Bedrijfsterreinen doorn in het oog PZC Thoolse strandjes vragen onderhoud Waterschap mist voldoende zicht op overtredingen z-wear FAMILIE BERICHTEN Journalisten stellen mediagedrag van Spahr aan de kaak vrijuit spreken zeeland dinsdag 19 januari 1999 s 1 2 textieldruk groothandel 078 - 6 12 71 19 Schouwse ondernemers willen snel maatregelen Schouwen-Diiiveland in oude ansichten LAAT U IEMAND WAT "REGELEN"/ OF BILT U PUS ZELF? pak de telefoon en neem de kortste weg van idee naar eindprodukt! het idee levertu: uituw hoofd, vanaf bierviltje, floppy of cd, de rest verzorgen wij, zelfs binnen een week: van tas tot jas, bedrukt of niet,l keer of 10.000 keer! HARINGVLIETPLEIN 7 ZIERIKZEE tel.: 0111 - 450026 fox 0111 - 450031 Psalm 116 Zacht en kalm is na een kortstondige ziekte van mij heengegaan mijn geliefde moeder CHRISTINA KLOK-DE KORTE sinds 7 juli 1962 weduwe van Jan Klok in de gezegende ouderdom van 95 jaar. H. B. Klok 4461 RB Goes, 18 januari 1999, Kievitlaan 44. De dienst van Woord en Gebed, waarbij u wordt uitgenodigd, zal D.V. worden gehouden vrijdag 22 januari om 13.15 uur in rouwcentrum 'De Bevelan- den', Geldeloozepad 20 (naast de Alg. Begraaf plaats) te Goes. Aansluitend zal om plm. 14.00 uur de begrafenis plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Goes. Na de begrafenis is er in rouwcentrum 'De Beve- landen' gelegenheid tot condoleren. Geen toespraken. Geen bloemen. 'Toch overwint eens de genade'. Vol vertrouwen in zijn Hemelse Vader is onver wacht heengegaan mijn geliefde man HENDRIK IJSSEL oud lid Provinciale Staten van Zeeland Middelburg: E. J. IJssel-Boon 4357 EG Middelburg, 17 januari 1999, Vrijlandstraat 42. De teraardebestelling zal in besloten kring plaats vinden. Geen bezoek aan huis. Condoleance alleen schriftelijk. Heden kregen wij het bericht dat FRANK VERHAGE overleden is. Wij verliezen in hem een trouwe en gewaardeerde medewerker. Wij wensen zijn moeder en verdere familie veel sterkte. Middelburg, 18 januari 1999. Medewerkers van Viduet Met leedwezen namen wij kennis van het overlij den van de heer PETRUS MARIE GOETHALS Gedurende vele jaren heeft hij zich op positieve wijze voor onze gemeente ingezet. Wij denken met waardering aan hem terug. Wij betuigen de familie onze oprechte deelneming en wensen hen kracht toe dit verlies te dragen. Axel, 18 januari 1999. Burgemeester en wethouders van Axel, W. J. de Graaf, burgemeester M. A. Luijendijk-Bergwerf, secretaris Met medeleven hebben wij kennisgenomen van het overlijden van de heer HENRI BEIJER notaris te Vlissingen van 30.3.1960 tot en met 31.5.1982 Sauer Oonk, notarissen medewerkers oud-medewerkers Vlissingen, 14 januari 1999, Badhuisstraat 181. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het bestuur van de Nederlandse Vereni ging voor Journalisten (NVJ) is bezorgd over de visie van de Middelburgse burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek op de rol van de media in de sa menleving. De NVJ verzoekt de gemeenteraad van Middel burg om zijn burgemeester van het belang van professioneel gedrag tegenover vertegen woordigers van de media te overtuigen. De NVJ doelt daarmee op re cente botsingen van de burge meester met medewerkers van Omroep Zeeland. In een inter view onlangs met een verte genwoordiger van Omroep Zeeland was de burgemeester vooraf op de hoogte gesteld dat er vragen gesteld zouden kunnen worden over affaires waarbij hijzelf onderwerp van nieuwsgaring was geworden. „De burgemeester zelf zou af wegen op welke wijze hij enke le vragen over zijn persoon zou beantwoorden. Het resultaat is bekend. Geheel onver wachts onderbrak hij het in terview en wees de bewuste re dacteur de deur", stelt de NVJ. Vervolgens werd dezelfde me dewerker van Omroep Zee land belet om een sfeerteke ning te maken van het werk van politiemensen tijdens de jaarwisseling. „Een wijze van werken die in andere steden gebruikelijk is en ook plaats heeft met leden van het kabi net, defensieonderdelen en an dere openbare diensten." De verslaggever werd volgens de vakbond, ondanks gemaakte afspraken, op bevel van bur gemeester Spahr van der Hoek uit een politieauto gezet. Tot teleurstelling van de NVJ liet de burgemeester ten slotte op 8 januari tijdens een bezoek aan Omroep Zeeland de moge lijkheid liggen om beide affai res recht te trekken. De NVJ, die een rol speelt bij de bescherming van de infor matievrijheid en de kwaliteit van de media, spreekt van een zeer ongebruikelijke reeks van incidenten. „In het land gaan op een enkel incident na media en gemeentebestuurders en - functionarissen als professio nals met elkaar om." Verbeter uw mondelinge uitdrukkings vaardigheid en persoonlijke presentatie. Praktijkgericht - direct toepasbaar op het werk, met zakelijke relaties, in het verenigingsleven, etc Kort en effectief - 5 dinsdagavonden - ca. 2 1/2 uur Belangrijke aandachtspunten o.a. hoe u: uw zelfvertrouwen versterkt een standpunt helder formuleert voor u zelf leert opkomen kritiek geeft zonder anderen te kwetsen actief aan gesprekssituaties deelneemt start cursus: Zierikzee I Ininidagavond 23 teb.ua" 1999 j Bel voor een brochure Moderne Praktijkopleidingen Communicatie Links het oude gemeentehuis van Dreischor dat bij de inwo ners van die plaats gewoonlijk 'Plaesenuus' werd genoemd, want 'gemeentehuis' vond men vroeger blijkbaar een te deftig woord. De stichtingsdatum is 1637, maar wie de ontweiper en bouwer van het mooie raadhuisje zijn geweest, is niet duidelijk. In de voorpui is men in de vorige eeuw aan het hakken geslagen, omdat de brandspuit hier zo nodig een een onderkomen moest vinden. Gelukkig heeft een latere generatie deze vorm van vandalisme weer teniet gedaan, zodat het na de nodige restauraties weer in de oorspronkelijke staat werd teruggebracht. Rechts zien we het grote woonhuis dat in de volksmond vroeger bekend was als 'de Kazerne' en dan volgt logement 'De Drie Schapen'. door Esme Soesman SINT-PHILIPSLAND - De strandjes die de gemeente Tho- len rijk is, zouden op structurele basis beter onderhouden moe ten worden. De gemeente heeft over de noodzaak van dit onder houd een rapportage in de maak. In de loop van dit jaar komt deze in behandeling. De rapportage heeft betrekking op de strandjes bij Stavenisse, Gorishoek, Sint Annaland en Sint Philipsland. Instemming met de inhoud van de nota bete kent dat in de meerjarenbegro ting eerst nog gezocht moet worden naar geld. In de begro ting van de gemeente Tholen is namelijk tot dusverre geen re kening gehouden met structu reel onderhoud van de strand jes. Incidenteel onderneemt de ge meente wel actie op dit gebied. Zo heeft zijnaar aanleiding van de wateroverlast die medio sep tember onder meer de bevolking op Tholen en Sint Philipsland trof, herstelwerkzaamheden uitgevoerd aan het strandje van Sint Philipsland. A Geense- Heerebout uit Sint Philipsland diende een schriftelijk verzoek in bij het college van burge meester en wethouders om het strandje opnieuw op te spuiten „Door de slangen die over de dijk gelegd zijn om water af te voeren, is veel zand wegge spoeld. Met hoog water kun je er nauwelijks meer komen. Dat vind ik zonde, omdat het strandje 's zomers vaak door mensen uit de buurt wordt ge bruikt. Je bent er zo en je hoeft de hete auto niet in. Soms zit er wel een man of vijftig", ver klaart Geense haar aanschrij ven van de gemeente Hersteld De ergste schade aan het door wateroverlast getroffen strand je is volgens een woordvoerder van de gemeente inmiddels her steld. ..Het zand wat op de dijk terecht is gekomen is terugge bracht en de gaten en geulen die in het strand zijn ontstaan, zijn dichtgemaakt." Verdere werk zaamheden zijn afhankelijk van de uitkomst van de rapportage. door Mieke van der Jagt GOES - De handhaving bij het waterschap Zeeuwse Eilanden schiet tekort. Een strakkere structuur, een centraal registra tiesysteem en extra menskracht voor handhaving bij de afdeling waterkwaliteit moeten leiden tot de ideale situatie: Zeeuwse eilanden waar iedereen, bedrij ven en burgers, zich aan de re gels houdt. Daarvoor zijn goede voorlich ting, een actueel beheer van de vergunningen, preventief- en repressief toezicht noodzake lijk. De Nota Handhaving, die maandag door het waterschap werd gepresenteerd, laat er geen twijfel over bestaan: handha ving is een taak van het water schap, onlosmakelijk verbonden met de zorg voor wa terkwaliteit, waterkwantiteit en het beheer van wegen en wa terkeringen. Eigen beleid Gezworene S. Vermue-van 't Westeinde stelde bij de presen tatie van de nota voorop dat handhaving voor het water schap niks nieuws is. De fusie- partners die samen Zeeuwse Eilanden vormden, hadden al lemaal een eigen handhavings beleid. Dat dat. bijelkaar ge voegd, onvoldoende is, komt vooral door het ontbreken van een gestructureerde aanpak, het tot voor kort ontbreken van een coördinator en een achterstand in het vergunningenbeleid. Als voorbeeld wordt in de nota het probleem met de dammen genoemd. Bij de afgelopen pe riode van wateroverlast, bleken er overal in Zeeland te veel dammen te liggen. Het water schap heeft regels over het aan tal dammen per landbouwper- ceel, de minimale onderlinge afstand en de diameter van de duikers. Wie een nieuwe dam legt, moet daarvoor een vergun ning vragen en krijgt die, met onder meer de voorwaarde dat de oude binnen een bepaalde tijd wordt weggehaald. Gebleken is dat niet duidelijk is dat dammen obstakels zijn in de waterdoorvoer. Daarvoor alleen al zou betere voorlichting op z'n plaats zijn. Daarnaast werd duidelijk dat oude dammen dik wijls bleven liggen, omdat er toch niet gecontroleerd werd. Ook zijn er op verschillende plaatsen nieuwe dammen aan gelegd door mensen die hele maal niet wisten dat daarvoor een vergunning nodig was. Con trole en voorlichting zijn dus noodzakelijk voor het water schap om de taken naar behoren uit te voeren. Opsporing Inmiddels is een handhavings- coördinator, A Vos, aangesteld die een centraal registratiesys teem gaat opzetten. In dat sys teem komen alle vergunningen en ontheffingen met de bijbeho rende tijdslimieten en voor schriften. De opsporingsambte naren, drie mensen die nu nog alleen op het gebied van water kwaliteit en slik op de weg, be voegdheden hebben, worden uitgerust met opsporingsbe voegdheid over de hele breedte van het waterschapswerk. Daarnaast moet het hele ver gunningenbestand worden ge actualiseerd. Voor de sectoren waterkeringen, wegen en wa terkwantiteit, hoeft dat geen problemen te geven. In de huidi ge personele bezetting kunnen daarvoor voldoende uren wor-1 den gevonden. Bij de waterkwa liteit ligt het anders. De huidige sterkte zou moeten worden uit gebreid met 1,4 voltijdsbaan. Dwangsom In het gestructureerde handha vingsbeleid staan het water schap verschillende middelen ten dienste. Behalve voorlich ting en het legaliseren van be staande situaties, kan het schap ook bestuursrecht toepassen of zaken via het strafrecht oplos sen. Vermue-van 't Westeinde ziet het meest in het bestuurs recht. „Alleen als preventief en repressief toezicht niet meer werken. Maar dan heeft een dwangsom dikwijls meer effect dan een boete. Voorwaarde is wel dat we goede afspraken ma ken met andere overheden en met het Openbaar Ministerie." De Nota Handhaving zal ko mende week in de waterschaps commissies worden besproken. Het algemeen bestuur van het schap behandelt de nota tijdens de vergadering van 3 februari. door Willem van Dam ZIERIKZEE - De Onderne merskring Schouwen-Duive- land (OSD) dringt bij het ge meentebestuur aan op een spoedige opknapbeurt van de bedrijfsterreinen. OSD-voor- zitter P. Schotte vindt langer uitstel niet verantwoord. Hij zei dat maandagmiddag tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Schouwen-Duivelandse onder nemersorganisatie. Schotte toonde zich gistermid dag verheugd over de komst van een nieuw bedrijfsverzamelge bouw aan de Boerenweg in Zie rikzee. Naar verwachting kunnen de eerste (startende) be drijven daar in de tweede helft van dit jaar terecht. Er zijn ech ter, constateerde hijmeer maat regelen nodig om Schouwen- Duiveland attractiever te ma ken voor nieuwe ondernemin gen: aantrekkelijker grondprij zen én een verbetering van de bestaande bedrijventerreinen, waar, signaleerde Schotte, spra ke is van achterstallig onder houd. „Velen zijn het er over eens dat bepaalde delen van de ze terreinen er niet uitzien." Volgens Schotte mag de schuld daarvan niet uitsluitend in de schoenen van de gemeente wor den geschoven, ook sommige bedrijven 'maken er een potje van'. Dat is, waarschuwde de OSD-voorzitter, negatief voor het imago van Schouwen-Dui- veland als vestigingsplaats én slecht voor de beeldvorming van de betrokken bedrijven. Belastingen Kritisch toonde Schotte zich ook over het financiële beleid dat ten gemeentehuize wordt gevoerd. Volgens Schotte maakt de gemeente het zich onnodig moeilijk door de gemeentelijke belastingen te laat te innen. Op die manier wordt, aldus de OSD-voorzitter, een slordige miljoen gulden aan renteop- HEINKENSZAND Ontwikkelingssamenwerking - De Werkgroep Ontwikkelings samenwerking Borsele verga dert donderdag 21 januari in het gemeentehuis in Heinkenszand. De vergadering begint om 13.00 uur in kamer 157. brengsten verspeeld. „Daarmee had de gemeente toch een paar leuke dingen kunnen doen." Schotte was in zijn nieuwjaars toespraak ingenomen met de re sultaten die de ruim zeshonderd ondernemingen op Schouwen- Duiveland in 1998 boekten. Uit de jaarlijkse Erbo-enquête van de Kamer van Koophandel bleek dat de Schouwse bedrij ven een goed jaar achter de rug hebben. Omzet en werkgelegen heid groeiden; de gezamenlijke omzet steeg met 20 miljoen tot 1,8 miljard gulden, de Schouw se ondernemingen zagen hun aantal werknemers met 200 toe nemen en hebben nu 6100 per soneelsleden in dienst. Ook de export en de rendementcijfers ontwikkelden zich voorspoedig. Alleen de investeringen bleven achter. Het Schouwse bedrijfsleven in vesteerde aanzienlijk minder dan in de rest van de provincie gebeurde. Dat baart Schotte zorgen. Daarom riep hij de Schouwse ondernemers op de komende tijd veel aandacht te schenken aan aanpassing en modernisering van hun bedrij ven. „Alleen met juist en tijdig investeren kun je in de nabije toekomst concurrerend blij ven." Zeelandbrug De kritiek van Schotte op de plannen van de provincie om de Zeelandbrug volgend jaar in verband met herstelwerkzaam heden vier maanden lang af te sluiten was kort, maar liet aan duidelijkheid niets te wensen over: „Lokaal onverstand op topniveau!" Ook hekelde hij het voornemen van de raad van bestuur van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen om het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zienkee in te krimpen. Volgens Schotte wordt het als gevolg daarvan voor het Schouwse bedrijsleven moeilijker om personeel van buiten de eigen regio aan te trekken; wie wil zich op een ei land vestigen zonder volwaar dig ziekenhuis? Tegen die ach tergrond beschouwt Schotte de plannen van de ziekenhuisdi rectie als 'een bedreiging voor de bedrijvigheid en dus de werkgelegenheid'. Spottend: „Ik zie het al in de personeelsad vertenties: u mag de werktijden zelf flexibel indelen, maar als u van plan bent ziek te worden, kan dat alleen tussen 8.00 en 17.00 uur!" Schotte hield maandagmiddag zijn laatste nieuwjaarstoe spraak als voorzitter van de On- dernemersknng Schouwen- Duiveland. Tijdens de druk be zochte bijeenkomst in Theater café Mondragon kondigde hij aan dat hij het voorzitterschap van de ondernemersorganisatie neerlegt. Hij bekleedde die functie tien jaar. De nieuwe voorzitter van de OSD wordt L. Noordhoek. Nieuwjaarsreceptie van de Ondernemerskring Schomven-Duiveland foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 24