksteren. De gemeente zal de over last voor het verkeer zo veel mogelijk be perken. Doel van de reconstructie is de Burcht straat meer het aanzien te geven van een woonerf. De stoep wordt verbreed en het parkeren van auto's wordt tegengegaan. De werkzaamheden zullen vanaf Pinkste ren tot aan het begin van september wor den stilgelegd in verband met de vakan tieperiode. Daarna volgt fase twee, het aanpassen van de doorgaande wegen rondom het ge meentehuis. De Burchtstraat zal voor personenauto's zo lang mogelijk worden opengehouden. De straat inrijden is mo gelijk yanaf het Raadhuisplein. Via de Markt kan de straat weer worden verla ten. Weekmarkt De Markt is daarentegen op woensdagen afgesloten vanwege de weekmarkt. Ook via het Eenhoornplantsoen kan het ver keer zijn weg weer vervolgen en wel in de richting van de Volderstraat. Om dit mo gelijk te maken zal de verplichte rijrich ting worden omgedraaid. Als de werk zaamheden dit punt hebben bereikt, wordt de gehele Burchtstraat afgesloten. Doorgaand verkeer wordt wel zoveel mo gelijk via de rondweg afgewikkeld. Vrachtverkeer kan tijdens de gehele duur van de werkzaamheden geen gebruik ma ken van de Burchtstraat. Ook de buslijnen 2 en 5 van busmaat schappij ZWN zullen voortaan een defini tieve andere route volgen. De haltes aan het Eenhoornplantsoen en de Klooster straat/Brouwerijstraat komen te verval len. In plaats hiervan stopt de bus bij ver zorgingscentrum De Burght. De haltes in de Bredestraat, ter hoogte van het Zwin college, worden verplaatst naar fietsen- handel Cornelis. Busreizigers vinden bij de genoemde haltes meer informatie. door Richard Hoving HOOGERHEIDE - Zeeland en Noord-Brabant moeten afspra ken maken over de ontwikke ling van grensoverschrijdende bedrijfsterreinen. De oprich ting van een gezamenlijk indu strieschap ligt voor de hand. Dat stelt het Zebra-platform, waarin WD-bestuurdcrs uit Oost-Zeeland en West-Brabant zitting hebben. Het Zebra-platform presen teerde zaterdag in Hoogerheide na twee jaar overleg een 'brede visie' op de ontwikkelingen in het grensgebied van Zeeland en Noord-Brabant. Directe aanlei ding voor het opstellen van een grensoverschrijdende visie zijn de afzonderlijke plannen voor nieuwe bedrijfsterreinen die aan beide kanten van de grens leven. Zeeland onderzoekt de mogelijkheid van een terrein bij Reimerswaal. Noord-Brabant heeft haar oog laten vallen op de Auverngepolder bij Bergen op Zoom. Aan de ontwikkeling van beide terreinen stellen de libe ralen een duidelijke voorwaar de. „De leefbaarheid en gevaren voor de inwoners mogen niet ne gatief worden beïnvloed." Het gezamenlijk industrieschap moet onder meer de verkoop van terreinen gaan regelen. Zeeuws belang De Zeeuwse en Brabantse WD- 'ers vinden dat de noordelijke Zoomweg (A4 West-Brabant) zo snel mogelijk moet worden vol tooid. Dat is heel nadrukkelijk ook een Zeeuws belang, omdat deze autosnelweg de Midden- Zeelandroute kan ontlasten. Onderzocht moet worden of de aanleg kan worden vervroegd door voorfinanciering door pro vincies en gemeenten of door sa menwerking tussen overheden en bedrijfsleven. Uitgangsount is wel dat de A4 een rijksweg is en blijft, zodat de kosten ervan uiteindelijk door de rijksover heid moeten worden gedragen. Recreatie Het Zebra-platform heeft ook ideeën geformuleerd over na tuur en recreatie. Het bedrijfs terrein in het oosten van de gemeente Reimerswaal moet middels een agrarische zone van het kwetsbare natuurgebied de Brabantse Wal worden afge- schermd. In West-Brabant moeten mee recreatiemogelijkheden komen De WD'ers pleiten voor open stelling van het natuurgebied rond het Markiezaatsmeer. „Via beperkte toegang zou daar ge. wandeld en gefietst kunner. worden." Diepsluis Aan reeds bestaande fietsroute in de regio moet meer bekend heid worden gegeven. De 'zouti recreatie' rond de Bergs Diepsluis kan door het begaan baar maken van likken worde verbreed. Nader onderzoe moet uitwijzen of het water va de Binnenschelde zout kan woi den gemaakt. Bufferbekken op Schouwen lijkt onhaalbaar BURGH-HAAMSTEDE - Om vangrijke opslag van regenwa ter uit het Schouwse duingebie in een bufferbekken in de achti de duinen gelegen polder, haalbaar maar duur. Dat blijl uit onderzoek van de provinc Zeeland. Schouwen-Duiveland kam] met een aantal problemen. Hi duingebied dreigt te verdroge boeren hebben in de Kop v; Schouwen last van zoute kw en op termijn dreigt een teko aan drinkwater te ontstaan. E< mogelijke oplossing is het g bruik van overtollig uit h duingebied afstromend zo water. Datkanineenbufferbe ken worden opgevangen. I het onderzoek blijkt dat de pri per kuub water (82 cent) zo hoi wordt dat het bekken alleen teressant is voor boeren die zii met intensieve teelten bez houden. Bovendien ziet Delta Nutsb drijven weinig in de exploitati omdat de afname van water m is gegarandeerd. Ook de landi richtingscommissie Schouwe West is niet enthousiast, omd slecht enkele boeren van h bekken profiteren. Recent gebouwde opslagsilo's bij Cerestar, waarvan het zetmeelbedrijf er nog twee neer zal zetten. foto Peter Nicolai door Joost Bosman SAS VAN GENT - De aanleg van een nieuwe laad- en losin stallatie voor zetmeelproducent Cerestar aan de kade van het ka naal van Terneuzen naar Sas Thema-avond wereldoorlog I GOES - De Eerste Wereld oorlog, of La Grande Gu erre, staat woensdag 27 januari in Goes centraal op een soiree van de Al liance Francaise. Chrisje Brands zal aan de hand van voorbeelden uit de literatuur en de kunst het onderwerp behande len. De bijeenkomst vindt plaats in 't Beest aan de Beestenmarkt in Goes en begint om 20.00 uur. van Gent begint in de loop van dit jaar. De bedoeling is dat de constructie eind 1999, begin 2000 operationeel wordt. Vol gens directie-secretaris J. Scho- neveld zal de installatie dage lijks 2100 ton tarwe kunnen gaan verwerken. De bouw van de laad- en losin stallatie is onderdeel van de uit breiding die Cerestar vorig jaar mei begon. In de toekomst zal de graanverwerking groeien van 200.000 ton naar 700.000 ton. De installatie kan binnensche pen aan van maximaal 2000 ton en coasters tot 4000 ton. Speci aal voor de schepen die de aan leg voltooien, wordt het kanaal uitgediept. Daarnaast zal de ka de met zestig worden verlengd. Havengelden De kosten van het project lopen in de miljoenen. Volgens Schon- eveld heeft Cerestar onder meer subsidie aangevraagd bij Rijks waterstaat. Daarnaast hoopt men op bijdragen van binnen schippersorganisaties uit Frankrijk, waar vandaan het meeste graan wordt aange voerd. Met de voltooiing van de installatie verwacht Cerestar ook dat Nederlandse, Duitse, Britse en Deense graanleveran- ciers hun toevlucht tot Sas van Gent zullen zoeken. Volgens Schoneveld is de nieuwe instal latie ook voor het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen gunstig. Het schap kan door de komst van extra coasters namelijk meer havengelden innen. Drempel Volgens de Sasse wethouder R. Noet zijn er tot dusverre geen bezwaren ingebracht tegen de aanleg van de constructie „Ik zou ook niet weten waarom. Bij de drie reeds bestaande laad- en losinstallaties is er evenmin protest geweest." Het feit dat de te bouwen instal latie groter zal zijn dan de ande re, verandert daar volgens Noët weinig aan. Hij denkt ook niet Pomp gemaal na kortsluiting vervangen WOLPHAARTSDIJK - De pomp van het gemaal bij Sluis de Piet, ten oosten van Wol- phaartsdijk, dat zondagavond door kortsluiting werd getrof fen, moet worden vervangen. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft maandag een nieuwe pomp uit het Duitse Hannover laten komen. Die is 's avonds ge ïnstalleerd, waarna het gemaal weer in bedrijf kwam. De oude pomp kan waarschijnlijk nog worden hersteld, maar zal daar na hooguit als reserve dienst doen. Door het uitvallen van de pomp steeg het waterpeil maan dag licht, twee a drie centimeter. De vervanging van de pomp kost bijna 20.000 gulden, die het waterschap wil verhalen op de verzekering. Hoe de kortslui ting zondagavond heeft kunnen ontstaan, is niet achterhaald. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) is be zorgd over de visie van de Mid delburgse burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek op de rol van de media in de samen leving. De NVJ verzoekt de ge meenteraad van Middelburg om zijn burgemeester van het be lang van professioneel gedrag tegenover vertegenwoordigers van de media te overtuigen. De NVJ doelt daarmee op recen te botsingen van de burgemees ter met medewerkers van Om roep Zeeland. In een interview onlangs met een vertegenwoor diger van Omroep Zeeland was de burgemeester vooraf op de hoogte gesteld dat er vragen ge steld zouden kunnen worden over affaires waarbij hijzelf on derwerp van nieuwsgaring was geworden. „De burgemeester zelf zou afwegen op welke wijze hij enkele vragen over zijn per soon zou beantwoorden. Het resultaat is bekend. Geheel on verwachts onderbrak hij het in terview en wees de bewuste re dacteur de deur", stelt de NVJ. Vervolgens werd dezelfde me dewerker van Omroep Zeeland belet om een sfeertekening te maken van het werk van politie mensen tijdens de jaarwisse ling. „Een wijze van werken die in andere steden gebruikelijk is en ook plaats heeft met leden van het kabinet, defensieonder delen en andere openbare dien sten." De verslaggever wei volgens de vakbond, ondan gemaakte afspraken, op bev van burgemeester Spahr vi der Hoek uit een politieauto p zet. Tot teleurstelling van de N liet de burgemeester ten slol op 8 januari tijdens een bezo aan Omroep Zeeland de mog lijkheid liggen om beide affaii recht te trekken. De NVJ, die een rol speelt bij bescherming van deinformati vrijheid en de kwaliteit van media, spreekt van een zeer o gebruikelijke reeks van ini denten,In het land gaan op e enkel incident na media en meentebestuurders en -funct narissen als professionals n elkaar om." dat er tijdens de aanleg veel ver keersproblemen zullen ont staan Inmiddels heeft het pro vinciebestuur een drempel geplaatst op de Westelijke Ka- naalweg, onder meer om het verkeer af te remmen gedurende de werkzaamheden. Noët er kent dat de gemeente Sas van Gent daarover laat is geïnfor meerd, maar hij zegt dat de drempel moet worden gezien in het kader van het project Duur zaam Veilig. „Daarin staat dat elke dorpskern een 'poort' moet hebben, en voor Sas van Gent is dat die drempel geworden. Het 50-kilometerbord zal iets naar het noorden, richting Sluiskil worden verplaatst." Voor de scheepvaart zal de aan leg van de constructie overigens weinig gevolgen hebben. Passe rende schepen moeten alleen hun snelheid matigen, om niet te veel hekgolven te veroorzaken die de werkzaamheden kunnen hinderen Rijkswaterstaat houdt daar toezicht op. Heden kregen wij het bericht dat FRANK VERHAGE overleden is. Wij verliezen in hem een trouwe en gewaardeerde medewerker. Wij wensen zijn moeder en verdere familie veel sterkte. Middelburg, 18 januari 1999. Medewerkers van Viduet Psalm 116 Zacht en kalm is na een kortstondige ziekte van mij heengegaan mijn geliefde moeder CHRISTINA KLOK-DE KORTE sinds 7 juli 1962 weduwe van Jan Klok in de gezegende ouderdom van 95 jaar. H. B. Klok 4461 RB Goes, 18 januari 1999, Kievitlaan 44. De dienst van Woord en Gebed, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. worden gehouden vrijdag 22 januari om 13.15 uur in rouwcentrum 'De Bevelan- den', Geldeloozepad 20 (naast de Alg. Begraaf plaats) te Goes. Aansluitend zal om plm. 14.00 uur de begrafenis plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Goes. Na de begrafenis is er in rouwcentrum 'De Beve- landen' gelegenheid tot condoleren. Geen toespraken. Geen bloemen. Met leedwezen namen wij kennis van het overlij den van de heer PETRUS MARIE GOETHALS Gedurende vele jaren heeft hij zich op positieve wijze voor onze gemeente ingezet. Wij denken met waardering aan hem terug. Wij betuigen de familie onze oprechte deelneming en wensen hen kracht toe dit verlies te dragen. Axel, 18 januari 1999. Burgemeester en wethouders van Axel, W. J. de Graaf, burgemeester M. A. Luijendijk-Bergwerf, secretaris 'Toch overwint eens de genade'. Vol vertrouwen in zijn Hemelse Vader is onver wacht heengegaan mijn geliefde man HENDRIK IJSSEL oud lid Provinciale Staten van Zeeland Middelburg: E. IJssel-Boon 4337 EG Middelburg, 17 januari 1999, Vrijlandstraat 42. De teraardebestelling zal in besloten kring plaats vinden. Geen bezoek aan huis. Condoleance alleen schriftelijk. Met medeleven hebben wij kennisgenomen van het overlijden van de heer HENRI BEIJER notaris te Vlissingen van 30.3.1960 tot en met 31.5.1982 Sauer Oonk, notarissen medewerkers oud-medewerkers Vlissingen, 14 januari 1999, Badhuisstraat 181.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 28