Weilanden op dioxine onderzocht PZC PZC Reclame parkeergarage goed voor centrum Poep aan de voetbalschoen in Bressiaans plantsoen Oostburg blij met mening staten over Duurzaam Veilig zeeland 11 Uitstoot staalfabriek Sidmar aanleiding voor metingen door provincie Hulst wil rendement oud papier verhogen jpjfsrnemM. Vrees voor plan Auvergnepolder Boete voor watervervuiling Verdachten mishandeling gepakt Ruim 16.000 claims waterschade Politie pakt dronken bestuurster Rondvaarten Vlissingen onzeker Brand in flatwoning Vlissingen Kamervragen over korting internaten dinsdag 19 januari 1999 door Wout Bareman ZELZATE - In opdracht van de provincie Zeeland zijn in de cember in de grensstreek bij Sas van Gent en Axel in een aantal weilanden metingen verricht naar het dioxine-gehalte. De re sultaten worden medio februari verwacht. onderzoek vond plaats, na dat bij melkveehouderijen rond Zelzate en Wachtebeke een te hoge hoeveelheid dioxine in de melk van het grazende vee was aangetroffen. Als gevolg daar van kregen twee melkveehou ders in de grensstreek bij Wach tebeke half december een verbod opgelegd om nog langer consumptiemelk te verkopen. In maart '98 overkwam een col lega van hen hetzelfde. De mi lieuraad van Wachtebeke wijst met de beschuldigende vinger naar staalfabriek Sidmar aan de Kennedylaan bij Zelzate, net door Rene Hoonhorst HULST - B en W van Hulst willen in de toekomst een veel hogere opbrengst van in gezameld oud papier. Door regelmatiger en intensiever oud papier op te halen moet zo'n twaalf kilo (twintig pro cent) meer per inwoner kun nen worden opgehaald. De gemeente zou daardoor een kleine 65 mille besparen aan stortings- en vervoerskosten. In de buitenkernen verzame len verenigingen al sinds jaar en dag het oud papier. Die clubs kunnen een inzamel- vergunning krijgen èn twaalf cent per kilo opgehaald pa pier. In die twaalf cent zit drie cent transportvergoe ding, die desgewenst ge bruikt kan worden voor het inzetten van een kraakpers- wagen. Verplichtingen Verenigingen die mensen ge noeg hebben, kunnen dus meer verdienen door geen pers wagen in te zetten. De nieuwe inzamelvergunnin- gen geven de vergunning houders wel verplichtingen. Zo moeten de verenigingen minstens één keer per maand oud papier ophalen. Doen ze dat niet, dan wordt een pro fessionele inzamelaar inge schakeld en worden de kosten verhaald op de desbe treffende vergunninghouder. De vergunning kan bij struc- turele nalatigheid op een ge geven moment ook worden ingetrokken. Als geen andere ophaalclub kan worden ge vonden, moet wel een com mercieel bedrijf worden in geschakeld, betoogt het college in een voorstel aan de- raad. Inzamelpunt In de stad Hulst moet dat al gebeuren. Daar haalt slechts één vereniging papier op in enkele wijken, twee andere clubs beheren een inzamel punt, maar voelen er niets voor om zelf afvalpapier op te halen. Het kost Hulst 27.250 gulden om in de wij ken waar niet huis-aan-huis ingezameld wordt, een pro fessioneel bedrijf maande lijks langs te sturen. Een eerste becijfering wijst uit dat de gemeente zo'n 155.000 gulden per jaar kwij t is aan het inzamelen van oud papier, tien mille minder dan eerder geraamd. Of die be dragen kloppen, blijkt echter pas als het aantal kilo's inge zameld oud papier aan het eind van het jaar is opgeteld, waarschuwt het college. De voorstellen voor de nieuwe manier van inzameling van oud papier worden donder dag 21 januari besproken door de commissie financiën. De vergadering van die com missie begint om 19.30 uur in het stadskantoor. over de grens De milieuinspec tie van de Vlaamse Gemeen schap stelde vorig voorjaar vast dat Sidmar een onaanvaard baar hoge concentratie van het giftige en kankerverwekkende dioxine uitstoot. Vooral in het gebied ten noord en noordwes ten van de staalfabriek werd de limietwaarde meer dan tweeën halve keer overschreden. De uitstoot was - en is - zes maal zo hoog als die van alle Vlaamse verbrandingsovens bij elkaar. De Vlaamse overheid dwong bij Sidmar direct maatregelen af, maar tot nu toe is het gebleven bij experimenten en het inven tariseren van de resultaten die ze opleveren. Regelmatig contact De milieudeskundigen van de provincie Zeeland onderhou den sinds eerdere milieu-affai res, die mogelijk grensover schrijdende gevolgen konden hebben (de zware bodemvervui ling bij de raffinaderij van teer en benzol VFT, vlakbij de grens aan het Kanaal Gent-Terneuzen voorop), regelmatig contact met collega's van de provincie Oost- Vlaanderen en met 'Brussel'. In de dioxine-kwestie van Sidmar zijn duidelijke afspraken ge maakt, de VFT-affaire loopt nog steeds en lijkt voorlopig niet te kunnen worden afgerond. Of Zeeland optimaal wordt ge ïnformeerd7 Milieu-gedepu teerde A M. Dek: „Ik kan niet zeggen dat het allemaal ver loopt, zoals wij willen. Ja, ei genlijk is het een moeizaam pro ces. Je ziet dat, als zich niet direct calamiteiten voordoen, de neiging om bijeen te komen voor informatie-uitwisseling snel weer wegebt De overheden in België communiceren, heb ik de indruk, onderling nog niet al te best met elkaar. En dan schiet de communicatie met derden er allicht ook heel snel bij in." Dek vindt dat op het gebied van de aanpak van de waterveront reiniging - de kreken met name - wél goede resultaten worden ge boekt. Op ander vlak laat de in formatieverstrekking echter te wensen over. Cijfermateriaal Beleidsmedewerker 'lucht' L Vermeulen van de provinciale directie Ruimte, Milieu en Wa ter is op de hoogte van de maat regelen én de metingen die in verband met de dioxine-uit stoot bij Sidmar zijn genomen De provincie Oost-Vlaanderen stelt zich, zegt hij, coöperatief op als het gaat om het verstrek Met dioxine besmet weiland tegenover de Sidmar-fabriek in Zelzate. Jeugd kan nergens balletje trappen door Catlijne Akkermans BRESKENS - Voetballende kinderen in Breskens kunnen hun bal nergens meer kwijt, menen boze ouders. Het speel- tuintje, dat volgens hen is af gekeurd, ligt vol met honden poep en het terreintje voor de bejaardenwoningen Ter Schelde in de Ringlaan is in middels bezaaid met 'verbo den toegang'-borden. In een brief aan de gemeente Oost burg gemeente vragen de ou ders om een nieuw speelter rein. Mevrouw A Hamelijnck, die onder anderen de brief opstel de. baalt van de situatie. „Ik ben elke vijf minuten bezig met het schoonmaken van de schoenen die onder de stront zitten. Er is geen een fatsoen lijk stukje groen in de buurt waar de kinderen kunnen spe len. Bij de bejaardenwonin gen mogen ze niet eens meer lopen omdat de oudjes daar kwaad om worden." De ouders was in oktober al beloofd dat het speeltuintje zou worden gemaaid en dat er borden zouden komen die de toegang voor honden verbie den. vertelt Hamelijnck. Afgekeurd Hoofd buitendienst H. van Geffen van de gemeente Oost burg ontkent dat het huidige speeltuintje is afgekeurd. Vol gens hem staan er vier toestel len, waarvan er twee niet ge meentelijk eigendom zijn „Die zijn inderdaad afge keurd en worden wegge haald." De andere twee, een duikelrek en een zogenaamd combirek, zijn van de ge meente en zijn ook goedge keurd, zegt van Geffen. De bordjes die kinderen moe ten weren uit de buurt van de bejaardenwoningen zijn ge plaatst door de Woningstich ting Zeeuws-Vlaanderen. Di recteur J. de Rechter vindt dit zeer terecht. „Dat veldje is privéterrein van de bejaar denwoningen en wordt door ons onderhouden. De bewo ners betalen hier ook service kosten voor. Kinderen voet balden daar en de bal vloog overal heen. Ze renden door de galerij en speelden met de lift Kijk. ze mogen daar best lopen, maar dit kan niet Chef welzijnszaken van de ge meente Oostburg W. Naessens denkt dat het zetten van 'ver boden voor honden'- bordjes op het huidige speeltuintje niet zinvol is. ..Veel mensen met honden trekken zich daar niets van aan. Er zou dan ie mand moeten surveilleren en u kent de situatie, zoveel agenten zijn er niet." REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 0 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G Pelgrim CENTRALE REDACTIE B 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Het Centrum Management Terneuzen heeft een nieuwe manier gevonden om geld te vergaren dat ge bruikt kan worden om de Ter- neuzense binnenstad te ver fraaien. De bestuursleden willen de mu ren aan de binnenkant van de grote parkeergarage in Terneu zen volhangen met reclame. Volgens aanjager A Stoffels is er geen gebrek aan animo onder ondernemers, die wel een vier kante meter muur wilen huren. De plannen moeten nog worden doorgesproken met het college van burgemeester en wethou ders van Terneuzen. Stoffels:,,Ik zie geen reden waarom ze er niet akkoord mee willen gaan. Het fleurt de boel wat op en daarbij komt de opbrengst ten goede aan het verfraaien van de bin nenstad. Geld dat het gemeen tebestuur anders weer op een andere manier moet vrijma ken." Stoffels is niet bang dat de ge meente de exploitatie van de wanden in eigen hand gaat ne men en zelf de opbrengst op strijkt. „Wij helpen de gemeente er juist mee. Ze zouden het geld voor iets anders kunnen aan wenden, maar het feit blijft dat er middelen moeten komen voor de binnenstad", zegt Stoffels. De Terneuzense wethouder J. Baart spreekt over een uniek plan in Nederland, maar hij wil eerst even de reactie van het vol tallige college van B en W af wachten. Baart: „Er zitten nog al wat juridische haken en ogen aan dit plan en die moeten eerst nog grondig worden uitgespit. Waarschijnlijk kan het college over enkele weken een boekje open doen over dit ambitieuze plan." door Esme Soesman THOLEN - Het Regionaal Plat form Auvergne (RPA) - een sa menwerkingsverband tussen de Thoolse bewonerswerkgroep Auvergnepolder, de bewoners vereniging Auvergne en de Heemkundekring uit Halsteren, gaat onderzoeken of voor het gewijzigde plan Auvergnepol der van de gemeente Bergen op Zoom een streekplanherziening nodig is. Overleg maandag met de Bergse wethouder G. A A J Janssen heeft de ongerustheid bij het platform niet weggenomen. Volgens de huidige plannen van de gemeente Bergen op Zoom wordt in twaalf jaar tijd onge veer eenderde van de polder ge vuld met onder meer bedrijven en industrie. °ARKEERGARAGE OOSTKOLK '^ES73Q 22:00uur I00ü,_ 3°-19:30 uur 3 gesloten 'AcS^SlU° BEu.r^insico De parkeergarage in Terneuzen: nu nog grauwe wanden, straks wellicht commercieel opgefleurd. foto Charles Strijd 4531 G2 ken van cijfermateriaal Ver schillende federale ministeries houden de ontwikkelingen rond Sidmar nauwlettend in het oog. Vermeulen: „Maar zo nu en dan moeten wij hier en daar inder daad wel enige druk uitoefenen om in de informatie-voorzie ning te worden meegenomen." De Sasse Welzijnsraad maakt zich al geruime tijd ernstig zor gen over de verschillende vor men van milieuvervuiling die, volgens de raad, zeker niet op houdt bij de grens. Sidmar is overigens bereid fiks te investe ren in milieumaatregelen. De Vlaamse Partij van de Arbeid verzet zich tegen de uitbreiding van Sidmar (onder meer met een nieuwe verzinkingslijn), zolang het bedrijf de dioxine-uitstoot niet tot het absolute minimum heeft beperkt. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - De Koninklijke Marechaussee heeft maan dag in de Zevenaarhaven in Terneuzen de kapitein van een zeeschip een boete van twee mille opgelegd voor het overtre den van milieuvoorschriften Het schip werd geschilderd zon der ervoor te zorgen dat verfresten worden opgevangen. Die vielen dus in het water. De kapitein kreeg een proces-verbaal en vervolgens een schikking aangeboden van tweeduizend gulden. Die werd meteen betaald. HULST - Een 18-jarige inwoner van Lamswaarde en een 17- jarige inwoner van Kuitaart worden dinsdag voorgeleid op verdenking van mishandeling van een 17-jarig meisje uit Kloosterzande. Het misdrijf deed zich donderdag 14 januari voor in het Basiliekstraatje in Hulst. DEN HAAG - Ruim zestienduizend bedrijven, voornamelijk boeren, hebben zich de afgelopen maanden bij het ministerie van Landbouw gemeld om in aanmerking te komen voor een schadevergoeding voor de wateroverlast eind oktober. Vol gens een woordvoerder van het ministerie zal het schadebe drag dat hiermee gemoeid is rond de negenhonderd miljoen gulden uitkomen. Het gaat om een kleine 8200 bedrijven uit het zuidwesten en ongeveer 8100 uit het noordoosten van het land. Deze regio's vallen onder de Wet tegemoetkoming scha de bij rampen en ongevallen (WTS). Daarbij komen de boeren en tuinders die voor de oogstschaderegeling in aanmerking komen. Zij kunnen zich nog tot 25 januari melden. Tot en met afgelopen vrijdag hadden zich ruim twaalfhonderd onderne mers gemeld. TERNEUZEN - Bij een controle op de Guido Gezellestraat in Terneuzen is in de nacht van zondag op maandag een 39-auto- mobiliste uit die gemeente betrapt op het rijden onder in vloed Het rijbewijs van de vrouw werd ingenomen en ze kreeg een rijverbod van tien uur opgelegd. VLISSINGEN - De VW Vlissingen kan nog niet garanderen dat er komende zomer weer toeristische rondvaarten vanuit Vlissingen mogelijk zijn. Directeur J. Jacobs van de VW heeft met rederij Flandria uit Antwerpen een 'intensief en langdu rig gesprek gehad'. „Maar ik ben er nog niet uit en Flandria ook niet. In maart weten we meer." Flandria onderzoekt nog een keer of de toeristische rondvaart Antwerpen-Vlissingen bestaansrecht heeft. „Dat is al meer dan waar wij op hadden gehoopt.Maar intussen heeft de directeur ook contacten met enkele andere rederijen.Dat de financiële situatie van Flandria niet heel rooskleurig is, is bekend. „Rederijen moe ten beoordelen of zo'n dienst exploitabel is. Vorig jaar heeft Vlissingen negen rondvaarten gehad Dat is ver onder de maat Als we nu een contract afsluiten, moet dat meer inhoud hebben. Toeristen, burgers wennen niet aan een dienst die zo weinig vaart." VLISSINGEN - In een flatwoning aan de President Roose- veltlaan in Vlissingen heeft maandagmiddag een forse bin nenbrand gewoed. De brand is ontstaan door een defect in de wasdroger. Doordat alle deuren naar de kamers openstonden, is er overal veel rook en roetschade. De woning is niet meer be woonbaar. De woning die erboven staat, heeft eveneens rook schade. «i.-! .o- door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Het eerstvolgen de overleg van de stuurgroep Duurzaam Veilig West-Zeeuws- Vlaanderen zal. als het aan de Oostburgse wethouder L. Wille ligt. vrijwel geheel in het teken staan van herbezinning. Wille zei dit maandag naar aanleiding van de uitspraak van een meer derheid van de Zeeuws Staten afgelopen vrijdag in de commis sie ruimtelijke ordening. Sta tenlid M. Wiersma (Delta An ders) pleitte vorige week voor een heroverweging van het pro ject en kreeg alle fracties met uitzondering van SGP en WD achter zich. Wille toonde zich uitermate te vreden over de standpunten van de Zeeuwse statenfracties. „De gemeente Oostburg pleit al ge ruime tijd voor een pas op de plaats, een herijking van het project. Dat is nodig nu geble ken is dat het maatschappelijk draagvlak voor de wijze waarop het project tot nu toe werd aan gepakt, grotendeels is wegge vallen. De doelstelling van het project, de regio een stuk veili ger maken, staat voor iedereen nog overeind. Dat betekent dat betrokken bestuurders met na me over de communicatie over projectonderdelen met de ver schillende geledingen uit het maatschappelijk veld anders moet omgaan. Doen we dat niet, dan is het project gedoemd te mislukken." Wijzigingen Zo ver is het volgens Wille nog niet. „Duurzaam Veilig is een proefproject. Dat betekent dat in de projectperiode wijzigin gen in de aanpak kunnen wor den gewijzigd. We moeten ook niet bang zijn om zaken te ver anderen. De uitspraak van de statencommissie heeft direct ef fect voor het project Potjes- Oostburg. De voorgestelde plannen kunnen, mede omdat bewoners er bezwaar tegen ma ken en nu ook de staten, niet on gewijzigd worden uitgevoerd. Dat betekent dat er nog eens naar de deelprojecten gekeken zal moeten worden. In de toe komst zal dat met andere deel projecten ook het geval kunnen zijn, de stuurgroep zal zich moe ten realiseren dat ze nooit met een voorstel komen zal dat door iedereen gedragen wordt. Het is zaak om telkens consensus te bereiken over deelprojecten. Dat kan alleen maar als er over alle projectonderdelen goed ge communiceerd wordt en daar hebben we een behoorlijke veer gelaten. Dat zal nu ook de ver antwoordelijk gedeputeerde, J Hennekeij geloof aan moeten hechten", aldus Wille. De Oost burgse wethouder zal op 25 ja nuari tijdens de eerstkomende vergadering van de stuurgroep de nieuwe werkwijze aan de or de stellen. Spelletjes Hennekij zei maandag geen moeite te hebben gehad met de statenuitspraak: „Eind van de ze maand zullen we ons binnen de stuurgroep nader beraden over de voortgang van het pro ject in zijn totaliteit. Voor deel projecten als Potjes-Oostburg wordt al gezocht naar een oplos sing en die vinden we ook. Als het gaat om de voortgang, zul len we toch als gezamenlijke overheden weer de neuzen in dezelfde richting moeten krij gen. Het kan niet meer zo zijn dat bestuurders steeds dingen roepen of politieke spelletjes spelen, zoals het geval was bij het fietspad Groéde-Oostburg. Ook dat moet eens worden be seft", aldus Hennekeij. DEN HAAG - SP-Kamer lid R. Poppe heeft staats secretaris M. Vliegenthart van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) vragen gesteld over de be zuinigingen op schip- persinternaten, waarover veel onrust is ontstaan on der ouders. Poppe wil weten of het waar is dat de internaten pas eind december zijn in gelicht over de bezuini ging van zesenhalf mil joen gulden op een budget van zestig miljoen gulden Ook vraagt hij zich af wat de gevolgen van de in greep zijn voor gezinsbe drijven in de binnenvaart en voor de regionale sprei ding van schippersinter- naten, waarvan er één in Terneuzen staat GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27